21.05.2025.
19:49
Alarmantno: "U Nemačkoj nije bilo ovako od 2011. godine"
Prošle godine u Nemačkoj je nestalo 196.100 firmi, 16 odsto više nego 2023. godine. To je najviše od 2011. godine i svetske finansijske krize, saopštili su u sredu agencija Creditreform i ekonomski institut ZEW.

"Broj firmi koje trajno zatvaraju vrata u svim sektorima privrede je alarmantan," rekao je Patrik-Ludvig Hanč iz Creditreforma.
U industriji, domaće "firme trpe visoke troškove energije u proizvodnji i sve snažniju konkurenciju iz inostranstva," dodao je.
U sektoru energetski intenzivne proizvodnje, broj propalih firmi je porastao za 26 odsto, na 1.050. Slično je u IT sektoru, razvoju, ekološkoj tehnologiji i dijagnostici.
Sandra Gotšalk iz ZEW je naglasila da bi ti sektori trebalo da rastu jer su orijentisani ka budućnosti. Takva preduzeća trpe i žestok deficit kvalifikovane radne snage.
"Zbog nedovoljno radnika, firme ne prihvataju dovoljno narudžbina i postaju ekonomski neodržive," rekla je Gotšalkova.
Mnogo zatvorenih firmi poslovalo je i u sektorima farmaceutike i hemije. Većinu čine mala preduzeća, ali poslednjih godinama učestalo propadaju i veće.
Izveštaj ukazuje da nisu sve zatvorene firme bankrotirale, nego da vlasnici uoči penzije često ne uspevaju da pronađu nekoga da preuzme posao.
Gašene su i profitabilne firme čija je uprava ocenila da nema dugoročne perspektive.
Komentari 4
Pogledaj komentare Pošalji komentar