Svet 2

30.08.2025.

7:59

Brazil udara na Trampa?

Brazilska vlada je počela da preduzima recipročne mere odmazde protiv tarifa koje je uveo američki predsednik Donald Tramp, objavio je list Globo.

Izvor: Tanjug

Brazil udara na Trampa?
EPA-EFE/Andre Borges

Podeli:

Predsednik Brazila Luiz Inasio Lula da Silva odobrio je u četvrtak početak konsultacija i mera za sprovođenje Zakona o ekonomskoj reciprocitetu protiv SAD kao odmazdu za carinu od 50 odsto koja se primenjuje na brazilske proizvode izvezene na američko tržište.

Brazilski list navodi da bi ovaj proces mogao da traje oko sedam meseci, jer podrazumeva formalne faze konsultacija sa Sjedinjenim Američkim Državama.

 

Spoljnotrgovinska komora (Camex) će imati 30 dana da proceni da li akcije Sjedinjenih Država spadaju pod odmazdne mere.

Tramp je uveo carine od 50 odsto na brazilsku robu 9. jula. Zakon će stupiti na snagu 1. avgusta. Lula da Silva je odgovorio na izjavu kritikama ukazujući na nepravednost Trampovih izjava.

On je dodao da, uprkos trgovinskim carinama na izvoz iz zemlje koje je najavio Tramp, Brazil ostaje otvoren za moguće pregovore sa američkom stranom, ali "ne odustaje od odbrambenih instrumenata predviđenih domaćim zakonodavstvom".

Podeli:

loader

2 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Zatvara se Porše?

Proizvođač sportskih automobila Porše AG namerava da zatvori svoju mrežu punjenja za električna vozila u Kini, jer nemački brend nastavlja da gubi udeo na najvećem svetskom automobilskom tržištu.

13:21

27.12.2025.

8 h

Svet

Bugarska ima ponudu za Severnu Makedoniju

Bugarska je ponudila da Severnoj Makedoniji isporuči mazut, nakon što je potvrđeno da raspolaže dovoljnim rezervama za podmirenje domaćih potreba, saopštila je pres-služba bugarske vlade.

9:57

26.12.2025.

1 d

Podeli: