Svet 17

14.08.2025.

14:15

Putovanje od dva sata skratiće na minut: Pogledajte čudo za koje su Kinezi izrezali planinu FOTO/VIDEO

Most Huađiang u kineskoj provinciji Guidžou, koji bi trebalo da bude otvoren do kraja septembra ove godine, postaje prava atrakcija.

Izvor: B92.net

Putovanje od dva sata skratiće na minut: Pogledajte čudo za koje su Kinezi izrezali planinu FOTO/VIDEO
Costfoto / ddp USA / Profimedia

Podeli:

Po završetku, Huađiang most će postati najviši na svetu – uzdizaće se 625 metara iznad kanjona reke Beipan.

Brojke su zaista neverovatne: ukupna dužina mosta je 2.880 metara, glavni raspon 1.420 metara, a čelična konstrukcija teži preko 22.000 tona.

Izgradnja traje nešto više od tri godine, a most povezuje gradove Liuži i Anlong, probijajući se kroz nepristupačan teren koji je decenijama predstavljao veliki problem za saobraćaj.

Putovanje od dva sata skratiće na minut: Pogledajte čudo za koje su Kinezi izrezali planinu FOTO/VIDEO
Izgradnja mosta Huađiang CFOTO / imago stock&people / Profimedia

Guidžou je 92 odsto prekriven planinama i liticama što je katastrofa za svakodnevno putovanje. Umesto da prave duge i vijugave tunele, Kinezi su jednostavno uklonili vrhove planina kako bi napravili mesto za novu brzu saobraćajnicu.

Nekada je prelazak ovog kanjona trajao skoro dva sata, dok će most Huađiang to skratiti na manje od dva minuta.

Za turiste je pripremljeno nešto posebno. Postavlja se stakleni lift koji će posetioce odvesti do vidikovca, gde će biti bar za posmatranje zvezda i kafić smešteni 145 metara iznad kolovoza. U planu su i panoramske platforme, pa čak i bandži.

Projekat je započet 2022. godine, a otvaranje mosta planirano je za kraj septembra 2025. godine, dok će turističke sadržaje uvoditi fazno. 

Podeli:

loader

17 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: