Svet 10

20.01.2025.

11:35

Nakon Donalda i Melanija Tramp pokrenula svoju valutu

Ukupna vrednost memecoina Donalda Trampa porasla je tokom vikenda na više od 14 milijardi dolara, ali je potom opala nakon što je njegova supruga Melanija lansirala rivalski token.

Izvor: Biznis.rs

Nakon Donalda i Melanija Tramp pokrenula svoju valutu
JOHN ANGELILLO / UPI / Profimedia

Podeli:

Pokretanje kriptovalute $TRUMP izazvalo je optužbe da novoizabrani predsednik koristi entuzijazam svojih pristalica za sopstvenu finansijsku korist, piše Financial Times, a prenosi portal Biznis.

Od lansiranja u petak uveče, vrednost memecoina $TRUMP skočila je sa oko šest dolara na maksimum od 75 dolara, čime je ukupna vrednost u opticaju dostigla više od 14 milijardi dolara, prema podacima platforme Coinbase.

Međutim, u nedelju je Melanija Tramp najavila lansiranje rivalskog memecoina $MELANIA. Njena kriptovaluta brzo je dostigla tržišnu vrednost od 8,5 milijardi dolara do večeri, prema podacima sa platforme DEX Screener.

Vrednost Trampovog tokena naglo je opala nakon ove najave, sa 75 dolara na nešto više od polovine te vrednosti, čime je tržišna vrednost memecoina $TRUMP opala za oko sedam milijardi dolara da bi se kasnije delimično oporavila.

 

Trampov token lansiran je na njegovoj platformi Truth Social ubrzo nakon gala večeri u Vašingtonu za kripto izvršne direktore i političare povodom proslave inauguracije, koja se održava u ponedeljak. Na pratećem sajtu prikazana je Trampova slika sa uzdignutom pesnicom, a token je opisan kao "jedini zvanični Trampov mim“.

Oko 80 odsto tokena biće u vlasništvu kompanije CIC Digital, povezane sa Trampovom organizacijom, i zajedničkog preduzeća Fight Fight Fight LLC, prema sajtu tokena. Ove rezerve tokena postepeno će biti dostupne za prodaju u narednih tri do dvanaest meseci. Binance, Coinbase i Kraken, neke od najvećih kriptomenjačnica, najavile su da će trgovati Trampovim tokenom.

Melanijin memecoin, prema najavi, nije zamišljen kao investicija već kao simbol podrške vrednostima koje ona predstavlja.

Podeli:

10 Komentari

Možda vas zanima

Svet

"Od 1. januara evro postaje nacionalna valuta"

Bugarska od 1. januara zvanično uvodi evro kao nacionalnu valutu, čime će postati 21. članica evrozone, nakon što je ove godine ispunila sve formalne kriterijume, uključujući inflaciju, budžetski deficit, dugoročne kamatne stope i stabilnost deviznog kursa.

11:33

29.12.2025.

18 h

Svet

Neočekivano: Obustavljaju isporuku

Amazon je izjavio da je odlučio da neće nastaviti sa planovima dostave robe dronovima u Italiji, rekavši da, iako je postigao dobar napredak sa regulatorima vazduhoplovstva, šira poslovna regulatorna pitanja ne podržavaju projekat.

10:08

29.12.2025.

19 h

Svet

Gradi se najveći ratni brod u Evropi

Francuska je zvanično pokrenula jedan od najvećih vojno-industrijskih projekata u svojoj istoriji – izgradnju novog nuklearnog nosača aviona, koji će biti najveći ratni brod ikada izgrađen u Evropi.

8:16

28.12.2025.

1 d

Podeli: