28.04.2026.
11:46
Vučić sa Parmelanom o unapređenju saradnje: Nove investicije na vidiku; Švajcarska na EXPO 2027
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i predsednik Švajcarske Gi Parmelan prisustvovali su potpisivanju Ugovora o švajcarsko-srpskom programu inovacija.
Vučić je tokom obraćanja, nakon potpisivanja pomenutog ugovora, rekao da su Srbija i Švajcarska dramatično unapredili saradnju i 4 puta uvećali trgovinske razmene.
"Mi smo u prethodnih 12 godina dramatično unapredili našu saradnju, za četiri puta smo uvećali nivo trgovinske razmene, a gotovo desetostruko uvećali nivo razmene naših usluga. Razmena usluga je na nivou od 1,62 milijarde evra, a trgovinska razmena na nivou od 1,1 milijarde. I to govori o veoma važnoj i bliskoj saradnji između naših zemalja. Švajcarska je jedan od najvećih investitora u našoj zemlji od skoro 3 milijarde evra", rekao je on.
"Verujem da pored već vama dobro poznatih od Neslea, Novartisa, Regenta, Rošea i mnogih drugih možemo da očekujemo i nove švajcarske investicije. Za nas je važno i da govorimo o velikom broju Srba koji žive u Švajcarskoj u svim kantonima, njih oko 130.000, i koji su most između naših naroda i naših zemalja", naveo je Vučić.
Što se programa za inovacije tiče, rekao je da je Švajcarska vodeća u tom polju i da će Srbija moći mnogo toga da nauči od ove države.
"Ovo danas je veoma važan signal, a verujem da ću danas, večeras i sutra doći do daljih ideja kako da unapredimo naše odnose. Načeli smo jednu temu, a reč je o dualnom obrazovanju. Jedan od razloga zbog kojih Švajcarska ima neverovatne rezultate je upravo dualno obrazovanje", istakao je Vučić dodavši da je Srbija imala prednost u tom polju u odnosu na zemlje našeg regiona.
"Mi smo izvanredno počeli, veliku prednost imamo u odnosu na druge u komšiluku i zato je naša ekonomija brže napredovala baš zbog dualnog obrazovanja", kazao je.
Predsednik Švajcarske Gi Parmelan saopštio je da je Švajcarska potvrdila svoje učešće na izložbi EXPO 2027 Beograd.
O dualnom obrazovanju
Što se tiče dualnog obrazovanja, Vučić je rekao da imamo nedovoljno mladih u ovom programu. Dobra vest, međutim, je da su završeni trening centri na još dva mesta.
"Mi imamo u ovom trenutku 21.580 momaka i devojaka koji su u ovom dualnom programu, što je za nas nedovoljno. Završeni su nam trening centri, Vlasotince i još dva mesta. Nije to pitanje da li mi znamo ili ne znamo. Ja sam obilazio švajcarske fabrike gde rade Srbi, dečaci od 15-16 godina. Kod nas postoje ostaci socijalističkog samoupravljanja. Mi smo mogli da naučimo, ali ne želimo da se odreknemo privilegija koje država nudi. Plašim se da ćemo mnogo toga morati da menjamo i bio sam razočaran kada smo imali sastanak Vlade, tada sam ih zamolio da krenu agresivno u primenu švajcarskog sistema. Nije bilo razumevanja i snage i verujem da će biti u budućnosti. Veoma sam srećan što je predsednik rekao da će biti prisutan na EXPO", kazao je Vučić odgovarajući na pitanje medija.
O nafti
Upitan u vezi globalne situacije u vezi sa naftom, istakao je da treba da mesec dana da se zaključi sporazum o kupovini NIS-a.
"Nafta je otišla na preko 111 dolara po barelu. Mi smo već od 25 posto od akcize odustali. Ne znam šta više da radimo, da odustanemo od svih prihoda za državu - naći ćemo se u velikom problemu. Pokušavamo da dovučemo đubrivo za naše poljoprivrednike. Švajcarska mnogo slabije oseća ove probleme jer su jača zemlja. Mi koji uzimamo pare na finansijskom tržištu imamo problem, ali nam nikada neće preći javni dug 50-60", rekao je Vučić.
600 švajcarskih kompanija u Srbiji
Podsetimo, ambasadorka Švajcarske u Srbiji An Lugon-Mulen izjavila je da Parmelan dolazi u posetu Srbiji sa ekonomskom delegacijom visokog nivoa, što, kako je istakla, pokazuje zainteresovanost Švajcarske za Srbiju kao najveću zemlju Zapadnog Balkana u smislu regionalne stabilnosti i ekonomskog potencijala.
Podsetila je da su Srbija i Švajcarska godinama u istoj izbornoj grupaciji u Svetskoj banci, MMF-u i Evropskoj banci za obnovu i razvoj (EBRD).
Dodala je da u Srbiji posluje 600 švajcarskih kompanija.
Komentari 2
Pogledaj komentare Pošalji komentar