Petak, 18.07.2014.

14:42

Fijat punto odsad elektromobil/FOTO

Auto-moto savez Srbije predstavio je danas svoj prvi elektro-automobil i najavio da bi mogao da pokrene i proizvodnju ukoliko bude narudžbina.

Izvor: B92

Fijat punto odsad elektromobil/FOTO IMAGE SOURCE
IMAGE DESCRIPTION

43 Komentari

Sortiraj po:

petrihor

pre 9 godina

Dobra vest.medjutim mi smo bahati i bezobrazni vozaci.koce zastititi sve ucesnike u saobracaju a posebno pesake od besumnog vozila? Zivim pored Trsta lagano u pazljivo se vozi puno bakica vozi vrlo pazljivo.ponavljam mi smo divlji i bahati.

dejan

pre 9 godina

Ovo je vec uradjeno 2010 godine, sa tim da 300km kosta, doduse tada, samo 100din. Da kazemo da je skocila struja od tada do sada, pa neka kosta i 300km 150din. ne kapiram zasto su ponovo prepravljali i radili nesto sto je vec uradjeno?
http://opusteno.rs/koncepti-f80/elektromobil-u-srbiji-300-km-za-100-dinara-t5965.html

dzoni

pre 9 godina

@milan
Sta je cudno sa dometom od 150km?
Toliko ima i nissan leaf.. Najprodavaniji elektricni auto na svetu.. Kad pricaju o el. Automobilima svi pricaju o tesli ali na putevima sveta ima 40 puta vise nissan leafa nego tesle..
Tesla kosta 100 00$ i to ni srednji sloj u nemackoj ne moze da kupi.. Kupuju samo u norveskoj gde su carine na aute 200% a za teslu 0

Denis

pre 9 godina

izmislili su kinezi, koji odavno imaju serijsku proizvodnju. možeš kod njih i naručiti. jeduno puno košta trajekt tj prevoz.
radijus mu sigurno nije ispod 100km sa jednim punjenjem zato što sa olovnim trakcionim akumulatora je moguće postići više a kamoli sa litijumskim.
pa sad, 3000 punjenja x 100km(jedno punjenje) nikako ne može da vude 10 000km koliko je jedan matematičar ocde preračunao.
a auto je sigurno registrovan, kako?
pa registrovali ga, povadili sve, prepravili i sad tako mogu da ga voze.barem do sledeće registracije, za ostalo čuće se...
P.S. radio sam u firmi koja je prva u Srbiji pokrenula sve ovo, gde smo čak imali i prodaju istih. uglavnom bili kineski automobili, ali smo napravili i 2 naša i sve je propalo zbog (ne)moći države.

Tata Mata

pre 9 godina

Evo nekoliko pojasnjenja na osnovu licnog iskustva u voznji prepravljenog auta koji je vec presao 6300km.
Cena prepravke zavisi od vrste motora ( dc ili ac ), samim tim i kontrolera, kao i od kolicine baterija, odnosno akumulirane energije, tj. zeljenog dometa.
U sopstvenoj realizaciji, sa dc motorom i kontrolerom, i baterijama za 60-70km, cena je oko 5000Eura (moj slucaj). Cena voznje je oko 1din/km. Nema zamene ulja i filtera, velikog i malog servisa, itd. tako da je cena koriscenja prakticno kao cena odrzavanje sus motora (ako je gorivo besplatno). Racunica se svodi na to da se otplati za 20-25000 km. O uzivanju u besumnoj i ekoloskoj voznji da ne govorim.
Koristim LiFePo4 baterije, koje su za razliku od litijum jonskih, nezapaljive i veoma bezbedne. Vek trajanja ovih baterija bi trebalo da je 200.000km, jos to ne mogu potvrditi, ali posle 6300km imaju nepromenjene karakteristike.
Teoretski menjac nije potreban, no za gradsku voznju, posebno u brdskim uslovima (Kaludjerica i Zvezdara) je neprikosnoven. Iako unosi gubitke, ustvari povecava stepen efikasnosti, a zahvaljujuci lameli i kvacilu, omogucuje dodatnu bezbednost. Takodje obezbedjuje jednostavnu voznju, skoro potpuno isto kao i benzinski motor.
Jedini problem je nepostojanje procedure atesta, no nadamo se da ce i to biti reseno.

Islam

pre 9 godina

Jos onomad je Jeremy Clarkson sa TopGear-om dokazao da se zivotna sredina vise zagadi dok se napravi jedan "hibrid" nego sto je taj isti sacuva za svog zivotnog veka... A ovi nasi experti skucali 20 soma eur iz dokolice... da su dali jos malo mogli su da uzmu novog Aurisa a ne da ubaciju baretije u karoseriju iz 1999. godine... a dogodine nece videti ni dinar za clanstvo od mene... jok more...

Show

pre 9 godina

Ja bih ovo odmah kupio da je do 10k.

Iznos mesecne rate kredita bi bio nizi od cene goriva koju sada placam.

Inace ovaj koncept moze da zazivi samo u drzavama ciji budzet ne zavisi od visokih akciza na gorivo.

DarkoB

pre 9 godina

Vi mozete da ga registrujete a ja ne mogu da registrujem?! Ma necu vala da vam platim ni atest ni re-atest! Ne mozete mi nista! 20000 evra za DC motor i dvajver za regulaciju obrtaja? Pa jel ste vi pomahnitali! Hitno da se nalozi istraga koliko ste buezet opeljesili i ugradili se u cenu! Ovo sto ste vi napravili ja cu da napravim za 2 dana i 2000 evra! Ucio sam tolike godine elektroniku i vi se nasli da se pravite pametni i vredjate nas strucnjake ovde! Osvanuce vam sutra dopis u kabinetima vlade sa racunima i troskovima koliko kosta ovo sto ste napravili za 20000 evra. Dostavicu ceo projekat, spisak delova i cenu svakog dela posebno kao i sajtove firmi gde se koj deo moze nabaviti sa cenom dostave! U najmanju ruku ima da vas pohapse! Kako vas nije sramota!

para pisar iz administrativnog

pre 9 godina

Auto na struju je prvenstveno samo gradski auto.

Kao takav nije mu potreban radijus od 150 km,vec ce usteda u ceni biti ogromna ako se napravi do 75 km.

Takodje gradskom autu nije potrebna maks brzina od 130km,vec je dovoljna i od 80-100km sto opet pravi velike ustede u ceni prepravke.

Prosecna cena prepravke u hrvatskoj za ove performanse sto samn napisao je 5000 eura.

Keramicar

pre 9 godina

Kako ste smesni!!Pa jedan lik je to izmislio pre par godina ali naravno nije dobio dozvolu,a amss ce dobiti!Sta je tu novo,dobro??Prost narod...

Kolovođa

pre 9 godina

@NemanjaBB
A ti smatraš da će cena nafte u narednih 8 godina da ostane ista? A is kog razloga nisi uračunato zamenu kaiševa i ulja (toga u el. autu nema), u Tesli nema čak ni menjača (koji vazda ume da se kvari), ne plaća se porez na emisiju co2, osiguranje je skoro duplo jeftinije. Ušteda nije samo u gorivu.
Mnogo je manja verovatnoća da se bilo šta pokvari je nema puno toga. Nema anlaser, nema pumpe za vodu, gorivo... Nema trista svašta što se u normalnom autu vrlo često kvari. A i popravka je puno jeftinija. Nema ni auspuha koji je za tih tvojih 80000 zreo za zamenu.
I super je za švaleraciju, pošto je nečujan ;)

miroslav

pre 9 godina

Ovo bi bio pravi pogodak kada bi se automobil punio alternativnim izvorima električne energije. Ovako razlika između količine gasova koju bi auto izbacio sa svojim fabričkim motorom i količina štetnih gasova koju bi elektrana proizvela samo da bi se napunio taj automobil je skoro nepostojeća. Ali svaka čast inženjerima koji su napravili ovo čudo.

Mervile

pre 9 godina

Za 7000 EUR (koliko kostaju baterije) moze se kupiti cca 5400 lit goriva. Ako je prosecna potrosnja 7l/100km znaci da se moze preci 77000km! Prosek za 8 godina (koliki je vek baterija) 10000km/godisnje. Tek tada je "bread down" odnosno tek ako neko vozi vise od toga krece usteda.

Мићко

pre 9 godina

А да ли се пуни црвеном тарифом?
И вожња бензином и дизелом била би знатно јефтинија без акциза и пореза!

jakja

pre 9 godina

Nego, ovo da ne moze da se registruje zbog radne zapremine me navodi na pitanje, da li je kod nas moguce uvesti elektricni automobil? Nov/polovan? Da li ga je moguce registrovati? Koliko bi bila registracija?

I ja sam neki veliki dr, mr...

pre 9 godina

Znaci ovo je dvadeseti pokusaj i opet promasaj.
Pogresan vam je koncept - elektromobilu ne treba mehanicki menjac.

Mladen

pre 9 godina

Taj isti AMSS me je proletos setao od saltera do saltera , od sluzbe do sluzbe , od Ljermuntove , Masinca i Vince (jelte motor zraci , to mora da se ispita) . Ja sam hteo Ficu da prepravim (mala masa , realno dvosed , odlican za grad) i traze DOZVOLU PROIZVODJACA ili da se racuna ko novoproizvedeno vozilo . Ugradnja elektropogona je ekvivalentna ugranji plina ako se ne premasuje dozvoljena masa vozila , a oni se prave pametni . Atest ne bi smeo ukupno da izadje vise od 10.000 dinara sa svim taksama u normalnoj zemlji . A onda cuveno pitanje - a kol'ko je to kubika ?

Bojan

pre 9 godina

Trud je za svaku pohvalu. Medjutim sigurnost je uvek najveca briga kod elektroautomobila iz razloga sto su litijumske baterije izuzetno opasne prilikom proboja ili u kontaktu sa vlagom i ako se pregreju. Cak i na baterijama za telefon pise "may explode if damaged or disposed of in fire or water". Najozbiljniji elektroautmobili imaju baterije u podu sto je najsigurniji polozaj za beterju prilikm sudara a i smanjuje centar mase automobila pa se auto bolje ponasa u krivinama. Tesla je otisao cak i korak dalje pa se njegova baterija sastoji iz velikog broja manjih baterija, svaka u celicnom cilindru. Sa slike mi se cini da je baterija u prednjem delu auta sto nikako nije dobro za ceone sudare. Ne bih da omalozavam trud AMSSa posto veoma posutjem svaki vid inovacije, nadam se da gresim i da ce proci test bezbednosti.

Пеђа

pre 9 godina

браво!!!.....али ако багра буде стимулисала еколошко возило као и ТХГ, онда.......

Suboticanin

pre 9 godina

Svaka cast na prepravljanju automobila, nista novo ali pozdravljam. Jedino sto mi nije jasno je to da koliko ja znam kod nas se ne mogu registrovati auti na elekticni pogon...i sta sad? Kako cetega voziti? testirati u gradskom saobracaju dalje?

neko

pre 9 godina

kupis punta 4000evra, uradis konverziju koja je 12000 evra eto racunacemo da je 9000 ako ima vise zainteresovani, znaci ukupno 13000, za 9000 evra moze da se kupi oko 7000 litara goriva a to je za nekih 100000 km, u proseku ko prelazi 15000km godisnje toliko litara potrosi za sest sedam godina a tada opet mora da menja baterije koje kostaju 7000 evra, pa ljudi gde se to isplati raditi i kome za te pare jedino ako je neko lud

Goran

pre 9 godina

ako se ne varam , elekromobil ne bi trebalo da ima menjac ...
tj. ako ga ima nema onda racunar vrsi proracun za potrebnu kontrolu momenta, vektorsko upravljanje .....
ovako ce postojecu snagu baterija delimicno da pojede menjac ....
sve ovo ako se ne varam ....

Dejo

pre 9 godina

Svaka cast, mnogo mi je drago kad vidim da je neko napravio nesto u nasoj zemlji gde je industrija potpuno unistena, a ovakvo prakticno inzenjerstvo gotovo u izumiranju.

NemanjaBB

pre 9 godina

Mogli ste bar neki ozbiljniji auto da uzmete. Recimo 500L.

Zanimljivo je to da ko god je u Srbiji ovo uradio, oni mu nisu dali atest, a oni smeju da prave isto vozilo. Ko kaze da je njihovo bolje?

Veliki brat

pre 9 godina

Znam ljude u Srbiji koji su sami prepravljali starije automobile da rade na baterije i elektromotor, ali nemaju načina da pravno prođu procedure i dobiju potrebne sertifikate i registruju vozilo tako da se legalno može voziti na ulici, ali je AMSS to uspeo (ili će uspeti). Znači u ovoj državi nisu isti aršini za svakoga, tj. zakoni za nekoga važe a za nekoga ne važe.

Naime, najveći je problem što je potrebna dozvola proizvođača automobila (ili karoserije) da se izvrši takva prepravka, a to se vrlo teško dobija. Da li je AMSS dobio takvu dozvolu od Fiat-a, nigde se ne pominje.

Druga bitna stvar, po kom kriterijumu će se određivati cena registracije, kada je jedan od najbitnijih kriterijuma radna zapremina motora?

Ako nam AMSS opiše kako je sredio ove nedoumice, onda svako od nas može svoj automobil da konvertuje u električni, samo kupi delove od starog viljuškara kome je stradala hidraulika (baterije, motor, konvertor i regulacija brzine-pedala gasa), uradi se adapter koji povezuje elektromotor i menjač automobila i to je to.
Košta znatno manje nego što se pominje, jer je takav polovan viljuškar 2.5-4000e. Kada bi se ti delovi kupovali novi, izašlo bi najmanje dva puta skuplje, tako da je realna cifra 7-10k evra.

A da li je isplativo, videćemo kad se ovi naši dosete da uvedu neke nove takse i akcize na takve automobile...

Staparac

pre 9 godina

Sve će to da padne u vodu, kada naša vlada uvede namete, te porez na ovo, te porez na ono, te porez na izbegavanje tankiranja goriva, te sertifikat za dozvolu da vozilo može u saobraćaj, te taksa za nove činovnike u ministarstvu saobraćaja, koji će se, naravno, drugačije formulisati....

Veliki brat

pre 9 godina

Znam ljude u Srbiji koji su sami prepravljali starije automobile da rade na baterije i elektromotor, ali nemaju načina da pravno prođu procedure i dobiju potrebne sertifikate i registruju vozilo tako da se legalno može voziti na ulici, ali je AMSS to uspeo (ili će uspeti). Znači u ovoj državi nisu isti aršini za svakoga, tj. zakoni za nekoga važe a za nekoga ne važe.

Naime, najveći je problem što je potrebna dozvola proizvođača automobila (ili karoserije) da se izvrši takva prepravka, a to se vrlo teško dobija. Da li je AMSS dobio takvu dozvolu od Fiat-a, nigde se ne pominje.

Druga bitna stvar, po kom kriterijumu će se određivati cena registracije, kada je jedan od najbitnijih kriterijuma radna zapremina motora?

Ako nam AMSS opiše kako je sredio ove nedoumice, onda svako od nas može svoj automobil da konvertuje u električni, samo kupi delove od starog viljuškara kome je stradala hidraulika (baterije, motor, konvertor i regulacija brzine-pedala gasa), uradi se adapter koji povezuje elektromotor i menjač automobila i to je to.
Košta znatno manje nego što se pominje, jer je takav polovan viljuškar 2.5-4000e. Kada bi se ti delovi kupovali novi, izašlo bi najmanje dva puta skuplje, tako da je realna cifra 7-10k evra.

A da li je isplativo, videćemo kad se ovi naši dosete da uvedu neke nove takse i akcize na takve automobile...

NemanjaBB

pre 9 godina

Mogli ste bar neki ozbiljniji auto da uzmete. Recimo 500L.

Zanimljivo je to da ko god je u Srbiji ovo uradio, oni mu nisu dali atest, a oni smeju da prave isto vozilo. Ko kaze da je njihovo bolje?

DarkoB

pre 9 godina

Vi mozete da ga registrujete a ja ne mogu da registrujem?! Ma necu vala da vam platim ni atest ni re-atest! Ne mozete mi nista! 20000 evra za DC motor i dvajver za regulaciju obrtaja? Pa jel ste vi pomahnitali! Hitno da se nalozi istraga koliko ste buezet opeljesili i ugradili se u cenu! Ovo sto ste vi napravili ja cu da napravim za 2 dana i 2000 evra! Ucio sam tolike godine elektroniku i vi se nasli da se pravite pametni i vredjate nas strucnjake ovde! Osvanuce vam sutra dopis u kabinetima vlade sa racunima i troskovima koliko kosta ovo sto ste napravili za 20000 evra. Dostavicu ceo projekat, spisak delova i cenu svakog dela posebno kao i sajtove firmi gde se koj deo moze nabaviti sa cenom dostave! U najmanju ruku ima da vas pohapse! Kako vas nije sramota!

Mervile

pre 9 godina

Za 7000 EUR (koliko kostaju baterije) moze se kupiti cca 5400 lit goriva. Ako je prosecna potrosnja 7l/100km znaci da se moze preci 77000km! Prosek za 8 godina (koliki je vek baterija) 10000km/godisnje. Tek tada je "bread down" odnosno tek ako neko vozi vise od toga krece usteda.

Mladen

pre 9 godina

Taj isti AMSS me je proletos setao od saltera do saltera , od sluzbe do sluzbe , od Ljermuntove , Masinca i Vince (jelte motor zraci , to mora da se ispita) . Ja sam hteo Ficu da prepravim (mala masa , realno dvosed , odlican za grad) i traze DOZVOLU PROIZVODJACA ili da se racuna ko novoproizvedeno vozilo . Ugradnja elektropogona je ekvivalentna ugranji plina ako se ne premasuje dozvoljena masa vozila , a oni se prave pametni . Atest ne bi smeo ukupno da izadje vise od 10.000 dinara sa svim taksama u normalnoj zemlji . A onda cuveno pitanje - a kol'ko je to kubika ?

Dejo

pre 9 godina

Svaka cast, mnogo mi je drago kad vidim da je neko napravio nesto u nasoj zemlji gde je industrija potpuno unistena, a ovakvo prakticno inzenjerstvo gotovo u izumiranju.

Tata Mata

pre 9 godina

Evo nekoliko pojasnjenja na osnovu licnog iskustva u voznji prepravljenog auta koji je vec presao 6300km.
Cena prepravke zavisi od vrste motora ( dc ili ac ), samim tim i kontrolera, kao i od kolicine baterija, odnosno akumulirane energije, tj. zeljenog dometa.
U sopstvenoj realizaciji, sa dc motorom i kontrolerom, i baterijama za 60-70km, cena je oko 5000Eura (moj slucaj). Cena voznje je oko 1din/km. Nema zamene ulja i filtera, velikog i malog servisa, itd. tako da je cena koriscenja prakticno kao cena odrzavanje sus motora (ako je gorivo besplatno). Racunica se svodi na to da se otplati za 20-25000 km. O uzivanju u besumnoj i ekoloskoj voznji da ne govorim.
Koristim LiFePo4 baterije, koje su za razliku od litijum jonskih, nezapaljive i veoma bezbedne. Vek trajanja ovih baterija bi trebalo da je 200.000km, jos to ne mogu potvrditi, ali posle 6300km imaju nepromenjene karakteristike.
Teoretski menjac nije potreban, no za gradsku voznju, posebno u brdskim uslovima (Kaludjerica i Zvezdara) je neprikosnoven. Iako unosi gubitke, ustvari povecava stepen efikasnosti, a zahvaljujuci lameli i kvacilu, omogucuje dodatnu bezbednost. Takodje obezbedjuje jednostavnu voznju, skoro potpuno isto kao i benzinski motor.
Jedini problem je nepostojanje procedure atesta, no nadamo se da ce i to biti reseno.

Goran

pre 9 godina

ako se ne varam , elekromobil ne bi trebalo da ima menjac ...
tj. ako ga ima nema onda racunar vrsi proracun za potrebnu kontrolu momenta, vektorsko upravljanje .....
ovako ce postojecu snagu baterija delimicno da pojede menjac ....
sve ovo ako se ne varam ....

Kolovođa

pre 9 godina

@NemanjaBB
A ti smatraš da će cena nafte u narednih 8 godina da ostane ista? A is kog razloga nisi uračunato zamenu kaiševa i ulja (toga u el. autu nema), u Tesli nema čak ni menjača (koji vazda ume da se kvari), ne plaća se porez na emisiju co2, osiguranje je skoro duplo jeftinije. Ušteda nije samo u gorivu.
Mnogo je manja verovatnoća da se bilo šta pokvari je nema puno toga. Nema anlaser, nema pumpe za vodu, gorivo... Nema trista svašta što se u normalnom autu vrlo često kvari. A i popravka je puno jeftinija. Nema ni auspuha koji je za tih tvojih 80000 zreo za zamenu.
I super je za švaleraciju, pošto je nečujan ;)

Keramicar

pre 9 godina

Kako ste smesni!!Pa jedan lik je to izmislio pre par godina ali naravno nije dobio dozvolu,a amss ce dobiti!Sta je tu novo,dobro??Prost narod...

I ja sam neki veliki dr, mr...

pre 9 godina

Znaci ovo je dvadeseti pokusaj i opet promasaj.
Pogresan vam je koncept - elektromobilu ne treba mehanicki menjac.

neko

pre 9 godina

kupis punta 4000evra, uradis konverziju koja je 12000 evra eto racunacemo da je 9000 ako ima vise zainteresovani, znaci ukupno 13000, za 9000 evra moze da se kupi oko 7000 litara goriva a to je za nekih 100000 km, u proseku ko prelazi 15000km godisnje toliko litara potrosi za sest sedam godina a tada opet mora da menja baterije koje kostaju 7000 evra, pa ljudi gde se to isplati raditi i kome za te pare jedino ako je neko lud

para pisar iz administrativnog

pre 9 godina

Auto na struju je prvenstveno samo gradski auto.

Kao takav nije mu potreban radijus od 150 km,vec ce usteda u ceni biti ogromna ako se napravi do 75 km.

Takodje gradskom autu nije potrebna maks brzina od 130km,vec je dovoljna i od 80-100km sto opet pravi velike ustede u ceni prepravke.

Prosecna cena prepravke u hrvatskoj za ove performanse sto samn napisao je 5000 eura.

Staparac

pre 9 godina

Sve će to da padne u vodu, kada naša vlada uvede namete, te porez na ovo, te porez na ono, te porez na izbegavanje tankiranja goriva, te sertifikat za dozvolu da vozilo može u saobraćaj, te taksa za nove činovnike u ministarstvu saobraćaja, koji će se, naravno, drugačije formulisati....

Мићко

pre 9 godina

А да ли се пуни црвеном тарифом?
И вожња бензином и дизелом била би знатно јефтинија без акциза и пореза!

Bojan

pre 9 godina

Trud je za svaku pohvalu. Medjutim sigurnost je uvek najveca briga kod elektroautomobila iz razloga sto su litijumske baterije izuzetno opasne prilikom proboja ili u kontaktu sa vlagom i ako se pregreju. Cak i na baterijama za telefon pise "may explode if damaged or disposed of in fire or water". Najozbiljniji elektroautmobili imaju baterije u podu sto je najsigurniji polozaj za beterju prilikm sudara a i smanjuje centar mase automobila pa se auto bolje ponasa u krivinama. Tesla je otisao cak i korak dalje pa se njegova baterija sastoji iz velikog broja manjih baterija, svaka u celicnom cilindru. Sa slike mi se cini da je baterija u prednjem delu auta sto nikako nije dobro za ceone sudare. Ne bih da omalozavam trud AMSSa posto veoma posutjem svaki vid inovacije, nadam se da gresim i da ce proci test bezbednosti.

Denis

pre 9 godina

izmislili su kinezi, koji odavno imaju serijsku proizvodnju. možeš kod njih i naručiti. jeduno puno košta trajekt tj prevoz.
radijus mu sigurno nije ispod 100km sa jednim punjenjem zato što sa olovnim trakcionim akumulatora je moguće postići više a kamoli sa litijumskim.
pa sad, 3000 punjenja x 100km(jedno punjenje) nikako ne može da vude 10 000km koliko je jedan matematičar ocde preračunao.
a auto je sigurno registrovan, kako?
pa registrovali ga, povadili sve, prepravili i sad tako mogu da ga voze.barem do sledeće registracije, za ostalo čuće se...
P.S. radio sam u firmi koja je prva u Srbiji pokrenula sve ovo, gde smo čak imali i prodaju istih. uglavnom bili kineski automobili, ali smo napravili i 2 naša i sve je propalo zbog (ne)moći države.

Show

pre 9 godina

Ja bih ovo odmah kupio da je do 10k.

Iznos mesecne rate kredita bi bio nizi od cene goriva koju sada placam.

Inace ovaj koncept moze da zazivi samo u drzavama ciji budzet ne zavisi od visokih akciza na gorivo.

jakja

pre 9 godina

Nego, ovo da ne moze da se registruje zbog radne zapremine me navodi na pitanje, da li je kod nas moguce uvesti elektricni automobil? Nov/polovan? Da li ga je moguce registrovati? Koliko bi bila registracija?

Islam

pre 9 godina

Jos onomad je Jeremy Clarkson sa TopGear-om dokazao da se zivotna sredina vise zagadi dok se napravi jedan "hibrid" nego sto je taj isti sacuva za svog zivotnog veka... A ovi nasi experti skucali 20 soma eur iz dokolice... da su dali jos malo mogli su da uzmu novog Aurisa a ne da ubaciju baretije u karoseriju iz 1999. godine... a dogodine nece videti ni dinar za clanstvo od mene... jok more...

dzoni

pre 9 godina

@milan
Sta je cudno sa dometom od 150km?
Toliko ima i nissan leaf.. Najprodavaniji elektricni auto na svetu.. Kad pricaju o el. Automobilima svi pricaju o tesli ali na putevima sveta ima 40 puta vise nissan leafa nego tesle..
Tesla kosta 100 00$ i to ni srednji sloj u nemackoj ne moze da kupi.. Kupuju samo u norveskoj gde su carine na aute 200% a za teslu 0

Suboticanin

pre 9 godina

Svaka cast na prepravljanju automobila, nista novo ali pozdravljam. Jedino sto mi nije jasno je to da koliko ja znam kod nas se ne mogu registrovati auti na elekticni pogon...i sta sad? Kako cetega voziti? testirati u gradskom saobracaju dalje?

Пеђа

pre 9 godina

браво!!!.....али ако багра буде стимулисала еколошко возило као и ТХГ, онда.......

miroslav

pre 9 godina

Ovo bi bio pravi pogodak kada bi se automobil punio alternativnim izvorima električne energije. Ovako razlika između količine gasova koju bi auto izbacio sa svojim fabričkim motorom i količina štetnih gasova koju bi elektrana proizvela samo da bi se napunio taj automobil je skoro nepostojeća. Ali svaka čast inženjerima koji su napravili ovo čudo.

dejan

pre 9 godina

Ovo je vec uradjeno 2010 godine, sa tim da 300km kosta, doduse tada, samo 100din. Da kazemo da je skocila struja od tada do sada, pa neka kosta i 300km 150din. ne kapiram zasto su ponovo prepravljali i radili nesto sto je vec uradjeno?
http://opusteno.rs/koncepti-f80/elektromobil-u-srbiji-300-km-za-100-dinara-t5965.html

petrihor

pre 9 godina

Dobra vest.medjutim mi smo bahati i bezobrazni vozaci.koce zastititi sve ucesnike u saobracaju a posebno pesake od besumnog vozila? Zivim pored Trsta lagano u pazljivo se vozi puno bakica vozi vrlo pazljivo.ponavljam mi smo divlji i bahati.

Islam

pre 9 godina

Jos onomad je Jeremy Clarkson sa TopGear-om dokazao da se zivotna sredina vise zagadi dok se napravi jedan "hibrid" nego sto je taj isti sacuva za svog zivotnog veka... A ovi nasi experti skucali 20 soma eur iz dokolice... da su dali jos malo mogli su da uzmu novog Aurisa a ne da ubaciju baretije u karoseriju iz 1999. godine... a dogodine nece videti ni dinar za clanstvo od mene... jok more...

miroslav

pre 9 godina

Ovo bi bio pravi pogodak kada bi se automobil punio alternativnim izvorima električne energije. Ovako razlika između količine gasova koju bi auto izbacio sa svojim fabričkim motorom i količina štetnih gasova koju bi elektrana proizvela samo da bi se napunio taj automobil je skoro nepostojeća. Ali svaka čast inženjerima koji su napravili ovo čudo.

Dejo

pre 9 godina

Svaka cast, mnogo mi je drago kad vidim da je neko napravio nesto u nasoj zemlji gde je industrija potpuno unistena, a ovakvo prakticno inzenjerstvo gotovo u izumiranju.

Mervile

pre 9 godina

Za 7000 EUR (koliko kostaju baterije) moze se kupiti cca 5400 lit goriva. Ako je prosecna potrosnja 7l/100km znaci da se moze preci 77000km! Prosek za 8 godina (koliki je vek baterija) 10000km/godisnje. Tek tada je "bread down" odnosno tek ako neko vozi vise od toga krece usteda.

DarkoB

pre 9 godina

Vi mozete da ga registrujete a ja ne mogu da registrujem?! Ma necu vala da vam platim ni atest ni re-atest! Ne mozete mi nista! 20000 evra za DC motor i dvajver za regulaciju obrtaja? Pa jel ste vi pomahnitali! Hitno da se nalozi istraga koliko ste buezet opeljesili i ugradili se u cenu! Ovo sto ste vi napravili ja cu da napravim za 2 dana i 2000 evra! Ucio sam tolike godine elektroniku i vi se nasli da se pravite pametni i vredjate nas strucnjake ovde! Osvanuce vam sutra dopis u kabinetima vlade sa racunima i troskovima koliko kosta ovo sto ste napravili za 20000 evra. Dostavicu ceo projekat, spisak delova i cenu svakog dela posebno kao i sajtove firmi gde se koj deo moze nabaviti sa cenom dostave! U najmanju ruku ima da vas pohapse! Kako vas nije sramota!

Goran

pre 9 godina

ako se ne varam , elekromobil ne bi trebalo da ima menjac ...
tj. ako ga ima nema onda racunar vrsi proracun za potrebnu kontrolu momenta, vektorsko upravljanje .....
ovako ce postojecu snagu baterija delimicno da pojede menjac ....
sve ovo ako se ne varam ....

Veliki brat

pre 9 godina

Znam ljude u Srbiji koji su sami prepravljali starije automobile da rade na baterije i elektromotor, ali nemaju načina da pravno prođu procedure i dobiju potrebne sertifikate i registruju vozilo tako da se legalno može voziti na ulici, ali je AMSS to uspeo (ili će uspeti). Znači u ovoj državi nisu isti aršini za svakoga, tj. zakoni za nekoga važe a za nekoga ne važe.

Naime, najveći je problem što je potrebna dozvola proizvođača automobila (ili karoserije) da se izvrši takva prepravka, a to se vrlo teško dobija. Da li je AMSS dobio takvu dozvolu od Fiat-a, nigde se ne pominje.

Druga bitna stvar, po kom kriterijumu će se određivati cena registracije, kada je jedan od najbitnijih kriterijuma radna zapremina motora?

Ako nam AMSS opiše kako je sredio ove nedoumice, onda svako od nas može svoj automobil da konvertuje u električni, samo kupi delove od starog viljuškara kome je stradala hidraulika (baterije, motor, konvertor i regulacija brzine-pedala gasa), uradi se adapter koji povezuje elektromotor i menjač automobila i to je to.
Košta znatno manje nego što se pominje, jer je takav polovan viljuškar 2.5-4000e. Kada bi se ti delovi kupovali novi, izašlo bi najmanje dva puta skuplje, tako da je realna cifra 7-10k evra.

A da li je isplativo, videćemo kad se ovi naši dosete da uvedu neke nove takse i akcize na takve automobile...

neko

pre 9 godina

kupis punta 4000evra, uradis konverziju koja je 12000 evra eto racunacemo da je 9000 ako ima vise zainteresovani, znaci ukupno 13000, za 9000 evra moze da se kupi oko 7000 litara goriva a to je za nekih 100000 km, u proseku ko prelazi 15000km godisnje toliko litara potrosi za sest sedam godina a tada opet mora da menja baterije koje kostaju 7000 evra, pa ljudi gde se to isplati raditi i kome za te pare jedino ako je neko lud

NemanjaBB

pre 9 godina

Mogli ste bar neki ozbiljniji auto da uzmete. Recimo 500L.

Zanimljivo je to da ko god je u Srbiji ovo uradio, oni mu nisu dali atest, a oni smeju da prave isto vozilo. Ko kaze da je njihovo bolje?

I ja sam neki veliki dr, mr...

pre 9 godina

Znaci ovo je dvadeseti pokusaj i opet promasaj.
Pogresan vam je koncept - elektromobilu ne treba mehanicki menjac.

dzoni

pre 9 godina

@milan
Sta je cudno sa dometom od 150km?
Toliko ima i nissan leaf.. Najprodavaniji elektricni auto na svetu.. Kad pricaju o el. Automobilima svi pricaju o tesli ali na putevima sveta ima 40 puta vise nissan leafa nego tesle..
Tesla kosta 100 00$ i to ni srednji sloj u nemackoj ne moze da kupi.. Kupuju samo u norveskoj gde su carine na aute 200% a za teslu 0

Bojan

pre 9 godina

Trud je za svaku pohvalu. Medjutim sigurnost je uvek najveca briga kod elektroautomobila iz razloga sto su litijumske baterije izuzetno opasne prilikom proboja ili u kontaktu sa vlagom i ako se pregreju. Cak i na baterijama za telefon pise "may explode if damaged or disposed of in fire or water". Najozbiljniji elektroautmobili imaju baterije u podu sto je najsigurniji polozaj za beterju prilikm sudara a i smanjuje centar mase automobila pa se auto bolje ponasa u krivinama. Tesla je otisao cak i korak dalje pa se njegova baterija sastoji iz velikog broja manjih baterija, svaka u celicnom cilindru. Sa slike mi se cini da je baterija u prednjem delu auta sto nikako nije dobro za ceone sudare. Ne bih da omalozavam trud AMSSa posto veoma posutjem svaki vid inovacije, nadam se da gresim i da ce proci test bezbednosti.

Kolovođa

pre 9 godina

@NemanjaBB
A ti smatraš da će cena nafte u narednih 8 godina da ostane ista? A is kog razloga nisi uračunato zamenu kaiševa i ulja (toga u el. autu nema), u Tesli nema čak ni menjača (koji vazda ume da se kvari), ne plaća se porez na emisiju co2, osiguranje je skoro duplo jeftinije. Ušteda nije samo u gorivu.
Mnogo je manja verovatnoća da se bilo šta pokvari je nema puno toga. Nema anlaser, nema pumpe za vodu, gorivo... Nema trista svašta što se u normalnom autu vrlo često kvari. A i popravka je puno jeftinija. Nema ni auspuha koji je za tih tvojih 80000 zreo za zamenu.
I super je za švaleraciju, pošto je nečujan ;)

Show

pre 9 godina

Ja bih ovo odmah kupio da je do 10k.

Iznos mesecne rate kredita bi bio nizi od cene goriva koju sada placam.

Inace ovaj koncept moze da zazivi samo u drzavama ciji budzet ne zavisi od visokih akciza na gorivo.

Мићко

pre 9 godina

А да ли се пуни црвеном тарифом?
И вожња бензином и дизелом била би знатно јефтинија без акциза и пореза!

petrihor

pre 9 godina

Dobra vest.medjutim mi smo bahati i bezobrazni vozaci.koce zastititi sve ucesnike u saobracaju a posebno pesake od besumnog vozila? Zivim pored Trsta lagano u pazljivo se vozi puno bakica vozi vrlo pazljivo.ponavljam mi smo divlji i bahati.

Staparac

pre 9 godina

Sve će to da padne u vodu, kada naša vlada uvede namete, te porez na ovo, te porez na ono, te porez na izbegavanje tankiranja goriva, te sertifikat za dozvolu da vozilo može u saobraćaj, te taksa za nove činovnike u ministarstvu saobraćaja, koji će se, naravno, drugačije formulisati....

Mladen

pre 9 godina

Taj isti AMSS me je proletos setao od saltera do saltera , od sluzbe do sluzbe , od Ljermuntove , Masinca i Vince (jelte motor zraci , to mora da se ispita) . Ja sam hteo Ficu da prepravim (mala masa , realno dvosed , odlican za grad) i traze DOZVOLU PROIZVODJACA ili da se racuna ko novoproizvedeno vozilo . Ugradnja elektropogona je ekvivalentna ugranji plina ako se ne premasuje dozvoljena masa vozila , a oni se prave pametni . Atest ne bi smeo ukupno da izadje vise od 10.000 dinara sa svim taksama u normalnoj zemlji . A onda cuveno pitanje - a kol'ko je to kubika ?

para pisar iz administrativnog

pre 9 godina

Auto na struju je prvenstveno samo gradski auto.

Kao takav nije mu potreban radijus od 150 km,vec ce usteda u ceni biti ogromna ako se napravi do 75 km.

Takodje gradskom autu nije potrebna maks brzina od 130km,vec je dovoljna i od 80-100km sto opet pravi velike ustede u ceni prepravke.

Prosecna cena prepravke u hrvatskoj za ove performanse sto samn napisao je 5000 eura.

Denis

pre 9 godina

izmislili su kinezi, koji odavno imaju serijsku proizvodnju. možeš kod njih i naručiti. jeduno puno košta trajekt tj prevoz.
radijus mu sigurno nije ispod 100km sa jednim punjenjem zato što sa olovnim trakcionim akumulatora je moguće postići više a kamoli sa litijumskim.
pa sad, 3000 punjenja x 100km(jedno punjenje) nikako ne može da vude 10 000km koliko je jedan matematičar ocde preračunao.
a auto je sigurno registrovan, kako?
pa registrovali ga, povadili sve, prepravili i sad tako mogu da ga voze.barem do sledeće registracije, za ostalo čuće se...
P.S. radio sam u firmi koja je prva u Srbiji pokrenula sve ovo, gde smo čak imali i prodaju istih. uglavnom bili kineski automobili, ali smo napravili i 2 naša i sve je propalo zbog (ne)moći države.

dejan

pre 9 godina

Ovo je vec uradjeno 2010 godine, sa tim da 300km kosta, doduse tada, samo 100din. Da kazemo da je skocila struja od tada do sada, pa neka kosta i 300km 150din. ne kapiram zasto su ponovo prepravljali i radili nesto sto je vec uradjeno?
http://opusteno.rs/koncepti-f80/elektromobil-u-srbiji-300-km-za-100-dinara-t5965.html

Пеђа

pre 9 godina

браво!!!.....али ако багра буде стимулисала еколошко возило као и ТХГ, онда.......

Suboticanin

pre 9 godina

Svaka cast na prepravljanju automobila, nista novo ali pozdravljam. Jedino sto mi nije jasno je to da koliko ja znam kod nas se ne mogu registrovati auti na elekticni pogon...i sta sad? Kako cetega voziti? testirati u gradskom saobracaju dalje?

jakja

pre 9 godina

Nego, ovo da ne moze da se registruje zbog radne zapremine me navodi na pitanje, da li je kod nas moguce uvesti elektricni automobil? Nov/polovan? Da li ga je moguce registrovati? Koliko bi bila registracija?

Keramicar

pre 9 godina

Kako ste smesni!!Pa jedan lik je to izmislio pre par godina ali naravno nije dobio dozvolu,a amss ce dobiti!Sta je tu novo,dobro??Prost narod...

Tata Mata

pre 9 godina

Evo nekoliko pojasnjenja na osnovu licnog iskustva u voznji prepravljenog auta koji je vec presao 6300km.
Cena prepravke zavisi od vrste motora ( dc ili ac ), samim tim i kontrolera, kao i od kolicine baterija, odnosno akumulirane energije, tj. zeljenog dometa.
U sopstvenoj realizaciji, sa dc motorom i kontrolerom, i baterijama za 60-70km, cena je oko 5000Eura (moj slucaj). Cena voznje je oko 1din/km. Nema zamene ulja i filtera, velikog i malog servisa, itd. tako da je cena koriscenja prakticno kao cena odrzavanje sus motora (ako je gorivo besplatno). Racunica se svodi na to da se otplati za 20-25000 km. O uzivanju u besumnoj i ekoloskoj voznji da ne govorim.
Koristim LiFePo4 baterije, koje su za razliku od litijum jonskih, nezapaljive i veoma bezbedne. Vek trajanja ovih baterija bi trebalo da je 200.000km, jos to ne mogu potvrditi, ali posle 6300km imaju nepromenjene karakteristike.
Teoretski menjac nije potreban, no za gradsku voznju, posebno u brdskim uslovima (Kaludjerica i Zvezdara) je neprikosnoven. Iako unosi gubitke, ustvari povecava stepen efikasnosti, a zahvaljujuci lameli i kvacilu, omogucuje dodatnu bezbednost. Takodje obezbedjuje jednostavnu voznju, skoro potpuno isto kao i benzinski motor.
Jedini problem je nepostojanje procedure atesta, no nadamo se da ce i to biti reseno.