21.08.2026.
20:52
Atina postaje preskupa za lokalno stanovništvo sa niskim primanjima
Iako je Atina u mnogim aspektima jeftinija od većine velikih evropskih gradova, za njene stanovnike, koji imaju niska primanja, život u grčkoj prestonici sve je skuplji, piše Katimerini.
Poseban problem predstavljaju kirije, uz prosečnu neto mesečnu zaradu od 1.158 evra, stanovnici Atine za iznajmljivanje stana u centralnim delovima grada u proseku izdvajaju 640 evra mesečno, odnosno oko 55 odsto plate, navodi list.
Istovremeno, postoje gradovi sa višim kirijama u kojima su plate dovoljno visoke da stanovanje bude pristupačnije.
U Beču kirija u proseku čini 38 odsto plate, dok je u Parizu i Berlinu taj udeo oko 45 odsto, navodi Katimerini.
I ishrana u restoranima relativno je skupa za stanovnike Atine.
Prosečan obrok košta oko 15 evra, isto kao u Parizu, Berlinu, Rimu i Lisabonu, dok je cena tek nešto viša u Beču, gde su plate znatno veće, piše Katimerini.
London je jedini grad u kojem je prosečan obrok značajno skuplji i košta oko 23,40 evra, ali je prosečna plata tamo 3,3 puta veća nego u Atini.
Meso je, takođe, skupo u Atini, dok su pojedine vrste voća i povrća, kao i flaširana voda, znatno pristupačnije, navodi list.
Mleko je, međutim, sa prosečnom cenom od 1,66 evra po litru, veoma skupo, a ranije je isticano da grčko mleko koje se izvozi u druge zemlje može tamo da se kupi po nižim cenama nego u samoj Grčkoj.
Atina je treći najjeftiniji veliki evropski grad kada je reč o javnom prevozu, benzin je, međutim, najskuplji, uglavnom zbog visokih poreza, navodi list.
Privatni vrtići i škole su, s druge strane, relativno jeftini, ali i tu treba uzeti u obzir veoma niske zarade lokalnog stanovništva.
Cene nekretnina, iako rastu, i dalje su relativno niske, jeftinije nekretnine u velikim evropskim gradovima ima samo Bukurešt, dok su stanovi u Londonu, Parizu i Beču četiri do pet puta skuplji, ističe Katimerini.

Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar