Svet 0

02.05.2026.

10:18

Sve veći pritisak: Nemačke kompanije imaju ozbiljan problem

Udeo nemačkih industrijskih kompanija koje se suočavaju sa problemima u snabdevanju više se nego udvostručio od januara do aprila, skočivši sa 5,8 odsto na 13,8 odsto, objavio je u četvrtak Institut Ifo, prenosi nemačka novinska agencija (DPA).

Izvor: Fenix Magazin/S.Č.

Sve veći pritisak: Nemačke kompanije imaju ozbiljan problem
Kittyfly / Shutterstock.com

Podeli:

"Problemi u snabdevanju poluproizvodima uzrokovani su ratom u Iranu", rekao je Klaus Volrabe, šef istraživanja u institutu sa sedištem u Minhenu.

"Lanci snabdevanja su pod sve većim pritiskom. Rat na Bliskom istoku i ograničenja u plovidbi kroz Ormuski moreuz jače pogađaju lanac snabdevanja poluproizvodima", nastavio je Volrabe.

Nestašica postaje posebno akutna u industrijama zavisnim od petrohemije i energetski intenzivnim sektorima.

Na primer, 31,1 odsto hemijskih kompanija i 22,9 odsto proizvođača gumene i sintetičke robe suočava se sa problemima. Njihovi deficiti se prelivaju na mašinstvo i automobilsku industriju.

"Trenutni razvoj događaja pokazuje koliko je industrija zavisna od globalnih lanaca snabdevanja sirovinama i energijom", rekao je Volrabe.

Ormuski moreuz, kroz koji prolazi oko petine svetske nafte, uglavnom je zatvoren za plovidbu otkako su SAD i Izrael napale Iran.

Poremećaji su se poput talasa širili odatle na druge delove lanca vrednosti, rekao je Ifo.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: