Svet 1

05.02.2025.

21:38

Zajedno idu na Ameriku?

Iranski predsednik Masud Pezeškijan pozvao je danas članice naftnog kartela OPEK da se ujedine protiv mogućih američkih sankcija.

Izvor: Tanjug

Zajedno idu na Ameriku?
Shutterstock/Giuseppe Amoruso

Podeli:

"Verujem da ako su članice OPEK-a ujedinjene i rade zajedno, Sjedinjene Američke Države neće moći da sankcionišu i vrše pritisak na jednu od njih", izjavio je Pezeškijan na sastanku sa generalnim sekretarom kartela OPEK Haitamom Al Gaisom, prenose iranski državni mediji.

Iranski ministar nafte Mohsen Paknedžad rekao je da bi uvođenje jednostranih sankcija proizvođačima sirove nafte destabilizovalo energetska tržišta.

"Depolitizacija tržišta nafte je vitalno pitanje za energetsku bezbednost", naveo je Paknedžad.

Američki predsednik Donald Tramp obnovio je kampanju "maksimalnog pritiska" na Iran koja treba da suzbije izvoz nafte iz ove zemlje na nulu kako bi vlasti u Teheranu bile sprečene da razviju nuklearno oružje, prenosi Rojters.

Slična kampanja je tokom prvog Trampovog mandata dovelča do velikog pada iranskog izvoza nafte na samo 200.000 barela dnevno u nekim mesecima 2020. godine.

Izvoz iranske nafte je tokom Bajdenove administracije porastao i sada iznosi oko 1,5 miliona barela dnevno, a većina izvoza ide u Kinu.

Podeli:

loader

1 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: