Srbija 4

10.12.2025.

21:39

Vučić iz Brisela: Pitanje je kada će doći upozorenje SAD o sekundarnim sankcijama

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je rekao da je sa predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen i sa predsednikom Evropskog saveta Antoniom Koštom govorio i o energetskim problemima u Srbiji.

Izvor: B92.net

Vučić iz Brisela: Pitanje je kada će doći upozorenje SAD o sekundarnim sankcijama
Instagram/buducnostsrbijeav

Podeli:

Istakao je da će u Srbiji situacija svakog dana biti sve teža i da je pitanje samo kada će stići upozorenje SAD za sekundarne sankcije za bankarski sektor zbog poslovanja sa NIS-om.

"Ja ono što mogu da kažem to je da sam iskreno zadovoljan tokom, načinom, tonom razgovora, posebno oko energetske situacije oko koje već danas nama nije lako i biće teže svakog narednog dana", rekao je Vučić novinarima posle radne večere koju je organizovala predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen sa predsednikom Evropskog saveta Antoniom Koštom.

On je rekao da je već prošlo 61 ili 62 dana od kada nijedna kap nafte nije došla u našu rafineriju.

"I pitanje je samo kada će stići upozorenje za sekundarne sankcije za NBS i banke, a onda nastaju ti pravi problemi", rekao je Vučić. 

On je naveo da su večeras razgovarali  i o tome gde, koliko i na koji način možemo da uvezemo derivata iz Rumunije, iz Bugarske i okolnih zemalja i kakvi su zadaci u budućnosti.

"Gde da gradimo i nove gasovode, ali i nove naftovode i ne samo naftovode, ono što mi nazivamo produktovod, ovo je verovatno ruska reč i to je da možete da dopremate ne samo baržama, već kroz cevi da možete da provodite i naftne derivate, dakle ako idete iz Konstance, da možete da dovučete i dizel, a ne samo sirovu naftu koju morate da prerađujete u rafineriji", rekao je Vučić.

Kazao je da su govorili i o izgradnji gasnog interkonektora između Srbije i Severne Makedonije.

"Mi još nemamo veliki strah oko gasa koliki imamo oko nafte. Tražili smo rešenje i radimo na tome i verujem da ćemo imati podršku EU u tim veoma važnim stvarima", rekao je Vučić.

"Srbija će verovatno imati najveću stopu rasta u narednih 5 godina u Evropi, ima stopu duga od 41% duplo smo bolji po tom pitanju od sile kakava je Nemačka i tri puta od Italije ili Francuske", izjavio je Vučić.

Podeli:

4 Komentari

Možda vas zanima

Ozbiljno naoružavanje

Eks-ju zemlja nabavlja tri hiljade raketa

Ministarstvo odbrane Slovenije nabavlja 3.000 raketa vazduh-zemlja dometa 3.000 metara. Prvih 1.500 komada trebalo bi da bude isporučeno 2028, a ostatak 2029. godine.

8:31

19.8.2026.

1 d

Novi propisi

Od septembra nova pravila za trgovce

Ministarka trgovine Jagoda Lazarević izjavila je danas da će trgovci od septembra morati svakodnevno da objavljuju cenovnike svojih proizvoda na osnovu usvojenih zakona koji uređuju tržište i zaštitu potrošača u Srbiji i poručila da neće biti odlaganja.

19:04

19.8.2026.

1 d

Zaštita javnog zdravlja

Kraj prodaji alkohola u večernjim satima

U Splitu je stupila na snagu mera zabrane prodaje alkohola posle 21 sat do jutra narednog dana, koja je, kako se navodi, doneta u interesu zaštite javnog zdravlja, javnog reda i mira, kulturne baštine i okoline.

12:34

20.8.2026.

7 h

Podeli: