Svet

Utorak, 18.10.2022.

14:32

"Poljska se ne plaši"

Poljska se ne plaši obustave sredstava iz fondova Evropske unije.

Izvor: Tanjug

EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

To je izjavio poljski premijer Mateuš Moravjecki, dan nakon što je Evropska komisija upozorila da bi ta zemlja mogla da ostane bez većeg dela novca za razvoj ako ne popravi svoj pravosudni sistem.

Varšava je poslednjih godina u sukobu s Briselom u vezi sa nekoliko pitanja - od izbeglica i politizacije poljskog pravosuđa do klimatskih promena i LGBT prava, prenosi Rojters.

Portparol Evropske komisije je upozorio u ponedeljak da bi Poljska mogla da izgubi veći deo od ukupnih sredstava od 75 milijardi evra (73,62 milijarde dolara) iz razvojnih fondova jer Varšava, kako je rekao, ne ispunjava demokratske standarde o nezavisnosti pravosuđa.

"Ne mislim da su u opasnosti sredstva iz EU – kohezioni fondovi, poljoprivredni fondovi, fondovi za inovacije i drugi“, rekao je Moravjecki na današnjoj konferenciji za novinare, dodajući da su "prva sredstva već na putu".

Prema njegovim rečima, možda ta sredstva neće biti velika u narednih nekoliko meseci, ali će prve avansne uplate verovatno biti puštene.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 4

Pogledaj komentare

4 Komentari

Možda vas zanima

Region

Ina pušta rafineriju u rad

Hrvatska naftna kompanija Ina saopštila je da projekat modernizacije Rafinerije nafte Rijeka za skoro 700 miliona evra ulazi u završnu fazu, pošto je okončana izgradnja ključnih sistema novog postrojenja.

14:40

24.12.2025.

1 d

Region

Susedna država menja novčanice

BiH bi od 2028. godine mogla dobiti nove novčanice konvertibilne marke (KM) koje će imati poboljšan dizajn, najavila je guvernerka Centralne banke BiH Јasmina Selimović.

10:28

24.12.2025.

1 d

Podeli: