Utorak, 25.06.2013.

19:13

RTB: Nova fabrika u januaru

Posle dvomesečnog zastoja nastavljena je gradnja borske Topionice, piše Danas.

Izvor: Danas

RTB: Nova fabrika u januaru IMAGE SOURCE
IMAGE DESCRIPTION

12 Komentari

Sortiraj po:

Boza Bogdanovic

pre 10 godina

Iznosenje argumenata ili vredjanje. Necu napisati da "Boranin" "nema pojma", iako ga osporavam.
Koncentrat se ne placa pausalno 2.000 $/t koncentrata, vec na osnovu %Cu. Spomenuli ste cenu katodnog bakra od 7.000 $/t. Bakar u tom koncentratu kosta 70%, odnosno 4.900 $/t. Neka bude 5.000 $/t bakra sa svim transportnim troskovima. Ako koncentrat ima 25%Cu, placa se 1.250 $/t koncentrata, ako ima 30%Cu 1.667$/t po toni kocentrata itd. Ako se od proizvodjaca izvuce i "minus 1%", cena je adekvatno niza i jos povoljnija. Pri toj ceni od 7.000$/t, TIR-u preostaje oko 2.000$/t za troskove prerade. Troskovi proizvodnje u Topionici bice nesto veci od 700$/t, kada se uhoda nova pec sa pratecim agregatima. Ali, nikada nece iznositi 2.000$/t da bi se radilo sa gubitkom.
Da li ima ili nema slobodnog koncentrata na trzistu?! Ima svih vrsta droge, uranijuma, atomskih bombi itd. pa verovatno ima i koncentrata. Ako dodje do smanjenja cene bakra na trzistu, bice ga jos vise. Granica rentabilnosti sa uvoznim koncentratom je oko 2.200$/t bakra.
Postoje dve vrste ljudi, oni koji stvaraju i oni koji kritikuju. Kostunica je tipican primer. On je "antiprotivan" i sto se Zemlja okrece oko Sunca. Svako ko je protiv toga da se investira u RTB MORA predloziti neku drugu delatnost, koja ce zaposliti ljude u Borskom okrugu. Pok. Djindjic je spomenuo "banane i nogare od stolica", ali tada je bakar kostao oko 1.800 %/t, a ne preko 6.000 $/t koliko sada kosta.
Boza Bogdanovic, Bor

Boranin

pre 10 godina

G-dine Božo, nemate vi pojma.
Prvo, TIR već sada plaća RBB-u 72-76% od vrednosti tone bakra u koncentratu, po samoupravnom sporazumu iz osamdesetih koji je još uvek na snazi.
Drugo, cena tone koncentrata kvaliteta 25-30% Cu je na svetskom tržištu oko 2000$, uz troškove transporta oko 50$. To znači da je za popunu projektovanog kapaciteta topionice od 80000t/god potrebno kupovati svake godine po 180000t koncentrata po ceni od oko 360 miliona USD. Odakle RTB-u novac za to? I sve to pod uslovom da RTB uspe da kupi koncentrat u nadmetanju sa Kinezima.
Treće, cena koštanja dobijanja tone Cu iz kupljenog koncentrata kvaliteta 30% sa transportnim troškovima i iskorišćenjem od 97% sa jednom odbitnom jedinicom je oko 7900$. Trenutna cena Cu na berzi je oko 7000$/t. Prognoze su da će cena na berzama u narednih 2-3 godine pasti. Dakle, topionica će sa projektovanim troškovima iz Studije SNC raditi sa gubitkom. Još je gora situacija ako se uzme u obzir da su kapitalni troškovi projekta rekonstrukcije već sada porasli sa 170 miliona EUR na 350 miliona EUR, i da će cena struje u bliskoj budućnosti morati da raste.
U slučaju uslužne prerade situacija je još gora jer je projektovana cena koštanja po toni Cu veća 3.5 puta od svetskog proseka.

Boza Bogdanovic

pre 10 godina

Pogresio sam i ispravljam gresku. Neko je dao minus za komentar, a nije primetio ociglednu gresku?! I ne cita ono sto pisem, vec po navici stavlja minus. RTB-u preostaje oko 1.800 $/t bakra u koncentratu za preradu tog koncentrata u pogonima TIR-a, odnosno 30% od 6.000 $/t. To je skoro tri puta vise od realnih troskova prerade. Ako bi TIR pri toj ceni bakra radio samo sa uvoznim koncentratima, kupljenim pod tim uslovima, svake godine bi zaradio oko 72 miliona dolara i vrlo brzo vratio kredit sa kamatom. Mnogo puta sam do sada insistirao na cistom racunu. Da TIR placa koncentrat RBB-u 70% od cene katodnog bakra na svetskom trzistu, da ne dodje do prelivanja sredstava iz TIR-a u RBB i obratno. To ce naterati i jedne i druge da na minimum smanje proizvodne troskove.
Boza Bogdanovic, Bor

Boza Bogdanovic

pre 10 godina

Jedino nam preostaje da cekamo, da vidimo ko ce biti u pravu. Vi, ili ja. Za Srbiju, Timocku krajinu, Borski okrug, zaposlene u RTB-u, Bor i Majdanpek neuporedivo vise odgovara da sam ja u pravu, a ne Vi. Zakljucujem - i Vama licno, na osnovu Vaseg nacina pisanja. Tacno se zna kome odgovara da ste Vi u pravu. Onima, koji jedva cekaju da RTB bankrotira, pa da ga prodaju "za saku dolara" nekom inostranom "biznismenu", koji ce "oprati" stotine miliona dolara ukradenih srpskih para. Neku "sicu", koju ce uloziti i u samu kupovinu, ali sto puta vece pare u "Borsku reku", najvece pojedinacno nalaziste bakra u Evropi.
Postovani, "Srb" je tvrdio da ce Topionica negativno poslovati sa uvoznim koncentratima. Koncentrat bakra na svetskom trzistu kosta oko 70% od cene bakra, f-co luka u Prahovu. Pri nekoj prosecnoj ceni bakra od oko 6.000 $/t, RTB bi platio koncentrat oko 4.200 $/t. Vec sam napomenuo u prethodnom komentaru da svi troskovi prerade tog koncentrata u TIR-u (Topionica, Fabrika sumporne kiseline, Elektrolize) iznose oko 1.200 $/t. Realni, mnogo nizi troskovi kada se pusti u rad nova pec i uhoda njena proizvodnja, iznosice maksimalno oko 700 $/t katodnog bakra. To je ipak, cetiri puta manje od onih 2.800 $/t, koliko preostaje RTB-u za preradu tog koncentrata. Granica rentabilnosti u kupovini uvoznih koncentrata iznosi oko 2.200 $/t katodnog bakra. Prosto je neverovatno da ce cena bakra opasti tri puta i tako opstati malo duze?!
Boza Bogdanovic, Bor

Cu boys

pre 10 godina

I sami ste u poslednjoj poruci rekli da i ima i nema dovoljno vremena ali sve vise naginje po meni da nema vremena i da se vise prica o izgradnji topionice a ne i o njenom kasnijem radu! Nabavice oni odredjenu kolicinu ali potrebnu sigurno ne! Bar cemo imati jos jednu atrakciju u gradu za slikanje kao sto je i Fabrika Dejana Bodiroge za proizvodnju elektricnih brojila koja radi mozda 1 dan u celom mesecu! :)

Boza Bogdanovic

pre 10 godina

Prozvali su me. RTB proizvodi oko 35.000 tona katodnog bakra godisnje, a tada ce proizvoditi 80.000 tona. Do pustanja peci u rad mora obebzbediti potrebnu kolicinu koncentrata. Povecanjem proizvodnje u samom RTB-u i uvozom. Na nekoliko Saveta za metalurgiju (2011-12) UVEK sam insistirao da se blagovremeno obezbede koncentrat (iskljucivo kupovinom, a ne usluznom preradom) i plasman sumporne kiseline. Do proleca i ima i nema dovoljno vremena da to urade. Ja ne verujem da ce poslovodstvo RTB-a napraviti takvu gresku, koja bi uzrokovala "pravu secu kadrova" u RTB-u, a najverovatnije uzrokovala i krivicne prijave.
Sto se koncentrata na svetskom trzistu tice, RTB je u tri decenije preradio nekoliko miliona tona uvoznih kocentrata, iskljucivo plackaskom usluznom preradom, sve do pre tri godine. U pitanju su firme Grand Inzinjering iz Bora, Drakulicev Ist Point, Mitilineos, Mark Rich, Glencore itd. Prvu je osnovao KV-trgovac, zet bivseg gen. dir. RTB-a. Znaci, KV-trgovac je umeo da kupi koncentrat a RTB-ovi direktori to nisu umeli?! Drakulic je prodao fabriku kablova, a kasnije i Valjaonicu bakra, cim je RTB obustavio usluznu preradu. Direktori TIR-a su tada predvideli troskove od preko 1.200 $/t bakra u koncentratu, a ugovore usluznu preradu po ceni od oko 65-80$/t suvog koncnetrata (od 250-350$/t bakra u koncentratu). Ujedno i dotiraju te "sirotane" u bakru, zato sto ostvare oko 4-5% manje iskoriscenje na bakru od ugovorenog. To je prava tema za Insajder.
Boza Bogdanovic, Bor

Cu boys

pre 10 godina

Gospodine Bozo nemojte i mene odmah da proglasite za srbomrsca ali sam na nekoliko mesta procitao da je koncentrat bakra danas deficitarna roba na svetskom trzistu i da se veoma tesko nalazi. Proizvodnja bakra u rtb-u je na nekih 30 do 35 hiljada tona a za optimalan rad topionice cini mi se da su pominjali 80 hiljada tona godisnje sto mislim da je tesko dostizno za godinu dana!

aleksandar

pre 10 godina

Eto, pritisli naprednjaci sa, kao fol, dozvolom, čovek morao da se zakune na vernost (Spaskovski) i sad sve ok. Isti pritisak u Bg sa Pinkom i onim ucenjenim Mitrovićem, isti u Kg sa kao "putem smrti", NS. Ali ne može tako dugo.

Boza Bogdanovic

pre 10 godina

Komentator "Srb" je pravi Srbomrzac. U postojecoj tehnologiji poslednjih nekoliko decenija RTB je ostvario maksimalno iskoriscenje na sumporu od oko 60%, a pojedinih godina u vreme sankcija ceo gas je ispustan u atmosferu. Srbija uskoro dobija "zeleno svetlo" za pocetak Pregovora i kasniji ulazak u EU. RTB bi tada morao da obustavi proizvodnju, zbog veoma strogih propisa u EU o aerozagadjenosti. To su cinjenice, a ubedjen sam da ih i "Srb" zna.
Jedino mi nije jasno gde je on procitao da strucnjaci Lavalina smatraju da ce RTB (odnosno, Topionica) praviti gubitke kada puste u rad novu pec?! Pri ovoj ceni bakra RTB i sada rentabilno posluje, a poslovace jos pozitivnije kada poveca iskoriscenje na bakru u Topionici za oko 4%, mnogo smanji normative i duplira iskoriscenje na sumporu.
Radovi u Topionici idu svojim tokom. Najvaznije je da se blagovremeno naprave ugovori sa proizvodjacima (ekoloski cistih) koncentrata i obezbedi potrebna kolicina uvoznih koncentrata, zbog predvidjene duplo vece proizvodnje bakra. Podrazumeva se kupovina uvoznih koncentrata, a ne tzv. "usluzna prerada", prava pljacka koja je bila aktuelna decenijama, sve do pre tri godine. Takodje i da se obezbedi plasman velike kolicine sumporne kiseline.
Boza Bogdanovic, Bor

Hanibal

pre 10 godina

Gde je tu Majdanpek?...Bor ovo,Bor ono.Bor od sela postade velegrad.Gradi se neverovatnom brzinom...Majdanpeku se oduzme sav kajmak i ostanu mrcice samo.Dokle više tako?!...U gradu propada Zlatara,najjača u ovom delu Evrope,do pre nekoliko godina.Grad poseduje rudu,a Zlatara propada.Toga ima samo u našoj ludoj zemlji.

srb

pre 10 godina

SKADAR NA BOJANI.
RTB je investitor i ima obavezu da pribavi sve potrebne dozvole. Ceo projekat rekonstrukcije topionice je prema Studiji koju je uradio SNC Lavalin finansijski negativan, što znači da će, ako ikada bude završena rekonstrukcija, država morati da pokriva planirane gubitke. Direktor RTB-a je običan šarlatan koji barata poluistinom.

srb

pre 10 godina

SKADAR NA BOJANI.
RTB je investitor i ima obavezu da pribavi sve potrebne dozvole. Ceo projekat rekonstrukcije topionice je prema Studiji koju je uradio SNC Lavalin finansijski negativan, što znači da će, ako ikada bude završena rekonstrukcija, država morati da pokriva planirane gubitke. Direktor RTB-a je običan šarlatan koji barata poluistinom.

Hanibal

pre 10 godina

Gde je tu Majdanpek?...Bor ovo,Bor ono.Bor od sela postade velegrad.Gradi se neverovatnom brzinom...Majdanpeku se oduzme sav kajmak i ostanu mrcice samo.Dokle više tako?!...U gradu propada Zlatara,najjača u ovom delu Evrope,do pre nekoliko godina.Grad poseduje rudu,a Zlatara propada.Toga ima samo u našoj ludoj zemlji.

Boza Bogdanovic

pre 10 godina

Komentator "Srb" je pravi Srbomrzac. U postojecoj tehnologiji poslednjih nekoliko decenija RTB je ostvario maksimalno iskoriscenje na sumporu od oko 60%, a pojedinih godina u vreme sankcija ceo gas je ispustan u atmosferu. Srbija uskoro dobija "zeleno svetlo" za pocetak Pregovora i kasniji ulazak u EU. RTB bi tada morao da obustavi proizvodnju, zbog veoma strogih propisa u EU o aerozagadjenosti. To su cinjenice, a ubedjen sam da ih i "Srb" zna.
Jedino mi nije jasno gde je on procitao da strucnjaci Lavalina smatraju da ce RTB (odnosno, Topionica) praviti gubitke kada puste u rad novu pec?! Pri ovoj ceni bakra RTB i sada rentabilno posluje, a poslovace jos pozitivnije kada poveca iskoriscenje na bakru u Topionici za oko 4%, mnogo smanji normative i duplira iskoriscenje na sumporu.
Radovi u Topionici idu svojim tokom. Najvaznije je da se blagovremeno naprave ugovori sa proizvodjacima (ekoloski cistih) koncentrata i obezbedi potrebna kolicina uvoznih koncentrata, zbog predvidjene duplo vece proizvodnje bakra. Podrazumeva se kupovina uvoznih koncentrata, a ne tzv. "usluzna prerada", prava pljacka koja je bila aktuelna decenijama, sve do pre tri godine. Takodje i da se obezbedi plasman velike kolicine sumporne kiseline.
Boza Bogdanovic, Bor

aleksandar

pre 10 godina

Eto, pritisli naprednjaci sa, kao fol, dozvolom, čovek morao da se zakune na vernost (Spaskovski) i sad sve ok. Isti pritisak u Bg sa Pinkom i onim ucenjenim Mitrovićem, isti u Kg sa kao "putem smrti", NS. Ali ne može tako dugo.

Cu boys

pre 10 godina

Gospodine Bozo nemojte i mene odmah da proglasite za srbomrsca ali sam na nekoliko mesta procitao da je koncentrat bakra danas deficitarna roba na svetskom trzistu i da se veoma tesko nalazi. Proizvodnja bakra u rtb-u je na nekih 30 do 35 hiljada tona a za optimalan rad topionice cini mi se da su pominjali 80 hiljada tona godisnje sto mislim da je tesko dostizno za godinu dana!

Boranin

pre 10 godina

G-dine Božo, nemate vi pojma.
Prvo, TIR već sada plaća RBB-u 72-76% od vrednosti tone bakra u koncentratu, po samoupravnom sporazumu iz osamdesetih koji je još uvek na snazi.
Drugo, cena tone koncentrata kvaliteta 25-30% Cu je na svetskom tržištu oko 2000$, uz troškove transporta oko 50$. To znači da je za popunu projektovanog kapaciteta topionice od 80000t/god potrebno kupovati svake godine po 180000t koncentrata po ceni od oko 360 miliona USD. Odakle RTB-u novac za to? I sve to pod uslovom da RTB uspe da kupi koncentrat u nadmetanju sa Kinezima.
Treće, cena koštanja dobijanja tone Cu iz kupljenog koncentrata kvaliteta 30% sa transportnim troškovima i iskorišćenjem od 97% sa jednom odbitnom jedinicom je oko 7900$. Trenutna cena Cu na berzi je oko 7000$/t. Prognoze su da će cena na berzama u narednih 2-3 godine pasti. Dakle, topionica će sa projektovanim troškovima iz Studije SNC raditi sa gubitkom. Još je gora situacija ako se uzme u obzir da su kapitalni troškovi projekta rekonstrukcije već sada porasli sa 170 miliona EUR na 350 miliona EUR, i da će cena struje u bliskoj budućnosti morati da raste.
U slučaju uslužne prerade situacija je još gora jer je projektovana cena koštanja po toni Cu veća 3.5 puta od svetskog proseka.

Boza Bogdanovic

pre 10 godina

Prozvali su me. RTB proizvodi oko 35.000 tona katodnog bakra godisnje, a tada ce proizvoditi 80.000 tona. Do pustanja peci u rad mora obebzbediti potrebnu kolicinu koncentrata. Povecanjem proizvodnje u samom RTB-u i uvozom. Na nekoliko Saveta za metalurgiju (2011-12) UVEK sam insistirao da se blagovremeno obezbede koncentrat (iskljucivo kupovinom, a ne usluznom preradom) i plasman sumporne kiseline. Do proleca i ima i nema dovoljno vremena da to urade. Ja ne verujem da ce poslovodstvo RTB-a napraviti takvu gresku, koja bi uzrokovala "pravu secu kadrova" u RTB-u, a najverovatnije uzrokovala i krivicne prijave.
Sto se koncentrata na svetskom trzistu tice, RTB je u tri decenije preradio nekoliko miliona tona uvoznih kocentrata, iskljucivo plackaskom usluznom preradom, sve do pre tri godine. U pitanju su firme Grand Inzinjering iz Bora, Drakulicev Ist Point, Mitilineos, Mark Rich, Glencore itd. Prvu je osnovao KV-trgovac, zet bivseg gen. dir. RTB-a. Znaci, KV-trgovac je umeo da kupi koncentrat a RTB-ovi direktori to nisu umeli?! Drakulic je prodao fabriku kablova, a kasnije i Valjaonicu bakra, cim je RTB obustavio usluznu preradu. Direktori TIR-a su tada predvideli troskove od preko 1.200 $/t bakra u koncentratu, a ugovore usluznu preradu po ceni od oko 65-80$/t suvog koncnetrata (od 250-350$/t bakra u koncentratu). Ujedno i dotiraju te "sirotane" u bakru, zato sto ostvare oko 4-5% manje iskoriscenje na bakru od ugovorenog. To je prava tema za Insajder.
Boza Bogdanovic, Bor

Cu boys

pre 10 godina

I sami ste u poslednjoj poruci rekli da i ima i nema dovoljno vremena ali sve vise naginje po meni da nema vremena i da se vise prica o izgradnji topionice a ne i o njenom kasnijem radu! Nabavice oni odredjenu kolicinu ali potrebnu sigurno ne! Bar cemo imati jos jednu atrakciju u gradu za slikanje kao sto je i Fabrika Dejana Bodiroge za proizvodnju elektricnih brojila koja radi mozda 1 dan u celom mesecu! :)

Boza Bogdanovic

pre 10 godina

Jedino nam preostaje da cekamo, da vidimo ko ce biti u pravu. Vi, ili ja. Za Srbiju, Timocku krajinu, Borski okrug, zaposlene u RTB-u, Bor i Majdanpek neuporedivo vise odgovara da sam ja u pravu, a ne Vi. Zakljucujem - i Vama licno, na osnovu Vaseg nacina pisanja. Tacno se zna kome odgovara da ste Vi u pravu. Onima, koji jedva cekaju da RTB bankrotira, pa da ga prodaju "za saku dolara" nekom inostranom "biznismenu", koji ce "oprati" stotine miliona dolara ukradenih srpskih para. Neku "sicu", koju ce uloziti i u samu kupovinu, ali sto puta vece pare u "Borsku reku", najvece pojedinacno nalaziste bakra u Evropi.
Postovani, "Srb" je tvrdio da ce Topionica negativno poslovati sa uvoznim koncentratima. Koncentrat bakra na svetskom trzistu kosta oko 70% od cene bakra, f-co luka u Prahovu. Pri nekoj prosecnoj ceni bakra od oko 6.000 $/t, RTB bi platio koncentrat oko 4.200 $/t. Vec sam napomenuo u prethodnom komentaru da svi troskovi prerade tog koncentrata u TIR-u (Topionica, Fabrika sumporne kiseline, Elektrolize) iznose oko 1.200 $/t. Realni, mnogo nizi troskovi kada se pusti u rad nova pec i uhoda njena proizvodnja, iznosice maksimalno oko 700 $/t katodnog bakra. To je ipak, cetiri puta manje od onih 2.800 $/t, koliko preostaje RTB-u za preradu tog koncentrata. Granica rentabilnosti u kupovini uvoznih koncentrata iznosi oko 2.200 $/t katodnog bakra. Prosto je neverovatno da ce cena bakra opasti tri puta i tako opstati malo duze?!
Boza Bogdanovic, Bor

Boza Bogdanovic

pre 10 godina

Pogresio sam i ispravljam gresku. Neko je dao minus za komentar, a nije primetio ociglednu gresku?! I ne cita ono sto pisem, vec po navici stavlja minus. RTB-u preostaje oko 1.800 $/t bakra u koncentratu za preradu tog koncentrata u pogonima TIR-a, odnosno 30% od 6.000 $/t. To je skoro tri puta vise od realnih troskova prerade. Ako bi TIR pri toj ceni bakra radio samo sa uvoznim koncentratima, kupljenim pod tim uslovima, svake godine bi zaradio oko 72 miliona dolara i vrlo brzo vratio kredit sa kamatom. Mnogo puta sam do sada insistirao na cistom racunu. Da TIR placa koncentrat RBB-u 70% od cene katodnog bakra na svetskom trzistu, da ne dodje do prelivanja sredstava iz TIR-a u RBB i obratno. To ce naterati i jedne i druge da na minimum smanje proizvodne troskove.
Boza Bogdanovic, Bor

Boza Bogdanovic

pre 10 godina

Iznosenje argumenata ili vredjanje. Necu napisati da "Boranin" "nema pojma", iako ga osporavam.
Koncentrat se ne placa pausalno 2.000 $/t koncentrata, vec na osnovu %Cu. Spomenuli ste cenu katodnog bakra od 7.000 $/t. Bakar u tom koncentratu kosta 70%, odnosno 4.900 $/t. Neka bude 5.000 $/t bakra sa svim transportnim troskovima. Ako koncentrat ima 25%Cu, placa se 1.250 $/t koncentrata, ako ima 30%Cu 1.667$/t po toni kocentrata itd. Ako se od proizvodjaca izvuce i "minus 1%", cena je adekvatno niza i jos povoljnija. Pri toj ceni od 7.000$/t, TIR-u preostaje oko 2.000$/t za troskove prerade. Troskovi proizvodnje u Topionici bice nesto veci od 700$/t, kada se uhoda nova pec sa pratecim agregatima. Ali, nikada nece iznositi 2.000$/t da bi se radilo sa gubitkom.
Da li ima ili nema slobodnog koncentrata na trzistu?! Ima svih vrsta droge, uranijuma, atomskih bombi itd. pa verovatno ima i koncentrata. Ako dodje do smanjenja cene bakra na trzistu, bice ga jos vise. Granica rentabilnosti sa uvoznim koncentratom je oko 2.200$/t bakra.
Postoje dve vrste ljudi, oni koji stvaraju i oni koji kritikuju. Kostunica je tipican primer. On je "antiprotivan" i sto se Zemlja okrece oko Sunca. Svako ko je protiv toga da se investira u RTB MORA predloziti neku drugu delatnost, koja ce zaposliti ljude u Borskom okrugu. Pok. Djindjic je spomenuo "banane i nogare od stolica", ali tada je bakar kostao oko 1.800 %/t, a ne preko 6.000 $/t koliko sada kosta.
Boza Bogdanovic, Bor

srb

pre 10 godina

SKADAR NA BOJANI.
RTB je investitor i ima obavezu da pribavi sve potrebne dozvole. Ceo projekat rekonstrukcije topionice je prema Studiji koju je uradio SNC Lavalin finansijski negativan, što znači da će, ako ikada bude završena rekonstrukcija, država morati da pokriva planirane gubitke. Direktor RTB-a je običan šarlatan koji barata poluistinom.

Hanibal

pre 10 godina

Gde je tu Majdanpek?...Bor ovo,Bor ono.Bor od sela postade velegrad.Gradi se neverovatnom brzinom...Majdanpeku se oduzme sav kajmak i ostanu mrcice samo.Dokle više tako?!...U gradu propada Zlatara,najjača u ovom delu Evrope,do pre nekoliko godina.Grad poseduje rudu,a Zlatara propada.Toga ima samo u našoj ludoj zemlji.

Boza Bogdanovic

pre 10 godina

Komentator "Srb" je pravi Srbomrzac. U postojecoj tehnologiji poslednjih nekoliko decenija RTB je ostvario maksimalno iskoriscenje na sumporu od oko 60%, a pojedinih godina u vreme sankcija ceo gas je ispustan u atmosferu. Srbija uskoro dobija "zeleno svetlo" za pocetak Pregovora i kasniji ulazak u EU. RTB bi tada morao da obustavi proizvodnju, zbog veoma strogih propisa u EU o aerozagadjenosti. To su cinjenice, a ubedjen sam da ih i "Srb" zna.
Jedino mi nije jasno gde je on procitao da strucnjaci Lavalina smatraju da ce RTB (odnosno, Topionica) praviti gubitke kada puste u rad novu pec?! Pri ovoj ceni bakra RTB i sada rentabilno posluje, a poslovace jos pozitivnije kada poveca iskoriscenje na bakru u Topionici za oko 4%, mnogo smanji normative i duplira iskoriscenje na sumporu.
Radovi u Topionici idu svojim tokom. Najvaznije je da se blagovremeno naprave ugovori sa proizvodjacima (ekoloski cistih) koncentrata i obezbedi potrebna kolicina uvoznih koncentrata, zbog predvidjene duplo vece proizvodnje bakra. Podrazumeva se kupovina uvoznih koncentrata, a ne tzv. "usluzna prerada", prava pljacka koja je bila aktuelna decenijama, sve do pre tri godine. Takodje i da se obezbedi plasman velike kolicine sumporne kiseline.
Boza Bogdanovic, Bor

Boza Bogdanovic

pre 10 godina

Prozvali su me. RTB proizvodi oko 35.000 tona katodnog bakra godisnje, a tada ce proizvoditi 80.000 tona. Do pustanja peci u rad mora obebzbediti potrebnu kolicinu koncentrata. Povecanjem proizvodnje u samom RTB-u i uvozom. Na nekoliko Saveta za metalurgiju (2011-12) UVEK sam insistirao da se blagovremeno obezbede koncentrat (iskljucivo kupovinom, a ne usluznom preradom) i plasman sumporne kiseline. Do proleca i ima i nema dovoljno vremena da to urade. Ja ne verujem da ce poslovodstvo RTB-a napraviti takvu gresku, koja bi uzrokovala "pravu secu kadrova" u RTB-u, a najverovatnije uzrokovala i krivicne prijave.
Sto se koncentrata na svetskom trzistu tice, RTB je u tri decenije preradio nekoliko miliona tona uvoznih kocentrata, iskljucivo plackaskom usluznom preradom, sve do pre tri godine. U pitanju su firme Grand Inzinjering iz Bora, Drakulicev Ist Point, Mitilineos, Mark Rich, Glencore itd. Prvu je osnovao KV-trgovac, zet bivseg gen. dir. RTB-a. Znaci, KV-trgovac je umeo da kupi koncentrat a RTB-ovi direktori to nisu umeli?! Drakulic je prodao fabriku kablova, a kasnije i Valjaonicu bakra, cim je RTB obustavio usluznu preradu. Direktori TIR-a su tada predvideli troskove od preko 1.200 $/t bakra u koncentratu, a ugovore usluznu preradu po ceni od oko 65-80$/t suvog koncnetrata (od 250-350$/t bakra u koncentratu). Ujedno i dotiraju te "sirotane" u bakru, zato sto ostvare oko 4-5% manje iskoriscenje na bakru od ugovorenog. To je prava tema za Insajder.
Boza Bogdanovic, Bor

Boza Bogdanovic

pre 10 godina

Jedino nam preostaje da cekamo, da vidimo ko ce biti u pravu. Vi, ili ja. Za Srbiju, Timocku krajinu, Borski okrug, zaposlene u RTB-u, Bor i Majdanpek neuporedivo vise odgovara da sam ja u pravu, a ne Vi. Zakljucujem - i Vama licno, na osnovu Vaseg nacina pisanja. Tacno se zna kome odgovara da ste Vi u pravu. Onima, koji jedva cekaju da RTB bankrotira, pa da ga prodaju "za saku dolara" nekom inostranom "biznismenu", koji ce "oprati" stotine miliona dolara ukradenih srpskih para. Neku "sicu", koju ce uloziti i u samu kupovinu, ali sto puta vece pare u "Borsku reku", najvece pojedinacno nalaziste bakra u Evropi.
Postovani, "Srb" je tvrdio da ce Topionica negativno poslovati sa uvoznim koncentratima. Koncentrat bakra na svetskom trzistu kosta oko 70% od cene bakra, f-co luka u Prahovu. Pri nekoj prosecnoj ceni bakra od oko 6.000 $/t, RTB bi platio koncentrat oko 4.200 $/t. Vec sam napomenuo u prethodnom komentaru da svi troskovi prerade tog koncentrata u TIR-u (Topionica, Fabrika sumporne kiseline, Elektrolize) iznose oko 1.200 $/t. Realni, mnogo nizi troskovi kada se pusti u rad nova pec i uhoda njena proizvodnja, iznosice maksimalno oko 700 $/t katodnog bakra. To je ipak, cetiri puta manje od onih 2.800 $/t, koliko preostaje RTB-u za preradu tog koncentrata. Granica rentabilnosti u kupovini uvoznih koncentrata iznosi oko 2.200 $/t katodnog bakra. Prosto je neverovatno da ce cena bakra opasti tri puta i tako opstati malo duze?!
Boza Bogdanovic, Bor

Boza Bogdanovic

pre 10 godina

Iznosenje argumenata ili vredjanje. Necu napisati da "Boranin" "nema pojma", iako ga osporavam.
Koncentrat se ne placa pausalno 2.000 $/t koncentrata, vec na osnovu %Cu. Spomenuli ste cenu katodnog bakra od 7.000 $/t. Bakar u tom koncentratu kosta 70%, odnosno 4.900 $/t. Neka bude 5.000 $/t bakra sa svim transportnim troskovima. Ako koncentrat ima 25%Cu, placa se 1.250 $/t koncentrata, ako ima 30%Cu 1.667$/t po toni kocentrata itd. Ako se od proizvodjaca izvuce i "minus 1%", cena je adekvatno niza i jos povoljnija. Pri toj ceni od 7.000$/t, TIR-u preostaje oko 2.000$/t za troskove prerade. Troskovi proizvodnje u Topionici bice nesto veci od 700$/t, kada se uhoda nova pec sa pratecim agregatima. Ali, nikada nece iznositi 2.000$/t da bi se radilo sa gubitkom.
Da li ima ili nema slobodnog koncentrata na trzistu?! Ima svih vrsta droge, uranijuma, atomskih bombi itd. pa verovatno ima i koncentrata. Ako dodje do smanjenja cene bakra na trzistu, bice ga jos vise. Granica rentabilnosti sa uvoznim koncentratom je oko 2.200$/t bakra.
Postoje dve vrste ljudi, oni koji stvaraju i oni koji kritikuju. Kostunica je tipican primer. On je "antiprotivan" i sto se Zemlja okrece oko Sunca. Svako ko je protiv toga da se investira u RTB MORA predloziti neku drugu delatnost, koja ce zaposliti ljude u Borskom okrugu. Pok. Djindjic je spomenuo "banane i nogare od stolica", ali tada je bakar kostao oko 1.800 %/t, a ne preko 6.000 $/t koliko sada kosta.
Boza Bogdanovic, Bor

Boza Bogdanovic

pre 10 godina

Pogresio sam i ispravljam gresku. Neko je dao minus za komentar, a nije primetio ociglednu gresku?! I ne cita ono sto pisem, vec po navici stavlja minus. RTB-u preostaje oko 1.800 $/t bakra u koncentratu za preradu tog koncentrata u pogonima TIR-a, odnosno 30% od 6.000 $/t. To je skoro tri puta vise od realnih troskova prerade. Ako bi TIR pri toj ceni bakra radio samo sa uvoznim koncentratima, kupljenim pod tim uslovima, svake godine bi zaradio oko 72 miliona dolara i vrlo brzo vratio kredit sa kamatom. Mnogo puta sam do sada insistirao na cistom racunu. Da TIR placa koncentrat RBB-u 70% od cene katodnog bakra na svetskom trzistu, da ne dodje do prelivanja sredstava iz TIR-a u RBB i obratno. To ce naterati i jedne i druge da na minimum smanje proizvodne troskove.
Boza Bogdanovic, Bor

aleksandar

pre 10 godina

Eto, pritisli naprednjaci sa, kao fol, dozvolom, čovek morao da se zakune na vernost (Spaskovski) i sad sve ok. Isti pritisak u Bg sa Pinkom i onim ucenjenim Mitrovićem, isti u Kg sa kao "putem smrti", NS. Ali ne može tako dugo.

Cu boys

pre 10 godina

Gospodine Bozo nemojte i mene odmah da proglasite za srbomrsca ali sam na nekoliko mesta procitao da je koncentrat bakra danas deficitarna roba na svetskom trzistu i da se veoma tesko nalazi. Proizvodnja bakra u rtb-u je na nekih 30 do 35 hiljada tona a za optimalan rad topionice cini mi se da su pominjali 80 hiljada tona godisnje sto mislim da je tesko dostizno za godinu dana!

Cu boys

pre 10 godina

I sami ste u poslednjoj poruci rekli da i ima i nema dovoljno vremena ali sve vise naginje po meni da nema vremena i da se vise prica o izgradnji topionice a ne i o njenom kasnijem radu! Nabavice oni odredjenu kolicinu ali potrebnu sigurno ne! Bar cemo imati jos jednu atrakciju u gradu za slikanje kao sto je i Fabrika Dejana Bodiroge za proizvodnju elektricnih brojila koja radi mozda 1 dan u celom mesecu! :)

Boranin

pre 10 godina

G-dine Božo, nemate vi pojma.
Prvo, TIR već sada plaća RBB-u 72-76% od vrednosti tone bakra u koncentratu, po samoupravnom sporazumu iz osamdesetih koji je još uvek na snazi.
Drugo, cena tone koncentrata kvaliteta 25-30% Cu je na svetskom tržištu oko 2000$, uz troškove transporta oko 50$. To znači da je za popunu projektovanog kapaciteta topionice od 80000t/god potrebno kupovati svake godine po 180000t koncentrata po ceni od oko 360 miliona USD. Odakle RTB-u novac za to? I sve to pod uslovom da RTB uspe da kupi koncentrat u nadmetanju sa Kinezima.
Treće, cena koštanja dobijanja tone Cu iz kupljenog koncentrata kvaliteta 30% sa transportnim troškovima i iskorišćenjem od 97% sa jednom odbitnom jedinicom je oko 7900$. Trenutna cena Cu na berzi je oko 7000$/t. Prognoze su da će cena na berzama u narednih 2-3 godine pasti. Dakle, topionica će sa projektovanim troškovima iz Studije SNC raditi sa gubitkom. Još je gora situacija ako se uzme u obzir da su kapitalni troškovi projekta rekonstrukcije već sada porasli sa 170 miliona EUR na 350 miliona EUR, i da će cena struje u bliskoj budućnosti morati da raste.
U slučaju uslužne prerade situacija je još gora jer je projektovana cena koštanja po toni Cu veća 3.5 puta od svetskog proseka.