05.06.2026.
8:36
Počinje izgradnja gasovoda vrednog 1,29 milijardi: Mreža stiže do 18 gradova i opština
Predstavnici institucija Republike Srpske i kompanija uključenih u projekat izgradnje magistralnog gasovoda Šepak-Banja Luka-Novi Grad održali su sastanak na kojem su dogovoreni naredni koraci za realizaciju jednog od najvećih energetskih projekata u BiH.
Sastanku u Ministarstvu energetike i rudarstva Republike Srpske prisustvovali su predstavnici resornog ministarstva, Republičke uprave za geodetske i imovinsko pravne poslove, preduzeća "Sarajevo-gas" Istočno Sarajevo, JP "Autoputevi Republike Srpske" i izvođača radova - preduzeća "Konvar" iz Beograda i "Gasteh" iz Inđije.
Tokom sastanka razmatran je dosadašnji napredak projekta, a učesnici su definisali aktivnosti koje bi trebalo da ubrzaju njegovu realizaciju u narednom periodu, navodi BiznisInfo.ba.
Jedan od najvećih energetskih projekata u BiH
Izgradnja magistralnog gasovoda Šepak - Banja Luka - Novi Grad smatra se jednim od najvećih infrastrukturnih projekata u energetskom sektoru Bosne i Hercegovine.
Prema ranijim procenama, vrednost investicije iznosi oko milijardu KM, dok zajedno sa troškovima eksproprijacije dostiže čak 1,29 milijardi maraka. Projektom je planirano:
- izgradnja oko 500 kilometara dvosmernog gasovoda;
- gasifikacija 18 gradova i opština;
- povezivanje velikog broja preduzeća i domaćinstava na gasnu mrežu;
- jačanje energetske bezbednosti i pouzdanosti snabdevanja.
Tri faze realizacije
Projekat će se realizovati u tri faze. Prva faza obuhvata izgradnju primarnog magistralnog gasovoda na deonici Šepak - Banja Luka. Druga faza podrazumeva izgradnju spojnih gasovoda do gradova i opština koje se nalaze duž trase, čime bi prirodni gas bio dostupan većem broju lokalnih zajednica.
Treća faza predviđa izgradnju magistralnog gasovoda od Banja Luke do Novog Grada, čime bi bila zaokružena cela trasa.
Stvoreni važni preduslovi
Učesnici sastanka su istakli da su u prethodnom periodu preduzeti značajni koraci za realizaciju projekta. Narodna skupština Republike Srpske usvojila je Zakon o posebnom postupku eksproprijacije za izgradnju magistralnog gasovoda, čime su stvoreni uslovi za brže rešavanje imovinsko-pravnih odnosa na budućoj trasi.
Takođe, usvojene su izmene tehničkih propisa za transport prirodnog gasa, koje bi trebalo da omoguće racionalnije korišćenje prostora i smanjenje troškova izgradnje gasne infrastrukture.
Radovi već ovog leta, gas jeftiniji od vode
Direktor Sarajevo-Gasa Istočno Sarajevo Nedeljko Elek ranije je izjavio da bi radovi na projektu mogli početi već ovog leta, a da bi Banjaluka mogla biti priključena na gasnu mrežu za oko 14 meseci. Prema njegovim procenama, kompletna gasifikacija do Novog Grada mogla bi biti završena za oko tri i po godine, što bi značilo da bi čak 80 odsto Republike Srpske bilo pokriveno gasnom mrežom.
Govoreći o ekonomskim efektima projekta, Elek je tvrdio da bi cena prirodnog gasa mogla biti oko jedne marke po kubnom metru, odnosno manja od cene vode u Banjaluci, što je naveo kao primer. Prema njegovim rečima, gasifikacija bi trebalo da donese niže troškove grejanja, smanji zagađenje vazduha i poboljša energetsku bezbednost.
Fokus na lokalne zajednice
Na sastanku je naglašeno da će se u narednom periodu posebna pažnja posvetiti koordinaciji sa lokalnim zajednicama kroz koje prolazi planirana trasa gasovoda.
Očekuje se da će gradovi i opštine započeti paralelne aktivnosti na izgradnji sekundarne gasovodne mreže kako bi građani i privreda mogli da koriste prirodni gas odmah nakon završetka magistralnog sistema.
Vlasti Republike Srpske očekuju da će realizacija ovog projekta doprineti privlačenju novih investicija, unapređenju energetske infrastrukture i daljem ekonomskom razvoju područja kroz koje prolazi budući gasovod.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar