Ponedeljak, 19.04.2010.

11:25

Povećanje poreza stimuliše izvoz

Povećanjem PDV-a prikupili bi se dodatni prihodi od 2,5 odsto BDP i stimulisalo bi se otvaranja novih radnih mesta i smanjenje nezaposlenosti, kažu stručnjaci.

Izvor: Politika

Poveæanje poreza stimuliše izvoz IMAGE SOURCE
IMAGE DESCRIPTION

53 Komentari

Sortiraj po:

Jagnjeći brigadir

pre 14 godina

Šta bre izvoz? Tajke izvoze kintu napolje a mi možemo samo slince u granulama, jer sedimo, kukamo i kopamo nos.
Najbolje da se malo pokidamo međusobno, onako bez povoda. Sve ozbiljne povode smo propustili.

d.s.

pre 14 godina

Jel to Fijat pokusavaju da stimulisu da izvozi? Pored Fijata, za izvoz su samo jos poljoprivrednici sposobni, ali Fijatu ne pada na pamet da izvozi vozila proizvedena u Srbiji ( a i zasto bi kada ima monopol na nasem trzistu), tako da nam ostaje da sacekamo jesen kako bi smo sakupili nesto deviza. Ali kako su tajkuni (cije su firme registrovane na Kipru i u Holandiji) pokupovali drzavnu (poljoprivrednu) zemlju, hladnjace i sredili da jedini imaju dozvolu za izvoz, oni izvoze poljoprivredne proizvode i vecina deviza tako odlazi u inostranstvo ( znaju da ce im se, ako kojim slucajem, dodje neko posten na vlast suditi, pa obezbedjuju kapital) . Znaci, jedine devize koje cemo mi dobiti su od nasih gastabajtera koji su bili pametni i pobegli iz ove zemlje gde se lopovi i marionete cene i postavljaju na kljucna mesta u upravljanju drzavom.

Andrej

pre 14 godina

@Ujedinjeni Laici Srbije

povecanje PDV-a ce dovesti do toga da domaca roba i usluge poskupi. Smanjenje poreza na rad ce dovesti do toga da domaca roba i usluge pojeftine.
PDV ce uticati i na poskupljenje uvozne robe, ali nema nicega sto ce dovesti do pojeftinjenja strane robe, tako da uvozni proizvod koji je u konkurenciji sa onim koji se pravi u Srbiji postaje manje konkurentan zbog cene, dok ce domaci proizvodi ostati sa istom cenom.
jos vece prihode mogu da ostvare oni koji izvoze nasu robu u zemlje sa manjim PDV-om(a i veci prihod ih ocekuje ako izvoze u zemlje istog PDV-a jer imaju manje troskove za plate) tako da ovo stimulise i izvoz.
jedino ce lose biti uvoznicima a to je dobro za sve nas.
to sve ce dovesti do zaposljavanja u domacim proizvodnim firmama i industriji, a to vodi u pravi i ne naduvani rast.

nemojte laici da upropastite jedan od retkih dobrih poteza.

Goran

pre 14 godina

@Nikola
Ocigledno je da nemas blage veze.
Ako porastu nameti, cena struje raste za fizicka i po automatizmu za pravna lica. Jos jednom kazem da je smanjenje jednih uz istovremeno povecanje drugih nameta presipanje iz supljeg u prazno koje nece dovesti do povecanja izvoza. Jedan od primera:
Najava Ministarstva energetike da će od 1. januara 2010. godine električna energija u Srbiji poskupeti za 10% ozbiljno je zabrinula privrednike... Propisi određuju da privredni subjekti struju plaćaju po 100% višoj ceni od one za građane, tako da je realno povećanje za preduzeća 20%, objavila je UPS. Izvor: b92 - 22. decembar 2009.
Drugo:
Izuzimanje od odbitka prethodnog poreza:
Član 29.
Obveznik nema pravo na odbitak prethodnog poreza po osnovu:
1) nabavke, proizvodnje i uvoza putničkih automobila, motocikala, plovnih objekata i vazduhoplova, rezervnih delova, GORIVA...

Sad to što se zakon veoma cesto krsi, to je već druga tema...

Marko

pre 14 godina

Gorane, posto vidim da si strucan u ovoj oblasti samo cu napomenuti da se odbitak PDV-a dobija i za energente, struju, gorivo... znaci za svaku, ama bas svaku stvar koja ima dodirne tacke sa proizvodnjom PDV se dobija nazad. Prodavao ti to u zemlji ili inostranstvu nema nikakve razlike takodje!

Nikola

pre 14 godina

@Goran:

"Proizvodjac ima pravo na povracaj PDV-a samo za robu koju izveze. A cene svih ostalih inputa koji ulaze u cenu (struja, gorivo itd) ce porasti zbog povecanja nameta. Krajnji rezultat = nema povecanja konkurentnosti izvoznika!"

Gospodine, ocigledno uopste nemate pojima kako se obracunava PDV obaveza - izvoznici dobijaju poreski povracaj ZA SAV PDV PLACEN U ZEMLJI tokom proizvodnje izvoznih dobara. Znaci, dobijaju i povracaj PDV-a na struju, komunalije, benzin, itd.

Smanjenje opterecenja zarada, koje bi se finansiralo visim PDV-om, bi itekako pomoglo izvoznoj industriji u Srbiji.

Direktor (onaj bivsi)

pre 14 godina

Povecanje poreza stimulise sledece stvari: birokratiju, zavisnost i jos vece poreze i ima neverovatan uticaj na smanjenje efikasnosti.
A to u prevodu uvek dovodi do pada privredne aktivnosti...

Ovi strucnjaci ima da ugase Srbiju totalno!

Ajde IZBORI B R E!

Nego ja polako gledam gde cu da pobegnem odavde - ALI STVARNO!

Direktor (onaj bivsi)

pre 14 godina

Naslov sve kaze: Keynesianizam 101%
Ljudi nemaju ovi pojma s ekonomijom! Sta ce to da se izvozi odavde?
Obala Slonovace ima sta da izveze a sta to Srbija ima da izveze?
Ajd IZBORI!!!!

Goran

pre 14 godina

"Neka me strucnjaci iz ovih komentara isprave ako gresim" - Marko

To uopste nece biti tesko.
Troskovi proizvodjaca ne obuhvataju samo sirovine i polufabrikate. Proizvodni pogoni koriste struju (zivimo u 21 veku), onda energente ( proizvodni pogoni moraju da se greju)... Sirovine i polufabrikate neko mora da doveze i odveze, drugim recima mora da plati gorivo...
Proizvodjac ima pravo na povracaj PDV-a samo za robu koju izveze. A cene svih ostalih inputa koji ulaze u cenu (struja, gorivo itd) ce porasti zbog povecanja nameta. Krajnji rezultat = nema povecanja konkurentnosti izvoznika!
I pored toga sto ima pravo na povracaj PDV-a, izvoznik nije izolovan od ostatka privrede. Povecanje drzavnih nameta, direktno i indirektno poskupljuje troskove proizvodnje.
Smanjenje jednih nameta uz istovremeno povecanje drugih nameta je presipanje iz supljeg u prazno. Jedini nacin za povecanje konkurentnosti je smanjenje nameta (bez povecanja drugih nameta). To je jedino moguce, ako oni koji su se uhlebili u nezajazljivu drzavnu administraciju pocnu da stede!
Javna potrošnja u odnosu na BDP u 2010. bice 42.5%. To je previse! Toliku potrosnju mozda mogu da podnesu bogate drzave kao SAD (mada i to je upitno), ali siromasne kao Srbija to sigurno ne mogu.
Teoriju po kojoj se SAD izvukla iz depresije 30ih "velikom javnom potrosnjom" koju u poslednje vreme forsira Dinkic je besmislena.
Javna potrosnja u SAD 30ih je bila oko 20% tadasnjeg BDP-a SAD, znaci bila je duplo manja u odnosu na BDP od sadasnje javne potrosnje Srbije.

dex

pre 14 godina

Povećanje poreza stimuliše:nezadovoljstvo gradjana,njihov strajk do iznemoglosti,nezamislivog ponasanja ljudi,rivaliteta burzuja i nizeg,srednjeg sloja ljudi,totalne anarhije u svim gradovima,nevidjene pljacke i lista ide i dalje i dalje.......ali naravno,ne brini drzavo jer cemo i ovo da progutamo.Poslednji atom snage smo iskoristili petog oktobra.Ne mozemo mi sve.Sad je deco na vas red........

Danilo

pre 14 godina

(sasa, 19. april 2010 17:53)

sasa,uz duzno postovanje,

zbog ovakog "ma zabole me bre ona stvar ,plata od 3000 evra mora da mi stize svakog meseca na bilo koji nacin,inace me interesuje samo estrada i kladionica" asocijalnog ponasanja ova zemlja i propada.
Da bi ste imali barem malo gradjanske svijesti i odgovornosti prihvatili bi ste one ocigledne cinjenice i predloge za rjesenja koje samo ovdje izneo i glasali bi ste za politicara ili stranku koja ce ih sprovesti u djelo.
A ne za ove koji vas vec deset godina vode zedne preko vode pricama kako cemo postati clanica EU(hocemo ali mozda 3535 godine) i time automatski rjesiti sve privredne probleme i zbog kojih zivite tako lose.Prijatno.

zabrinuti

pre 14 godina

Kod povecanja PDV-a svi zaboravljaju da Srbija ima jako visoke carinske stope za robu siroke potrosnje i to oko 15% do 20%.
Navode se zemlje u okruzenju koje nemaju carine i gde je carinska stopa za robu siroke potrosnje oko 6%.
Nemojte molim vas da navodite da je prosecna carinska stopa u srbiji 8% jer to je statistika pogledeajmo stope na uredjaje, tepihe, automobile, hranu i ostalo sto je vazno za prosecnog gradjanina.
Prvo smanjite te stope pa povecajte PDV.
jer kumulativno carina + PDV je za gomilu proizvoda negde oko 40% uvoznih dazbina. Dolazimo ponovo u Stambolicevo vreme kada je u nemackoj Mercedes d 200 kostao 45.000,00 maraka a u SFRJ taj isti mercedes je kostao 80.000,00 maraka
Recimo bolji potez je povecanje akciza na cigarete i zestoka alkoholna pica koja su u srbiji najjeftinija u evropi(u nemackoj paklica malrboroa je 4,70 EUR).
Sto se tice izvoza, mi prvo treba da imamo sta da izvezemo pa da razmisljamo o njegovom povecanju.
Najkompleksniji proizvod koji izvozimo je valjani lim iz Smedereva.
Ja sam zabrinut zbog ovakve logike kao u clanku jer ce to dovesti samo do povecanja crne berze, pranja novca i zatvaranja gomile malih i srednjih preduzeca i radnji

trgovac

pre 14 godina

@ Nikola

Dobro ste nam rekli koliki je PDV u skandinavskim zemljama ali da li mozete da nam kazete kolike su plate i penzije u istim, i kako platiti sve cene i poreze sa mnogo vecim PDV-om u nasoj zemlji kada se zna da vecina zaposlenih ima plate manje od statistickog proseka za ovu zemlju.

Marko

pre 14 godina

Svi takozvani proizvodjaci koji ovde komentarisu nesto tipa da im se sa povecanjem PDV-a smanjuje konkuretnost na stranom trzistu ne znaju nista o proizvodnji i izvozu posto ne postoji PDV na robu koju izvozis a od svega sto kupujes ili uvozis imas odbitak PDV-a. I to da ce otici strane firme odavde zbog povecanja takodje ne pije vodu posto ih apsolutno nas PDV ne interesuje za robu koju ovde proizvedu i izvoze. Neka me strucnjaci iz ovih komentara isprave ako gresim

Danilo

pre 14 godina

Vladin predlog povecanja PDV (kao u ostalom i prodaja Telekoma) je samo izraz panike unutar iste jer su sada uvidjeli da su se pronasli u opsanoj duznickoj spirali pa sad sve ocajnije pokusavaju krpiti rupe.
Ponasaju se kao obezglavljena kokoska koja trci okolo dok ne iskrvari u potpunosti i padne mrtva.
Sve pare od privatizacije i visegodisnjeg zaduzivanja su otisle u drzavnu administraciju i time u potrosnju (uvoz koji kontrolise Miskovic itd.) dok se trosenjem deviznih rezervi dinar odrzavao vjestacki intervencijama Centralne banke na trzistu.

Rjesenje problema je vrlo jednostavno.

Mjerama koje sam u svom prethodnom postu opisao treba uspostaviti budzetski balans ili suficit i dugorocno (za 5-10 godina,jer ne moze preko noci) uspostaviti spoljnotrgovinski balans (znaci da ova zemlja minimum proizvodi i prodaje na stranim trzistima onoliko koliko uvozi iz inostranstva kako bi prestao odliv deviza).

Ako se to ucini,imacemo i manju zaduzenost i stabilan dinar i zdrav privredni rast,ako se to ne ucini Srbiji slijedi drzavni bankrot za koju godinu.
Zakoni matematike su
neumoljivi.
Ne mozes da trosis a da nista ne proizvodis i da tu razliku za sva vremenakrpis kreditima,ne funkcionise...

sasa

pre 14 godina

lupetanja nebuloza od strane ljudi koji nemaju niti jedan sekund u privredi.
povecanje izvoza?
ja znam da zivim gore nego ikada, maltene kao u vreme Milosevica pocetkom 90-tih.
sve ostalo je za mene lupanje gluposti.
a radimo i supruga i ja po 10 sati dnevno.
sa akademskim diplomama.
i zelja mi je , da kada klinac poraste, ode odavde.
a vi, eksperti, lupajte gluposti do mile volje.
ako ja moram da vas trpim, on ne mora.

ns

pre 14 godina

Zasto se poreska reforma ne nazove pravim imenom tajkunska poreska reforma, jer kako svi mozemo procitati tajkuni ce skoro biti oslobodjeni svih poreza u ovoj zemlji pocev na zarade jer vecina njih isplacuje plate koje su za neku hiljadu vece od zagaratovanog minimalca , a znamo da je vecina njihove imovine tj nekretnina,jahti,akcija poseduju u zemljama ,gde nema poreza ili su stope mnogo manje od onih koje se predlazu ovom reformom.

aca

pre 14 godina

Zasto niko ne spominje onaj deo u kome se porez na plate iznad proseka uvecava DUPLO! Znaci ko ima 50hiljada platu odrace ga od poreza?! Pedeset hiljada, jel to LUKSUZ!?!?

cetar

pre 14 godina

Moze se reci i da sada poreska uprava obracunava trzisnu vrednost kvadrata, pa u centralnim Beogradskim opstinama kvadrat se obracunavao po ceni od 119000 dinara i taj iznos se mnozi sa koeficijentom lokacije koja za te opstine iznosi 1,2 /1,6 i 2 ,tako da se kvadrat nekima racunao po ceni i od 238000 dinara a ne po 80000 dinara kako se pise u pojedinim medijima da se gradjanima Beograda kvadrat racuna po 80000 u centru grada.

eureka

pre 14 godina

Ne znam kako se jace izvoznicke zemlje nisu setile ovoga da se povecanjem ostalih poreza stimullise izvoz, ovu ideju bi treba da preuzmu od nasih stucnjaka Amerikanci,Nemci,Japanci...

sumrak Srbije

pre 14 godina

Dokle god vajni strucnjaci sa domacih ekonomskih fakulteta bez dana radnog iskustva u privredi budu vodili nacionalnu ekonomiju propast ce biti samo veca... Imam firmu jos od 1985. godine i mogu da kazem da je jedina razvojna ekonomska politika, sa realnim i stimulativnim porezima, doprinosima i dazbinama, vodjena u vreme Ante Markovica. Posle njega ekonomijom Srbije dirigovali su razni diletanti. Povecanje PDVa ne moze da bude nikako dobro, zato sto PDV povecavaju preko 20% samo veoma siromasne zemlje cija privreda ima mali izvoz, prezaduzene zemlje. Ozbiljne i jake ekonomije nemaju PDV preko 20%. Potrebno je da se napravi hitan plan reorganizacije, privatizacije lokalnih javnih komunalnih preduzeca i uvede praksa 1 cinovnik na 1000 stanovnika koja vazi i u citavoj EU. Na taj nacin bi se gotovo 300 ljudi koji su visak u javnom sektoru polako moralo oprebacivati u zdravu proizvodnu privredu, a Miskovicu i ostalim tajkunima otvoreno reci, gospodo ako hocete da i dalje imate monopol od svakog zaradjenog dinara 50 para ubuduce ima da ulozite u fabrike i da pocnete da proizvodite sve ono sto u Srbiju uvozite. Ali naravno ovde nema drzavi, ovo je jedan rasklimatana tvorevina, deca nam spavaju do 12, gledaju seljanjeriju na Pinku i nece da rade, kakva crna Evropa, mi nismo ni za Afriku...

Marko

pre 14 godina

Koncno da neko objasni narodu koliko je neophodno povecanje PDV-a! Valjda ce sada i manje upuceni u privredu da se zamisle koliko to moze da pomogne

Nikola

pre 14 godina

@Sumrak Srbije

Postovani gospodine, s obzirom da PDV veci od 20% imaju samo nerazvijene i visoko zaduzene zemlje, zeleo bih da vas obavestim da Norveska, Svedska i Danska vec godinama imaju PDV stopu od 25%, a Finska ima stopu od 24%. Da nisu mozda Norveska, Svedska ili Finska nerazvijene i visoko zaduzene zemlje?

Toliko o vasoj verziranosti za temu poreske politike i zluradim komantarima.

Miki

pre 14 godina

Ovaj tekst je najbolji dokaz da ... vode ovu drzavu. Jer povecan PDV znaci vece cene svih proizvoda. Vece cene svih proizvoda vode do smanjene potrosnje i traznje. Smanjena potrosnja i traznja vodi do manje proizvodnje. Sa manjom proizvodnjom i obimom trgovine slede otpustanja radnika koji rade u proizvodnji i trgovini. Drugim recima - propast.

Milan

pre 14 godina

Kakve su ovo budalastine....
smanjice se porez na zarade i ostaviti više novca u džepu poslodavcima a manjak u kasi nadoknaditi od svih gradjana preko PDV-a...I sve to obrazlazu neki kvazi eksperti...Nema zemlje sa vise eksperata a sa gorom ekonomijom...

Dobronamerno

pre 14 godina

Ako povecate PDV
1. Ode vise novca u sivu ekonomiju i
2. Strane firme koje kod nas posluju zbog nizeg PDV-a nego u okolnim zemljama otici ce.

Nije uvek najbolje ono sto drugi rade! Mi treba da gledamo svoje interese.
Povecajte proiyvodnju, ozivite trziste i eto vise prihoda. Ovo sto predlazete ne valja!

Dejan

pre 14 godina

Presipanje iz supljeg u prazno!
Planiraju da smanje doprinose na zarade (drugo ime za porez), uz istovremeno povecavanje poreza na zarade. Jedina razlika izmedju doprinosa

i poreza je u tome sto porezi idu u drzavni budzet, a doprinosi direktno drzavnom PIO i zdravstvenom fondu. Za onog ko je obavezan da ih plati

porezi, doprinosi i akcize su jedno te isto - drzavni nameti.
Takodje planiraju da povecaju PDV uz izgovor da ce "to stimulisati otvaranja novih radnih mesta". Kakve besmislice, jedini nacin da se poveca

zaposlenost je da drzava pocne manje da trosi, i da odmah nakon toga smanji postojece poreze (bez povecanja postojecih...).
Ako se postojeci porezi smanje, i umesto njih povecaju drugi porezi, proizvodi namenjeni izvozu nece pojeftiniti, jer ce u tom slucaju privrednik

jedan namet placati jeftinije, a drugu namet skuplje. Krajnji rezultat = cena proizvoda nece biti jeftinija... Naravno od povecanja izvoza nece biti

nista.
Jedini nacin za oporavak privrede je smanjenje ogromne i nezajazljive drzavne administracije, kao osnovni preduslov smanjenja poreza (bez

istovremenog povecanja drugih poreza). Jedno istrazivanje nedavno je pokazalo da se u drzavnoj administraciji radi 3.5 sata, duplo manje nego

kod privatnika, a primaju se plate kao da se radi 8 sati. To pokazuje da je moguce bez ikakvih problema otpustiti 1/3 birokrata, koji su se u

administraciju uhlebili po stranackoj liniji. Nakon toga mogli bi da se smanje porezi (bez povecanja drugih), a privreda i gradjani bi skinuli kamen

oko vrata i konacno poceli da disu...
Drzavna administracija je tu zbog nas, a ne mi zbog nje. Ona treba da sluzi nama, a ne mi njoj.

d.s.

pre 14 godina

Kako moze da stimulise izvoz!? Moze samo jos vise da smanji proizvodnju! Kako da izvezem nesto kada moji troskovi proizvodnje daleko nadmasuju troskove proizvodnje firmi u normalnim zemljama!?!

Ludi Milojko

pre 14 godina

"Povećanjem PDV-a prikupili bi se dodatni prihodi od 2,5 odsto BDP i stimulisalo bi se otvaranja novih radnih mesta i smanjenje nezaposlenosti, kažu stručnjaci..."

Pa stavite onda PDV nek bude bar 100%, da nam jednom krene i procvetamo.

Dejan

pre 14 godina

Presipanje iz supljeg u prazno!
Planiraju da smanje doprinose na zarade (drugo ime za porez), uz istovremeno povecavanje poreza na zarade. Jedina razlika izmedju doprinosa

i poreza je u tome sto porezi idu u drzavni budzet, a doprinosi direktno drzavnom PIO i zdravstvenom fondu. Za onog ko je obavezan da ih plati

porezi, doprinosi i akcize su jedno te isto - drzavni nameti.
Takodje planiraju da povecaju PDV uz izgovor da ce \"to stimulisati otvaranja novih radnih mesta\". Kakve besmislice, jedini nacin da se poveca

zaposlenost je da drzava pocne manje da trosi, i da odmah nakon toga smanji postojece poreze (bez povecanja postojecih...).
Ako se postojeci porezi smanje, i umesto njih povecaju drugi porezi, proizvodi namenjeni izvozu nece pojeftiniti, jer ce u tom slucaju privrednik

jedan namet placati jeftinije, a drugu namet skuplje. Krajnji rezultat = cena proizvoda nece biti jeftinija... Naravno od povecanja izvoza nece biti

nista.
Jedini nacin za oporavak privrede je smanjenje ogromne i nezajazljive drzavne administracije, kao osnovni preduslov smanjenja poreza (bez

istovremenog povecanja drugih poreza). Jedno istrazivanje nedavno je pokazalo da se u drzavnoj administraciji radi 3.5 sata, duplo manje nego

kod privatnika, a primaju se plate kao da se radi 8 sati. To pokazuje da je moguce bez ikakvih problema otpustiti 1/3 birokrata, koji su se u

administraciju uhlebili po stranackoj liniji. Nakon toga mogli bi da se smanje porezi (bez povecanja drugih), a privreda i gradjani bi skinuli kamen

oko vrata i konacno poceli da disu...
Drzavna administracija je tu zbog nas, a ne mi zbog nje. Ona treba da sluzi nama, a ne mi njoj.

jj

pre 14 godina

Da li zna da u prezaduzenoj Grkoj gde su uvedeni novi nameti nije uveden namet u vidu poreza na imvovinu, jer Grcka,Irska,Portuga gde su plate mnogo vece od nasih ,primenju se pravilo da ako u stanu ili kuci zive vlasnici oni ne placaju porez na imovinu,tj oslobodjeni su tog nameta,samo ga placaju oni koji imaju visak nekretnina i oni sto iznajmljuju nekretnine.

mare

pre 14 godina

@ danilo
Nedavno je predsednik Obama uveo zdravstveno svim gradjanima,jer su mnogi otisli u bankrot zbog troskova lecenja a privatni osiguravajuci zavodi za zdravsto nisu hteli da osiguraju radnike koji su imali problema sa zdravljem , penzionere jer su rizicna grupa za osiguranje,a vi u zemlji gde je plata oko 25000 a prosecna penzija jos niza,d trazite da se zdravstveno ukine tj privatizuje.

Danilo

pre 14 godina

Jedini izlaz iz krize je da se drzavna uprava i radikalno smanji.
Od ustedjenog novca restrukturirati velika proizvodna preduzeca (razduziti ih,uloziti u razvoj novih na svjetskom trzistu konkurentnih proizvoda ,uloziti u modernizaciju fakulteta)i poslje toga privatiozovati na zaista javnom tenderu sa ucescem vodecih inzinjera i radnika u vlasnistvu.
Ono sto ostane uloziti u obnovi za privredu najvaznije infrastrukture(koridor 10,zeljeznice) i smanjenje poreza za gradjane i preduzeca.
Slomiti privatni uvozni monopol i drzavni energetski monopol time sto ce se dozvoliti inostranim korporacijama ulazak na srpsko trziste sto ce dovesti do smanjenja marza i cijena.
U Ustav ubaciti klauzulu da se drzava smije jedino onoliko zaduziti koliko ide u investicije(u autoputeve,energetsku infrastrukturu,prosvjetu).
Ukinuti socijalnu drzavu i privatizovati zdravstveno osiguranje i povecati starosnu granicu za ulazak u penziju na 70 godina za oba pola a uz to radikalno smanjiti poreze za obicne gradjane koji su prijavljeni zaposljenici.
Cilj mora da bude da se privatnim preduzecima stvara najbolji poslovni ambijent dok se drzava treba samo brinuti za budzetski suficit i smanjenje zaduzenosti ,sto manje drzavnih birokrata i budzetskih parazita toliko i veceg standarda za obicne gradjane.

Aleksandar

pre 14 godina

Bavim se izvozom, ali svako povecanje nameta u drzavi smanjuje moju konkurentnost na stranom trzistu.
Pitam se sta sprecava drzavu da napravi sajt na kom ce se jasno videti prihodi i rashodi iz budzeta.

natasa

pre 14 godina

Samo jedno da bude jasno, ustvari se ne smanjuje porez na plate svima, vec se jednima smanjuje a drugima povecava, jel tako.
Onda su naslovi o smanjenju poreza na plate potpuno pogresni, evo meni ce se npr taj porez povecati i ako radim za bruto platu, moja ce se plata smanjiti i jos pdv da se poveca i bas super!!!

ps nazovite stvari pravim imenom

miloslav

pre 14 godina

Povecanje pdv ce najvise pogoditi zemljoradnike koji na celokupan repromaterijal seme, zastitna sredstva i vestaqcko djubrivo placaju 8%, povecanje od 10% ce povecati maloprodajne cene za 10% sto je u ovako teskoj situaciji previse za osiromaseno i opljackano selo. Povodom ovoga bi se mogao oglasiti i ministar poljoprivrede, mada cisto sum njam da on zna koliki je pdv na repromaterijale u poljoprivredi. Ili svi da krenemo u preradu morske ribe iz severnih mora i da postanemo europski lideri u preradi iste.

"Koliko mi ono imamo godina??"

pre 14 godina

...jos uvek verujemo u Deda Mraza?????? Ma, molim vas, koga Vi iz vlasti zelite da zavaravate??? Ko poveruje u ovo grdno se vara, jer: neka oni prvo smanje javnu potrosnju, pa kad dokazu da ce stvarno tako biti, onda mozemo pricati o povecanju tereta za gradjane!!!

Dejan (Australija)

pre 14 godina

Znaju eksperti šta pričaju, radna mesta čije bi otvaranje povećanjem PDV-a bilo stimulisano, upravo su takva radna mesta na kojima se oni sami i nalaze. Neće se ništa promeniti na bolje u Srbiji sa takvim ekspertima.

Chester Games

pre 14 godina

Uveliko mi se čini da će ovi ipak izgurati ovaj zakon koji nama običnim smrtnicima doći do glave.Naše plate od 16,5 hilj. din na koji naše gazde neće morati da plate porez neće još duugo da se promene ,dok će oni kupovati jahte i lux. kola.Sve mi se čini da bi ovi hteli da se mi odselimo,mislim celo stanovništvo pa da samo oni ostanu pa da podele državu na jednaka dela , i da haraju šumama.Oni bi da budu neki kraljevi iz 5og veka,ili još bolje - faraoni,božanstva.Pa dokle ljudi da mi živimo na ivici , a nikako da bude bolje.Imamo skuplju hranu kola koja su i ovako i onako skupa,najskuplje kredite, pa kako da živimo?Da li treba već da budemo robovi?I da radimo za džabe?Molio bih za odgovor.I ako neko misli da će vremenom biti bolje, neće jer ova zemlja nema političare samo lutke proizvedene u kini.

MUKNAVI

pre 14 godina

A sta da izvozimo ,keve ti,kad je sve nastimano da se Delta i lopovi bogate od uvozne ,preko njih,bofluk robe,dok traje rasprodaja nase babovine..Pa kad toga nestane,vataj tutanj lopino.Ekonomci ,"vrli eksperti" ,tada ce da objasnjavaju,gde je greska napravljena,sta treba de se uradi da se ona ispravi..jednom reciju,......ko i do sada.Vala od njihovih analiza Srbija je imala koristi,ko onaj sto ispade iz avijona..bez padobrana.Drecali su odozdo ;radi bre rukama,ajd nogama,ne tako nego ovako..i na kraju..tres o zemlju!Posle sahrane..tisina.Za mesec dana javise se sa konstatacijom;on nije imao padobran..eto to je .Za godinu dana,vec su pisali na taj dogadjaj magistarske radove.Neki su za dve godine,prteko tate i mame,otisli na inostrane univerzitete da na tu temu rade doktorate..itd.Vidimo ih kada su se vratili,i slusamo,na sve strane,kako analiziraju savetuju neumorno,a pacijent..umro.

zbunjen

pre 14 godina

U Srbiji prosecna plata je oko 320 evra i trazi se da porez na imovinu placa 0,4 % na trzisnu vrednost imovine, uz to se trazi povecanje PDV na 22%. Tako bi ispalo da sa skoro najmanjim platama placamo najvece poreze na imovinu od svih bivsih YU republika.U Hrvatskoj gde je prosecna plata 730 evra a gde je PDV 23%, nema poreza na imovinu, postoji samo porez na kuce za odmor koji se placa po ceni od 5-15 kuna po kvadratu u zavisnosti od opstine i grada ( 1 kuna je oko 14 dinara)
U Crnoj Gori poreska stopa iznosi od 0,08-0,8 % na trzisnu vrednost nekretnine, opstine i gradovi biraju stopu( Podgorica i vecina su prosle godine imale stopu od 0,25 % na trzisnu vrednost i na taj iznos se dobijaju olaksice na (starost, kvalitet ,lokaciju) i jos na to se dobija 20 % popusta za vlasnika i max jos 30% na clanove domacinstva.
U Federaciji BIH prosecna plata oko 400 evra, porez na imovinu se placa samo na nekretnine koje se izdaju.
U Republici Srpskoj prosecna plata oko 400 evra, od ove godine uvodi novi nacin obracuna poreza , stopa se krece od 0,05-0,5 %,opstine biraju stopu a vlasnik je oslobodjen placanja poreza na 50 metara kvadratnih i jos 10 metara na svakog clana domacinstva.
U Makedoniji sa slicnim primanjima kao nasa, stopa je 0,1 % na trzisnu vrednost nekretnine.
U jednom dnevnom listu je pre nekoliko meseci pislao da se u Sloveniji gde je prosecna plata 935 evra, porez na imovinu se placa po stopi od 0,1 do 1,5 % na trzisnu vrednost nekretnine ,ali samo na nekretnine koje su vece od 160 metara kvadratnih. To znaci da bi mi imali najvece poreze na imovinu a najmanje plate.

Vlada

pre 14 godina

Povecanje PDV-a je imalo koristi na pocetku krize, jer bi se tako gradjani naterali da trose sto manje i da stede, a da se pri tome smanji uvoz. Ovako, u godini izlaska iz recesija, kada je vreme upravo za smanjenje PDV-a koji je trebalo vec da je podignut, gradjani bi se podstekli da krenu u potrosnju ustedjenih para. Sve naopako u Srbiji!

Bgd

pre 14 godina

Kao savestan građanin, koji izmiruje sve svoje obaveze prema državi, smatram da imam puno pravo da postavim krucijalno pitanje: KAKO SE TROŠI MOJ NOVAC IZ BUDŽETA? Poštovana gospodo eksperti, TO je pitanje kojim vi treba da se bavite jer ne postoje ti prihodi i porezi koji će nadomestiti bahato, nekontrolisano i bezobrazno trošenje budžetskih sredstava.

d.s.

pre 14 godina

Ajde meni lajku neka neko objasni. Povecaju PDV, skoce cene i ja ne kupujem vise proizvode zbog uvecane cene, vec idem na crno gde su daleko povoljnije cene. Jel moze tako?

Caki

pre 14 godina

"Povećanje poreza stimuliše izvoz" ... Ne znam samo za koju populaciju je namenjen ovakav naslov ... dalji sadrzaj teksta uopste je nebitan.

Srba

pre 14 godina

Povecanje PDVa = svima nama vise cene;
Smanjenje poreza na doprinose = poslodavcima vise novaca u dzepu

Varate se ako mislite da ce poslodavci radnicima povecati plate od tih novaca.

Dakle cela prica se svodi na pomoc tajkunima dzaba nam mazete oci.

Срђан

pre 14 godina

Проблем је у јавној потрошњи!
Да би се излечила привреда Србије, потребно је да:
1. се смањи удео потрошње са 40% на 20%,
2. депресира динар до нивоа баланса у извозу и увозу, што такође помаже тачки 1.,
3. да реорганизују порези, тј. да се смање и укину, изузев
4. пореза на имовину који је потребно довести на вредност од 0,5% тржишне вредности некретнине,
5. да се уведе бруто плата.

Све то има један циљ: СМАЊЕЊЕ ЈАВНЕ ПОТРОШЊЕ НА 20% БДП-а!

Потребно је и спречити даље задуживање, мада је питање ко би нам позајмио сада...

d.s.

pre 14 godina

Ajde meni lajku neka neko objasni. Povecaju PDV, skoce cene i ja ne kupujem vise proizvode zbog uvecane cene, vec idem na crno gde su daleko povoljnije cene. Jel moze tako?

Srba

pre 14 godina

Povecanje PDVa = svima nama vise cene;
Smanjenje poreza na doprinose = poslodavcima vise novaca u dzepu

Varate se ako mislite da ce poslodavci radnicima povecati plate od tih novaca.

Dakle cela prica se svodi na pomoc tajkunima dzaba nam mazete oci.

Bgd

pre 14 godina

Kao savestan građanin, koji izmiruje sve svoje obaveze prema državi, smatram da imam puno pravo da postavim krucijalno pitanje: KAKO SE TROŠI MOJ NOVAC IZ BUDŽETA? Poštovana gospodo eksperti, TO je pitanje kojim vi treba da se bavite jer ne postoje ti prihodi i porezi koji će nadomestiti bahato, nekontrolisano i bezobrazno trošenje budžetskih sredstava.

Caki

pre 14 godina

"Povećanje poreza stimuliše izvoz" ... Ne znam samo za koju populaciju je namenjen ovakav naslov ... dalji sadrzaj teksta uopste je nebitan.

sumrak Srbije

pre 14 godina

Dokle god vajni strucnjaci sa domacih ekonomskih fakulteta bez dana radnog iskustva u privredi budu vodili nacionalnu ekonomiju propast ce biti samo veca... Imam firmu jos od 1985. godine i mogu da kazem da je jedina razvojna ekonomska politika, sa realnim i stimulativnim porezima, doprinosima i dazbinama, vodjena u vreme Ante Markovica. Posle njega ekonomijom Srbije dirigovali su razni diletanti. Povecanje PDVa ne moze da bude nikako dobro, zato sto PDV povecavaju preko 20% samo veoma siromasne zemlje cija privreda ima mali izvoz, prezaduzene zemlje. Ozbiljne i jake ekonomije nemaju PDV preko 20%. Potrebno je da se napravi hitan plan reorganizacije, privatizacije lokalnih javnih komunalnih preduzeca i uvede praksa 1 cinovnik na 1000 stanovnika koja vazi i u citavoj EU. Na taj nacin bi se gotovo 300 ljudi koji su visak u javnom sektoru polako moralo oprebacivati u zdravu proizvodnu privredu, a Miskovicu i ostalim tajkunima otvoreno reci, gospodo ako hocete da i dalje imate monopol od svakog zaradjenog dinara 50 para ubuduce ima da ulozite u fabrike i da pocnete da proizvodite sve ono sto u Srbiju uvozite. Ali naravno ovde nema drzavi, ovo je jedan rasklimatana tvorevina, deca nam spavaju do 12, gledaju seljanjeriju na Pinku i nece da rade, kakva crna Evropa, mi nismo ni za Afriku...

zbunjen

pre 14 godina

U Srbiji prosecna plata je oko 320 evra i trazi se da porez na imovinu placa 0,4 % na trzisnu vrednost imovine, uz to se trazi povecanje PDV na 22%. Tako bi ispalo da sa skoro najmanjim platama placamo najvece poreze na imovinu od svih bivsih YU republika.U Hrvatskoj gde je prosecna plata 730 evra a gde je PDV 23%, nema poreza na imovinu, postoji samo porez na kuce za odmor koji se placa po ceni od 5-15 kuna po kvadratu u zavisnosti od opstine i grada ( 1 kuna je oko 14 dinara)
U Crnoj Gori poreska stopa iznosi od 0,08-0,8 % na trzisnu vrednost nekretnine, opstine i gradovi biraju stopu( Podgorica i vecina su prosle godine imale stopu od 0,25 % na trzisnu vrednost i na taj iznos se dobijaju olaksice na (starost, kvalitet ,lokaciju) i jos na to se dobija 20 % popusta za vlasnika i max jos 30% na clanove domacinstva.
U Federaciji BIH prosecna plata oko 400 evra, porez na imovinu se placa samo na nekretnine koje se izdaju.
U Republici Srpskoj prosecna plata oko 400 evra, od ove godine uvodi novi nacin obracuna poreza , stopa se krece od 0,05-0,5 %,opstine biraju stopu a vlasnik je oslobodjen placanja poreza na 50 metara kvadratnih i jos 10 metara na svakog clana domacinstva.
U Makedoniji sa slicnim primanjima kao nasa, stopa je 0,1 % na trzisnu vrednost nekretnine.
U jednom dnevnom listu je pre nekoliko meseci pislao da se u Sloveniji gde je prosecna plata 935 evra, porez na imovinu se placa po stopi od 0,1 do 1,5 % na trzisnu vrednost nekretnine ,ali samo na nekretnine koje su vece od 160 metara kvadratnih. To znaci da bi mi imali najvece poreze na imovinu a najmanje plate.

Dobronamerno

pre 14 godina

Ako povecate PDV
1. Ode vise novca u sivu ekonomiju i
2. Strane firme koje kod nas posluju zbog nizeg PDV-a nego u okolnim zemljama otici ce.

Nije uvek najbolje ono sto drugi rade! Mi treba da gledamo svoje interese.
Povecajte proiyvodnju, ozivite trziste i eto vise prihoda. Ovo sto predlazete ne valja!

Dejan

pre 14 godina

Presipanje iz supljeg u prazno!
Planiraju da smanje doprinose na zarade (drugo ime za porez), uz istovremeno povecavanje poreza na zarade. Jedina razlika izmedju doprinosa

i poreza je u tome sto porezi idu u drzavni budzet, a doprinosi direktno drzavnom PIO i zdravstvenom fondu. Za onog ko je obavezan da ih plati

porezi, doprinosi i akcize su jedno te isto - drzavni nameti.
Takodje planiraju da povecaju PDV uz izgovor da ce \"to stimulisati otvaranja novih radnih mesta\". Kakve besmislice, jedini nacin da se poveca

zaposlenost je da drzava pocne manje da trosi, i da odmah nakon toga smanji postojece poreze (bez povecanja postojecih...).
Ako se postojeci porezi smanje, i umesto njih povecaju drugi porezi, proizvodi namenjeni izvozu nece pojeftiniti, jer ce u tom slucaju privrednik

jedan namet placati jeftinije, a drugu namet skuplje. Krajnji rezultat = cena proizvoda nece biti jeftinija... Naravno od povecanja izvoza nece biti

nista.
Jedini nacin za oporavak privrede je smanjenje ogromne i nezajazljive drzavne administracije, kao osnovni preduslov smanjenja poreza (bez

istovremenog povecanja drugih poreza). Jedno istrazivanje nedavno je pokazalo da se u drzavnoj administraciji radi 3.5 sata, duplo manje nego

kod privatnika, a primaju se plate kao da se radi 8 sati. To pokazuje da je moguce bez ikakvih problema otpustiti 1/3 birokrata, koji su se u

administraciju uhlebili po stranackoj liniji. Nakon toga mogli bi da se smanje porezi (bez povecanja drugih), a privreda i gradjani bi skinuli kamen

oko vrata i konacno poceli da disu...
Drzavna administracija je tu zbog nas, a ne mi zbog nje. Ona treba da sluzi nama, a ne mi njoj.

MUKNAVI

pre 14 godina

A sta da izvozimo ,keve ti,kad je sve nastimano da se Delta i lopovi bogate od uvozne ,preko njih,bofluk robe,dok traje rasprodaja nase babovine..Pa kad toga nestane,vataj tutanj lopino.Ekonomci ,"vrli eksperti" ,tada ce da objasnjavaju,gde je greska napravljena,sta treba de se uradi da se ona ispravi..jednom reciju,......ko i do sada.Vala od njihovih analiza Srbija je imala koristi,ko onaj sto ispade iz avijona..bez padobrana.Drecali su odozdo ;radi bre rukama,ajd nogama,ne tako nego ovako..i na kraju..tres o zemlju!Posle sahrane..tisina.Za mesec dana javise se sa konstatacijom;on nije imao padobran..eto to je .Za godinu dana,vec su pisali na taj dogadjaj magistarske radove.Neki su za dve godine,prteko tate i mame,otisli na inostrane univerzitete da na tu temu rade doktorate..itd.Vidimo ih kada su se vratili,i slusamo,na sve strane,kako analiziraju savetuju neumorno,a pacijent..umro.

mare

pre 14 godina

@ danilo
Nedavno je predsednik Obama uveo zdravstveno svim gradjanima,jer su mnogi otisli u bankrot zbog troskova lecenja a privatni osiguravajuci zavodi za zdravsto nisu hteli da osiguraju radnike koji su imali problema sa zdravljem , penzionere jer su rizicna grupa za osiguranje,a vi u zemlji gde je plata oko 25000 a prosecna penzija jos niza,d trazite da se zdravstveno ukine tj privatizuje.

natasa

pre 14 godina

Samo jedno da bude jasno, ustvari se ne smanjuje porez na plate svima, vec se jednima smanjuje a drugima povecava, jel tako.
Onda su naslovi o smanjenju poreza na plate potpuno pogresni, evo meni ce se npr taj porez povecati i ako radim za bruto platu, moja ce se plata smanjiti i jos pdv da se poveca i bas super!!!

ps nazovite stvari pravim imenom

Aleksandar

pre 14 godina

Bavim se izvozom, ali svako povecanje nameta u drzavi smanjuje moju konkurentnost na stranom trzistu.
Pitam se sta sprecava drzavu da napravi sajt na kom ce se jasno videti prihodi i rashodi iz budzeta.

Danilo

pre 14 godina

Vladin predlog povecanja PDV (kao u ostalom i prodaja Telekoma) je samo izraz panike unutar iste jer su sada uvidjeli da su se pronasli u opsanoj duznickoj spirali pa sad sve ocajnije pokusavaju krpiti rupe.
Ponasaju se kao obezglavljena kokoska koja trci okolo dok ne iskrvari u potpunosti i padne mrtva.
Sve pare od privatizacije i visegodisnjeg zaduzivanja su otisle u drzavnu administraciju i time u potrosnju (uvoz koji kontrolise Miskovic itd.) dok se trosenjem deviznih rezervi dinar odrzavao vjestacki intervencijama Centralne banke na trzistu.

Rjesenje problema je vrlo jednostavno.

Mjerama koje sam u svom prethodnom postu opisao treba uspostaviti budzetski balans ili suficit i dugorocno (za 5-10 godina,jer ne moze preko noci) uspostaviti spoljnotrgovinski balans (znaci da ova zemlja minimum proizvodi i prodaje na stranim trzistima onoliko koliko uvozi iz inostranstva kako bi prestao odliv deviza).

Ako se to ucini,imacemo i manju zaduzenost i stabilan dinar i zdrav privredni rast,ako se to ne ucini Srbiji slijedi drzavni bankrot za koju godinu.
Zakoni matematike su
neumoljivi.
Ne mozes da trosis a da nista ne proizvodis i da tu razliku za sva vremenakrpis kreditima,ne funkcionise...

Dejan

pre 14 godina

Presipanje iz supljeg u prazno!
Planiraju da smanje doprinose na zarade (drugo ime za porez), uz istovremeno povecavanje poreza na zarade. Jedina razlika izmedju doprinosa

i poreza je u tome sto porezi idu u drzavni budzet, a doprinosi direktno drzavnom PIO i zdravstvenom fondu. Za onog ko je obavezan da ih plati

porezi, doprinosi i akcize su jedno te isto - drzavni nameti.
Takodje planiraju da povecaju PDV uz izgovor da ce "to stimulisati otvaranja novih radnih mesta". Kakve besmislice, jedini nacin da se poveca

zaposlenost je da drzava pocne manje da trosi, i da odmah nakon toga smanji postojece poreze (bez povecanja postojecih...).
Ako se postojeci porezi smanje, i umesto njih povecaju drugi porezi, proizvodi namenjeni izvozu nece pojeftiniti, jer ce u tom slucaju privrednik

jedan namet placati jeftinije, a drugu namet skuplje. Krajnji rezultat = cena proizvoda nece biti jeftinija... Naravno od povecanja izvoza nece biti

nista.
Jedini nacin za oporavak privrede je smanjenje ogromne i nezajazljive drzavne administracije, kao osnovni preduslov smanjenja poreza (bez

istovremenog povecanja drugih poreza). Jedno istrazivanje nedavno je pokazalo da se u drzavnoj administraciji radi 3.5 sata, duplo manje nego

kod privatnika, a primaju se plate kao da se radi 8 sati. To pokazuje da je moguce bez ikakvih problema otpustiti 1/3 birokrata, koji su se u

administraciju uhlebili po stranackoj liniji. Nakon toga mogli bi da se smanje porezi (bez povecanja drugih), a privreda i gradjani bi skinuli kamen

oko vrata i konacno poceli da disu...
Drzavna administracija je tu zbog nas, a ne mi zbog nje. Ona treba da sluzi nama, a ne mi njoj.

Milan

pre 14 godina

Kakve su ovo budalastine....
smanjice se porez na zarade i ostaviti više novca u džepu poslodavcima a manjak u kasi nadoknaditi od svih gradjana preko PDV-a...I sve to obrazlazu neki kvazi eksperti...Nema zemlje sa vise eksperata a sa gorom ekonomijom...

dex

pre 14 godina

Povećanje poreza stimuliše:nezadovoljstvo gradjana,njihov strajk do iznemoglosti,nezamislivog ponasanja ljudi,rivaliteta burzuja i nizeg,srednjeg sloja ljudi,totalne anarhije u svim gradovima,nevidjene pljacke i lista ide i dalje i dalje.......ali naravno,ne brini drzavo jer cemo i ovo da progutamo.Poslednji atom snage smo iskoristili petog oktobra.Ne mozemo mi sve.Sad je deco na vas red........

miloslav

pre 14 godina

Povecanje pdv ce najvise pogoditi zemljoradnike koji na celokupan repromaterijal seme, zastitna sredstva i vestaqcko djubrivo placaju 8%, povecanje od 10% ce povecati maloprodajne cene za 10% sto je u ovako teskoj situaciji previse za osiromaseno i opljackano selo. Povodom ovoga bi se mogao oglasiti i ministar poljoprivrede, mada cisto sum njam da on zna koliki je pdv na repromaterijale u poljoprivredi. Ili svi da krenemo u preradu morske ribe iz severnih mora i da postanemo europski lideri u preradi iste.

jj

pre 14 godina

Da li zna da u prezaduzenoj Grkoj gde su uvedeni novi nameti nije uveden namet u vidu poreza na imvovinu, jer Grcka,Irska,Portuga gde su plate mnogo vece od nasih ,primenju se pravilo da ako u stanu ili kuci zive vlasnici oni ne placaju porez na imovinu,tj oslobodjeni su tog nameta,samo ga placaju oni koji imaju visak nekretnina i oni sto iznajmljuju nekretnine.

aca

pre 14 godina

Zasto niko ne spominje onaj deo u kome se porez na plate iznad proseka uvecava DUPLO! Znaci ko ima 50hiljada platu odrace ga od poreza?! Pedeset hiljada, jel to LUKSUZ!?!?

trgovac

pre 14 godina

@ Nikola

Dobro ste nam rekli koliki je PDV u skandinavskim zemljama ali da li mozete da nam kazete kolike su plate i penzije u istim, i kako platiti sve cene i poreze sa mnogo vecim PDV-om u nasoj zemlji kada se zna da vecina zaposlenih ima plate manje od statistickog proseka za ovu zemlju.

Chester Games

pre 14 godina

Uveliko mi se čini da će ovi ipak izgurati ovaj zakon koji nama običnim smrtnicima doći do glave.Naše plate od 16,5 hilj. din na koji naše gazde neće morati da plate porez neće još duugo da se promene ,dok će oni kupovati jahte i lux. kola.Sve mi se čini da bi ovi hteli da se mi odselimo,mislim celo stanovništvo pa da samo oni ostanu pa da podele državu na jednaka dela , i da haraju šumama.Oni bi da budu neki kraljevi iz 5og veka,ili još bolje - faraoni,božanstva.Pa dokle ljudi da mi živimo na ivici , a nikako da bude bolje.Imamo skuplju hranu kola koja su i ovako i onako skupa,najskuplje kredite, pa kako da živimo?Da li treba već da budemo robovi?I da radimo za džabe?Molio bih za odgovor.I ako neko misli da će vremenom biti bolje, neće jer ova zemlja nema političare samo lutke proizvedene u kini.

Срђан

pre 14 godina

Проблем је у јавној потрошњи!
Да би се излечила привреда Србије, потребно је да:
1. се смањи удео потрошње са 40% на 20%,
2. депресира динар до нивоа баланса у извозу и увозу, што такође помаже тачки 1.,
3. да реорганизују порези, тј. да се смање и укину, изузев
4. пореза на имовину који је потребно довести на вредност од 0,5% тржишне вредности некретнине,
5. да се уведе бруто плата.

Све то има један циљ: СМАЊЕЊЕ ЈАВНЕ ПОТРОШЊЕ НА 20% БДП-а!

Потребно је и спречити даље задуживање, мада је питање ко би нам позајмио сада...

Dejan (Australija)

pre 14 godina

Znaju eksperti šta pričaju, radna mesta čije bi otvaranje povećanjem PDV-a bilo stimulisano, upravo su takva radna mesta na kojima se oni sami i nalaze. Neće se ništa promeniti na bolje u Srbiji sa takvim ekspertima.

cetar

pre 14 godina

Moze se reci i da sada poreska uprava obracunava trzisnu vrednost kvadrata, pa u centralnim Beogradskim opstinama kvadrat se obracunavao po ceni od 119000 dinara i taj iznos se mnozi sa koeficijentom lokacije koja za te opstine iznosi 1,2 /1,6 i 2 ,tako da se kvadrat nekima racunao po ceni i od 238000 dinara a ne po 80000 dinara kako se pise u pojedinim medijima da se gradjanima Beograda kvadrat racuna po 80000 u centru grada.

Ludi Milojko

pre 14 godina

"Povećanjem PDV-a prikupili bi se dodatni prihodi od 2,5 odsto BDP i stimulisalo bi se otvaranja novih radnih mesta i smanjenje nezaposlenosti, kažu stručnjaci..."

Pa stavite onda PDV nek bude bar 100%, da nam jednom krene i procvetamo.

Danilo

pre 14 godina

Jedini izlaz iz krize je da se drzavna uprava i radikalno smanji.
Od ustedjenog novca restrukturirati velika proizvodna preduzeca (razduziti ih,uloziti u razvoj novih na svjetskom trzistu konkurentnih proizvoda ,uloziti u modernizaciju fakulteta)i poslje toga privatiozovati na zaista javnom tenderu sa ucescem vodecih inzinjera i radnika u vlasnistvu.
Ono sto ostane uloziti u obnovi za privredu najvaznije infrastrukture(koridor 10,zeljeznice) i smanjenje poreza za gradjane i preduzeca.
Slomiti privatni uvozni monopol i drzavni energetski monopol time sto ce se dozvoliti inostranim korporacijama ulazak na srpsko trziste sto ce dovesti do smanjenja marza i cijena.
U Ustav ubaciti klauzulu da se drzava smije jedino onoliko zaduziti koliko ide u investicije(u autoputeve,energetsku infrastrukturu,prosvjetu).
Ukinuti socijalnu drzavu i privatizovati zdravstveno osiguranje i povecati starosnu granicu za ulazak u penziju na 70 godina za oba pola a uz to radikalno smanjiti poreze za obicne gradjane koji su prijavljeni zaposljenici.
Cilj mora da bude da se privatnim preduzecima stvara najbolji poslovni ambijent dok se drzava treba samo brinuti za budzetski suficit i smanjenje zaduzenosti ,sto manje drzavnih birokrata i budzetskih parazita toliko i veceg standarda za obicne gradjane.

Nikola

pre 14 godina

@Sumrak Srbije

Postovani gospodine, s obzirom da PDV veci od 20% imaju samo nerazvijene i visoko zaduzene zemlje, zeleo bih da vas obavestim da Norveska, Svedska i Danska vec godinama imaju PDV stopu od 25%, a Finska ima stopu od 24%. Da nisu mozda Norveska, Svedska ili Finska nerazvijene i visoko zaduzene zemlje?

Toliko o vasoj verziranosti za temu poreske politike i zluradim komantarima.

ns

pre 14 godina

Zasto se poreska reforma ne nazove pravim imenom tajkunska poreska reforma, jer kako svi mozemo procitati tajkuni ce skoro biti oslobodjeni svih poreza u ovoj zemlji pocev na zarade jer vecina njih isplacuje plate koje su za neku hiljadu vece od zagaratovanog minimalca , a znamo da je vecina njihove imovine tj nekretnina,jahti,akcija poseduju u zemljama ,gde nema poreza ili su stope mnogo manje od onih koje se predlazu ovom reformom.

Marko

pre 14 godina

Svi takozvani proizvodjaci koji ovde komentarisu nesto tipa da im se sa povecanjem PDV-a smanjuje konkuretnost na stranom trzistu ne znaju nista o proizvodnji i izvozu posto ne postoji PDV na robu koju izvozis a od svega sto kupujes ili uvozis imas odbitak PDV-a. I to da ce otici strane firme odavde zbog povecanja takodje ne pije vodu posto ih apsolutno nas PDV ne interesuje za robu koju ovde proizvedu i izvoze. Neka me strucnjaci iz ovih komentara isprave ako gresim

Vlada

pre 14 godina

Povecanje PDV-a je imalo koristi na pocetku krize, jer bi se tako gradjani naterali da trose sto manje i da stede, a da se pri tome smanji uvoz. Ovako, u godini izlaska iz recesija, kada je vreme upravo za smanjenje PDV-a koji je trebalo vec da je podignut, gradjani bi se podstekli da krenu u potrosnju ustedjenih para. Sve naopako u Srbiji!

"Koliko mi ono imamo godina??"

pre 14 godina

...jos uvek verujemo u Deda Mraza?????? Ma, molim vas, koga Vi iz vlasti zelite da zavaravate??? Ko poveruje u ovo grdno se vara, jer: neka oni prvo smanje javnu potrosnju, pa kad dokazu da ce stvarno tako biti, onda mozemo pricati o povecanju tereta za gradjane!!!

d.s.

pre 14 godina

Kako moze da stimulise izvoz!? Moze samo jos vise da smanji proizvodnju! Kako da izvezem nesto kada moji troskovi proizvodnje daleko nadmasuju troskove proizvodnje firmi u normalnim zemljama!?!

sasa

pre 14 godina

lupetanja nebuloza od strane ljudi koji nemaju niti jedan sekund u privredi.
povecanje izvoza?
ja znam da zivim gore nego ikada, maltene kao u vreme Milosevica pocetkom 90-tih.
sve ostalo je za mene lupanje gluposti.
a radimo i supruga i ja po 10 sati dnevno.
sa akademskim diplomama.
i zelja mi je , da kada klinac poraste, ode odavde.
a vi, eksperti, lupajte gluposti do mile volje.
ako ja moram da vas trpim, on ne mora.

Miki

pre 14 godina

Ovaj tekst je najbolji dokaz da ... vode ovu drzavu. Jer povecan PDV znaci vece cene svih proizvoda. Vece cene svih proizvoda vode do smanjene potrosnje i traznje. Smanjena potrosnja i traznja vodi do manje proizvodnje. Sa manjom proizvodnjom i obimom trgovine slede otpustanja radnika koji rade u proizvodnji i trgovini. Drugim recima - propast.

Direktor (onaj bivsi)

pre 14 godina

Povecanje poreza stimulise sledece stvari: birokratiju, zavisnost i jos vece poreze i ima neverovatan uticaj na smanjenje efikasnosti.
A to u prevodu uvek dovodi do pada privredne aktivnosti...

Ovi strucnjaci ima da ugase Srbiju totalno!

Ajde IZBORI B R E!

Nego ja polako gledam gde cu da pobegnem odavde - ALI STVARNO!

eureka

pre 14 godina

Ne znam kako se jace izvoznicke zemlje nisu setile ovoga da se povecanjem ostalih poreza stimullise izvoz, ovu ideju bi treba da preuzmu od nasih stucnjaka Amerikanci,Nemci,Japanci...

Goran

pre 14 godina

"Neka me strucnjaci iz ovih komentara isprave ako gresim" - Marko

To uopste nece biti tesko.
Troskovi proizvodjaca ne obuhvataju samo sirovine i polufabrikate. Proizvodni pogoni koriste struju (zivimo u 21 veku), onda energente ( proizvodni pogoni moraju da se greju)... Sirovine i polufabrikate neko mora da doveze i odveze, drugim recima mora da plati gorivo...
Proizvodjac ima pravo na povracaj PDV-a samo za robu koju izveze. A cene svih ostalih inputa koji ulaze u cenu (struja, gorivo itd) ce porasti zbog povecanja nameta. Krajnji rezultat = nema povecanja konkurentnosti izvoznika!
I pored toga sto ima pravo na povracaj PDV-a, izvoznik nije izolovan od ostatka privrede. Povecanje drzavnih nameta, direktno i indirektno poskupljuje troskove proizvodnje.
Smanjenje jednih nameta uz istovremeno povecanje drugih nameta je presipanje iz supljeg u prazno. Jedini nacin za povecanje konkurentnosti je smanjenje nameta (bez povecanja drugih nameta). To je jedino moguce, ako oni koji su se uhlebili u nezajazljivu drzavnu administraciju pocnu da stede!
Javna potrošnja u odnosu na BDP u 2010. bice 42.5%. To je previse! Toliku potrosnju mozda mogu da podnesu bogate drzave kao SAD (mada i to je upitno), ali siromasne kao Srbija to sigurno ne mogu.
Teoriju po kojoj se SAD izvukla iz depresije 30ih "velikom javnom potrosnjom" koju u poslednje vreme forsira Dinkic je besmislena.
Javna potrosnja u SAD 30ih je bila oko 20% tadasnjeg BDP-a SAD, znaci bila je duplo manja u odnosu na BDP od sadasnje javne potrosnje Srbije.

Danilo

pre 14 godina

(sasa, 19. april 2010 17:53)

sasa,uz duzno postovanje,

zbog ovakog "ma zabole me bre ona stvar ,plata od 3000 evra mora da mi stize svakog meseca na bilo koji nacin,inace me interesuje samo estrada i kladionica" asocijalnog ponasanja ova zemlja i propada.
Da bi ste imali barem malo gradjanske svijesti i odgovornosti prihvatili bi ste one ocigledne cinjenice i predloge za rjesenja koje samo ovdje izneo i glasali bi ste za politicara ili stranku koja ce ih sprovesti u djelo.
A ne za ove koji vas vec deset godina vode zedne preko vode pricama kako cemo postati clanica EU(hocemo ali mozda 3535 godine) i time automatski rjesiti sve privredne probleme i zbog kojih zivite tako lose.Prijatno.

Nikola

pre 14 godina

@Goran:

"Proizvodjac ima pravo na povracaj PDV-a samo za robu koju izveze. A cene svih ostalih inputa koji ulaze u cenu (struja, gorivo itd) ce porasti zbog povecanja nameta. Krajnji rezultat = nema povecanja konkurentnosti izvoznika!"

Gospodine, ocigledno uopste nemate pojima kako se obracunava PDV obaveza - izvoznici dobijaju poreski povracaj ZA SAV PDV PLACEN U ZEMLJI tokom proizvodnje izvoznih dobara. Znaci, dobijaju i povracaj PDV-a na struju, komunalije, benzin, itd.

Smanjenje opterecenja zarada, koje bi se finansiralo visim PDV-om, bi itekako pomoglo izvoznoj industriji u Srbiji.

zabrinuti

pre 14 godina

Kod povecanja PDV-a svi zaboravljaju da Srbija ima jako visoke carinske stope za robu siroke potrosnje i to oko 15% do 20%.
Navode se zemlje u okruzenju koje nemaju carine i gde je carinska stopa za robu siroke potrosnje oko 6%.
Nemojte molim vas da navodite da je prosecna carinska stopa u srbiji 8% jer to je statistika pogledeajmo stope na uredjaje, tepihe, automobile, hranu i ostalo sto je vazno za prosecnog gradjanina.
Prvo smanjite te stope pa povecajte PDV.
jer kumulativno carina + PDV je za gomilu proizvoda negde oko 40% uvoznih dazbina. Dolazimo ponovo u Stambolicevo vreme kada je u nemackoj Mercedes d 200 kostao 45.000,00 maraka a u SFRJ taj isti mercedes je kostao 80.000,00 maraka
Recimo bolji potez je povecanje akciza na cigarete i zestoka alkoholna pica koja su u srbiji najjeftinija u evropi(u nemackoj paklica malrboroa je 4,70 EUR).
Sto se tice izvoza, mi prvo treba da imamo sta da izvezemo pa da razmisljamo o njegovom povecanju.
Najkompleksniji proizvod koji izvozimo je valjani lim iz Smedereva.
Ja sam zabrinut zbog ovakve logike kao u clanku jer ce to dovesti samo do povecanja crne berze, pranja novca i zatvaranja gomile malih i srednjih preduzeca i radnji

Goran

pre 14 godina

@Nikola
Ocigledno je da nemas blage veze.
Ako porastu nameti, cena struje raste za fizicka i po automatizmu za pravna lica. Jos jednom kazem da je smanjenje jednih uz istovremeno povecanje drugih nameta presipanje iz supljeg u prazno koje nece dovesti do povecanja izvoza. Jedan od primera:
Najava Ministarstva energetike da će od 1. januara 2010. godine električna energija u Srbiji poskupeti za 10% ozbiljno je zabrinula privrednike... Propisi određuju da privredni subjekti struju plaćaju po 100% višoj ceni od one za građane, tako da je realno povećanje za preduzeća 20%, objavila je UPS. Izvor: b92 - 22. decembar 2009.
Drugo:
Izuzimanje od odbitka prethodnog poreza:
Član 29.
Obveznik nema pravo na odbitak prethodnog poreza po osnovu:
1) nabavke, proizvodnje i uvoza putničkih automobila, motocikala, plovnih objekata i vazduhoplova, rezervnih delova, GORIVA...

Sad to što se zakon veoma cesto krsi, to je već druga tema...

Marko

pre 14 godina

Koncno da neko objasni narodu koliko je neophodno povecanje PDV-a! Valjda ce sada i manje upuceni u privredu da se zamisle koliko to moze da pomogne

Direktor (onaj bivsi)

pre 14 godina

Naslov sve kaze: Keynesianizam 101%
Ljudi nemaju ovi pojma s ekonomijom! Sta ce to da se izvozi odavde?
Obala Slonovace ima sta da izveze a sta to Srbija ima da izveze?
Ajd IZBORI!!!!

Marko

pre 14 godina

Gorane, posto vidim da si strucan u ovoj oblasti samo cu napomenuti da se odbitak PDV-a dobija i za energente, struju, gorivo... znaci za svaku, ama bas svaku stvar koja ima dodirne tacke sa proizvodnjom PDV se dobija nazad. Prodavao ti to u zemlji ili inostranstvu nema nikakve razlike takodje!

Andrej

pre 14 godina

@Ujedinjeni Laici Srbije

povecanje PDV-a ce dovesti do toga da domaca roba i usluge poskupi. Smanjenje poreza na rad ce dovesti do toga da domaca roba i usluge pojeftine.
PDV ce uticati i na poskupljenje uvozne robe, ali nema nicega sto ce dovesti do pojeftinjenja strane robe, tako da uvozni proizvod koji je u konkurenciji sa onim koji se pravi u Srbiji postaje manje konkurentan zbog cene, dok ce domaci proizvodi ostati sa istom cenom.
jos vece prihode mogu da ostvare oni koji izvoze nasu robu u zemlje sa manjim PDV-om(a i veci prihod ih ocekuje ako izvoze u zemlje istog PDV-a jer imaju manje troskove za plate) tako da ovo stimulise i izvoz.
jedino ce lose biti uvoznicima a to je dobro za sve nas.
to sve ce dovesti do zaposljavanja u domacim proizvodnim firmama i industriji, a to vodi u pravi i ne naduvani rast.

nemojte laici da upropastite jedan od retkih dobrih poteza.

d.s.

pre 14 godina

Jel to Fijat pokusavaju da stimulisu da izvozi? Pored Fijata, za izvoz su samo jos poljoprivrednici sposobni, ali Fijatu ne pada na pamet da izvozi vozila proizvedena u Srbiji ( a i zasto bi kada ima monopol na nasem trzistu), tako da nam ostaje da sacekamo jesen kako bi smo sakupili nesto deviza. Ali kako su tajkuni (cije su firme registrovane na Kipru i u Holandiji) pokupovali drzavnu (poljoprivrednu) zemlju, hladnjace i sredili da jedini imaju dozvolu za izvoz, oni izvoze poljoprivredne proizvode i vecina deviza tako odlazi u inostranstvo ( znaju da ce im se, ako kojim slucajem, dodje neko posten na vlast suditi, pa obezbedjuju kapital) . Znaci, jedine devize koje cemo mi dobiti su od nasih gastabajtera koji su bili pametni i pobegli iz ove zemlje gde se lopovi i marionete cene i postavljaju na kljucna mesta u upravljanju drzavom.

Jagnjeći brigadir

pre 14 godina

Šta bre izvoz? Tajke izvoze kintu napolje a mi možemo samo slince u granulama, jer sedimo, kukamo i kopamo nos.
Najbolje da se malo pokidamo međusobno, onako bez povoda. Sve ozbiljne povode smo propustili.

Nikola

pre 14 godina

@Sumrak Srbije

Postovani gospodine, s obzirom da PDV veci od 20% imaju samo nerazvijene i visoko zaduzene zemlje, zeleo bih da vas obavestim da Norveska, Svedska i Danska vec godinama imaju PDV stopu od 25%, a Finska ima stopu od 24%. Da nisu mozda Norveska, Svedska ili Finska nerazvijene i visoko zaduzene zemlje?

Toliko o vasoj verziranosti za temu poreske politike i zluradim komantarima.

Marko

pre 14 godina

Koncno da neko objasni narodu koliko je neophodno povecanje PDV-a! Valjda ce sada i manje upuceni u privredu da se zamisle koliko to moze da pomogne

Danilo

pre 14 godina

Jedini izlaz iz krize je da se drzavna uprava i radikalno smanji.
Od ustedjenog novca restrukturirati velika proizvodna preduzeca (razduziti ih,uloziti u razvoj novih na svjetskom trzistu konkurentnih proizvoda ,uloziti u modernizaciju fakulteta)i poslje toga privatiozovati na zaista javnom tenderu sa ucescem vodecih inzinjera i radnika u vlasnistvu.
Ono sto ostane uloziti u obnovi za privredu najvaznije infrastrukture(koridor 10,zeljeznice) i smanjenje poreza za gradjane i preduzeca.
Slomiti privatni uvozni monopol i drzavni energetski monopol time sto ce se dozvoliti inostranim korporacijama ulazak na srpsko trziste sto ce dovesti do smanjenja marza i cijena.
U Ustav ubaciti klauzulu da se drzava smije jedino onoliko zaduziti koliko ide u investicije(u autoputeve,energetsku infrastrukturu,prosvjetu).
Ukinuti socijalnu drzavu i privatizovati zdravstveno osiguranje i povecati starosnu granicu za ulazak u penziju na 70 godina za oba pola a uz to radikalno smanjiti poreze za obicne gradjane koji su prijavljeni zaposljenici.
Cilj mora da bude da se privatnim preduzecima stvara najbolji poslovni ambijent dok se drzava treba samo brinuti za budzetski suficit i smanjenje zaduzenosti ,sto manje drzavnih birokrata i budzetskih parazita toliko i veceg standarda za obicne gradjane.

Srba

pre 14 godina

Povecanje PDVa = svima nama vise cene;
Smanjenje poreza na doprinose = poslodavcima vise novaca u dzepu

Varate se ako mislite da ce poslodavci radnicima povecati plate od tih novaca.

Dakle cela prica se svodi na pomoc tajkunima dzaba nam mazete oci.

Срђан

pre 14 godina

Проблем је у јавној потрошњи!
Да би се излечила привреда Србије, потребно је да:
1. се смањи удео потрошње са 40% на 20%,
2. депресира динар до нивоа баланса у извозу и увозу, што такође помаже тачки 1.,
3. да реорганизују порези, тј. да се смање и укину, изузев
4. пореза на имовину који је потребно довести на вредност од 0,5% тржишне вредности некретнине,
5. да се уведе бруто плата.

Све то има један циљ: СМАЊЕЊЕ ЈАВНЕ ПОТРОШЊЕ НА 20% БДП-а!

Потребно је и спречити даље задуживање, мада је питање ко би нам позајмио сада...

Vlada

pre 14 godina

Povecanje PDV-a je imalo koristi na pocetku krize, jer bi se tako gradjani naterali da trose sto manje i da stede, a da se pri tome smanji uvoz. Ovako, u godini izlaska iz recesija, kada je vreme upravo za smanjenje PDV-a koji je trebalo vec da je podignut, gradjani bi se podstekli da krenu u potrosnju ustedjenih para. Sve naopako u Srbiji!

sumrak Srbije

pre 14 godina

Dokle god vajni strucnjaci sa domacih ekonomskih fakulteta bez dana radnog iskustva u privredi budu vodili nacionalnu ekonomiju propast ce biti samo veca... Imam firmu jos od 1985. godine i mogu da kazem da je jedina razvojna ekonomska politika, sa realnim i stimulativnim porezima, doprinosima i dazbinama, vodjena u vreme Ante Markovica. Posle njega ekonomijom Srbije dirigovali su razni diletanti. Povecanje PDVa ne moze da bude nikako dobro, zato sto PDV povecavaju preko 20% samo veoma siromasne zemlje cija privreda ima mali izvoz, prezaduzene zemlje. Ozbiljne i jake ekonomije nemaju PDV preko 20%. Potrebno je da se napravi hitan plan reorganizacije, privatizacije lokalnih javnih komunalnih preduzeca i uvede praksa 1 cinovnik na 1000 stanovnika koja vazi i u citavoj EU. Na taj nacin bi se gotovo 300 ljudi koji su visak u javnom sektoru polako moralo oprebacivati u zdravu proizvodnu privredu, a Miskovicu i ostalim tajkunima otvoreno reci, gospodo ako hocete da i dalje imate monopol od svakog zaradjenog dinara 50 para ubuduce ima da ulozite u fabrike i da pocnete da proizvodite sve ono sto u Srbiju uvozite. Ali naravno ovde nema drzavi, ovo je jedan rasklimatana tvorevina, deca nam spavaju do 12, gledaju seljanjeriju na Pinku i nece da rade, kakva crna Evropa, mi nismo ni za Afriku...

Marko

pre 14 godina

Svi takozvani proizvodjaci koji ovde komentarisu nesto tipa da im se sa povecanjem PDV-a smanjuje konkuretnost na stranom trzistu ne znaju nista o proizvodnji i izvozu posto ne postoji PDV na robu koju izvozis a od svega sto kupujes ili uvozis imas odbitak PDV-a. I to da ce otici strane firme odavde zbog povecanja takodje ne pije vodu posto ih apsolutno nas PDV ne interesuje za robu koju ovde proizvedu i izvoze. Neka me strucnjaci iz ovih komentara isprave ako gresim

d.s.

pre 14 godina

Ajde meni lajku neka neko objasni. Povecaju PDV, skoce cene i ja ne kupujem vise proizvode zbog uvecane cene, vec idem na crno gde su daleko povoljnije cene. Jel moze tako?

Milan

pre 14 godina

Kakve su ovo budalastine....
smanjice se porez na zarade i ostaviti više novca u džepu poslodavcima a manjak u kasi nadoknaditi od svih gradjana preko PDV-a...I sve to obrazlazu neki kvazi eksperti...Nema zemlje sa vise eksperata a sa gorom ekonomijom...

ns

pre 14 godina

Zasto se poreska reforma ne nazove pravim imenom tajkunska poreska reforma, jer kako svi mozemo procitati tajkuni ce skoro biti oslobodjeni svih poreza u ovoj zemlji pocev na zarade jer vecina njih isplacuje plate koje su za neku hiljadu vece od zagaratovanog minimalca , a znamo da je vecina njihove imovine tj nekretnina,jahti,akcija poseduju u zemljama ,gde nema poreza ili su stope mnogo manje od onih koje se predlazu ovom reformom.

Marko

pre 14 godina

Gorane, posto vidim da si strucan u ovoj oblasti samo cu napomenuti da se odbitak PDV-a dobija i za energente, struju, gorivo... znaci za svaku, ama bas svaku stvar koja ima dodirne tacke sa proizvodnjom PDV se dobija nazad. Prodavao ti to u zemlji ili inostranstvu nema nikakve razlike takodje!

Andrej

pre 14 godina

@Ujedinjeni Laici Srbije

povecanje PDV-a ce dovesti do toga da domaca roba i usluge poskupi. Smanjenje poreza na rad ce dovesti do toga da domaca roba i usluge pojeftine.
PDV ce uticati i na poskupljenje uvozne robe, ali nema nicega sto ce dovesti do pojeftinjenja strane robe, tako da uvozni proizvod koji je u konkurenciji sa onim koji se pravi u Srbiji postaje manje konkurentan zbog cene, dok ce domaci proizvodi ostati sa istom cenom.
jos vece prihode mogu da ostvare oni koji izvoze nasu robu u zemlje sa manjim PDV-om(a i veci prihod ih ocekuje ako izvoze u zemlje istog PDV-a jer imaju manje troskove za plate) tako da ovo stimulise i izvoz.
jedino ce lose biti uvoznicima a to je dobro za sve nas.
to sve ce dovesti do zaposljavanja u domacim proizvodnim firmama i industriji, a to vodi u pravi i ne naduvani rast.

nemojte laici da upropastite jedan od retkih dobrih poteza.

Nikola

pre 14 godina

@Goran:

"Proizvodjac ima pravo na povracaj PDV-a samo za robu koju izveze. A cene svih ostalih inputa koji ulaze u cenu (struja, gorivo itd) ce porasti zbog povecanja nameta. Krajnji rezultat = nema povecanja konkurentnosti izvoznika!"

Gospodine, ocigledno uopste nemate pojima kako se obracunava PDV obaveza - izvoznici dobijaju poreski povracaj ZA SAV PDV PLACEN U ZEMLJI tokom proizvodnje izvoznih dobara. Znaci, dobijaju i povracaj PDV-a na struju, komunalije, benzin, itd.

Smanjenje opterecenja zarada, koje bi se finansiralo visim PDV-om, bi itekako pomoglo izvoznoj industriji u Srbiji.

zbunjen

pre 14 godina

U Srbiji prosecna plata je oko 320 evra i trazi se da porez na imovinu placa 0,4 % na trzisnu vrednost imovine, uz to se trazi povecanje PDV na 22%. Tako bi ispalo da sa skoro najmanjim platama placamo najvece poreze na imovinu od svih bivsih YU republika.U Hrvatskoj gde je prosecna plata 730 evra a gde je PDV 23%, nema poreza na imovinu, postoji samo porez na kuce za odmor koji se placa po ceni od 5-15 kuna po kvadratu u zavisnosti od opstine i grada ( 1 kuna je oko 14 dinara)
U Crnoj Gori poreska stopa iznosi od 0,08-0,8 % na trzisnu vrednost nekretnine, opstine i gradovi biraju stopu( Podgorica i vecina su prosle godine imale stopu od 0,25 % na trzisnu vrednost i na taj iznos se dobijaju olaksice na (starost, kvalitet ,lokaciju) i jos na to se dobija 20 % popusta za vlasnika i max jos 30% na clanove domacinstva.
U Federaciji BIH prosecna plata oko 400 evra, porez na imovinu se placa samo na nekretnine koje se izdaju.
U Republici Srpskoj prosecna plata oko 400 evra, od ove godine uvodi novi nacin obracuna poreza , stopa se krece od 0,05-0,5 %,opstine biraju stopu a vlasnik je oslobodjen placanja poreza na 50 metara kvadratnih i jos 10 metara na svakog clana domacinstva.
U Makedoniji sa slicnim primanjima kao nasa, stopa je 0,1 % na trzisnu vrednost nekretnine.
U jednom dnevnom listu je pre nekoliko meseci pislao da se u Sloveniji gde je prosecna plata 935 evra, porez na imovinu se placa po stopi od 0,1 do 1,5 % na trzisnu vrednost nekretnine ,ali samo na nekretnine koje su vece od 160 metara kvadratnih. To znaci da bi mi imali najvece poreze na imovinu a najmanje plate.

Dejan (Australija)

pre 14 godina

Znaju eksperti šta pričaju, radna mesta čije bi otvaranje povećanjem PDV-a bilo stimulisano, upravo su takva radna mesta na kojima se oni sami i nalaze. Neće se ništa promeniti na bolje u Srbiji sa takvim ekspertima.

Chester Games

pre 14 godina

Uveliko mi se čini da će ovi ipak izgurati ovaj zakon koji nama običnim smrtnicima doći do glave.Naše plate od 16,5 hilj. din na koji naše gazde neće morati da plate porez neće još duugo da se promene ,dok će oni kupovati jahte i lux. kola.Sve mi se čini da bi ovi hteli da se mi odselimo,mislim celo stanovništvo pa da samo oni ostanu pa da podele državu na jednaka dela , i da haraju šumama.Oni bi da budu neki kraljevi iz 5og veka,ili još bolje - faraoni,božanstva.Pa dokle ljudi da mi živimo na ivici , a nikako da bude bolje.Imamo skuplju hranu kola koja su i ovako i onako skupa,najskuplje kredite, pa kako da živimo?Da li treba već da budemo robovi?I da radimo za džabe?Molio bih za odgovor.I ako neko misli da će vremenom biti bolje, neće jer ova zemlja nema političare samo lutke proizvedene u kini.

Dobronamerno

pre 14 godina

Ako povecate PDV
1. Ode vise novca u sivu ekonomiju i
2. Strane firme koje kod nas posluju zbog nizeg PDV-a nego u okolnim zemljama otici ce.

Nije uvek najbolje ono sto drugi rade! Mi treba da gledamo svoje interese.
Povecajte proiyvodnju, ozivite trziste i eto vise prihoda. Ovo sto predlazete ne valja!

mare

pre 14 godina

@ danilo
Nedavno je predsednik Obama uveo zdravstveno svim gradjanima,jer su mnogi otisli u bankrot zbog troskova lecenja a privatni osiguravajuci zavodi za zdravsto nisu hteli da osiguraju radnike koji su imali problema sa zdravljem , penzionere jer su rizicna grupa za osiguranje,a vi u zemlji gde je plata oko 25000 a prosecna penzija jos niza,d trazite da se zdravstveno ukine tj privatizuje.

aca

pre 14 godina

Zasto niko ne spominje onaj deo u kome se porez na plate iznad proseka uvecava DUPLO! Znaci ko ima 50hiljada platu odrace ga od poreza?! Pedeset hiljada, jel to LUKSUZ!?!?

dex

pre 14 godina

Povećanje poreza stimuliše:nezadovoljstvo gradjana,njihov strajk do iznemoglosti,nezamislivog ponasanja ljudi,rivaliteta burzuja i nizeg,srednjeg sloja ljudi,totalne anarhije u svim gradovima,nevidjene pljacke i lista ide i dalje i dalje.......ali naravno,ne brini drzavo jer cemo i ovo da progutamo.Poslednji atom snage smo iskoristili petog oktobra.Ne mozemo mi sve.Sad je deco na vas red........

Goran

pre 14 godina

"Neka me strucnjaci iz ovih komentara isprave ako gresim" - Marko

To uopste nece biti tesko.
Troskovi proizvodjaca ne obuhvataju samo sirovine i polufabrikate. Proizvodni pogoni koriste struju (zivimo u 21 veku), onda energente ( proizvodni pogoni moraju da se greju)... Sirovine i polufabrikate neko mora da doveze i odveze, drugim recima mora da plati gorivo...
Proizvodjac ima pravo na povracaj PDV-a samo za robu koju izveze. A cene svih ostalih inputa koji ulaze u cenu (struja, gorivo itd) ce porasti zbog povecanja nameta. Krajnji rezultat = nema povecanja konkurentnosti izvoznika!
I pored toga sto ima pravo na povracaj PDV-a, izvoznik nije izolovan od ostatka privrede. Povecanje drzavnih nameta, direktno i indirektno poskupljuje troskove proizvodnje.
Smanjenje jednih nameta uz istovremeno povecanje drugih nameta je presipanje iz supljeg u prazno. Jedini nacin za povecanje konkurentnosti je smanjenje nameta (bez povecanja drugih nameta). To je jedino moguce, ako oni koji su se uhlebili u nezajazljivu drzavnu administraciju pocnu da stede!
Javna potrošnja u odnosu na BDP u 2010. bice 42.5%. To je previse! Toliku potrosnju mozda mogu da podnesu bogate drzave kao SAD (mada i to je upitno), ali siromasne kao Srbija to sigurno ne mogu.
Teoriju po kojoj se SAD izvukla iz depresije 30ih "velikom javnom potrosnjom" koju u poslednje vreme forsira Dinkic je besmislena.
Javna potrosnja u SAD 30ih je bila oko 20% tadasnjeg BDP-a SAD, znaci bila je duplo manja u odnosu na BDP od sadasnje javne potrosnje Srbije.

Direktor (onaj bivsi)

pre 14 godina

Povecanje poreza stimulise sledece stvari: birokratiju, zavisnost i jos vece poreze i ima neverovatan uticaj na smanjenje efikasnosti.
A to u prevodu uvek dovodi do pada privredne aktivnosti...

Ovi strucnjaci ima da ugase Srbiju totalno!

Ajde IZBORI B R E!

Nego ja polako gledam gde cu da pobegnem odavde - ALI STVARNO!

MUKNAVI

pre 14 godina

A sta da izvozimo ,keve ti,kad je sve nastimano da se Delta i lopovi bogate od uvozne ,preko njih,bofluk robe,dok traje rasprodaja nase babovine..Pa kad toga nestane,vataj tutanj lopino.Ekonomci ,"vrli eksperti" ,tada ce da objasnjavaju,gde je greska napravljena,sta treba de se uradi da se ona ispravi..jednom reciju,......ko i do sada.Vala od njihovih analiza Srbija je imala koristi,ko onaj sto ispade iz avijona..bez padobrana.Drecali su odozdo ;radi bre rukama,ajd nogama,ne tako nego ovako..i na kraju..tres o zemlju!Posle sahrane..tisina.Za mesec dana javise se sa konstatacijom;on nije imao padobran..eto to je .Za godinu dana,vec su pisali na taj dogadjaj magistarske radove.Neki su za dve godine,prteko tate i mame,otisli na inostrane univerzitete da na tu temu rade doktorate..itd.Vidimo ih kada su se vratili,i slusamo,na sve strane,kako analiziraju savetuju neumorno,a pacijent..umro.

sasa

pre 14 godina

lupetanja nebuloza od strane ljudi koji nemaju niti jedan sekund u privredi.
povecanje izvoza?
ja znam da zivim gore nego ikada, maltene kao u vreme Milosevica pocetkom 90-tih.
sve ostalo je za mene lupanje gluposti.
a radimo i supruga i ja po 10 sati dnevno.
sa akademskim diplomama.
i zelja mi je , da kada klinac poraste, ode odavde.
a vi, eksperti, lupajte gluposti do mile volje.
ako ja moram da vas trpim, on ne mora.

zabrinuti

pre 14 godina

Kod povecanja PDV-a svi zaboravljaju da Srbija ima jako visoke carinske stope za robu siroke potrosnje i to oko 15% do 20%.
Navode se zemlje u okruzenju koje nemaju carine i gde je carinska stopa za robu siroke potrosnje oko 6%.
Nemojte molim vas da navodite da je prosecna carinska stopa u srbiji 8% jer to je statistika pogledeajmo stope na uredjaje, tepihe, automobile, hranu i ostalo sto je vazno za prosecnog gradjanina.
Prvo smanjite te stope pa povecajte PDV.
jer kumulativno carina + PDV je za gomilu proizvoda negde oko 40% uvoznih dazbina. Dolazimo ponovo u Stambolicevo vreme kada je u nemackoj Mercedes d 200 kostao 45.000,00 maraka a u SFRJ taj isti mercedes je kostao 80.000,00 maraka
Recimo bolji potez je povecanje akciza na cigarete i zestoka alkoholna pica koja su u srbiji najjeftinija u evropi(u nemackoj paklica malrboroa je 4,70 EUR).
Sto se tice izvoza, mi prvo treba da imamo sta da izvezemo pa da razmisljamo o njegovom povecanju.
Najkompleksniji proizvod koji izvozimo je valjani lim iz Smedereva.
Ja sam zabrinut zbog ovakve logike kao u clanku jer ce to dovesti samo do povecanja crne berze, pranja novca i zatvaranja gomile malih i srednjih preduzeca i radnji

Direktor (onaj bivsi)

pre 14 godina

Naslov sve kaze: Keynesianizam 101%
Ljudi nemaju ovi pojma s ekonomijom! Sta ce to da se izvozi odavde?
Obala Slonovace ima sta da izveze a sta to Srbija ima da izveze?
Ajd IZBORI!!!!

Bgd

pre 14 godina

Kao savestan građanin, koji izmiruje sve svoje obaveze prema državi, smatram da imam puno pravo da postavim krucijalno pitanje: KAKO SE TROŠI MOJ NOVAC IZ BUDŽETA? Poštovana gospodo eksperti, TO je pitanje kojim vi treba da se bavite jer ne postoje ti prihodi i porezi koji će nadomestiti bahato, nekontrolisano i bezobrazno trošenje budžetskih sredstava.

Caki

pre 14 godina

"Povećanje poreza stimuliše izvoz" ... Ne znam samo za koju populaciju je namenjen ovakav naslov ... dalji sadrzaj teksta uopste je nebitan.

"Koliko mi ono imamo godina??"

pre 14 godina

...jos uvek verujemo u Deda Mraza?????? Ma, molim vas, koga Vi iz vlasti zelite da zavaravate??? Ko poveruje u ovo grdno se vara, jer: neka oni prvo smanje javnu potrosnju, pa kad dokazu da ce stvarno tako biti, onda mozemo pricati o povecanju tereta za gradjane!!!

natasa

pre 14 godina

Samo jedno da bude jasno, ustvari se ne smanjuje porez na plate svima, vec se jednima smanjuje a drugima povecava, jel tako.
Onda su naslovi o smanjenju poreza na plate potpuno pogresni, evo meni ce se npr taj porez povecati i ako radim za bruto platu, moja ce se plata smanjiti i jos pdv da se poveca i bas super!!!

ps nazovite stvari pravim imenom

miloslav

pre 14 godina

Povecanje pdv ce najvise pogoditi zemljoradnike koji na celokupan repromaterijal seme, zastitna sredstva i vestaqcko djubrivo placaju 8%, povecanje od 10% ce povecati maloprodajne cene za 10% sto je u ovako teskoj situaciji previse za osiromaseno i opljackano selo. Povodom ovoga bi se mogao oglasiti i ministar poljoprivrede, mada cisto sum njam da on zna koliki je pdv na repromaterijale u poljoprivredi. Ili svi da krenemo u preradu morske ribe iz severnih mora i da postanemo europski lideri u preradi iste.

d.s.

pre 14 godina

Kako moze da stimulise izvoz!? Moze samo jos vise da smanji proizvodnju! Kako da izvezem nesto kada moji troskovi proizvodnje daleko nadmasuju troskove proizvodnje firmi u normalnim zemljama!?!

Dejan

pre 14 godina

Presipanje iz supljeg u prazno!
Planiraju da smanje doprinose na zarade (drugo ime za porez), uz istovremeno povecavanje poreza na zarade. Jedina razlika izmedju doprinosa

i poreza je u tome sto porezi idu u drzavni budzet, a doprinosi direktno drzavnom PIO i zdravstvenom fondu. Za onog ko je obavezan da ih plati

porezi, doprinosi i akcize su jedno te isto - drzavni nameti.
Takodje planiraju da povecaju PDV uz izgovor da ce "to stimulisati otvaranja novih radnih mesta". Kakve besmislice, jedini nacin da se poveca

zaposlenost je da drzava pocne manje da trosi, i da odmah nakon toga smanji postojece poreze (bez povecanja postojecih...).
Ako se postojeci porezi smanje, i umesto njih povecaju drugi porezi, proizvodi namenjeni izvozu nece pojeftiniti, jer ce u tom slucaju privrednik

jedan namet placati jeftinije, a drugu namet skuplje. Krajnji rezultat = cena proizvoda nece biti jeftinija... Naravno od povecanja izvoza nece biti

nista.
Jedini nacin za oporavak privrede je smanjenje ogromne i nezajazljive drzavne administracije, kao osnovni preduslov smanjenja poreza (bez

istovremenog povecanja drugih poreza). Jedno istrazivanje nedavno je pokazalo da se u drzavnoj administraciji radi 3.5 sata, duplo manje nego

kod privatnika, a primaju se plate kao da se radi 8 sati. To pokazuje da je moguce bez ikakvih problema otpustiti 1/3 birokrata, koji su se u

administraciju uhlebili po stranackoj liniji. Nakon toga mogli bi da se smanje porezi (bez povecanja drugih), a privreda i gradjani bi skinuli kamen

oko vrata i konacno poceli da disu...
Drzavna administracija je tu zbog nas, a ne mi zbog nje. Ona treba da sluzi nama, a ne mi njoj.

Dejan

pre 14 godina

Presipanje iz supljeg u prazno!
Planiraju da smanje doprinose na zarade (drugo ime za porez), uz istovremeno povecavanje poreza na zarade. Jedina razlika izmedju doprinosa

i poreza je u tome sto porezi idu u drzavni budzet, a doprinosi direktno drzavnom PIO i zdravstvenom fondu. Za onog ko je obavezan da ih plati

porezi, doprinosi i akcize su jedno te isto - drzavni nameti.
Takodje planiraju da povecaju PDV uz izgovor da ce \"to stimulisati otvaranja novih radnih mesta\". Kakve besmislice, jedini nacin da se poveca

zaposlenost je da drzava pocne manje da trosi, i da odmah nakon toga smanji postojece poreze (bez povecanja postojecih...).
Ako se postojeci porezi smanje, i umesto njih povecaju drugi porezi, proizvodi namenjeni izvozu nece pojeftiniti, jer ce u tom slucaju privrednik

jedan namet placati jeftinije, a drugu namet skuplje. Krajnji rezultat = cena proizvoda nece biti jeftinija... Naravno od povecanja izvoza nece biti

nista.
Jedini nacin za oporavak privrede je smanjenje ogromne i nezajazljive drzavne administracije, kao osnovni preduslov smanjenja poreza (bez

istovremenog povecanja drugih poreza). Jedno istrazivanje nedavno je pokazalo da se u drzavnoj administraciji radi 3.5 sata, duplo manje nego

kod privatnika, a primaju se plate kao da se radi 8 sati. To pokazuje da je moguce bez ikakvih problema otpustiti 1/3 birokrata, koji su se u

administraciju uhlebili po stranackoj liniji. Nakon toga mogli bi da se smanje porezi (bez povecanja drugih), a privreda i gradjani bi skinuli kamen

oko vrata i konacno poceli da disu...
Drzavna administracija je tu zbog nas, a ne mi zbog nje. Ona treba da sluzi nama, a ne mi njoj.

jj

pre 14 godina

Da li zna da u prezaduzenoj Grkoj gde su uvedeni novi nameti nije uveden namet u vidu poreza na imvovinu, jer Grcka,Irska,Portuga gde su plate mnogo vece od nasih ,primenju se pravilo da ako u stanu ili kuci zive vlasnici oni ne placaju porez na imovinu,tj oslobodjeni su tog nameta,samo ga placaju oni koji imaju visak nekretnina i oni sto iznajmljuju nekretnine.

Ludi Milojko

pre 14 godina

"Povećanjem PDV-a prikupili bi se dodatni prihodi od 2,5 odsto BDP i stimulisalo bi se otvaranja novih radnih mesta i smanjenje nezaposlenosti, kažu stručnjaci..."

Pa stavite onda PDV nek bude bar 100%, da nam jednom krene i procvetamo.

Aleksandar

pre 14 godina

Bavim se izvozom, ali svako povecanje nameta u drzavi smanjuje moju konkurentnost na stranom trzistu.
Pitam se sta sprecava drzavu da napravi sajt na kom ce se jasno videti prihodi i rashodi iz budzeta.

Miki

pre 14 godina

Ovaj tekst je najbolji dokaz da ... vode ovu drzavu. Jer povecan PDV znaci vece cene svih proizvoda. Vece cene svih proizvoda vode do smanjene potrosnje i traznje. Smanjena potrosnja i traznja vodi do manje proizvodnje. Sa manjom proizvodnjom i obimom trgovine slede otpustanja radnika koji rade u proizvodnji i trgovini. Drugim recima - propast.

eureka

pre 14 godina

Ne znam kako se jace izvoznicke zemlje nisu setile ovoga da se povecanjem ostalih poreza stimullise izvoz, ovu ideju bi treba da preuzmu od nasih stucnjaka Amerikanci,Nemci,Japanci...

cetar

pre 14 godina

Moze se reci i da sada poreska uprava obracunava trzisnu vrednost kvadrata, pa u centralnim Beogradskim opstinama kvadrat se obracunavao po ceni od 119000 dinara i taj iznos se mnozi sa koeficijentom lokacije koja za te opstine iznosi 1,2 /1,6 i 2 ,tako da se kvadrat nekima racunao po ceni i od 238000 dinara a ne po 80000 dinara kako se pise u pojedinim medijima da se gradjanima Beograda kvadrat racuna po 80000 u centru grada.

trgovac

pre 14 godina

@ Nikola

Dobro ste nam rekli koliki je PDV u skandinavskim zemljama ali da li mozete da nam kazete kolike su plate i penzije u istim, i kako platiti sve cene i poreze sa mnogo vecim PDV-om u nasoj zemlji kada se zna da vecina zaposlenih ima plate manje od statistickog proseka za ovu zemlju.

Danilo

pre 14 godina

Vladin predlog povecanja PDV (kao u ostalom i prodaja Telekoma) je samo izraz panike unutar iste jer su sada uvidjeli da su se pronasli u opsanoj duznickoj spirali pa sad sve ocajnije pokusavaju krpiti rupe.
Ponasaju se kao obezglavljena kokoska koja trci okolo dok ne iskrvari u potpunosti i padne mrtva.
Sve pare od privatizacije i visegodisnjeg zaduzivanja su otisle u drzavnu administraciju i time u potrosnju (uvoz koji kontrolise Miskovic itd.) dok se trosenjem deviznih rezervi dinar odrzavao vjestacki intervencijama Centralne banke na trzistu.

Rjesenje problema je vrlo jednostavno.

Mjerama koje sam u svom prethodnom postu opisao treba uspostaviti budzetski balans ili suficit i dugorocno (za 5-10 godina,jer ne moze preko noci) uspostaviti spoljnotrgovinski balans (znaci da ova zemlja minimum proizvodi i prodaje na stranim trzistima onoliko koliko uvozi iz inostranstva kako bi prestao odliv deviza).

Ako se to ucini,imacemo i manju zaduzenost i stabilan dinar i zdrav privredni rast,ako se to ne ucini Srbiji slijedi drzavni bankrot za koju godinu.
Zakoni matematike su
neumoljivi.
Ne mozes da trosis a da nista ne proizvodis i da tu razliku za sva vremenakrpis kreditima,ne funkcionise...

Danilo

pre 14 godina

(sasa, 19. april 2010 17:53)

sasa,uz duzno postovanje,

zbog ovakog "ma zabole me bre ona stvar ,plata od 3000 evra mora da mi stize svakog meseca na bilo koji nacin,inace me interesuje samo estrada i kladionica" asocijalnog ponasanja ova zemlja i propada.
Da bi ste imali barem malo gradjanske svijesti i odgovornosti prihvatili bi ste one ocigledne cinjenice i predloge za rjesenja koje samo ovdje izneo i glasali bi ste za politicara ili stranku koja ce ih sprovesti u djelo.
A ne za ove koji vas vec deset godina vode zedne preko vode pricama kako cemo postati clanica EU(hocemo ali mozda 3535 godine) i time automatski rjesiti sve privredne probleme i zbog kojih zivite tako lose.Prijatno.

Goran

pre 14 godina

@Nikola
Ocigledno je da nemas blage veze.
Ako porastu nameti, cena struje raste za fizicka i po automatizmu za pravna lica. Jos jednom kazem da je smanjenje jednih uz istovremeno povecanje drugih nameta presipanje iz supljeg u prazno koje nece dovesti do povecanja izvoza. Jedan od primera:
Najava Ministarstva energetike da će od 1. januara 2010. godine električna energija u Srbiji poskupeti za 10% ozbiljno je zabrinula privrednike... Propisi određuju da privredni subjekti struju plaćaju po 100% višoj ceni od one za građane, tako da je realno povećanje za preduzeća 20%, objavila je UPS. Izvor: b92 - 22. decembar 2009.
Drugo:
Izuzimanje od odbitka prethodnog poreza:
Član 29.
Obveznik nema pravo na odbitak prethodnog poreza po osnovu:
1) nabavke, proizvodnje i uvoza putničkih automobila, motocikala, plovnih objekata i vazduhoplova, rezervnih delova, GORIVA...

Sad to što se zakon veoma cesto krsi, to je već druga tema...

d.s.

pre 14 godina

Jel to Fijat pokusavaju da stimulisu da izvozi? Pored Fijata, za izvoz su samo jos poljoprivrednici sposobni, ali Fijatu ne pada na pamet da izvozi vozila proizvedena u Srbiji ( a i zasto bi kada ima monopol na nasem trzistu), tako da nam ostaje da sacekamo jesen kako bi smo sakupili nesto deviza. Ali kako su tajkuni (cije su firme registrovane na Kipru i u Holandiji) pokupovali drzavnu (poljoprivrednu) zemlju, hladnjace i sredili da jedini imaju dozvolu za izvoz, oni izvoze poljoprivredne proizvode i vecina deviza tako odlazi u inostranstvo ( znaju da ce im se, ako kojim slucajem, dodje neko posten na vlast suditi, pa obezbedjuju kapital) . Znaci, jedine devize koje cemo mi dobiti su od nasih gastabajtera koji su bili pametni i pobegli iz ove zemlje gde se lopovi i marionete cene i postavljaju na kljucna mesta u upravljanju drzavom.

Jagnjeći brigadir

pre 14 godina

Šta bre izvoz? Tajke izvoze kintu napolje a mi možemo samo slince u granulama, jer sedimo, kukamo i kopamo nos.
Najbolje da se malo pokidamo međusobno, onako bez povoda. Sve ozbiljne povode smo propustili.