Počela je izgradnja nove autobuske stanice u Bloku 42 na Novom Beogradu, gde će biti preseljena BAS stanica iz centra grada.
Izvor: Tanjug
Foto: Grad Beograd
Radovi treba da budu završeni u narednih 18 meseci.
Sada se raščišćava teren, što će trajati mesec, mesec i po dana, a nakon toga počeće izgradnja objekta i perona.
Specifičnost nove stanice biće u tome što će se na jednom mestu ukrštati međugradski, međumesni i turistički saobraćaj.
Foto: Grad Beograd
Projektom je predviđeno da stanica bude površine 13.000 metara kvadratnih, a radovi će koštati 25 miliona evra. Grad je obezbedio građevinsko zemljište, a preduzeće BAS finansira izgradnju stanice.
Radove je obišao gradonačelnik Beograda Siniša Mali, koji je rekao da je to još jedna kockica u mozaiku koji se zove sređivanje saobraćajne infrastrukture u gradu.
"Nova stanica doprineće smanjivanju gužve u centru grada. Dnevno sa postojeće autobuske stanice krene i pristigne 1.200 autobusa, što stvara ogromne gužve u centru grada", rekao je gradonačelnik.
Preseljenjem stanice, naglasio je Mali, biće omogućeno "Beogradu na vodi" da uđe u novu fazu razvoja.
Foto: Grad Beograd
Što se tiče saobraćajne infrastrukture, osim autobuske stanice, kako je rekao, gradiće se novi Savski most, zatim most preko Ade Huje, centralni tunel koji će povezivati Savski amfiteatar sa Bulevarom despota Stefana, metro od 2020. godine.
Generalni direktor saobraćajnog Instituta CIP Milutin Ignjatović, koji je projektovao buduću autobusku staniocu, naglasio je da će to biti najveća stanica u Evropi, sa više od 50 perona i više od 70 parking mesta.
"Ovo će biti najbolja i najlepša autobuska stanica u Evropi. Projektovana je po svim evropskim standardima", rekao je Ignjatović.
Foto: Grad Beograd
Arhitekta nove autobuske stanice Vladimir Lojanica kaže da će na novoj lokaciji biti veliki saobraćajni čvor koji će objediniti međugradski, međumesni i turistički autobuski saobraćaj, ali i železnički saobraćaj.
"Osim staničnih objekata, planirana je izgradnja i objekata komercijalne i poslovne namene. Objekat će se po funkcionalnim karakteristikama uklapati u modernistički ambijent Novog Beograda", pojasnio je Lojanica.
Izgradnju objekta finansira BAS, a generalni direktor te firme Anđelko Mučibabić kaže da je početak radova "istorijski trenutak" i da će, kada bude završena nova autobuska stanica, benefit osetiti Beograđani, ali i građani cele Srbije.
"Nova stanica će rasteretiti saobraćaj u centru grada, gde su bile velike gužve", pojasnio je on.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Federalni ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić održao je u Goraždu sastanak sa direktorima osam društava namenske industrije Federacije Bosne i Hercegovine, na kojem su analizirani rezultati poslovanja u prvih šest meseci 2026. godine.
Francuska grupa Paprec, jedan od vodećih evropskih igrača u reciklaži i upravljanju otpadom, ulazi na tržište Srbije kupovinom 80% udela u austrijskoj kompaniji Brantner green solutions, koja u Srbiji posluje kao Brantner otpadna privreda doo.
Vlada Nemačke, na čelu sa kancelarom Fridrihom Mercom, razmatra ublažavanje pravila o radu nedeljom kako bi podstakla potrošnju i pomogla privredi koja već godinama stagnira, piše Wall Street Journal.
Povratak zapadnih kompanija na rusko tržište moguć je pod uslovima pragmatičnog partnerstva, prenosa potrebnih tehnologija i zajedničkog razvoja poslovanja, izjavio je savetnik predsednika Rusije Anton Kobjakov.
Savetnica ministra poljoprivrede Tatjana Brankov kaže za RTS da ombudsman za hranu neće služiti za administriranje cena, već će se zalagati za poštene odnose između proizvođača, prerađivača i trgovaca.
Nemački zvaničnici spremni su da razmotre prodaju 12,7 odsto državnog udela u Komercbanci italijanskom Unikreditu, ukoliko dve banke postignu dogovor o zajedničkoj strategiji.
Broj novih registracija kompanija u Evropskoj uniji smanjen je za 0,5 odsto u drugom kvartalu 2026. u odnosu na prethodna tri meseca, dok je broj stečajeva porastao za 5,7 odsto, pokazuju podaci Evrostata.
Napominje se da će zbog zdravstvenog stanja kralj Harald biti na bolovanju dve nedelje, a tokom njegovog odsustva dužnosti regenta obavljaće prestolonaslednik, princ Hakon.
Epidemija ebole u Demokratskoj Republici Kongo odnela je 2.325 života, nadmašivši broj žrtava iz epidemije 2018-2020. godine i postavši najsmrtonosnija u istoriji zemlje, pokazali su najnoviji vladini podaci.
Novih 18 lekova koji su se do sada plaćali u celosti biće dostupni po znatno nižim cenama uz učešće države u ceni, a radi se o dva leka za srčanu insuficijenciju 16 lekova za antikoagulantnu terapiju.
Latte sa kravljim ili nezaslađenim sojinim mlekom može biti dobar izbor za doručak jer sadrži proteine koji doprinose sitosti. Saznajte zašto je bolji bez sirupa, šećera i šlaga.
Snimci sa seta prikazuju glumce Pola Meskala, Džozefa Kvina, Berija Kogana i Harisa Dikinsona kako prelaze čuveni pešački prelaz ispred studija "Abbey Road" u Londonu.
Hejden Panetijer ostavila je trag u serijama "Heroji" i "Nešvil", ali i filmovima "Vrisak 4", "Vrisak 6", "Sećanje na Titane" i "Ledena princeza". Pogledajte 10 uloga koje su obeležile njenu karijeru.
Serija je premijerno prikazana 5. avgusta na FX-u, a nastala je prema istoimenom poluautobiografskom bestseleru Breta Istona Elisa iz 2023. godine, autora "Američkog psiha".
Valve je zvanično uveo sekciju za Overwatch na zvanični Counter-Strike 2 sajt. Glavna svrha ovog sistema biće obuka i unapređenje VACnet anti-cheat modela.
Rusija ubrzano radi na izgradnji sopstvene satelitske mreže pod nazivom "Rassvet", a tempo razvoja već je premašio sve procene ukrajinskih obaveštajaca.
Potpredsednik kompanije Google, Džoš Vudvord je najavio da će korisnici moći da uklone vidljive vodene žigove sa slika i video-snimaka generisanih veštačkom inteligencijom.
Super Mario 64 je sada moguće igrati direktno u veb-pregledaču zahvaljujući YouTube video-snimku koji kombinuje sferni video-plejer od 360° sa titlovima.
Honor Watch 6 objedinjuje nekoliko stvari koje korisnicima najviše znače: veliki i svetao ekran, praćenje zdravlja, ozbiljnije sportske funkcije i, možda najvažnije, veoma dugu autonomiju.
Tesla Model Y postao je najprodavaniji novi automobil u Južnoj Koreji, prestigavši sve Hyundai, Kia i druge uvozne modele. Ovo je prvi put da jedan strani automobil dominira tržištem kojim vladaju domaći brendovi.
Mahindra sprema novi pikap za globalno tržište koji će cenom ozbiljno ugroziti Toyotu Hilux. Novi Scorpio Lifestyler stiže 2027. godine i koštaće znatno manje od rivala.
Sva četiri migavca, blicanje ili sirena nemaju isto značenje širom Evrope. Ono što je u Srbiji uobičajeno, u drugoj zemlji može biti nepristojno, kažnjivo ili pogrešno shvaćeno.
Aston Martin predstavio je Valen, najsnažniji serijski automobil na svetu sa motorom napred. Njegov V12 razvija 850 KS, maksimalna brzina iznosi 344 km/h, a biće proizvedeno samo 150 primeraka.
Prvi Ferrari Luce prodat je na aukciji za neverovatnih 40 miliona dolara! Kupac je 87-godišnji milijarder i pronalazač Herbert Vertajm, a sav prihod ide u humanitarne svrhe.
Komentari 56
Pogledaj komentare