Aktuelno

Utorak, 12.02.2013.

16:40

Šta bi se desilo da meteor pogodi Zemlju?

Izvor: LiveScience.com

Šta bi se desilo da meteor pogodi Zemlju? IMAGE SOURCE
IMAGE DESCRIPTION

45 Komentari

Sortiraj po:

AlexKg

pre 11 godina

U Ruskihm arhiva se navodi da nisu pronadjeni delovi mMeteorita, nema kratera niti jame... i da je nesto drugo udarilo !http://www.youtube.com/watch?v=RFBQvlcNCqU

tek nacuo

pre 11 godina

divos
kako su meteori relativno opasna stvar za covecanstvo, naravno da se razmislja o "borbi" sa njima. pre svega, postavljene su opservatorije za rano tokrivanje opasnih tela, pa tako, vec se zna da je vrlo izvestan udar jednog tela u nasu planetu, ali tek za 670 god.
nacini za izbegavanje udara su razliciti. od unistenja objekta, do pomeranja njegove putanje na pristojnu udaljenost(cak i sajlama, koliko god to smesno na prvi pogled delovalo). i uvek se unapredjuju, i smisljaju novi nacini odbrane. pozz

Divos

pre 11 godina

@denko
Није обавезно, али јесте препоручљиво пажљиво прочитати коментар, пре него што написеш "ало бре". А да си пажљиво читао, видео би да сам прво поменуо удар метеора. Једноставно, свака тврдња тражи и додатна објашњења, па и да је у питању удар метеора. Иначе, претпоставка о нуклеарној експлозији није моја, већ су је многи научници поменули као могућност, па и приликом објашњења других теорија, феномена (о томе ћу другом приликом). Наравно, ова теорија тражи много објашњења и одговора, за сада предност има прва теорија о удару метеора.
Иначе, за твоју информацију не постоје обичне и необичне нуклеарке. Снага нуклеарне експлозије се мери у кило(мега)тонама ослобођене енергије (ТНТ-а), могу бити слабије и јаче, атомске бомбе бачене на Хирошиму (20 КТ) и Нагасаки (5 КТ), нису међу јачима, данас сасвим сигурно постоје термонуклеарне бомбе са снагом од преко 100 МТ. Исто тако, снага и количина ослобођене енергије када метеорит улази у атмосферу, или метеор удари у земљу, зависи од величине и брзине метеора.
Како год, био у питању "необичан" метеор или "обична" нуклерка (ма шта то значило), мистерија око тунгуске експлозије још подуго неће бити разјашњена.

denko

pre 11 godina

@Divos

sta koristis ti za takve halucinacije???


najbolje ti je odmah na pocetku, kao kako je moguce da toliko stabala itd tako bude unisteno jer je to moguce samo pri nuklearnoj eksploziji..... alo bre da znas bilo sta o toj temi trebao bi da znas da eksplozija meteora koji pokusava da prodje u atmosferu je daleko veca jaca i razornija od obicne nuklearke....

al vazno je lupetati a

a77

pre 11 godina

Iako se nalazio 64km udaljen od mesta udara, čovek je osetio toliku vrelinu da je pomislio da mu se košulja zapalila, sudeći po naučnicima NASA-e.

Sudeći po naučnicima NASA-e?!? Hiljadudevetstoosme?!? U Sibiru?

Anton

pre 11 godina

Ljudi, Tungusku je sravnao Tesla svojim eksperimentom tj, nekim elektrichnim praznjenjima ili kako vec. Bas ce meteroit da odabere ogromnu povrsinu nenaseljenog sibira. Posla istrazivanja utvrdjeno je da je spaljeno korenje drveca duboko pod zemljom, a i nije bilo kratera... :)

Nele

pre 11 godina

ako padne na zapadnu Evropu katastrofa, ako padne na Ameriku katastrofa na nad katastrofama, ako padne na neki deo zemalja trećeg sveta ona je to kolateralna šteta....
(APSOLUTNI VLADAR, 12. februar 2013 19:31)

Jel da da nije fer? Mrski kapitalisti! :)
Sve drzave treceg sveta zajedno nemaju nuklearne elektrane ili arsenal jedne Zapadne Evrope ili Amerike (ne bukvalno, otprilike, da preduhitrim odmah forumase koji hvataju na tacnost statistika) gde bi se desio sumrak civilizacije u slucaju udara meteora, u tom kontekstu je bojazan vecine ljudi. Jedan zemljotres je mogao ugasiti i Japan i okolne drzave pre par godina, bas zbog tih nuklearnih elektrana, zamisli sta bi se desilo da prodje meteor tu.

Bajke su na drugom spratu

pre 11 godina

Tunguska eksplozija je ocigledan primer spasavanja nase planete intervencijom vanzemaljaca koji su nas i stvorili. Nece jedan kamicak da im unistava njihovih ruku delo.
A mozete da verujete i u to da se rasprsnula kometa, je l tako, u poslednjem trenu iznad zemlje, dabome, tako je lakse misliti a i ne gledaju vas kao cudaka ako to kazete.

stargazer

pre 11 godina

@ (utopija, 12. februar 2013 18:32)

Prolaz meteora NECE moci da se vidi golim okom. Kada bude najsjajniji, imace 7. magnitudu. Dobar dvogled (velikog otvora) bi bio od pomoci.

Divos

pre 11 godina

Тунгуска експлозија ни до данас није разјашњења. Постоји неколико објашњења. Удар метеорита, ако је и био, треба објаснити како нема кратера, али ни трагова (делова) метеорита на месту експлозије. У питању је било тада и неприступачно подручје, и прва експедиција је ту стигла 1927. (19 година после), на тадашњим фотографијама поваљана стабла имају положај каква имају приликом нуклеарне експлозије изнад површине земље. Како је то могуће? Постоје теорије да су се нуклеарне екплозије догађале на разним деловима света (Конго, Индија), и да је процес физије (и фузије) на земљи може догодити и без помоћи нукл.реактора, ипак теорија која тражи још много одговора. Постоје још неке фантастичне претпоставке (о Теслиним зрацима смрти, и друге), али то је данас ипак чиста фантастика. А опет ко зна, догађа се да тешко замислива фантазија, временом постане фантастика са научним основама, а након тога и реалност (рецимо мобилни телефони). Могуће да такав случај буде у некој будућности и по питању ове, и других мистерија.
Постоји још једно питање. Да ли је могуће потенцијалну опасност и удар метеорита спречити, рецимо превентивним дејством одговарајућег оружја (као у 2 филма из 1998)? Сигурно да јесте. И сигурно да о томе треба размишљати, и већ данас мислити о превентивним решењима. Ипак, то се неће догодити, јер такво нешто и тражи средства, а новце је немогуће наћи и за потребе науке, и за оваква пројекте, ту се ипак гледају неки други интереси.

Valerij

pre 11 godina

@bob i ostali kojima nije jasno
To je prilično prosta matematika.Ako je sedeo 64km od mesta udara bio je 47 km udaljen od teritorije koja je potpuno uništena,jer da je i on spržen to bi značilo da je udar uništio preko 16 000 kvadratnih km teritorije.
Otkud uvek neka teorija zavere,pa u to vreme nije postojalo oružje koje sada postoji,nauka je bila još uvek u kamenom dobu,bar iz današnjeg ugla i onoga što znamo.
Tako da bar meni priča o udaru nekog nebeskog tela pije vodu,e sad šta je tačno bilo,mislim da će proći stotine godina dok se ne utvrdi tačno,ako se uopšte ikad nađe pravi odgovor.
Meni je ipak drago da postoje ljudi koje se bave takvom problematikom,jer oni upravo daju nadu da bi se u budućnosti mogla izbeći neka takva katastrofa uz svu tehnogiju sa kojom već sada svet raspolaže.

maxy

pre 11 godina

@bob
matematika ti ipak ne ide od ruke. površina kruga se računa po formuli r na kvadrat puta Pi. ako te ne mrzi digitron u ruke pa ćeš izračunati poluprecnik eksplozije, a on je ipak manji od 64 km i iznosi nešto malo više od 20 km.

my way

pre 11 godina

"Iako se nalazio 64km udaljen od mesta udara, čovek je osetio toliku vrelinu da je pomislio da mu se košulja zapalila"

"Eksplozija je sravnila sve u krugu od 1.287 kvadratnih kilometara."

Izvinite ali meni ovo nije jasno, kako onda mozete da napisete "sravnila sve" a jos covek,kako piste, sedeo na stolici
(Bob, 12. februar 2013 19:59)

Povrsina kruga je r na kvadrat x pi. Eksplozija je sravnila sve na otprilike 20km daleko od udara meteora (ne ulazeci u teorije da li je zaista meteor u pitanju), a covek je bio na vise od 3 puta vecoj udaljenosti.

@Bob

pre 11 godina

Krug od 1287 kvadratnih kilometara je krug poluprecnika 20km. Znaci, sravnilo je sve u krugu od 20 km, dok se navedni nalazio 64km udaljen.

Gale

pre 11 godina

(Bob, 12. februar 2013 19:59)

Piše lepo "...u krugu od 1.287 KVADRATNIH kilometara" i ako je to tačno, onda je to krug poluprečnika otprilike 20 km.

mi pevamo u pustinji

pre 11 godina

Iznad Tunguske je eksplodirao deo Enkeove komete,ledena gromada koja je u atmosferu usla brzinom od 108.OOOkm/h.Zato nije bilo nikakvih ostataka na zemlji.Tek 19 godina kasnije na mesto zbivanja je stigla prva ekspedicija.Sravnjeno je 2000 kvadratnih kilometara sume a udarni talas je dva puta obisao planetu.

Luna

pre 11 godina

Smatram da se tako olako i povrsmo pise o meteoritu. Garantujem da niko ne zna kako ce sve to proci. Ali, jedno je sigurno, Evropu nece zakaciti. Ne brinite, narode.

APSOLUTNI VLADAR

pre 11 godina

ako padne na zapadnu Evropu katastrofa, ako padne na Ameriku katastrofa na nad katastrofama, ako padne na neki deo zemalja trećeg sveta ona je to kolateralna šteta....

mare

pre 11 godina

"Pridruzujem se drugim komentarima... Tungusku katastrofu nije prouzrokovao meteor..."
(Aristotel, 12. februar 2013 18:03)

Naravno da nije, ali nemoj da im kazes sta je, nije fora.

Bob

pre 11 godina

"Iako se nalazio 64km udaljen od mesta udara, čovek je osetio toliku vrelinu da je pomislio da mu se košulja zapalila"

"Eksplozija je sravnila sve u krugu od 1.287 kvadratnih kilometara."

Izvinite ali meni ovo nije jasno, kako onda mozete da napisete "sravnila sve" a jos covek,kako piste, sedeo na stolici

Delija_KV

pre 11 godina

U sibiru najverovatnije nije bilo pada meteorita ili asteroida jer nije bilo ugaraka, a da je bilo znacilo bi da je tu bilo kakve vatrene eksplozije... Zna se samo da je ogroman broj stabla drveta oboren...Ko zna sta je to bilo... Ima puno teorija sta se mozda desilo ali niko ne zna za tacno. I velike su verovatnoce da to nije bio asteroid ili neki meteroit.

Alex

pre 11 godina

Slucajno pogodilo nenaseljeno podrucje?
Boze dragi kako volimo konspirativne teorije cak i kad zdravorazumsko cisto rasudjivanje daje sasvim dovoljno odgovora. Pa naravno da je daleko vjerovatnije da ce meteor tresnuti u nenaseljeno podrucje. Treba li zaista objasnjavati?

milan-bgd

pre 11 godina

Vrsta štete koju bi meteor načinio zavisi, osim od naravno njegove brzine i mase, i od ugla pod kojim udara u Zemlju, na koju podlogu pada a pre svega od sastava i poroznosti meteora. Manji uglovi udara u odnosu na horizont će izbaciti veću količinu materijala u atmosferu i ugroziti udaljena područja pa i celu planetu "meteorskom zimom". A ako meteor ima odgovarajući sastav i poroznost, može se desiti da eksplodira u atmosferi na visini od 10 do 20 km.

SANDIA je američka laboratorija za nacionalnu sigurnost i ima moćne superkompjutere kojima se upad ovakvih meteora može simulirati.

https://share.sandia.gov/news/resources/releases/2007/asteroid.html

Obratite pažnju na simulacije movie2 i movie3. Skala 40x20 km.

Movie2 prikazuje udar meteora energije 5 megatona, kao onaj što je pao u Tunguski. Eksplozija se desila na visini od 12 km, pri upadu pod uglom od 35 stepeni u odnosu na horizont. Vrela lopta ne stiže do površine, nego se spušta do nekih 5 km a onda polako penje uvis. Do zemlje pravo odozgo stiže ohlađeni udarni talas koji ne izaziva požar. Ovo objašnjava stabla oborena u krug oko epicentra, bez požara, kao i stojeća stabla u samom epicentru.

Movie3 prikazuje udar energije 15 megatona, znači samo 3 puta masivnijeg od onog u Tunguski. Eksplozija je na visini od 18 km. Ovaj put vatrena lopta udarnog talasa stiže do zemlje i spaljuje sve pred sobom. Pravi pakao spušten sa neba. Ovakav događaj može da objasni stare legende o grešnim gradovima sprženim vatrom sa neba.

miro split

pre 11 godina

Zamišljam da asteroid leti prema zemlji i da postoji mogućnost odabira gdje će se ta stina strmopizdit,a tu mogućnost odabira ima niko drugi nego iranski presjednik,i kad ga pitaju oćeli da asteroid sruši osamdeset miliona stabala ili glavni grad Amerike,ja mislim da bi se on sigurno pokaza ka veliki prijatelj prirode i stabala.

Aristotel

pre 11 godina

Pridruzujem se drugim komentarima... Tungusku katastrofu nije prouzrokovao meteor. Gde je krater?! Nema. Prvi snimci posle eksplozije su pokazali da je nesto eksplodiralo iznad guste sume, u igri je cak i sudar zemlje sa cesticom antimaterije.

utopija

pre 11 godina

Zaverenici svih zemalja, ujednite se! :)

Chlanak je inache o prolasku asteroida, a ne o teorijama bez miligrama dokaza...
Zna li neko hoce li se moci to videti od nas, ne pravim pitanje je li to odgovor na Teslinu poruku svemircima ili kamenchina u sedmoj brzini.. :D

Local Hero

pre 11 godina

Greska...Tunguska katastrofa je jedan od Teslinih eksperimenata i ova naucna procjena je jako blijeda. Sledeca stvar...pogodilo je bas precnik od 1200km nenaseljene oblasti. Slucajno???

APSOLUTNI VLADAR

pre 11 godina

ako padne na zapadnu Evropu katastrofa, ako padne na Ameriku katastrofa na nad katastrofama, ako padne na neki deo zemalja trećeg sveta ona je to kolateralna šteta....

miro split

pre 11 godina

Zamišljam da asteroid leti prema zemlji i da postoji mogućnost odabira gdje će se ta stina strmopizdit,a tu mogućnost odabira ima niko drugi nego iranski presjednik,i kad ga pitaju oćeli da asteroid sruši osamdeset miliona stabala ili glavni grad Amerike,ja mislim da bi se on sigurno pokaza ka veliki prijatelj prirode i stabala.

my way

pre 11 godina

"Iako se nalazio 64km udaljen od mesta udara, čovek je osetio toliku vrelinu da je pomislio da mu se košulja zapalila"

"Eksplozija je sravnila sve u krugu od 1.287 kvadratnih kilometara."

Izvinite ali meni ovo nije jasno, kako onda mozete da napisete "sravnila sve" a jos covek,kako piste, sedeo na stolici
(Bob, 12. februar 2013 19:59)

Povrsina kruga je r na kvadrat x pi. Eksplozija je sravnila sve na otprilike 20km daleko od udara meteora (ne ulazeci u teorije da li je zaista meteor u pitanju), a covek je bio na vise od 3 puta vecoj udaljenosti.

mare

pre 11 godina

"Pridruzujem se drugim komentarima... Tungusku katastrofu nije prouzrokovao meteor..."
(Aristotel, 12. februar 2013 18:03)

Naravno da nije, ali nemoj da im kazes sta je, nije fora.

milan-bgd

pre 11 godina

Vrsta štete koju bi meteor načinio zavisi, osim od naravno njegove brzine i mase, i od ugla pod kojim udara u Zemlju, na koju podlogu pada a pre svega od sastava i poroznosti meteora. Manji uglovi udara u odnosu na horizont će izbaciti veću količinu materijala u atmosferu i ugroziti udaljena područja pa i celu planetu "meteorskom zimom". A ako meteor ima odgovarajući sastav i poroznost, može se desiti da eksplodira u atmosferi na visini od 10 do 20 km.

SANDIA je američka laboratorija za nacionalnu sigurnost i ima moćne superkompjutere kojima se upad ovakvih meteora može simulirati.

https://share.sandia.gov/news/resources/releases/2007/asteroid.html

Obratite pažnju na simulacije movie2 i movie3. Skala 40x20 km.

Movie2 prikazuje udar meteora energije 5 megatona, kao onaj što je pao u Tunguski. Eksplozija se desila na visini od 12 km, pri upadu pod uglom od 35 stepeni u odnosu na horizont. Vrela lopta ne stiže do površine, nego se spušta do nekih 5 km a onda polako penje uvis. Do zemlje pravo odozgo stiže ohlađeni udarni talas koji ne izaziva požar. Ovo objašnjava stabla oborena u krug oko epicentra, bez požara, kao i stojeća stabla u samom epicentru.

Movie3 prikazuje udar energije 15 megatona, znači samo 3 puta masivnijeg od onog u Tunguski. Eksplozija je na visini od 18 km. Ovaj put vatrena lopta udarnog talasa stiže do zemlje i spaljuje sve pred sobom. Pravi pakao spušten sa neba. Ovakav događaj može da objasni stare legende o grešnim gradovima sprženim vatrom sa neba.

Local Hero

pre 11 godina

Greska...Tunguska katastrofa je jedan od Teslinih eksperimenata i ova naucna procjena je jako blijeda. Sledeca stvar...pogodilo je bas precnik od 1200km nenaseljene oblasti. Slucajno???

@Bob

pre 11 godina

Krug od 1287 kvadratnih kilometara je krug poluprecnika 20km. Znaci, sravnilo je sve u krugu od 20 km, dok se navedni nalazio 64km udaljen.

Alex

pre 11 godina

Slucajno pogodilo nenaseljeno podrucje?
Boze dragi kako volimo konspirativne teorije cak i kad zdravorazumsko cisto rasudjivanje daje sasvim dovoljno odgovora. Pa naravno da je daleko vjerovatnije da ce meteor tresnuti u nenaseljeno podrucje. Treba li zaista objasnjavati?

mi pevamo u pustinji

pre 11 godina

Iznad Tunguske je eksplodirao deo Enkeove komete,ledena gromada koja je u atmosferu usla brzinom od 108.OOOkm/h.Zato nije bilo nikakvih ostataka na zemlji.Tek 19 godina kasnije na mesto zbivanja je stigla prva ekspedicija.Sravnjeno je 2000 kvadratnih kilometara sume a udarni talas je dva puta obisao planetu.

maxy

pre 11 godina

@bob
matematika ti ipak ne ide od ruke. površina kruga se računa po formuli r na kvadrat puta Pi. ako te ne mrzi digitron u ruke pa ćeš izračunati poluprecnik eksplozije, a on je ipak manji od 64 km i iznosi nešto malo više od 20 km.

utopija

pre 11 godina

Zaverenici svih zemalja, ujednite se! :)

Chlanak je inache o prolasku asteroida, a ne o teorijama bez miligrama dokaza...
Zna li neko hoce li se moci to videti od nas, ne pravim pitanje je li to odgovor na Teslinu poruku svemircima ili kamenchina u sedmoj brzini.. :D

Delija_KV

pre 11 godina

U sibiru najverovatnije nije bilo pada meteorita ili asteroida jer nije bilo ugaraka, a da je bilo znacilo bi da je tu bilo kakve vatrene eksplozije... Zna se samo da je ogroman broj stabla drveta oboren...Ko zna sta je to bilo... Ima puno teorija sta se mozda desilo ali niko ne zna za tacno. I velike su verovatnoce da to nije bio asteroid ili neki meteroit.

Bob

pre 11 godina

"Iako se nalazio 64km udaljen od mesta udara, čovek je osetio toliku vrelinu da je pomislio da mu se košulja zapalila"

"Eksplozija je sravnila sve u krugu od 1.287 kvadratnih kilometara."

Izvinite ali meni ovo nije jasno, kako onda mozete da napisete "sravnila sve" a jos covek,kako piste, sedeo na stolici

Aristotel

pre 11 godina

Pridruzujem se drugim komentarima... Tungusku katastrofu nije prouzrokovao meteor. Gde je krater?! Nema. Prvi snimci posle eksplozije su pokazali da je nesto eksplodiralo iznad guste sume, u igri je cak i sudar zemlje sa cesticom antimaterije.

Valerij

pre 11 godina

@bob i ostali kojima nije jasno
To je prilično prosta matematika.Ako je sedeo 64km od mesta udara bio je 47 km udaljen od teritorije koja je potpuno uništena,jer da je i on spržen to bi značilo da je udar uništio preko 16 000 kvadratnih km teritorije.
Otkud uvek neka teorija zavere,pa u to vreme nije postojalo oružje koje sada postoji,nauka je bila još uvek u kamenom dobu,bar iz današnjeg ugla i onoga što znamo.
Tako da bar meni priča o udaru nekog nebeskog tela pije vodu,e sad šta je tačno bilo,mislim da će proći stotine godina dok se ne utvrdi tačno,ako se uopšte ikad nađe pravi odgovor.
Meni je ipak drago da postoje ljudi koje se bave takvom problematikom,jer oni upravo daju nadu da bi se u budućnosti mogla izbeći neka takva katastrofa uz svu tehnogiju sa kojom već sada svet raspolaže.

a77

pre 11 godina

Iako se nalazio 64km udaljen od mesta udara, čovek je osetio toliku vrelinu da je pomislio da mu se košulja zapalila, sudeći po naučnicima NASA-e.

Sudeći po naučnicima NASA-e?!? Hiljadudevetstoosme?!? U Sibiru?

Gale

pre 11 godina

(Bob, 12. februar 2013 19:59)

Piše lepo "...u krugu od 1.287 KVADRATNIH kilometara" i ako je to tačno, onda je to krug poluprečnika otprilike 20 km.

Divos

pre 11 godina

Тунгуска експлозија ни до данас није разјашњења. Постоји неколико објашњења. Удар метеорита, ако је и био, треба објаснити како нема кратера, али ни трагова (делова) метеорита на месту експлозије. У питању је било тада и неприступачно подручје, и прва експедиција је ту стигла 1927. (19 година после), на тадашњим фотографијама поваљана стабла имају положај каква имају приликом нуклеарне експлозије изнад површине земље. Како је то могуће? Постоје теорије да су се нуклеарне екплозије догађале на разним деловима света (Конго, Индија), и да је процес физије (и фузије) на земљи може догодити и без помоћи нукл.реактора, ипак теорија која тражи још много одговора. Постоје још неке фантастичне претпоставке (о Теслиним зрацима смрти, и друге), али то је данас ипак чиста фантастика. А опет ко зна, догађа се да тешко замислива фантазија, временом постане фантастика са научним основама, а након тога и реалност (рецимо мобилни телефони). Могуће да такав случај буде у некој будућности и по питању ове, и других мистерија.
Постоји још једно питање. Да ли је могуће потенцијалну опасност и удар метеорита спречити, рецимо превентивним дејством одговарајућег оружја (као у 2 филма из 1998)? Сигурно да јесте. И сигурно да о томе треба размишљати, и већ данас мислити о превентивним решењима. Ипак, то се неће догодити, јер такво нешто и тражи средства, а новце је немогуће наћи и за потребе науке, и за оваква пројекте, ту се ипак гледају неки други интереси.

stargazer

pre 11 godina

@ (utopija, 12. februar 2013 18:32)

Prolaz meteora NECE moci da se vidi golim okom. Kada bude najsjajniji, imace 7. magnitudu. Dobar dvogled (velikog otvora) bi bio od pomoci.

Nele

pre 11 godina

ako padne na zapadnu Evropu katastrofa, ako padne na Ameriku katastrofa na nad katastrofama, ako padne na neki deo zemalja trećeg sveta ona je to kolateralna šteta....
(APSOLUTNI VLADAR, 12. februar 2013 19:31)

Jel da da nije fer? Mrski kapitalisti! :)
Sve drzave treceg sveta zajedno nemaju nuklearne elektrane ili arsenal jedne Zapadne Evrope ili Amerike (ne bukvalno, otprilike, da preduhitrim odmah forumase koji hvataju na tacnost statistika) gde bi se desio sumrak civilizacije u slucaju udara meteora, u tom kontekstu je bojazan vecine ljudi. Jedan zemljotres je mogao ugasiti i Japan i okolne drzave pre par godina, bas zbog tih nuklearnih elektrana, zamisli sta bi se desilo da prodje meteor tu.

Bajke su na drugom spratu

pre 11 godina

Tunguska eksplozija je ocigledan primer spasavanja nase planete intervencijom vanzemaljaca koji su nas i stvorili. Nece jedan kamicak da im unistava njihovih ruku delo.
A mozete da verujete i u to da se rasprsnula kometa, je l tako, u poslednjem trenu iznad zemlje, dabome, tako je lakse misliti a i ne gledaju vas kao cudaka ako to kazete.

denko

pre 11 godina

@Divos

sta koristis ti za takve halucinacije???


najbolje ti je odmah na pocetku, kao kako je moguce da toliko stabala itd tako bude unisteno jer je to moguce samo pri nuklearnoj eksploziji..... alo bre da znas bilo sta o toj temi trebao bi da znas da eksplozija meteora koji pokusava da prodje u atmosferu je daleko veca jaca i razornija od obicne nuklearke....

al vazno je lupetati a

Luna

pre 11 godina

Smatram da se tako olako i povrsmo pise o meteoritu. Garantujem da niko ne zna kako ce sve to proci. Ali, jedno je sigurno, Evropu nece zakaciti. Ne brinite, narode.

tek nacuo

pre 11 godina

divos
kako su meteori relativno opasna stvar za covecanstvo, naravno da se razmislja o "borbi" sa njima. pre svega, postavljene su opservatorije za rano tokrivanje opasnih tela, pa tako, vec se zna da je vrlo izvestan udar jednog tela u nasu planetu, ali tek za 670 god.
nacini za izbegavanje udara su razliciti. od unistenja objekta, do pomeranja njegove putanje na pristojnu udaljenost(cak i sajlama, koliko god to smesno na prvi pogled delovalo). i uvek se unapredjuju, i smisljaju novi nacini odbrane. pozz

Divos

pre 11 godina

@denko
Није обавезно, али јесте препоручљиво пажљиво прочитати коментар, пре него што написеш "ало бре". А да си пажљиво читао, видео би да сам прво поменуо удар метеора. Једноставно, свака тврдња тражи и додатна објашњења, па и да је у питању удар метеора. Иначе, претпоставка о нуклеарној експлозији није моја, већ су је многи научници поменули као могућност, па и приликом објашњења других теорија, феномена (о томе ћу другом приликом). Наравно, ова теорија тражи много објашњења и одговора, за сада предност има прва теорија о удару метеора.
Иначе, за твоју информацију не постоје обичне и необичне нуклеарке. Снага нуклеарне експлозије се мери у кило(мега)тонама ослобођене енергије (ТНТ-а), могу бити слабије и јаче, атомске бомбе бачене на Хирошиму (20 КТ) и Нагасаки (5 КТ), нису међу јачима, данас сасвим сигурно постоје термонуклеарне бомбе са снагом од преко 100 МТ. Исто тако, снага и количина ослобођене енергије када метеорит улази у атмосферу, или метеор удари у земљу, зависи од величине и брзине метеора.
Како год, био у питању "необичан" метеор или "обична" нуклерка (ма шта то значило), мистерија око тунгуске експлозије још подуго неће бити разјашњена.

Anton

pre 11 godina

Ljudi, Tungusku je sravnao Tesla svojim eksperimentom tj, nekim elektrichnim praznjenjima ili kako vec. Bas ce meteroit da odabere ogromnu povrsinu nenaseljenog sibira. Posla istrazivanja utvrdjeno je da je spaljeno korenje drveca duboko pod zemljom, a i nije bilo kratera... :)

AlexKg

pre 11 godina

U Ruskihm arhiva se navodi da nisu pronadjeni delovi mMeteorita, nema kratera niti jame... i da je nesto drugo udarilo !http://www.youtube.com/watch?v=RFBQvlcNCqU

Local Hero

pre 11 godina

Greska...Tunguska katastrofa je jedan od Teslinih eksperimenata i ova naucna procjena je jako blijeda. Sledeca stvar...pogodilo je bas precnik od 1200km nenaseljene oblasti. Slucajno???

Bob

pre 11 godina

"Iako se nalazio 64km udaljen od mesta udara, čovek je osetio toliku vrelinu da je pomislio da mu se košulja zapalila"

"Eksplozija je sravnila sve u krugu od 1.287 kvadratnih kilometara."

Izvinite ali meni ovo nije jasno, kako onda mozete da napisete "sravnila sve" a jos covek,kako piste, sedeo na stolici

Aristotel

pre 11 godina

Pridruzujem se drugim komentarima... Tungusku katastrofu nije prouzrokovao meteor. Gde je krater?! Nema. Prvi snimci posle eksplozije su pokazali da je nesto eksplodiralo iznad guste sume, u igri je cak i sudar zemlje sa cesticom antimaterije.

Delija_KV

pre 11 godina

U sibiru najverovatnije nije bilo pada meteorita ili asteroida jer nije bilo ugaraka, a da je bilo znacilo bi da je tu bilo kakve vatrene eksplozije... Zna se samo da je ogroman broj stabla drveta oboren...Ko zna sta je to bilo... Ima puno teorija sta se mozda desilo ali niko ne zna za tacno. I velike su verovatnoce da to nije bio asteroid ili neki meteroit.

Luna

pre 11 godina

Smatram da se tako olako i povrsmo pise o meteoritu. Garantujem da niko ne zna kako ce sve to proci. Ali, jedno je sigurno, Evropu nece zakaciti. Ne brinite, narode.

Anton

pre 11 godina

Ljudi, Tungusku je sravnao Tesla svojim eksperimentom tj, nekim elektrichnim praznjenjima ili kako vec. Bas ce meteroit da odabere ogromnu povrsinu nenaseljenog sibira. Posla istrazivanja utvrdjeno je da je spaljeno korenje drveca duboko pod zemljom, a i nije bilo kratera... :)

APSOLUTNI VLADAR

pre 11 godina

ako padne na zapadnu Evropu katastrofa, ako padne na Ameriku katastrofa na nad katastrofama, ako padne na neki deo zemalja trećeg sveta ona je to kolateralna šteta....

Divos

pre 11 godina

Тунгуска експлозија ни до данас није разјашњења. Постоји неколико објашњења. Удар метеорита, ако је и био, треба објаснити како нема кратера, али ни трагова (делова) метеорита на месту експлозије. У питању је било тада и неприступачно подручје, и прва експедиција је ту стигла 1927. (19 година после), на тадашњим фотографијама поваљана стабла имају положај каква имају приликом нуклеарне експлозије изнад површине земље. Како је то могуће? Постоје теорије да су се нуклеарне екплозије догађале на разним деловима света (Конго, Индија), и да је процес физије (и фузије) на земљи може догодити и без помоћи нукл.реактора, ипак теорија која тражи још много одговора. Постоје још неке фантастичне претпоставке (о Теслиним зрацима смрти, и друге), али то је данас ипак чиста фантастика. А опет ко зна, догађа се да тешко замислива фантазија, временом постане фантастика са научним основама, а након тога и реалност (рецимо мобилни телефони). Могуће да такав случај буде у некој будућности и по питању ове, и других мистерија.
Постоји још једно питање. Да ли је могуће потенцијалну опасност и удар метеорита спречити, рецимо превентивним дејством одговарајућег оружја (као у 2 филма из 1998)? Сигурно да јесте. И сигурно да о томе треба размишљати, и већ данас мислити о превентивним решењима. Ипак, то се неће догодити, јер такво нешто и тражи средства, а новце је немогуће наћи и за потребе науке, и за оваква пројекте, ту се ипак гледају неки други интереси.

Alex

pre 11 godina

Slucajno pogodilo nenaseljeno podrucje?
Boze dragi kako volimo konspirativne teorije cak i kad zdravorazumsko cisto rasudjivanje daje sasvim dovoljno odgovora. Pa naravno da je daleko vjerovatnije da ce meteor tresnuti u nenaseljeno podrucje. Treba li zaista objasnjavati?

miro split

pre 11 godina

Zamišljam da asteroid leti prema zemlji i da postoji mogućnost odabira gdje će se ta stina strmopizdit,a tu mogućnost odabira ima niko drugi nego iranski presjednik,i kad ga pitaju oćeli da asteroid sruši osamdeset miliona stabala ili glavni grad Amerike,ja mislim da bi se on sigurno pokaza ka veliki prijatelj prirode i stabala.

Bajke su na drugom spratu

pre 11 godina

Tunguska eksplozija je ocigledan primer spasavanja nase planete intervencijom vanzemaljaca koji su nas i stvorili. Nece jedan kamicak da im unistava njihovih ruku delo.
A mozete da verujete i u to da se rasprsnula kometa, je l tako, u poslednjem trenu iznad zemlje, dabome, tako je lakse misliti a i ne gledaju vas kao cudaka ako to kazete.

utopija

pre 11 godina

Zaverenici svih zemalja, ujednite se! :)

Chlanak je inache o prolasku asteroida, a ne o teorijama bez miligrama dokaza...
Zna li neko hoce li se moci to videti od nas, ne pravim pitanje je li to odgovor na Teslinu poruku svemircima ili kamenchina u sedmoj brzini.. :D

a77

pre 11 godina

Iako se nalazio 64km udaljen od mesta udara, čovek je osetio toliku vrelinu da je pomislio da mu se košulja zapalila, sudeći po naučnicima NASA-e.

Sudeći po naučnicima NASA-e?!? Hiljadudevetstoosme?!? U Sibiru?

denko

pre 11 godina

@Divos

sta koristis ti za takve halucinacije???


najbolje ti je odmah na pocetku, kao kako je moguce da toliko stabala itd tako bude unisteno jer je to moguce samo pri nuklearnoj eksploziji..... alo bre da znas bilo sta o toj temi trebao bi da znas da eksplozija meteora koji pokusava da prodje u atmosferu je daleko veca jaca i razornija od obicne nuklearke....

al vazno je lupetati a

mare

pre 11 godina

"Pridruzujem se drugim komentarima... Tungusku katastrofu nije prouzrokovao meteor..."
(Aristotel, 12. februar 2013 18:03)

Naravno da nije, ali nemoj da im kazes sta je, nije fora.

milan-bgd

pre 11 godina

Vrsta štete koju bi meteor načinio zavisi, osim od naravno njegove brzine i mase, i od ugla pod kojim udara u Zemlju, na koju podlogu pada a pre svega od sastava i poroznosti meteora. Manji uglovi udara u odnosu na horizont će izbaciti veću količinu materijala u atmosferu i ugroziti udaljena područja pa i celu planetu "meteorskom zimom". A ako meteor ima odgovarajući sastav i poroznost, može se desiti da eksplodira u atmosferi na visini od 10 do 20 km.

SANDIA je američka laboratorija za nacionalnu sigurnost i ima moćne superkompjutere kojima se upad ovakvih meteora može simulirati.

https://share.sandia.gov/news/resources/releases/2007/asteroid.html

Obratite pažnju na simulacije movie2 i movie3. Skala 40x20 km.

Movie2 prikazuje udar meteora energije 5 megatona, kao onaj što je pao u Tunguski. Eksplozija se desila na visini od 12 km, pri upadu pod uglom od 35 stepeni u odnosu na horizont. Vrela lopta ne stiže do površine, nego se spušta do nekih 5 km a onda polako penje uvis. Do zemlje pravo odozgo stiže ohlađeni udarni talas koji ne izaziva požar. Ovo objašnjava stabla oborena u krug oko epicentra, bez požara, kao i stojeća stabla u samom epicentru.

Movie3 prikazuje udar energije 15 megatona, znači samo 3 puta masivnijeg od onog u Tunguski. Eksplozija je na visini od 18 km. Ovaj put vatrena lopta udarnog talasa stiže do zemlje i spaljuje sve pred sobom. Pravi pakao spušten sa neba. Ovakav događaj može da objasni stare legende o grešnim gradovima sprženim vatrom sa neba.

mi pevamo u pustinji

pre 11 godina

Iznad Tunguske je eksplodirao deo Enkeove komete,ledena gromada koja je u atmosferu usla brzinom od 108.OOOkm/h.Zato nije bilo nikakvih ostataka na zemlji.Tek 19 godina kasnije na mesto zbivanja je stigla prva ekspedicija.Sravnjeno je 2000 kvadratnih kilometara sume a udarni talas je dva puta obisao planetu.

my way

pre 11 godina

"Iako se nalazio 64km udaljen od mesta udara, čovek je osetio toliku vrelinu da je pomislio da mu se košulja zapalila"

"Eksplozija je sravnila sve u krugu od 1.287 kvadratnih kilometara."

Izvinite ali meni ovo nije jasno, kako onda mozete da napisete "sravnila sve" a jos covek,kako piste, sedeo na stolici
(Bob, 12. februar 2013 19:59)

Povrsina kruga je r na kvadrat x pi. Eksplozija je sravnila sve na otprilike 20km daleko od udara meteora (ne ulazeci u teorije da li je zaista meteor u pitanju), a covek je bio na vise od 3 puta vecoj udaljenosti.

Gale

pre 11 godina

(Bob, 12. februar 2013 19:59)

Piše lepo "...u krugu od 1.287 KVADRATNIH kilometara" i ako je to tačno, onda je to krug poluprečnika otprilike 20 km.

@Bob

pre 11 godina

Krug od 1287 kvadratnih kilometara je krug poluprecnika 20km. Znaci, sravnilo je sve u krugu od 20 km, dok se navedni nalazio 64km udaljen.

Divos

pre 11 godina

@denko
Није обавезно, али јесте препоручљиво пажљиво прочитати коментар, пре него што написеш "ало бре". А да си пажљиво читао, видео би да сам прво поменуо удар метеора. Једноставно, свака тврдња тражи и додатна објашњења, па и да је у питању удар метеора. Иначе, претпоставка о нуклеарној експлозији није моја, већ су је многи научници поменули као могућност, па и приликом објашњења других теорија, феномена (о томе ћу другом приликом). Наравно, ова теорија тражи много објашњења и одговора, за сада предност има прва теорија о удару метеора.
Иначе, за твоју информацију не постоје обичне и необичне нуклеарке. Снага нуклеарне експлозије се мери у кило(мега)тонама ослобођене енергије (ТНТ-а), могу бити слабије и јаче, атомске бомбе бачене на Хирошиму (20 КТ) и Нагасаки (5 КТ), нису међу јачима, данас сасвим сигурно постоје термонуклеарне бомбе са снагом од преко 100 МТ. Исто тако, снага и количина ослобођене енергије када метеорит улази у атмосферу, или метеор удари у земљу, зависи од величине и брзине метеора.
Како год, био у питању "необичан" метеор или "обична" нуклерка (ма шта то значило), мистерија око тунгуске експлозије још подуго неће бити разјашњена.

Valerij

pre 11 godina

@bob i ostali kojima nije jasno
To je prilično prosta matematika.Ako je sedeo 64km od mesta udara bio je 47 km udaljen od teritorije koja je potpuno uništena,jer da je i on spržen to bi značilo da je udar uništio preko 16 000 kvadratnih km teritorije.
Otkud uvek neka teorija zavere,pa u to vreme nije postojalo oružje koje sada postoji,nauka je bila još uvek u kamenom dobu,bar iz današnjeg ugla i onoga što znamo.
Tako da bar meni priča o udaru nekog nebeskog tela pije vodu,e sad šta je tačno bilo,mislim da će proći stotine godina dok se ne utvrdi tačno,ako se uopšte ikad nađe pravi odgovor.
Meni je ipak drago da postoje ljudi koje se bave takvom problematikom,jer oni upravo daju nadu da bi se u budućnosti mogla izbeći neka takva katastrofa uz svu tehnogiju sa kojom već sada svet raspolaže.

maxy

pre 11 godina

@bob
matematika ti ipak ne ide od ruke. površina kruga se računa po formuli r na kvadrat puta Pi. ako te ne mrzi digitron u ruke pa ćeš izračunati poluprecnik eksplozije, a on je ipak manji od 64 km i iznosi nešto malo više od 20 km.

stargazer

pre 11 godina

@ (utopija, 12. februar 2013 18:32)

Prolaz meteora NECE moci da se vidi golim okom. Kada bude najsjajniji, imace 7. magnitudu. Dobar dvogled (velikog otvora) bi bio od pomoci.

Nele

pre 11 godina

ako padne na zapadnu Evropu katastrofa, ako padne na Ameriku katastrofa na nad katastrofama, ako padne na neki deo zemalja trećeg sveta ona je to kolateralna šteta....
(APSOLUTNI VLADAR, 12. februar 2013 19:31)

Jel da da nije fer? Mrski kapitalisti! :)
Sve drzave treceg sveta zajedno nemaju nuklearne elektrane ili arsenal jedne Zapadne Evrope ili Amerike (ne bukvalno, otprilike, da preduhitrim odmah forumase koji hvataju na tacnost statistika) gde bi se desio sumrak civilizacije u slucaju udara meteora, u tom kontekstu je bojazan vecine ljudi. Jedan zemljotres je mogao ugasiti i Japan i okolne drzave pre par godina, bas zbog tih nuklearnih elektrana, zamisli sta bi se desilo da prodje meteor tu.

tek nacuo

pre 11 godina

divos
kako su meteori relativno opasna stvar za covecanstvo, naravno da se razmislja o "borbi" sa njima. pre svega, postavljene su opservatorije za rano tokrivanje opasnih tela, pa tako, vec se zna da je vrlo izvestan udar jednog tela u nasu planetu, ali tek za 670 god.
nacini za izbegavanje udara su razliciti. od unistenja objekta, do pomeranja njegove putanje na pristojnu udaljenost(cak i sajlama, koliko god to smesno na prvi pogled delovalo). i uvek se unapredjuju, i smisljaju novi nacini odbrane. pozz

AlexKg

pre 11 godina

U Ruskihm arhiva se navodi da nisu pronadjeni delovi mMeteorita, nema kratera niti jame... i da je nesto drugo udarilo !http://www.youtube.com/watch?v=RFBQvlcNCqU