Srbija 8

08.10.2024.

17:38

Naši auto-putevi mogli bi da proizvode struju

Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture raspisalo je tender za izradu studije o ispitivanju mogućnosti za izvođenje barijera zvučne izolacije na državnim putevima I kategorije sa solarnim fotonaponskim panelima.

Izvor: eKapija

Naši auto-putevi mogli bi da proizvode struju
Shutterstock/goja1

Podeli:

Vrednost nabavke procenjena je na 12 miliona dinara.

Cilj studije je, kako se navodi da se istraži tehnička izvodljivost, ekonomska isplativost i ekološke prednosti korišćenja solarnih fotonaponskih panela kao sredstva za zvučnu izolaciju duž autoputeva. Solarni fotonaponski paneli, osim što bi pružali neophodnu zaštitu od buke, istovremeno bi proizvodili električnu energiju, koristeći obnovljiv izvor – sunčevu svetlost.

Ovakav pristup ne samo da bi doprineo smanjenju emisije ugljen-dioksida, već bi i generisao ekonomski vrednsot, pretvarajući inače neiskorišćeni prostor u izvor energije - piše u dokumentaciji, prenosi eKapija.

Glavni cilj projekta jeste da se kroz detaljnu studiju ispitaju mogućnosti korišćenja solarnih fotonaponskih panela kao efikasne alternative tradicionalnim metodama zvučne izolacije na autoputevima.

Studija treba da razmotri najbolje načine postavljanja panela koji bi istovremeno zadovoljili kriterijume zvučne izolacije i proizvodnje električne energije. Takođe, razmatraće se svetska iskustva u korišćenju ove tehnologije, kao i mogućnost primene novih rešenja, poput fleksibilnih solarnih panela, koji bi mogli biti postavljeni direktno na postojeće zvučne barijere.

Podeli:

8 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Zatvara se Porše?

Proizvođač sportskih automobila Porše AG namerava da zatvori svoju mrežu punjenja za električna vozila u Kini, jer nemački brend nastavlja da gubi udeo na najvećem svetskom automobilskom tržištu.

13:21

27.12.2025.

8 h

Svet

Bugarska ima ponudu za Severnu Makedoniju

Bugarska je ponudila da Severnoj Makedoniji isporuči mazut, nakon što je potvrđeno da raspolaže dovoljnim rezervama za podmirenje domaćih potreba, saopštila je pres-služba bugarske vlade.

9:57

26.12.2025.

1 d

Podeli: