Svet 0

17.02.2026.

20:56

SAD pokreću ponovno obogaćivanje uranijuma u saradnji sa Francuskom

Sjedinjene Američke Države najavile su ponovni početak programa obogaćivanja uranijuma unutar svoje teritorije, delimično u saradnji sa francuskom kompanijom Orano.

Izvor: Tanjug

SAD pokreću ponovno obogaćivanje uranijuma u saradnji sa Francuskom
FOTOGRIN / Shutterstock.com

Podeli:

To je izjavio danas američki ministar energetike Kris Rajt, tokom konferencije o odnosima Evropske unije i SAD u oblasti energije.

Rajt je, prenosi Rojters, istakao da je cilj programa jačanje energetske nezavisnosti, što je jedan od prioriteta administracije američkog predsednika Donalda Trampa.

Američki ministar energetike je, takođe, kritikovao evropske takse vezane za ugljenik, upozorivši da bi one mogle da učine izvoz gasa u EU "rizičnim".

Prošlog meseca, francuska kompanija Orano dobila je 900 miliona američkih dolara od Ministarstva energetike SAD za izgradnju postrojenja za obogaćivanje urana u američkoj saveznoj državi Tenesi.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Srbija

Objavljene nove cene goriva

U narednih nedelju dana, cena goriva ostaće nepromenjene. Od danas od 15 časova pa u narednih sedam dana na pumpama u Srbiji litar evrodizela koštaće 222 dinara, a benzina 196 dinara.

12:36

5.6.2026.

11 h

Podeli: