Svet 0

23.07.2025.

16:08

Boš ukida 1.100 radnih mesta

Nemačka kompanija Boš objavila je da će ukinuti 1.100 radnih mesta do kraja 2029. u svojoj fabrici u nemačkom gradu Rojtlingenu i pomeriti fokus proizvodnje na toj lokaciji sa zastarelih kontrolnih jedinica na savremene poluprovodnike za električna vozila.

Izvor: Tanjug

Boš ukida 1.100 radnih mesta
EPA/MARIJAN MURAT

Podeli:

Firma se požalila na veliki pad potražnje i snažan cenovni pritisak u sektoru elektronike za automobile, što su glavni razlozi za najavljenu restrukturalizaciju, prenosi Tagešau.

"Moramo brzo da se prilagodimo tržišnim promenama i obezbedimo dugoročnu konkurentnost lokacije", izjavio je visoki predstavnik kompanije Boš Dirk Kres.

Prema njegovim rečima, konkurencija na tržištu je sve veća, a trenutna organizacija fabrike u Rojtlingenu više nije održiva.

U pomenutoj fabrici gde trenutno radi oko 10.000 ljudi ubuduće će se proizvoditi silicijum-karbidni čipovi, ključna komponenta za veću efikasnost i domet električnih vozila.

Firma Boš je od kraja 2023. godine ukinula više od 14.000 radnih mesta širom sveta, uglavnom u Nemačkoj. Samo prošle godine, broj zaposlenih u Nemačkoj smanjen je za 4.400, što predstavlja pad za 3,3 odsto.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Kriza menja pravila

Nemačka ukida pravilo staro 108 godina?

Nemačka privreda godinama se bori sa slabim rastom i stagnacijom, a industriju dodatno opterećuju američke carine, konkurencija iz Kine i otpuštanja radnika.

22:08

29.7.2026.

1 d

Noviteti

Bakšiš nije samo za kafiće, uvodi se i u prodavnicama

Kupci u Nemačkoj su navikli da ih u restoranima, kafićima ili prilikom dostave hrane pitaju da li žele da ostave bakšiš. Međutim, ista praksa uskoro bi mogla da postane deo svakodnevne kupovine u prodavnicama.

21:24

30.7.2026.

21 h

Podeli: