03.03.2025.
11:08
I Crna Gora potvrdila! Mali na KBF: Imamo 75 već prijavljenih zemalja na EXPO 2027 FOTO/VIDEO
Kopaonik biznis forum danas je i zvanično otvoren obraćanjem ministra finansija Siniše Malog, kao i predsednika organizatora, Saveza ekonomista Srbije, Aleksandra Vlahovića i guvernerke Narodne banke Srbije Jorgovanke Tabaković.

"Više nemamo problem inflacije. Prošle godine smo pričali da treba da je pobedimo, a danas smo tu pošast uspeli da rešimo. Velike političke promene su desile u poslednjih nekoliko meseci. Veoma je teško predvideti šta će se desiti u budućnosti", rekao je Mali.
"Dobijanje kreditnog rejtinga je druga stvar koju želim da svi zapamtimo. Prošle godine sam rekao da radimo na tome - sada smo uspeli. Srbija je ušla u red zemalja koje su sigurne za investicije. Na čemu se bazira? To su dve stveri - rast i stabilnost. Mi smo prošle godine ostavrili rast BDP od 3,9 odsto. Uprkos izazovima i problemima ušli smo u zone visokog rasta", podvukao je.
Podsetio je da je Srbija ima BDP od 82 milijarde evra.
"3,9 posto stopa rasta, ušli smo u zone visokog rasta. Po prvi put smo prešli nivo od 82 milijarde evra. Srbija koja ima BDP od 82 milijarde nije ista Srbija kao 2012. godine. Sačuvali smo i makroekonomsku stabilnost, udeo našeg javnog duga u BDP-u je 44,2 odsto. Plašili su nas stalno da idemo u zonu visoke zaduženosti, to se nije desilo. Kada pogledate tržište rada imamo rekordnu zaposlenost i veoma nisku stopu nezaposlenosti. Imamo stabilan priliv koji raste iz godine u godinu stranih direktnih investicija -5,2 milijarde evra prošle godine", naglasio je.
"Hoćemo da pređemo taj nivo od 100 miijardi evra BDP-a. Nije ista Srbija sa 80-100 milijardi BDP-a u odnosu na onu 2012. godine. Preći ćemo 100 milijardi evra prvi put, do kraja 2027. godine. Imamo stopu rasta, javnog duga u BDP ispod 50 odsto, imamo stopu enzaposlenosti koja pada iz meseca u mesec. Imamo broj zaposelnih nikada veći".
Mali je pomenuo i rast plata, penzija i minimalca u Srbiji.
"Građane najviše zanima životni standard. Iz godine u godinu radimo na tome da realna plata, penzija i minimalna zarada bude u porastu iznad inflacije. U decembru prošle godine, prosečna zarada bila je 926 evra. Rekli smo u programu Srbija 2025 da će do decembra ove godine prosečna zarada biti preko 1.000 evra. Ovo sve vam govori da smo u dinamici da sve ovo ostvarimo. Minimalna zarada nam ove godine raste dvocifreno, već treću godinu za redom. Izjednačili smo je sa potrošačkom korpom. Minimalna zarada je 53.529 dinara, a onda je uporedite sa onom 2011. - 15.700 dinara. Vidite koliko se Srbija promenila. Mi smo uspeli da smanjimo nezaposlenost, povećamo plate, penzije, minimalnu zaradu. Sve one aspekte koji su važni za životni standard. Od 1. decembra prošle godine povećali smo penzije 10,9 odsto, pa je prosečna penzija 436 evra, a 2012.- 202 evra", kazao je Mali.
Mali se zatim dotakao izložbe EXPO i istakao da se već 75 zemalja prijavilo za učešće.
"Nećemo tu da stanemo, najveće razvojne šanse su zahvaljujući Ekspu. Mi želimo da se na pravi način predstavimo svetu, da unapredimo dodatno kvalitet života i da dosegnemo taj cilj od 100 milijardi evra 2027. godine. S obzirpom da smo jutros dobili potvrdu Crne Gore, imamo 75 već prijavljenih zemalja koje su potvrdile učešće na Ekspu", potvrdio je Mali.
Podsetio je da je od 1945. godine do 2012. godine na teritoriji RS, izgrađeno je 596 km auto-puteva i brzih saobraćajnica. Od 2012, zaključno s ovom godinom, izgrađeno je 589 km novih saobraćajnica, auto-puteva. Trenutno se gradi dodatnih 505 km. Diže se kvalitet infrastrukture.
"Mi smo potpuno u dinamici da nam prosečna zarada bude 1.400 evra do kraja 2027, prosečna penzija 650 evra i minimalna zarada 650 evra. Obećanje koje dajemo ispunjavamo iz godine u godinu", kazao je Mali.
Centralna tema 32. Kopaonik biznis foruma (KBF), koji će trajati do 5. marta, a okupiće više od 1.600 učesnika, biće "Srbija 2027- Težeći ekonomiji sa visokim prinosima".
Planirano je da se tokom četiri dana foruma održi 38 panela, tri sesije, četiri specijalna događaja i tri obraćanja gostiju kroz koje će se govoriti o uticaju ratova i carinskih ratova, sukoba SAD-a i Kine i potencijalno Evrope i Kine, uticaju na Evropu i Zapadni Balkan i posledično na Srbiju.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar