Svet 7

19.03.2025.

22:17

Amerika udarila na Italiju: "Tražimo od EU zaštitu"

Italija će tražiti od Evropske unije da pripremi kompenzacione mere za sektore na koje bi mogle da utiču američke carine, izjavio je danas italijanski ministar industrije Adolfo Urso.

Izvor: Tanjug

Amerika udarila na Italiju: "Tražimo od EU zaštitu"
Shutterstock/hyotographics

Podeli:

Napomenuo je da američko-evropski carinski sukob ugrožava transatlantske poslovne odnose, kao i da bi trebalo izbeći trgovinski rat preneo je Rojters. 

Nakon što je prošle nedelje Vašington uveo carine na uvoz čelika i aluminijuma, EU je pripremila planove za kontramere prema Sjedinjenim Američkim Državama. Predsednik SAD Donald Tramp zapretio je i carinama od 200 odsto na vino i žestoka pića iz Evropske unije. 

"Tražićemo od Evropske unije da obezbedi kompenzacione mere za sektore koji su pogođeni američkim carinama", rekao je Urso. 

Ovaj istaknuti član stranke Braća Italije premijerke Đorđe Meloni rekao je da treba izbegavati trgovinski rat s potencijalnim globalnim posledicama, naglašavajući da SAD predstavlja jednog od glavnih trgovinskih partnera izvan Italije. 

On je takođe pozvao Brisel da odgovori na carine na proporcionalan način, izbegavajući eskalaciju.

"Moramo biti oprezni, odgovorni i delovati pre nego što reagujemo i iskoristiti naše odlične odnose sa američkom administracijom kako bismo izbegli eskalaciju pretnji, a zatim i odmazdu", rekao je Urso. 

Premijerka Meloni, bliska Trampu, upozorila evropske partnere da ne eskaliraju trgovinski spor sa Sjedinjenim Američkim Državama kroz uzvratne carine.

Podeli:

7 Komentari

Možda vas zanima

IEA zaseda

Hitna sednica: Milioni barela nafte mogli bi na tržište

Direktor Međunarodna agencija za energiju (IEA) Fatih Birol sazvao je danas vanredni sastanak kako bi se razmotrilo da li da se na tržište puste milioni barela nafte iz hitnih rezervi zbog naglog rasta cena energije zbog rata na Bliskom istoku.

18:57

10.3.2026.

1 d

Podeli: