Svet 0

17.12.2025.

7:58

Lukoil odlazi u poznate ruke? Evo ko je glavni kandidat za kupovinu

Saudijska kompanija Midad enerdži (Midad Energy) jedan je od glavnih kandidata za kupovinu međunarodne imovine ruskog naftnog giganta Lukoila.

Izvor: Tanjug

Lukoil odlazi u poznate ruke? Evo ko je glavni kandidat za kupovinu
Shutterstock/Dmitriy Prayzel

Podeli:

U prilog tome govore i političke veze rukovodstva kompanije sa Moskvom i Vašingtonom, navode tri anonimna izvora upoznata sa pregovorima.

Prema tvrdnjama izvora za Rojters, Midad enerdži planira ponudu u gotovini, pri čemu bi sredstva za Lukoilovu imovinu bila deponovana na eskro računu i oslobođena tek nakon eventualnog ukidanja sankcija ruskoj kompaniji.

Eskro račun (engl. escrow account) je poseban, neutralan račun na kojem se novac ili druga imovina privremeno drži "na čekanju" dok se ne ispune unapred definisani uslovi ugovora.

Jedan od izvora naveo je da bi u realizaciju posla sa Lukoilom mogle da budu uključene i američke kompanije.

Generalni direktor firme Midad enerdži Abdulah AI-Aiban je brat uticajnog savetnika za nacionalnu bezbednost Saudijske Arabije, Musaeda AI-Aibana, koji je učestvovao u američko-ruskim mirovnim razgovorima u februaru.

Njihov otac Muhamed Al-Aiban bio je prvi šef saudijske obaveštajne službe. Američko Ministarstvo finansija je već odbilo ponude kompanije Gunvor i američke banke Xtellus Partners za preuzimanje Lukoilove imovine u inostranstvu, a rok za prodaju ističe 17. januara.

Podeli:

loader

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Mađarska potpisala: "Isporučujemo gas"

Mađarska je danas potpisala ugovor sa Sjedinjenim Američkim Državama o isporuci 400 miliona kubnih metara tečnog prirodnog gasa (TPG) godišnje, izjavio je mađarski ministar spoljnih poslova i trgovine Peter Sijarto.

17:38

16.12.2025.

16 h

Svet

SAD odbile: "Ne možete da kupite Lukoil"

Ministarstvo finansija Sjedinjenih Američkih Država odbilo je ponudu grupe koju predvodi američka banka Xtellus Partners za kupovinu inostrane imovine ruske naftne kompanije Lukoil, objavio je danas Rojters.

7:58

16.12.2025.

1 d

Srbija

NBS ukinula proviziju u menjačnicama

Narodna banka Srbije donela je privremenu meru kojom se ukida mogućnost naplate provizije u menjačnicama prilikom prodaje evra građanima, s ciljem zaštite interesa građana i sprečavanja neopravdanih psiholoških pritisaka na devizno tržište.

13:59

16.12.2025.

19 h

Podeli: