Srbija 7

23.07.2024.

14:20

"Saradnja srpskih, nemačkih i institucija EU vodi bezbednom sprovođenju projekta"

U debatu o iskopavanju litijuma u Srbiji uključila se i Snežana Janković, naša ambasadorka u Nemačkoj.

Izvor: B92.net

"Saradnja srpskih, nemačkih i institucija EU vodi bezbednom sprovođenju projekta"
Shutterstock/Adwo

Podeli:

"Kao što je očekivano, javljaju se i javljaće se dušebrižnici iz Nemačke, tobož zabrinuti zbog mogućih posledica po Srbiju i njene stanovnike projekta iskopavanja litijuma, koji je najavljen prilikom nedavne posete kancelara Šolca Srbiji. Povodom tog projekta, koji jedino može i mora biti sproveden uz poštovanje najviših standarda zaštite životne sredine, možda je najbolje citirati samog kancelara Šolca, koji je rekao da je Nemačkoj veoma stalo da on bude uspešan i da posluži kao uzor drugim sličnim projektima u Evropi i svetu", objavila je Jankovićeva na društvenoj mreži Iks (X).

"Široka rasprava, pre svega stručna, o tome kako sprovesti ovaj projekat uz najviše standarde i minimalne rizike, svakako je dobrodošla, te bismo u dobre namere i brigu 'analitičara' s početka teksta možda i poverovali, da već svima u Srbiji nije poznato da su njihova najveća briga ipak neka druga pitanja, poput nezavisnog i do zuba naoružanog tzv. Kosova i oslabljene, još bolje nepostojeće suverene i nezavisne Srbije. Od posledica po životnu sredinu i zdravlje stanovnika Srbije (još nas drži sećanje kako su o tome brinuli pre 25 godina i kako im postupci tadašnje nemačke vlade nisu boli oči kao danas), njih mnogo više brine partnerstvo i strateška saradnja Srbije i Nemačke, koja ih je očigledno, uprkos njihovom životnom zalaganju da do toga ne dođe, zatekla nespremne. Saradnja srpskih, nemačkih i institucija EU, uz učešće najboljih eksperata, ono je što vodi uspešnom i bezbednom sprovođenju ovog projekta, uz pažljive procene Vlade Republike Srbije o svakom koraku na tom putu", napisala je na toj društvenoj mreži.

"Cenimo svaki konstruktivni, pa i kritički doprinos društvenoj debati o ovom pitanju, ako je vođen željom za dobrobit Srbije i partnerskim namerama, a ne suprotnim političkim motivima. Srbija napreduje i napredovaće, sa litijumom ili bez njega. Sva je prilika da upravo ta činjenica, a ne neka druga, unosi nervozu i smeta  dobro poznatim adresama", zaključila je ona.

Podeli:

7 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Tramp traži odlaganje za četiri meseca

Savezni apelacioni sud Sjedinjenih Američkih Država vratio je sporove koji su doveli do ukidanja većine carina predsednika SAD Donalda Trampa Trgovinskom sudu SAD, koji bi trebalo da utvrdi postupak za povraćaj više od 130 milijardi dolara uvoznicima.

10:27

4.3.2026.

1 d

Svet

Putin: "Rado ćemo vas snabdeti naftom i gasom"

Predsednik Rusije Vladimir Putin sastao se danas u Kremlju sa ministrom spoljnih poslova Mađarske Peterom Sijartom sa kojim je, pored ostalog, razgovarao o saradnji u oblasti energetike i naveo da Moskva ostaje pouzdan dobavljač energenata.

19:03

4.3.2026.

18 h

Podeli: