Svet 0

25.05.2026.

20:12

Banka Izraela smanjila kamatnu stopu: Šekel najsnažniji za 33 godine

Banka Izraela smanjila je danas referentnu kamatnu stopu za 25 baznih poena na 3,75 odsto, u skladu sa očekivanjima, a izraelski šekel je ojačao na oko 2,89 dolara, što je najveći nivo za poslednje 33 godine.

Izvor: Tanjug

Banka Izraela smanjila kamatnu stopu: Šekel najsnažniji za 33 godine
Mehaniq / Shutterstock.com

Podeli:

Centralna banka je primetila da inflacija u Izraelu oko sredine ciljne vrednosti, pošto je u aprilu iznosila 1,9 odsto, isto kao u martu, a već devet uzastopnih meseci se nalazi u ciljnom rasponu banke od jedan do tri odsto, prenosi Tajms of Izrael.

Prema istraživanju Banke Izraela od 19. maja, inflaciona očekivanja za narednih 12 meseci pala su sa 2,3 odsto na 1,8 odsto, što je bezbedna vrednost u pomenutom rasponu do tri odsto.

Kreatori monetarne politike su konstatovalo da se BDP Izraela u prvom kvartalu 2026. smanjio po godišnjoj stopi od 3,3 odsto, prvenstveno zbog vojne operacije "Lavlja rika" protiv Irana, ali je pad bio manji nego što se predviđalo, što dodatno podstiče optimizam u nastavku godine.

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Prodaje se poznati lanac restorana

Američka kompanija Jam brends saopštila je danas da će prodati lanac restorana Pica Hat za ukupno 2,7 milijardi američkih dolara, nakon višemesečnog razmatranja budućnosti brenda koji se poslednjih godina suočava sa padom prodaje i jačanjem konkurencije.

19:27

16.6.2026.

1 d

Podeli: