Nedelja, 11.11.2012.

22:22

Sve kraći radni vek računara i telefona

Izvor: Autori: Dirk Kaufman / Darko Janjeviæ / Odg. urednica: Ivana Ivanoviæ / dw.de

Sve kraæi radni vek raèunara i telefona IMAGE SOURCE
IMAGE DESCRIPTION

127 Komentari

Sortiraj po:

Mika

pre 11 godina

Meni su u Samsung televizoru (46") probili kondenzatori u napajanju. Ispostavilo se da su na bas od 12V stavili kondrnzatore za 10V. Na YouTube-u sam nasao kako se manifestuje problem i zamenio ih sam, pa mi sada radi, ali da nisam to na vreme uradio crklo bi nesto drugo (trazi "samsung lcd clicking").

Tivadar

pre 11 godina

Sa time cine drustvo efikasnijim, jer obezbedjuju vise radnih mesta i brzi obrt novca... Lako je bilo u komunizmu napraviti frizider koji traje 50 god... Nije to nista lose, samo prirodno - i jedno i drugo...

Libertarian

pre 11 godina

Džabe logika i zdrav razum... Sve je to zavera protiv jadnih potrošača.
Računari i telefoni nikad nisu bili kompleksniji, normalno je da će se češće kvariti u odnosu na modele od pre 20 godina.

Na telfonu imate barem 10 puta više komponenti u odnosu na ranije generacije i svaka predtavlja kariku koja može da se pokvari i onesposobi čitav lanac (uređaj).
Jedini ekonomski razlog u ovoj priči je (ne)mogućnost zamene određenih delova, te neophodnost zamene čitavih jedinica jer nije isplativo menjati npr samo flash memoriju u telefonu.

Takođe valja napomenuti da tehnika nikad nije bila pristupačnija.
Kako je logično očekivati da telefon sa kamerom koji košta 200€ traje isto kao
Nokia 3310 koje je u svoje vreme bila skup telefon i neki foto aparat dok im je zbirna cena daleko prevazilazila ovih 200€?

Uživajte u blagodetima tehnološki najrazvujenijeg trenutka civilizacije.

robert

pre 11 godina

Ovakva vest nije nista novo, vratimo se samo u doba kada su se proizvodile obicne sijalica za kucu, nekada su proizvodjene tako da traju dugo a danas traju svega 1000-2000 sati, ako imamo srece. U doba otprilike pre oko sto godina, vlasnici firmi su kaznjavali inzinjere ako su napravili proizvod koji dugo traje, takav trend su morali da usvoje svi proizvodjaci na svetu kako ne bi placali kazne za to sto proizvode kvalitetno. Izgleda da se to svima osladilo i sada svi to rade. Problem je u tome da ne postoji vise pravilo, skuplje je i bolje jer to najcesce ne mora nista da znaci...naravno sa izuzetcima.

Scum

pre 11 godina

imati u vidu da i struja nije dobrog kvaliteta... inače kupio sam usb SanDisk Cruzer sa garancijom od 10 godina, skuplji je za 1/4 od običnih istok kapaciteta... izgleda posluju na svoju štetu

HeadsUp

pre 11 godina

Verovali ili ne, ja jos uvek imam potpuno ISPRAVAN Bosch frizider iz 1958 - http://www.henrikolling.dk/images/iec/dsc002.jpg :)

Jedini razlog zbog kojeg cu ga zameniti je to sto mi je ipak potreban veci. Bolji tesko da cu moci da nadjem.

Vanzemaljac

pre 11 godina

Treba i znati koristiti uredjaje i paziti. Mnogi su bahati. Kad neko kupi neku novu stvar, 0,01% cita upustva, jer kod nas jos uvek vazi ono: ja sve znam i razumem se u sve.
Primer: Moj drug uzeo TV, i povezao kompjuter sa TV-om preko DVI-HDMI-a. I nema slike, psuje TV i kompaniju i Azijate. :) Pitam ga, jesi procitao upustvo? Kaze, ma kakvi, ko to cita jos. Procitaj samo ti i javi. I posle pola sata: procitao sam, trebalo je u HDMI2 ubosti za takvu vrstu povezivanja.

Elektron

pre 11 godina

@Dare
Nema potrebe da te cudi jer to sto @srBIN tvrdi je cista fantazija. Tacno je da proizvodjaci ugradjuju komponente kojima je ogranicen rok trajanja, ali nijedan normalan nece to da uradi na programibilan nacin koji je moguce precizno dokumentovati i objaviti na Internetu. Nisu oni bas toliko glupi. Evo ja pozivam @srBIN da objavi konkretne dokaze sa konkretnim modelima zajedno sa disassembly-ijem EEPROM-a, pa cu da mu verujem.

Ivan

pre 11 godina

@(srBIN, 12. novembar 2012 17:27)
Mislim da niste u pravu, apsolutno. I sam servisiram televizore, i kod vecine novih televizora, kvarovi se baziraju na popravci napojnog dela, elektrolitski kondenzatori koji su podlozni starenju. Drugi delovi koji se najcesce kvare jesu stabilizatori napona i st-up i st-down konverteri na maticinm plocama, dakle analogne sekcije. Nakon tih kvarova dolaze reprogramiranja "memorijskih" EEPREOM-a, i to iskljucivo vezano sa kvarovima u mreznom delu usled cega izgube ili promene sadrzaj na nekim memorijskim lokacijama, zatim nakon svega toga stradanja CCFL lampi u samom displeju, pa na dalje ostali kvarovi koje ne otkrijem i ne mogu da servisiram.
A o tome da se zna sta koja memorijaska lokacija znacui u eepromu i prevesti sadrzaj dump-a, i tako znati gde je u eepromu definisan neki tajmer, je malo irealno. Moguce da gresim, i voleo bih da me neko ispravi ukoliko je tako.
A iz iskustva, vecina kvarova je zasnovana na nekom vidu pregrevanja ili preopterecenja, a sve u skladu sa minijaturizacijom i prevelikom integracijom poluprovodnickih komponenata, kako bi uredjaji bili estetski prihvatljiviji, sto tanji i laksi Tv i prenosni racunari. Na sve to utice i cena materijala, narocito bakra i aluminijuma koji se koriste sto racionalnije, i po cenu male izdrzljivosti uredjaja.

nowave7

pre 11 godina

Evo ga, krecemo opet, teorije zavere. Sa jedne strane, gospodo potrosaci, hocete jeftine uredjaje, poslednje generacije, a sa druge strane da vas sluse 100 godina. Kvalitet kosta.

Mrk-Djok

pre 11 godina

@(Шибицар, 12. novembar 2012 19:23)

"Kalaj" koji se danas koristi pri lemnjenju stampanih plocica ne sadrzi vise olovo, nego je cist kalaj. Dakle vise nije stetan po zdravlje, ali se cesce javlaju kvarovi.

Soni Trinitron televizori s pocetka 90-tih su poznati po tome sto se pokvare posle 10-tak godina i ne mogu da se poprave. Srecno za taj tvoj s pocetka 00-tih!

Taj sporet, da je zena cesce koristila rernu i pekla gibanicu, do sada bi lim rerne progoreo.

Kod zamrzivaca, iako motor jos radi, verovatno je izolacija pocela da propada i zamrzivac poceo da curi.

Ima i sada robe koja je kvalitetna, ali ljudi nemaju para nego kupuju jeftino. Kolko para tolko muzike.

masa

pre 11 godina

Zamislite bojler koji proizvodi Magnohrom, Kraljevi. Garancija godinu dana, ,tacno posle garantnog roka procuri, e to je planirani kvar i to je umetnost, ne stigne ni kamenac da se nahvata.

Rodni

pre 11 godina

@nekitamo pa verovatno ti se pokvario kad si kupio gotovu konfiguraciju sa lagera, gde se stavlja i ono sto nije predvdheno za taj slot. Posto ja pratim dosta nove procesore, maticne, graficke itd. u jednom momentu mi zapadne za oko maticna ploca sa podnozjem za APU Procesore (u pitanju je FM1 podnozje) sa integrisanom grafikom u procesoru. Oni su lagano stavili nzm kako im je uspelo, procesor Amd phenom x4 965 BE sa am3 podnozjem. Kada sam im rekao da je nemoguce da takvo nesto radi, jer sam i sam sebi sklapao konfiguraciju i drugima koji su veoma iznenadjeni sa ulozenim dobijenim, oni su meni rekli da to nije moj problem i da sve perfektno radi, ali da jos uvek nisu prodali nijedan priperak. Taj koji je naseo na takvo nesto i bio je je u cudu da se odmah pokvarilo. PA KAKO NECE? Kad sve vrvi od prevaranata.

Dare

pre 11 godina

@srBIN:
Hvala ti za potvrdu, upravo na to sam mislio kad sam pisao komentar. Dakle, u aparate se NAMERNO ugrađuje deo čiji je zadatak da u određenom trenutku sprži uređaj.
Čudi me da se u svetu nije desila nijedna tužba protiv proizvođača, na ovu temu.

Шибицар

pre 11 godina

Кевин фен из младости и даље ради. Она је 61. годиште. Горење фрижидер нам ради већ 25 година и ништа му не фали. Шпорет горење такође са краја 80-тих ради ок. Мењани су грејачи два три пута. Сони телевизор тринитрон имамо већ 12 година, ради савршено. Видим да је баш тешко наћи јефтиније слушалице за рачунар које имају металне шрафове, све сама пластика која пукне после пар месеци.

AlexAndAr

pre 11 godina

Kada se pojavio mercedes 190 i 124 kompanija umalo nije propala jer se auto uopste nije kvario i skoro da nisu imali nikakvu zaradu od proizvodnje rezernih delova...

mail

pre 11 godina

Ali kako kada u okviru iste firme, postoje linije za ovo ili ono trziste. Tako npr. u Srbiji mozete kupiti sta hocete, sve je loseg kvaliteta od bilo kog proizvodjaca. Neke racunare koje sam kupio napolje, nikada i nisu stigli na srpsko trziste.

jaaaaa

pre 11 godina

dobrojutro narode... kako nikome do sad nije bilo cudno sto su stare ves masine radile po 20 godina, a ove nove riknu rti dana po isteku garancije :))

nekitamo

pre 11 godina

kupio kompjuter 2010 i posle 2 meseca se pokvario i danad ne mogu da ga koristim...trenutno koristim dellov laptop koji savrseno rad godinu dana

srBIN

pre 11 godina

To je uglavnom kod tv-a, aparata za kafu i neke maticne ploce racunara. Bavim se elektronikom godinama i svedok sam da u televizorima nalazim memorijske EEPROM cipove koji su tempirani na datume. Recimo kupite tv sada, a posle 3 godina on crkava i vi ga nosite majstoru koji ne zna da ga popravi. Naravno, pametni cip nakon odredjenog vremena okrene tok struje i ubija delove koje zamenite. Medjutim, nekolicina nas znamo gde je fora pa odmah potrazimo takav tip cipova koji mogu da odigraju ulogu laznog kvara. Najsladji je novac kada covek donese takav tv, ja nadjem cip, izvadim ga, stavim u programator, povezem na komp, obrisem tajmer u cipu, vratim ga na mesto, stavim par tranzistora i uznem 20 evra za 20 minuta. Isto je i sa svakim uredjajem koji ima vise funkcija koje se unapred zadaju. Tv, ves masina, aparat za kafu, neki frizideri cak, ledomati, mini linije, cd plejeri, dvd plejeri i slicno.

(ne)planirano zastareo

pre 11 godina

Planirano zastarevanje jeste ozbiljan problem i uredjaj koji je crkao par dana nakon isteka garancije (2 godine) je ogroman problem, ali moram da se osvrnem na dva veoma bitna detalja:

1. mi smo siromasno trziste i kod nas dolaze uredjaji (naj)losijeg kvaliteta... U to sam se nedavno i uverio kada sam kupovao neki el. uredjaj na poklon i usao u radnju bele tehnike... Toliko jeftine plastike i sumnjivih marki odavno nisam video... Dobar deo stvari je delovalo kao da nece izdrzati ni prvo koriscenje.

2. Frizider iz 63 i slicne price mozda deluju OK sto se tice zastite zivotne okoline, ali tom frizideru je verovatno propala sva izolacije i trosi struje bar 5 puta vise nego neki novi. Struja koju on trosi kod nas dobija se uglavnom sagorevanjem uglja. Ne kazem da frizider treba da traje 2 godine ali ne mislim ni da je frizider od 50 godina dobra stvar. Mnogo stvari se promenilo za tih 50 godina i mislim da je vreme da taj frizider ode u zasluzenu penziju - reciklazu. Slicna prica je i sa ves masinama. Novije masine trose manje struje i vode.

3. Niskonaponski elektronski uredjaji su prilicno pouzdani. Evo npr. monitori - ja ne znam nikog da mu je crkao LCD/LED monitor. Razlog tome je sto se on ne nosi sa sobom, nema pokretnih delova i trosi malo struje. Nasuprot tome mobilni telefoni se cesto kvare ili crkavaju i jedini razlog tome je to sto se on nosi sa sobom, hoce da ispadne, da pokisne na kisi, da nakupi vlage kada je vlazan vazduh, da se naprasi i sl...

vratite nas u srednji vek

pre 11 godina

Sve ima svoj vek, nista i niko nije vecan pa ni ljudi koji se vremenom razboljevaju ako se ne odrzavaju kao masine koje se kvare.

Zato nekukajte najbolje je da se vratite u srednji vek oni se nisu zalili imali jak organizam zdravom ishranom a ne ovom sadasnjom fastfood koja izaziva gojaznost i holesterol i skracuje zivot.

Kome trebaju sijalice kada imate vatru baklje,kakva rerna moze da zameni kotlove, centalno grejane preskupo zato se ususkate u krzno nekog medveda kao vas trofej,... a tv,dvd,web pred kojim ce te vremenom ocoraviti,pustiti korenje i autrofirati zamenite zenskim konanicama uz alkohol 110%. Auto i djip nemoze da mrdne van puta po nekom kamenjaru da ne pukne guma,osovina,nestane gorivo ili rikne akumulator a nemoze ni da preskace rampe kao konj..znate ono u saobracajnoj guzvi svi jedan do drugoga trube i besno masu rukama ajde konju jedan sta cekas, epa da imate pravog konja samo bi presao preko svih tih auta u mestu a vi bi ste mahali buzdovanom dole po njima eh to je bilo pravo vreme sloboda, cist vazduh, nezagadjen smogom koji izaziva kancer,bilo je ratovanje u 1:1 kakva bre demokratija i pregovori za teritorije, pliticka priznavanja...

Ljudi postaju robovi svoga kratkotrajnog tehnoloskog luksuza a zivot prodje dok trepnete a onda kazete da sve je to vreme uzaludnog rada i materijalnog odricanja besmisleno potroseno u neki krs za reciklazu.

moje resenje

pre 11 godina

Kupujem brendirane racunare sa zapada ali polovne. Ne crkavaju, menjam ih kad postanu slabi da guraju softver. Tako dobijam sve: i cenu i nekvarenje i menjanje posle odredjenog vremene.

I kad ih prodam dalje ili poklonim familiji - oni rade.

Probajte

Vlada

pre 11 godina

NIsu svi proizvodjaci isti.
Imam Nokiu 8800 siroco vec pet godina i posle vise od stotinu padova radi bez greske.
Philips takodje pravi izuzetno kvalitetne proizvode. Skorije sam bacio njihov monitor posle deset godina rada (i dalje radi bez greske) samo zato sto sam kupio novi monitor, naravno philipsov.
Mislim da se ovak trend javio sa pojavom Samsunga, LG, i ostalih korejanskih i kineskih marki cija je odlika niska cena i simpatican dizajn, ali los kvalitet.

Djole

pre 11 godina

Tema "Planirano zastarevanje" mi je odavno poznata. Igrom slučaja baš danas mi je fen za kosu počeo da varniči i da se plastika topi dok sa sušio kosu. Kupljen je pre recimo 5-6 godina. Nije bio jako skup ,a nijebio ni jedan od onih najjeftinijih. Kakva je situacija na tržištu još sam i dobro prošao. Stvra je u tome što u kući moji koriste fen za kosu Francuske proizvodje koji evo služi već PUNIH 40 godina! Za sve ove godine jedino je kabel skraćen za par cm jer se bio od silnog savijanja (posle svakog sušenja kose) "izlomio"!Eto odličnog primera....

war is on

pre 11 godina

Elektronika se menja i u buducnosti ko zna sta cemo sve videti, a da neko mora na tome da zaradi je u danasnje vreme sve evidentnije. Tek tamo za jedno 15 godina, dok se covecanstvo malo osvesti, da moze da se zivi autonomnije, sa manje potrosene energije, sa sopstvenim energetskim kapacitetima i izvorima obnovljive energije...e tad ce kompanije da se utrkuju sa nizim cenama solarnih panela, turbina na vetar, geotermalnih sistema za takozvane "Ekspo" gradove. Zeleznice ce imati sve veci faktor izmedju takvih naselja. Automobilska industrija pretrpece ogromne gubitke zajedno sa naftnim kompanijama, dok ce bakar vredeti skoro ko zlato.
Zamislite samo, na nekom zitnom polju usred nedodjije stoji neko cudo nalik na danasnji traktor, koje sa prvim zracima sunca ukljucuje sisteme i ucitava program za obradjivanje, dok mu se paneli sire prema suncu puneci baterije - koje ce naravno pretrpeti najvece promene. Nigde coveka, samo robotika, masine i skajnet.

Mobilni telefon ce biti smesten na narukvici sa projektorom, a tastatura ce biti polutrajna tetovaza na podlaktici Qwerty, dok ce prijem zvucnog signala moci da se detektuje preko mindjuse, posto ce u buducnosti opet zavladati pank fazon...

Gomila stvari nas ceka, zivi bili pa videli...

Kapetan Ahab

pre 11 godina

Nisu krivi proizvođači, nego potrošači koji nasedaju na fore, "ćim je novo, mora da je bolje od starog". Pogledajte samo one gomile budala koji noće pred radnjama da budu prvi vlasnici novog Windowsa, iPhona ili druge budalaštine bez koje život nije vredan.
Prvi automobili su se prodavali zajedno sa šoferom, a šasiju, motor i vešanje je ručno pravio jedan priozvođač, a unikatnu karoseriju po meri pravio je drugi. Zato je jedan auto koštao kao veće imanje na selu i vrlo malo ljudi ga je moglo kupiti, ali zato su neki i posle 120 godina upotrebe u odličnom voznom stanju. Nameštaj se pravio po meri, koštao je koliko i kuća, ali zato ga je praunuka nasleđivala od prabake.
Masovna proizvodnja je toliko demokratizovala potrošnju da je vremenom svako mogao da kupi jeftin (i loš) auto, jeftin (i odvratan) nameštaj od iverice itd.
Treba imati u vidu sledeće:
1. Kvalitet mora da košta.
2. Jeftin, a dobar i trajan proizvod, industriji ne isplati, evo zašto: da biste imali promet od recimo 1M evra godišnje, možete napraviti 2 kom. nečega i prodati ih po 500.000 EUR. Druga mogućnost je da napravite 10.000 komada nečega i prodate ih po 100 EUR. U prvom slučaju ćete imati velike troškove i probleme organizacije proizvodnje, dok je u drugom slučaju stvar neuporedivo lakša. Zato se i toliko proizvodi bofl. Još ako uz zaglušujuću reklamu ubedite onih 10.000 da će se kupovinom vašeg proizvoda osećati kao da pripadaju onoj grupi koja može da iskešira 500.000, bićete vrlo uspešan industrijalac!

jj

pre 11 godina

Ne znam o čemu pričaju, sve što imam od elektronike i dalje radi. Sega Mega Drive je prestala da radi, eto to, posle oko 10-15 godina. Mislim da se pre radi o tome da sad svi kupuju tu robu, pa ne znaju da je čuvaju.

onaj ko nije imao, taj ne zna

pre 11 godina

Laptop HP, AMD processor i Vista je "plava" kombinacija. Dere se ko majmun u dzungli, przi ko ringla, gubi drajvere posle apdejta. Onda malo fali zvuk malo grafika. Kad se ekran zaplavi tu je cuveni restore pa tandrljaj disk ceo dan dok ne proradi ponovo.
Sta da mu radis kad je ispravan i radi :-)

Potrosac osvetnik

pre 11 godina

Evo nekih saveta koji po mom skromnom mosljenju mogu pomoci - ne kupovati:
-nove automobole, ima ih u izobilju dobrih jeftinih polovnih.
-nove bicikle, ima ih u izobilju dobrih jeftinih polovnih.
-nove kompjutere i pripadajuce komponente.
-nove jednorucne baterije, servisirajte stare jer su bolje iako nisu lepe.
-uporno servisirati stare ves masine, trajace vam decenijama za male pare.
-uporno servisirati stare frizidere, trajace vam decenijama za male pare.
-uporno servisirati stare sporete, trajace vam decenijama za male pare.
-uporno servisirati stare usisivace, fenove,miksere,pojacala, muzicke stubove, termo peci,pegle i sve ostale uredjaje iz 70-tih i 80-tih, trajace vam decenijama za male pare jer su tako dimenzionisane, da traju "beskonacno" uz redovno servisiranje.
-nikada ne kupovati one patike koje Vam se dopadaju, vec samo one koje su od koze sa sivenim djonom. Bolje "ruzne" ali kvalitetne, nego lepe ali kratkotrajne i skupe.
-ne zurite sa kupovinom novog "plazma" televizora, sacekajte da vam katodna cev starog dotraje, tada ce vec biti nekih novih i kvalitetnijih i jeftinijih.

Nabrajanju nema kraja, sustina je da ne smete robovati estetskim i robnim trendovima, vec samo svojim interesima a to je da proizvod treba prvenstveno da sluzi svrsi, bude kvalitetan i jeftin za odrzavanje, a ne da bude lep, brendiran, skup i u modi, a kratkotrajan koliko i njegova kratka garancija.

Aleksandar

pre 11 godina

Koliko para toliko i muzike. Kada je moj deda kupio masinu za ves sredinom sezdesetih to je bila velika investicija. Podigao je kredit koji je otplacivao nekoliko godina. Nakon 5 godina kada je domacinstvo prezivelo kupovinu ves masine kupili su televizor isto na kredit... i isto velika investicija. Nakon toga resili su da uvedu telefon... prikljucak je kostao kao tadasnjih 10 plata! A sam aparat onaj EI Nis crveni telefon skoro pa kao cela jedna plata. Danas je sve to mnogo povoljnije ali se lakse kvari i manje traje.

Ssd

pre 11 godina

Promenili su standardi,koriste losije materijale ali ekoloski pogodne.Mada i ljudi ne znaju da cuvaju i odrzavaju racunare.Vecina otvori kuciste tek kad nesto crkne.

Sijalica

pre 11 godina

Sijalica kao simbol planiranog zastarivanja, od kada postoji potrosacko drustvo ovakve stvari se rade, jasno kao dan.
http://www.youtube.com/watch?v=m9960hcuOhU

Зоран

pre 11 godina

Открили сте топлу воду. Топ је тако у САД и Канади већ бар 20 година. Ствари се кваре по истеку гаранције.

Tehnika elektronika

pre 11 godina

Glupo je porediti elektroneske uređaje sa uređajima poput usisivača,veš mašina i slično. Jednostavno rečeno još dok sam išao u srednju školu profesor nam je još rekao da je životni vek tih elektronskih uređaja nula. Samo iz razloga ako danas kupimo nešto najbolje sutra će izaći nešto još bolje. Tako nam je rekao da kad kupujemo te uređaje dobro razmislimo šta kupujemo, zašto i koliko to želimo da koristimo. Da prvedem imam laptop koji sam skupo platio i danas posle 6 godina on i dalje služi svrsi. Još i tada je imao 4 usb-a hdmi, jer sam zano da ga kupujem za kućnu upotrebu i da ću na njega kačiti svu sadašnju i budućui tehniku. Znam da ovo nema veze sa ovom temom jer se ni ti uređaji ne bi smeli kvariti posle isteka garancije.

Uređaji poput špotreta, veš mašina,mašina za pranje sudova ususisivača, klima uređaja, zamrzivača, firižidera moraju da traju minimum deset godina, inače je to onda bačena para. Ti uređaji neće bolje raditi kakvu god elektroniku da im ugradiš.

P.S spomenuli ste servise. pa to je najveća prevara koja se radi. Meni se pokvario jedan deo na zamrzivaču -motor. Kad sam okrenuo servis rekli su to košta toliko, cifra je bila velika.Srećom drug me jeuputio na jednog električara koji je poravio kvar tako što je zamenio neki deo koji je koštao ispod 1000 dinara. Tako kad govorimo o servisu pravo pitanje je koliko zanju ti što rade u servisu da otklone kvar. Izvinite zamena jednog dela koji se pokvario novim delom nema baš puno veze sa popravkom.

Dare

pre 11 godina

Ja sam čak sklon tome da poverujem da u pojedine uređaje ugrađuju i deo koji je zadužen da u određenom momentu sprži elektroniku. Pa kad sve ono može da stane u mali telefon, što ne bi ugradili i mikroskopsku komponenticu koja će biti zadužena da po isteku garancije, kad tajmer otkuca taj i taj čas - sprži procesor, na primer. Čik nek neko provali u svim tim sitnim komponentama da li ima i jedan "uljez".
Ali, proizvođači ne računaju da tako sebi mogu da učine magareću uslugu - da budu proglašeni za bofl proizvođača.

nenad

pre 11 godina

Imam računar star 10 godina u kući, i radi. Imam CRT monitor star isto toliko koji radi sa njime. Ja koristim Asus LCD monitor koji sam kupio pre 6 godina i služi me i dalje iako je u pitanju najjeftiniji model. Daewoo TV koji imam je star 12 godina, i morao se menjati visokonaponski trafo u njemu jednom (što je normalno). Nokia 6630 mi je radila 7 godina pre nego što je upala u vodu.

Dakle, i dalje ima proizvoda koji traju poprilično dugo, samo treba biti obazriv šta kupovati. Svi proizvođači mogu da naprave proizvode koji traju dugo, ali to će da košta da bi kompanija imala dovoljno sredstava za dalji rad. Generalno, ono što se greje i hladi često, ono što ima pokretne delove, ono što nije zaštićeno od vibracija će prvo da crkne.

Garbage collector

pre 11 godina

Trenutno razmena podataka u procesoru je nešto manja od brzine svetlosti (i to između desetine i desetine miliona prekidača ). Na jednoj grafičkoj kartici se nalazi se preko hiljade delova. Hard disk je namagnetisana ploča. I u prirodi namagnetisanost slabi vremenom.

Ovaj tekst je apsolutna glupost, jer onda ispadne da se proizvođači trude da njihov proizvod bude što nekvalitetniji i nestabilniji.

Vladimir Ns

pre 11 godina

Ja imam ves masinu Gorenje proizvodnje 1990-te godina i dan danas je koristim. Do sad je puklo samo ono crevo od fioke za prasak do bubnja.Kad krene centrufuga malo zna da skakuce i to je sve. Skoro 23 godine "radnog staza" :-)

Mandrak

pre 11 godina

Sto se tice kompjutera, koliko para toliko muzike, oduvek bilo...

Ko se razume, i zeli da nauci, sam sastavlja svoj komp, i proces istrazivanja 'komponenti' i trazenja 'best bang for your buck' moze da potraje mesecima.

Ali se zato u najvecem broju slucajeva dobija najbolje moguce za ulozen novac. Za one sa dubljim dzepom, ili 'ljubavi' prema kompovima, koji pri tom nemaju problema da uzmu kredit i kupe tacno ono sto hoce je jos bolje. Mada uvek postoji neki uokvireni budzet koji nas vodi.

Ja sam pre 4 godine kupio komp, i dan danas sve radi savrseno, najnovije igre teram na maksimalnim podesavanjima, a normalan rad i surf nije vredam pomena.

Najgore su 'genericke' masine koje distributeri stancaju, pljusnu da se vidi da je 'lud' procesor, a niko ne obraca paznju kakva je ploca, napajanje, kuciste, kuleri... sve je to jako bitno. Posle toga dolazi odnos prema racunaru, dal' se cisti od prasine (unutar kucista, napajanje, graficka, kuleri). Struja je dosta bitna,ali to treba manje da vas brine, ako ste uzeli kvalitetno napajanje. I tako, sve u krug.

Za telefone i ostale uredjaje ne mogu da garantujem posto me to nesto preterano ne interesuje. Mogu samo da dodam da imam telefon iz 2004 koji jos uvek zavrsava posao, bez kvarova itd. A ispadao mi je, 1000 puta.

Goran Matić -ST/Solin

pre 11 godina

Moja mater još uvik koristi Nokiu 1600 staru više od 4 godine,a padala je na pod milion puta,plivala u vodi i nema joj smrti. Baterija traje po 7 dana. Dođe mi da uzmem čekić pa da je polomim (Nokiu) samo da konačno promini mobitel samo se bojim da razbijem čekić. :D Za razliku od mobitela i kompjutera koji zahtijevaju zamjenu nakon određenog vrimena zbog napretka IT tehnologije kod npr veš mašina to ne bi trebao biti slučaj (a nažalost je) jer osnovna svrha takvog uređaja je oduvijek bila da opere robu bez obzira na milion dodatnih funkcija i brdo elektronike u njima. Jednako dobro će oprat i ona sa minimumom elektronike u sebi kao i ona najskuplja. Dakle, veš mašine se kupuju sa što manje dodatne elektronike u sebi, manjim brojem okretaja bubnja (400 ili 600 o/min) Veći broj okretaja vam garantira da vam npr. prije crkne ležaj i osovina bubnja, pa kad vam se to desi (kao meni sa Ariston mašinom starom 9 god) tek onda se možete "slikat". Popravak košta koliko i pola nove tako da se ne isplati. Sad je u kući Gorenje pa ćemo vidit dokle će izdržat (mada ni Gorenje više nije kao nekad što je bilo). Ahaa, sad sam se sitija,a na selu imam Obodin frižider iz 1963, očuvan,radi ko lud! Šta ti je kvaliteta.

Dovlax

pre 11 godina

@marko
Marko, programeru informatike, ako ste zavrsili fakultet treba da znate da je u srpskom jeziku pravilno racunar, a ne kompjuter. Posto computer znaci u prevodu racunar!

Dalibor

pre 11 godina

Smešno mi ovo za poređenje plastike i metala u uređajima. Mnogo puta sam opsovao korišćenje sivog ili alu liva umesto plastike. Danas je najtvrđa plastika na nivou najmekših čelika. Sa "malom" razlikom što je čelik nemoguće izlivati u male predmete, nego je potrebna prilično skupa obrada, dok se najtvrđa plastika izliva kako vam volja.

P

pre 11 godina

Ovo je problem svih proizvoda, ne samo elektronike. Koliko puta sam od starijih čuo kako su im cipele, pantalone i ostale stvari trajale godinama, a danas se posle godinu i po, dve iscepaju. O elektronici i beloj tehnici da i ne govorim. Još uvek imamo neki ruski frižider iz '63, mašinu za veš staru 25 godina, fen star preko 30... A nova mašina za sudove se pokvarila par dana pre isteka garancije...

To je sve posledica potpuno naopakog sistema vrednosti koji nameće savremena ekonomija. Ekonomska "nauka" nema blage veze sa naukom i sve te priče kako je visoki ekonomski rast merilo blagostanja i kako su razni BDP-ovi GDP-ovi i ostala sr***a pokazatelji kvaliteta su gomia gluposti i laži. Živimo na planeti sa ograničenim resursima i ako se neopametimo, naj****emo!

Dr Larsen

pre 11 godina

Pa šta se čudite bre. Sve je sada drugačije i kratkotrajnije. Moj ćale sa kevom 50 godina u braku, samo je sa njom bio. Ja moju ženu skoro šutno zbog mlađe. "Ništa danas nije večno, pomiri se sa tim" - to sam ženi poručio preko advokata dok joj je uručivao papire za razvod, a i vama poručujem.
Aj uzdravlje

Muzicar

pre 11 godina

Takodje, sve kraci vek sintisajzera, cak i profesionalnih. Narocito osetljive komponente su ekrani i maticne ploce, dok kod pojedinih modela odredjene komponente "crkavaju" kao sto su otpornici ili citaci medija. Tako danas imamo paradoks da se Yamaha DX7 iz 1983 neretko prodaje u izuzetnom stanju, a aktuelni model sa neispravnim ekranom.

Aleksandar Perduh

pre 11 godina

Kvalitetni uređaji postoje. Problem je što nemamo 2000 ili 20.000 evra da kupimo kvalitetan uređaj kao amerikanac ili švajcarac nego hoćemo za 200 uređaj da traje 20 pa bilo bi lepo i više godina. Sledeći je problem što su nam sada oni nešto krivi što imaju a mi nemamo. Oni imaju tako što su napravili sebi šta im treba. Krenulo im je pa su napravili više, tako da sada mogu i drugima da prodaju. Vole sebe više nego mi.

ja

pre 11 godina

Ja imam stariju Dell tastaturu koja je napravljena u dobu kada su koristili onu kvaltietniju i tvrdju plastiku, radi vec jedno 10-15 godina. Drug kupio neku fensi tastaturu za 30 eura, crkla posle 2 godine, imao garanciju, ali niko mu je nije ispostovao.

Zoran SM

pre 11 godina

Pa ima stvarno više aspekata koje treba pokriti a da se priča ne razvuče u nedogled. Za neke uređaje je stvarno sramotno da budu bačeni i pokvareni za 2 godine tj. rekao bih za većinu uređaja. Povećati obaveznu garanciju na recimo 3-4 godine i deo problema će biti rešen. Ali kako je napisano u nekim komentrima ne očekujte od veš mašine ili lap topa koji su koštali 200-300€ da budu iole dugotrajni. Isto tako Automobili, klime, frižideri i ostali veliki zagađivači morali bi biti napravljeni maksimalno kvalitetno sa rokom trajanja minimum 10 godina, stvarno imamo jednu planetu i šteta je uništiti zbog istekle garancije.

Ivan78bg

pre 11 godina

Matematika je prosta.Pre 8 godina najeftinije notebook je kosta 900 evra sada kosta 300.Sad kupite 3 za cenu nekadashnjeg jednog kome to smeta??

Milan NL

pre 11 godina

Ovo sto pise u tekstu je manje vise konzervativno i "romanticno" objasnjenje za brzu rashodovanost popularne tehnologije. Ja zivim u Holandiji, a znam i da vecina ljudi u zapadnoj hemisveri zna sto je i dokazano u vise navrata , kako na specijalnim emisijama, tako i u politici, da su SVI ti kucni aparati cipovani, ili drugim recima, programirani na; Dogovoren Vek Trajanja! A naravno, sve iz razloga Trzisne Ekonomije. Ne stavljaju se stari ili rashodovani delovi ( besmisleno je ) nego se nov aparat programira; Televizor, stampac, mobilni, racunar...da bude zamenjen nakon odredjenog vremena. Postoje izvesni programi, koji mogu da se skinu sa interneta i sa njima moze covek da pronadje i "askljuci" cip u svom aparatu ( takodje demonstrirano na "starim" printerima i televizorima) !

dulea

pre 11 godina

Lek: (sort of) :)
Svi savremeni uredjaji su veoma osetljivi na posledice visokonaponskog praznjenja. To dovodi do kvara ciji je uzrok skoro nemoguce otkriti, tj, veoma je skupo (neisplativo). Dostupni izvori (bezopasnog) vrlo visokog napona u domacinstvu su: upaljac za plin na plinskom stednjaku i sistem za paljenje kod starih modela automobila (bobina). Ako se visokonaponsko praznjenje i dogodi kroz telo moze samo da bude (malo do vrlo) neprijatno, ali nije opasno niti izaziva povrede (ok, nisam rekao da treba vezbati ali da znate ako se desi - nista strasno). Uzmite kablove sa "krokodilkama" i dovedite viskoi napon i "masu" do dela uredjaja koji treba zameniti u garantnom roku. Masu prikacite negde na masu uredjaja, a kabl sa visokim naponom priblizite kontaktima uredjaja, procesoru ili memorijskim cipovima... sto duze i sto vise pokusaja to bolje. Onda aktivirajte upaljac plina ili neka neko startuje elektropokretac motora na kolima. Videcete kako varnica "skace" po uredjaju. Uglavnom je dovoljno nekoliko sekundi. Ponavljati postupak dokle god uredjaj ispravno radi. Srecno!

адобе флеш

pre 11 godina

Зато и кошта 10 пута мање него пре 20 година када си за 5 просечних плата могао да купиш осредњи рачунар. Данас са пола осредње плате имаш шта хоћеш. Поред тога, душебрижницима би поручио да ако очекују врхунску справу имају у виду да је сврха потрошачког друштва редовно окретање производа. Није могуће да се направи уређај који ће опслуживати прегломазну машинерију софтвера која се на сваке 3 године у корену мења. Ајде да видим да ериксон од пре 10 година потера неки андроид или бежичну мрежу? Па ако се зна да нико неће користити тај мобилни за 5 година зашто уградити елементе који трају 40 година? Вечна техника не постоји, ако вам требају јака појачала идите код антиквара.

Ovich

pre 11 godina

Imam 7 godina stari "laptop" Dell. Radio je 5 godina bukvalno kao server non stop. Danas i dalje radi, barem 5 puta sam ga otvarao i cistio ventilaciju od prasine i svaki put mi ostane par srafova i delova koji neidu nigde. Ekran je mrtav skroz, fali 10 dugmica na tastaturi, bukvalno se raspada...

Ali zato masina radi kako treba, vrti xp i bez problema moze da se prikljuci na TV i wireless tastaturu.

AlCapone

pre 11 godina

Ja imam telefon Motorola Razr V3 vec sedmu godinu, tastatura je napravljena od aluminijuma i izgleda isto kao prvi dan. Telefon izgleda kao da ce mi sluziti jos dugi niz godina.

Ali postojala je jednom marka Schaub-Lorenz koja je proizvodila vrhnsku elektroniku da traje desetljecima, naravno propala je zbog dugotrajnosti svojih proizvoda. Kasnije ih je kupila ITT-Nokia... Danas jos postoji nesto pod tim imenom ali navodno nema veze sa "filosofijom" nekadasnjeg Schaub-Lorenza.

denz

pre 11 godina

odavno poznato..jos od one price da microsoft namerno pravi greske u programima pa da deru korisnike sa servisom.. drugi primer da profesori na faxu namerno stavljaju greske sitne u slajdove, koje svaki put kazu kad uoci neko gresku da ce da isprave to i nikad ih ne isprave

kile

pre 11 godina

A to da su nekada uredjaju bili skuplji pa su zato bili kvalitetniji je samo delimicno tacno. Uredjaji su nekada bili skuplji zato sto ih je manje ljudi kupovalo (pogotovo racunare) pa je zato proizvodjac morao da ima vecu marzu. Danas se racunari i telefoni prodaju u ogromnim kolicinama pa marze mogu biti manje.

dulea

pre 11 godina

Dobro Jutro!

Cilj preduzeca u trzisnoj ekonomiji je maksimizacija profita. Tacka.
Maksimizacija profita.
Ne proizvodnja/pruzanje kvalitetnih i trajnih uredjaja/usluga.
Ne proizvodnja/pruzanje kvalitetnih uredjaja/usluga.
Ne proizvodnja uredjaja ili pruzanje usluga.
Proizvodi i usluge su za njih samo nuzno zlo.

NN

pre 11 godina

Imao sam Nokiu 6303 i pokvarila se 2 dana posle isteka garancije, a moj cale jos uvek koristi nokiu 3510i i to vec 9 godina bez ijednog problema. Cak i sad mu baterija drzi 2-3 dana.

Nišlija

pre 11 godina

Ja sam skoro primetio da su svi moji uredjaji marke Samsung u zadnje 3 godine crkli. Mobilnom telefonu je mesec dana nakon kupovine crkao ekran. Crkao je motor na dva usisivaca (prvi za razliku od drugog sluzio 2 god.). Crklo mi je ozvucenje, 2.1 sistem pre nekoliko meseci. Crklo mi je napajanje televizora iste marke takodje pre nekoliko meseci. Od svih kvarova ovaj na televizoru je najbenigniji, a imajuci na umu da taj isti traje i najvise od prethodno navedenih uredjaja, cini mi se da su jedino Samsung televizori zadovoljavajuceg kvaliteta dok ostala elektronika ne moze da potraje ni godinu dana.

Nenad

pre 11 godina

Majka koristi Iskrin usisivac koji je star koliko i ja skoro (34 godine), menjan je gajtan pre par godina i majstor kad ga je video kaze "Ne menjajte ni slucajno usisivac, takav se vise ne pravi".

Dragan

pre 11 godina

Moj Apple laptop je star 6 godina. Jedina intervencija bila je kada sam ubacio SSD disk posle 2 god (nisam morao, dakle nije bio kvar).

I danas na njemu pokrecem poslednji operativni sistem i radi bolje od vecine win laptop-ova.

Ova prica naravno da vazi ali to je zato sto to trziste trazi -> laptop koji kosta $400-$500, a ja sam bio "lud" kada sam dao $2000.

Aleksandar

pre 11 godina

Neko je vec pomenuo pricu sa patikama.Nosim nike vise od 20 godina i nikada nije bio gori kvalitet.Kada mi se prvi put desilo da je pukao vazdusni djon,pomislio sam da je razlog tome kupovina u Srbiji i sumnjao sam da patike istog kvaliteta salju u EU i Srbiju.Onda sam poceo da ih kupujem u EU.I opet ista prica.Definitivno nike vise nemaju onaj kvalitet kao pre 5 ili 10 godina.Sada se veoma brzo nesto desi sa njima sto te natera da ih brzo zamenis.

Meda

pre 11 godina

Globalno uredjaji su losiji. Ali kod nas ima jos jedan problem. Nekada za tehniku trebalo je izdvojiti vise para ali poreklo proizvodnje je bilo garant kvaliteta. Danas je sve made in prc. a sem toga postoje i klase za odredjena trzista od kojih one losije zavrsavaju u zemljama poput nase. Jos kad na to dodamo neinformisane potrosace o svojim pravima i bahatost pojedinih prodavaca eto nama veselja.

Aleksa

pre 11 godina

RoHS je zajedno sa pohlepom proizvođača žešće uzdrmao kvalitet potrošačke elektronike, a taj trend traje već nekih desetak godina.
Primera radi, imam SCPH300XX PlayStation®2, fat model koji i dan danas šljaka kao sat uz vrlo blagu emisiju toplote, dok sam jedan CECHA fat Playstation®3 zbog kvara na bluray uređaju zamenio slim konzolom CECH-2504B na kojoj može komotno da se isprži jaje i kojoj usled toplote "krcka" plastika pri radu.
Takođe, skoro sam imao prilike da uradim redovni servis Asus K50 laptopu čije je hlađenje kriminalnog kvaliteta - kuler (prečnika 5 ili 6 cm) hladi tanku šipkicu obmotanu bakarnom folijom koja je prikačena za bakarnu pločicu, koja se dalje nalazi direktno na AMD procesoru, dok celu izvedbu hladnjaka od matične ploče deli film folija i nešto silikona. To jeste low-end uređaj, ali nakon dve godine garancije jednostavno teško može da posluži u redovnoj uporabi bez problema.
Od ostalih uređaja, rekao bih da najviše crkavaju monitori, konkretno propadaju lemovi u power i panel sekciji, zbog vec pomenutog manjka olova u lemovima, itd. Pre bilo kakve kupovine treba overiti end-user rivjuove na netu, naravno, u startu se opredeliti za kvalitetnije proizvode sa dobrom garancijom od tri do pet godina.

laneSU

pre 11 godina

Odlična tema. Svojevremeno sa kupio Sharp-ov CD muzički stub sa 6 CD-a koji sam pazario 2001. godine u Beogradu za tadašnjih 750 DEM, bila je specijalizovana Sharp radnja u Sarajevskoj ulici. Za divno čudo, i dan danas radi i pušta CD-ove kao da je nova, takođe BMW serija 3, 1986. godine sa metalnim branicima, kvakama, komponentama motora, bez jeftine kontaminirane plastike, i dan danas ide dobro, svako dugme i uređaj radi. Danas ova nova korejska vozila kao da imaju rok trajanja 100.000 km

musterija nistarija

pre 11 godina

Pre pet godina kupio sam Samsungov LCD, platio ga 1.000 evra. Crklo mu neko kolo, ostao bez slike, odnesem ga na servis, kazu, moze popravka, kosta 220 evra. A, takav nov sada kosta 300 evra. I, aj sad ti, vidi!

Nik

pre 11 godina

A zar nije ista fora i sa automobilima? Recimo, moj audi je star 13 godina. I ja bih platio recimo 4.000 € da ga uzmu nazad u fabriku, za te pare obnove, srede, ofarbaju, presvuku i izadje "ko nov". Fabrika dobije 4.000 €, nema otpada, auto ide dalje. Ali takve ponude ne postoje!!!! Jer bolje je za fabriku da prodaje za 30.000 €, koliko košta nov auto. Ko j... ekologiju i to što ćemo da se uskoro podavimo od otpada.

newyorker

pre 11 godina

Da, u ekonomiji postoje dva pojma: materijalna i moralna amortizacija.A takodje i pojam:zivotni cikls proizvoda.Svi su danas svedeni na najmanju mogucu meru a to je dve godine, sto je garantni period u EU.Nekada je proizvodjac bio zakonom obavezan da proizvodi rezervne delove sedam godina po ukoncenhu proizvodnje konkretnog modela.Ja imam nemacke magnetofone trakase iz prve polovine sezdesetih, i dan danas su u perfeknom stanju iako su koristeni u maksimalnoj meri. Cak i u mojoj nekadasnjoj radio stanici gde su radili svih 365 dana bez gasenja.Jedini deo koji je menjan su mali osiguraci.Njihov zvuk je neprevazidjen, cak i danasnjim digitalnim uredjajima.

Resenje

pre 11 godina

Ja ne znam šta je čudno, danas svi hoće novo i što jeftinije pošto se često menja, ovo je logično i dobro, bolje da na svake 3-4 god imate skroz novo nego da platite puno pa da čuvate 50 godina nešto što je zastarelo još odavno.

Che

pre 11 godina

Pogledajte samo tastature od pre samo nekoliko godina i ove danas.To nije ta plastika.
Komponente su nekada bile mnogo kvalitetnije,ali tada se nisu tako brzo menjale.Za jednu maticnu plocu koja bi trajala 10 godina,mogu da se naprave 4 koje ce izgurati garanciju,a obicno se tada komp vec i menja.Vec masina stara 3 godine ne moze ono sto moze nova.

kole KV

pre 11 godina

Danas se sve svodi na to da kupujemo stvari koje imaju dužu garanciju i da se nadamo da će izdržati garanciju.Moji prošli mobilni telefoni su bili Nokije i lako su izdržavali po 3 godine bez ikakvog kvara,menjao sam ih samo zbog zastarelosti.Ostali brzo crkavaju pa valjda zato Nokia i propada.

Conspiracy

pre 11 godina

Potrazite na Youtube - The Light Bulb Conspiracy

The Light Bulb Conspiracy uncovers how planned obsolescence has shaped our lives and economy since the 1920's, when manufacturers deliberately started shortening the life of consumer products to increase demand. The film also profiles a new generation of consumers, designers and business people who have started challenging planned obsolescence as an unsustainable economic driver.

The Light Bulb Conspiracy also looks at modern examples of planned obsolescence, including computer printers and the controversy over the inability to replace iPod batteries. Environmental consequences are seen most dramatically in the massive amounts of electronic waste that end up in uncontrolled dump sites in Third World countries such as Ghana.

recy

pre 11 godina

Da koristite Apple proizvode, takvih problema ne biste imali. Meni traju li traju i toliko sam ih nakupila jos uvek u radnoj upotrebi, da ne znam sta cu sa njima.

Mirko

pre 11 godina

Opet ja.Mirko Djuric programer informatike iz Sombora.Ovo je odlicno sto se objavili.Zna se to vec decenijama sta rade proizvodjaci,ali treba o ovome sto vise pisati.Uz jednu molbu: napisite KOMPJUTERI.Ne racunari!Pravilno je : KOPJUTERI!Racunari su fiskalne kase...digitalni satovi...

dulea

pre 11 godina

Nakon dva incidenta gde su mi delovi racunara otkazivali nekoliko nedelja po isteku garancije dosetio sam se kako sacuvati dzep: nekoliko nedelja pre isteka garancije nekog dela (ili kompletnog uredjaja ako je u pitanju laptop) ispitam koliko je otporan na visoki napon (upaljac za plin, bobina... snadjite se vec...ali pazite, ne koristite napajanje (220V !!) koje moze vidno da osteti uredjaj ili Vas ;) ) i onda ga odnesem na popravku. Takav kvar niko ne zeli da popravlja a ne moze ni da se jednostavno otkrije uzrok, pa je uvek usledila zamena komponente novom.

da

pre 11 godina

sa današnjom tehnologijom bi bilo moguće napraviti telefon koji bi mogao da traje 200 godina, ali očigledno to nije u interesu nekim ljudima.

Marko

pre 11 godina

Ovo je tacno, ali i danas se mogu naci proizvodi koji ce trajati dosta duze od 3 godine. Kvalitet naravno kosta, a na nama je da odlucimo sta nam je u dugom roku najekonomicnije i najkorisnije.

borko

pre 11 godina

Verujem da su mnogi vec odavno o ovome razmisljali narocito kad mob telefon "otkaze" posle 2 god (a moj prvi, sa kraja 90tih trajao je 5 god), DVD snimacu za TV (jedna ultra "dobra" marka) za manje og godinu dana rikne komplet mehanika, a onda pogledam moj VHS video rekorder kupljen 89te kome je promenjen samo jedan plastican tockic i jedna mala el. komponenta (a raubovan je prvih 10 godina samo tako), ili mamin frizider jedne nam ex-"nase" robne marke, kupljen pocetkom 70tih, hladi pa rastura ili ves masina poznate nemacke marke kupljena takodje pocetkom 70tih, koja bi i dan danas radila, ali je morala da ipak posle skoro 35 godina u penziju jer ju izdao poklopac (a proizvodjac nazalost vise nije imao na lageru) dok je prala bolje nego ove hi-tec ves masine.
Koliko se secam i koliko znam iz prica mojih roditelja, tehnika je nekad bila investicija i po (mislim na ozbiljnu cenu). Iskreno ja glasam za trajnije a skuplje. Efekti po ekonomiju ce biti slicni kao sa ovim menjanjem svake godine, a priroda ce biti zahvalnija, a i ostavicemo malo prirodnioh resursa naslednicima

dnk

pre 11 godina

tako rade i sa softverima, namerno ostavljaju rupe, neke nedostatke da bi kupili sledecu novu verziju i tako u nedogled, a u biti su i do poslednjih 4-5 verzija softvera iste kao recimo Adobe-ove proizvodi, Nero, Windows OS, MS Office... Samo graficki dizajn se menja, uz par linija novoga koda i to sve za novu cenu starog proizvoda. Zato vec treba ocekivati beta verzije sldeceg OS mada je i Windows 8 pre par dana izasao u finalnoj verziji. Kapitalizam, pohlepa bogatih za još više... Gde je kraj...

dnk

pre 11 godina

zato ja imam N95 godinama i ne menja mi se. Jeste se sva otrcala kao prostitutka, ali ispada, cak je i u vodi/soku kupana, a radi jos kao zvrk. Onaj iPhone jednom kad bi ispao, to bi bilo i poslednji put...

Bob

pre 11 godina

@(vujic, 12. novembar 2012 00:44)
Sta te cudi kod jabuke? da ne mozes u laptopu promeniti bateriju? haha razumem te naviko na vrhunski (lool) Win PC laptop pa ti nije jasno kako to a ?
Da ti sapnem ne treba ti eto moja jabuka laptop ima vise od 3 (tri) godine a baterija traje skoro 5(pet) sati
Toliko ti ne radi baterija na Win Laptopu kad je nov a ne posle 3 g ...znam imao nekad davno Win laptopove

A sto se tice generalno o roku trajanja masina istina je moj deda ima AEG ves masinu godiste 1967 u podrumu pa kad nova moderna Candy nema sta nema (oko 6 godina stara) rikne ili ceka servis (bilo do sad 2 puta) on lepo dole u podrum i pere na staru radi BP
Isto vazi i za ves masinu Gorenje od moje majke godiste 1970 ovo cudo jos radi mada nije vise u upotrebi ali je steta da se baci pa radi !?

Petar

pre 11 godina

Tacno, nekada su uredjaji trajali duze. Babin Panasonic video rekorder i stricev stub iz osamdesetih, moja Pioneer mini linija koju sam dobio za 5,00 uspeh ba kraju prvog razreda 1997....svi odlicno rade! Ili na primer legendarni Trinitron televizori. Ja bih vise voleo da je proizvod skuplji ali i kvalitetniji (dugotrajniji), bas zbog ekoloskog aspekta. Dobro, tehnoloski progres je neminovan, tako da se pametni telefoni i kompjuteri moraju menjati, ali sta drastucno unaprediti kod npr. televizora, osim kvaliteta slike ili 3D tehnologije, a siguran sam da su mnogi korisnici zadovoljni trenutnim stanjem.

trapav co'ek

pre 11 godina

zbog toga HTC belezi pad profita iz kvartal u kvartal, kao i svaki mob ima sitne bagove, ali jedini zivi posle 1000 padova i dosta popijenih vinjaka, vina i ostalih crnih sokova :))))

Nikola

pre 11 godina

Ista stvar i sa patikama. Izgledaju nove, lepe ali mi se đon izlizao i propusta vodu pa na kraju koliko je tanak i prašinu. Sledeće patike kad sam kupovao proverim materijal đona, vidim da je jači i deblji, kad on se samo ceo počeo odlepljivati posle šest meseci. Ne vidim kako to unapređuje privredu, ja za nove patike nemam, a i da imam pare opet bi ih potrošio na nešto drugo. Izgleda je logika da ti uvek fali i da si u škripcu, tako svet valjda funkcioniše danas.

Petar Kojot

pre 11 godina

A kada to pokusam objasniti pacenicima koji donose racunare na servis onda me gledaju kao da im u najmanju ruku zelim pobiti familiju.

Ja

pre 11 godina

To najbolje vidim na primeru fena za kosu...moja majka ima fen gorenje star oko 30 godina..nikad popravljan koristi se svaki dan..a u medjuvremenu ja sam kupio bar 20 raznih fenova od kineza do najpoznatih svetskih marki i sve do jednog crkli a ovaj stari radi i radi i kladim se da ce da radi jos 100 godina.

Mario Bros

pre 11 godina

Mene ovo podseca na firme sto prodaju brijace i zilete za njih. Umesto da taj metal zileta traje vecno jer je dlaka relativno mekana, oni se istupe posle par koriscenja, kako bi ljudi stalno kupovali nove a firma zaradjivala.

h1ghwaymen

pre 11 godina

Kada kupujete laptop, otvorite ga, uhvatite za deo sa tastaturom i komponentama i uhvatite ga tako kao da zelite da uvijete fishek. Ukoliko osetite da se uz malo primenu snage, kuciste ugiba, taj model preskocite.
Tako nesto ce kad-tad prouzrokovati kvar.

Dzaja

pre 11 godina

Kupio sam laptop u uscu TOSHIBA, garancija 2 godine, i nesto vise od mesec dana pre isteka poceo da trokira, da koci, i u medjuvremenu nije mogao vise ni da startuje windows. Odneo u servis, i naravno, popravka trajala vise od mesec dana, istekla garancija u medjuvremenu, i kada sam dobio nazad racunar, radio je dva tri dana i opet sve isto.. I sta covek da kaze?

Licika

pre 11 godina

Trebalo bi da te kompanije imaju zaradu i od prodaje rezervnih delova, ali nikako ne mogu da se setim da sam u poslednjih 10 godina čula da je neko npr. odneo TV na popravku. Svi odmah kupuju novo. Izuzetak su laptopovi i telefoni, ali imam utisak da kad jednom stignu do servisa, nikad više ne budu isti, samo usledi serija popravki.

Ilija

pre 11 godina

Ako cemo sikreno to nije samo slucaj sa elektronikom. Tako je sa skoro svim proizvodima. Odeca, obuca, pokucstvo, namestaj. . . Sve je tako. . . Prosla su ona zlatna vremena kad su proizvodi bili kvalitetni, danas su kvalitetni smao onoliko koliko garancija kaze, sve preko toga je lutrija. . .

novi e pa sad

pre 11 godina

ja bih sada menjao svoj auto za bilo koji volvo iz 85-86-e. bez air baga...bez ABS bez Esp..bez serva..bez kilometara kablova senzora lambde. .raznih ECU..i opet bi manje išao na servis nego sad.

Vertigo

pre 11 godina

Moja prethodna mašina za veš ''Candy'' je radila bez pretsanka i bez ijednog jedinog kvara 23 godine! Na kraju je nepopravljivo crkla za sva vremena, ali ponavljam do kraja je radila bez ikakvog kvara ikad..šta mislite da li danas može da se nadje takva mašina, koja će toliko dugo raditi bez ikakvog kvara? Naravno da ne može ni slučajno...i tako je sa svim ostalim stvarima...ali me čudi da su ovi to tek sad ukapirali...meni i mnogim drugim ljudima je to odavno jasno...

vujic

pre 11 godina

bas me cudi ovo za "jabuku".Ja sam mislio da su oni mnogo gori od ostalih, kad sad, oni ko podjednako losi, ali dosta skuplji. A i pogotovo "jabucari" pate od tog trendiranja. Kad se samo setim sta ga je Stiv Djobs smeca napravio dok ti komp. nisu poceli da lice na nesto. Al' ajd' ti to sad "jabucarima" objasni u kojoj meri oni stete sredini da bi propratili puki inovatorski imidz jednog obicnog kockara. Ono, ajde da prokockam milione tona otpada, pa mozda se nesto i izrodi. I jos ode na univerzitet da ohrabri studente, da ih motivise da za pocetak nije strasno praviti smece, ali samo ako se veruje u sebe!
Licno se nadam da se Stiv Djobsovi nece vise lako pojavljivati.

Lev

pre 11 godina

Ne mogu da verujem da je konacno neko o tome poceo da pise. Pre nesto manje od dve godine kupio sam telefon (za 1 din, novogodisnja promocija) koji je na trzistu bio oko 500 evra tada. Telefon radi perfektno, vredi para, ako me razumete - medjutim, imam osecaj kao da je programiran da se sam dezintegrise posle dve godine. Vec je jednom bio na servisu, dva slova su mu se odlepila u roku od tri dana (programirana dezintegracija lepka?, pa sad neko nek mi kaze da se tripujem), a sada bukvalno mesec dana pred istek garancije otkazuje mu tastatura... sreca moja pa su omasili proracun inace bih ga pravo bacio. Tragicno, ne znam sta da kazem. Bas zbog toga, iako sam malopre rekao da ovaj fon od 500 evra zbog funkcija vredi para, smatram da je elektronika, posebno telefoni u danasnje vreme jako jako precenjeni, sto je bezobrazluk jer ovo potrosacko drustvo ne vodi nikuda.
Nekada je garancija od dve godine bila formalnost, tipa kupio si nas NEMACKI brend, za ceo zivot, ali ako je neka fabricka greska jbg koja se pokaze u roku od dve godine, zamenicemo ti i dacemo ti novi. Danas, danas je garancija bukvalno to - dve godine ti garantujemo, posle toga ti ne garantujemo nista.

Radoje Domanović

pre 11 godina

Živa istina! Ali, šta da radiš ako te stari dobri uređaj izneveri posle 25 godina predanog rada? Moraš da kupiš plastiku jer drugog nema.

Stefan

pre 11 godina

Ziva istina. Pocetkom 2009 uzeo sam samsungov lap top, pre 2 meseca ga nosio na opravku, sad opet crko. O telefonima da ne govorim.
Sigurno je da nista tu ne mozemo promeniti, ali je i sigurno da samsungov kompjuter vise nikad uzeti necu!

Radoje Domanović

pre 11 godina

Živa istina! Ali, šta da radiš ako te stari dobri uređaj izneveri posle 25 godina predanog rada? Moraš da kupiš plastiku jer drugog nema.

Lev

pre 11 godina

Ne mogu da verujem da je konacno neko o tome poceo da pise. Pre nesto manje od dve godine kupio sam telefon (za 1 din, novogodisnja promocija) koji je na trzistu bio oko 500 evra tada. Telefon radi perfektno, vredi para, ako me razumete - medjutim, imam osecaj kao da je programiran da se sam dezintegrise posle dve godine. Vec je jednom bio na servisu, dva slova su mu se odlepila u roku od tri dana (programirana dezintegracija lepka?, pa sad neko nek mi kaze da se tripujem), a sada bukvalno mesec dana pred istek garancije otkazuje mu tastatura... sreca moja pa su omasili proracun inace bih ga pravo bacio. Tragicno, ne znam sta da kazem. Bas zbog toga, iako sam malopre rekao da ovaj fon od 500 evra zbog funkcija vredi para, smatram da je elektronika, posebno telefoni u danasnje vreme jako jako precenjeni, sto je bezobrazluk jer ovo potrosacko drustvo ne vodi nikuda.
Nekada je garancija od dve godine bila formalnost, tipa kupio si nas NEMACKI brend, za ceo zivot, ali ako je neka fabricka greska jbg koja se pokaze u roku od dve godine, zamenicemo ti i dacemo ti novi. Danas, danas je garancija bukvalno to - dve godine ti garantujemo, posle toga ti ne garantujemo nista.

Stefan

pre 11 godina

Ziva istina. Pocetkom 2009 uzeo sam samsungov lap top, pre 2 meseca ga nosio na opravku, sad opet crko. O telefonima da ne govorim.
Sigurno je da nista tu ne mozemo promeniti, ali je i sigurno da samsungov kompjuter vise nikad uzeti necu!

borko

pre 11 godina

Verujem da su mnogi vec odavno o ovome razmisljali narocito kad mob telefon "otkaze" posle 2 god (a moj prvi, sa kraja 90tih trajao je 5 god), DVD snimacu za TV (jedna ultra "dobra" marka) za manje og godinu dana rikne komplet mehanika, a onda pogledam moj VHS video rekorder kupljen 89te kome je promenjen samo jedan plastican tockic i jedna mala el. komponenta (a raubovan je prvih 10 godina samo tako), ili mamin frizider jedne nam ex-"nase" robne marke, kupljen pocetkom 70tih, hladi pa rastura ili ves masina poznate nemacke marke kupljena takodje pocetkom 70tih, koja bi i dan danas radila, ali je morala da ipak posle skoro 35 godina u penziju jer ju izdao poklopac (a proizvodjac nazalost vise nije imao na lageru) dok je prala bolje nego ove hi-tec ves masine.
Koliko se secam i koliko znam iz prica mojih roditelja, tehnika je nekad bila investicija i po (mislim na ozbiljnu cenu). Iskreno ja glasam za trajnije a skuplje. Efekti po ekonomiju ce biti slicni kao sa ovim menjanjem svake godine, a priroda ce biti zahvalnija, a i ostavicemo malo prirodnioh resursa naslednicima

Nenad

pre 11 godina

Majka koristi Iskrin usisivac koji je star koliko i ja skoro (34 godine), menjan je gajtan pre par godina i majstor kad ga je video kaze "Ne menjajte ni slucajno usisivac, takav se vise ne pravi".

Mario Bros

pre 11 godina

Mene ovo podseca na firme sto prodaju brijace i zilete za njih. Umesto da taj metal zileta traje vecno jer je dlaka relativno mekana, oni se istupe posle par koriscenja, kako bi ljudi stalno kupovali nove a firma zaradjivala.

dulea

pre 11 godina

Nakon dva incidenta gde su mi delovi racunara otkazivali nekoliko nedelja po isteku garancije dosetio sam se kako sacuvati dzep: nekoliko nedelja pre isteka garancije nekog dela (ili kompletnog uredjaja ako je u pitanju laptop) ispitam koliko je otporan na visoki napon (upaljac za plin, bobina... snadjite se vec...ali pazite, ne koristite napajanje (220V !!) koje moze vidno da osteti uredjaj ili Vas ;) ) i onda ga odnesem na popravku. Takav kvar niko ne zeli da popravlja a ne moze ni da se jednostavno otkrije uzrok, pa je uvek usledila zamena komponente novom.

Petar Kojot

pre 11 godina

A kada to pokusam objasniti pacenicima koji donose racunare na servis onda me gledaju kao da im u najmanju ruku zelim pobiti familiju.

Nikola

pre 11 godina

Ista stvar i sa patikama. Izgledaju nove, lepe ali mi se đon izlizao i propusta vodu pa na kraju koliko je tanak i prašinu. Sledeće patike kad sam kupovao proverim materijal đona, vidim da je jači i deblji, kad on se samo ceo počeo odlepljivati posle šest meseci. Ne vidim kako to unapređuje privredu, ja za nove patike nemam, a i da imam pare opet bi ih potrošio na nešto drugo. Izgleda je logika da ti uvek fali i da si u škripcu, tako svet valjda funkcioniše danas.

Dzaja

pre 11 godina

Kupio sam laptop u uscu TOSHIBA, garancija 2 godine, i nesto vise od mesec dana pre isteka poceo da trokira, da koci, i u medjuvremenu nije mogao vise ni da startuje windows. Odneo u servis, i naravno, popravka trajala vise od mesec dana, istekla garancija u medjuvremenu, i kada sam dobio nazad racunar, radio je dva tri dana i opet sve isto.. I sta covek da kaze?

Nik

pre 11 godina

A zar nije ista fora i sa automobilima? Recimo, moj audi je star 13 godina. I ja bih platio recimo 4.000 € da ga uzmu nazad u fabriku, za te pare obnove, srede, ofarbaju, presvuku i izadje "ko nov". Fabrika dobije 4.000 €, nema otpada, auto ide dalje. Ali takve ponude ne postoje!!!! Jer bolje je za fabriku da prodaje za 30.000 €, koliko košta nov auto. Ko j... ekologiju i to što ćemo da se uskoro podavimo od otpada.

Ja

pre 11 godina

To najbolje vidim na primeru fena za kosu...moja majka ima fen gorenje star oko 30 godina..nikad popravljan koristi se svaki dan..a u medjuvremenu ja sam kupio bar 20 raznih fenova od kineza do najpoznatih svetskih marki i sve do jednog crkli a ovaj stari radi i radi i kladim se da ce da radi jos 100 godina.

novi e pa sad

pre 11 godina

ja bih sada menjao svoj auto za bilo koji volvo iz 85-86-e. bez air baga...bez ABS bez Esp..bez serva..bez kilometara kablova senzora lambde. .raznih ECU..i opet bi manje išao na servis nego sad.

Vertigo

pre 11 godina

Moja prethodna mašina za veš ''Candy'' je radila bez pretsanka i bez ijednog jedinog kvara 23 godine! Na kraju je nepopravljivo crkla za sva vremena, ali ponavljam do kraja je radila bez ikakvog kvara ikad..šta mislite da li danas može da se nadje takva mašina, koja će toliko dugo raditi bez ikakvog kvara? Naravno da ne može ni slučajno...i tako je sa svim ostalim stvarima...ali me čudi da su ovi to tek sad ukapirali...meni i mnogim drugim ljudima je to odavno jasno...

vujic

pre 11 godina

bas me cudi ovo za "jabuku".Ja sam mislio da su oni mnogo gori od ostalih, kad sad, oni ko podjednako losi, ali dosta skuplji. A i pogotovo "jabucari" pate od tog trendiranja. Kad se samo setim sta ga je Stiv Djobs smeca napravio dok ti komp. nisu poceli da lice na nesto. Al' ajd' ti to sad "jabucarima" objasni u kojoj meri oni stete sredini da bi propratili puki inovatorski imidz jednog obicnog kockara. Ono, ajde da prokockam milione tona otpada, pa mozda se nesto i izrodi. I jos ode na univerzitet da ohrabri studente, da ih motivise da za pocetak nije strasno praviti smece, ali samo ako se veruje u sebe!
Licno se nadam da se Stiv Djobsovi nece vise lako pojavljivati.

Ilija

pre 11 godina

Ako cemo sikreno to nije samo slucaj sa elektronikom. Tako je sa skoro svim proizvodima. Odeca, obuca, pokucstvo, namestaj. . . Sve je tako. . . Prosla su ona zlatna vremena kad su proizvodi bili kvalitetni, danas su kvalitetni smao onoliko koliko garancija kaze, sve preko toga je lutrija. . .

Petar

pre 11 godina

Tacno, nekada su uredjaji trajali duze. Babin Panasonic video rekorder i stricev stub iz osamdesetih, moja Pioneer mini linija koju sam dobio za 5,00 uspeh ba kraju prvog razreda 1997....svi odlicno rade! Ili na primer legendarni Trinitron televizori. Ja bih vise voleo da je proizvod skuplji ali i kvalitetniji (dugotrajniji), bas zbog ekoloskog aspekta. Dobro, tehnoloski progres je neminovan, tako da se pametni telefoni i kompjuteri moraju menjati, ali sta drastucno unaprediti kod npr. televizora, osim kvaliteta slike ili 3D tehnologije, a siguran sam da su mnogi korisnici zadovoljni trenutnim stanjem.

trapav co'ek

pre 11 godina

zbog toga HTC belezi pad profita iz kvartal u kvartal, kao i svaki mob ima sitne bagove, ali jedini zivi posle 1000 padova i dosta popijenih vinjaka, vina i ostalih crnih sokova :))))

da

pre 11 godina

sa današnjom tehnologijom bi bilo moguće napraviti telefon koji bi mogao da traje 200 godina, ali očigledno to nije u interesu nekim ljudima.

Licika

pre 11 godina

Trebalo bi da te kompanije imaju zaradu i od prodaje rezervnih delova, ali nikako ne mogu da se setim da sam u poslednjih 10 godina čula da je neko npr. odneo TV na popravku. Svi odmah kupuju novo. Izuzetak su laptopovi i telefoni, ali imam utisak da kad jednom stignu do servisa, nikad više ne budu isti, samo usledi serija popravki.

Meda

pre 11 godina

Globalno uredjaji su losiji. Ali kod nas ima jos jedan problem. Nekada za tehniku trebalo je izdvojiti vise para ali poreklo proizvodnje je bilo garant kvaliteta. Danas je sve made in prc. a sem toga postoje i klase za odredjena trzista od kojih one losije zavrsavaju u zemljama poput nase. Jos kad na to dodamo neinformisane potrosace o svojim pravima i bahatost pojedinih prodavaca eto nama veselja.

dnk

pre 11 godina

zato ja imam N95 godinama i ne menja mi se. Jeste se sva otrcala kao prostitutka, ali ispada, cak je i u vodi/soku kupana, a radi jos kao zvrk. Onaj iPhone jednom kad bi ispao, to bi bilo i poslednji put...

h1ghwaymen

pre 11 godina

Kada kupujete laptop, otvorite ga, uhvatite za deo sa tastaturom i komponentama i uhvatite ga tako kao da zelite da uvijete fishek. Ukoliko osetite da se uz malo primenu snage, kuciste ugiba, taj model preskocite.
Tako nesto ce kad-tad prouzrokovati kvar.

NN

pre 11 godina

Imao sam Nokiu 6303 i pokvarila se 2 dana posle isteka garancije, a moj cale jos uvek koristi nokiu 3510i i to vec 9 godina bez ijednog problema. Cak i sad mu baterija drzi 2-3 dana.

адобе флеш

pre 11 godina

Зато и кошта 10 пута мање него пре 20 година када си за 5 просечних плата могао да купиш осредњи рачунар. Данас са пола осредње плате имаш шта хоћеш. Поред тога, душебрижницима би поручио да ако очекују врхунску справу имају у виду да је сврха потрошачког друштва редовно окретање производа. Није могуће да се направи уређај који ће опслуживати прегломазну машинерију софтвера која се на сваке 3 године у корену мења. Ајде да видим да ериксон од пре 10 година потера неки андроид или бежичну мрежу? Па ако се зна да нико неће користити тај мобилни за 5 година зашто уградити елементе који трају 40 година? Вечна техника не постоји, ако вам требају јака појачала идите код антиквара.

newyorker

pre 11 godina

Da, u ekonomiji postoje dva pojma: materijalna i moralna amortizacija.A takodje i pojam:zivotni cikls proizvoda.Svi su danas svedeni na najmanju mogucu meru a to je dve godine, sto je garantni period u EU.Nekada je proizvodjac bio zakonom obavezan da proizvodi rezervne delove sedam godina po ukoncenhu proizvodnje konkretnog modela.Ja imam nemacke magnetofone trakase iz prve polovine sezdesetih, i dan danas su u perfeknom stanju iako su koristeni u maksimalnoj meri. Cak i u mojoj nekadasnjoj radio stanici gde su radili svih 365 dana bez gasenja.Jedini deo koji je menjan su mali osiguraci.Njihov zvuk je neprevazidjen, cak i danasnjim digitalnim uredjajima.

Marko

pre 11 godina

Ovo je tacno, ali i danas se mogu naci proizvodi koji ce trajati dosta duze od 3 godine. Kvalitet naravno kosta, a na nama je da odlucimo sta nam je u dugom roku najekonomicnije i najkorisnije.

Tehnika elektronika

pre 11 godina

Glupo je porediti elektroneske uređaje sa uređajima poput usisivača,veš mašina i slično. Jednostavno rečeno još dok sam išao u srednju školu profesor nam je još rekao da je životni vek tih elektronskih uređaja nula. Samo iz razloga ako danas kupimo nešto najbolje sutra će izaći nešto još bolje. Tako nam je rekao da kad kupujemo te uređaje dobro razmislimo šta kupujemo, zašto i koliko to želimo da koristimo. Da prvedem imam laptop koji sam skupo platio i danas posle 6 godina on i dalje služi svrsi. Još i tada je imao 4 usb-a hdmi, jer sam zano da ga kupujem za kućnu upotrebu i da ću na njega kačiti svu sadašnju i budućui tehniku. Znam da ovo nema veze sa ovom temom jer se ni ti uređaji ne bi smeli kvariti posle isteka garancije.

Uređaji poput špotreta, veš mašina,mašina za pranje sudova ususisivača, klima uređaja, zamrzivača, firižidera moraju da traju minimum deset godina, inače je to onda bačena para. Ti uređaji neće bolje raditi kakvu god elektroniku da im ugradiš.

P.S spomenuli ste servise. pa to je najveća prevara koja se radi. Meni se pokvario jedan deo na zamrzivaču -motor. Kad sam okrenuo servis rekli su to košta toliko, cifra je bila velika.Srećom drug me jeuputio na jednog električara koji je poravio kvar tako što je zamenio neki deo koji je koštao ispod 1000 dinara. Tako kad govorimo o servisu pravo pitanje je koliko zanju ti što rade u servisu da otklone kvar. Izvinite zamena jednog dela koji se pokvario novim delom nema baš puno veze sa popravkom.

Goran Matić -ST/Solin

pre 11 godina

Moja mater još uvik koristi Nokiu 1600 staru više od 4 godine,a padala je na pod milion puta,plivala u vodi i nema joj smrti. Baterija traje po 7 dana. Dođe mi da uzmem čekić pa da je polomim (Nokiu) samo da konačno promini mobitel samo se bojim da razbijem čekić. :D Za razliku od mobitela i kompjutera koji zahtijevaju zamjenu nakon određenog vrimena zbog napretka IT tehnologije kod npr veš mašina to ne bi trebao biti slučaj (a nažalost je) jer osnovna svrha takvog uređaja je oduvijek bila da opere robu bez obzira na milion dodatnih funkcija i brdo elektronike u njima. Jednako dobro će oprat i ona sa minimumom elektronike u sebi kao i ona najskuplja. Dakle, veš mašine se kupuju sa što manje dodatne elektronike u sebi, manjim brojem okretaja bubnja (400 ili 600 o/min) Veći broj okretaja vam garantira da vam npr. prije crkne ležaj i osovina bubnja, pa kad vam se to desi (kao meni sa Ariston mašinom starom 9 god) tek onda se možete "slikat". Popravak košta koliko i pola nove tako da se ne isplati. Sad je u kući Gorenje pa ćemo vidit dokle će izdržat (mada ni Gorenje više nije kao nekad što je bilo). Ahaa, sad sam se sitija,a na selu imam Obodin frižider iz 1963, očuvan,radi ko lud! Šta ti je kvaliteta.

dnk

pre 11 godina

tako rade i sa softverima, namerno ostavljaju rupe, neke nedostatke da bi kupili sledecu novu verziju i tako u nedogled, a u biti su i do poslednjih 4-5 verzija softvera iste kao recimo Adobe-ove proizvodi, Nero, Windows OS, MS Office... Samo graficki dizajn se menja, uz par linija novoga koda i to sve za novu cenu starog proizvoda. Zato vec treba ocekivati beta verzije sldeceg OS mada je i Windows 8 pre par dana izasao u finalnoj verziji. Kapitalizam, pohlepa bogatih za još više... Gde je kraj...

kole KV

pre 11 godina

Danas se sve svodi na to da kupujemo stvari koje imaju dužu garanciju i da se nadamo da će izdržati garanciju.Moji prošli mobilni telefoni su bili Nokije i lako su izdržavali po 3 godine bez ikakvog kvara,menjao sam ih samo zbog zastarelosti.Ostali brzo crkavaju pa valjda zato Nokia i propada.

srBIN

pre 11 godina

To je uglavnom kod tv-a, aparata za kafu i neke maticne ploce racunara. Bavim se elektronikom godinama i svedok sam da u televizorima nalazim memorijske EEPROM cipove koji su tempirani na datume. Recimo kupite tv sada, a posle 3 godina on crkava i vi ga nosite majstoru koji ne zna da ga popravi. Naravno, pametni cip nakon odredjenog vremena okrene tok struje i ubija delove koje zamenite. Medjutim, nekolicina nas znamo gde je fora pa odmah potrazimo takav tip cipova koji mogu da odigraju ulogu laznog kvara. Najsladji je novac kada covek donese takav tv, ja nadjem cip, izvadim ga, stavim u programator, povezem na komp, obrisem tajmer u cipu, vratim ga na mesto, stavim par tranzistora i uznem 20 evra za 20 minuta. Isto je i sa svakim uredjajem koji ima vise funkcija koje se unapred zadaju. Tv, ves masina, aparat za kafu, neki frizideri cak, ledomati, mini linije, cd plejeri, dvd plejeri i slicno.

onaj ko nije imao, taj ne zna

pre 11 godina

Laptop HP, AMD processor i Vista je "plava" kombinacija. Dere se ko majmun u dzungli, przi ko ringla, gubi drajvere posle apdejta. Onda malo fali zvuk malo grafika. Kad se ekran zaplavi tu je cuveni restore pa tandrljaj disk ceo dan dok ne proradi ponovo.
Sta da mu radis kad je ispravan i radi :-)

Potrosac osvetnik

pre 11 godina

Evo nekih saveta koji po mom skromnom mosljenju mogu pomoci - ne kupovati:
-nove automobole, ima ih u izobilju dobrih jeftinih polovnih.
-nove bicikle, ima ih u izobilju dobrih jeftinih polovnih.
-nove kompjutere i pripadajuce komponente.
-nove jednorucne baterije, servisirajte stare jer su bolje iako nisu lepe.
-uporno servisirati stare ves masine, trajace vam decenijama za male pare.
-uporno servisirati stare frizidere, trajace vam decenijama za male pare.
-uporno servisirati stare sporete, trajace vam decenijama za male pare.
-uporno servisirati stare usisivace, fenove,miksere,pojacala, muzicke stubove, termo peci,pegle i sve ostale uredjaje iz 70-tih i 80-tih, trajace vam decenijama za male pare jer su tako dimenzionisane, da traju "beskonacno" uz redovno servisiranje.
-nikada ne kupovati one patike koje Vam se dopadaju, vec samo one koje su od koze sa sivenim djonom. Bolje "ruzne" ali kvalitetne, nego lepe ali kratkotrajne i skupe.
-ne zurite sa kupovinom novog "plazma" televizora, sacekajte da vam katodna cev starog dotraje, tada ce vec biti nekih novih i kvalitetnijih i jeftinijih.

Nabrajanju nema kraja, sustina je da ne smete robovati estetskim i robnim trendovima, vec samo svojim interesima a to je da proizvod treba prvenstveno da sluzi svrsi, bude kvalitetan i jeftin za odrzavanje, a ne da bude lep, brendiran, skup i u modi, a kratkotrajan koliko i njegova kratka garancija.

Dare

pre 11 godina

Ja sam čak sklon tome da poverujem da u pojedine uređaje ugrađuju i deo koji je zadužen da u određenom momentu sprži elektroniku. Pa kad sve ono može da stane u mali telefon, što ne bi ugradili i mikroskopsku komponenticu koja će biti zadužena da po isteku garancije, kad tajmer otkuca taj i taj čas - sprži procesor, na primer. Čik nek neko provali u svim tim sitnim komponentama da li ima i jedan "uljez".
Ali, proizvođači ne računaju da tako sebi mogu da učine magareću uslugu - da budu proglašeni za bofl proizvođača.

Conspiracy

pre 11 godina

Potrazite na Youtube - The Light Bulb Conspiracy

The Light Bulb Conspiracy uncovers how planned obsolescence has shaped our lives and economy since the 1920's, when manufacturers deliberately started shortening the life of consumer products to increase demand. The film also profiles a new generation of consumers, designers and business people who have started challenging planned obsolescence as an unsustainable economic driver.

The Light Bulb Conspiracy also looks at modern examples of planned obsolescence, including computer printers and the controversy over the inability to replace iPod batteries. Environmental consequences are seen most dramatically in the massive amounts of electronic waste that end up in uncontrolled dump sites in Third World countries such as Ghana.

P

pre 11 godina

Ovo je problem svih proizvoda, ne samo elektronike. Koliko puta sam od starijih čuo kako su im cipele, pantalone i ostale stvari trajale godinama, a danas se posle godinu i po, dve iscepaju. O elektronici i beloj tehnici da i ne govorim. Još uvek imamo neki ruski frižider iz '63, mašinu za veš staru 25 godina, fen star preko 30... A nova mašina za sudove se pokvarila par dana pre isteka garancije...

To je sve posledica potpuno naopakog sistema vrednosti koji nameće savremena ekonomija. Ekonomska "nauka" nema blage veze sa naukom i sve te priče kako je visoki ekonomski rast merilo blagostanja i kako su razni BDP-ovi GDP-ovi i ostala sr***a pokazatelji kvaliteta su gomia gluposti i laži. Živimo na planeti sa ograničenim resursima i ako se neopametimo, naj****emo!

Mandrak

pre 11 godina

Sto se tice kompjutera, koliko para toliko muzike, oduvek bilo...

Ko se razume, i zeli da nauci, sam sastavlja svoj komp, i proces istrazivanja 'komponenti' i trazenja 'best bang for your buck' moze da potraje mesecima.

Ali se zato u najvecem broju slucajeva dobija najbolje moguce za ulozen novac. Za one sa dubljim dzepom, ili 'ljubavi' prema kompovima, koji pri tom nemaju problema da uzmu kredit i kupe tacno ono sto hoce je jos bolje. Mada uvek postoji neki uokvireni budzet koji nas vodi.

Ja sam pre 4 godine kupio komp, i dan danas sve radi savrseno, najnovije igre teram na maksimalnim podesavanjima, a normalan rad i surf nije vredam pomena.

Najgore su 'genericke' masine koje distributeri stancaju, pljusnu da se vidi da je 'lud' procesor, a niko ne obraca paznju kakva je ploca, napajanje, kuciste, kuleri... sve je to jako bitno. Posle toga dolazi odnos prema racunaru, dal' se cisti od prasine (unutar kucista, napajanje, graficka, kuleri). Struja je dosta bitna,ali to treba manje da vas brine, ako ste uzeli kvalitetno napajanje. I tako, sve u krug.

Za telefone i ostale uredjaje ne mogu da garantujem posto me to nesto preterano ne interesuje. Mogu samo da dodam da imam telefon iz 2004 koji jos uvek zavrsava posao, bez kvarova itd. A ispadao mi je, 1000 puta.

nenad

pre 11 godina

Imam računar star 10 godina u kući, i radi. Imam CRT monitor star isto toliko koji radi sa njime. Ja koristim Asus LCD monitor koji sam kupio pre 6 godina i služi me i dalje iako je u pitanju najjeftiniji model. Daewoo TV koji imam je star 12 godina, i morao se menjati visokonaponski trafo u njemu jednom (što je normalno). Nokia 6630 mi je radila 7 godina pre nego što je upala u vodu.

Dakle, i dalje ima proizvoda koji traju poprilično dugo, samo treba biti obazriv šta kupovati. Svi proizvođači mogu da naprave proizvode koji traju dugo, ali to će da košta da bi kompanija imala dovoljno sredstava za dalji rad. Generalno, ono što se greje i hladi često, ono što ima pokretne delove, ono što nije zaštićeno od vibracija će prvo da crkne.

musterija nistarija

pre 11 godina

Pre pet godina kupio sam Samsungov LCD, platio ga 1.000 evra. Crklo mu neko kolo, ostao bez slike, odnesem ga na servis, kazu, moze popravka, kosta 220 evra. A, takav nov sada kosta 300 evra. I, aj sad ti, vidi!

dulea

pre 11 godina

Dobro Jutro!

Cilj preduzeca u trzisnoj ekonomiji je maksimizacija profita. Tacka.
Maksimizacija profita.
Ne proizvodnja/pruzanje kvalitetnih i trajnih uredjaja/usluga.
Ne proizvodnja/pruzanje kvalitetnih uredjaja/usluga.
Ne proizvodnja uredjaja ili pruzanje usluga.
Proizvodi i usluge su za njih samo nuzno zlo.

Che

pre 11 godina

Pogledajte samo tastature od pre samo nekoliko godina i ove danas.To nije ta plastika.
Komponente su nekada bile mnogo kvalitetnije,ali tada se nisu tako brzo menjale.Za jednu maticnu plocu koja bi trajala 10 godina,mogu da se naprave 4 koje ce izgurati garanciju,a obicno se tada komp vec i menja.Vec masina stara 3 godine ne moze ono sto moze nova.

AlexAndAr

pre 11 godina

Kada se pojavio mercedes 190 i 124 kompanija umalo nije propala jer se auto uopste nije kvario i skoro da nisu imali nikakvu zaradu od proizvodnje rezernih delova...

Aleksandar

pre 11 godina

Koliko para toliko i muzike. Kada je moj deda kupio masinu za ves sredinom sezdesetih to je bila velika investicija. Podigao je kredit koji je otplacivao nekoliko godina. Nakon 5 godina kada je domacinstvo prezivelo kupovinu ves masine kupili su televizor isto na kredit... i isto velika investicija. Nakon toga resili su da uvedu telefon... prikljucak je kostao kao tadasnjih 10 plata! A sam aparat onaj EI Nis crveni telefon skoro pa kao cela jedna plata. Danas je sve to mnogo povoljnije ali se lakse kvari i manje traje.

Bob

pre 11 godina

@(vujic, 12. novembar 2012 00:44)
Sta te cudi kod jabuke? da ne mozes u laptopu promeniti bateriju? haha razumem te naviko na vrhunski (lool) Win PC laptop pa ti nije jasno kako to a ?
Da ti sapnem ne treba ti eto moja jabuka laptop ima vise od 3 (tri) godine a baterija traje skoro 5(pet) sati
Toliko ti ne radi baterija na Win Laptopu kad je nov a ne posle 3 g ...znam imao nekad davno Win laptopove

A sto se tice generalno o roku trajanja masina istina je moj deda ima AEG ves masinu godiste 1967 u podrumu pa kad nova moderna Candy nema sta nema (oko 6 godina stara) rikne ili ceka servis (bilo do sad 2 puta) on lepo dole u podrum i pere na staru radi BP
Isto vazi i za ves masinu Gorenje od moje majke godiste 1970 ovo cudo jos radi mada nije vise u upotrebi ali je steta da se baci pa radi !?

Зоран

pre 11 godina

Открили сте топлу воду. Топ је тако у САД и Канади већ бар 20 година. Ствари се кваре по истеку гаранције.

kile

pre 11 godina

A to da su nekada uredjaju bili skuplji pa su zato bili kvalitetniji je samo delimicno tacno. Uredjaji su nekada bili skuplji zato sto ih je manje ljudi kupovalo (pogotovo racunare) pa je zato proizvodjac morao da ima vecu marzu. Danas se racunari i telefoni prodaju u ogromnim kolicinama pa marze mogu biti manje.

Dovlax

pre 11 godina

@marko
Marko, programeru informatike, ako ste zavrsili fakultet treba da znate da je u srpskom jeziku pravilno racunar, a ne kompjuter. Posto computer znaci u prevodu racunar!

Muzicar

pre 11 godina

Takodje, sve kraci vek sintisajzera, cak i profesionalnih. Narocito osetljive komponente su ekrani i maticne ploce, dok kod pojedinih modela odredjene komponente "crkavaju" kao sto su otpornici ili citaci medija. Tako danas imamo paradoks da se Yamaha DX7 iz 1983 neretko prodaje u izuzetnom stanju, a aktuelni model sa neispravnim ekranom.

Mirko

pre 11 godina

Opet ja.Mirko Djuric programer informatike iz Sombora.Ovo je odlicno sto se objavili.Zna se to vec decenijama sta rade proizvodjaci,ali treba o ovome sto vise pisati.Uz jednu molbu: napisite KOMPJUTERI.Ne racunari!Pravilno je : KOPJUTERI!Racunari su fiskalne kase...digitalni satovi...

Kapetan Ahab

pre 11 godina

Nisu krivi proizvođači, nego potrošači koji nasedaju na fore, "ćim je novo, mora da je bolje od starog". Pogledajte samo one gomile budala koji noće pred radnjama da budu prvi vlasnici novog Windowsa, iPhona ili druge budalaštine bez koje život nije vredan.
Prvi automobili su se prodavali zajedno sa šoferom, a šasiju, motor i vešanje je ručno pravio jedan priozvođač, a unikatnu karoseriju po meri pravio je drugi. Zato je jedan auto koštao kao veće imanje na selu i vrlo malo ljudi ga je moglo kupiti, ali zato su neki i posle 120 godina upotrebe u odličnom voznom stanju. Nameštaj se pravio po meri, koštao je koliko i kuća, ali zato ga je praunuka nasleđivala od prabake.
Masovna proizvodnja je toliko demokratizovala potrošnju da je vremenom svako mogao da kupi jeftin (i loš) auto, jeftin (i odvratan) nameštaj od iverice itd.
Treba imati u vidu sledeće:
1. Kvalitet mora da košta.
2. Jeftin, a dobar i trajan proizvod, industriji ne isplati, evo zašto: da biste imali promet od recimo 1M evra godišnje, možete napraviti 2 kom. nečega i prodati ih po 500.000 EUR. Druga mogućnost je da napravite 10.000 komada nečega i prodate ih po 100 EUR. U prvom slučaju ćete imati velike troškove i probleme organizacije proizvodnje, dok je u drugom slučaju stvar neuporedivo lakša. Zato se i toliko proizvodi bofl. Još ako uz zaglušujuću reklamu ubedite onih 10.000 da će se kupovinom vašeg proizvoda osećati kao da pripadaju onoj grupi koja može da iskešira 500.000, bićete vrlo uspešan industrijalac!

Dragan

pre 11 godina

Moj Apple laptop je star 6 godina. Jedina intervencija bila je kada sam ubacio SSD disk posle 2 god (nisam morao, dakle nije bio kvar).

I danas na njemu pokrecem poslednji operativni sistem i radi bolje od vecine win laptop-ova.

Ova prica naravno da vazi ali to je zato sto to trziste trazi -> laptop koji kosta $400-$500, a ja sam bio "lud" kada sam dao $2000.

(ne)planirano zastareo

pre 11 godina

Planirano zastarevanje jeste ozbiljan problem i uredjaj koji je crkao par dana nakon isteka garancije (2 godine) je ogroman problem, ali moram da se osvrnem na dva veoma bitna detalja:

1. mi smo siromasno trziste i kod nas dolaze uredjaji (naj)losijeg kvaliteta... U to sam se nedavno i uverio kada sam kupovao neki el. uredjaj na poklon i usao u radnju bele tehnike... Toliko jeftine plastike i sumnjivih marki odavno nisam video... Dobar deo stvari je delovalo kao da nece izdrzati ni prvo koriscenje.

2. Frizider iz 63 i slicne price mozda deluju OK sto se tice zastite zivotne okoline, ali tom frizideru je verovatno propala sva izolacije i trosi struje bar 5 puta vise nego neki novi. Struja koju on trosi kod nas dobija se uglavnom sagorevanjem uglja. Ne kazem da frizider treba da traje 2 godine ali ne mislim ni da je frizider od 50 godina dobra stvar. Mnogo stvari se promenilo za tih 50 godina i mislim da je vreme da taj frizider ode u zasluzenu penziju - reciklazu. Slicna prica je i sa ves masinama. Novije masine trose manje struje i vode.

3. Niskonaponski elektronski uredjaji su prilicno pouzdani. Evo npr. monitori - ja ne znam nikog da mu je crkao LCD/LED monitor. Razlog tome je sto se on ne nosi sa sobom, nema pokretnih delova i trosi malo struje. Nasuprot tome mobilni telefoni se cesto kvare ili crkavaju i jedini razlog tome je to sto se on nosi sa sobom, hoce da ispadne, da pokisne na kisi, da nakupi vlage kada je vlazan vazduh, da se naprasi i sl...

Aleksandar

pre 11 godina

Neko je vec pomenuo pricu sa patikama.Nosim nike vise od 20 godina i nikada nije bio gori kvalitet.Kada mi se prvi put desilo da je pukao vazdusni djon,pomislio sam da je razlog tome kupovina u Srbiji i sumnjao sam da patike istog kvaliteta salju u EU i Srbiju.Onda sam poceo da ih kupujem u EU.I opet ista prica.Definitivno nike vise nemaju onaj kvalitet kao pre 5 ili 10 godina.Sada se veoma brzo nesto desi sa njima sto te natera da ih brzo zamenis.

Sijalica

pre 11 godina

Sijalica kao simbol planiranog zastarivanja, od kada postoji potrosacko drustvo ovakve stvari se rade, jasno kao dan.
http://www.youtube.com/watch?v=m9960hcuOhU

moje resenje

pre 11 godina

Kupujem brendirane racunare sa zapada ali polovne. Ne crkavaju, menjam ih kad postanu slabi da guraju softver. Tako dobijam sve: i cenu i nekvarenje i menjanje posle odredjenog vremene.

I kad ih prodam dalje ili poklonim familiji - oni rade.

Probajte

Vanzemaljac

pre 11 godina

Treba i znati koristiti uredjaje i paziti. Mnogi su bahati. Kad neko kupi neku novu stvar, 0,01% cita upustva, jer kod nas jos uvek vazi ono: ja sve znam i razumem se u sve.
Primer: Moj drug uzeo TV, i povezao kompjuter sa TV-om preko DVI-HDMI-a. I nema slike, psuje TV i kompaniju i Azijate. :) Pitam ga, jesi procitao upustvo? Kaze, ma kakvi, ko to cita jos. Procitaj samo ti i javi. I posle pola sata: procitao sam, trebalo je u HDMI2 ubosti za takvu vrstu povezivanja.

Ivan78bg

pre 11 godina

Matematika je prosta.Pre 8 godina najeftinije notebook je kosta 900 evra sada kosta 300.Sad kupite 3 za cenu nekadashnjeg jednog kome to smeta??

Zoran SM

pre 11 godina

Pa ima stvarno više aspekata koje treba pokriti a da se priča ne razvuče u nedogled. Za neke uređaje je stvarno sramotno da budu bačeni i pokvareni za 2 godine tj. rekao bih za većinu uređaja. Povećati obaveznu garanciju na recimo 3-4 godine i deo problema će biti rešen. Ali kako je napisano u nekim komentrima ne očekujte od veš mašine ili lap topa koji su koštali 200-300€ da budu iole dugotrajni. Isto tako Automobili, klime, frižideri i ostali veliki zagađivači morali bi biti napravljeni maksimalno kvalitetno sa rokom trajanja minimum 10 godina, stvarno imamo jednu planetu i šteta je uništiti zbog istekle garancije.

AlCapone

pre 11 godina

Ja imam telefon Motorola Razr V3 vec sedmu godinu, tastatura je napravljena od aluminijuma i izgleda isto kao prvi dan. Telefon izgleda kao da ce mi sluziti jos dugi niz godina.

Ali postojala je jednom marka Schaub-Lorenz koja je proizvodila vrhnsku elektroniku da traje desetljecima, naravno propala je zbog dugotrajnosti svojih proizvoda. Kasnije ih je kupila ITT-Nokia... Danas jos postoji nesto pod tim imenom ali navodno nema veze sa "filosofijom" nekadasnjeg Schaub-Lorenza.

Vladimir Ns

pre 11 godina

Ja imam ves masinu Gorenje proizvodnje 1990-te godina i dan danas je koristim. Do sad je puklo samo ono crevo od fioke za prasak do bubnja.Kad krene centrufuga malo zna da skakuce i to je sve. Skoro 23 godine "radnog staza" :-)

Dr Larsen

pre 11 godina

Pa šta se čudite bre. Sve je sada drugačije i kratkotrajnije. Moj ćale sa kevom 50 godina u braku, samo je sa njom bio. Ja moju ženu skoro šutno zbog mlađe. "Ništa danas nije večno, pomiri se sa tim" - to sam ženi poručio preko advokata dok joj je uručivao papire za razvod, a i vama poručujem.
Aj uzdravlje

dulea

pre 11 godina

Lek: (sort of) :)
Svi savremeni uredjaji su veoma osetljivi na posledice visokonaponskog praznjenja. To dovodi do kvara ciji je uzrok skoro nemoguce otkriti, tj, veoma je skupo (neisplativo). Dostupni izvori (bezopasnog) vrlo visokog napona u domacinstvu su: upaljac za plin na plinskom stednjaku i sistem za paljenje kod starih modela automobila (bobina). Ako se visokonaponsko praznjenje i dogodi kroz telo moze samo da bude (malo do vrlo) neprijatno, ali nije opasno niti izaziva povrede (ok, nisam rekao da treba vezbati ali da znate ako se desi - nista strasno). Uzmite kablove sa "krokodilkama" i dovedite viskoi napon i "masu" do dela uredjaja koji treba zameniti u garantnom roku. Masu prikacite negde na masu uredjaja, a kabl sa visokim naponom priblizite kontaktima uredjaja, procesoru ili memorijskim cipovima... sto duze i sto vise pokusaja to bolje. Onda aktivirajte upaljac plina ili neka neko startuje elektropokretac motora na kolima. Videcete kako varnica "skace" po uredjaju. Uglavnom je dovoljno nekoliko sekundi. Ponavljati postupak dokle god uredjaj ispravno radi. Srecno!

ja

pre 11 godina

Ja imam stariju Dell tastaturu koja je napravljena u dobu kada su koristili onu kvaltietniju i tvrdju plastiku, radi vec jedno 10-15 godina. Drug kupio neku fensi tastaturu za 30 eura, crkla posle 2 godine, imao garanciju, ali niko mu je nije ispostovao.

Djole

pre 11 godina

Tema "Planirano zastarevanje" mi je odavno poznata. Igrom slučaja baš danas mi je fen za kosu počeo da varniči i da se plastika topi dok sa sušio kosu. Kupljen je pre recimo 5-6 godina. Nije bio jako skup ,a nijebio ni jedan od onih najjeftinijih. Kakva je situacija na tržištu još sam i dobro prošao. Stvra je u tome što u kući moji koriste fen za kosu Francuske proizvodje koji evo služi već PUNIH 40 godina! Za sve ove godine jedino je kabel skraćen za par cm jer se bio od silnog savijanja (posle svakog sušenja kose) "izlomio"!Eto odličnog primera....

jaaaaa

pre 11 godina

dobrojutro narode... kako nikome do sad nije bilo cudno sto su stare ves masine radile po 20 godina, a ove nove riknu rti dana po isteku garancije :))

Шибицар

pre 11 godina

Кевин фен из младости и даље ради. Она је 61. годиште. Горење фрижидер нам ради већ 25 година и ништа му не фали. Шпорет горење такође са краја 80-тих ради ок. Мењани су грејачи два три пута. Сони телевизор тринитрон имамо већ 12 година, ради савршено. Видим да је баш тешко наћи јефтиније слушалице за рачунар које имају металне шрафове, све сама пластика која пукне после пар месеци.

Ivan

pre 11 godina

@(srBIN, 12. novembar 2012 17:27)
Mislim da niste u pravu, apsolutno. I sam servisiram televizore, i kod vecine novih televizora, kvarovi se baziraju na popravci napojnog dela, elektrolitski kondenzatori koji su podlozni starenju. Drugi delovi koji se najcesce kvare jesu stabilizatori napona i st-up i st-down konverteri na maticinm plocama, dakle analogne sekcije. Nakon tih kvarova dolaze reprogramiranja "memorijskih" EEPREOM-a, i to iskljucivo vezano sa kvarovima u mreznom delu usled cega izgube ili promene sadrzaj na nekim memorijskim lokacijama, zatim nakon svega toga stradanja CCFL lampi u samom displeju, pa na dalje ostali kvarovi koje ne otkrijem i ne mogu da servisiram.
A o tome da se zna sta koja memorijaska lokacija znacui u eepromu i prevesti sadrzaj dump-a, i tako znati gde je u eepromu definisan neki tajmer, je malo irealno. Moguce da gresim, i voleo bih da me neko ispravi ukoliko je tako.
A iz iskustva, vecina kvarova je zasnovana na nekom vidu pregrevanja ili preopterecenja, a sve u skladu sa minijaturizacijom i prevelikom integracijom poluprovodnickih komponenata, kako bi uredjaji bili estetski prihvatljiviji, sto tanji i laksi Tv i prenosni racunari. Na sve to utice i cena materijala, narocito bakra i aluminijuma koji se koriste sto racionalnije, i po cenu male izdrzljivosti uredjaja.

Dalibor

pre 11 godina

Smešno mi ovo za poređenje plastike i metala u uređajima. Mnogo puta sam opsovao korišćenje sivog ili alu liva umesto plastike. Danas je najtvrđa plastika na nivou najmekših čelika. Sa "malom" razlikom što je čelik nemoguće izlivati u male predmete, nego je potrebna prilično skupa obrada, dok se najtvrđa plastika izliva kako vam volja.

recy

pre 11 godina

Da koristite Apple proizvode, takvih problema ne biste imali. Meni traju li traju i toliko sam ih nakupila jos uvek u radnoj upotrebi, da ne znam sta cu sa njima.

masa

pre 11 godina

Zamislite bojler koji proizvodi Magnohrom, Kraljevi. Garancija godinu dana, ,tacno posle garantnog roka procuri, e to je planirani kvar i to je umetnost, ne stigne ni kamenac da se nahvata.

Milan NL

pre 11 godina

Ovo sto pise u tekstu je manje vise konzervativno i "romanticno" objasnjenje za brzu rashodovanost popularne tehnologije. Ja zivim u Holandiji, a znam i da vecina ljudi u zapadnoj hemisveri zna sto je i dokazano u vise navrata , kako na specijalnim emisijama, tako i u politici, da su SVI ti kucni aparati cipovani, ili drugim recima, programirani na; Dogovoren Vek Trajanja! A naravno, sve iz razloga Trzisne Ekonomije. Ne stavljaju se stari ili rashodovani delovi ( besmisleno je ) nego se nov aparat programira; Televizor, stampac, mobilni, racunar...da bude zamenjen nakon odredjenog vremena. Postoje izvesni programi, koji mogu da se skinu sa interneta i sa njima moze covek da pronadje i "askljuci" cip u svom aparatu ( takodje demonstrirano na "starim" printerima i televizorima) !

Ovich

pre 11 godina

Imam 7 godina stari "laptop" Dell. Radio je 5 godina bukvalno kao server non stop. Danas i dalje radi, barem 5 puta sam ga otvarao i cistio ventilaciju od prasine i svaki put mi ostane par srafova i delova koji neidu nigde. Ekran je mrtav skroz, fali 10 dugmica na tastaturi, bukvalno se raspada...

Ali zato masina radi kako treba, vrti xp i bez problema moze da se prikljuci na TV i wireless tastaturu.

Aleksandar Perduh

pre 11 godina

Kvalitetni uređaji postoje. Problem je što nemamo 2000 ili 20.000 evra da kupimo kvalitetan uređaj kao amerikanac ili švajcarac nego hoćemo za 200 uređaj da traje 20 pa bilo bi lepo i više godina. Sledeći je problem što su nam sada oni nešto krivi što imaju a mi nemamo. Oni imaju tako što su napravili sebi šta im treba. Krenulo im je pa su napravili više, tako da sada mogu i drugima da prodaju. Vole sebe više nego mi.

Aleksa

pre 11 godina

RoHS je zajedno sa pohlepom proizvođača žešće uzdrmao kvalitet potrošačke elektronike, a taj trend traje već nekih desetak godina.
Primera radi, imam SCPH300XX PlayStation®2, fat model koji i dan danas šljaka kao sat uz vrlo blagu emisiju toplote, dok sam jedan CECHA fat Playstation®3 zbog kvara na bluray uređaju zamenio slim konzolom CECH-2504B na kojoj može komotno da se isprži jaje i kojoj usled toplote "krcka" plastika pri radu.
Takođe, skoro sam imao prilike da uradim redovni servis Asus K50 laptopu čije je hlađenje kriminalnog kvaliteta - kuler (prečnika 5 ili 6 cm) hladi tanku šipkicu obmotanu bakarnom folijom koja je prikačena za bakarnu pločicu, koja se dalje nalazi direktno na AMD procesoru, dok celu izvedbu hladnjaka od matične ploče deli film folija i nešto silikona. To jeste low-end uređaj, ali nakon dve godine garancije jednostavno teško može da posluži u redovnoj uporabi bez problema.
Od ostalih uređaja, rekao bih da najviše crkavaju monitori, konkretno propadaju lemovi u power i panel sekciji, zbog vec pomenutog manjka olova u lemovima, itd. Pre bilo kakve kupovine treba overiti end-user rivjuove na netu, naravno, u startu se opredeliti za kvalitetnije proizvode sa dobrom garancijom od tri do pet godina.

HeadsUp

pre 11 godina

Verovali ili ne, ja jos uvek imam potpuno ISPRAVAN Bosch frizider iz 1958 - http://www.henrikolling.dk/images/iec/dsc002.jpg :)

Jedini razlog zbog kojeg cu ga zameniti je to sto mi je ipak potreban veci. Bolji tesko da cu moci da nadjem.

Rodni

pre 11 godina

@nekitamo pa verovatno ti se pokvario kad si kupio gotovu konfiguraciju sa lagera, gde se stavlja i ono sto nije predvdheno za taj slot. Posto ja pratim dosta nove procesore, maticne, graficke itd. u jednom momentu mi zapadne za oko maticna ploca sa podnozjem za APU Procesore (u pitanju je FM1 podnozje) sa integrisanom grafikom u procesoru. Oni su lagano stavili nzm kako im je uspelo, procesor Amd phenom x4 965 BE sa am3 podnozjem. Kada sam im rekao da je nemoguce da takvo nesto radi, jer sam i sam sebi sklapao konfiguraciju i drugima koji su veoma iznenadjeni sa ulozenim dobijenim, oni su meni rekli da to nije moj problem i da sve perfektno radi, ali da jos uvek nisu prodali nijedan priperak. Taj koji je naseo na takvo nesto i bio je je u cudu da se odmah pokvarilo. PA KAKO NECE? Kad sve vrvi od prevaranata.

robert

pre 11 godina

Ovakva vest nije nista novo, vratimo se samo u doba kada su se proizvodile obicne sijalica za kucu, nekada su proizvodjene tako da traju dugo a danas traju svega 1000-2000 sati, ako imamo srece. U doba otprilike pre oko sto godina, vlasnici firmi su kaznjavali inzinjere ako su napravili proizvod koji dugo traje, takav trend su morali da usvoje svi proizvodjaci na svetu kako ne bi placali kazne za to sto proizvode kvalitetno. Izgleda da se to svima osladilo i sada svi to rade. Problem je u tome da ne postoji vise pravilo, skuplje je i bolje jer to najcesce ne mora nista da znaci...naravno sa izuzetcima.

laneSU

pre 11 godina

Odlična tema. Svojevremeno sa kupio Sharp-ov CD muzički stub sa 6 CD-a koji sam pazario 2001. godine u Beogradu za tadašnjih 750 DEM, bila je specijalizovana Sharp radnja u Sarajevskoj ulici. Za divno čudo, i dan danas radi i pušta CD-ove kao da je nova, takođe BMW serija 3, 1986. godine sa metalnim branicima, kvakama, komponentama motora, bez jeftine kontaminirane plastike, i dan danas ide dobro, svako dugme i uređaj radi. Danas ova nova korejska vozila kao da imaju rok trajanja 100.000 km

Elektron

pre 11 godina

@Dare
Nema potrebe da te cudi jer to sto @srBIN tvrdi je cista fantazija. Tacno je da proizvodjaci ugradjuju komponente kojima je ogranicen rok trajanja, ali nijedan normalan nece to da uradi na programibilan nacin koji je moguce precizno dokumentovati i objaviti na Internetu. Nisu oni bas toliko glupi. Evo ja pozivam @srBIN da objavi konkretne dokaze sa konkretnim modelima zajedno sa disassembly-ijem EEPROM-a, pa cu da mu verujem.

Vlada

pre 11 godina

NIsu svi proizvodjaci isti.
Imam Nokiu 8800 siroco vec pet godina i posle vise od stotinu padova radi bez greske.
Philips takodje pravi izuzetno kvalitetne proizvode. Skorije sam bacio njihov monitor posle deset godina rada (i dalje radi bez greske) samo zato sto sam kupio novi monitor, naravno philipsov.
Mislim da se ovak trend javio sa pojavom Samsunga, LG, i ostalih korejanskih i kineskih marki cija je odlika niska cena i simpatican dizajn, ali los kvalitet.

Mrk-Djok

pre 11 godina

@(Шибицар, 12. novembar 2012 19:23)

"Kalaj" koji se danas koristi pri lemnjenju stampanih plocica ne sadrzi vise olovo, nego je cist kalaj. Dakle vise nije stetan po zdravlje, ali se cesce javlaju kvarovi.

Soni Trinitron televizori s pocetka 90-tih su poznati po tome sto se pokvare posle 10-tak godina i ne mogu da se poprave. Srecno za taj tvoj s pocetka 00-tih!

Taj sporet, da je zena cesce koristila rernu i pekla gibanicu, do sada bi lim rerne progoreo.

Kod zamrzivaca, iako motor jos radi, verovatno je izolacija pocela da propada i zamrzivac poceo da curi.

Ima i sada robe koja je kvalitetna, ali ljudi nemaju para nego kupuju jeftino. Kolko para tolko muzike.

war is on

pre 11 godina

Elektronika se menja i u buducnosti ko zna sta cemo sve videti, a da neko mora na tome da zaradi je u danasnje vreme sve evidentnije. Tek tamo za jedno 15 godina, dok se covecanstvo malo osvesti, da moze da se zivi autonomnije, sa manje potrosene energije, sa sopstvenim energetskim kapacitetima i izvorima obnovljive energije...e tad ce kompanije da se utrkuju sa nizim cenama solarnih panela, turbina na vetar, geotermalnih sistema za takozvane "Ekspo" gradove. Zeleznice ce imati sve veci faktor izmedju takvih naselja. Automobilska industrija pretrpece ogromne gubitke zajedno sa naftnim kompanijama, dok ce bakar vredeti skoro ko zlato.
Zamislite samo, na nekom zitnom polju usred nedodjije stoji neko cudo nalik na danasnji traktor, koje sa prvim zracima sunca ukljucuje sisteme i ucitava program za obradjivanje, dok mu se paneli sire prema suncu puneci baterije - koje ce naravno pretrpeti najvece promene. Nigde coveka, samo robotika, masine i skajnet.

Mobilni telefon ce biti smesten na narukvici sa projektorom, a tastatura ce biti polutrajna tetovaza na podlaktici Qwerty, dok ce prijem zvucnog signala moci da se detektuje preko mindjuse, posto ce u buducnosti opet zavladati pank fazon...

Gomila stvari nas ceka, zivi bili pa videli...

nowave7

pre 11 godina

Evo ga, krecemo opet, teorije zavere. Sa jedne strane, gospodo potrosaci, hocete jeftine uredjaje, poslednje generacije, a sa druge strane da vas sluse 100 godina. Kvalitet kosta.

vratite nas u srednji vek

pre 11 godina

Sve ima svoj vek, nista i niko nije vecan pa ni ljudi koji se vremenom razboljevaju ako se ne odrzavaju kao masine koje se kvare.

Zato nekukajte najbolje je da se vratite u srednji vek oni se nisu zalili imali jak organizam zdravom ishranom a ne ovom sadasnjom fastfood koja izaziva gojaznost i holesterol i skracuje zivot.

Kome trebaju sijalice kada imate vatru baklje,kakva rerna moze da zameni kotlove, centalno grejane preskupo zato se ususkate u krzno nekog medveda kao vas trofej,... a tv,dvd,web pred kojim ce te vremenom ocoraviti,pustiti korenje i autrofirati zamenite zenskim konanicama uz alkohol 110%. Auto i djip nemoze da mrdne van puta po nekom kamenjaru da ne pukne guma,osovina,nestane gorivo ili rikne akumulator a nemoze ni da preskace rampe kao konj..znate ono u saobracajnoj guzvi svi jedan do drugoga trube i besno masu rukama ajde konju jedan sta cekas, epa da imate pravog konja samo bi presao preko svih tih auta u mestu a vi bi ste mahali buzdovanom dole po njima eh to je bilo pravo vreme sloboda, cist vazduh, nezagadjen smogom koji izaziva kancer,bilo je ratovanje u 1:1 kakva bre demokratija i pregovori za teritorije, pliticka priznavanja...

Ljudi postaju robovi svoga kratkotrajnog tehnoloskog luksuza a zivot prodje dok trepnete a onda kazete da sve je to vreme uzaludnog rada i materijalnog odricanja besmisleno potroseno u neki krs za reciklazu.

mail

pre 11 godina

Ali kako kada u okviru iste firme, postoje linije za ovo ili ono trziste. Tako npr. u Srbiji mozete kupiti sta hocete, sve je loseg kvaliteta od bilo kog proizvodjaca. Neke racunare koje sam kupio napolje, nikada i nisu stigli na srpsko trziste.

Dare

pre 11 godina

@srBIN:
Hvala ti za potvrdu, upravo na to sam mislio kad sam pisao komentar. Dakle, u aparate se NAMERNO ugrađuje deo čiji je zadatak da u određenom trenutku sprži uređaj.
Čudi me da se u svetu nije desila nijedna tužba protiv proizvođača, na ovu temu.

Ssd

pre 11 godina

Promenili su standardi,koriste losije materijale ali ekoloski pogodne.Mada i ljudi ne znaju da cuvaju i odrzavaju racunare.Vecina otvori kuciste tek kad nesto crkne.

denz

pre 11 godina

odavno poznato..jos od one price da microsoft namerno pravi greske u programima pa da deru korisnike sa servisom.. drugi primer da profesori na faxu namerno stavljaju greske sitne u slajdove, koje svaki put kazu kad uoci neko gresku da ce da isprave to i nikad ih ne isprave

Resenje

pre 11 godina

Ja ne znam šta je čudno, danas svi hoće novo i što jeftinije pošto se često menja, ovo je logično i dobro, bolje da na svake 3-4 god imate skroz novo nego da platite puno pa da čuvate 50 godina nešto što je zastarelo još odavno.

jj

pre 11 godina

Ne znam o čemu pričaju, sve što imam od elektronike i dalje radi. Sega Mega Drive je prestala da radi, eto to, posle oko 10-15 godina. Mislim da se pre radi o tome da sad svi kupuju tu robu, pa ne znaju da je čuvaju.

Scum

pre 11 godina

imati u vidu da i struja nije dobrog kvaliteta... inače kupio sam usb SanDisk Cruzer sa garancijom od 10 godina, skuplji je za 1/4 od običnih istok kapaciteta... izgleda posluju na svoju štetu

Nišlija

pre 11 godina

Ja sam skoro primetio da su svi moji uredjaji marke Samsung u zadnje 3 godine crkli. Mobilnom telefonu je mesec dana nakon kupovine crkao ekran. Crkao je motor na dva usisivaca (prvi za razliku od drugog sluzio 2 god.). Crklo mi je ozvucenje, 2.1 sistem pre nekoliko meseci. Crklo mi je napajanje televizora iste marke takodje pre nekoliko meseci. Od svih kvarova ovaj na televizoru je najbenigniji, a imajuci na umu da taj isti traje i najvise od prethodno navedenih uredjaja, cini mi se da su jedino Samsung televizori zadovoljavajuceg kvaliteta dok ostala elektronika ne moze da potraje ni godinu dana.

nekitamo

pre 11 godina

kupio kompjuter 2010 i posle 2 meseca se pokvario i danad ne mogu da ga koristim...trenutno koristim dellov laptop koji savrseno rad godinu dana

Garbage collector

pre 11 godina

Trenutno razmena podataka u procesoru je nešto manja od brzine svetlosti (i to između desetine i desetine miliona prekidača ). Na jednoj grafičkoj kartici se nalazi se preko hiljade delova. Hard disk je namagnetisana ploča. I u prirodi namagnetisanost slabi vremenom.

Ovaj tekst je apsolutna glupost, jer onda ispadne da se proizvođači trude da njihov proizvod bude što nekvalitetniji i nestabilniji.

Libertarian

pre 11 godina

Džabe logika i zdrav razum... Sve je to zavera protiv jadnih potrošača.
Računari i telefoni nikad nisu bili kompleksniji, normalno je da će se češće kvariti u odnosu na modele od pre 20 godina.

Na telfonu imate barem 10 puta više komponenti u odnosu na ranije generacije i svaka predtavlja kariku koja može da se pokvari i onesposobi čitav lanac (uređaj).
Jedini ekonomski razlog u ovoj priči je (ne)mogućnost zamene određenih delova, te neophodnost zamene čitavih jedinica jer nije isplativo menjati npr samo flash memoriju u telefonu.

Takođe valja napomenuti da tehnika nikad nije bila pristupačnija.
Kako je logično očekivati da telefon sa kamerom koji košta 200€ traje isto kao
Nokia 3310 koje je u svoje vreme bila skup telefon i neki foto aparat dok im je zbirna cena daleko prevazilazila ovih 200€?

Uživajte u blagodetima tehnološki najrazvujenijeg trenutka civilizacije.

Mika

pre 11 godina

Meni su u Samsung televizoru (46") probili kondenzatori u napajanju. Ispostavilo se da su na bas od 12V stavili kondrnzatore za 10V. Na YouTube-u sam nasao kako se manifestuje problem i zamenio ih sam, pa mi sada radi, ali da nisam to na vreme uradio crklo bi nesto drugo (trazi "samsung lcd clicking").

Tivadar

pre 11 godina

Sa time cine drustvo efikasnijim, jer obezbedjuju vise radnih mesta i brzi obrt novca... Lako je bilo u komunizmu napraviti frizider koji traje 50 god... Nije to nista lose, samo prirodno - i jedno i drugo...

Mirko

pre 11 godina

Opet ja.Mirko Djuric programer informatike iz Sombora.Ovo je odlicno sto se objavili.Zna se to vec decenijama sta rade proizvodjaci,ali treba o ovome sto vise pisati.Uz jednu molbu: napisite KOMPJUTERI.Ne racunari!Pravilno je : KOPJUTERI!Racunari su fiskalne kase...digitalni satovi...

recy

pre 11 godina

Da koristite Apple proizvode, takvih problema ne biste imali. Meni traju li traju i toliko sam ih nakupila jos uvek u radnoj upotrebi, da ne znam sta cu sa njima.

Dragan

pre 11 godina

Moj Apple laptop je star 6 godina. Jedina intervencija bila je kada sam ubacio SSD disk posle 2 god (nisam morao, dakle nije bio kvar).

I danas na njemu pokrecem poslednji operativni sistem i radi bolje od vecine win laptop-ova.

Ova prica naravno da vazi ali to je zato sto to trziste trazi -> laptop koji kosta $400-$500, a ja sam bio "lud" kada sam dao $2000.

vujic

pre 11 godina

bas me cudi ovo za "jabuku".Ja sam mislio da su oni mnogo gori od ostalih, kad sad, oni ko podjednako losi, ali dosta skuplji. A i pogotovo "jabucari" pate od tog trendiranja. Kad se samo setim sta ga je Stiv Djobs smeca napravio dok ti komp. nisu poceli da lice na nesto. Al' ajd' ti to sad "jabucarima" objasni u kojoj meri oni stete sredini da bi propratili puki inovatorski imidz jednog obicnog kockara. Ono, ajde da prokockam milione tona otpada, pa mozda se nesto i izrodi. I jos ode na univerzitet da ohrabri studente, da ih motivise da za pocetak nije strasno praviti smece, ali samo ako se veruje u sebe!
Licno se nadam da se Stiv Djobsovi nece vise lako pojavljivati.

Garbage collector

pre 11 godina

Trenutno razmena podataka u procesoru je nešto manja od brzine svetlosti (i to između desetine i desetine miliona prekidača ). Na jednoj grafičkoj kartici se nalazi se preko hiljade delova. Hard disk je namagnetisana ploča. I u prirodi namagnetisanost slabi vremenom.

Ovaj tekst je apsolutna glupost, jer onda ispadne da se proizvođači trude da njihov proizvod bude što nekvalitetniji i nestabilniji.

Dr Larsen

pre 11 godina

Pa šta se čudite bre. Sve je sada drugačije i kratkotrajnije. Moj ćale sa kevom 50 godina u braku, samo je sa njom bio. Ja moju ženu skoro šutno zbog mlađe. "Ništa danas nije večno, pomiri se sa tim" - to sam ženi poručio preko advokata dok joj je uručivao papire za razvod, a i vama poručujem.
Aj uzdravlje

Bob

pre 11 godina

@(vujic, 12. novembar 2012 00:44)
Sta te cudi kod jabuke? da ne mozes u laptopu promeniti bateriju? haha razumem te naviko na vrhunski (lool) Win PC laptop pa ti nije jasno kako to a ?
Da ti sapnem ne treba ti eto moja jabuka laptop ima vise od 3 (tri) godine a baterija traje skoro 5(pet) sati
Toliko ti ne radi baterija na Win Laptopu kad je nov a ne posle 3 g ...znam imao nekad davno Win laptopove

A sto se tice generalno o roku trajanja masina istina je moj deda ima AEG ves masinu godiste 1967 u podrumu pa kad nova moderna Candy nema sta nema (oko 6 godina stara) rikne ili ceka servis (bilo do sad 2 puta) on lepo dole u podrum i pere na staru radi BP
Isto vazi i za ves masinu Gorenje od moje majke godiste 1970 ovo cudo jos radi mada nije vise u upotrebi ali je steta da se baci pa radi !?

адобе флеш

pre 11 godina

Зато и кошта 10 пута мање него пре 20 година када си за 5 просечних плата могао да купиш осредњи рачунар. Данас са пола осредње плате имаш шта хоћеш. Поред тога, душебрижницима би поручио да ако очекују врхунску справу имају у виду да је сврха потрошачког друштва редовно окретање производа. Није могуће да се направи уређај који ће опслуживати прегломазну машинерију софтвера која се на сваке 3 године у корену мења. Ајде да видим да ериксон од пре 10 година потера неки андроид или бежичну мрежу? Па ако се зна да нико неће користити тај мобилни за 5 година зашто уградити елементе који трају 40 година? Вечна техника не постоји, ако вам требају јака појачала идите код антиквара.

Dovlax

pre 11 godina

@marko
Marko, programeru informatike, ako ste zavrsili fakultet treba da znate da je u srpskom jeziku pravilno racunar, a ne kompjuter. Posto computer znaci u prevodu racunar!

vratite nas u srednji vek

pre 11 godina

Sve ima svoj vek, nista i niko nije vecan pa ni ljudi koji se vremenom razboljevaju ako se ne odrzavaju kao masine koje se kvare.

Zato nekukajte najbolje je da se vratite u srednji vek oni se nisu zalili imali jak organizam zdravom ishranom a ne ovom sadasnjom fastfood koja izaziva gojaznost i holesterol i skracuje zivot.

Kome trebaju sijalice kada imate vatru baklje,kakva rerna moze da zameni kotlove, centalno grejane preskupo zato se ususkate u krzno nekog medveda kao vas trofej,... a tv,dvd,web pred kojim ce te vremenom ocoraviti,pustiti korenje i autrofirati zamenite zenskim konanicama uz alkohol 110%. Auto i djip nemoze da mrdne van puta po nekom kamenjaru da ne pukne guma,osovina,nestane gorivo ili rikne akumulator a nemoze ni da preskace rampe kao konj..znate ono u saobracajnoj guzvi svi jedan do drugoga trube i besno masu rukama ajde konju jedan sta cekas, epa da imate pravog konja samo bi presao preko svih tih auta u mestu a vi bi ste mahali buzdovanom dole po njima eh to je bilo pravo vreme sloboda, cist vazduh, nezagadjen smogom koji izaziva kancer,bilo je ratovanje u 1:1 kakva bre demokratija i pregovori za teritorije, pliticka priznavanja...

Ljudi postaju robovi svoga kratkotrajnog tehnoloskog luksuza a zivot prodje dok trepnete a onda kazete da sve je to vreme uzaludnog rada i materijalnog odricanja besmisleno potroseno u neki krs za reciklazu.

jj

pre 11 godina

Ne znam o čemu pričaju, sve što imam od elektronike i dalje radi. Sega Mega Drive je prestala da radi, eto to, posle oko 10-15 godina. Mislim da se pre radi o tome da sad svi kupuju tu robu, pa ne znaju da je čuvaju.

Resenje

pre 11 godina

Ja ne znam šta je čudno, danas svi hoće novo i što jeftinije pošto se često menja, ovo je logično i dobro, bolje da na svake 3-4 god imate skroz novo nego da platite puno pa da čuvate 50 godina nešto što je zastarelo još odavno.

dnk

pre 11 godina

zato ja imam N95 godinama i ne menja mi se. Jeste se sva otrcala kao prostitutka, ali ispada, cak je i u vodi/soku kupana, a radi jos kao zvrk. Onaj iPhone jednom kad bi ispao, to bi bilo i poslednji put...

Vlada

pre 11 godina

NIsu svi proizvodjaci isti.
Imam Nokiu 8800 siroco vec pet godina i posle vise od stotinu padova radi bez greske.
Philips takodje pravi izuzetno kvalitetne proizvode. Skorije sam bacio njihov monitor posle deset godina rada (i dalje radi bez greske) samo zato sto sam kupio novi monitor, naravno philipsov.
Mislim da se ovak trend javio sa pojavom Samsunga, LG, i ostalih korejanskih i kineskih marki cija je odlika niska cena i simpatican dizajn, ali los kvalitet.

Potrosac osvetnik

pre 11 godina

Evo nekih saveta koji po mom skromnom mosljenju mogu pomoci - ne kupovati:
-nove automobole, ima ih u izobilju dobrih jeftinih polovnih.
-nove bicikle, ima ih u izobilju dobrih jeftinih polovnih.
-nove kompjutere i pripadajuce komponente.
-nove jednorucne baterije, servisirajte stare jer su bolje iako nisu lepe.
-uporno servisirati stare ves masine, trajace vam decenijama za male pare.
-uporno servisirati stare frizidere, trajace vam decenijama za male pare.
-uporno servisirati stare sporete, trajace vam decenijama za male pare.
-uporno servisirati stare usisivace, fenove,miksere,pojacala, muzicke stubove, termo peci,pegle i sve ostale uredjaje iz 70-tih i 80-tih, trajace vam decenijama za male pare jer su tako dimenzionisane, da traju "beskonacno" uz redovno servisiranje.
-nikada ne kupovati one patike koje Vam se dopadaju, vec samo one koje su od koze sa sivenim djonom. Bolje "ruzne" ali kvalitetne, nego lepe ali kratkotrajne i skupe.
-ne zurite sa kupovinom novog "plazma" televizora, sacekajte da vam katodna cev starog dotraje, tada ce vec biti nekih novih i kvalitetnijih i jeftinijih.

Nabrajanju nema kraja, sustina je da ne smete robovati estetskim i robnim trendovima, vec samo svojim interesima a to je da proizvod treba prvenstveno da sluzi svrsi, bude kvalitetan i jeftin za odrzavanje, a ne da bude lep, brendiran, skup i u modi, a kratkotrajan koliko i njegova kratka garancija.

laneSU

pre 11 godina

Odlična tema. Svojevremeno sa kupio Sharp-ov CD muzički stub sa 6 CD-a koji sam pazario 2001. godine u Beogradu za tadašnjih 750 DEM, bila je specijalizovana Sharp radnja u Sarajevskoj ulici. Za divno čudo, i dan danas radi i pušta CD-ove kao da je nova, takođe BMW serija 3, 1986. godine sa metalnim branicima, kvakama, komponentama motora, bez jeftine kontaminirane plastike, i dan danas ide dobro, svako dugme i uređaj radi. Danas ova nova korejska vozila kao da imaju rok trajanja 100.000 km

Ivan78bg

pre 11 godina

Matematika je prosta.Pre 8 godina najeftinije notebook je kosta 900 evra sada kosta 300.Sad kupite 3 za cenu nekadashnjeg jednog kome to smeta??

srBIN

pre 11 godina

To je uglavnom kod tv-a, aparata za kafu i neke maticne ploce racunara. Bavim se elektronikom godinama i svedok sam da u televizorima nalazim memorijske EEPROM cipove koji su tempirani na datume. Recimo kupite tv sada, a posle 3 godina on crkava i vi ga nosite majstoru koji ne zna da ga popravi. Naravno, pametni cip nakon odredjenog vremena okrene tok struje i ubija delove koje zamenite. Medjutim, nekolicina nas znamo gde je fora pa odmah potrazimo takav tip cipova koji mogu da odigraju ulogu laznog kvara. Najsladji je novac kada covek donese takav tv, ja nadjem cip, izvadim ga, stavim u programator, povezem na komp, obrisem tajmer u cipu, vratim ga na mesto, stavim par tranzistora i uznem 20 evra za 20 minuta. Isto je i sa svakim uredjajem koji ima vise funkcija koje se unapred zadaju. Tv, ves masina, aparat za kafu, neki frizideri cak, ledomati, mini linije, cd plejeri, dvd plejeri i slicno.

dulea

pre 11 godina

Nakon dva incidenta gde su mi delovi racunara otkazivali nekoliko nedelja po isteku garancije dosetio sam se kako sacuvati dzep: nekoliko nedelja pre isteka garancije nekog dela (ili kompletnog uredjaja ako je u pitanju laptop) ispitam koliko je otporan na visoki napon (upaljac za plin, bobina... snadjite se vec...ali pazite, ne koristite napajanje (220V !!) koje moze vidno da osteti uredjaj ili Vas ;) ) i onda ga odnesem na popravku. Takav kvar niko ne zeli da popravlja a ne moze ni da se jednostavno otkrije uzrok, pa je uvek usledila zamena komponente novom.

mail

pre 11 godina

Ali kako kada u okviru iste firme, postoje linije za ovo ili ono trziste. Tako npr. u Srbiji mozete kupiti sta hocete, sve je loseg kvaliteta od bilo kog proizvodjaca. Neke racunare koje sam kupio napolje, nikada i nisu stigli na srpsko trziste.

Tivadar

pre 11 godina

Sa time cine drustvo efikasnijim, jer obezbedjuju vise radnih mesta i brzi obrt novca... Lako je bilo u komunizmu napraviti frizider koji traje 50 god... Nije to nista lose, samo prirodno - i jedno i drugo...

trapav co'ek

pre 11 godina

zbog toga HTC belezi pad profita iz kvartal u kvartal, kao i svaki mob ima sitne bagove, ali jedini zivi posle 1000 padova i dosta popijenih vinjaka, vina i ostalih crnih sokova :))))

Nišlija

pre 11 godina

Ja sam skoro primetio da su svi moji uredjaji marke Samsung u zadnje 3 godine crkli. Mobilnom telefonu je mesec dana nakon kupovine crkao ekran. Crkao je motor na dva usisivaca (prvi za razliku od drugog sluzio 2 god.). Crklo mi je ozvucenje, 2.1 sistem pre nekoliko meseci. Crklo mi je napajanje televizora iste marke takodje pre nekoliko meseci. Od svih kvarova ovaj na televizoru je najbenigniji, a imajuci na umu da taj isti traje i najvise od prethodno navedenih uredjaja, cini mi se da su jedino Samsung televizori zadovoljavajuceg kvaliteta dok ostala elektronika ne moze da potraje ni godinu dana.

Aleksandar Perduh

pre 11 godina

Kvalitetni uređaji postoje. Problem je što nemamo 2000 ili 20.000 evra da kupimo kvalitetan uređaj kao amerikanac ili švajcarac nego hoćemo za 200 uređaj da traje 20 pa bilo bi lepo i više godina. Sledeći je problem što su nam sada oni nešto krivi što imaju a mi nemamo. Oni imaju tako što su napravili sebi šta im treba. Krenulo im je pa su napravili više, tako da sada mogu i drugima da prodaju. Vole sebe više nego mi.

moje resenje

pre 11 godina

Kupujem brendirane racunare sa zapada ali polovne. Ne crkavaju, menjam ih kad postanu slabi da guraju softver. Tako dobijam sve: i cenu i nekvarenje i menjanje posle odredjenog vremene.

I kad ih prodam dalje ili poklonim familiji - oni rade.

Probajte

Libertarian

pre 11 godina

Džabe logika i zdrav razum... Sve je to zavera protiv jadnih potrošača.
Računari i telefoni nikad nisu bili kompleksniji, normalno je da će se češće kvariti u odnosu na modele od pre 20 godina.

Na telfonu imate barem 10 puta više komponenti u odnosu na ranije generacije i svaka predtavlja kariku koja može da se pokvari i onesposobi čitav lanac (uređaj).
Jedini ekonomski razlog u ovoj priči je (ne)mogućnost zamene određenih delova, te neophodnost zamene čitavih jedinica jer nije isplativo menjati npr samo flash memoriju u telefonu.

Takođe valja napomenuti da tehnika nikad nije bila pristupačnija.
Kako je logično očekivati da telefon sa kamerom koji košta 200€ traje isto kao
Nokia 3310 koje je u svoje vreme bila skup telefon i neki foto aparat dok im je zbirna cena daleko prevazilazila ovih 200€?

Uživajte u blagodetima tehnološki najrazvujenijeg trenutka civilizacije.

h1ghwaymen

pre 11 godina

Kada kupujete laptop, otvorite ga, uhvatite za deo sa tastaturom i komponentama i uhvatite ga tako kao da zelite da uvijete fishek. Ukoliko osetite da se uz malo primenu snage, kuciste ugiba, taj model preskocite.
Tako nesto ce kad-tad prouzrokovati kvar.

war is on

pre 11 godina

Elektronika se menja i u buducnosti ko zna sta cemo sve videti, a da neko mora na tome da zaradi je u danasnje vreme sve evidentnije. Tek tamo za jedno 15 godina, dok se covecanstvo malo osvesti, da moze da se zivi autonomnije, sa manje potrosene energije, sa sopstvenim energetskim kapacitetima i izvorima obnovljive energije...e tad ce kompanije da se utrkuju sa nizim cenama solarnih panela, turbina na vetar, geotermalnih sistema za takozvane "Ekspo" gradove. Zeleznice ce imati sve veci faktor izmedju takvih naselja. Automobilska industrija pretrpece ogromne gubitke zajedno sa naftnim kompanijama, dok ce bakar vredeti skoro ko zlato.
Zamislite samo, na nekom zitnom polju usred nedodjije stoji neko cudo nalik na danasnji traktor, koje sa prvim zracima sunca ukljucuje sisteme i ucitava program za obradjivanje, dok mu se paneli sire prema suncu puneci baterije - koje ce naravno pretrpeti najvece promene. Nigde coveka, samo robotika, masine i skajnet.

Mobilni telefon ce biti smesten na narukvici sa projektorom, a tastatura ce biti polutrajna tetovaza na podlaktici Qwerty, dok ce prijem zvucnog signala moci da se detektuje preko mindjuse, posto ce u buducnosti opet zavladati pank fazon...

Gomila stvari nas ceka, zivi bili pa videli...

Ssd

pre 11 godina

Promenili su standardi,koriste losije materijale ali ekoloski pogodne.Mada i ljudi ne znaju da cuvaju i odrzavaju racunare.Vecina otvori kuciste tek kad nesto crkne.

Lev

pre 11 godina

Ne mogu da verujem da je konacno neko o tome poceo da pise. Pre nesto manje od dve godine kupio sam telefon (za 1 din, novogodisnja promocija) koji je na trzistu bio oko 500 evra tada. Telefon radi perfektno, vredi para, ako me razumete - medjutim, imam osecaj kao da je programiran da se sam dezintegrise posle dve godine. Vec je jednom bio na servisu, dva slova su mu se odlepila u roku od tri dana (programirana dezintegracija lepka?, pa sad neko nek mi kaze da se tripujem), a sada bukvalno mesec dana pred istek garancije otkazuje mu tastatura... sreca moja pa su omasili proracun inace bih ga pravo bacio. Tragicno, ne znam sta da kazem. Bas zbog toga, iako sam malopre rekao da ovaj fon od 500 evra zbog funkcija vredi para, smatram da je elektronika, posebno telefoni u danasnje vreme jako jako precenjeni, sto je bezobrazluk jer ovo potrosacko drustvo ne vodi nikuda.
Nekada je garancija od dve godine bila formalnost, tipa kupio si nas NEMACKI brend, za ceo zivot, ali ako je neka fabricka greska jbg koja se pokaze u roku od dve godine, zamenicemo ti i dacemo ti novi. Danas, danas je garancija bukvalno to - dve godine ti garantujemo, posle toga ti ne garantujemo nista.

Stefan

pre 11 godina

Ziva istina. Pocetkom 2009 uzeo sam samsungov lap top, pre 2 meseca ga nosio na opravku, sad opet crko. O telefonima da ne govorim.
Sigurno je da nista tu ne mozemo promeniti, ali je i sigurno da samsungov kompjuter vise nikad uzeti necu!

dnk

pre 11 godina

tako rade i sa softverima, namerno ostavljaju rupe, neke nedostatke da bi kupili sledecu novu verziju i tako u nedogled, a u biti su i do poslednjih 4-5 verzija softvera iste kao recimo Adobe-ove proizvodi, Nero, Windows OS, MS Office... Samo graficki dizajn se menja, uz par linija novoga koda i to sve za novu cenu starog proizvoda. Zato vec treba ocekivati beta verzije sldeceg OS mada je i Windows 8 pre par dana izasao u finalnoj verziji. Kapitalizam, pohlepa bogatih za još više... Gde je kraj...

dulea

pre 11 godina

Lek: (sort of) :)
Svi savremeni uredjaji su veoma osetljivi na posledice visokonaponskog praznjenja. To dovodi do kvara ciji je uzrok skoro nemoguce otkriti, tj, veoma je skupo (neisplativo). Dostupni izvori (bezopasnog) vrlo visokog napona u domacinstvu su: upaljac za plin na plinskom stednjaku i sistem za paljenje kod starih modela automobila (bobina). Ako se visokonaponsko praznjenje i dogodi kroz telo moze samo da bude (malo do vrlo) neprijatno, ali nije opasno niti izaziva povrede (ok, nisam rekao da treba vezbati ali da znate ako se desi - nista strasno). Uzmite kablove sa "krokodilkama" i dovedite viskoi napon i "masu" do dela uredjaja koji treba zameniti u garantnom roku. Masu prikacite negde na masu uredjaja, a kabl sa visokim naponom priblizite kontaktima uredjaja, procesoru ili memorijskim cipovima... sto duze i sto vise pokusaja to bolje. Onda aktivirajte upaljac plina ili neka neko startuje elektropokretac motora na kolima. Videcete kako varnica "skace" po uredjaju. Uglavnom je dovoljno nekoliko sekundi. Ponavljati postupak dokle god uredjaj ispravno radi. Srecno!

Rodni

pre 11 godina

@nekitamo pa verovatno ti se pokvario kad si kupio gotovu konfiguraciju sa lagera, gde se stavlja i ono sto nije predvdheno za taj slot. Posto ja pratim dosta nove procesore, maticne, graficke itd. u jednom momentu mi zapadne za oko maticna ploca sa podnozjem za APU Procesore (u pitanju je FM1 podnozje) sa integrisanom grafikom u procesoru. Oni su lagano stavili nzm kako im je uspelo, procesor Amd phenom x4 965 BE sa am3 podnozjem. Kada sam im rekao da je nemoguce da takvo nesto radi, jer sam i sam sebi sklapao konfiguraciju i drugima koji su veoma iznenadjeni sa ulozenim dobijenim, oni su meni rekli da to nije moj problem i da sve perfektno radi, ali da jos uvek nisu prodali nijedan priperak. Taj koji je naseo na takvo nesto i bio je je u cudu da se odmah pokvarilo. PA KAKO NECE? Kad sve vrvi od prevaranata.

nowave7

pre 11 godina

Evo ga, krecemo opet, teorije zavere. Sa jedne strane, gospodo potrosaci, hocete jeftine uredjaje, poslednje generacije, a sa druge strane da vas sluse 100 godina. Kvalitet kosta.

Mario Bros

pre 11 godina

Mene ovo podseca na firme sto prodaju brijace i zilete za njih. Umesto da taj metal zileta traje vecno jer je dlaka relativno mekana, oni se istupe posle par koriscenja, kako bi ljudi stalno kupovali nove a firma zaradjivala.

(ne)planirano zastareo

pre 11 godina

Planirano zastarevanje jeste ozbiljan problem i uredjaj koji je crkao par dana nakon isteka garancije (2 godine) je ogroman problem, ali moram da se osvrnem na dva veoma bitna detalja:

1. mi smo siromasno trziste i kod nas dolaze uredjaji (naj)losijeg kvaliteta... U to sam se nedavno i uverio kada sam kupovao neki el. uredjaj na poklon i usao u radnju bele tehnike... Toliko jeftine plastike i sumnjivih marki odavno nisam video... Dobar deo stvari je delovalo kao da nece izdrzati ni prvo koriscenje.

2. Frizider iz 63 i slicne price mozda deluju OK sto se tice zastite zivotne okoline, ali tom frizideru je verovatno propala sva izolacije i trosi struje bar 5 puta vise nego neki novi. Struja koju on trosi kod nas dobija se uglavnom sagorevanjem uglja. Ne kazem da frizider treba da traje 2 godine ali ne mislim ni da je frizider od 50 godina dobra stvar. Mnogo stvari se promenilo za tih 50 godina i mislim da je vreme da taj frizider ode u zasluzenu penziju - reciklazu. Slicna prica je i sa ves masinama. Novije masine trose manje struje i vode.

3. Niskonaponski elektronski uredjaji su prilicno pouzdani. Evo npr. monitori - ja ne znam nikog da mu je crkao LCD/LED monitor. Razlog tome je sto se on ne nosi sa sobom, nema pokretnih delova i trosi malo struje. Nasuprot tome mobilni telefoni se cesto kvare ili crkavaju i jedini razlog tome je to sto se on nosi sa sobom, hoce da ispadne, da pokisne na kisi, da nakupi vlage kada je vlazan vazduh, da se naprasi i sl...

AlexAndAr

pre 11 godina

Kada se pojavio mercedes 190 i 124 kompanija umalo nije propala jer se auto uopste nije kvario i skoro da nisu imali nikakvu zaradu od proizvodnje rezernih delova...

novi e pa sad

pre 11 godina

ja bih sada menjao svoj auto za bilo koji volvo iz 85-86-e. bez air baga...bez ABS bez Esp..bez serva..bez kilometara kablova senzora lambde. .raznih ECU..i opet bi manje išao na servis nego sad.

Marko

pre 11 godina

Ovo je tacno, ali i danas se mogu naci proizvodi koji ce trajati dosta duze od 3 godine. Kvalitet naravno kosta, a na nama je da odlucimo sta nam je u dugom roku najekonomicnije i najkorisnije.

onaj ko nije imao, taj ne zna

pre 11 godina

Laptop HP, AMD processor i Vista je "plava" kombinacija. Dere se ko majmun u dzungli, przi ko ringla, gubi drajvere posle apdejta. Onda malo fali zvuk malo grafika. Kad se ekran zaplavi tu je cuveni restore pa tandrljaj disk ceo dan dok ne proradi ponovo.
Sta da mu radis kad je ispravan i radi :-)

Petar Kojot

pre 11 godina

A kada to pokusam objasniti pacenicima koji donose racunare na servis onda me gledaju kao da im u najmanju ruku zelim pobiti familiju.

Conspiracy

pre 11 godina

Potrazite na Youtube - The Light Bulb Conspiracy

The Light Bulb Conspiracy uncovers how planned obsolescence has shaped our lives and economy since the 1920's, when manufacturers deliberately started shortening the life of consumer products to increase demand. The film also profiles a new generation of consumers, designers and business people who have started challenging planned obsolescence as an unsustainable economic driver.

The Light Bulb Conspiracy also looks at modern examples of planned obsolescence, including computer printers and the controversy over the inability to replace iPod batteries. Environmental consequences are seen most dramatically in the massive amounts of electronic waste that end up in uncontrolled dump sites in Third World countries such as Ghana.

Aleksandar

pre 11 godina

Koliko para toliko i muzike. Kada je moj deda kupio masinu za ves sredinom sezdesetih to je bila velika investicija. Podigao je kredit koji je otplacivao nekoliko godina. Nakon 5 godina kada je domacinstvo prezivelo kupovinu ves masine kupili su televizor isto na kredit... i isto velika investicija. Nakon toga resili su da uvedu telefon... prikljucak je kostao kao tadasnjih 10 plata! A sam aparat onaj EI Nis crveni telefon skoro pa kao cela jedna plata. Danas je sve to mnogo povoljnije ali se lakse kvari i manje traje.

nekitamo

pre 11 godina

kupio kompjuter 2010 i posle 2 meseca se pokvario i danad ne mogu da ga koristim...trenutno koristim dellov laptop koji savrseno rad godinu dana

masa

pre 11 godina

Zamislite bojler koji proizvodi Magnohrom, Kraljevi. Garancija godinu dana, ,tacno posle garantnog roka procuri, e to je planirani kvar i to je umetnost, ne stigne ni kamenac da se nahvata.

Nik

pre 11 godina

A zar nije ista fora i sa automobilima? Recimo, moj audi je star 13 godina. I ja bih platio recimo 4.000 € da ga uzmu nazad u fabriku, za te pare obnove, srede, ofarbaju, presvuku i izadje "ko nov". Fabrika dobije 4.000 €, nema otpada, auto ide dalje. Ali takve ponude ne postoje!!!! Jer bolje je za fabriku da prodaje za 30.000 €, koliko košta nov auto. Ko j... ekologiju i to što ćemo da se uskoro podavimo od otpada.

Milan NL

pre 11 godina

Ovo sto pise u tekstu je manje vise konzervativno i "romanticno" objasnjenje za brzu rashodovanost popularne tehnologije. Ja zivim u Holandiji, a znam i da vecina ljudi u zapadnoj hemisveri zna sto je i dokazano u vise navrata , kako na specijalnim emisijama, tako i u politici, da su SVI ti kucni aparati cipovani, ili drugim recima, programirani na; Dogovoren Vek Trajanja! A naravno, sve iz razloga Trzisne Ekonomije. Ne stavljaju se stari ili rashodovani delovi ( besmisleno je ) nego se nov aparat programira; Televizor, stampac, mobilni, racunar...da bude zamenjen nakon odredjenog vremena. Postoje izvesni programi, koji mogu da se skinu sa interneta i sa njima moze covek da pronadje i "askljuci" cip u svom aparatu ( takodje demonstrirano na "starim" printerima i televizorima) !

Зоран

pre 11 godina

Открили сте топлу воду. Топ је тако у САД и Канади већ бар 20 година. Ствари се кваре по истеку гаранције.

Kapetan Ahab

pre 11 godina

Nisu krivi proizvođači, nego potrošači koji nasedaju na fore, "ćim je novo, mora da je bolje od starog". Pogledajte samo one gomile budala koji noće pred radnjama da budu prvi vlasnici novog Windowsa, iPhona ili druge budalaštine bez koje život nije vredan.
Prvi automobili su se prodavali zajedno sa šoferom, a šasiju, motor i vešanje je ručno pravio jedan priozvođač, a unikatnu karoseriju po meri pravio je drugi. Zato je jedan auto koštao kao veće imanje na selu i vrlo malo ljudi ga je moglo kupiti, ali zato su neki i posle 120 godina upotrebe u odličnom voznom stanju. Nameštaj se pravio po meri, koštao je koliko i kuća, ali zato ga je praunuka nasleđivala od prabake.
Masovna proizvodnja je toliko demokratizovala potrošnju da je vremenom svako mogao da kupi jeftin (i loš) auto, jeftin (i odvratan) nameštaj od iverice itd.
Treba imati u vidu sledeće:
1. Kvalitet mora da košta.
2. Jeftin, a dobar i trajan proizvod, industriji ne isplati, evo zašto: da biste imali promet od recimo 1M evra godišnje, možete napraviti 2 kom. nečega i prodati ih po 500.000 EUR. Druga mogućnost je da napravite 10.000 komada nečega i prodate ih po 100 EUR. U prvom slučaju ćete imati velike troškove i probleme organizacije proizvodnje, dok je u drugom slučaju stvar neuporedivo lakša. Zato se i toliko proizvodi bofl. Još ako uz zaglušujuću reklamu ubedite onih 10.000 da će se kupovinom vašeg proizvoda osećati kao da pripadaju onoj grupi koja može da iskešira 500.000, bićete vrlo uspešan industrijalac!

Vanzemaljac

pre 11 godina

Treba i znati koristiti uredjaje i paziti. Mnogi su bahati. Kad neko kupi neku novu stvar, 0,01% cita upustva, jer kod nas jos uvek vazi ono: ja sve znam i razumem se u sve.
Primer: Moj drug uzeo TV, i povezao kompjuter sa TV-om preko DVI-HDMI-a. I nema slike, psuje TV i kompaniju i Azijate. :) Pitam ga, jesi procitao upustvo? Kaze, ma kakvi, ko to cita jos. Procitaj samo ti i javi. I posle pola sata: procitao sam, trebalo je u HDMI2 ubosti za takvu vrstu povezivanja.

borko

pre 11 godina

Verujem da su mnogi vec odavno o ovome razmisljali narocito kad mob telefon "otkaze" posle 2 god (a moj prvi, sa kraja 90tih trajao je 5 god), DVD snimacu za TV (jedna ultra "dobra" marka) za manje og godinu dana rikne komplet mehanika, a onda pogledam moj VHS video rekorder kupljen 89te kome je promenjen samo jedan plastican tockic i jedna mala el. komponenta (a raubovan je prvih 10 godina samo tako), ili mamin frizider jedne nam ex-"nase" robne marke, kupljen pocetkom 70tih, hladi pa rastura ili ves masina poznate nemacke marke kupljena takodje pocetkom 70tih, koja bi i dan danas radila, ali je morala da ipak posle skoro 35 godina u penziju jer ju izdao poklopac (a proizvodjac nazalost vise nije imao na lageru) dok je prala bolje nego ove hi-tec ves masine.
Koliko se secam i koliko znam iz prica mojih roditelja, tehnika je nekad bila investicija i po (mislim na ozbiljnu cenu). Iskreno ja glasam za trajnije a skuplje. Efekti po ekonomiju ce biti slicni kao sa ovim menjanjem svake godine, a priroda ce biti zahvalnija, a i ostavicemo malo prirodnioh resursa naslednicima

da

pre 11 godina

sa današnjom tehnologijom bi bilo moguće napraviti telefon koji bi mogao da traje 200 godina, ali očigledno to nije u interesu nekim ljudima.

kole KV

pre 11 godina

Danas se sve svodi na to da kupujemo stvari koje imaju dužu garanciju i da se nadamo da će izdržati garanciju.Moji prošli mobilni telefoni su bili Nokije i lako su izdržavali po 3 godine bez ikakvog kvara,menjao sam ih samo zbog zastarelosti.Ostali brzo crkavaju pa valjda zato Nokia i propada.

NN

pre 11 godina

Imao sam Nokiu 6303 i pokvarila se 2 dana posle isteka garancije, a moj cale jos uvek koristi nokiu 3510i i to vec 9 godina bez ijednog problema. Cak i sad mu baterija drzi 2-3 dana.

newyorker

pre 11 godina

Da, u ekonomiji postoje dva pojma: materijalna i moralna amortizacija.A takodje i pojam:zivotni cikls proizvoda.Svi su danas svedeni na najmanju mogucu meru a to je dve godine, sto je garantni period u EU.Nekada je proizvodjac bio zakonom obavezan da proizvodi rezervne delove sedam godina po ukoncenhu proizvodnje konkretnog modela.Ja imam nemacke magnetofone trakase iz prve polovine sezdesetih, i dan danas su u perfeknom stanju iako su koristeni u maksimalnoj meri. Cak i u mojoj nekadasnjoj radio stanici gde su radili svih 365 dana bez gasenja.Jedini deo koji je menjan su mali osiguraci.Njihov zvuk je neprevazidjen, cak i danasnjim digitalnim uredjajima.

Djole

pre 11 godina

Tema "Planirano zastarevanje" mi je odavno poznata. Igrom slučaja baš danas mi je fen za kosu počeo da varniči i da se plastika topi dok sa sušio kosu. Kupljen je pre recimo 5-6 godina. Nije bio jako skup ,a nijebio ni jedan od onih najjeftinijih. Kakva je situacija na tržištu još sam i dobro prošao. Stvra je u tome što u kući moji koriste fen za kosu Francuske proizvodje koji evo služi već PUNIH 40 godina! Za sve ove godine jedino je kabel skraćen za par cm jer se bio od silnog savijanja (posle svakog sušenja kose) "izlomio"!Eto odličnog primera....

Dare

pre 11 godina

@srBIN:
Hvala ti za potvrdu, upravo na to sam mislio kad sam pisao komentar. Dakle, u aparate se NAMERNO ugrađuje deo čiji je zadatak da u određenom trenutku sprži uređaj.
Čudi me da se u svetu nije desila nijedna tužba protiv proizvođača, na ovu temu.

robert

pre 11 godina

Ovakva vest nije nista novo, vratimo se samo u doba kada su se proizvodile obicne sijalica za kucu, nekada su proizvodjene tako da traju dugo a danas traju svega 1000-2000 sati, ako imamo srece. U doba otprilike pre oko sto godina, vlasnici firmi su kaznjavali inzinjere ako su napravili proizvod koji dugo traje, takav trend su morali da usvoje svi proizvodjaci na svetu kako ne bi placali kazne za to sto proizvode kvalitetno. Izgleda da se to svima osladilo i sada svi to rade. Problem je u tome da ne postoji vise pravilo, skuplje je i bolje jer to najcesce ne mora nista da znaci...naravno sa izuzetcima.

Vertigo

pre 11 godina

Moja prethodna mašina za veš ''Candy'' je radila bez pretsanka i bez ijednog jedinog kvara 23 godine! Na kraju je nepopravljivo crkla za sva vremena, ali ponavljam do kraja je radila bez ikakvog kvara ikad..šta mislite da li danas može da se nadje takva mašina, koja će toliko dugo raditi bez ikakvog kvara? Naravno da ne može ni slučajno...i tako je sa svim ostalim stvarima...ali me čudi da su ovi to tek sad ukapirali...meni i mnogim drugim ljudima je to odavno jasno...

Dzaja

pre 11 godina

Kupio sam laptop u uscu TOSHIBA, garancija 2 godine, i nesto vise od mesec dana pre isteka poceo da trokira, da koci, i u medjuvremenu nije mogao vise ni da startuje windows. Odneo u servis, i naravno, popravka trajala vise od mesec dana, istekla garancija u medjuvremenu, i kada sam dobio nazad racunar, radio je dva tri dana i opet sve isto.. I sta covek da kaze?

Ja

pre 11 godina

To najbolje vidim na primeru fena za kosu...moja majka ima fen gorenje star oko 30 godina..nikad popravljan koristi se svaki dan..a u medjuvremenu ja sam kupio bar 20 raznih fenova od kineza do najpoznatih svetskih marki i sve do jednog crkli a ovaj stari radi i radi i kladim se da ce da radi jos 100 godina.

Nenad

pre 11 godina

Majka koristi Iskrin usisivac koji je star koliko i ja skoro (34 godine), menjan je gajtan pre par godina i majstor kad ga je video kaze "Ne menjajte ni slucajno usisivac, takav se vise ne pravi".

denz

pre 11 godina

odavno poznato..jos od one price da microsoft namerno pravi greske u programima pa da deru korisnike sa servisom.. drugi primer da profesori na faxu namerno stavljaju greske sitne u slajdove, koje svaki put kazu kad uoci neko gresku da ce da isprave to i nikad ih ne isprave

kile

pre 11 godina

A to da su nekada uredjaju bili skuplji pa su zato bili kvalitetniji je samo delimicno tacno. Uredjaji su nekada bili skuplji zato sto ih je manje ljudi kupovalo (pogotovo racunare) pa je zato proizvodjac morao da ima vecu marzu. Danas se racunari i telefoni prodaju u ogromnim kolicinama pa marze mogu biti manje.

Dalibor

pre 11 godina

Smešno mi ovo za poređenje plastike i metala u uređajima. Mnogo puta sam opsovao korišćenje sivog ili alu liva umesto plastike. Danas je najtvrđa plastika na nivou najmekših čelika. Sa "malom" razlikom što je čelik nemoguće izlivati u male predmete, nego je potrebna prilično skupa obrada, dok se najtvrđa plastika izliva kako vam volja.

Tehnika elektronika

pre 11 godina

Glupo je porediti elektroneske uređaje sa uređajima poput usisivača,veš mašina i slično. Jednostavno rečeno još dok sam išao u srednju školu profesor nam je još rekao da je životni vek tih elektronskih uređaja nula. Samo iz razloga ako danas kupimo nešto najbolje sutra će izaći nešto još bolje. Tako nam je rekao da kad kupujemo te uređaje dobro razmislimo šta kupujemo, zašto i koliko to želimo da koristimo. Da prvedem imam laptop koji sam skupo platio i danas posle 6 godina on i dalje služi svrsi. Još i tada je imao 4 usb-a hdmi, jer sam zano da ga kupujem za kućnu upotrebu i da ću na njega kačiti svu sadašnju i budućui tehniku. Znam da ovo nema veze sa ovom temom jer se ni ti uređaji ne bi smeli kvariti posle isteka garancije.

Uređaji poput špotreta, veš mašina,mašina za pranje sudova ususisivača, klima uređaja, zamrzivača, firižidera moraju da traju minimum deset godina, inače je to onda bačena para. Ti uređaji neće bolje raditi kakvu god elektroniku da im ugradiš.

P.S spomenuli ste servise. pa to je najveća prevara koja se radi. Meni se pokvario jedan deo na zamrzivaču -motor. Kad sam okrenuo servis rekli su to košta toliko, cifra je bila velika.Srećom drug me jeuputio na jednog električara koji je poravio kvar tako što je zamenio neki deo koji je koštao ispod 1000 dinara. Tako kad govorimo o servisu pravo pitanje je koliko zanju ti što rade u servisu da otklone kvar. Izvinite zamena jednog dela koji se pokvario novim delom nema baš puno veze sa popravkom.

Dare

pre 11 godina

Ja sam čak sklon tome da poverujem da u pojedine uređaje ugrađuju i deo koji je zadužen da u određenom momentu sprži elektroniku. Pa kad sve ono može da stane u mali telefon, što ne bi ugradili i mikroskopsku komponenticu koja će biti zadužena da po isteku garancije, kad tajmer otkuca taj i taj čas - sprži procesor, na primer. Čik nek neko provali u svim tim sitnim komponentama da li ima i jedan "uljez".
Ali, proizvođači ne računaju da tako sebi mogu da učine magareću uslugu - da budu proglašeni za bofl proizvođača.

Radoje Domanović

pre 11 godina

Živa istina! Ali, šta da radiš ako te stari dobri uređaj izneveri posle 25 godina predanog rada? Moraš da kupiš plastiku jer drugog nema.

Petar

pre 11 godina

Tacno, nekada su uredjaji trajali duze. Babin Panasonic video rekorder i stricev stub iz osamdesetih, moja Pioneer mini linija koju sam dobio za 5,00 uspeh ba kraju prvog razreda 1997....svi odlicno rade! Ili na primer legendarni Trinitron televizori. Ja bih vise voleo da je proizvod skuplji ali i kvalitetniji (dugotrajniji), bas zbog ekoloskog aspekta. Dobro, tehnoloski progres je neminovan, tako da se pametni telefoni i kompjuteri moraju menjati, ali sta drastucno unaprediti kod npr. televizora, osim kvaliteta slike ili 3D tehnologije, a siguran sam da su mnogi korisnici zadovoljni trenutnim stanjem.

Che

pre 11 godina

Pogledajte samo tastature od pre samo nekoliko godina i ove danas.To nije ta plastika.
Komponente su nekada bile mnogo kvalitetnije,ali tada se nisu tako brzo menjale.Za jednu maticnu plocu koja bi trajala 10 godina,mogu da se naprave 4 koje ce izgurati garanciju,a obicno se tada komp vec i menja.Vec masina stara 3 godine ne moze ono sto moze nova.

Aleksandar

pre 11 godina

Neko je vec pomenuo pricu sa patikama.Nosim nike vise od 20 godina i nikada nije bio gori kvalitet.Kada mi se prvi put desilo da je pukao vazdusni djon,pomislio sam da je razlog tome kupovina u Srbiji i sumnjao sam da patike istog kvaliteta salju u EU i Srbiju.Onda sam poceo da ih kupujem u EU.I opet ista prica.Definitivno nike vise nemaju onaj kvalitet kao pre 5 ili 10 godina.Sada se veoma brzo nesto desi sa njima sto te natera da ih brzo zamenis.

AlCapone

pre 11 godina

Ja imam telefon Motorola Razr V3 vec sedmu godinu, tastatura je napravljena od aluminijuma i izgleda isto kao prvi dan. Telefon izgleda kao da ce mi sluziti jos dugi niz godina.

Ali postojala je jednom marka Schaub-Lorenz koja je proizvodila vrhnsku elektroniku da traje desetljecima, naravno propala je zbog dugotrajnosti svojih proizvoda. Kasnije ih je kupila ITT-Nokia... Danas jos postoji nesto pod tim imenom ali navodno nema veze sa "filosofijom" nekadasnjeg Schaub-Lorenza.

Aleksa

pre 11 godina

RoHS je zajedno sa pohlepom proizvođača žešće uzdrmao kvalitet potrošačke elektronike, a taj trend traje već nekih desetak godina.
Primera radi, imam SCPH300XX PlayStation®2, fat model koji i dan danas šljaka kao sat uz vrlo blagu emisiju toplote, dok sam jedan CECHA fat Playstation®3 zbog kvara na bluray uređaju zamenio slim konzolom CECH-2504B na kojoj može komotno da se isprži jaje i kojoj usled toplote "krcka" plastika pri radu.
Takođe, skoro sam imao prilike da uradim redovni servis Asus K50 laptopu čije je hlađenje kriminalnog kvaliteta - kuler (prečnika 5 ili 6 cm) hladi tanku šipkicu obmotanu bakarnom folijom koja je prikačena za bakarnu pločicu, koja se dalje nalazi direktno na AMD procesoru, dok celu izvedbu hladnjaka od matične ploče deli film folija i nešto silikona. To jeste low-end uređaj, ali nakon dve godine garancije jednostavno teško može da posluži u redovnoj uporabi bez problema.
Od ostalih uređaja, rekao bih da najviše crkavaju monitori, konkretno propadaju lemovi u power i panel sekciji, zbog vec pomenutog manjka olova u lemovima, itd. Pre bilo kakve kupovine treba overiti end-user rivjuove na netu, naravno, u startu se opredeliti za kvalitetnije proizvode sa dobrom garancijom od tri do pet godina.

dulea

pre 11 godina

Dobro Jutro!

Cilj preduzeca u trzisnoj ekonomiji je maksimizacija profita. Tacka.
Maksimizacija profita.
Ne proizvodnja/pruzanje kvalitetnih i trajnih uredjaja/usluga.
Ne proizvodnja/pruzanje kvalitetnih uredjaja/usluga.
Ne proizvodnja uredjaja ili pruzanje usluga.
Proizvodi i usluge su za njih samo nuzno zlo.

nenad

pre 11 godina

Imam računar star 10 godina u kući, i radi. Imam CRT monitor star isto toliko koji radi sa njime. Ja koristim Asus LCD monitor koji sam kupio pre 6 godina i služi me i dalje iako je u pitanju najjeftiniji model. Daewoo TV koji imam je star 12 godina, i morao se menjati visokonaponski trafo u njemu jednom (što je normalno). Nokia 6630 mi je radila 7 godina pre nego što je upala u vodu.

Dakle, i dalje ima proizvoda koji traju poprilično dugo, samo treba biti obazriv šta kupovati. Svi proizvođači mogu da naprave proizvode koji traju dugo, ali to će da košta da bi kompanija imala dovoljno sredstava za dalji rad. Generalno, ono što se greje i hladi često, ono što ima pokretne delove, ono što nije zaštićeno od vibracija će prvo da crkne.

Mrk-Djok

pre 11 godina

@(Шибицар, 12. novembar 2012 19:23)

"Kalaj" koji se danas koristi pri lemnjenju stampanih plocica ne sadrzi vise olovo, nego je cist kalaj. Dakle vise nije stetan po zdravlje, ali se cesce javlaju kvarovi.

Soni Trinitron televizori s pocetka 90-tih su poznati po tome sto se pokvare posle 10-tak godina i ne mogu da se poprave. Srecno za taj tvoj s pocetka 00-tih!

Taj sporet, da je zena cesce koristila rernu i pekla gibanicu, do sada bi lim rerne progoreo.

Kod zamrzivaca, iako motor jos radi, verovatno je izolacija pocela da propada i zamrzivac poceo da curi.

Ima i sada robe koja je kvalitetna, ali ljudi nemaju para nego kupuju jeftino. Kolko para tolko muzike.

Elektron

pre 11 godina

@Dare
Nema potrebe da te cudi jer to sto @srBIN tvrdi je cista fantazija. Tacno je da proizvodjaci ugradjuju komponente kojima je ogranicen rok trajanja, ali nijedan normalan nece to da uradi na programibilan nacin koji je moguce precizno dokumentovati i objaviti na Internetu. Nisu oni bas toliko glupi. Evo ja pozivam @srBIN da objavi konkretne dokaze sa konkretnim modelima zajedno sa disassembly-ijem EEPROM-a, pa cu da mu verujem.

Ilija

pre 11 godina

Ako cemo sikreno to nije samo slucaj sa elektronikom. Tako je sa skoro svim proizvodima. Odeca, obuca, pokucstvo, namestaj. . . Sve je tako. . . Prosla su ona zlatna vremena kad su proizvodi bili kvalitetni, danas su kvalitetni smao onoliko koliko garancija kaze, sve preko toga je lutrija. . .

Licika

pre 11 godina

Trebalo bi da te kompanije imaju zaradu i od prodaje rezervnih delova, ali nikako ne mogu da se setim da sam u poslednjih 10 godina čula da je neko npr. odneo TV na popravku. Svi odmah kupuju novo. Izuzetak su laptopovi i telefoni, ali imam utisak da kad jednom stignu do servisa, nikad više ne budu isti, samo usledi serija popravki.

Nikola

pre 11 godina

Ista stvar i sa patikama. Izgledaju nove, lepe ali mi se đon izlizao i propusta vodu pa na kraju koliko je tanak i prašinu. Sledeće patike kad sam kupovao proverim materijal đona, vidim da je jači i deblji, kad on se samo ceo počeo odlepljivati posle šest meseci. Ne vidim kako to unapređuje privredu, ja za nove patike nemam, a i da imam pare opet bi ih potrošio na nešto drugo. Izgleda je logika da ti uvek fali i da si u škripcu, tako svet valjda funkcioniše danas.

musterija nistarija

pre 11 godina

Pre pet godina kupio sam Samsungov LCD, platio ga 1.000 evra. Crklo mu neko kolo, ostao bez slike, odnesem ga na servis, kazu, moze popravka, kosta 220 evra. A, takav nov sada kosta 300 evra. I, aj sad ti, vidi!

Goran Matić -ST/Solin

pre 11 godina

Moja mater još uvik koristi Nokiu 1600 staru više od 4 godine,a padala je na pod milion puta,plivala u vodi i nema joj smrti. Baterija traje po 7 dana. Dođe mi da uzmem čekić pa da je polomim (Nokiu) samo da konačno promini mobitel samo se bojim da razbijem čekić. :D Za razliku od mobitela i kompjutera koji zahtijevaju zamjenu nakon određenog vrimena zbog napretka IT tehnologije kod npr veš mašina to ne bi trebao biti slučaj (a nažalost je) jer osnovna svrha takvog uređaja je oduvijek bila da opere robu bez obzira na milion dodatnih funkcija i brdo elektronike u njima. Jednako dobro će oprat i ona sa minimumom elektronike u sebi kao i ona najskuplja. Dakle, veš mašine se kupuju sa što manje dodatne elektronike u sebi, manjim brojem okretaja bubnja (400 ili 600 o/min) Veći broj okretaja vam garantira da vam npr. prije crkne ležaj i osovina bubnja, pa kad vam se to desi (kao meni sa Ariston mašinom starom 9 god) tek onda se možete "slikat". Popravak košta koliko i pola nove tako da se ne isplati. Sad je u kući Gorenje pa ćemo vidit dokle će izdržat (mada ni Gorenje više nije kao nekad što je bilo). Ahaa, sad sam se sitija,a na selu imam Obodin frižider iz 1963, očuvan,radi ko lud! Šta ti je kvaliteta.

P

pre 11 godina

Ovo je problem svih proizvoda, ne samo elektronike. Koliko puta sam od starijih čuo kako su im cipele, pantalone i ostale stvari trajale godinama, a danas se posle godinu i po, dve iscepaju. O elektronici i beloj tehnici da i ne govorim. Još uvek imamo neki ruski frižider iz '63, mašinu za veš staru 25 godina, fen star preko 30... A nova mašina za sudove se pokvarila par dana pre isteka garancije...

To je sve posledica potpuno naopakog sistema vrednosti koji nameće savremena ekonomija. Ekonomska "nauka" nema blage veze sa naukom i sve te priče kako je visoki ekonomski rast merilo blagostanja i kako su razni BDP-ovi GDP-ovi i ostala sr***a pokazatelji kvaliteta su gomia gluposti i laži. Živimo na planeti sa ograničenim resursima i ako se neopametimo, naj****emo!

Zoran SM

pre 11 godina

Pa ima stvarno više aspekata koje treba pokriti a da se priča ne razvuče u nedogled. Za neke uređaje je stvarno sramotno da budu bačeni i pokvareni za 2 godine tj. rekao bih za većinu uređaja. Povećati obaveznu garanciju na recimo 3-4 godine i deo problema će biti rešen. Ali kako je napisano u nekim komentrima ne očekujte od veš mašine ili lap topa koji su koštali 200-300€ da budu iole dugotrajni. Isto tako Automobili, klime, frižideri i ostali veliki zagađivači morali bi biti napravljeni maksimalno kvalitetno sa rokom trajanja minimum 10 godina, stvarno imamo jednu planetu i šteta je uništiti zbog istekle garancije.

Vladimir Ns

pre 11 godina

Ja imam ves masinu Gorenje proizvodnje 1990-te godina i dan danas je koristim. Do sad je puklo samo ono crevo od fioke za prasak do bubnja.Kad krene centrufuga malo zna da skakuce i to je sve. Skoro 23 godine "radnog staza" :-)

ja

pre 11 godina

Ja imam stariju Dell tastaturu koja je napravljena u dobu kada su koristili onu kvaltietniju i tvrdju plastiku, radi vec jedno 10-15 godina. Drug kupio neku fensi tastaturu za 30 eura, crkla posle 2 godine, imao garanciju, ali niko mu je nije ispostovao.

Mandrak

pre 11 godina

Sto se tice kompjutera, koliko para toliko muzike, oduvek bilo...

Ko se razume, i zeli da nauci, sam sastavlja svoj komp, i proces istrazivanja 'komponenti' i trazenja 'best bang for your buck' moze da potraje mesecima.

Ali se zato u najvecem broju slucajeva dobija najbolje moguce za ulozen novac. Za one sa dubljim dzepom, ili 'ljubavi' prema kompovima, koji pri tom nemaju problema da uzmu kredit i kupe tacno ono sto hoce je jos bolje. Mada uvek postoji neki uokvireni budzet koji nas vodi.

Ja sam pre 4 godine kupio komp, i dan danas sve radi savrseno, najnovije igre teram na maksimalnim podesavanjima, a normalan rad i surf nije vredam pomena.

Najgore su 'genericke' masine koje distributeri stancaju, pljusnu da se vidi da je 'lud' procesor, a niko ne obraca paznju kakva je ploca, napajanje, kuciste, kuleri... sve je to jako bitno. Posle toga dolazi odnos prema racunaru, dal' se cisti od prasine (unutar kucista, napajanje, graficka, kuleri). Struja je dosta bitna,ali to treba manje da vas brine, ako ste uzeli kvalitetno napajanje. I tako, sve u krug.

Za telefone i ostale uredjaje ne mogu da garantujem posto me to nesto preterano ne interesuje. Mogu samo da dodam da imam telefon iz 2004 koji jos uvek zavrsava posao, bez kvarova itd. A ispadao mi je, 1000 puta.

Sijalica

pre 11 godina

Sijalica kao simbol planiranog zastarivanja, od kada postoji potrosacko drustvo ovakve stvari se rade, jasno kao dan.
http://www.youtube.com/watch?v=m9960hcuOhU

Шибицар

pre 11 godina

Кевин фен из младости и даље ради. Она је 61. годиште. Горење фрижидер нам ради већ 25 година и ништа му не фали. Шпорет горење такође са краја 80-тих ради ок. Мењани су грејачи два три пута. Сони телевизор тринитрон имамо већ 12 година, ради савршено. Видим да је баш тешко наћи јефтиније слушалице за рачунар које имају металне шрафове, све сама пластика која пукне после пар месеци.

HeadsUp

pre 11 godina

Verovali ili ne, ja jos uvek imam potpuno ISPRAVAN Bosch frizider iz 1958 - http://www.henrikolling.dk/images/iec/dsc002.jpg :)

Jedini razlog zbog kojeg cu ga zameniti je to sto mi je ipak potreban veci. Bolji tesko da cu moci da nadjem.

Meda

pre 11 godina

Globalno uredjaji su losiji. Ali kod nas ima jos jedan problem. Nekada za tehniku trebalo je izdvojiti vise para ali poreklo proizvodnje je bilo garant kvaliteta. Danas je sve made in prc. a sem toga postoje i klase za odredjena trzista od kojih one losije zavrsavaju u zemljama poput nase. Jos kad na to dodamo neinformisane potrosace o svojim pravima i bahatost pojedinih prodavaca eto nama veselja.

Ovich

pre 11 godina

Imam 7 godina stari "laptop" Dell. Radio je 5 godina bukvalno kao server non stop. Danas i dalje radi, barem 5 puta sam ga otvarao i cistio ventilaciju od prasine i svaki put mi ostane par srafova i delova koji neidu nigde. Ekran je mrtav skroz, fali 10 dugmica na tastaturi, bukvalno se raspada...

Ali zato masina radi kako treba, vrti xp i bez problema moze da se prikljuci na TV i wireless tastaturu.

Muzicar

pre 11 godina

Takodje, sve kraci vek sintisajzera, cak i profesionalnih. Narocito osetljive komponente su ekrani i maticne ploce, dok kod pojedinih modela odredjene komponente "crkavaju" kao sto su otpornici ili citaci medija. Tako danas imamo paradoks da se Yamaha DX7 iz 1983 neretko prodaje u izuzetnom stanju, a aktuelni model sa neispravnim ekranom.

jaaaaa

pre 11 godina

dobrojutro narode... kako nikome do sad nije bilo cudno sto su stare ves masine radile po 20 godina, a ove nove riknu rti dana po isteku garancije :))

Ivan

pre 11 godina

@(srBIN, 12. novembar 2012 17:27)
Mislim da niste u pravu, apsolutno. I sam servisiram televizore, i kod vecine novih televizora, kvarovi se baziraju na popravci napojnog dela, elektrolitski kondenzatori koji su podlozni starenju. Drugi delovi koji se najcesce kvare jesu stabilizatori napona i st-up i st-down konverteri na maticinm plocama, dakle analogne sekcije. Nakon tih kvarova dolaze reprogramiranja "memorijskih" EEPREOM-a, i to iskljucivo vezano sa kvarovima u mreznom delu usled cega izgube ili promene sadrzaj na nekim memorijskim lokacijama, zatim nakon svega toga stradanja CCFL lampi u samom displeju, pa na dalje ostali kvarovi koje ne otkrijem i ne mogu da servisiram.
A o tome da se zna sta koja memorijaska lokacija znacui u eepromu i prevesti sadrzaj dump-a, i tako znati gde je u eepromu definisan neki tajmer, je malo irealno. Moguce da gresim, i voleo bih da me neko ispravi ukoliko je tako.
A iz iskustva, vecina kvarova je zasnovana na nekom vidu pregrevanja ili preopterecenja, a sve u skladu sa minijaturizacijom i prevelikom integracijom poluprovodnickih komponenata, kako bi uredjaji bili estetski prihvatljiviji, sto tanji i laksi Tv i prenosni racunari. Na sve to utice i cena materijala, narocito bakra i aluminijuma koji se koriste sto racionalnije, i po cenu male izdrzljivosti uredjaja.

Scum

pre 11 godina

imati u vidu da i struja nije dobrog kvaliteta... inače kupio sam usb SanDisk Cruzer sa garancijom od 10 godina, skuplji je za 1/4 od običnih istok kapaciteta... izgleda posluju na svoju štetu

Mika

pre 11 godina

Meni su u Samsung televizoru (46") probili kondenzatori u napajanju. Ispostavilo se da su na bas od 12V stavili kondrnzatore za 10V. Na YouTube-u sam nasao kako se manifestuje problem i zamenio ih sam, pa mi sada radi, ali da nisam to na vreme uradio crklo bi nesto drugo (trazi "samsung lcd clicking").