Svet 4

11.12.2024.

16:53

Sve manje nafte

Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEK) je u svom najnovijem, danas objavljenom decembarskom mesečnom izveštaju peti put zaredom snizila prognozu globalnog rasta potražnje za naftom u 2024. godini.

Izvor: Tanjug

Sve manje nafte
Shutterstock/Alexander Knyazhinsky

Podeli:

Naftni kartel sa sedištem u Beču sada očekuje da će globalna potražnja za naftom ove godine porasti za 1,6 miliona barela dnevno (bdp), što predstavlja pad u odnosu na novembarsku procenu rasta potražnje za 1,81 milion barela dnevno.

Revidirani rast svetske potražnje je pre svega posledica slabije tražnje za energentima u Kini, ali i u Americi i Azijsko-pacifičkom regionu, prenosi Rojters.

Pomenuti rast potražnje je i dalje iznad istorijskog proseka rasta tražnje za 1,4 miliona bpd koji je viđen pre pandemije virusa korona.

OPEK je u decembarskom izveštaju takođe blago korigovao naniže prognozu rasta potražnje za naftom u 2025. i to za 90.000 bpd na 1,4 miliona bpd.

Svetske cene nafte su od početka jula pale za 17 odsto.

U prognozi kartela OPEK se istovremeno dodaje da će svetski ekonomski rast u ovoj godini iznositi 3,1 odsto i blago pasti na tri odsto u 2025.

Podeli:

4 Komentari

Možda vas zanima

Konzum nije više lider

Nemački trgovački gigant osvojio Hrvatsku

Najveći hrvatski trgovački lanac Konzum izgubio je lidersku poziciju na tržištu prema ukupnim prihodima, dok je istovremeno smanjio broj zaposlenih za gotovo hiljadu.

18:45

5.5.2026.

2 d

Podeli: