Subota, 02.07.2011.

00:02

Naučnici bi nazad, Srbija ih tera

Iako veliki broj mladih naučnika želi da se vrati iz inostranstva u visokoškolstvo Srbije, u tome ih sputavaju komplikovana birokratija i besmisleni propisi.

Izvor: Press

Nauènici bi nazad, Srbija ih tera IMAGE SOURCE
IMAGE DESCRIPTION

70 Komentari

Sortiraj po:

Jelena

pre 12 godina

"Kao sto kaze pokojni Momo Kapor kad opisuje nas "odliv mozgova" u knjizi (Serbian Mentality): The donkey is NOT invited to the party to dance, but to carry WATER. The west needs our education, our talents, our intellect, our fresh blood. From a business perspective, it does not pay to educated their own children, when they could buy the best educated slaves for a pittance....."

Morala bih da prokomentarisem...sve sto je napisano je tacno. ALI ko moze da tvrdi da u svojoj zemlji nisi rob? Ako dodjes do tacke da zavrsis fakultet vrhunski kao top 2 posto i ne mozes posao da nadjes ni u kaficu...o kakvom ropstvu u stranoj zemlji u kojoj se potpuno izdrzavas i zivis udobno, ovde govori?? Globalno da, ali zasto bi mene kao pojedinca bilo briga??? Ako u Srbiji nemam hleba da jedem?? A nemam? Zasto ne bih otisla na zapad i radila i zaradila, neka i manje od gradjanina Holandije u Holandiji recimo. Ako sa tim novcem mogu lepo da zivim i da se prehranim... A u Srbiji razmisljam da li mogu ili ne mogu danas da pojedem bananu?! Jer imam jedva za "leba"...

svedok vise povrataka

pre 12 godina

Drzava na povratku strucnjaka radi samo na recima, to je valjda svima jasno, i sistemskih resenja nema ni za srpske, a kamoli strane drzavljane. A pojedinci kao i u svemu drugom prolaze razlicito. Neko je vec radio u nekoj domacoj instituciji i otisao uz podrsku, nekome se posreci pa institucija vidi da vredi i potrudi se da ga zadrzi. Takvi plate 550 evra za nostrifikaciju i kad se ona zavrsi pocinju da rade, i uglavnom se ni ne zale. Ali dosta ljudi naidje na zid. Ono sto je neko napisao o konkursima, da su otvoreni i da ce komisija uvideti ko je bolji, to je cista utopija. Komisija moze da vidi da je neko sa strane bolji, ali vec postojeca mesta uvek zadrzavaju vec postojeci zaposleni. Za nova mesta zavisi da li su vec namenjena nekome. Vec dosta dugo radim na jednom od vecih fakulteta i jos nisam video da je neko primljen na konkursu samo na osnovu dokumenata koje je predao. Sve u svemu, nekome povratak prodje glatko, a nekome je nemoguc, problem je sto to cesto ima vise veze sa srecom nego sa kvalitetom i potraznjom za nekim strucnim profilom. I sta god ja ovde da pisem, nece se ta situacija skoro promeniti.

Icarus

pre 12 godina

@s tim rolaj- Ne sprecava,... osim tih 550/1100 eura :) i gomilu dokumentacije, prevod plana i programa od strane sudskog tumaca (10 eura stranica, a ima oko 50 stranica) i cekanja od 1 do 2 godine. Takvo je moje iskustvo bilo za fakultetsku diplomu. Ja se iskreno nadam da ce Srbija kao kandidat za EU priznavati USA&EU diplome bez nostrifikacije ili ce moja master diploma biti priznata samo izvan Srbije.

USA-BG

pre 12 godina

Meni nije jasno pojedini Srbi koji se toliko ponose na svoje diplome, znanje, pamet itd a dalje su toliko naivni i zive u nekim fantazijama! Sad bez viznog rezime idete, putujete a nista na tom zapadu ne vidite osim turisticke tacke.
@ Branko sto kaze "za ovih deset godina da Srbiji netrebaju naučnici već poslušnici"....
A sta mislis da ti naucnici rade na zapadu? sta su tamo? NIKO I NISTA
takodje su poslusnici, KVALITETNA jeftina radna snaga koga tapka u mestu i slusa!
Ajde da mi nabrojis (bar u predhodni 10-20god) nase naucnike poznate, priznate koji su zaradili "posteno" od svog znanja u svetu?
..Sad ces da mi pominjes nekog Teslu, Pupina itd za koje NIKO u svetu nije cuo osim saka "Yugosa" i koji su umrili u bedi od svog silnog znanja!
Danasnji naucnici tamo negde u svetu prezivljavaju mozda "malo udobnije" nego u Srbiji, ali u Srbiji imaju baka/deka babysitting service, neki nasledjen stancic mozda imanje, kvalitetniju i jeftiniju hranu, jednostavniji zivot gde ne moraju da putuju sat+ do/od posla jer na zapadu idu sto dalje od grada gde je inace "jeftiniji" deca nece zaboraviti svoj jezik i svoje poreklo sto se inace desava 99% nasim iseljenicima!
Kao sto kaze pokojni Momo Kapor kad opisuje nas "odliv mozgova" u knjizi (Serbian Mentality): The donkey is NOT invited to the party to dance, but to carry WATER. The west needs our education, our talents, our intellect, our fresh blood. From a business perspective, it does not pay to educated their own children, when they could buy the best educated slaves for a pittance.....
To neko shvati posle nekoliko godina boravka na zapadu, neko nikad ne shvati!!
Mladi u Srbiji treba da gledaju kako da menjaju vladu, politicare i sami kroje svoju sudbinu......svi su UVEk spremni za filozofiranje a za akciju reko ko prst mrdne!!!!!

Isidora

pre 12 godina

Nažalost put Srbija-Inostranstvo je jednosmeran, najbolji odlaze a vraćaju se samo za praznike, jer nisu dovoljno "stručni" za našu tehnologiju i dostignuća..

Pitanje

pre 12 godina

@XY Koji to univerzitet u Srbiji traži prevod doktorske disertacije? Beogradski izgleda da ne traži:
http://www.bg.ac.rs/csrp/obrazovanje/str_isprave.php

dejan

pre 12 godina

Čak i pravi magarci u zološkom vrtu su shvatili za ovih deset godina da Srbiji netrebaju naučnici već poslušnici. Naše "demokrate" smatraju da je najgori i najgluplji "demokrata" bolji od najboljeg svetskog Nobelovca.
(Branko, 2. jul 2011 18:00)

To smatra i dobar deo birackog tela... zar ne??? I budi realan.. nije tako samo poslednjih deset godina! Da nije tako ne bi nam ovako danas izgledala celokupna politicka elita, ne samo demokrate. Dobar deo naroda ne voli ucene i pametne ljude nego demagoge... i to pocinje jos u osnovnoj skoli gde se dobri djaci nazivaju raznoraznim pogrdnim imenima... "streberi"... "bubalice"... itd.

s tim rolaj

pre 12 godina

@Icarus: U Novom Sadu nostrifikacija doktorske diplome za državljane Srbije košta oko 550 evra, a za strance duplo. Znam da je besmisleno i da je sumanuto skupo, ali taj propis ne sprečava nekoga ko se odlučio da se vrati da to zaista i učini. Kada je kolega sa MIT-a nostrifikovao svoju diplomu bilo je malo komično (jer mora da se sastane komisija i proveri šta je to MIT ;)) ali je taj posao obavljen i kolega je počeo da radi.

Ponavljam, da bi se neko vratio mora postojati želja na datoj katedri da se čovek primi i tada - osim administrativnih nebuloza - nema nikakvih posebnih problema. Sa druge strane, konkursi stalno izlaze i uvek neki povratnik može da se javi na njega. S obzirom na očekivanu veliku razliku u kvantitetu naučnih rezultata, ne vidim kako bi komisija mogla da izabere lošijeg kandidata.

XY

pre 12 godina

Konacno da neko pokrene ovu temu! Evo i mog iskustva sa cuvenom "nostrifikacijom": posle zavrsenih doktorskih studija na najuglednijem univerzitetu u jednoj zemlji EU htela sam da se vratim u Srbiju. Receno mi je da moram da

1)prevedem doktorat na srpski,
2)platim oko 1000 evra, i
3)cekam od 6meseci do 1 godine
da komisija odluci da li je moj doktorat, (ocenjen summa cum laude) dovoljno dobar za Srbiju. Zaista ponizavajuce! Kad sam se pozalila jednoj bivsoj koleginici sa katedre gde sam ranije radila (u Srbiji), rekla je 'pa sta ti mislis, da treba da priznamo doktorat sa nekog levog fakulteta?'

Elem, prijavila sam se na posao na univerzitet u Velikoj Britaniji, sa istom tom diplomom iz druge evropske zemlje. Niti je ko trazio da je 'nostrifikujem' niti je dovodio u pitanje, i posao sam dobila nakon intervjua i probnog predavanja.

Zasto Ministarstvo lepo ne sastavi spisak univerziteta sa kojih diplome nije potrebno dodatno ocenjivati? Zar Ministarstvo sumnja u kvalitet i akreditaciju doktorskih programa renomiranih univerziteta? Kako je moguce da istovremeno lobira da nase diplome budu priznate u svetu a ne zeli da prizna te iste svetske diplome kod kuce?

Nepromisljeno, glupo i stetno.

Goran

pre 12 godina

Strucnjaci ne mogu u Srbiju ali zato svaki drzavljanin cCrneGore moze dobiti nase drzavljanstvo kad god pozeli i da se zaposli gde hoce ... (cak i da postane predsednik Srbije ?!)

Dragoljub

pre 12 godina

G. Rektor nije u pravu. Nisu samo u pitanju ljubomorni pojedinci, u pitanju je sistem, sistem u kome je Univerzitet relativno udobna i dobro placena sinektura, sistem koji neguje negativnu selekciju i poslusnost, mesto stvaralastva.

Branko

pre 12 godina

Čak i pravi magarci u zološkom vrtu su shvatili za ovih deset godina da Srbiji netrebaju naučnici već poslušnici. Naše "demokrate" smatraju da je najgori i najgluplji "demokrata" bolji od najboljeg svetskog Nobelovca.

Milutin iz stranke

pre 12 godina

Koja je sustina zivota, zasto zivimo? To prvo treba da raskrstimo pa posle sve ostalo, jer kada to nije obradjeno sve drugo postaje problem i bolesno delovanje. Zivimo u tehnoloskoj eri kakvoj zivimo i to ne mozemo da zaustavimo. Jer velike multinacionalne korporacije i druge manje firme se takmice izmedju sebe i zaposljavaju sto strucnije ljude da bi nadmasili konkurenciju u servirali najbolji proizvod kome ce prodaja najbolje da ide, zbog zgrtanja sto vise para. Za to je potrebno znanje i naravno strucnjaci, to je glavni pokretac razvoja koji se ne moze zaustaviti i prirodan je. Pitanje je da li je dobar. Nije i jeste. Drustvo se sastoji od razlicitosti, nisu svi isti, tako je, tako ce uvek i biti. Zamislite da se svi naucnici vrate u Srbiju i naprave utopiju od nase drzave. Da li bi to vecno trajalo? Zamislite tehnoloska utopija gde su svi vezani za kompjuter, svi programiraju, sa kompjuterom vode ljubav i imaju seks. Da li je to prava priroda coveka? To sto ste ucili u skolama i sto vam je drzava servirala to je jedna vrsta znanja. Glup je covek koji misli da nepostoji nista drugo. Zasto ti naucnici ako su pametni i strucnjaci ne promene politiku zemlje. Jer nemaju to znanje. Oni imaju usko strucno znanje za tu oblast i to je lepo ali ovo drugo da kazem "politicko" "menadzersko" znanje nemaju. I sa kojim "oruzem" mislite da se borite. Pa i da se izborite drustvo ce se opet promeniti. Sve je relativno ko sto rece kolega "Ajnstajn". Prvo promenite sebe pa onda sve ostalo. Kako ce sveca koja ne gori da zapali druge svece.

pitanje

pre 12 godina

Zasto nasi strucnjaci koji zive i rade napolju ne pocnu svoju ustedjevinu da ulazu u fond kojim bi jednog dana finansirali vojnu invaziju i rusenje sistema u Srbiji, nakon cega bi mogli da se vrate u zemlju i da zive po pravilima koja im odgovaraju?

Dusica

pre 12 godina

Zasto bi mi iz inostranstva finansirali fond za rusenje sistema kako neko ovde predlaze kad taj sistem nismo mi ni gradili? Ja pripremam knjigu pod naslovom ''Lisicije gnezdo'' za koju mi poznanici i prijatelji kazu da ce biti pravi bestseller a radi se upravo o ovoj temi sputavanja nas iz emigracije da se vratimo. Maticnim parazitima itekako odgovara da se mi ne vratimo ali bi vrlo rado raspolagali nasim kapitalom. E nece moci. Srbija je nasa zemlja koliko i njihova a nicija nije do zore gorela, to znamo. Dole proizvodjaci sirotinje u Srbiji koje je sve vise pored kontejnera! Kapitalizam je jedino u Srbiji nepotizam i despotizam kvazi biznismena i kvazi egoisticne elite. Sic elita! Svima su lepljivi prsti dok je vecina podredjena selektivnoj primeni zakona. Sta bi sa borbom protiv korupcije i ([rivrednog) kriminala koji u Srbiji cveta? Price za malu decu bez dela.

Ognjen

pre 12 godina

Naucnici bi da se vrate, a Srbija im odgovara tako sto rekonstrukcijom ukida Ministarstvo nauke, i pripaja ga prosvdeti, sto nema ni u Svazilednu, da se nauka i skolkstvo spajaju... Ovde se istrazivaci rad strucnjaka na nasim fakultetima svodi na otvaranje koverata, a u nauku se nista ne ulaze. Nasi naucni radnici bolje da ostanu tamo gde su diplomirali, ili doktorirali, i tu se bave naucnim radom, jer ce njihovu strucnost ceniti, a ne kao ovde...

studentkinja

pre 12 godina

Neko je napisao da profesori ne zele da pruze sansu mladim kolegama da im ovi kasnije ne bi uzeli posao, i to je istina.
Kao student u obavezi sam da prisustvujem mnogim predavanjima, i nezadovoljna sam vecinom, kao i moje kolege. Desava se i da profesori ne dodju na predavanje ili kasne, i onda odrze nesto sto ni osnovci ne bi smatrali kvalitetnim predavanjem. Ali ipak, njih je nemoguce zameniti, jer ko jednom postane profesor na fakultetu, to bude do penzije ili smrti.

Vecina mojih kolega zeli da ode u inostranstvo nakon diplomiranja, sto bi trebalo da bude dogodine. Uzrok tome je bas ovo sto ste napisali. Niko ne postuje mlade strucnjake, ako ovde nemas vezu ili bogatu porodicu, onda si niko i nista. A toliko ima ponuda u inostranstvu, i zasto bi me privlacilo da radim neki bedan posao u Srbiji i pritom se odnose prema meni kao da treba da sam im vecno zahvalna?

Povratak

pre 12 godina

Mladi strucnjaci su ovoj zemlji neophodni,ali sta cete kad svaki dan slusate politicare vladajuce koalicije koji kazu da cine sve kako bi se mladi vratili u zemlju a onda procitate ovako nesto

Dea

pre 12 godina

Već dugo, dugo vidim opstrukciju kvaliteta i znanja na svim nivoima. Potpuno je svejedno da li je neko stručnjak sa 27 ili sa 77 godina. Važno je da je vrhunski stručnjak, za koga uvek ima mesta. U nauci i kulturi važe monopoli, nema zdrave konkurencije. Prava stvar je da naši nabeđeni profesori, od kojih zaista mnogi ne zaslužuju to zvanje, uđu u otvorenu utakmicu gde se vrednuje stvarna stručnost i izuzetnost, kvalitet objavljenih radova, a ne njihov broj, broj inovacija, otkrića i sl. Gledala sam na prijemnom jednog od fakulteta, kako osoblje i profesori samo histerično broje broj prijavljenih, zivkaju druge fakultete koliko je prijavljenih kod njih, lažu jedni druge i mentalno samo broje pare. Dno! Znanje nebitno, a prezir koji iskazuju prema stručnjacima koji su inostranstvu ne vredi ni da opisujem. Kada sam to gledala i slušala, mene je bilo stid, a oni to čak nisu ni primetili...

Icarus

pre 12 godina

@s tim rolaj - Da li ste upoznati koliko kosta nostrifikacija jedne fakultetske diplome? Pa koliko kosta nostrifikacija master diplome? Ja sam samo svoju fakultetsku nostrifikao, master jos razmisljam jer je skuplja! Nostrifikacija je upravo najveca prepreka jer je banalno da Srbija "proverava" diplome iz EU ili USA gde su skolske ustanove i obrazovanje neuporedivo kvalitetnije od ovog u Srbiji. Dokle god se placa nostrifikacija nece da se ukine jer je to jos jedan nacin da se otimaju pare!

Vlada Milovic

pre 12 godina

u prevodu ,,sta cete vi ovde?,,
poruka je jasna. zalosno sto ima toliko birokratije...... mislim da zemlje u okruzenju tako ne rade sa svojim gradjanima. Ovde imamo nasu skupstini u vladu sa njihovim propisima, pa oni su pametni, sto da dovodimo u sumnju njihove propise??

sole

pre 12 godina

Nije mi jasno zasto bi da se vrate kada ovde nema uslova za bavljenje ozbiljnom naukom? Mesta povremeno ima i za njih cim neko od nas dobije posao vani!

milan

pre 12 godina

"Mislim da su problemi s kojima se suočavaju ovi mladi naučnici više posledica nedelovanja ili pogrešnog delovanja ljubomornih ili nesposobnih pojedinaca da im neko sposoban ne bi ugrozio poziciju", objašnjava rektor Novosadskog univerziteta"

Sve je receno. Svaka cast!

Lider u regionu

pre 12 godina

Znate sta, ti koji bi "da se vrate" iz inostranstva ocigledno nisu sposobni da se snadju u tom inostranstvu, a nesposobni ni nama ne trebaju, zar ne? Doduse, mozda se varam. Mislim, ovde svi obozavaju gluplje i nesposobnije od sebe, zar ne?

sopranos - tako se to radi

pre 12 godina

Mozda su domaci strucnjaci ljubomorni, ali to nema veze sa zakonom. Djelic osniva centar za promociju nauke koji vec trosi na birokratiju silne pare, pa centar za inovacije ili tako nekako, koji takodje trosi pare, izjavljuje da ce dovesti naucnike povratnike, mada ne kaze kako. Ocigledno ministarstvo za nauku sluzi da digne kredite potrosi pare na stranke i ljude iz vlasti, a narod posle da vraca.

borislav

pre 12 godina

Srbija je drzava u kojoj, kad sve imas: ljude, sredstva, ideju i plan, cak i podrsku (npr politicku, ili sponzorsku), stvar propada, jer nisi podmazao, zadovoljio necije ambicije, ili prosto ti neko iz zavisti gura stap u tockove.
Grozna zemlja za normalan zivot.

Bojan

pre 12 godina

Koji naucnici povratnici? Na kojim projektima ce oni da rade kada drzava nista ne ulaze u nauku, a ljudi koji prave programe i strategije su metuzalemi iz Titovog vremena, nefleksibilni i nerazumni za danasnje trendove?

Klema

pre 12 godina

Nadam se za njihovo dobro da ti mladi ljudi nece nikada osetiti poriv da se vrate ovde. Ovo je bila i bice "Prokleta avlija" za svakog ko se drzne da promeni nesto u ovoj barustini.
Vuk i Dositej su oznacili preporod drzave kojom je vladao nepismen covek. Ovi danas tzv. kulturni i pismeni bi i jednog i drugog bacili u bukagije.

posmatrac

pre 12 godina

Definitivno postoji problem sa administracijom i preprekama da se naucnici vrate. Obrazovanju i nauci u Srbiji je mnogo veci problem sto mnogi odlaze. Da li neko ima statistiku o broju onih koji su od 2000te do sada napustili Srbiju a imaju fakultetsku diplomu?
Mnogo bi bilo lakse da se oni koji su nadprosecni zadrze u Srbiji nego da se privuku oni koji su nekada otisli.

Where is north from here?

pre 12 godina

Ovo je Srbije danas. U ovom tekstu je sve lepo receno:
http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/163381.sr.html
Ako ne zelis da krades, da se bavis korupcijom, zelenastvom, ako ne zelis da budes tajkun, u ovoj zemlji za tebe nema mesta.
Ako bi malo zloupotrebili devizu Dzona Kenedija i prilagodili je nasim potrebama: "Ne pitaj sta Srbija moze da ucini za tebe, pitaj sta ti mozes da uradis za Srbiju"
Odgovor bi bio: "Hocemo vas novac, ali vi nam licno ne trebate. Ostavite svaku nadu da cete nam ikada i trebati. Ova zemlja nema buducnost, ali vase pare su dobrodosle".
Ako se neko pozove na znanje i strucnost, velika je verovatnoca da dobije odgovor da je uz poljuprivredu i namensku industriju, glupost nas najveci izvozni adut!

branko

pre 12 godina

Pa za cega ovoj drzavi i sitemu trebaju pametni i obrazovani ljudi,da im kazu koliko su gresaka,kradja napravili a to naravno govori u kom pravcu trenutno Srbija ide i na celu sa kakvim ljudima ....

jelena

pre 12 godina

Ne razumem ovo da nema nostrifikacije diploma napolju. Sta, kao, sve diplome od bilo odakle priznaju se tek tako? Nesto ne bih rekla...
A i ovo kod nas ne izgleda normalno; hej, pa zivimo u informatickoj eri, za otprilie dve sekunde moguce je proveriti bilo koga! Ti sto cuvaju fotelje, a nemaju pojma, e, to su ti zbog kojih se i dalje ekonomski koprcamo.

Aristotel

pre 12 godina

Nostrifikacija diploma je najveca glupost koju smo izmislili. Ili si strucan ili nisi! Pokazi se teorijski i prakticno i to je to!
Ovako zaglupljeni, dozvoljavamo da nas kojekakvi univerzitetski profesori maltretiraju trazeci dlaku u jajetu, a pride mora da se plati 1000 eura za tu prokletu nostrifikaciju i jos da se ceka najmanje godinu dana!!!

Pepe

pre 12 godina

Evo cime se bavi ministar prosvete u zemljici Srbiji:
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2011&mm=07&dd=02&nav_category=11&nav_id=522747
E, ako je to srz i izvor svih nasih problema onda nam tece med i mleko.
Javno pozivam ove mlade ljude da vise nikada ne kroce u zemlju Srbiju, jer ovde i dalje vazi parola:
"U Srbiji sam se rodio, od Srbije cu i da umrem"

Sale

pre 12 godina

politickoj garnituri uopste ne odgovara da se uceni ljudi VRACAJU u zemlju, jer se boje da siroka masa (ne toliko ucenih) ljudi pocne da slusa povratnike ili slicno....ili jos gore - da se povratnici suprotstave politicarima, ne samo znanjem i govorom, nego i kapitalom......

Goran

pre 12 godina

Apelujem na vlasti u nasoj zemlji da ukinu sve barijere koje sprecavaju povratak naucnika koji su u Srbiji stasali, a posle morali na kraci ili duzi period da odu iz zemlje. Olaksajte nam da se vratimo i postavimo Srbiju na mesto koje joj u nauci pripada, a to je sudeci po tome gde sve nasi naucnici rade i cime se bave, vrlo visoko... Naravno otvorite nase naucne institucije i za strane naucnike, jer "cirkulacija mozgova" medju zemljama cini nauku zdravom.

Petar

pre 12 godina

Ma dajte molim vas, manite se ovih prica, kakvi naucnici, ko zeli da se vrati? U Srbiji ne postoji ni proizvodnja, a vi pricate o nauci?? Pa koliko se ulaze u nauku, koji procenat iz budzeta ide za to? Od bednog budzeta mizeran procenat, i sad jure naucnici da se vrate... Iz Srbije beze svi, od najsiromasnijih slojeva stanovnistva, azilanata Roma pa do naucnih radnika.

Voja

pre 12 godina

Neverovatno je sa koliko elana nastavnici sa Univerziteta plasiraju poluistine i zaobilaze suštinske probleme. Što se tiče povratnika nikakav problem ne bi bio da oni koji su kvalitetni dobiju angažman kada bi fakulteti ,,otvorili,, radna mesta za slobodnu konkurenciju. Tada bi povratnici regularno konkurisali i dobijali radna mesta jer su bolji od većine trenutno zaposlenih. Medjutim, fakultetima to ne pada na pamet, a pošto ima ograničen broj radnih mesta povratnici nemaju gde.

E sad, fakulteti bi ih angažovali za naučne projekte, jer mogu da ih biraju za naučna zvanja (ne samo za nastavna) i tamo bi konkurisali de fakto našim naučnicima koji rade na Institutima. Zaposleni u Institutima po svim pokazateljima iz prethodnih godina ostvaruju najmanje deset puta bolje rezultate nego nastavnici sa fakulteta. Zbog toga nastaje problem, jer većina povratnika u toj konkurenciji nema baš velike šanse po rezultatima.

Gospodo sa Univerziteta, stavite vaša nastavna mesta na fer konkurs - da vidimo koliko objektivno vredite u konkurenciji sa povratnicima i naučnicima sa Instituta. Manite se pisanja žalopojki po novinama i besmislenog dizanja školarina za našu decu!

dldo

pre 12 godina

Dobro, mladi su vazni iz vise razloga. Cini mi se da su naucnici u poznijim stadijumima karijere podjednako bitni. Oni su stvorili ime, imaju veliko iskustvo i kontakte po belom svetu, i bilo bi sjajno kada bi se neki od njih privoleli da dodju i odmah postanu profesori po nasim univerzitetima.

markoooo

pre 12 godina

Apsolutno se slazem sa rektorom, toliko imamo nesposobnih i neambicioznih ljudi, koji jednostavno ne zele napredak, jer bi ih taj napredak potpuno zbacio iz sedla...

Marko

pre 12 godina

Naravno da ovima u skupstini nikako ne odgovara da se u Srbiju vrate ljudi sa znanjem jer bi ih lako oduvali sa svih mesta. Tako da im je sigurnija varijanta da ne mogu da udju u zemlju nikako. Mislite da ce se potruditi da rese ovaj problem? Ne. To za njih ni nije problem, vec pun pogodak!

Marko

pre 12 godina

Drage moje kolege na privremenom radu u inostranstvu,

Nemojte gajiti iluzije da vas Srbija zeli nazad (bar ne u ovom zivotu). Situacija je veoma jednostavna, strucnjaka imamo ali vizije i resursa nikako i to ce tako ostati jos dugo, dugo, duuuuugooooo...
Zbog ovakvog koncepta, drzavi zapravo odgovara da sto vise mladih i sposobnih ljudi radi u inostranstvu jer upravo oni donose najvise para drzavi, najcesce kroz kupovinu stanova, pomaganjem roditelja i ostale rodbine, orocenjem sredstava u domacim bankama. Dok se taj koncept ne promeni, nikad se nece stvoriti povoljna klima za vas povratak. Po ovom principu funkcionisu i neke druge manje drzave kao sto su Grcka i Liban, koje su navikle na princip "'leba bez motike".
Nemojte se (mnogo) osvrtati i gledati u majku Srbiju vec pokusajte da uzivate u tom svom zivotu negde drugde, kad vec ne mozete tamo gde ste se rodili.

Pozdrav iz Abu Dabija,
Marko

p.s. Pojavio se jedan covek koji je hteo sve to da promeni, ali svi znamo kako je on zavrsio.

Vasa

pre 12 godina

Taj isti cata koji je preko veze za pare ili kako vec zavrsio prava ili nekakvu ekonomiju IMA VECU platu od doktora nauka na drzavnom institutu.
I moze mu se da radi sta hoce. Od sto pravnika i ekonomista koje iskoluje ova drzava nema koristi za istu kolko od samo jednog jedinog dobrog hemicara, biologa ili fizicara. Ali gle cuda, novi brucosi kidisu na prava i ekonomiju a prirodne nauke zaobilaze u sirokom luku...i mi hocemo u EU?

dejan

pre 12 godina

ima vec nekoliko godina kako sam se vratio u Srbiju
kajem se i otici cu nazad
osecam se prevarenim od strane ministarstva za dijasporu
zakoni se ne primenjuju ili se primenjuju selektivno (ko ima kakav uticaj u politici ili drustvu)
ono sto ljudi koji se vracaju zele je stabilnost. to ovde ne postoji.
ne mogu da pisem esej o ovoj temi.
Druga dimenzija problema je da je narod ustvari OK sa neredom.
Najjedonstavniji primer je npr
red prema mostu na gazeli u 2 kolone ali bar polovina ne zeli da ceka nego nas sve obilaze zaustavnom trakom
1 to je jako nekulturno jer se ljudi koji cekaju prave budalama
2 policija ne primenjuje zakon i ne kaznjava prestupnike

ovakvih primera je na svakom cosku. dok se ovo ne ispravi ljudi nam se nece masovno vratiti osim nekih budala kao ja koji su jos zaljubjeljni u svoju zemlju.

Aleksandar

pre 12 godina

Rektor je objasnio u jednoj recenici. Ma, koj' ce nam dokazani naucnici iz inostranstva, kad imamo svoje, eno i pozicija i opozicija, sve sami naucnici. Hajde nadjite naucnika na svetu koji ne radi nista i zaradi nenormalno, dok narod koji radi nema leba da jede. Welcome to Serbia!

naučnik aMITer

pre 12 godina

haha, "nostrifikacija" diploma u Srbiji nema nikakve veze sa nekom proverom stručnosti akademaca koji su svoje kvalifikacije stekli u inostranstvu te je i ne treba zvati tako.
Reč je o klasičnom reketu koju su izmislili mediokretski kadrovi kojima je to potrebno da bi od bolje konkurencije sebi i svojoj deci čuvali privatizovane katedre u Srbiji.
Pustite vi naučnike, ne treba vama to u Srbiji (ionako imate boljih čim vam ni diplome sa MIT-a i Kembridža nisu dobre), uzgajajte vi stručnjake za energetiku i puteve kao što su Kene, Velja, Jocići, Šarančići i razne menadžere i direktore za vaše Vladine agencije i državna preduzeća koji se u sve razumeju.
A nauku ostavite onima koji u nju ulažu i pošteno biraju svoje kadrove.

ma kakvi bre naucnici

pre 12 godina

Nama nisu potrebni naucnici niti istrazivacki potencijali,uglavnom da imamo za izvoz kvalitetno oruzije,kao nekada na cemu se zasnivao Srazvoj SSSR.

perica

pre 12 godina

dobro de. zaboravili ste da kazete da ih sputavaju tatini i mamini sinovi koji imaju bolju prodju na konkursima! pa pre ce da se zaposli ko ima vezu! o cemu mi ovde pricamo? nemojte se ni vracati u ovu j******u!

Alex

pre 12 godina

Glavni problem je sto nase strucnjake ne zele ovi nasi domaci "naucni radnici" koji su se zavukli po fakultetima, primaju plate i nista ne rade. Princip na fakultetima kod nas je "poslusni, a ne pametni", to sam se uverio na svojoj kozi. Profesori biraju za asistente klimoglavce i poltrone. Cilj je da postavis glupljeg od sebe da nikada ne bi mogao da te pretekne. A masa profesora po fakultetima ne radi nista, ne govore svetske jezike, ne pisu radove, ono sto pisu je cista resavska skola. Znam coveka, sada je vanredni profesor, koji dolazi na fakultet jednom u 2 nedelje jer se zaboga jezi zgrade fakulteta i nije mu dobro kad dodje, ne pise nikakve radove ali zahvaljujuci vezama napreduje kroz zvanja. Ima platu 100 hiljada i plus predaje na privatnom fakultetu. I zasto bi taj zeleo nekog strucnjaka pored sebe? Da mu pokvari raj u kome zivi? Ne radis nista, a suske samo padaju.

Stranac

pre 12 godina

Najveci problem za povratak su trenutno zaposleni profesori i asistenti koji su, velikom vecinom, profesionalno neostvarene licnosti u kontekstu sirem od domaceg, i ne zele uz sebe nekog ko je svoju stucnost i velicinu dokazao u svetskim razmerama. Po zavrsetku najprestiznijih poslediplomskih studija u svojoj bransi i iskustva kakvo niko odavde nije imao poslednjih par decenija, pokusao sam da se vratim na Univerzitet u Beogradu, medjutim moji bivsi profesori i asistenti nisu zeleli ni da razgovaraju sa mnom. Bez preterivanja, na javnim mestima nistu hteli ruku da mi pruze. Visokoskolsko obrazovanje u nas je leglo nepotizma, korupcije, neodgovornosti i nesposobnosti, odtale se samo logicno siri u svim pravcima.

Dusko Boskovic

pre 12 godina

Pa to je je potpuno jasno.Ova sadašnja kvazi intelktualna društveno-politička elita toliko se boji pametnog Srbina,da će sve učiniti da ga otera iz Srbije ili da mu onemogući da se vrati,ako mu ne daj bože padne na pamet da želi da se vrati u Srbiju.O razvoju Srbije treba da se brinu strani investitori a ne tamo neki Srpski stručnjaci.

s tim rolaj

pre 12 godina

Na FTN-u znam dvojicu kolega koji su se vratili, izabrani su u zvanje, i rade punom parom. Morali su da nostrifikuju diplome i nisu imali druge administrativne zavrzlame. Doduše, oni su zadržali naše državljanstvo, možda bi u suprotnom procedura bila komplikovanija.

U svakom slučaju, kad postoji želja - postoji i način.

svetlanast.

pre 12 godina

velikom broju mladih naucnika koji bi zeleli da se vrate u srbiju iz inostranstva, nisu smetnja samo ljubomorni i nesposobni, vec i vlast koja ne zeli da stvori zakonske uslove za njihov povratak.

pametni, obrazovani i posteni, oni bi brzo uocili da je prica o putu u evropu bajka za naivne a realnost usvajanje zakona koji sluze za odugovlacenje i zamajavanje, korupcija na svim nivoima, vladavina nesposobnih a odanih, obecanja koja nikoga ne obavezuju, "preuzimanje" odgovornosti bez posledica, lazni patriotizam...

uostalom, mladi i pametni samo neka idu i neka se ne vracaju, kroz finansiranje treceg deteta, "napravice" srbija jos vise, jos boljih i pametnijih naucnika, a do tada...

Milan

pre 12 godina

Radim u inostranstvu kao istrazivac i predavac, otisao sam jer nisam bio dovoljno kvalitetan za moj maticni fakultet iz sastava UNS (nisam politicko-rodjacki podoban, a i takodje nisam iz odredjene bivse republike SFRJ). Redovno sam u kontaktu sa svojim mentorom i prosle godine sam ga posetio na radnom mestu kada sam skoknuo do NS sa kongresa u Budimpesti. Izvesne kolege, koje su primljene na radna mesta profesora i asistenata po gore navedenoj liniji, su elegantno izbegle da se vidimo (zajedno smo studirali i tacno znamo koliko ko zna), dok su drugi poceli da me nipodastavaju (u smislu "I krepavas li nad opremom od posla?", "Znas li uopste da koristis laboratorijske uredjaje?").
Jedino su me, pored mentora, primili moji nekadasnji laboratorijski saradnici i izvesni naucni savetnici. Naravno, odmah mi je bilo jasno gde sam dosao kao i gde ide ovo nase visoko obrazovanje. Nadam se da je na medicini situacija drugacija, jer se u suprotnom pitam ko ce nas u buducnosti leciti...

I ja, kao i svi nasi preko (priznali to oni ili ne), ludim od nostalgije. Svi bi smo dali sve da se mozemo vratiti nazad i normalno ziveti i raditi, i time doprineti razvoju nase zemlje i opstem napretku. Ali, pored papiroloske barijere navedene u tekstu, taj nepotizam i protekcija u naucno-istrazivackim institucijama je glavna prepreka povratku nas koji smo otisli.

Aco

pre 12 godina

Mnogo dobar komentar i mislim da tu ima mnogo istine. Koliko mi imamo sposobne ljude na svetskim fakultetima, samo ako bi dolazili na 2-3 meseca godisnje da predaju u Srbiji bio bi veliki uspeh. Inace bi bio to zadatak za Ministarstvo Dijaspore, samo sto je onaj Sreckovic teska lencuga i nesposoban.

Noki

pre 12 godina

Apsolutno tacno!! Zasto bi neko dozvolio da strucni ljudi dolaze i ugrozavaju pozicije koje su vec zaposeli "domaci kadrovi" i stvarali tako konkurenciju!!
Zamolio bih studente da pitaju svoje profesore da li su ikada objavili neki rad u nekom svetskom casopisu! A da ne pricam o tome koliko im je znanje enleskog jezika....
To se zove cuvanje pozicija!!!

Bora

pre 12 godina

Vlastodršcima u Srbiji nisu potrebni obrazovani, misleći ljudi, nego neobrazovana masa ispranih mozgova kojima se lako manipuliše i koje je lako pljačkati. Već decenijama iz ove zemlje teraju najbolje koji sa šljamom, prirodno, neće da imaju nikakva posla. Samo u poslednjih 20 godina oterali su po nekim procenama oko pola miliona intelektualaca i stručnjaka iz svih branši. TO je najveći genocid koji nam se dogodio i od kog se nažalost nikad nećemo oporaviti.

darkwood

pre 12 godina

Nemačka je ove godine uvela zakon o primanju stranih stručnjaka elektro inženjera i lekara bez ikakve nostrifikacije. Potrebno je za radnu dozvolu položiti B nivo Nemačkog jezika i to je to. Nemaju nikakvu kvotu za primanje svi koji su te struke su dobrodošli. E tako to radi jedna velika zemlja koja želi da ostane na vrhu tehnoškog razvoja i predvodnica svetskog tehnološkog razvoja.

Mala Srbija svoje ljude i gradjane koji su se usavršavali u svetu na prestižnim fakultetima ne želi. Pa ko će da nam radi u IT parku u Indjiji kada se završi? Klasična srpska posla!!! 7% stanovništva u ovoj zemlji ima fakultetsku diplomu i na samom smo dnu Evrope. Npr. Nemačka ima oko 40%, Japan preko 50%, a susedna hrvatska oko 15% stanovništva sa fakultetskom diplomom. Uporedite privrede ovih zemalja sa našom i videčete da ipak postoji neka veza sa ovim procentima.

...i tu cemo biti jos neko vreme

pre 12 godina

Nije birokratija problem, vec sujetni profesori koji bi pored tih mladih lavova izgledali kao hiljaditi teniser na svetu protiv Novaka Djokovica. Da bi sakrili svoje (ne)znanje, ti tzv naucni radnici ne daju nikom da kroce na fakultet. Zato smo tu gde smo...

...i tu cemo biti jos neko vreme

pre 12 godina

Nije birokratija problem, vec sujetni profesori koji bi pored tih mladih lavova izgledali kao hiljaditi teniser na svetu protiv Novaka Djokovica. Da bi sakrili svoje (ne)znanje, ti tzv naucni radnici ne daju nikom da kroce na fakultet. Zato smo tu gde smo...

Milan

pre 12 godina

Radim u inostranstvu kao istrazivac i predavac, otisao sam jer nisam bio dovoljno kvalitetan za moj maticni fakultet iz sastava UNS (nisam politicko-rodjacki podoban, a i takodje nisam iz odredjene bivse republike SFRJ). Redovno sam u kontaktu sa svojim mentorom i prosle godine sam ga posetio na radnom mestu kada sam skoknuo do NS sa kongresa u Budimpesti. Izvesne kolege, koje su primljene na radna mesta profesora i asistenata po gore navedenoj liniji, su elegantno izbegle da se vidimo (zajedno smo studirali i tacno znamo koliko ko zna), dok su drugi poceli da me nipodastavaju (u smislu "I krepavas li nad opremom od posla?", "Znas li uopste da koristis laboratorijske uredjaje?").
Jedino su me, pored mentora, primili moji nekadasnji laboratorijski saradnici i izvesni naucni savetnici. Naravno, odmah mi je bilo jasno gde sam dosao kao i gde ide ovo nase visoko obrazovanje. Nadam se da je na medicini situacija drugacija, jer se u suprotnom pitam ko ce nas u buducnosti leciti...

I ja, kao i svi nasi preko (priznali to oni ili ne), ludim od nostalgije. Svi bi smo dali sve da se mozemo vratiti nazad i normalno ziveti i raditi, i time doprineti razvoju nase zemlje i opstem napretku. Ali, pored papiroloske barijere navedene u tekstu, taj nepotizam i protekcija u naucno-istrazivackim institucijama je glavna prepreka povratku nas koji smo otisli.

Noki

pre 12 godina

Apsolutno tacno!! Zasto bi neko dozvolio da strucni ljudi dolaze i ugrozavaju pozicije koje su vec zaposeli "domaci kadrovi" i stvarali tako konkurenciju!!
Zamolio bih studente da pitaju svoje profesore da li su ikada objavili neki rad u nekom svetskom casopisu! A da ne pricam o tome koliko im je znanje enleskog jezika....
To se zove cuvanje pozicija!!!

Bora

pre 12 godina

Vlastodršcima u Srbiji nisu potrebni obrazovani, misleći ljudi, nego neobrazovana masa ispranih mozgova kojima se lako manipuliše i koje je lako pljačkati. Već decenijama iz ove zemlje teraju najbolje koji sa šljamom, prirodno, neće da imaju nikakva posla. Samo u poslednjih 20 godina oterali su po nekim procenama oko pola miliona intelektualaca i stručnjaka iz svih branši. TO je najveći genocid koji nam se dogodio i od kog se nažalost nikad nećemo oporaviti.

Marko

pre 12 godina

Drage moje kolege na privremenom radu u inostranstvu,

Nemojte gajiti iluzije da vas Srbija zeli nazad (bar ne u ovom zivotu). Situacija je veoma jednostavna, strucnjaka imamo ali vizije i resursa nikako i to ce tako ostati jos dugo, dugo, duuuuugooooo...
Zbog ovakvog koncepta, drzavi zapravo odgovara da sto vise mladih i sposobnih ljudi radi u inostranstvu jer upravo oni donose najvise para drzavi, najcesce kroz kupovinu stanova, pomaganjem roditelja i ostale rodbine, orocenjem sredstava u domacim bankama. Dok se taj koncept ne promeni, nikad se nece stvoriti povoljna klima za vas povratak. Po ovom principu funkcionisu i neke druge manje drzave kao sto su Grcka i Liban, koje su navikle na princip "'leba bez motike".
Nemojte se (mnogo) osvrtati i gledati u majku Srbiju vec pokusajte da uzivate u tom svom zivotu negde drugde, kad vec ne mozete tamo gde ste se rodili.

Pozdrav iz Abu Dabija,
Marko

p.s. Pojavio se jedan covek koji je hteo sve to da promeni, ali svi znamo kako je on zavrsio.

darkwood

pre 12 godina

Nemačka je ove godine uvela zakon o primanju stranih stručnjaka elektro inženjera i lekara bez ikakve nostrifikacije. Potrebno je za radnu dozvolu položiti B nivo Nemačkog jezika i to je to. Nemaju nikakvu kvotu za primanje svi koji su te struke su dobrodošli. E tako to radi jedna velika zemlja koja želi da ostane na vrhu tehnoškog razvoja i predvodnica svetskog tehnološkog razvoja.

Mala Srbija svoje ljude i gradjane koji su se usavršavali u svetu na prestižnim fakultetima ne želi. Pa ko će da nam radi u IT parku u Indjiji kada se završi? Klasična srpska posla!!! 7% stanovništva u ovoj zemlji ima fakultetsku diplomu i na samom smo dnu Evrope. Npr. Nemačka ima oko 40%, Japan preko 50%, a susedna hrvatska oko 15% stanovništva sa fakultetskom diplomom. Uporedite privrede ovih zemalja sa našom i videčete da ipak postoji neka veza sa ovim procentima.

dejan

pre 12 godina

ima vec nekoliko godina kako sam se vratio u Srbiju
kajem se i otici cu nazad
osecam se prevarenim od strane ministarstva za dijasporu
zakoni se ne primenjuju ili se primenjuju selektivno (ko ima kakav uticaj u politici ili drustvu)
ono sto ljudi koji se vracaju zele je stabilnost. to ovde ne postoji.
ne mogu da pisem esej o ovoj temi.
Druga dimenzija problema je da je narod ustvari OK sa neredom.
Najjedonstavniji primer je npr
red prema mostu na gazeli u 2 kolone ali bar polovina ne zeli da ceka nego nas sve obilaze zaustavnom trakom
1 to je jako nekulturno jer se ljudi koji cekaju prave budalama
2 policija ne primenjuje zakon i ne kaznjava prestupnike

ovakvih primera je na svakom cosku. dok se ovo ne ispravi ljudi nam se nece masovno vratiti osim nekih budala kao ja koji su jos zaljubjeljni u svoju zemlju.

Alex

pre 12 godina

Glavni problem je sto nase strucnjake ne zele ovi nasi domaci "naucni radnici" koji su se zavukli po fakultetima, primaju plate i nista ne rade. Princip na fakultetima kod nas je "poslusni, a ne pametni", to sam se uverio na svojoj kozi. Profesori biraju za asistente klimoglavce i poltrone. Cilj je da postavis glupljeg od sebe da nikada ne bi mogao da te pretekne. A masa profesora po fakultetima ne radi nista, ne govore svetske jezike, ne pisu radove, ono sto pisu je cista resavska skola. Znam coveka, sada je vanredni profesor, koji dolazi na fakultet jednom u 2 nedelje jer se zaboga jezi zgrade fakulteta i nije mu dobro kad dodje, ne pise nikakve radove ali zahvaljujuci vezama napreduje kroz zvanja. Ima platu 100 hiljada i plus predaje na privatnom fakultetu. I zasto bi taj zeleo nekog strucnjaka pored sebe? Da mu pokvari raj u kome zivi? Ne radis nista, a suske samo padaju.

Stranac

pre 12 godina

Najveci problem za povratak su trenutno zaposleni profesori i asistenti koji su, velikom vecinom, profesionalno neostvarene licnosti u kontekstu sirem od domaceg, i ne zele uz sebe nekog ko je svoju stucnost i velicinu dokazao u svetskim razmerama. Po zavrsetku najprestiznijih poslediplomskih studija u svojoj bransi i iskustva kakvo niko odavde nije imao poslednjih par decenija, pokusao sam da se vratim na Univerzitet u Beogradu, medjutim moji bivsi profesori i asistenti nisu zeleli ni da razgovaraju sa mnom. Bez preterivanja, na javnim mestima nistu hteli ruku da mi pruze. Visokoskolsko obrazovanje u nas je leglo nepotizma, korupcije, neodgovornosti i nesposobnosti, odtale se samo logicno siri u svim pravcima.

borislav

pre 12 godina

Srbija je drzava u kojoj, kad sve imas: ljude, sredstva, ideju i plan, cak i podrsku (npr politicku, ili sponzorsku), stvar propada, jer nisi podmazao, zadovoljio necije ambicije, ili prosto ti neko iz zavisti gura stap u tockove.
Grozna zemlja za normalan zivot.

Aco

pre 12 godina

Mnogo dobar komentar i mislim da tu ima mnogo istine. Koliko mi imamo sposobne ljude na svetskim fakultetima, samo ako bi dolazili na 2-3 meseca godisnje da predaju u Srbiji bio bi veliki uspeh. Inace bi bio to zadatak za Ministarstvo Dijaspore, samo sto je onaj Sreckovic teska lencuga i nesposoban.

Icarus

pre 12 godina

@s tim rolaj - Da li ste upoznati koliko kosta nostrifikacija jedne fakultetske diplome? Pa koliko kosta nostrifikacija master diplome? Ja sam samo svoju fakultetsku nostrifikao, master jos razmisljam jer je skuplja! Nostrifikacija je upravo najveca prepreka jer je banalno da Srbija "proverava" diplome iz EU ili USA gde su skolske ustanove i obrazovanje neuporedivo kvalitetnije od ovog u Srbiji. Dokle god se placa nostrifikacija nece da se ukine jer je to jos jedan nacin da se otimaju pare!

milan

pre 12 godina

"Mislim da su problemi s kojima se suočavaju ovi mladi naučnici više posledica nedelovanja ili pogrešnog delovanja ljubomornih ili nesposobnih pojedinaca da im neko sposoban ne bi ugrozio poziciju", objašnjava rektor Novosadskog univerziteta"

Sve je receno. Svaka cast!

Petar

pre 12 godina

Ma dajte molim vas, manite se ovih prica, kakvi naucnici, ko zeli da se vrati? U Srbiji ne postoji ni proizvodnja, a vi pricate o nauci?? Pa koliko se ulaze u nauku, koji procenat iz budzeta ide za to? Od bednog budzeta mizeran procenat, i sad jure naucnici da se vrate... Iz Srbije beze svi, od najsiromasnijih slojeva stanovnistva, azilanata Roma pa do naucnih radnika.

XY

pre 12 godina

Konacno da neko pokrene ovu temu! Evo i mog iskustva sa cuvenom "nostrifikacijom": posle zavrsenih doktorskih studija na najuglednijem univerzitetu u jednoj zemlji EU htela sam da se vratim u Srbiju. Receno mi je da moram da

1)prevedem doktorat na srpski,
2)platim oko 1000 evra, i
3)cekam od 6meseci do 1 godine
da komisija odluci da li je moj doktorat, (ocenjen summa cum laude) dovoljno dobar za Srbiju. Zaista ponizavajuce! Kad sam se pozalila jednoj bivsoj koleginici sa katedre gde sam ranije radila (u Srbiji), rekla je 'pa sta ti mislis, da treba da priznamo doktorat sa nekog levog fakulteta?'

Elem, prijavila sam se na posao na univerzitet u Velikoj Britaniji, sa istom tom diplomom iz druge evropske zemlje. Niti je ko trazio da je 'nostrifikujem' niti je dovodio u pitanje, i posao sam dobila nakon intervjua i probnog predavanja.

Zasto Ministarstvo lepo ne sastavi spisak univerziteta sa kojih diplome nije potrebno dodatno ocenjivati? Zar Ministarstvo sumnja u kvalitet i akreditaciju doktorskih programa renomiranih univerziteta? Kako je moguce da istovremeno lobira da nase diplome budu priznate u svetu a ne zeli da prizna te iste svetske diplome kod kuce?

Nepromisljeno, glupo i stetno.

Dragoljub

pre 12 godina

G. Rektor nije u pravu. Nisu samo u pitanju ljubomorni pojedinci, u pitanju je sistem, sistem u kome je Univerzitet relativno udobna i dobro placena sinektura, sistem koji neguje negativnu selekciju i poslusnost, mesto stvaralastva.

Sale

pre 12 godina

politickoj garnituri uopste ne odgovara da se uceni ljudi VRACAJU u zemlju, jer se boje da siroka masa (ne toliko ucenih) ljudi pocne da slusa povratnike ili slicno....ili jos gore - da se povratnici suprotstave politicarima, ne samo znanjem i govorom, nego i kapitalom......

s tim rolaj

pre 12 godina

Na FTN-u znam dvojicu kolega koji su se vratili, izabrani su u zvanje, i rade punom parom. Morali su da nostrifikuju diplome i nisu imali druge administrativne zavrzlame. Doduše, oni su zadržali naše državljanstvo, možda bi u suprotnom procedura bila komplikovanija.

U svakom slučaju, kad postoji želja - postoji i način.

Aristotel

pre 12 godina

Nostrifikacija diploma je najveca glupost koju smo izmislili. Ili si strucan ili nisi! Pokazi se teorijski i prakticno i to je to!
Ovako zaglupljeni, dozvoljavamo da nas kojekakvi univerzitetski profesori maltretiraju trazeci dlaku u jajetu, a pride mora da se plati 1000 eura za tu prokletu nostrifikaciju i jos da se ceka najmanje godinu dana!!!

Where is north from here?

pre 12 godina

Ovo je Srbije danas. U ovom tekstu je sve lepo receno:
http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/163381.sr.html
Ako ne zelis da krades, da se bavis korupcijom, zelenastvom, ako ne zelis da budes tajkun, u ovoj zemlji za tebe nema mesta.
Ako bi malo zloupotrebili devizu Dzona Kenedija i prilagodili je nasim potrebama: "Ne pitaj sta Srbija moze da ucini za tebe, pitaj sta ti mozes da uradis za Srbiju"
Odgovor bi bio: "Hocemo vas novac, ali vi nam licno ne trebate. Ostavite svaku nadu da cete nam ikada i trebati. Ova zemlja nema buducnost, ali vase pare su dobrodosle".
Ako se neko pozove na znanje i strucnost, velika je verovatnoca da dobije odgovor da je uz poljuprivredu i namensku industriju, glupost nas najveci izvozni adut!

naučnik aMITer

pre 12 godina

haha, "nostrifikacija" diploma u Srbiji nema nikakve veze sa nekom proverom stručnosti akademaca koji su svoje kvalifikacije stekli u inostranstvu te je i ne treba zvati tako.
Reč je o klasičnom reketu koju su izmislili mediokretski kadrovi kojima je to potrebno da bi od bolje konkurencije sebi i svojoj deci čuvali privatizovane katedre u Srbiji.
Pustite vi naučnike, ne treba vama to u Srbiji (ionako imate boljih čim vam ni diplome sa MIT-a i Kembridža nisu dobre), uzgajajte vi stručnjake za energetiku i puteve kao što su Kene, Velja, Jocići, Šarančići i razne menadžere i direktore za vaše Vladine agencije i državna preduzeća koji se u sve razumeju.
A nauku ostavite onima koji u nju ulažu i pošteno biraju svoje kadrove.

sopranos - tako se to radi

pre 12 godina

Mozda su domaci strucnjaci ljubomorni, ali to nema veze sa zakonom. Djelic osniva centar za promociju nauke koji vec trosi na birokratiju silne pare, pa centar za inovacije ili tako nekako, koji takodje trosi pare, izjavljuje da ce dovesti naucnike povratnike, mada ne kaze kako. Ocigledno ministarstvo za nauku sluzi da digne kredite potrosi pare na stranke i ljude iz vlasti, a narod posle da vraca.

Klema

pre 12 godina

Nadam se za njihovo dobro da ti mladi ljudi nece nikada osetiti poriv da se vrate ovde. Ovo je bila i bice "Prokleta avlija" za svakog ko se drzne da promeni nesto u ovoj barustini.
Vuk i Dositej su oznacili preporod drzave kojom je vladao nepismen covek. Ovi danas tzv. kulturni i pismeni bi i jednog i drugog bacili u bukagije.

Voja

pre 12 godina

Neverovatno je sa koliko elana nastavnici sa Univerziteta plasiraju poluistine i zaobilaze suštinske probleme. Što se tiče povratnika nikakav problem ne bi bio da oni koji su kvalitetni dobiju angažman kada bi fakulteti ,,otvorili,, radna mesta za slobodnu konkurenciju. Tada bi povratnici regularno konkurisali i dobijali radna mesta jer su bolji od većine trenutno zaposlenih. Medjutim, fakultetima to ne pada na pamet, a pošto ima ograničen broj radnih mesta povratnici nemaju gde.

E sad, fakulteti bi ih angažovali za naučne projekte, jer mogu da ih biraju za naučna zvanja (ne samo za nastavna) i tamo bi konkurisali de fakto našim naučnicima koji rade na Institutima. Zaposleni u Institutima po svim pokazateljima iz prethodnih godina ostvaruju najmanje deset puta bolje rezultate nego nastavnici sa fakulteta. Zbog toga nastaje problem, jer većina povratnika u toj konkurenciji nema baš velike šanse po rezultatima.

Gospodo sa Univerziteta, stavite vaša nastavna mesta na fer konkurs - da vidimo koliko objektivno vredite u konkurenciji sa povratnicima i naučnicima sa Instituta. Manite se pisanja žalopojki po novinama i besmislenog dizanja školarina za našu decu!

Branko

pre 12 godina

Čak i pravi magarci u zološkom vrtu su shvatili za ovih deset godina da Srbiji netrebaju naučnici već poslušnici. Naše "demokrate" smatraju da je najgori i najgluplji "demokrata" bolji od najboljeg svetskog Nobelovca.

Dea

pre 12 godina

Već dugo, dugo vidim opstrukciju kvaliteta i znanja na svim nivoima. Potpuno je svejedno da li je neko stručnjak sa 27 ili sa 77 godina. Važno je da je vrhunski stručnjak, za koga uvek ima mesta. U nauci i kulturi važe monopoli, nema zdrave konkurencije. Prava stvar je da naši nabeđeni profesori, od kojih zaista mnogi ne zaslužuju to zvanje, uđu u otvorenu utakmicu gde se vrednuje stvarna stručnost i izuzetnost, kvalitet objavljenih radova, a ne njihov broj, broj inovacija, otkrića i sl. Gledala sam na prijemnom jednog od fakulteta, kako osoblje i profesori samo histerično broje broj prijavljenih, zivkaju druge fakultete koliko je prijavljenih kod njih, lažu jedni druge i mentalno samo broje pare. Dno! Znanje nebitno, a prezir koji iskazuju prema stručnjacima koji su inostranstvu ne vredi ni da opisujem. Kada sam to gledala i slušala, mene je bilo stid, a oni to čak nisu ni primetili...

svetlanast.

pre 12 godina

velikom broju mladih naucnika koji bi zeleli da se vrate u srbiju iz inostranstva, nisu smetnja samo ljubomorni i nesposobni, vec i vlast koja ne zeli da stvori zakonske uslove za njihov povratak.

pametni, obrazovani i posteni, oni bi brzo uocili da je prica o putu u evropu bajka za naivne a realnost usvajanje zakona koji sluze za odugovlacenje i zamajavanje, korupcija na svim nivoima, vladavina nesposobnih a odanih, obecanja koja nikoga ne obavezuju, "preuzimanje" odgovornosti bez posledica, lazni patriotizam...

uostalom, mladi i pametni samo neka idu i neka se ne vracaju, kroz finansiranje treceg deteta, "napravice" srbija jos vise, jos boljih i pametnijih naucnika, a do tada...

Bojan

pre 12 godina

Koji naucnici povratnici? Na kojim projektima ce oni da rade kada drzava nista ne ulaze u nauku, a ljudi koji prave programe i strategije su metuzalemi iz Titovog vremena, nefleksibilni i nerazumni za danasnje trendove?

studentkinja

pre 12 godina

Neko je napisao da profesori ne zele da pruze sansu mladim kolegama da im ovi kasnije ne bi uzeli posao, i to je istina.
Kao student u obavezi sam da prisustvujem mnogim predavanjima, i nezadovoljna sam vecinom, kao i moje kolege. Desava se i da profesori ne dodju na predavanje ili kasne, i onda odrze nesto sto ni osnovci ne bi smatrali kvalitetnim predavanjem. Ali ipak, njih je nemoguce zameniti, jer ko jednom postane profesor na fakultetu, to bude do penzije ili smrti.

Vecina mojih kolega zeli da ode u inostranstvo nakon diplomiranja, sto bi trebalo da bude dogodine. Uzrok tome je bas ovo sto ste napisali. Niko ne postuje mlade strucnjake, ako ovde nemas vezu ili bogatu porodicu, onda si niko i nista. A toliko ima ponuda u inostranstvu, i zasto bi me privlacilo da radim neki bedan posao u Srbiji i pritom se odnose prema meni kao da treba da sam im vecno zahvalna?

Dusica

pre 12 godina

Zasto bi mi iz inostranstva finansirali fond za rusenje sistema kako neko ovde predlaze kad taj sistem nismo mi ni gradili? Ja pripremam knjigu pod naslovom ''Lisicije gnezdo'' za koju mi poznanici i prijatelji kazu da ce biti pravi bestseller a radi se upravo o ovoj temi sputavanja nas iz emigracije da se vratimo. Maticnim parazitima itekako odgovara da se mi ne vratimo ali bi vrlo rado raspolagali nasim kapitalom. E nece moci. Srbija je nasa zemlja koliko i njihova a nicija nije do zore gorela, to znamo. Dole proizvodjaci sirotinje u Srbiji koje je sve vise pored kontejnera! Kapitalizam je jedino u Srbiji nepotizam i despotizam kvazi biznismena i kvazi egoisticne elite. Sic elita! Svima su lepljivi prsti dok je vecina podredjena selektivnoj primeni zakona. Sta bi sa borbom protiv korupcije i ([rivrednog) kriminala koji u Srbiji cveta? Price za malu decu bez dela.

Dusko Boskovic

pre 12 godina

Pa to je je potpuno jasno.Ova sadašnja kvazi intelktualna društveno-politička elita toliko se boji pametnog Srbina,da će sve učiniti da ga otera iz Srbije ili da mu onemogući da se vrati,ako mu ne daj bože padne na pamet da želi da se vrati u Srbiju.O razvoju Srbije treba da se brinu strani investitori a ne tamo neki Srpski stručnjaci.

jelena

pre 12 godina

Ne razumem ovo da nema nostrifikacije diploma napolju. Sta, kao, sve diplome od bilo odakle priznaju se tek tako? Nesto ne bih rekla...
A i ovo kod nas ne izgleda normalno; hej, pa zivimo u informatickoj eri, za otprilie dve sekunde moguce je proveriti bilo koga! Ti sto cuvaju fotelje, a nemaju pojma, e, to su ti zbog kojih se i dalje ekonomski koprcamo.

branko

pre 12 godina

Pa za cega ovoj drzavi i sitemu trebaju pametni i obrazovani ljudi,da im kazu koliko su gresaka,kradja napravili a to naravno govori u kom pravcu trenutno Srbija ide i na celu sa kakvim ljudima ....

Povratak

pre 12 godina

Mladi strucnjaci su ovoj zemlji neophodni,ali sta cete kad svaki dan slusate politicare vladajuce koalicije koji kazu da cine sve kako bi se mladi vratili u zemlju a onda procitate ovako nesto

Goran

pre 12 godina

Apelujem na vlasti u nasoj zemlji da ukinu sve barijere koje sprecavaju povratak naucnika koji su u Srbiji stasali, a posle morali na kraci ili duzi period da odu iz zemlje. Olaksajte nam da se vratimo i postavimo Srbiju na mesto koje joj u nauci pripada, a to je sudeci po tome gde sve nasi naucnici rade i cime se bave, vrlo visoko... Naravno otvorite nase naucne institucije i za strane naucnike, jer "cirkulacija mozgova" medju zemljama cini nauku zdravom.

markoooo

pre 12 godina

Apsolutno se slazem sa rektorom, toliko imamo nesposobnih i neambicioznih ljudi, koji jednostavno ne zele napredak, jer bi ih taj napredak potpuno zbacio iz sedla...

Pepe

pre 12 godina

Evo cime se bavi ministar prosvete u zemljici Srbiji:
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2011&mm=07&dd=02&nav_category=11&nav_id=522747
E, ako je to srz i izvor svih nasih problema onda nam tece med i mleko.
Javno pozivam ove mlade ljude da vise nikada ne kroce u zemlju Srbiju, jer ovde i dalje vazi parola:
"U Srbiji sam se rodio, od Srbije cu i da umrem"

Goran

pre 12 godina

Strucnjaci ne mogu u Srbiju ali zato svaki drzavljanin cCrneGore moze dobiti nase drzavljanstvo kad god pozeli i da se zaposli gde hoce ... (cak i da postane predsednik Srbije ?!)

dejan

pre 12 godina

Čak i pravi magarci u zološkom vrtu su shvatili za ovih deset godina da Srbiji netrebaju naučnici već poslušnici. Naše "demokrate" smatraju da je najgori i najgluplji "demokrata" bolji od najboljeg svetskog Nobelovca.
(Branko, 2. jul 2011 18:00)

To smatra i dobar deo birackog tela... zar ne??? I budi realan.. nije tako samo poslednjih deset godina! Da nije tako ne bi nam ovako danas izgledala celokupna politicka elita, ne samo demokrate. Dobar deo naroda ne voli ucene i pametne ljude nego demagoge... i to pocinje jos u osnovnoj skoli gde se dobri djaci nazivaju raznoraznim pogrdnim imenima... "streberi"... "bubalice"... itd.

sole

pre 12 godina

Nije mi jasno zasto bi da se vrate kada ovde nema uslova za bavljenje ozbiljnom naukom? Mesta povremeno ima i za njih cim neko od nas dobije posao vani!

Ognjen

pre 12 godina

Naucnici bi da se vrate, a Srbija im odgovara tako sto rekonstrukcijom ukida Ministarstvo nauke, i pripaja ga prosvdeti, sto nema ni u Svazilednu, da se nauka i skolkstvo spajaju... Ovde se istrazivaci rad strucnjaka na nasim fakultetima svodi na otvaranje koverata, a u nauku se nista ne ulaze. Nasi naucni radnici bolje da ostanu tamo gde su diplomirali, ili doktorirali, i tu se bave naucnim radom, jer ce njihovu strucnost ceniti, a ne kao ovde...

Vasa

pre 12 godina

Taj isti cata koji je preko veze za pare ili kako vec zavrsio prava ili nekakvu ekonomiju IMA VECU platu od doktora nauka na drzavnom institutu.
I moze mu se da radi sta hoce. Od sto pravnika i ekonomista koje iskoluje ova drzava nema koristi za istu kolko od samo jednog jedinog dobrog hemicara, biologa ili fizicara. Ali gle cuda, novi brucosi kidisu na prava i ekonomiju a prirodne nauke zaobilaze u sirokom luku...i mi hocemo u EU?

perica

pre 12 godina

dobro de. zaboravili ste da kazete da ih sputavaju tatini i mamini sinovi koji imaju bolju prodju na konkursima! pa pre ce da se zaposli ko ima vezu! o cemu mi ovde pricamo? nemojte se ni vracati u ovu j******u!

pitanje

pre 12 godina

Zasto nasi strucnjaci koji zive i rade napolju ne pocnu svoju ustedjevinu da ulazu u fond kojim bi jednog dana finansirali vojnu invaziju i rusenje sistema u Srbiji, nakon cega bi mogli da se vrate u zemlju i da zive po pravilima koja im odgovaraju?

dldo

pre 12 godina

Dobro, mladi su vazni iz vise razloga. Cini mi se da su naucnici u poznijim stadijumima karijere podjednako bitni. Oni su stvorili ime, imaju veliko iskustvo i kontakte po belom svetu, i bilo bi sjajno kada bi se neki od njih privoleli da dodju i odmah postanu profesori po nasim univerzitetima.

Aleksandar

pre 12 godina

Rektor je objasnio u jednoj recenici. Ma, koj' ce nam dokazani naucnici iz inostranstva, kad imamo svoje, eno i pozicija i opozicija, sve sami naucnici. Hajde nadjite naucnika na svetu koji ne radi nista i zaradi nenormalno, dok narod koji radi nema leba da jede. Welcome to Serbia!

Vlada Milovic

pre 12 godina

u prevodu ,,sta cete vi ovde?,,
poruka je jasna. zalosno sto ima toliko birokratije...... mislim da zemlje u okruzenju tako ne rade sa svojim gradjanima. Ovde imamo nasu skupstini u vladu sa njihovim propisima, pa oni su pametni, sto da dovodimo u sumnju njihove propise??

Marko

pre 12 godina

Naravno da ovima u skupstini nikako ne odgovara da se u Srbiju vrate ljudi sa znanjem jer bi ih lako oduvali sa svih mesta. Tako da im je sigurnija varijanta da ne mogu da udju u zemlju nikako. Mislite da ce se potruditi da rese ovaj problem? Ne. To za njih ni nije problem, vec pun pogodak!

Lider u regionu

pre 12 godina

Znate sta, ti koji bi "da se vrate" iz inostranstva ocigledno nisu sposobni da se snadju u tom inostranstvu, a nesposobni ni nama ne trebaju, zar ne? Doduse, mozda se varam. Mislim, ovde svi obozavaju gluplje i nesposobnije od sebe, zar ne?

USA-BG

pre 12 godina

Meni nije jasno pojedini Srbi koji se toliko ponose na svoje diplome, znanje, pamet itd a dalje su toliko naivni i zive u nekim fantazijama! Sad bez viznog rezime idete, putujete a nista na tom zapadu ne vidite osim turisticke tacke.
@ Branko sto kaze "za ovih deset godina da Srbiji netrebaju naučnici već poslušnici"....
A sta mislis da ti naucnici rade na zapadu? sta su tamo? NIKO I NISTA
takodje su poslusnici, KVALITETNA jeftina radna snaga koga tapka u mestu i slusa!
Ajde da mi nabrojis (bar u predhodni 10-20god) nase naucnike poznate, priznate koji su zaradili "posteno" od svog znanja u svetu?
..Sad ces da mi pominjes nekog Teslu, Pupina itd za koje NIKO u svetu nije cuo osim saka "Yugosa" i koji su umrili u bedi od svog silnog znanja!
Danasnji naucnici tamo negde u svetu prezivljavaju mozda "malo udobnije" nego u Srbiji, ali u Srbiji imaju baka/deka babysitting service, neki nasledjen stancic mozda imanje, kvalitetniju i jeftiniju hranu, jednostavniji zivot gde ne moraju da putuju sat+ do/od posla jer na zapadu idu sto dalje od grada gde je inace "jeftiniji" deca nece zaboraviti svoj jezik i svoje poreklo sto se inace desava 99% nasim iseljenicima!
Kao sto kaze pokojni Momo Kapor kad opisuje nas "odliv mozgova" u knjizi (Serbian Mentality): The donkey is NOT invited to the party to dance, but to carry WATER. The west needs our education, our talents, our intellect, our fresh blood. From a business perspective, it does not pay to educated their own children, when they could buy the best educated slaves for a pittance.....
To neko shvati posle nekoliko godina boravka na zapadu, neko nikad ne shvati!!
Mladi u Srbiji treba da gledaju kako da menjaju vladu, politicare i sami kroje svoju sudbinu......svi su UVEk spremni za filozofiranje a za akciju reko ko prst mrdne!!!!!

svedok vise povrataka

pre 12 godina

Drzava na povratku strucnjaka radi samo na recima, to je valjda svima jasno, i sistemskih resenja nema ni za srpske, a kamoli strane drzavljane. A pojedinci kao i u svemu drugom prolaze razlicito. Neko je vec radio u nekoj domacoj instituciji i otisao uz podrsku, nekome se posreci pa institucija vidi da vredi i potrudi se da ga zadrzi. Takvi plate 550 evra za nostrifikaciju i kad se ona zavrsi pocinju da rade, i uglavnom se ni ne zale. Ali dosta ljudi naidje na zid. Ono sto je neko napisao o konkursima, da su otvoreni i da ce komisija uvideti ko je bolji, to je cista utopija. Komisija moze da vidi da je neko sa strane bolji, ali vec postojeca mesta uvek zadrzavaju vec postojeci zaposleni. Za nova mesta zavisi da li su vec namenjena nekome. Vec dosta dugo radim na jednom od vecih fakulteta i jos nisam video da je neko primljen na konkursu samo na osnovu dokumenata koje je predao. Sve u svemu, nekome povratak prodje glatko, a nekome je nemoguc, problem je sto to cesto ima vise veze sa srecom nego sa kvalitetom i potraznjom za nekim strucnim profilom. I sta god ja ovde da pisem, nece se ta situacija skoro promeniti.

Isidora

pre 12 godina

Nažalost put Srbija-Inostranstvo je jednosmeran, najbolji odlaze a vraćaju se samo za praznike, jer nisu dovoljno "stručni" za našu tehnologiju i dostignuća..

Icarus

pre 12 godina

@s tim rolaj- Ne sprecava,... osim tih 550/1100 eura :) i gomilu dokumentacije, prevod plana i programa od strane sudskog tumaca (10 eura stranica, a ima oko 50 stranica) i cekanja od 1 do 2 godine. Takvo je moje iskustvo bilo za fakultetsku diplomu. Ja se iskreno nadam da ce Srbija kao kandidat za EU priznavati USA&EU diplome bez nostrifikacije ili ce moja master diploma biti priznata samo izvan Srbije.

s tim rolaj

pre 12 godina

@Icarus: U Novom Sadu nostrifikacija doktorske diplome za državljane Srbije košta oko 550 evra, a za strance duplo. Znam da je besmisleno i da je sumanuto skupo, ali taj propis ne sprečava nekoga ko se odlučio da se vrati da to zaista i učini. Kada je kolega sa MIT-a nostrifikovao svoju diplomu bilo je malo komično (jer mora da se sastane komisija i proveri šta je to MIT ;)) ali je taj posao obavljen i kolega je počeo da radi.

Ponavljam, da bi se neko vratio mora postojati želja na datoj katedri da se čovek primi i tada - osim administrativnih nebuloza - nema nikakvih posebnih problema. Sa druge strane, konkursi stalno izlaze i uvek neki povratnik može da se javi na njega. S obzirom na očekivanu veliku razliku u kvantitetu naučnih rezultata, ne vidim kako bi komisija mogla da izabere lošijeg kandidata.

posmatrac

pre 12 godina

Definitivno postoji problem sa administracijom i preprekama da se naucnici vrate. Obrazovanju i nauci u Srbiji je mnogo veci problem sto mnogi odlaze. Da li neko ima statistiku o broju onih koji su od 2000te do sada napustili Srbiju a imaju fakultetsku diplomu?
Mnogo bi bilo lakse da se oni koji su nadprosecni zadrze u Srbiji nego da se privuku oni koji su nekada otisli.

ma kakvi bre naucnici

pre 12 godina

Nama nisu potrebni naucnici niti istrazivacki potencijali,uglavnom da imamo za izvoz kvalitetno oruzije,kao nekada na cemu se zasnivao Srazvoj SSSR.

Milutin iz stranke

pre 12 godina

Koja je sustina zivota, zasto zivimo? To prvo treba da raskrstimo pa posle sve ostalo, jer kada to nije obradjeno sve drugo postaje problem i bolesno delovanje. Zivimo u tehnoloskoj eri kakvoj zivimo i to ne mozemo da zaustavimo. Jer velike multinacionalne korporacije i druge manje firme se takmice izmedju sebe i zaposljavaju sto strucnije ljude da bi nadmasili konkurenciju u servirali najbolji proizvod kome ce prodaja najbolje da ide, zbog zgrtanja sto vise para. Za to je potrebno znanje i naravno strucnjaci, to je glavni pokretac razvoja koji se ne moze zaustaviti i prirodan je. Pitanje je da li je dobar. Nije i jeste. Drustvo se sastoji od razlicitosti, nisu svi isti, tako je, tako ce uvek i biti. Zamislite da se svi naucnici vrate u Srbiju i naprave utopiju od nase drzave. Da li bi to vecno trajalo? Zamislite tehnoloska utopija gde su svi vezani za kompjuter, svi programiraju, sa kompjuterom vode ljubav i imaju seks. Da li je to prava priroda coveka? To sto ste ucili u skolama i sto vam je drzava servirala to je jedna vrsta znanja. Glup je covek koji misli da nepostoji nista drugo. Zasto ti naucnici ako su pametni i strucnjaci ne promene politiku zemlje. Jer nemaju to znanje. Oni imaju usko strucno znanje za tu oblast i to je lepo ali ovo drugo da kazem "politicko" "menadzersko" znanje nemaju. I sa kojim "oruzem" mislite da se borite. Pa i da se izborite drustvo ce se opet promeniti. Sve je relativno ko sto rece kolega "Ajnstajn". Prvo promenite sebe pa onda sve ostalo. Kako ce sveca koja ne gori da zapali druge svece.

Pitanje

pre 12 godina

@XY Koji to univerzitet u Srbiji traži prevod doktorske disertacije? Beogradski izgleda da ne traži:
http://www.bg.ac.rs/csrp/obrazovanje/str_isprave.php

Jelena

pre 12 godina

"Kao sto kaze pokojni Momo Kapor kad opisuje nas "odliv mozgova" u knjizi (Serbian Mentality): The donkey is NOT invited to the party to dance, but to carry WATER. The west needs our education, our talents, our intellect, our fresh blood. From a business perspective, it does not pay to educated their own children, when they could buy the best educated slaves for a pittance....."

Morala bih da prokomentarisem...sve sto je napisano je tacno. ALI ko moze da tvrdi da u svojoj zemlji nisi rob? Ako dodjes do tacke da zavrsis fakultet vrhunski kao top 2 posto i ne mozes posao da nadjes ni u kaficu...o kakvom ropstvu u stranoj zemlji u kojoj se potpuno izdrzavas i zivis udobno, ovde govori?? Globalno da, ali zasto bi mene kao pojedinca bilo briga??? Ako u Srbiji nemam hleba da jedem?? A nemam? Zasto ne bih otisla na zapad i radila i zaradila, neka i manje od gradjanina Holandije u Holandiji recimo. Ako sa tim novcem mogu lepo da zivim i da se prehranim... A u Srbiji razmisljam da li mogu ili ne mogu danas da pojedem bananu?! Jer imam jedva za "leba"...

Lider u regionu

pre 12 godina

Znate sta, ti koji bi "da se vrate" iz inostranstva ocigledno nisu sposobni da se snadju u tom inostranstvu, a nesposobni ni nama ne trebaju, zar ne? Doduse, mozda se varam. Mislim, ovde svi obozavaju gluplje i nesposobnije od sebe, zar ne?

Milutin iz stranke

pre 12 godina

Koja je sustina zivota, zasto zivimo? To prvo treba da raskrstimo pa posle sve ostalo, jer kada to nije obradjeno sve drugo postaje problem i bolesno delovanje. Zivimo u tehnoloskoj eri kakvoj zivimo i to ne mozemo da zaustavimo. Jer velike multinacionalne korporacije i druge manje firme se takmice izmedju sebe i zaposljavaju sto strucnije ljude da bi nadmasili konkurenciju u servirali najbolji proizvod kome ce prodaja najbolje da ide, zbog zgrtanja sto vise para. Za to je potrebno znanje i naravno strucnjaci, to je glavni pokretac razvoja koji se ne moze zaustaviti i prirodan je. Pitanje je da li je dobar. Nije i jeste. Drustvo se sastoji od razlicitosti, nisu svi isti, tako je, tako ce uvek i biti. Zamislite da se svi naucnici vrate u Srbiju i naprave utopiju od nase drzave. Da li bi to vecno trajalo? Zamislite tehnoloska utopija gde su svi vezani za kompjuter, svi programiraju, sa kompjuterom vode ljubav i imaju seks. Da li je to prava priroda coveka? To sto ste ucili u skolama i sto vam je drzava servirala to je jedna vrsta znanja. Glup je covek koji misli da nepostoji nista drugo. Zasto ti naucnici ako su pametni i strucnjaci ne promene politiku zemlje. Jer nemaju to znanje. Oni imaju usko strucno znanje za tu oblast i to je lepo ali ovo drugo da kazem "politicko" "menadzersko" znanje nemaju. I sa kojim "oruzem" mislite da se borite. Pa i da se izborite drustvo ce se opet promeniti. Sve je relativno ko sto rece kolega "Ajnstajn". Prvo promenite sebe pa onda sve ostalo. Kako ce sveca koja ne gori da zapali druge svece.

pitanje

pre 12 godina

Zasto nasi strucnjaci koji zive i rade napolju ne pocnu svoju ustedjevinu da ulazu u fond kojim bi jednog dana finansirali vojnu invaziju i rusenje sistema u Srbiji, nakon cega bi mogli da se vrate u zemlju i da zive po pravilima koja im odgovaraju?

s tim rolaj

pre 12 godina

Na FTN-u znam dvojicu kolega koji su se vratili, izabrani su u zvanje, i rade punom parom. Morali su da nostrifikuju diplome i nisu imali druge administrativne zavrzlame. Doduše, oni su zadržali naše državljanstvo, možda bi u suprotnom procedura bila komplikovanija.

U svakom slučaju, kad postoji želja - postoji i način.

USA-BG

pre 12 godina

Meni nije jasno pojedini Srbi koji se toliko ponose na svoje diplome, znanje, pamet itd a dalje su toliko naivni i zive u nekim fantazijama! Sad bez viznog rezime idete, putujete a nista na tom zapadu ne vidite osim turisticke tacke.
@ Branko sto kaze "za ovih deset godina da Srbiji netrebaju naučnici već poslušnici"....
A sta mislis da ti naucnici rade na zapadu? sta su tamo? NIKO I NISTA
takodje su poslusnici, KVALITETNA jeftina radna snaga koga tapka u mestu i slusa!
Ajde da mi nabrojis (bar u predhodni 10-20god) nase naucnike poznate, priznate koji su zaradili "posteno" od svog znanja u svetu?
..Sad ces da mi pominjes nekog Teslu, Pupina itd za koje NIKO u svetu nije cuo osim saka "Yugosa" i koji su umrili u bedi od svog silnog znanja!
Danasnji naucnici tamo negde u svetu prezivljavaju mozda "malo udobnije" nego u Srbiji, ali u Srbiji imaju baka/deka babysitting service, neki nasledjen stancic mozda imanje, kvalitetniju i jeftiniju hranu, jednostavniji zivot gde ne moraju da putuju sat+ do/od posla jer na zapadu idu sto dalje od grada gde je inace "jeftiniji" deca nece zaboraviti svoj jezik i svoje poreklo sto se inace desava 99% nasim iseljenicima!
Kao sto kaze pokojni Momo Kapor kad opisuje nas "odliv mozgova" u knjizi (Serbian Mentality): The donkey is NOT invited to the party to dance, but to carry WATER. The west needs our education, our talents, our intellect, our fresh blood. From a business perspective, it does not pay to educated their own children, when they could buy the best educated slaves for a pittance.....
To neko shvati posle nekoliko godina boravka na zapadu, neko nikad ne shvati!!
Mladi u Srbiji treba da gledaju kako da menjaju vladu, politicare i sami kroje svoju sudbinu......svi su UVEk spremni za filozofiranje a za akciju reko ko prst mrdne!!!!!

...i tu cemo biti jos neko vreme

pre 12 godina

Nije birokratija problem, vec sujetni profesori koji bi pored tih mladih lavova izgledali kao hiljaditi teniser na svetu protiv Novaka Djokovica. Da bi sakrili svoje (ne)znanje, ti tzv naucni radnici ne daju nikom da kroce na fakultet. Zato smo tu gde smo...

s tim rolaj

pre 12 godina

@Icarus: U Novom Sadu nostrifikacija doktorske diplome za državljane Srbije košta oko 550 evra, a za strance duplo. Znam da je besmisleno i da je sumanuto skupo, ali taj propis ne sprečava nekoga ko se odlučio da se vrati da to zaista i učini. Kada je kolega sa MIT-a nostrifikovao svoju diplomu bilo je malo komično (jer mora da se sastane komisija i proveri šta je to MIT ;)) ali je taj posao obavljen i kolega je počeo da radi.

Ponavljam, da bi se neko vratio mora postojati želja na datoj katedri da se čovek primi i tada - osim administrativnih nebuloza - nema nikakvih posebnih problema. Sa druge strane, konkursi stalno izlaze i uvek neki povratnik može da se javi na njega. S obzirom na očekivanu veliku razliku u kvantitetu naučnih rezultata, ne vidim kako bi komisija mogla da izabere lošijeg kandidata.

ma kakvi bre naucnici

pre 12 godina

Nama nisu potrebni naucnici niti istrazivacki potencijali,uglavnom da imamo za izvoz kvalitetno oruzije,kao nekada na cemu se zasnivao Srazvoj SSSR.

Noki

pre 12 godina

Apsolutno tacno!! Zasto bi neko dozvolio da strucni ljudi dolaze i ugrozavaju pozicije koje su vec zaposeli "domaci kadrovi" i stvarali tako konkurenciju!!
Zamolio bih studente da pitaju svoje profesore da li su ikada objavili neki rad u nekom svetskom casopisu! A da ne pricam o tome koliko im je znanje enleskog jezika....
To se zove cuvanje pozicija!!!

Marko

pre 12 godina

Drage moje kolege na privremenom radu u inostranstvu,

Nemojte gajiti iluzije da vas Srbija zeli nazad (bar ne u ovom zivotu). Situacija je veoma jednostavna, strucnjaka imamo ali vizije i resursa nikako i to ce tako ostati jos dugo, dugo, duuuuugooooo...
Zbog ovakvog koncepta, drzavi zapravo odgovara da sto vise mladih i sposobnih ljudi radi u inostranstvu jer upravo oni donose najvise para drzavi, najcesce kroz kupovinu stanova, pomaganjem roditelja i ostale rodbine, orocenjem sredstava u domacim bankama. Dok se taj koncept ne promeni, nikad se nece stvoriti povoljna klima za vas povratak. Po ovom principu funkcionisu i neke druge manje drzave kao sto su Grcka i Liban, koje su navikle na princip "'leba bez motike".
Nemojte se (mnogo) osvrtati i gledati u majku Srbiju vec pokusajte da uzivate u tom svom zivotu negde drugde, kad vec ne mozete tamo gde ste se rodili.

Pozdrav iz Abu Dabija,
Marko

p.s. Pojavio se jedan covek koji je hteo sve to da promeni, ali svi znamo kako je on zavrsio.

darkwood

pre 12 godina

Nemačka je ove godine uvela zakon o primanju stranih stručnjaka elektro inženjera i lekara bez ikakve nostrifikacije. Potrebno je za radnu dozvolu položiti B nivo Nemačkog jezika i to je to. Nemaju nikakvu kvotu za primanje svi koji su te struke su dobrodošli. E tako to radi jedna velika zemlja koja želi da ostane na vrhu tehnoškog razvoja i predvodnica svetskog tehnološkog razvoja.

Mala Srbija svoje ljude i gradjane koji su se usavršavali u svetu na prestižnim fakultetima ne želi. Pa ko će da nam radi u IT parku u Indjiji kada se završi? Klasična srpska posla!!! 7% stanovništva u ovoj zemlji ima fakultetsku diplomu i na samom smo dnu Evrope. Npr. Nemačka ima oko 40%, Japan preko 50%, a susedna hrvatska oko 15% stanovništva sa fakultetskom diplomom. Uporedite privrede ovih zemalja sa našom i videčete da ipak postoji neka veza sa ovim procentima.

Milan

pre 12 godina

Radim u inostranstvu kao istrazivac i predavac, otisao sam jer nisam bio dovoljno kvalitetan za moj maticni fakultet iz sastava UNS (nisam politicko-rodjacki podoban, a i takodje nisam iz odredjene bivse republike SFRJ). Redovno sam u kontaktu sa svojim mentorom i prosle godine sam ga posetio na radnom mestu kada sam skoknuo do NS sa kongresa u Budimpesti. Izvesne kolege, koje su primljene na radna mesta profesora i asistenata po gore navedenoj liniji, su elegantno izbegle da se vidimo (zajedno smo studirali i tacno znamo koliko ko zna), dok su drugi poceli da me nipodastavaju (u smislu "I krepavas li nad opremom od posla?", "Znas li uopste da koristis laboratorijske uredjaje?").
Jedino su me, pored mentora, primili moji nekadasnji laboratorijski saradnici i izvesni naucni savetnici. Naravno, odmah mi je bilo jasno gde sam dosao kao i gde ide ovo nase visoko obrazovanje. Nadam se da je na medicini situacija drugacija, jer se u suprotnom pitam ko ce nas u buducnosti leciti...

I ja, kao i svi nasi preko (priznali to oni ili ne), ludim od nostalgije. Svi bi smo dali sve da se mozemo vratiti nazad i normalno ziveti i raditi, i time doprineti razvoju nase zemlje i opstem napretku. Ali, pored papiroloske barijere navedene u tekstu, taj nepotizam i protekcija u naucno-istrazivackim institucijama je glavna prepreka povratku nas koji smo otisli.

Vlada Milovic

pre 12 godina

u prevodu ,,sta cete vi ovde?,,
poruka je jasna. zalosno sto ima toliko birokratije...... mislim da zemlje u okruzenju tako ne rade sa svojim gradjanima. Ovde imamo nasu skupstini u vladu sa njihovim propisima, pa oni su pametni, sto da dovodimo u sumnju njihove propise??

Bora

pre 12 godina

Vlastodršcima u Srbiji nisu potrebni obrazovani, misleći ljudi, nego neobrazovana masa ispranih mozgova kojima se lako manipuliše i koje je lako pljačkati. Već decenijama iz ove zemlje teraju najbolje koji sa šljamom, prirodno, neće da imaju nikakva posla. Samo u poslednjih 20 godina oterali su po nekim procenama oko pola miliona intelektualaca i stručnjaka iz svih branši. TO je najveći genocid koji nam se dogodio i od kog se nažalost nikad nećemo oporaviti.

svetlanast.

pre 12 godina

velikom broju mladih naucnika koji bi zeleli da se vrate u srbiju iz inostranstva, nisu smetnja samo ljubomorni i nesposobni, vec i vlast koja ne zeli da stvori zakonske uslove za njihov povratak.

pametni, obrazovani i posteni, oni bi brzo uocili da je prica o putu u evropu bajka za naivne a realnost usvajanje zakona koji sluze za odugovlacenje i zamajavanje, korupcija na svim nivoima, vladavina nesposobnih a odanih, obecanja koja nikoga ne obavezuju, "preuzimanje" odgovornosti bez posledica, lazni patriotizam...

uostalom, mladi i pametni samo neka idu i neka se ne vracaju, kroz finansiranje treceg deteta, "napravice" srbija jos vise, jos boljih i pametnijih naucnika, a do tada...

Alex

pre 12 godina

Glavni problem je sto nase strucnjake ne zele ovi nasi domaci "naucni radnici" koji su se zavukli po fakultetima, primaju plate i nista ne rade. Princip na fakultetima kod nas je "poslusni, a ne pametni", to sam se uverio na svojoj kozi. Profesori biraju za asistente klimoglavce i poltrone. Cilj je da postavis glupljeg od sebe da nikada ne bi mogao da te pretekne. A masa profesora po fakultetima ne radi nista, ne govore svetske jezike, ne pisu radove, ono sto pisu je cista resavska skola. Znam coveka, sada je vanredni profesor, koji dolazi na fakultet jednom u 2 nedelje jer se zaboga jezi zgrade fakulteta i nije mu dobro kad dodje, ne pise nikakve radove ali zahvaljujuci vezama napreduje kroz zvanja. Ima platu 100 hiljada i plus predaje na privatnom fakultetu. I zasto bi taj zeleo nekog strucnjaka pored sebe? Da mu pokvari raj u kome zivi? Ne radis nista, a suske samo padaju.

Stranac

pre 12 godina

Najveci problem za povratak su trenutno zaposleni profesori i asistenti koji su, velikom vecinom, profesionalno neostvarene licnosti u kontekstu sirem od domaceg, i ne zele uz sebe nekog ko je svoju stucnost i velicinu dokazao u svetskim razmerama. Po zavrsetku najprestiznijih poslediplomskih studija u svojoj bransi i iskustva kakvo niko odavde nije imao poslednjih par decenija, pokusao sam da se vratim na Univerzitet u Beogradu, medjutim moji bivsi profesori i asistenti nisu zeleli ni da razgovaraju sa mnom. Bez preterivanja, na javnim mestima nistu hteli ruku da mi pruze. Visokoskolsko obrazovanje u nas je leglo nepotizma, korupcije, neodgovornosti i nesposobnosti, odtale se samo logicno siri u svim pravcima.

Where is north from here?

pre 12 godina

Ovo je Srbije danas. U ovom tekstu je sve lepo receno:
http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/163381.sr.html
Ako ne zelis da krades, da se bavis korupcijom, zelenastvom, ako ne zelis da budes tajkun, u ovoj zemlji za tebe nema mesta.
Ako bi malo zloupotrebili devizu Dzona Kenedija i prilagodili je nasim potrebama: "Ne pitaj sta Srbija moze da ucini za tebe, pitaj sta ti mozes da uradis za Srbiju"
Odgovor bi bio: "Hocemo vas novac, ali vi nam licno ne trebate. Ostavite svaku nadu da cete nam ikada i trebati. Ova zemlja nema buducnost, ali vase pare su dobrodosle".
Ako se neko pozove na znanje i strucnost, velika je verovatnoca da dobije odgovor da je uz poljuprivredu i namensku industriju, glupost nas najveci izvozni adut!

posmatrac

pre 12 godina

Definitivno postoji problem sa administracijom i preprekama da se naucnici vrate. Obrazovanju i nauci u Srbiji je mnogo veci problem sto mnogi odlaze. Da li neko ima statistiku o broju onih koji su od 2000te do sada napustili Srbiju a imaju fakultetsku diplomu?
Mnogo bi bilo lakse da se oni koji su nadprosecni zadrze u Srbiji nego da se privuku oni koji su nekada otisli.

Icarus

pre 12 godina

@s tim rolaj - Da li ste upoznati koliko kosta nostrifikacija jedne fakultetske diplome? Pa koliko kosta nostrifikacija master diplome? Ja sam samo svoju fakultetsku nostrifikao, master jos razmisljam jer je skuplja! Nostrifikacija je upravo najveca prepreka jer je banalno da Srbija "proverava" diplome iz EU ili USA gde su skolske ustanove i obrazovanje neuporedivo kvalitetnije od ovog u Srbiji. Dokle god se placa nostrifikacija nece da se ukine jer je to jos jedan nacin da se otimaju pare!

Vasa

pre 12 godina

Taj isti cata koji je preko veze za pare ili kako vec zavrsio prava ili nekakvu ekonomiju IMA VECU platu od doktora nauka na drzavnom institutu.
I moze mu se da radi sta hoce. Od sto pravnika i ekonomista koje iskoluje ova drzava nema koristi za istu kolko od samo jednog jedinog dobrog hemicara, biologa ili fizicara. Ali gle cuda, novi brucosi kidisu na prava i ekonomiju a prirodne nauke zaobilaze u sirokom luku...i mi hocemo u EU?

Petar

pre 12 godina

Ma dajte molim vas, manite se ovih prica, kakvi naucnici, ko zeli da se vrati? U Srbiji ne postoji ni proizvodnja, a vi pricate o nauci?? Pa koliko se ulaze u nauku, koji procenat iz budzeta ide za to? Od bednog budzeta mizeran procenat, i sad jure naucnici da se vrate... Iz Srbije beze svi, od najsiromasnijih slojeva stanovnistva, azilanata Roma pa do naucnih radnika.

Voja

pre 12 godina

Neverovatno je sa koliko elana nastavnici sa Univerziteta plasiraju poluistine i zaobilaze suštinske probleme. Što se tiče povratnika nikakav problem ne bi bio da oni koji su kvalitetni dobiju angažman kada bi fakulteti ,,otvorili,, radna mesta za slobodnu konkurenciju. Tada bi povratnici regularno konkurisali i dobijali radna mesta jer su bolji od većine trenutno zaposlenih. Medjutim, fakultetima to ne pada na pamet, a pošto ima ograničen broj radnih mesta povratnici nemaju gde.

E sad, fakulteti bi ih angažovali za naučne projekte, jer mogu da ih biraju za naučna zvanja (ne samo za nastavna) i tamo bi konkurisali de fakto našim naučnicima koji rade na Institutima. Zaposleni u Institutima po svim pokazateljima iz prethodnih godina ostvaruju najmanje deset puta bolje rezultate nego nastavnici sa fakulteta. Zbog toga nastaje problem, jer većina povratnika u toj konkurenciji nema baš velike šanse po rezultatima.

Gospodo sa Univerziteta, stavite vaša nastavna mesta na fer konkurs - da vidimo koliko objektivno vredite u konkurenciji sa povratnicima i naučnicima sa Instituta. Manite se pisanja žalopojki po novinama i besmislenog dizanja školarina za našu decu!

Pepe

pre 12 godina

Evo cime se bavi ministar prosvete u zemljici Srbiji:
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2011&mm=07&dd=02&nav_category=11&nav_id=522747
E, ako je to srz i izvor svih nasih problema onda nam tece med i mleko.
Javno pozivam ove mlade ljude da vise nikada ne kroce u zemlju Srbiju, jer ovde i dalje vazi parola:
"U Srbiji sam se rodio, od Srbije cu i da umrem"

Aco

pre 12 godina

Mnogo dobar komentar i mislim da tu ima mnogo istine. Koliko mi imamo sposobne ljude na svetskim fakultetima, samo ako bi dolazili na 2-3 meseca godisnje da predaju u Srbiji bio bi veliki uspeh. Inace bi bio to zadatak za Ministarstvo Dijaspore, samo sto je onaj Sreckovic teska lencuga i nesposoban.

dejan

pre 12 godina

ima vec nekoliko godina kako sam se vratio u Srbiju
kajem se i otici cu nazad
osecam se prevarenim od strane ministarstva za dijasporu
zakoni se ne primenjuju ili se primenjuju selektivno (ko ima kakav uticaj u politici ili drustvu)
ono sto ljudi koji se vracaju zele je stabilnost. to ovde ne postoji.
ne mogu da pisem esej o ovoj temi.
Druga dimenzija problema je da je narod ustvari OK sa neredom.
Najjedonstavniji primer je npr
red prema mostu na gazeli u 2 kolone ali bar polovina ne zeli da ceka nego nas sve obilaze zaustavnom trakom
1 to je jako nekulturno jer se ljudi koji cekaju prave budalama
2 policija ne primenjuje zakon i ne kaznjava prestupnike

ovakvih primera je na svakom cosku. dok se ovo ne ispravi ljudi nam se nece masovno vratiti osim nekih budala kao ja koji su jos zaljubjeljni u svoju zemlju.

jelena

pre 12 godina

Ne razumem ovo da nema nostrifikacije diploma napolju. Sta, kao, sve diplome od bilo odakle priznaju se tek tako? Nesto ne bih rekla...
A i ovo kod nas ne izgleda normalno; hej, pa zivimo u informatickoj eri, za otprilie dve sekunde moguce je proveriti bilo koga! Ti sto cuvaju fotelje, a nemaju pojma, e, to su ti zbog kojih se i dalje ekonomski koprcamo.

Aristotel

pre 12 godina

Nostrifikacija diploma je najveca glupost koju smo izmislili. Ili si strucan ili nisi! Pokazi se teorijski i prakticno i to je to!
Ovako zaglupljeni, dozvoljavamo da nas kojekakvi univerzitetski profesori maltretiraju trazeci dlaku u jajetu, a pride mora da se plati 1000 eura za tu prokletu nostrifikaciju i jos da se ceka najmanje godinu dana!!!

Klema

pre 12 godina

Nadam se za njihovo dobro da ti mladi ljudi nece nikada osetiti poriv da se vrate ovde. Ovo je bila i bice "Prokleta avlija" za svakog ko se drzne da promeni nesto u ovoj barustini.
Vuk i Dositej su oznacili preporod drzave kojom je vladao nepismen covek. Ovi danas tzv. kulturni i pismeni bi i jednog i drugog bacili u bukagije.

Dusica

pre 12 godina

Zasto bi mi iz inostranstva finansirali fond za rusenje sistema kako neko ovde predlaze kad taj sistem nismo mi ni gradili? Ja pripremam knjigu pod naslovom ''Lisicije gnezdo'' za koju mi poznanici i prijatelji kazu da ce biti pravi bestseller a radi se upravo o ovoj temi sputavanja nas iz emigracije da se vratimo. Maticnim parazitima itekako odgovara da se mi ne vratimo ali bi vrlo rado raspolagali nasim kapitalom. E nece moci. Srbija je nasa zemlja koliko i njihova a nicija nije do zore gorela, to znamo. Dole proizvodjaci sirotinje u Srbiji koje je sve vise pored kontejnera! Kapitalizam je jedino u Srbiji nepotizam i despotizam kvazi biznismena i kvazi egoisticne elite. Sic elita! Svima su lepljivi prsti dok je vecina podredjena selektivnoj primeni zakona. Sta bi sa borbom protiv korupcije i ([rivrednog) kriminala koji u Srbiji cveta? Price za malu decu bez dela.

Dusko Boskovic

pre 12 godina

Pa to je je potpuno jasno.Ova sadašnja kvazi intelktualna društveno-politička elita toliko se boji pametnog Srbina,da će sve učiniti da ga otera iz Srbije ili da mu onemogući da se vrati,ako mu ne daj bože padne na pamet da želi da se vrati u Srbiju.O razvoju Srbije treba da se brinu strani investitori a ne tamo neki Srpski stručnjaci.

naučnik aMITer

pre 12 godina

haha, "nostrifikacija" diploma u Srbiji nema nikakve veze sa nekom proverom stručnosti akademaca koji su svoje kvalifikacije stekli u inostranstvu te je i ne treba zvati tako.
Reč je o klasičnom reketu koju su izmislili mediokretski kadrovi kojima je to potrebno da bi od bolje konkurencije sebi i svojoj deci čuvali privatizovane katedre u Srbiji.
Pustite vi naučnike, ne treba vama to u Srbiji (ionako imate boljih čim vam ni diplome sa MIT-a i Kembridža nisu dobre), uzgajajte vi stručnjake za energetiku i puteve kao što su Kene, Velja, Jocići, Šarančići i razne menadžere i direktore za vaše Vladine agencije i državna preduzeća koji se u sve razumeju.
A nauku ostavite onima koji u nju ulažu i pošteno biraju svoje kadrove.

perica

pre 12 godina

dobro de. zaboravili ste da kazete da ih sputavaju tatini i mamini sinovi koji imaju bolju prodju na konkursima! pa pre ce da se zaposli ko ima vezu! o cemu mi ovde pricamo? nemojte se ni vracati u ovu j******u!

Marko

pre 12 godina

Naravno da ovima u skupstini nikako ne odgovara da se u Srbiju vrate ljudi sa znanjem jer bi ih lako oduvali sa svih mesta. Tako da im je sigurnija varijanta da ne mogu da udju u zemlju nikako. Mislite da ce se potruditi da rese ovaj problem? Ne. To za njih ni nije problem, vec pun pogodak!

markoooo

pre 12 godina

Apsolutno se slazem sa rektorom, toliko imamo nesposobnih i neambicioznih ljudi, koji jednostavno ne zele napredak, jer bi ih taj napredak potpuno zbacio iz sedla...

Aleksandar

pre 12 godina

Rektor je objasnio u jednoj recenici. Ma, koj' ce nam dokazani naucnici iz inostranstva, kad imamo svoje, eno i pozicija i opozicija, sve sami naucnici. Hajde nadjite naucnika na svetu koji ne radi nista i zaradi nenormalno, dok narod koji radi nema leba da jede. Welcome to Serbia!

Goran

pre 12 godina

Apelujem na vlasti u nasoj zemlji da ukinu sve barijere koje sprecavaju povratak naucnika koji su u Srbiji stasali, a posle morali na kraci ili duzi period da odu iz zemlje. Olaksajte nam da se vratimo i postavimo Srbiju na mesto koje joj u nauci pripada, a to je sudeci po tome gde sve nasi naucnici rade i cime se bave, vrlo visoko... Naravno otvorite nase naucne institucije i za strane naucnike, jer "cirkulacija mozgova" medju zemljama cini nauku zdravom.

Bojan

pre 12 godina

Koji naucnici povratnici? Na kojim projektima ce oni da rade kada drzava nista ne ulaze u nauku, a ljudi koji prave programe i strategije su metuzalemi iz Titovog vremena, nefleksibilni i nerazumni za danasnje trendove?

sole

pre 12 godina

Nije mi jasno zasto bi da se vrate kada ovde nema uslova za bavljenje ozbiljnom naukom? Mesta povremeno ima i za njih cim neko od nas dobije posao vani!

milan

pre 12 godina

"Mislim da su problemi s kojima se suočavaju ovi mladi naučnici više posledica nedelovanja ili pogrešnog delovanja ljubomornih ili nesposobnih pojedinaca da im neko sposoban ne bi ugrozio poziciju", objašnjava rektor Novosadskog univerziteta"

Sve je receno. Svaka cast!

borislav

pre 12 godina

Srbija je drzava u kojoj, kad sve imas: ljude, sredstva, ideju i plan, cak i podrsku (npr politicku, ili sponzorsku), stvar propada, jer nisi podmazao, zadovoljio necije ambicije, ili prosto ti neko iz zavisti gura stap u tockove.
Grozna zemlja za normalan zivot.

Dea

pre 12 godina

Već dugo, dugo vidim opstrukciju kvaliteta i znanja na svim nivoima. Potpuno je svejedno da li je neko stručnjak sa 27 ili sa 77 godina. Važno je da je vrhunski stručnjak, za koga uvek ima mesta. U nauci i kulturi važe monopoli, nema zdrave konkurencije. Prava stvar je da naši nabeđeni profesori, od kojih zaista mnogi ne zaslužuju to zvanje, uđu u otvorenu utakmicu gde se vrednuje stvarna stručnost i izuzetnost, kvalitet objavljenih radova, a ne njihov broj, broj inovacija, otkrića i sl. Gledala sam na prijemnom jednog od fakulteta, kako osoblje i profesori samo histerično broje broj prijavljenih, zivkaju druge fakultete koliko je prijavljenih kod njih, lažu jedni druge i mentalno samo broje pare. Dno! Znanje nebitno, a prezir koji iskazuju prema stručnjacima koji su inostranstvu ne vredi ni da opisujem. Kada sam to gledala i slušala, mene je bilo stid, a oni to čak nisu ni primetili...

Ognjen

pre 12 godina

Naucnici bi da se vrate, a Srbija im odgovara tako sto rekonstrukcijom ukida Ministarstvo nauke, i pripaja ga prosvdeti, sto nema ni u Svazilednu, da se nauka i skolkstvo spajaju... Ovde se istrazivaci rad strucnjaka na nasim fakultetima svodi na otvaranje koverata, a u nauku se nista ne ulaze. Nasi naucni radnici bolje da ostanu tamo gde su diplomirali, ili doktorirali, i tu se bave naucnim radom, jer ce njihovu strucnost ceniti, a ne kao ovde...

studentkinja

pre 12 godina

Neko je napisao da profesori ne zele da pruze sansu mladim kolegama da im ovi kasnije ne bi uzeli posao, i to je istina.
Kao student u obavezi sam da prisustvujem mnogim predavanjima, i nezadovoljna sam vecinom, kao i moje kolege. Desava se i da profesori ne dodju na predavanje ili kasne, i onda odrze nesto sto ni osnovci ne bi smatrali kvalitetnim predavanjem. Ali ipak, njih je nemoguce zameniti, jer ko jednom postane profesor na fakultetu, to bude do penzije ili smrti.

Vecina mojih kolega zeli da ode u inostranstvo nakon diplomiranja, sto bi trebalo da bude dogodine. Uzrok tome je bas ovo sto ste napisali. Niko ne postuje mlade strucnjake, ako ovde nemas vezu ili bogatu porodicu, onda si niko i nista. A toliko ima ponuda u inostranstvu, i zasto bi me privlacilo da radim neki bedan posao u Srbiji i pritom se odnose prema meni kao da treba da sam im vecno zahvalna?

Goran

pre 12 godina

Strucnjaci ne mogu u Srbiju ali zato svaki drzavljanin cCrneGore moze dobiti nase drzavljanstvo kad god pozeli i da se zaposli gde hoce ... (cak i da postane predsednik Srbije ?!)

dldo

pre 12 godina

Dobro, mladi su vazni iz vise razloga. Cini mi se da su naucnici u poznijim stadijumima karijere podjednako bitni. Oni su stvorili ime, imaju veliko iskustvo i kontakte po belom svetu, i bilo bi sjajno kada bi se neki od njih privoleli da dodju i odmah postanu profesori po nasim univerzitetima.

Sale

pre 12 godina

politickoj garnituri uopste ne odgovara da se uceni ljudi VRACAJU u zemlju, jer se boje da siroka masa (ne toliko ucenih) ljudi pocne da slusa povratnike ili slicno....ili jos gore - da se povratnici suprotstave politicarima, ne samo znanjem i govorom, nego i kapitalom......

branko

pre 12 godina

Pa za cega ovoj drzavi i sitemu trebaju pametni i obrazovani ljudi,da im kazu koliko su gresaka,kradja napravili a to naravno govori u kom pravcu trenutno Srbija ide i na celu sa kakvim ljudima ....

sopranos - tako se to radi

pre 12 godina

Mozda su domaci strucnjaci ljubomorni, ali to nema veze sa zakonom. Djelic osniva centar za promociju nauke koji vec trosi na birokratiju silne pare, pa centar za inovacije ili tako nekako, koji takodje trosi pare, izjavljuje da ce dovesti naucnike povratnike, mada ne kaze kako. Ocigledno ministarstvo za nauku sluzi da digne kredite potrosi pare na stranke i ljude iz vlasti, a narod posle da vraca.

Povratak

pre 12 godina

Mladi strucnjaci su ovoj zemlji neophodni,ali sta cete kad svaki dan slusate politicare vladajuce koalicije koji kazu da cine sve kako bi se mladi vratili u zemlju a onda procitate ovako nesto

Branko

pre 12 godina

Čak i pravi magarci u zološkom vrtu su shvatili za ovih deset godina da Srbiji netrebaju naučnici već poslušnici. Naše "demokrate" smatraju da je najgori i najgluplji "demokrata" bolji od najboljeg svetskog Nobelovca.

Dragoljub

pre 12 godina

G. Rektor nije u pravu. Nisu samo u pitanju ljubomorni pojedinci, u pitanju je sistem, sistem u kome je Univerzitet relativno udobna i dobro placena sinektura, sistem koji neguje negativnu selekciju i poslusnost, mesto stvaralastva.

XY

pre 12 godina

Konacno da neko pokrene ovu temu! Evo i mog iskustva sa cuvenom "nostrifikacijom": posle zavrsenih doktorskih studija na najuglednijem univerzitetu u jednoj zemlji EU htela sam da se vratim u Srbiju. Receno mi je da moram da

1)prevedem doktorat na srpski,
2)platim oko 1000 evra, i
3)cekam od 6meseci do 1 godine
da komisija odluci da li je moj doktorat, (ocenjen summa cum laude) dovoljno dobar za Srbiju. Zaista ponizavajuce! Kad sam se pozalila jednoj bivsoj koleginici sa katedre gde sam ranije radila (u Srbiji), rekla je 'pa sta ti mislis, da treba da priznamo doktorat sa nekog levog fakulteta?'

Elem, prijavila sam se na posao na univerzitet u Velikoj Britaniji, sa istom tom diplomom iz druge evropske zemlje. Niti je ko trazio da je 'nostrifikujem' niti je dovodio u pitanje, i posao sam dobila nakon intervjua i probnog predavanja.

Zasto Ministarstvo lepo ne sastavi spisak univerziteta sa kojih diplome nije potrebno dodatno ocenjivati? Zar Ministarstvo sumnja u kvalitet i akreditaciju doktorskih programa renomiranih univerziteta? Kako je moguce da istovremeno lobira da nase diplome budu priznate u svetu a ne zeli da prizna te iste svetske diplome kod kuce?

Nepromisljeno, glupo i stetno.

dejan

pre 12 godina

Čak i pravi magarci u zološkom vrtu su shvatili za ovih deset godina da Srbiji netrebaju naučnici već poslušnici. Naše "demokrate" smatraju da je najgori i najgluplji "demokrata" bolji od najboljeg svetskog Nobelovca.
(Branko, 2. jul 2011 18:00)

To smatra i dobar deo birackog tela... zar ne??? I budi realan.. nije tako samo poslednjih deset godina! Da nije tako ne bi nam ovako danas izgledala celokupna politicka elita, ne samo demokrate. Dobar deo naroda ne voli ucene i pametne ljude nego demagoge... i to pocinje jos u osnovnoj skoli gde se dobri djaci nazivaju raznoraznim pogrdnim imenima... "streberi"... "bubalice"... itd.

Pitanje

pre 12 godina

@XY Koji to univerzitet u Srbiji traži prevod doktorske disertacije? Beogradski izgleda da ne traži:
http://www.bg.ac.rs/csrp/obrazovanje/str_isprave.php

Isidora

pre 12 godina

Nažalost put Srbija-Inostranstvo je jednosmeran, najbolji odlaze a vraćaju se samo za praznike, jer nisu dovoljno "stručni" za našu tehnologiju i dostignuća..

Icarus

pre 12 godina

@s tim rolaj- Ne sprecava,... osim tih 550/1100 eura :) i gomilu dokumentacije, prevod plana i programa od strane sudskog tumaca (10 eura stranica, a ima oko 50 stranica) i cekanja od 1 do 2 godine. Takvo je moje iskustvo bilo za fakultetsku diplomu. Ja se iskreno nadam da ce Srbija kao kandidat za EU priznavati USA&EU diplome bez nostrifikacije ili ce moja master diploma biti priznata samo izvan Srbije.

svedok vise povrataka

pre 12 godina

Drzava na povratku strucnjaka radi samo na recima, to je valjda svima jasno, i sistemskih resenja nema ni za srpske, a kamoli strane drzavljane. A pojedinci kao i u svemu drugom prolaze razlicito. Neko je vec radio u nekoj domacoj instituciji i otisao uz podrsku, nekome se posreci pa institucija vidi da vredi i potrudi se da ga zadrzi. Takvi plate 550 evra za nostrifikaciju i kad se ona zavrsi pocinju da rade, i uglavnom se ni ne zale. Ali dosta ljudi naidje na zid. Ono sto je neko napisao o konkursima, da su otvoreni i da ce komisija uvideti ko je bolji, to je cista utopija. Komisija moze da vidi da je neko sa strane bolji, ali vec postojeca mesta uvek zadrzavaju vec postojeci zaposleni. Za nova mesta zavisi da li su vec namenjena nekome. Vec dosta dugo radim na jednom od vecih fakulteta i jos nisam video da je neko primljen na konkursu samo na osnovu dokumenata koje je predao. Sve u svemu, nekome povratak prodje glatko, a nekome je nemoguc, problem je sto to cesto ima vise veze sa srecom nego sa kvalitetom i potraznjom za nekim strucnim profilom. I sta god ja ovde da pisem, nece se ta situacija skoro promeniti.

Jelena

pre 12 godina

"Kao sto kaze pokojni Momo Kapor kad opisuje nas "odliv mozgova" u knjizi (Serbian Mentality): The donkey is NOT invited to the party to dance, but to carry WATER. The west needs our education, our talents, our intellect, our fresh blood. From a business perspective, it does not pay to educated their own children, when they could buy the best educated slaves for a pittance....."

Morala bih da prokomentarisem...sve sto je napisano je tacno. ALI ko moze da tvrdi da u svojoj zemlji nisi rob? Ako dodjes do tacke da zavrsis fakultet vrhunski kao top 2 posto i ne mozes posao da nadjes ni u kaficu...o kakvom ropstvu u stranoj zemlji u kojoj se potpuno izdrzavas i zivis udobno, ovde govori?? Globalno da, ali zasto bi mene kao pojedinca bilo briga??? Ako u Srbiji nemam hleba da jedem?? A nemam? Zasto ne bih otisla na zapad i radila i zaradila, neka i manje od gradjanina Holandije u Holandiji recimo. Ako sa tim novcem mogu lepo da zivim i da se prehranim... A u Srbiji razmisljam da li mogu ili ne mogu danas da pojedem bananu?! Jer imam jedva za "leba"...