01.06.2026.
22:32
Vučić najavio novi paket mera za standard građana: "Možemo to sebi da priuštimo"
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da se završava rad na sveobuhvatnom programu koji će obezbediti najugroženijim građanima jeftinije lekove i da se u septembru očekuje i paket mera za podizanje životnog standarda koji će obuhvatiti i druge građane.
"Očekujte u septembru, dakle najavljujem vam to za tri meseca, za tri meseca očekujte, mi ćemo izaći sa jednim paketom, veoma značajnim za najugroženije stanovnike, ali ne samo za najugroženije već i za deo šire populacije, gde ćemo pronaći načina kako da dodatno obezbedimo bolji životni standard", rekao je Vučić u Ćirilici na TV Prva.
On je istakao da veruje da će tim paketom mera svi ljudi u Srbiji biti izuzetno zadovoljni.
"I verujem da možemo to sebi da priuštimo. Pre toga nam ostaju razgovori i poštovanje koje uvek imamo prema Međunarodnom monetarnom fondu, da razgovaramo sa njima, da vidimo sve. Ali ako vam ja kažem da će ljudi biti obradovani, posebno naši najstariji sugrađani, da će biti veoma obradovani, onda ljudi treba da imaju razloga za optimizam i da znaju, kao što sam uvek govorio, istinu, da znaju da i sada", poručio je Vučić.
Kazao je da želi da kaže građanima, što je veoma važno za njih, da se sada završava program za lekove.
"Mislim da još nije završeno, predlog oko lekova i zbog smrtnog slučaja koji je direktorka RFZO-a imala u porodici. Ali da verujem da ćemo posle Tivta sesti i pet, šest, sedam dana posle toga izaći sa tim programom koji će mnogo, mnogo da pomogne ljudima oko cena lekova i siguran sam da će, to je taj jedan sveukupni paket", rekao je Vučić.
Naglasio je da će to biti važan paket i za penzionere, ali ne samo za penzionere, već i za socijalno najugroženije ljude u Srbiji.
"Nećemo ostaviti samo za 1.663.000 penzionera, već ćemo gledati da pomognemo i onima koji imaju socijalna primanja, njih 67.000. Videćemo da slično obezbedimo i za određene kategorije boraca, za one koji primaju dečiji dodatak, i tako dalje, mada tu ima nekada i poklapanja, negde oko 20.000 ljudi se preklapaju, ali ćemo da to pokušamo da rešimo, da napravimo jedan značajan paket, makar za one lekove koji regulišu kardiovaskularni sistem, krvni pritisak, dakle srce, krvni pritisak, ono što im je od ključnog značaja da nam se ne događa da nam ljudi umiru zato što nemaju 2.500 ili 3.000 ili 4.000 dinara da plate taj lek", rekao je Vučić.
On je rekao da će država posebno gledati da pomažemo onima koji taj novac nemaju.
"Da uvek znamo da ga imaju, da li će da ga potroše na taj način ili ne, ali da znamo da ga imaju, i sa druge strane da znamo da ti lekovi njih mogu da koštaju manje ukoliko ih koriste", rekao je Vučić.
Kazao je da će biti problema sa tom trećom grupom koji se koriste dosta, kao što su suplementi, plus paracetamoli, bensedini, brufeni i tako dalje.
"Da sad ne objašnjavam zbog čega sve, ali gledaćemo čak i tu da pronađemo nekakav dogovor sa veletrgovcima, sa farmaceutskim kompanijama, da vidimo kako da to rešimo. Da li kroz sistem generičkih lekova ili, mada će tu biti mnogo problema, zbog korupcije, zbog toga što se to već decenijama radi, moraš da mi napišeš tačno koji lek, a ne šta koje sastojke mora da ima, i bezbroj problema, ali ćemo to da rešimo. To je jedan paket", rekao je Vučić.
Vučić: U zdravstvo se ulaže ogroman novac, problem je što godinama nije ulagano u renoviranje
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da se godišnje ulaže pet milijardi u zdravstvo što je, kako je dodao, nenormalan novac u poređenju sa budžetom koji imamo i istakao da je problem u tome što nije ulagano decenijama u najobičnije održavanje, odnosno renoviranje.
Vučić je na TV Prva, u emisiji "Ćirilica", odgovarajući na konstataciju da je zgrada u okviru Univerzitetsko kliničkog centra Srbije u kojoj je bio hospitalizovan ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić, u katastrofalnom stanju, kazao da su prilikom izlaska Dačića iz bolnice mogle da se vide dve zgrade - stari deo, koji je užasan i novi koji je "space shuttle".
"Dačić je meni rekao 'stvarno nisam imao problem čak i da ostanem mnogo duže, jer ovo je potpuno drugačiji život'. Dakle, niti smo šta krili, znali smo ko je lekar i šta moraju da rade, posvetili su mu maksimalnu pažnju. Kada mu je bilo malo bolje, on je otišao u ono što stvarno izgleda kao 'space shuttle', to je ovaj novi deo Kliničkog centra", ispričao je Vučić.
Kako je dodao, nije pitanje u tome jer obnovljeno je bolnica više nego ikada.
"Mi ulažemo 5 milijardi godišnje u zdravstvo. To je nenormalan novac u poređenju sa budžetom koji imamo. Brinu me druge stvari tu. Brine me to što smo uradili mi Klinički centar u Nišu. Izgradiće neki Vučić ili ne znam ko zidove, daćemo mi 56, 66, 76, koliko god treba, miliona evra. Dali smo za Klinički centar stotine miliona evra. Klinički centar Vojvodine renovirali najznačajnije delove. Problem je u tome što mi nismo uspeli da renoviramo od Loznice, Leskovca, Vranja, mnoge bolnice", kazao je Vučić.
Kako je istakao, na kraju je sve na ljudima, ne na zidovima. Vučić je najavio da će se raditi bolnica u Prokuplju i da će biti velelepna čak prevelika za čitavu Toplicu.
"Ali, u redu je da Toplica, koja nije bogata i gde žive divni ljudi, konačno dobije jedan objekat i jednu bolnicu kojom može da se ponosi, da ne moraju da idu u Niš. I da time Nišu pomognemo da može da se orijentiše na ovaj drugi deo Nišavskog okruga, dakle od Aleksinca, naravno i Merošine, ali i iz Svrljiga i na deo Pirotskog okruga od Bele Palanke pa nadalje", kazao je.
Istakao je da je problem u tome što se nije ulagalo decenijama u najobičnije održavanje, u renoviranje.
"Vi odete u Dom zdravlja u Šilerovu i sednete, naslonite se na stolicu, kao i u Bloku 44. Ja sam živeo u zgradi preko puta u Bloku 45. Naslonite se na zid, ostane trag vaših leđa posle godina korišćenja takve stolice na zidu i nije okrečeno. Ali, sada ćemo da promenimo sistem", rekao je.
Vučić je dodao da je predložio i da veruje da će ministar Zlatibor Lončar i Siniša Mali uskoro izaći sa predlogom da se uloži mnogo novca, ali da se ulaže po milion i dva miliona evra po domovima zdravlja, da bi ljudi to mogli da vide i u Plani, i u Palanci, i u Smederevu, i u Požarevcu, i u Kučevu, i u Crniću, i u Žabarima, i u Petrovcu, na svakom drugom mestu. Kako je dodao, gledaće se da ambulante po malim mestima budu čiste.
"Ako nemaš sve najmodernije uređaje jer nemoguće je da imaš svuda sve, pa ajde da bude čisto. Ajde da bude uredno. Ajde da kada baka i deka uvedu svoje unuče, jer su im roditelji na poslu, ima visoku temperaturu, fras doživelo dete, bilo šta, dajte da može da uđe u toalet da bude čist i uredan. Da mogu da sede u čistom i urednom prostoru. To su za mene stvari koje mislim da možemo i koje hoćemo u najkraćem roku da menjamo", poručio je Vučić.
Ukazao je i da neki ljudi vole da drže čisto i umeju to, dok neki ne znaju ni to.
"Ali ono što možemo uvek da uradimo preko inspekcije i preko svega su ovakve stvari koje možemo da napravimo. Jer da, kada već dajemo toliko velike novce, dajte da to ljudi vide, dajte da to ljudi razumeju", istakao je Vučić.
Naveo je i da će sada ići ogromna ulaganja u Kragujevac od 113 miliona evra za prvu fazu.
"Ranije nije to postojalo. I nije se za porediti sa onima koji su krompir, nulu, izgradili. Nemam ni pitanja za njih. Niti su imali pare, niti su imali zaposlene ljude, niti su znali kako se vodi država, niti bilo šta. Zato se divim njihovoj hrabrosti da se ponovo nude da vode državu, pošto valjda misle da su u međuvremenu to naučili", naveo je.
Komentari 1
Pogledaj komentare Pošalji komentar