19.02.2025.
14:34
OPEK+ dobija novu članicu
Vlada je odobrila pridruživanje Brazila grupi zemalja izvoznica nafte OPEK+.

To je znak da Brazil postaje veliki proizvođač nafte, devet meseci pre godišnjeg samita Ujedinjenih nacija o klimi. Vladino odobrenje odgovor je na službeni poziv iz 2023, prenosi Seebiz.
OPEK+ grupa uključuje 12 članica OPEK grupe osnovane za koordinaciju proizvodnje nafte radi stabilizacije tržišta, plus 10 velikih zemalja proizvođača nafte, od kojih je Rusija daleko najveća.
Iako države koje nisu članice OPEK+ pristaju da sarađuju sa zemljama OPEK-a, Brazil neće imati obaveze poput smanjenja proizvodnje, rekao je ministar rudarstva i energetike Aleksander Silveira.
Silveira je nazvao OPEK+ samo "forumom za raspravu o strategijama zemalja proizvođača nafte. Ne treba da se stidimo toga što smo proizvođači nafte. Brazil bi trebalo da raste, razvija se i stvara prihode i radna mesta".
Brazil je sedmi najveći proizvođač nafte u svetu, s oko 4,3 miliona barela dnevno, ili četiri odsto svetske proizvodnje, prema američkoj Upravi za energetske informacije. Godine 2024. sirova nafta postala je najveći izvozni proizvod Brazila, čineći 13,3 odsto ukupnog izvoza i nadmašivši soju.
- Otvaraju ogromno novo naftno polje
- Potpisan najveći ugovor o snabdevanju naftom u istoriji dve zemlje
- Država koja je "dobila na lotou": Svuda se gradi, dijaspora se vraća
Predsednik Luis Inacio Lula da Silva započeo je svoj mandat 2023. predstavljajući se kao ekolog i radio je na smanjenju deforestacije u amazonskoj prašumi i zaštiti prava domorodačkog stanovništva. Ali takođe je utvrdio da bi novi prihodi od nafte mogli da finansiraju prelaz na zelenu energiju.
Poslednjih nedelja je vršio pritisak na državno regulatorno telo za zaštitu životne sredine da odobri istražna bušenja u potrazi za naftom u blizini ušća reke Amazon, jedne od regija s najvećom bioraznovrsnošću na svetu.
Lulin pokušaj povećanja proizvodnje nafte izazvao je kritike dok se Brazil priprema za domaćinstvo klimatskog samita UN COP30 u novembru. Glavni cilj tih godišnjih razgovora o klimi bio je smanjenje upotrebe fosilnih goriva, čijim izgaranjem gasovi zagrejavaju atmosferu, menjajući klimu.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar