Svet 44

04.07.2024.

7:09

Nema veze da l' je 5 ili 150 evra – ide carina? Udarac za omiljene kineske prodavnice

Evropska unija razmatra uvođenje carina na jeftinu robu koja je kupljena preko kineskih onlajn platformi kao što su Temu, Šejn i Aliekspres, objavio je danas Fajnenšel tajms (FT) pozivajući se na tri anonimna upućena izvora.

Izvor: Tanjug

Nema veze da l' je 5 ili 150 evra – ide carina? Udarac za omiljene kineske prodavnice
VicVa / Shutterstock.com

Podeli:

Prema važećim propisima EU, paketi kupljeni putem interneta iz zemalja koje nisu članice EU ne podležu carinama ako je njihova vrednost ispod 150 evra, a Evropska komisija (EK) će kasnije ovog meseca predložiti ukidanje tog praga, navode izvori.

Evropska komisija je istakla da je prošle godine iz inostranstva u EU stiglo dve milijarde paketa vrednosti ispod 150 evra i dodala da ovakav obim trgovine preko interneta testira granice i mogućnosti carine.

EU je raspravljala o pomenutom ukidanju ograničenja u okviru projekta reforme carina koji je Komisija predložila u maju 2023. godine, ali bi sada mogla da pokuša da ubrza njegovo usvajanje kako bi se suprotstavila poplavi jeftinog uvoza.

Kritičari kineskih platformi Temu i Šejn u Sjedinjenim Američkim Državama navode da ove firme koriste prednosti oslobađanja od poreza da bi potkopale konkurenciju i izbegle carine, prenosi Rojters.

Podeli:

44 Komentari

Možda vas zanima

Skupo, ali brzo

Džinovski Antonov An-124 stiže u pomoć

Avio-kompanije Erbas i Boing angažovale su transportni avion Antonov An-124, jedan od najvećih teretnih aviona na svetu, kako bi ubrzale isporuku ključnih delova za proizvodnju letelica i ublažile probleme u lancima snabdevanja.

10:36

20.7.2026.

1 d

Inostranstvo jeftinije

Automobilski gigant se oprašta od Nemačke?

Član upravnog odbora i direktor proizvodnje “Mercedes-Benca” Mihael Šibe izjavio je da je moguće zatvaranje fabrika ovog proizvođača automobila u Nemačkoj i preseljenje proizvodnih pogona u inostranstvo zbog visokih troškova rada.

9:41

21.7.2026.

9 h

Blokirane sankcije

Pukla sloga u EU: Grčka rekla "ne" Briselu

Grčka se pojavila kao ključna prepreka najnovijem krugu sankcija Evropske unije protiv Rusije, protiveći se odredbama usmerenim na ruski transport tečnog prirodnog gasa (LNG).

13:13

20.7.2026.

1 d

Podeli: