Svet 0

27.03.2025.

13:14

Ovo je prva banka u EU: Vrednost premašila 100 milijardi evra

Španska finansijska institucija Banko Santander postala je prva banka u Evropskoj uniji čija je vrednost premašila 100 milijardi evra.

Izvor: Tanjug

Ovo je prva banka u EU: Vrednost premašila 100 milijardi evra
shutterstock, Anton_AV

Podeli:

Akcije španskog zajmodavca porasle su u utorak za 1,8 odsto na 6,62 evra, čime je njegova tržišna kapitalizacija porasla na 100,3 milijarde evra, prenosi Blumberg.

Santanderove akcije su ranije zaostajale za rastom bankarskog sektora, ali su njegove akcije porasle za skoro 50 odsto od početka ove godine. 

Cene akcija evropskih banaka su skočile poslednjih godina nakon što je Evropska centralna banka (ECB) okončala period negativnih kamatnih stopa 2022. godine, što je podstaklo profitabilnost banaka. 

Od tada su banke u EU pojačale isplate dividendi investitorima. 

Santander je trenutno jedina banka u Evropska uniji koja je premašila 100 milijardi evra tržišne kapitalizacije, ali ni drugi zajmodavci, uključujući BNP Pariba i Intezu Sanpaolo ne zaostaju mnogo za pomenutom cifrom, dodaje njujorška agencija.

Podeli:

loader

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: