Svet 0

11.05.2026.

10:25

Svaki peti negovatelj u Nemačkoj je stranac: Najviše Sirijaca

Nemačkoj je iz godine u godinu potrebno više negovatelja starih i bolesnih. Bez useljenika, manjak bi bio nenadoknadiv, ukazuju brojke savezne agencije za rad.

Izvor: DPA

Svaki peti negovatelj u Nemačkoj je stranac: Najviše Sirijaca
depositphotos, SimpleFoto

Podeli:

Danas je skoro svaki peti negovatelj na radu u Nemačkoj strani državljanin, saopštila je Agencija u petak, uoči Dana negovatelja 12. maja.

Inače, negovateljski sektor je među retkim u zemlji koji i dalje zapošljavaju radnike. Nova radna snaga pritom skoro isključivo stiže iz inostranstva.

"Privlačenje strane kvalifikovane radne snage i širenje domaćih potencijala nužni su za snažnije negovateljstvo", ocenila je Vanesa Ahuje iz upravnog odbora Agencije, prenosi dpa.

U poslednjoj deceniji, broj zaposlenih uz ugovor u negovateljstvu je porastao 22 odsto, na 1,76 miliona. Oko polovine tih negovatelja radi skraćeno radno vreme, uz visoko učešće žena od 81 odsto.

Udeo stranaca u međuvremenu je narastao na oko 20 odsto, u poređenju sa sedam odsto pre 10 godina. Samo iz Sirije u Nemačku je stiglo 9.300 negovateljica i negovatelja.

Nemačka uprkos porastu trpi hroničan manjak kvalifikovanih negovatelja i negovateljskih asistenata, a prognoze najavljuju da će usko grlo poduže trajati.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: