Svet 18

25.09.2025.

14:33

Stelantis obustavlja proizvodnju u više fabrika u Evropi

Proizvođač automobila Stelantis najavio je privremeno obustavljanje proizvodnje u nekoliko svojih fabrika u Evropi kako bi se prilagodio slabijoj potražnji na tržištu.

Izvor: Tanjug

Stelantis obustavlja proizvodnju u više fabrika u Evropi
shutterstock/Antonello Marangi

Podeli:

Kompanija je najpre saopštila da će obustaviti proizvodnju u svojoj fabrici u francuskom gradu Poasi na tri nedelje u oktobru zbog "nepovoljnih uslova" na evropskom tržištu, a 2.000 zaposlenih će raditi po skraćenom radnom vremenu.

Pored toga, Stelantis ograničava proizvodnju i na lokacijama u Nemačkoj, Italiji, Poljskoj i Španiji, prenosi Figaro.

U Italiji, fabrika u Pomiljanu kod Napulja privremeno zaustavlja proizvodnju modela "fiata panda" od 29. septembra do 6. oktobra i modela "alfa romeo tonale" do 10. oktobra, kako bi se proizvodnja uskladila sa smanjenom potražnjom.

Firma uvodi slične mere i u svojim pogonima u gradu Tihi u Poljskoj, Ajzenahu u Nemačkoj, kao i u Saragosi i Madridu u Španiji. Zastoj u proizvodnji će, u zavisnosti od lokacije, trajati od nekoliko dana do dve nedelje.

Stelantis objašnjava ove odluke kao prilagođavanje tržištu i optimizaciju zaliha pred kraj godine. Sindikati, međutim, upozoravaju da navedene mere odražavaju dublju krizu evropske automobilske industrije i ne isključuju mogućnost trajnih zatvaranja fabrika.

U fabrici u francuskom Poasiju, posebno je zabrinjavajuća situacija modela "opel moka", pošto će se njegova proizvodnja sasvim zaustaviti 2028. godine.

Folksvagen je nedavno smanjio prognoze za 2025. i planira otpuštanje 35.000 radnika u Nemačkoj, što pokazuje da je ceo sektor automobilske proizvodnje u Evropi pod pritiskom konkurencije i slabog tržišta, dodaje francuski list.

Podeli:

18 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Gradi se najveći ratni brod u Evropi

Francuska je zvanično pokrenula jedan od najvećih vojno-industrijskih projekata u svojoj istoriji – izgradnju novog nuklearnog nosača aviona, koji će biti najveći ratni brod ikada izgrađen u Evropi.

8:16

28.12.2025.

1 d

Svet

"Od 1. januara evro postaje nacionalna valuta"

Bugarska od 1. januara zvanično uvodi evro kao nacionalnu valutu, čime će postati 21. članica evrozone, nakon što je ove godine ispunila sve formalne kriterijume, uključujući inflaciju, budžetski deficit, dugoročne kamatne stope i stabilnost deviznog kursa.

11:33

29.12.2025.

9 h

Podeli: