Ponedeljak, 01.06.2015.

18:56

Do susreta s Plutonom ostalo samo 44 dana

Izvor: klix.ba

Do susreta s Plutonom ostalo samo 44 dana IMAGE SOURCE
IMAGE DESCRIPTION

35 Komentari

Sortiraj po:

iKrem

pre 8 godina

Teleskopi mogu imati ili veliko uvecanje (odlicno za posmatranje pogodaka u streljani) ili veliku svetlosnu moc, tj. skupljanje svetla. To su suprotstavljeni zahtevi.

=====

Apsolutno netacno. Veca svetlosna moc je ekvivalentna vecoj rezoluciji i prema tome i vecem prakticnom uvecanju. Uvecanje je kolicnik zizne daljine objektiva i okulara. Mozes bilo koji teleskop da nabijes na bilo koje uvecanje, teoretski, ali za velika uvecanja je potreba veca moc skupljanja svetlosti.

milan-bgd

pre 8 godina

Vidim da neki komentatori imaju prevelika ocekivanja od zemaljskih teleskopa i pitaju se kako to "Habl" ne moze da snimi povrsinu Plutona i zasto se salje daleka i skupa sonda zbog nekoliko fotografija. Prvo, nijedna sonda ne nosi samo kameru nego i skupe naucne instrumente. To sto one nadju ne bi nikad sa Zemlje moglo da se izmeri. Drugo, odmah da kazem da "Habl" ne moze ni na nama najblizem Mesecu da razluci detalje manje od stotinak metara! To, sto slika detalje galaksija, je zato sto su ti "detalji" OGROMNI i pored ogromne udaljenosti. Velicina "moc razlaganja" nam govori koji je najmanji ugao pod kojim sa udaljenog predmeta dolaze dva zraka a opticki uredjaj ih vidi kao odvojene zrake, a ne stopljene u jedan. Moc razlaganja "Habla" je 0.05 lucnih sekundi, sto za objekte na Mesecu odgovara rastojanju od oko 100 metara. E, sad, Pluton precnika 1184 km je trenutno udaljen 4.8 milijardi km. To znaci da se njegov precnik vidi pod uglom od 0.05 lucnih sekundi, znaci na granici razlaganja, sto opet znaci da HABL NE MOZE SNIMITI NIKAKVE DETALJE NA PLUTONU. Nesto moze pomoci racunska obrada slike, ali to je to. I sada poenta: ako sonda sa teleskopom precnika 1m proleti na 1000 km od Plutona, moci ce (idealno) da razluci detalje udaljene 0.7 metara...

MisterNo

pre 8 godina

@a habl
Iz istog razloga zasto se ne moze snimiti zastava na Mesecu. Teleskopi mogu imati ili veliko uvecanje (odlicno za posmatranje pogodaka u streljani) ili veliku svetlosnu moc, tj. skupljanje svetla. To su suprotstavljeni zahtevi. Astronomima treba sto vise svetla, radi analiza, a kako jos uvek ne vezbamo gadjanje na drugim telima - teleskopi se prave da imaju veliku svetlosnu moc.

Igor

pre 8 godina

@(Saša Jovičić, 2. jun 2015 06:27)

New Horizons nema jonski pogon. Sonde Hayabusa I i Hayabusa II imaju. Prva se vratila sa uzorcima asteroida 2010. godine, a druga je poslata krajem prosle godine.

New Horizons je ispaljen raketom i dodatno ubrzan prolaskom pored Jupitera. Inace, New Horizons je najbrze ispaljena ljudska tvorevina sa planete zemlje. Trenutno njegova brzina jeste velika, ali definitivno nije najbrza sonda koja putuje svemirom. Znatno brza od njega je recimo sonda Helios koja se krece u orbiti oko sunca koja odavno vise ne funkcionise.

@(Srbin, 1. jun 2015 23:43)
Ti si definitivno direktan potomak onih koji su bili ubedjeni da kocije ne mogu da se krecu bez konja.

Šavi

pre 8 godina

Kako je moguce da ne znaju kako Pluton tacno izgleda porod svih tih novih teleskopa, hablova, kojim fotkaju susedne galaksije i otkrivaju dijamantne planete na 100 miliona svetlosnih godina udaljenosti?

Laik

pre 8 godina

Cudno da nemamo ni jednu kvalitetnu sliku plutona(ne znamo ima li polarne kape) a imamo hablove slike udaljenih galaksija.... zar je problem snimiti nesto u suncevom sistemu?

vladimir vlastimirovich milutin

pre 8 godina

ja sam dosad mislio da se upravo pojas asteroida izmedju Marsa i Jupitera zove Kajper(s)ov pojas!???
....izgleda da sam loshe mislio...shto bi rekla "Mica-ubica"..."mnogo ti neshto mislish dechko,a sve pogreshno"!........:-D

Saša Jovičić

pre 8 godina

Zanimljiva je priča kako je izumljen pogon za New Horizons. Kao mali, šef NASA odjela za propulziju, Dr. Marc D. Rayman, gledao je Zvjedzane staze. U jednom trenutku Mr. Spock je jedan svemirski brod identifikovao da ima sofisticirani ionski pogon. Dječak (Dr. Marc D. Rayman) je rekao: "Kad porastem ja ću izumiti ionski pogon". I napravio ga je! Sada New Horisons, zahvaljujući ionskom pogonu (i Zvjezdanim stazama) je najbrža letjelica koju je čovjek ikada napravio.

koki

pre 8 godina

Nisu 'likovi seli uz rakiju' i odlučili da Plutonu 'oduzmu' status planete... već je iza orbite istog primećeno još jedno telo skoro iste veličine... pa je bilo većanje da li i tom telu dati status planete ili ne....to je odbijeno jer je potvrdjeno da postoji još sličnih 'planetica' koje bi po tim standardima isto bili na 'konkursu'.... Tako da su nakon toga ustanovljeni novi standardi šta je planeta a šta ne, i time ukinuta mogućnost da još 10ak (a možda i više) patuljastih tela dobije taj status...

scepanmali

pre 8 godina

Ama ljudi, izbacena je jer takvih "kamencica" ima koliko hocete. Deca bi onda u skoli ucila, umesto 8, 5000 planeta, jer se u medjuvremenu pronaslo sijaset ovakvih "planeta". Jednostavno.

Zoran

pre 8 godina

Ima polarne kape a izbacili ga iz skupa palneta. Dokle ce ljudi da dele stvari na neprirodan nacin. Kad i kometa kruzi oko necega, kao i planeta. Zato kometa, a ne isto planeta? Zbog velicine? Kakve to veze ima!? To bi isto bilo kao kad bebu ne bi zvali ljudkso bice.

a habl

pre 8 godina

Ne razumem i stvarno bih voleo da mi neko objasni zbog cega je pored Habla potrebno slati sonde da bi dobili par fotografija? Zar on koji snima daleke galaksije sa velikom preciznoscu (nedavno je okacena najveca fotofrafija na svetu) ne moze da snimi i njega? Kakve koristi imamo od toga da li ima leda na njemu ili nema. Toliko je negostoljubiv za ljude i dalek da nema sanse da iskoriste bilo sta sa njega... Cini mi se da je ovo joj jedno sredstvo za trosenje para.

neutralni felsh

pre 8 godina

U sto bih voleo da otkriju nekako naftu preko slika pa da odu malo tamo da izazivaju ratove da se siti odmorimo ovde...
(realno, 01. jun 2015 22:01)


na plutonu nema nafte... samo ugalj ;)

Igor

pre 8 godina

@(nikola, 1. jun 2015 22:26)

Nije problem u energiji same letelice. Problem je u tome sto New Horizons na sebi ima fiksnu antenu pa je bukvalno potrebno rotirati celu letelicu i antenom naciljati zemlju da bi se slali podaci. Tom prilikom kamere i vecina drugih instrumenata uopste ne mogu da rade jer su usmereni u potpuno drugom pravcu. Antena je fiksirana za samu letelicu da bi se smanjili troskovi izgradnje i da bi se na minimum smanjili pokretni delovi.

Drugi problem je sama daljina plutona. Na toj daljini podaci putuju brzinom od samo 1kb/s (i manje). Da se na zemlju posalje jedna slika sa kamere New Horizonsa potrebno je citavih 42 minuta!!! I to su samo slike, a gde su podaci sa ostalih instrumenata?
Procena je da ce se u par dana, koliko ce trajati sam prelet pored plutona, biti prikupljeno 60GB podataka za koje ce biti potrebno 16 MESECI da se svi posalju na zemlju.

milan-bgd

pre 8 godina

Sa nestrpljenjem ocekujemo vesti kako se New Horizons priblizava svom cilju! Vec sada se sa jos velike udaljenosti vidi da povrsina Plutona nije kao ljuska od jajeta vec da ima neke strukture. U toku je drugi ciklus obrade snimaka okoline Plutona, tzv. "hazard analysis" da bi se videlo koliko "otpada" orbitira oko njega i kako mu prici. New Horizons ima nekoliko varijanti prilaza i treba se na vreme odluciti za jednu od njih. Prvi ciklus snimanja i analize je otkrio 4 Plutonova meseca, pored poznatog Harona.

[nastavak]

milan-bgd

pre 8 godina

[nastavak]

Zanimljivo kako se neki nalaze uvredjeni sto je Plutonu oduzet status planete. Pa rec je samo o klasifikaciji, nije njemu nista otkinuto. Kako je rekao @nebitno, planete kao poslednju tacku definicije imaju "ociscenu putanju". To znaci da su protoplanete tokom formiranja i probijanja kroz gusti prvobitni disk, sa svojih putanja uklonile stenje i led. Oni ili su pali na planetu, ili su zarobljeni kao mali spoljni sateliti ili su gravitacionim silama razjureni sa svojih orbita. Zanimljivo da nasa Zemlja ima jednu od najcistijih orbita u odnosu na svoju masu. Pluton ne samo da nije ocistio svoju putanju, nego je i sam deo diska punog stenja i leda koji se zove Kajperov pojas i koji je pod regulativom spoljnog strazara Suncevog sistema - Neptuna. Sve planete su po zavrsetku formiranja zauzele skoro kruzne putanje - osim Plutona. Sve se krecu po nezavisnim putanjama - osim Plutona, koji je orbitalno sinhronizovan 3:2 sa Neptunom. Sve planete su dovoljno velike u odnosu na svoje mesece, osim Plutona, koji se sa Haronom vidljivo klati oko zajednickog centra mase. Dakle, imamo 8 "pravih" planeta i puno planetoida.

nikola

pre 8 godina

poslednja slika je objavljena pre mesec dana iako se letelica u medjuvremenu itekako priblizila plutonu ali on funkcionise u intervalima od petnaestak dana sakupljanja podataka (slike jedan od njih) pa potom par dana kada ne sakuplja podatke vec sakupljene iz prethodnih dana salje ka zemlji jer je potrebno duze vreme da se svi ti podaci prebace (i sva energija letelice) do zemlje zbog udaljenosti.

Nebitno

pre 8 godina

Pluton spada u vrstu nebeskih tela zvanih patuljaste planete. Glavna razlika između običnih planeta i patuljastih planeta je to što su orbite patuljastih planeta pune "svemirskog smeća" kao što su asteroidi, led itd., dok su orbite običnih planeta "čiste". Orbita patuljaste planete Ceres se nalazi unutar pojasa asteroida između Marsa i Jupitera, dok se Pluton, Eris, Mejkmejk i Hjumea nalaze unutar Kajperovog pojasa koji se nalazi iza Neptuna koji je poslednja planeta u Sunčevom sistemu. Smatra se da postoji još mnogo patuljastih planeta u Kajperovom pojasu što ćemo saznati kada letilica Nju Horajzons napusti orbitu Plutona i nastavi svoje putovanje kroz Kajperov pojas. Ne treba biti fanatik i raspravljati se oko definicija jer kako mi klasifikujemo i definišemo šta je planeta a šta patuljasta planeta je totalno nebitno i izgleda kao da je svemiru svejedno kako neka mala bića na nekoj maloj, gotovo nevidljivoj planeti imenuju bilo šta.

аполовци

pre 8 godina

Na momenat pomislih sustet sa Putinom ... Nedaj boze
(Sputnikovci, 01. jun 2015 19:10)

Дај Боже да се описмениш!

fini decko

pre 8 godina

Cenim da je glupo sto su ga izbacili sa liste planeta. Sela ekipa i dogovorila se da Pluton vise nije planeta. Ekipica se igra parametrima. A skoro je objavljeno da se u nasem solarnom sistemu nalaze bar jos fri planete na dalekim orbitama. :)

аполовци

pre 8 godina

Na momenat pomislih sustet sa Putinom ... Nedaj boze
(Sputnikovci, 01. jun 2015 19:10)

Дај Боже да се описмениш!

Nebitno

pre 8 godina

Pluton spada u vrstu nebeskih tela zvanih patuljaste planete. Glavna razlika između običnih planeta i patuljastih planeta je to što su orbite patuljastih planeta pune "svemirskog smeća" kao što su asteroidi, led itd., dok su orbite običnih planeta "čiste". Orbita patuljaste planete Ceres se nalazi unutar pojasa asteroida između Marsa i Jupitera, dok se Pluton, Eris, Mejkmejk i Hjumea nalaze unutar Kajperovog pojasa koji se nalazi iza Neptuna koji je poslednja planeta u Sunčevom sistemu. Smatra se da postoji još mnogo patuljastih planeta u Kajperovom pojasu što ćemo saznati kada letilica Nju Horajzons napusti orbitu Plutona i nastavi svoje putovanje kroz Kajperov pojas. Ne treba biti fanatik i raspravljati se oko definicija jer kako mi klasifikujemo i definišemo šta je planeta a šta patuljasta planeta je totalno nebitno i izgleda kao da je svemiru svejedno kako neka mala bića na nekoj maloj, gotovo nevidljivoj planeti imenuju bilo šta.

fini decko

pre 8 godina

Cenim da je glupo sto su ga izbacili sa liste planeta. Sela ekipa i dogovorila se da Pluton vise nije planeta. Ekipica se igra parametrima. A skoro je objavljeno da se u nasem solarnom sistemu nalaze bar jos fri planete na dalekim orbitama. :)

nikola

pre 8 godina

poslednja slika je objavljena pre mesec dana iako se letelica u medjuvremenu itekako priblizila plutonu ali on funkcionise u intervalima od petnaestak dana sakupljanja podataka (slike jedan od njih) pa potom par dana kada ne sakuplja podatke vec sakupljene iz prethodnih dana salje ka zemlji jer je potrebno duze vreme da se svi ti podaci prebace (i sva energija letelice) do zemlje zbog udaljenosti.

milan-bgd

pre 8 godina

[nastavak]

Zanimljivo kako se neki nalaze uvredjeni sto je Plutonu oduzet status planete. Pa rec je samo o klasifikaciji, nije njemu nista otkinuto. Kako je rekao @nebitno, planete kao poslednju tacku definicije imaju "ociscenu putanju". To znaci da su protoplanete tokom formiranja i probijanja kroz gusti prvobitni disk, sa svojih putanja uklonile stenje i led. Oni ili su pali na planetu, ili su zarobljeni kao mali spoljni sateliti ili su gravitacionim silama razjureni sa svojih orbita. Zanimljivo da nasa Zemlja ima jednu od najcistijih orbita u odnosu na svoju masu. Pluton ne samo da nije ocistio svoju putanju, nego je i sam deo diska punog stenja i leda koji se zove Kajperov pojas i koji je pod regulativom spoljnog strazara Suncevog sistema - Neptuna. Sve planete su po zavrsetku formiranja zauzele skoro kruzne putanje - osim Plutona. Sve se krecu po nezavisnim putanjama - osim Plutona, koji je orbitalno sinhronizovan 3:2 sa Neptunom. Sve planete su dovoljno velike u odnosu na svoje mesece, osim Plutona, koji se sa Haronom vidljivo klati oko zajednickog centra mase. Dakle, imamo 8 "pravih" planeta i puno planetoida.

milan-bgd

pre 8 godina

Vidim da neki komentatori imaju prevelika ocekivanja od zemaljskih teleskopa i pitaju se kako to "Habl" ne moze da snimi povrsinu Plutona i zasto se salje daleka i skupa sonda zbog nekoliko fotografija. Prvo, nijedna sonda ne nosi samo kameru nego i skupe naucne instrumente. To sto one nadju ne bi nikad sa Zemlje moglo da se izmeri. Drugo, odmah da kazem da "Habl" ne moze ni na nama najblizem Mesecu da razluci detalje manje od stotinak metara! To, sto slika detalje galaksija, je zato sto su ti "detalji" OGROMNI i pored ogromne udaljenosti. Velicina "moc razlaganja" nam govori koji je najmanji ugao pod kojim sa udaljenog predmeta dolaze dva zraka a opticki uredjaj ih vidi kao odvojene zrake, a ne stopljene u jedan. Moc razlaganja "Habla" je 0.05 lucnih sekundi, sto za objekte na Mesecu odgovara rastojanju od oko 100 metara. E, sad, Pluton precnika 1184 km je trenutno udaljen 4.8 milijardi km. To znaci da se njegov precnik vidi pod uglom od 0.05 lucnih sekundi, znaci na granici razlaganja, sto opet znaci da HABL NE MOZE SNIMITI NIKAKVE DETALJE NA PLUTONU. Nesto moze pomoci racunska obrada slike, ali to je to. I sada poenta: ako sonda sa teleskopom precnika 1m proleti na 1000 km od Plutona, moci ce (idealno) da razluci detalje udaljene 0.7 metara...

milan-bgd

pre 8 godina

Sa nestrpljenjem ocekujemo vesti kako se New Horizons priblizava svom cilju! Vec sada se sa jos velike udaljenosti vidi da povrsina Plutona nije kao ljuska od jajeta vec da ima neke strukture. U toku je drugi ciklus obrade snimaka okoline Plutona, tzv. "hazard analysis" da bi se videlo koliko "otpada" orbitira oko njega i kako mu prici. New Horizons ima nekoliko varijanti prilaza i treba se na vreme odluciti za jednu od njih. Prvi ciklus snimanja i analize je otkrio 4 Plutonova meseca, pored poznatog Harona.

[nastavak]

Igor

pre 8 godina

@(nikola, 1. jun 2015 22:26)

Nije problem u energiji same letelice. Problem je u tome sto New Horizons na sebi ima fiksnu antenu pa je bukvalno potrebno rotirati celu letelicu i antenom naciljati zemlju da bi se slali podaci. Tom prilikom kamere i vecina drugih instrumenata uopste ne mogu da rade jer su usmereni u potpuno drugom pravcu. Antena je fiksirana za samu letelicu da bi se smanjili troskovi izgradnje i da bi se na minimum smanjili pokretni delovi.

Drugi problem je sama daljina plutona. Na toj daljini podaci putuju brzinom od samo 1kb/s (i manje). Da se na zemlju posalje jedna slika sa kamere New Horizonsa potrebno je citavih 42 minuta!!! I to su samo slike, a gde su podaci sa ostalih instrumenata?
Procena je da ce se u par dana, koliko ce trajati sam prelet pored plutona, biti prikupljeno 60GB podataka za koje ce biti potrebno 16 MESECI da se svi posalju na zemlju.

koki

pre 8 godina

Nisu 'likovi seli uz rakiju' i odlučili da Plutonu 'oduzmu' status planete... već je iza orbite istog primećeno još jedno telo skoro iste veličine... pa je bilo većanje da li i tom telu dati status planete ili ne....to je odbijeno jer je potvrdjeno da postoji još sličnih 'planetica' koje bi po tim standardima isto bili na 'konkursu'.... Tako da su nakon toga ustanovljeni novi standardi šta je planeta a šta ne, i time ukinuta mogućnost da još 10ak (a možda i više) patuljastih tela dobije taj status...

scepanmali

pre 8 godina

Ama ljudi, izbacena je jer takvih "kamencica" ima koliko hocete. Deca bi onda u skoli ucila, umesto 8, 5000 planeta, jer se u medjuvremenu pronaslo sijaset ovakvih "planeta". Jednostavno.

Igor

pre 8 godina

@(Saša Jovičić, 2. jun 2015 06:27)

New Horizons nema jonski pogon. Sonde Hayabusa I i Hayabusa II imaju. Prva se vratila sa uzorcima asteroida 2010. godine, a druga je poslata krajem prosle godine.

New Horizons je ispaljen raketom i dodatno ubrzan prolaskom pored Jupitera. Inace, New Horizons je najbrze ispaljena ljudska tvorevina sa planete zemlje. Trenutno njegova brzina jeste velika, ali definitivno nije najbrza sonda koja putuje svemirom. Znatno brza od njega je recimo sonda Helios koja se krece u orbiti oko sunca koja odavno vise ne funkcionise.

@(Srbin, 1. jun 2015 23:43)
Ti si definitivno direktan potomak onih koji su bili ubedjeni da kocije ne mogu da se krecu bez konja.

neutralni felsh

pre 8 godina

U sto bih voleo da otkriju nekako naftu preko slika pa da odu malo tamo da izazivaju ratove da se siti odmorimo ovde...
(realno, 01. jun 2015 22:01)


na plutonu nema nafte... samo ugalj ;)

Saša Jovičić

pre 8 godina

Zanimljiva je priča kako je izumljen pogon za New Horizons. Kao mali, šef NASA odjela za propulziju, Dr. Marc D. Rayman, gledao je Zvjedzane staze. U jednom trenutku Mr. Spock je jedan svemirski brod identifikovao da ima sofisticirani ionski pogon. Dječak (Dr. Marc D. Rayman) je rekao: "Kad porastem ja ću izumiti ionski pogon". I napravio ga je! Sada New Horisons, zahvaljujući ionskom pogonu (i Zvjezdanim stazama) je najbrža letjelica koju je čovjek ikada napravio.

MisterNo

pre 8 godina

@a habl
Iz istog razloga zasto se ne moze snimiti zastava na Mesecu. Teleskopi mogu imati ili veliko uvecanje (odlicno za posmatranje pogodaka u streljani) ili veliku svetlosnu moc, tj. skupljanje svetla. To su suprotstavljeni zahtevi. Astronomima treba sto vise svetla, radi analiza, a kako jos uvek ne vezbamo gadjanje na drugim telima - teleskopi se prave da imaju veliku svetlosnu moc.

iKrem

pre 8 godina

Teleskopi mogu imati ili veliko uvecanje (odlicno za posmatranje pogodaka u streljani) ili veliku svetlosnu moc, tj. skupljanje svetla. To su suprotstavljeni zahtevi.

=====

Apsolutno netacno. Veca svetlosna moc je ekvivalentna vecoj rezoluciji i prema tome i vecem prakticnom uvecanju. Uvecanje je kolicnik zizne daljine objektiva i okulara. Mozes bilo koji teleskop da nabijes na bilo koje uvecanje, teoretski, ali za velika uvecanja je potreba veca moc skupljanja svetlosti.

vladimir vlastimirovich milutin

pre 8 godina

ja sam dosad mislio da se upravo pojas asteroida izmedju Marsa i Jupitera zove Kajper(s)ov pojas!???
....izgleda da sam loshe mislio...shto bi rekla "Mica-ubica"..."mnogo ti neshto mislish dechko,a sve pogreshno"!........:-D

a habl

pre 8 godina

Ne razumem i stvarno bih voleo da mi neko objasni zbog cega je pored Habla potrebno slati sonde da bi dobili par fotografija? Zar on koji snima daleke galaksije sa velikom preciznoscu (nedavno je okacena najveca fotofrafija na svetu) ne moze da snimi i njega? Kakve koristi imamo od toga da li ima leda na njemu ili nema. Toliko je negostoljubiv za ljude i dalek da nema sanse da iskoriste bilo sta sa njega... Cini mi se da je ovo joj jedno sredstvo za trosenje para.

Laik

pre 8 godina

Cudno da nemamo ni jednu kvalitetnu sliku plutona(ne znamo ima li polarne kape) a imamo hablove slike udaljenih galaksija.... zar je problem snimiti nesto u suncevom sistemu?

Šavi

pre 8 godina

Kako je moguce da ne znaju kako Pluton tacno izgleda porod svih tih novih teleskopa, hablova, kojim fotkaju susedne galaksije i otkrivaju dijamantne planete na 100 miliona svetlosnih godina udaljenosti?

Zoran

pre 8 godina

Ima polarne kape a izbacili ga iz skupa palneta. Dokle ce ljudi da dele stvari na neprirodan nacin. Kad i kometa kruzi oko necega, kao i planeta. Zato kometa, a ne isto planeta? Zbog velicine? Kakve to veze ima!? To bi isto bilo kao kad bebu ne bi zvali ljudkso bice.

аполовци

pre 8 godina

Na momenat pomislih sustet sa Putinom ... Nedaj boze
(Sputnikovci, 01. jun 2015 19:10)

Дај Боже да се описмениш!

fini decko

pre 8 godina

Cenim da je glupo sto su ga izbacili sa liste planeta. Sela ekipa i dogovorila se da Pluton vise nije planeta. Ekipica se igra parametrima. A skoro je objavljeno da se u nasem solarnom sistemu nalaze bar jos fri planete na dalekim orbitama. :)

a habl

pre 8 godina

Ne razumem i stvarno bih voleo da mi neko objasni zbog cega je pored Habla potrebno slati sonde da bi dobili par fotografija? Zar on koji snima daleke galaksije sa velikom preciznoscu (nedavno je okacena najveca fotofrafija na svetu) ne moze da snimi i njega? Kakve koristi imamo od toga da li ima leda na njemu ili nema. Toliko je negostoljubiv za ljude i dalek da nema sanse da iskoriste bilo sta sa njega... Cini mi se da je ovo joj jedno sredstvo za trosenje para.

Zoran

pre 8 godina

Ima polarne kape a izbacili ga iz skupa palneta. Dokle ce ljudi da dele stvari na neprirodan nacin. Kad i kometa kruzi oko necega, kao i planeta. Zato kometa, a ne isto planeta? Zbog velicine? Kakve to veze ima!? To bi isto bilo kao kad bebu ne bi zvali ljudkso bice.

Laik

pre 8 godina

Cudno da nemamo ni jednu kvalitetnu sliku plutona(ne znamo ima li polarne kape) a imamo hablove slike udaljenih galaksija.... zar je problem snimiti nesto u suncevom sistemu?

Nebitno

pre 8 godina

Pluton spada u vrstu nebeskih tela zvanih patuljaste planete. Glavna razlika između običnih planeta i patuljastih planeta je to što su orbite patuljastih planeta pune "svemirskog smeća" kao što su asteroidi, led itd., dok su orbite običnih planeta "čiste". Orbita patuljaste planete Ceres se nalazi unutar pojasa asteroida između Marsa i Jupitera, dok se Pluton, Eris, Mejkmejk i Hjumea nalaze unutar Kajperovog pojasa koji se nalazi iza Neptuna koji je poslednja planeta u Sunčevom sistemu. Smatra se da postoji još mnogo patuljastih planeta u Kajperovom pojasu što ćemo saznati kada letilica Nju Horajzons napusti orbitu Plutona i nastavi svoje putovanje kroz Kajperov pojas. Ne treba biti fanatik i raspravljati se oko definicija jer kako mi klasifikujemo i definišemo šta je planeta a šta patuljasta planeta je totalno nebitno i izgleda kao da je svemiru svejedno kako neka mala bića na nekoj maloj, gotovo nevidljivoj planeti imenuju bilo šta.

Šavi

pre 8 godina

Kako je moguce da ne znaju kako Pluton tacno izgleda porod svih tih novih teleskopa, hablova, kojim fotkaju susedne galaksije i otkrivaju dijamantne planete na 100 miliona svetlosnih godina udaljenosti?

Saša Jovičić

pre 8 godina

Zanimljiva je priča kako je izumljen pogon za New Horizons. Kao mali, šef NASA odjela za propulziju, Dr. Marc D. Rayman, gledao je Zvjedzane staze. U jednom trenutku Mr. Spock je jedan svemirski brod identifikovao da ima sofisticirani ionski pogon. Dječak (Dr. Marc D. Rayman) je rekao: "Kad porastem ja ću izumiti ionski pogon". I napravio ga je! Sada New Horisons, zahvaljujući ionskom pogonu (i Zvjezdanim stazama) je najbrža letjelica koju je čovjek ikada napravio.

nikola

pre 8 godina

poslednja slika je objavljena pre mesec dana iako se letelica u medjuvremenu itekako priblizila plutonu ali on funkcionise u intervalima od petnaestak dana sakupljanja podataka (slike jedan od njih) pa potom par dana kada ne sakuplja podatke vec sakupljene iz prethodnih dana salje ka zemlji jer je potrebno duze vreme da se svi ti podaci prebace (i sva energija letelice) do zemlje zbog udaljenosti.

scepanmali

pre 8 godina

Ama ljudi, izbacena je jer takvih "kamencica" ima koliko hocete. Deca bi onda u skoli ucila, umesto 8, 5000 planeta, jer se u medjuvremenu pronaslo sijaset ovakvih "planeta". Jednostavno.

iKrem

pre 8 godina

Teleskopi mogu imati ili veliko uvecanje (odlicno za posmatranje pogodaka u streljani) ili veliku svetlosnu moc, tj. skupljanje svetla. To su suprotstavljeni zahtevi.

=====

Apsolutno netacno. Veca svetlosna moc je ekvivalentna vecoj rezoluciji i prema tome i vecem prakticnom uvecanju. Uvecanje je kolicnik zizne daljine objektiva i okulara. Mozes bilo koji teleskop da nabijes na bilo koje uvecanje, teoretski, ali za velika uvecanja je potreba veca moc skupljanja svetlosti.

neutralni felsh

pre 8 godina

U sto bih voleo da otkriju nekako naftu preko slika pa da odu malo tamo da izazivaju ratove da se siti odmorimo ovde...
(realno, 01. jun 2015 22:01)


na plutonu nema nafte... samo ugalj ;)

koki

pre 8 godina

Nisu 'likovi seli uz rakiju' i odlučili da Plutonu 'oduzmu' status planete... već je iza orbite istog primećeno još jedno telo skoro iste veličine... pa je bilo većanje da li i tom telu dati status planete ili ne....to je odbijeno jer je potvrdjeno da postoji još sličnih 'planetica' koje bi po tim standardima isto bili na 'konkursu'.... Tako da su nakon toga ustanovljeni novi standardi šta je planeta a šta ne, i time ukinuta mogućnost da još 10ak (a možda i više) patuljastih tela dobije taj status...

Igor

pre 8 godina

@(Saša Jovičić, 2. jun 2015 06:27)

New Horizons nema jonski pogon. Sonde Hayabusa I i Hayabusa II imaju. Prva se vratila sa uzorcima asteroida 2010. godine, a druga je poslata krajem prosle godine.

New Horizons je ispaljen raketom i dodatno ubrzan prolaskom pored Jupitera. Inace, New Horizons je najbrze ispaljena ljudska tvorevina sa planete zemlje. Trenutno njegova brzina jeste velika, ali definitivno nije najbrza sonda koja putuje svemirom. Znatno brza od njega je recimo sonda Helios koja se krece u orbiti oko sunca koja odavno vise ne funkcionise.

@(Srbin, 1. jun 2015 23:43)
Ti si definitivno direktan potomak onih koji su bili ubedjeni da kocije ne mogu da se krecu bez konja.

MisterNo

pre 8 godina

@a habl
Iz istog razloga zasto se ne moze snimiti zastava na Mesecu. Teleskopi mogu imati ili veliko uvecanje (odlicno za posmatranje pogodaka u streljani) ili veliku svetlosnu moc, tj. skupljanje svetla. To su suprotstavljeni zahtevi. Astronomima treba sto vise svetla, radi analiza, a kako jos uvek ne vezbamo gadjanje na drugim telima - teleskopi se prave da imaju veliku svetlosnu moc.

milan-bgd

pre 8 godina

Sa nestrpljenjem ocekujemo vesti kako se New Horizons priblizava svom cilju! Vec sada se sa jos velike udaljenosti vidi da povrsina Plutona nije kao ljuska od jajeta vec da ima neke strukture. U toku je drugi ciklus obrade snimaka okoline Plutona, tzv. "hazard analysis" da bi se videlo koliko "otpada" orbitira oko njega i kako mu prici. New Horizons ima nekoliko varijanti prilaza i treba se na vreme odluciti za jednu od njih. Prvi ciklus snimanja i analize je otkrio 4 Plutonova meseca, pored poznatog Harona.

[nastavak]

milan-bgd

pre 8 godina

[nastavak]

Zanimljivo kako se neki nalaze uvredjeni sto je Plutonu oduzet status planete. Pa rec je samo o klasifikaciji, nije njemu nista otkinuto. Kako je rekao @nebitno, planete kao poslednju tacku definicije imaju "ociscenu putanju". To znaci da su protoplanete tokom formiranja i probijanja kroz gusti prvobitni disk, sa svojih putanja uklonile stenje i led. Oni ili su pali na planetu, ili su zarobljeni kao mali spoljni sateliti ili su gravitacionim silama razjureni sa svojih orbita. Zanimljivo da nasa Zemlja ima jednu od najcistijih orbita u odnosu na svoju masu. Pluton ne samo da nije ocistio svoju putanju, nego je i sam deo diska punog stenja i leda koji se zove Kajperov pojas i koji je pod regulativom spoljnog strazara Suncevog sistema - Neptuna. Sve planete su po zavrsetku formiranja zauzele skoro kruzne putanje - osim Plutona. Sve se krecu po nezavisnim putanjama - osim Plutona, koji je orbitalno sinhronizovan 3:2 sa Neptunom. Sve planete su dovoljno velike u odnosu na svoje mesece, osim Plutona, koji se sa Haronom vidljivo klati oko zajednickog centra mase. Dakle, imamo 8 "pravih" planeta i puno planetoida.

Igor

pre 8 godina

@(nikola, 1. jun 2015 22:26)

Nije problem u energiji same letelice. Problem je u tome sto New Horizons na sebi ima fiksnu antenu pa je bukvalno potrebno rotirati celu letelicu i antenom naciljati zemlju da bi se slali podaci. Tom prilikom kamere i vecina drugih instrumenata uopste ne mogu da rade jer su usmereni u potpuno drugom pravcu. Antena je fiksirana za samu letelicu da bi se smanjili troskovi izgradnje i da bi se na minimum smanjili pokretni delovi.

Drugi problem je sama daljina plutona. Na toj daljini podaci putuju brzinom od samo 1kb/s (i manje). Da se na zemlju posalje jedna slika sa kamere New Horizonsa potrebno je citavih 42 minuta!!! I to su samo slike, a gde su podaci sa ostalih instrumenata?
Procena je da ce se u par dana, koliko ce trajati sam prelet pored plutona, biti prikupljeno 60GB podataka za koje ce biti potrebno 16 MESECI da se svi posalju na zemlju.

vladimir vlastimirovich milutin

pre 8 godina

ja sam dosad mislio da se upravo pojas asteroida izmedju Marsa i Jupitera zove Kajper(s)ov pojas!???
....izgleda da sam loshe mislio...shto bi rekla "Mica-ubica"..."mnogo ti neshto mislish dechko,a sve pogreshno"!........:-D

milan-bgd

pre 8 godina

Vidim da neki komentatori imaju prevelika ocekivanja od zemaljskih teleskopa i pitaju se kako to "Habl" ne moze da snimi povrsinu Plutona i zasto se salje daleka i skupa sonda zbog nekoliko fotografija. Prvo, nijedna sonda ne nosi samo kameru nego i skupe naucne instrumente. To sto one nadju ne bi nikad sa Zemlje moglo da se izmeri. Drugo, odmah da kazem da "Habl" ne moze ni na nama najblizem Mesecu da razluci detalje manje od stotinak metara! To, sto slika detalje galaksija, je zato sto su ti "detalji" OGROMNI i pored ogromne udaljenosti. Velicina "moc razlaganja" nam govori koji je najmanji ugao pod kojim sa udaljenog predmeta dolaze dva zraka a opticki uredjaj ih vidi kao odvojene zrake, a ne stopljene u jedan. Moc razlaganja "Habla" je 0.05 lucnih sekundi, sto za objekte na Mesecu odgovara rastojanju od oko 100 metara. E, sad, Pluton precnika 1184 km je trenutno udaljen 4.8 milijardi km. To znaci da se njegov precnik vidi pod uglom od 0.05 lucnih sekundi, znaci na granici razlaganja, sto opet znaci da HABL NE MOZE SNIMITI NIKAKVE DETALJE NA PLUTONU. Nesto moze pomoci racunska obrada slike, ali to je to. I sada poenta: ako sonda sa teleskopom precnika 1m proleti na 1000 km od Plutona, moci ce (idealno) da razluci detalje udaljene 0.7 metara...