11.02.2026.
15:08
Pivo više nije u modi: Zbog slabije tražnje Hajneken ukida 6.000 radnih mesta
Hajneken (Heineken) danas javlja da će ukinuti do 6.000 radnih mesta u svetu i očekuje manji rast dobiti u 2026. nego u 2025, jer se pivari suočavaju sa slabom tražnjom.
Drugi najveći proizvođač piva na svetu po tržišnoj vrednosti, holandski Hajneken, koji traži novog generalnog direktora nakon iznenadne januarske ostavke sadašnjeg direktora Dolfa van den Brinka, obećao je da će ostvariti veći rast uz manje resursa, nastojeći da umiri nezadovoljne investitore koji smatraju da zaostaje u efikasnosti, piše agencija Rojters (Reuters).
Istovremeno, prodaja u celom sektoru posustaje usled narušenih finansija potrošača, geopolitičkih turbulencija i loših vremenskih uslova.
Spremaju se otkazi
Proizvođač piva tiger i amstel, pored svog istoimenog lagera, naveo je da će ovaj program povećanja produktivnosti doneti uštede i smanjiti globalni broj zaposlenih za 5.000 do 6.000 radnih mesta u naredne dve godine. To je gotovo 7 odsto od ukupno 87.000 zaposlenih širom sveta.
"Ovo zaista radimo kako bismo ojačali naše poslovanje i mogli da investiramo u rast“, rekao je finansijski direktor Harold van den Bruk na konferencijskom pozivu povodom objave godišnjih rezultata kompanije.
Deo otkaza biće usmeren na Evropu ili tržišta koja nisu prioritet i nude manje izgleda za rast, rekao je on, a deo će proisteći i iz ranije najavljenih inicijativa usmerenih na Hajnekenovu mrežu snabdevanja, centralu i regionalne poslovne jedinice.
- Nemci piju sve manje piva: Prvi put manje od 8 milijardi litara
- Skače cena piva
- Rastu cene piva u Britaniji
- Prodata Banjalučka pivara
Manje očekivano uvećanje dobiti
Odlazeći generalni direktor Dolf van den Brink, koji se povlači u maju, rekao je da nema novosti u vezi s potragom za onim ko će doći na njegovo mesto.
Pored slabe tražnje, Hajneken i konkurenti, kakav je Anheuser-Busch InBev (ABI.BR), suočavaju se s dugoročnim padom prodaje piva na nekim ključnim tržištima, pogođenim zabrinutošću zbog uticaja alkohola na zdravlje i rastom popularnosti lekova za mršavljenje.
Hajneken očekuje sporiji rast dobiti u 2026. od između 2 i 6 odsto, u poređenju sa rastom od 4 do 8 odsto koji je najavio za 2025. godinu.
Kompanija je prijavila godišnju organsku operativnu dobit iznad očekivanja, koja je porasla za 4,4 odsto u 2025, u odnosu na prognoze analitičara od 4 odsto.
Komentari 1
Pogledaj komentare Pošalji komentar