Svet 1

21.07.2026.

11:42

Tramp lupio šakom o sto: Ko ne ispuni uslove, gubi milionske ugovore

Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp potpisao je izvršnu uredbu kojom se pooštravaju uslovi pod kojima američki odbrambeni proizvođači mogu da nabavljaju kritične minerale i druge strateške sirovine iz Kine i drugih zabranjenih stranih izvora.

Izvor: Tanjug

Tramp lupio šakom o sto: Ko ne ispuni uslove, gubi milionske ugovore
EPA/MICHAEL REYNOLDS

Podeli:

Administracija nastoji da smanji zavisnost vojne industrije od inostranih lanaca snabdevanja.

Prema novim pravilima, odbrambenim kompanijama više neće biti dovoljno da obrazlože da je kineski dobavljač najjeftinija ili najpristupačnija opcija kako bi dobile izuzeće za nabavku strateških sirovina, preneo je Rojters.

Kompanije će od sada morati da dokažu da su tražile alternativne dobavljače, da detaljno prikažu poreklo materijala koje koriste i predstave plan za postepeno odustajanje od nabavke iz zabranjenih izvora.

Ukoliko ne pokažu da ulažu dovoljno napora da sirovine nabavljaju iz domaćih izvora ili od odobrenih partnera, mogle bi da izgube ugovore sa Ministarstvom odbrane SAD.

Savetnik Bele kuće Piter Navaro izjavio je da više neće biti prihvatljivo obrazloženje da kompanije "nisu pronašle druga rešenja".

"Opravdanje da niste ništa pokušali i da nemate druge mogućnosti više neće prolaziti", rekao je Navaro novinarima uoči objavljivanja uredbe.

Možda vas zanima

Svet

Američke rakete "Made in EU"? SAD pokrenule pregovore

Sjedinjene Američke Države razmatraju sa Nemačkom i drugim evropskim zemljama mogućnost pokretanja zajedničke proizvodnje raketa "rejtion AIM-120 AMRAAM" i podizanje postrojenja za održavanje Lokidovih raketa "PAK-3 patriot" u EU.

10:29

7.7.2026.

14 d

Nova mera doneta je u trenutku kada Pentagon od vodećih odbrambenih kompanija, poput Lokid Martina i Boinga, zahteva ubrzano povećanje proizvodnje naoružanja, dok se istovremeno suočava sa dugotrajnim problemima u lancima snabdevanja, napominje Rojters.

Izvršnom uredbom Pentagon je zadužen da izradi nova pravila kojima će od izvođača zahtevati detaljno mapiranje čitavog lanca snabdevanja - od sirovina do gotovih vojnih proizvoda.

Kompanije će morati da utvrde poreklo minerala, komponenti, softvera i drugih elemenata koji se koriste u određenim sistemima naoružanja, čime će američko Ministarstvo odbrane dobiti uvid ne samo u poslovanje glavnih izvođača već i njihovih podizvođača.

Navaro je ocenio da se ne radi o dodatnoj administrativnoj obavezi, već o navodnoj meri od značaja za nacionalnu bezbednost.

Možda vas zanima

Svet

Amerika će učetvorostručiti proizvodnju oružja

Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je da se sastao sa izvršnim direktorima najvećih američkih odbrambenih kompanija, koje su se, kako je istakao, složile da četvorostruko povećaju proizvodnju najsavremenijeg oružja.

13:40

10.3.2026.

133 d

Podeli:

1 Komentari

Možda vas zanima

Skupo, ali brzo

Džinovski Antonov An-124 stiže u pomoć

Avio-kompanije Erbas i Boing angažovale su transportni avion Antonov An-124, jedan od najvećih teretnih aviona na svetu, kako bi ubrzale isporuku ključnih delova za proizvodnju letelica i ublažile probleme u lancima snabdevanja.

10:36

20.7.2026.

1 d

Inostranstvo jeftinije

Automobilski gigant se oprašta od Nemačke?

Član upravnog odbora i direktor proizvodnje “Mercedes-Benca” Mihael Šibe izjavio je da je moguće zatvaranje fabrika ovog proizvođača automobila u Nemačkoj i preseljenje proizvodnih pogona u inostranstvo zbog visokih troškova rada.

9:41

21.7.2026.

6 h

Blokirane sankcije

Pukla sloga u EU: Grčka rekla "ne" Briselu

Grčka se pojavila kao ključna prepreka najnovijem krugu sankcija Evropske unije protiv Rusije, protiveći se odredbama usmerenim na ruski transport tečnog prirodnog gasa (LNG).

13:13

20.7.2026.

1 d

Podeli: