Svet 0

07.06.2025.

10:59

Cene nafte iznad 66 dolara

Cene nafte na američkom tržištu u subotu pre podne beleže rast, te je tako WTI nafta, referentna za američko tržište iznosila 64,58 dolara, a Brent nafta 66,47 dolara za barel, preneo je Oil Price.

Izvor: Biznis.rs

Cene nafte iznad 66 dolara
Shutterstock/Pla2na

Podeli:

Dan pre, u petak, cene nafte su otišle iznad 66 dolara, budući da je trgovce umirio telefonski razgovor kineskog i američkog predsednika, stišavši strahove da bi zaoštravanje američko-kineskog trgovinskog rata moglo naškoditi ekonomiji i potražnji za energentima.

Na londonskom tržištu cena barela je nakon podna bila viša 1,5 dolara nego na prethodnom zatvaranju trgovine i iznosila je 66,39 dolara. U Njujorku se barelom trgovalo po 1,02 dolara višoj ceni, od 64,39 dolara.

Pred kraj sedmice, trgovce je ohrabrila vest o telefonskom razgovoru kineskog predsednika Si Đinpinga i njegovog američkog kolege Donalda Trumpa (Donald Trump), prenosi Mina.

Razgovor je inicirao Tramp, objavila je u četvrtak kineska novinska agencija Šinhua.

"Sjedinjene Američke Države žele jako dobre rezultate kineske ekonomije", citirala je Šinhua reči Trampa.

SAD i Kina mogu saradnjom napraviti sjajne stvari, dodao je Tramp, prema izveštaju kineske novinske agencije.

Si je naglasio da dve strane moraju iskoristiti mehanizam ekonomskih i trgovinskih konsultacija, dodavši da SAD mora priznati postignuti napredak i ukloniti "negativne mere" uvedene Kini.

Razgovor je, prema rečima Trampa, završio "vrlo pozitivno".

Kanada je u međuvremenu nastavila razgovore sa SAD o trgovini, prema rečima ministarke industrije Melani Džoli (Melanie Joly).

Stišavanje trgovinskih napetosti nadovezalo se na očekivanja snažnije potražnje u letnjoj sezoni vožnje.

"Naše procene pokazuju uravnoteženo tržište u drugom i trećem tromesečju, budući da će potražnja za naftom tokom leta porasti i dostići vrhunac u julu i avgustu i pratiti tempo povećanja snabdevanja članica skupine OPEC+", napisali su u belešci analitičari banke HSBC.

Saudijska Arabija, Rusija, Irak, Ujedinjeni Arapski Emirati, Kuvajt, Kazahstan, Alžir i Oman odlučili su na kraju proljeća i početku leta na tržište da plasiraju dodatnih 411.000 barela dnevno, budući da je odnos ponude i potražnje po njihovoj oceni "zdrav".

Zbog praznika u muslimanskom svetu OPEC nije objavio koliko je u četvrtak koštao barel nafte njegovih članica. U sredu cena je iznosila 65,1 dolara.

 

Podeli:

loader

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Bugarska ima ponudu za Severnu Makedoniju

Bugarska je ponudila da Severnoj Makedoniji isporuči mazut, nakon što je potvrđeno da raspolaže dovoljnim rezervama za podmirenje domaćih potreba, saopštila je pres-služba bugarske vlade.

9:57

26.12.2025.

1 d

Podeli: