Utorak, 02.02.2010.

01:27

Hrvatski fakuteti neće "Bolonju"

Sve više fakulteta u Hrvatskoj smatra da bolonjski sistem studiranja nije najbolje rešenje i razmatra mogućnost vraćanja tradicionalnom načinu učenja.

Izvor: Tanjug

Hrvatski fakuteti neæe "Bolonju" IMAGE SOURCE
IMAGE DESCRIPTION

26 Komentari

Sortiraj po:

STudent

pre 14 godina

ja studiram po bologni na splitskom pravnom fakultetu i apsolutno sam protiv nje,ali samo u praksi,ne i u principu.
na mom faksu jedan profesor dolazi na 400 studenata,i onda je rad po bologni,dakle male grupe,polaganje kolokvija,seminara itd nemoguc.dakle od nastavnog i ispitnog procesa nista se nije prominilo radi bologne,samo su studentima stavljena ogranicenja kao da bologna savrseno funkcionira.nazalost u RH je bologna uvedena naopako,odnosno prvo je uvedena a onda cemo kao doseci standrde,i u materijalnom i ljudskom kapitalu.dok ne bude dovoljno kvalitetnog kadra i dovoljno materijalnih resursa za pravilno provodenje bologne,ja sam protiv nje!

zoran

pre 14 godina

ja nigde nisam video da se raspravlja o sustinskoj razlici izmedju starog i "bolonjskog" sistema studiranja. Koja je to razlika? fakultet i univerzitet. . . po starom fakulteti su nezavisne jedinice za sebe koje potom zbog potreba naucno istrazivackih potreba saradjuju i cine univerzitet kao jednu zaokruzenu naucnu celinu. Ovde je naglasak na fakultetima. Po bolonji princip je obrnut, univerzitet je celina koji se sastavljen od integralnih podcelina (fakulteta). Protivljenje fakulteta "bolonji" jeste borba za zadrzavanje "tzv nezavisnosti" a ustvari samostalno uzimanje para od studenata i sl. Gde ste videli da u inostranstvu, narocito u americi, upisuje fakultet . . . Lepo vi upisete univerzitet pa birate sta ce te studirati i kako se profilisati.
Kod nas nalazost ne postoji ni infrastrukture ni kadrova za sprovodjenje takvog sistema rada.

pk

pre 14 godina

Bolonja je sjajna stvar ako se adekvatno primeni. U nasoj zemlji ne postoji kadar a da se ne lazemo ni sredstva koja bi omogucila adekvatno sprovodjenje Bolonje. Prva sam generacija koja studira po ovom sistemu na Beogradskom univerzitetu, nijednu godinu nisam obnovio evo dogurao do 4. i mogu vam reci da se nista ama bas nista nije promenilo u odnosu na starije generacije, profesori ostali u dobu komunizma teraju po svom, cak i ako imaju nova pravila nit znaju sta treba niti kako, knjige takodje, preobimne nepotrebni predmeti, sve zastarelo, Bolonjski proces se shvata kao davanje bodova i nista vise, gradivo skroz neprilagodjeno... kolokvijumi mi nista ne znace, jer ionako na kraju moram da polazem ceo ispit od pocetka do kraja, nista se ne odbija od krajnjeg ispita. kolokvijum sluzi da vas profesor eventualno na ispitu pogleda i kaze, pa radili ste kao nesto...(ekonomski fakultet) tako da Bolonja kod nas ne znaci apsolutno nista. Jedva cekam da i na ovu pricu stavim tacku, upisem master u nekoj zemlji EU, i da ovoj zemlji zatvorim vrata jednom zauvek!

smera

pre 14 godina

Ja sam '97. godine upisao skolu po Bolonji. Tada, jos uvek, nepriznato, ali danas vrlo korisno. 75% je bilo prakse.
To se tada (bio izuzetak za to vreme) placalo 100%, bez budzeta, ali se skola pravdala da su joj pare potrebne za sredstva. Tamo su ih i ulozili.
Ja vec 10 godina nemam nikakvih problema sa nalazenjem posla, vec sa nalazenjem dobrog poslodavca :)

sale

pre 14 godina

VIdim ovde neke komentare da je lose sto se polaze preko testova. Pa ja bih zaista voleo da i mi jednom za svagda shvatimo da je milijardu puta bolje da imamo takozvano friendly studiranje nego da cupamo kosu. Zato nam deca i beze od faksa, a manje od deset posto onih koji upisu steknu neku diplomu- zato jer nisu svi uporni i nemaju svi love da studiraju deset godina. Mozda po Bolonji student ne dobije svo znanje ovog sveta ali barem dobije diplomu s kojom postaje covek koji moze dobro da naplati svoj prethodni trud.
MIslim da je kod Bolonje osnovni problem nedostatak sredstava i ljudstva, a manje da li se polaze preko testova. Pa ljudi, skola i treba da bude za studente a ne da se profesori izivljavaju nad njima.

Iva

pre 14 godina

O kojoj Bolonji pričamo? O onoj po kojoj moje mlađe kolege i koleginice polažu ispit iz svetske književnosti preko testova, u delovima??? Aloooo!!!

iii

pre 14 godina

Nije problem u Bolonji, nego u nedostatku novca i kadra. Bolonja predvidja rad u malim grupama, sto je neizvodljivo na drzavnim univerzitetima gde jedan profesor ima par stotina studenata. Kod nas se Bolonja nakalemila na stari pristup "upisi sto vise studenata, pa onda obaraj 90%, nek sede tu i placaju za ispite", pa je onda normalno da je posledica te kontradikcije degradiranje kvaliteta.

Asistent

pre 14 godina

Bolonjski sistem pretvara fakultete od naučnih ustanova do institucija za generisanje uskoprofilisanih strukovnih inženjera. Fakultet je uvek bio i treba da ostane pre svega naučna ustanova. A ne institucija za proizvodnju malo kvalitetnijih majstora. Ali tržište zahteva majstore, a ne naučnike. Na žalost

darko

pre 14 godina

Bolonja je smešna stvar, svi vrhunski evropski univerziteti (Oxford, Cambridge, St. Andrews) je nikada nisu ni uvodili niti im pada na pamet.
O svjetskim da i ne govorim.
Ali, nije to jedina loša stvar koju nam je Evropa nametnula.

Bane_Zemun

pre 14 godina

Nije problem u "Bolonji" kao sistemu vec u tome sto se ona kod nas tumaci kako je kome volja. Zatim, verujem da je studentima koji imaju po 6 ispita po godini veoma znacila, ali sta cemo s onima koji imaju po 10,11,12 komada u godini a potrebno im je da ociste godinu da bi ostali na budzetu?! Koliko se secam, bolonjskim sistemom je predvidjeno maksimalno 7 ispita u godini... Takodje bih zamolio kolege koje pricaju o studiranju u SAD-u da nas ne porete s njima. U SAD-u 90% ispita je u formi testova, znaci ne USMENI, ne pismeni gde se pisu odgovori, nego iskljucivo zaokruzivanje, prema tome nema "dza ili bu" ili si zaokruzio tacan odgovor ili pogresan i "zdravo djaci". A ne kao kod nas, profesoru se nije svidelo kako si formulisao recenicu, izostavio si bitnu stvaj koja se nalazi u fusnoti na 643. strani itd. I jos nesto, "Bolonjom" i kod nas pocinje da se uvodi onaj kapitalisticki sistem da je studiranje privilegija bogatih. Ako imas para, studiraces, ako ne mozes da radis na gradjevini ( uz puno postovanje svih onih koji su zaposleni na isto, ne zeleci da se ovo protumaci kao podcenjivanje necije delatnosti ).

Pozdrav svima, i srecno na ispitima za one koji jos studiraju :))

maja

pre 14 godina

Nije problem u Bolonjskom procesu nego u tome sto visoko obrazovanje u vecini ex-Yu zemalja, ovakvo kakvo je sada, nema niti ljudskih niti materijalnih resursa za pravilnu primenu pomenutog procesa. Nastavni kadar je generalno los, nekompetentan i nemotivisan; studenti, u najvecem broju, dolaze sa losim predznanjem, bez osnovnih radnih navika i jasne predstave o svojim karijernim planovima i akademskom razvoju; biblioteke, informaticki sistem, laboratorije uz sav trud poslednjih godina, i dalje kaskaju za svetom; studentski standard nikako da se resi trovanja hranom, zakidanja na toploj vodi, muljavina sa domskim smestajem...A to malo savremene teorije i vestina koje i dobiju na fakultima, diplomci ionako nemaju gde da primene jer lokalne privrede rade po zastarelim tehnologijama. Da ne nabrajam dalje, sijaset je razloga zasto mnogi na ex-Yu prostorima jedva cekaju ukidanje "Bolonje" i udoban povratak u austro-prusku obrazovnu tursiju ukiseljenu jos u XIX veku.

Miloš

pre 14 godina

Bolonja je samo ogolila probleme koje su postojali i pre nje - i kod profesora/na fakultetima i kod studenata.

Ti problemi neće nestati ako se ukine bolonjski proces, naprotiv. Sa druge strane, pošto mi je bar malo pomogla - priznat sam kao M.Sc. umesto kao B.Sc. - donela mi je više štete nego koristi. Naravno, poenta je da se pobegne odavde, što pre.

bolonja...?

pre 14 godina

Znam sledece - pre ovih reformi skolstva postojali su univerziteti na kojima je trebalo zapeti i raditi da bi se stekla diploma. Danas svako malo vece selo u Srbiji ima ''fakultete'' koji, svi od reda, rade ''po bolonji''... Tako je i u mom malom mestu. Pitao sam jednu komsinicu koja je nedavno diplomirala ''po bolonji'' kako je izgledalo njeno studiranje. Rekla je kako je danas sve to ''savremeno i moderno'': ''Posaljem fakultetu ispitne prijave, oni meni vrate uplatnice i tri pitanja, ja odgovorim na ta pitanja, uplatim novac i posaljem nazad odgovore, uplatnice i indeks i oni mi vrate indeks sa ocenom.'' BTW, komsinica danas ima diplomu ekonomiste, a ne zna, jadna, da cirilicno slovo H izgleda kao latinicno X, nego misli da joj je pokvarena tastatura kada pise cirilicom.
Dakle, ako neko misli da ''bolonjski princip'' apriori donosi vise rada i vise znanja - gresi. Ovi fakulteti koji nicu kao pecurke posle kise, a svi kao rade ''po bolonji'', jedna su opsta smejurija.

Nemesis

pre 14 godina

Los je model, to je cinjenica.Medjutim vecina drzavnih fakulteta i ne sprovodi Bolonjski proces kako treba, vec svaka institucija interpretira bolonju na svoj nacin. A onda imamo ministarstvo prosvete koje propisuje 54 poena (sledece godine 60) za upis na budzet.To je ociscena cela godina.
Ne mozete imati "decentralizaciju" primene, a zatim centralno odredjivanje uslova za budzet, kao da je svuda reforma sprovedena na istom nivou...

Jelena

pre 14 godina

I stari sistem i Bolonja zavise od KVALITETA nastavnika i predavanja, i delimicno od kvaliteta studenata, ne od formula 5 godina, 4+1 ili 3+2. Ako profesor dvosemestralni predmet sabije u jednosemestralni, ako i dalje kao nacin ocenjivanja propituje studente samo u ispitnom roku, i ako on/a nema sposobnosti ni naucne ni predavacke da ponudi relevantan, savremen i interesantan kurs, i ako je kvalitet u srednjim skolama los, onda to sve vodi neefektivnom i neefikasnom i zastarelom visokom skolstvu. OVO SU PROBLEMI, A NE U KOM FORMATU SE ODVIJAJU STUDIJE. Kako u Hrvatskoj tako i kod nas.

Gordana

pre 14 godina

U Srbiji sve promene prihvatamo sa većim entuzijazmom nego ostali stanovnici Evrope. Studenti su duhoviti i kažu da je Bolonjski proces izmišljen u Srbiji i da ga najbolje primenjuju, sa svim varijacijama, u našoj državi. Osposobljenost studenata je mala, uče apstraktana znanja koja nisu primenjiva u struci. Ovo je način učenja, za sanalažljive, prepisivače ili za studente koji memorišu bez logičnkog razmišljanja. Sličan sistem je i u osnovnim i srednjim školama. Bitna je forma, a ne sadržaj. Profesori koji uživaju da studenti padaju na ispitima, dočekali su svoje vreme. Prolaznost je veoma mala, a roditelji plaćaju skupe školarine.
Srećnici čiji roditelji imaju novac, studiraju u inostranstvu i kažu da je mnogo lakše. Pored ovakvih školarina i sistema školovanja oteraćemo našu mladost u inostranstvo. Ima još komentara, duga je priča.
Majka studenata i univerzitetski profesor.

Milan

pre 14 godina

To sto su sve glasnije kritike Bolonje u EU ne znaci da je sistem iz dva stepena (3+1 ili 2) losiji od sadasnjeg. Sad ce pametni Balkanci da objasne Amerima kako sistem koji kod njih funkcionise godinama na dokazano najboljim univerzitetima na svetu u stvari nije dobar. Bice pre da smo mi previse zadrti i konzervativni pa ne mozemo da se promenimo i prilagodimo u oblasti brazovanja, kao sto je uostalom slucaj i u mnogim drugim oblastima.

ivan

pre 14 godina

Cini se da je glavni problem bolonje u tome da tera i studente i profesore da razmisljaju i RADE!
Nazalost kod nas katedra je dedovina a profesorsko mesto sluzi za rusenje i maltretiranje studenata.
(mada ni studenti nisu cvecke)

Dragoljub

pre 14 godina

Ne laje kera radi sela...
Postovane kolege, tesko je kada mora da se radi vise, kada moraju da se uvedu domaci i kolokviji, kada gradivo mora da se predaje tako da prosecan student moze da ga razume i polozi u jednom semestru. Mnogo je jednostavniji sistem gde su studenti u vas gledali kao u polubogove, a vi se ponasali po onome "Bog zna za 10, ja za 9 a vi za ostalo". Na vasu nesrecu, ta vremena prolaze. Dolazi vreme kada cete osetiti konkurenciju kako evropskih tako i domacih privatnih fakulteta...
Vas kolega koji predaje u US.

Dejan

pre 14 godina

Pa bolonjski proces je teski promasaj. Najvise su stradali oni koji rade i placaju studiranje, jer su im natovarili masu obaveza, a prava ostala kao i ranije. Doduse, dugo im je trebalo. Najpoznatija evropska ucilista nisu niti uvela bolonjski proces... Najveci problem je sto ljudi izlaze sa teoretskim znanjem (koje je zastarelo), a ne sa prakticnim. Bolonja tu nista nije novoga uvela, vec je samo dala nove teoretske obaveze i nesto sitno popravila kod prakticnih. Zato i nije niti cudo sto se duze studira. Vrh je to sto na kraju izjednacise (nekima) spremu onima koji su studirali po starome i po novome programu na odredjenom fakultetu, mada bolonjci mogu imati i vise od 100 ECTS bodova (neki fakulteti su uveli jos dodatnu godinu studiranja) od onih koji su studirali po starome. Ovo vole raditi fakulteti na brdovitom Balkanu. Jednostavno, taj proces je osudjen na propast, jer ne valja.

Dragoljub

pre 14 godina

Ne laje kera radi sela...
Postovane kolege, tesko je kada mora da se radi vise, kada moraju da se uvedu domaci i kolokviji, kada gradivo mora da se predaje tako da prosecan student moze da ga razume i polozi u jednom semestru. Mnogo je jednostavniji sistem gde su studenti u vas gledali kao u polubogove, a vi se ponasali po onome "Bog zna za 10, ja za 9 a vi za ostalo". Na vasu nesrecu, ta vremena prolaze. Dolazi vreme kada cete osetiti konkurenciju kako evropskih tako i domacih privatnih fakulteta...
Vas kolega koji predaje u US.

ivan

pre 14 godina

Cini se da je glavni problem bolonje u tome da tera i studente i profesore da razmisljaju i RADE!
Nazalost kod nas katedra je dedovina a profesorsko mesto sluzi za rusenje i maltretiranje studenata.
(mada ni studenti nisu cvecke)

Gordana

pre 14 godina

U Srbiji sve promene prihvatamo sa većim entuzijazmom nego ostali stanovnici Evrope. Studenti su duhoviti i kažu da je Bolonjski proces izmišljen u Srbiji i da ga najbolje primenjuju, sa svim varijacijama, u našoj državi. Osposobljenost studenata je mala, uče apstraktana znanja koja nisu primenjiva u struci. Ovo je način učenja, za sanalažljive, prepisivače ili za studente koji memorišu bez logičnkog razmišljanja. Sličan sistem je i u osnovnim i srednjim školama. Bitna je forma, a ne sadržaj. Profesori koji uživaju da studenti padaju na ispitima, dočekali su svoje vreme. Prolaznost je veoma mala, a roditelji plaćaju skupe školarine.
Srećnici čiji roditelji imaju novac, studiraju u inostranstvu i kažu da je mnogo lakše. Pored ovakvih školarina i sistema školovanja oteraćemo našu mladost u inostranstvo. Ima još komentara, duga je priča.
Majka studenata i univerzitetski profesor.

Jelena

pre 14 godina

I stari sistem i Bolonja zavise od KVALITETA nastavnika i predavanja, i delimicno od kvaliteta studenata, ne od formula 5 godina, 4+1 ili 3+2. Ako profesor dvosemestralni predmet sabije u jednosemestralni, ako i dalje kao nacin ocenjivanja propituje studente samo u ispitnom roku, i ako on/a nema sposobnosti ni naucne ni predavacke da ponudi relevantan, savremen i interesantan kurs, i ako je kvalitet u srednjim skolama los, onda to sve vodi neefektivnom i neefikasnom i zastarelom visokom skolstvu. OVO SU PROBLEMI, A NE U KOM FORMATU SE ODVIJAJU STUDIJE. Kako u Hrvatskoj tako i kod nas.

bolonja...?

pre 14 godina

Znam sledece - pre ovih reformi skolstva postojali su univerziteti na kojima je trebalo zapeti i raditi da bi se stekla diploma. Danas svako malo vece selo u Srbiji ima ''fakultete'' koji, svi od reda, rade ''po bolonji''... Tako je i u mom malom mestu. Pitao sam jednu komsinicu koja je nedavno diplomirala ''po bolonji'' kako je izgledalo njeno studiranje. Rekla je kako je danas sve to ''savremeno i moderno'': ''Posaljem fakultetu ispitne prijave, oni meni vrate uplatnice i tri pitanja, ja odgovorim na ta pitanja, uplatim novac i posaljem nazad odgovore, uplatnice i indeks i oni mi vrate indeks sa ocenom.'' BTW, komsinica danas ima diplomu ekonomiste, a ne zna, jadna, da cirilicno slovo H izgleda kao latinicno X, nego misli da joj je pokvarena tastatura kada pise cirilicom.
Dakle, ako neko misli da ''bolonjski princip'' apriori donosi vise rada i vise znanja - gresi. Ovi fakulteti koji nicu kao pecurke posle kise, a svi kao rade ''po bolonji'', jedna su opsta smejurija.

darko

pre 14 godina

Bolonja je smešna stvar, svi vrhunski evropski univerziteti (Oxford, Cambridge, St. Andrews) je nikada nisu ni uvodili niti im pada na pamet.
O svjetskim da i ne govorim.
Ali, nije to jedina loša stvar koju nam je Evropa nametnula.

Bane_Zemun

pre 14 godina

Nije problem u "Bolonji" kao sistemu vec u tome sto se ona kod nas tumaci kako je kome volja. Zatim, verujem da je studentima koji imaju po 6 ispita po godini veoma znacila, ali sta cemo s onima koji imaju po 10,11,12 komada u godini a potrebno im je da ociste godinu da bi ostali na budzetu?! Koliko se secam, bolonjskim sistemom je predvidjeno maksimalno 7 ispita u godini... Takodje bih zamolio kolege koje pricaju o studiranju u SAD-u da nas ne porete s njima. U SAD-u 90% ispita je u formi testova, znaci ne USMENI, ne pismeni gde se pisu odgovori, nego iskljucivo zaokruzivanje, prema tome nema "dza ili bu" ili si zaokruzio tacan odgovor ili pogresan i "zdravo djaci". A ne kao kod nas, profesoru se nije svidelo kako si formulisao recenicu, izostavio si bitnu stvaj koja se nalazi u fusnoti na 643. strani itd. I jos nesto, "Bolonjom" i kod nas pocinje da se uvodi onaj kapitalisticki sistem da je studiranje privilegija bogatih. Ako imas para, studiraces, ako ne mozes da radis na gradjevini ( uz puno postovanje svih onih koji su zaposleni na isto, ne zeleci da se ovo protumaci kao podcenjivanje necije delatnosti ).

Pozdrav svima, i srecno na ispitima za one koji jos studiraju :))

iii

pre 14 godina

Nije problem u Bolonji, nego u nedostatku novca i kadra. Bolonja predvidja rad u malim grupama, sto je neizvodljivo na drzavnim univerzitetima gde jedan profesor ima par stotina studenata. Kod nas se Bolonja nakalemila na stari pristup "upisi sto vise studenata, pa onda obaraj 90%, nek sede tu i placaju za ispite", pa je onda normalno da je posledica te kontradikcije degradiranje kvaliteta.

Milan

pre 14 godina

To sto su sve glasnije kritike Bolonje u EU ne znaci da je sistem iz dva stepena (3+1 ili 2) losiji od sadasnjeg. Sad ce pametni Balkanci da objasne Amerima kako sistem koji kod njih funkcionise godinama na dokazano najboljim univerzitetima na svetu u stvari nije dobar. Bice pre da smo mi previse zadrti i konzervativni pa ne mozemo da se promenimo i prilagodimo u oblasti brazovanja, kao sto je uostalom slucaj i u mnogim drugim oblastima.

maja

pre 14 godina

Nije problem u Bolonjskom procesu nego u tome sto visoko obrazovanje u vecini ex-Yu zemalja, ovakvo kakvo je sada, nema niti ljudskih niti materijalnih resursa za pravilnu primenu pomenutog procesa. Nastavni kadar je generalno los, nekompetentan i nemotivisan; studenti, u najvecem broju, dolaze sa losim predznanjem, bez osnovnih radnih navika i jasne predstave o svojim karijernim planovima i akademskom razvoju; biblioteke, informaticki sistem, laboratorije uz sav trud poslednjih godina, i dalje kaskaju za svetom; studentski standard nikako da se resi trovanja hranom, zakidanja na toploj vodi, muljavina sa domskim smestajem...A to malo savremene teorije i vestina koje i dobiju na fakultima, diplomci ionako nemaju gde da primene jer lokalne privrede rade po zastarelim tehnologijama. Da ne nabrajam dalje, sijaset je razloga zasto mnogi na ex-Yu prostorima jedva cekaju ukidanje "Bolonje" i udoban povratak u austro-prusku obrazovnu tursiju ukiseljenu jos u XIX veku.

Asistent

pre 14 godina

Bolonjski sistem pretvara fakultete od naučnih ustanova do institucija za generisanje uskoprofilisanih strukovnih inženjera. Fakultet je uvek bio i treba da ostane pre svega naučna ustanova. A ne institucija za proizvodnju malo kvalitetnijih majstora. Ali tržište zahteva majstore, a ne naučnike. Na žalost

Nemesis

pre 14 godina

Los je model, to je cinjenica.Medjutim vecina drzavnih fakulteta i ne sprovodi Bolonjski proces kako treba, vec svaka institucija interpretira bolonju na svoj nacin. A onda imamo ministarstvo prosvete koje propisuje 54 poena (sledece godine 60) za upis na budzet.To je ociscena cela godina.
Ne mozete imati "decentralizaciju" primene, a zatim centralno odredjivanje uslova za budzet, kao da je svuda reforma sprovedena na istom nivou...

Dejan

pre 14 godina

Pa bolonjski proces je teski promasaj. Najvise su stradali oni koji rade i placaju studiranje, jer su im natovarili masu obaveza, a prava ostala kao i ranije. Doduse, dugo im je trebalo. Najpoznatija evropska ucilista nisu niti uvela bolonjski proces... Najveci problem je sto ljudi izlaze sa teoretskim znanjem (koje je zastarelo), a ne sa prakticnim. Bolonja tu nista nije novoga uvela, vec je samo dala nove teoretske obaveze i nesto sitno popravila kod prakticnih. Zato i nije niti cudo sto se duze studira. Vrh je to sto na kraju izjednacise (nekima) spremu onima koji su studirali po starome i po novome programu na odredjenom fakultetu, mada bolonjci mogu imati i vise od 100 ECTS bodova (neki fakulteti su uveli jos dodatnu godinu studiranja) od onih koji su studirali po starome. Ovo vole raditi fakulteti na brdovitom Balkanu. Jednostavno, taj proces je osudjen na propast, jer ne valja.

Iva

pre 14 godina

O kojoj Bolonji pričamo? O onoj po kojoj moje mlađe kolege i koleginice polažu ispit iz svetske književnosti preko testova, u delovima??? Aloooo!!!

sale

pre 14 godina

VIdim ovde neke komentare da je lose sto se polaze preko testova. Pa ja bih zaista voleo da i mi jednom za svagda shvatimo da je milijardu puta bolje da imamo takozvano friendly studiranje nego da cupamo kosu. Zato nam deca i beze od faksa, a manje od deset posto onih koji upisu steknu neku diplomu- zato jer nisu svi uporni i nemaju svi love da studiraju deset godina. Mozda po Bolonji student ne dobije svo znanje ovog sveta ali barem dobije diplomu s kojom postaje covek koji moze dobro da naplati svoj prethodni trud.
MIslim da je kod Bolonje osnovni problem nedostatak sredstava i ljudstva, a manje da li se polaze preko testova. Pa ljudi, skola i treba da bude za studente a ne da se profesori izivljavaju nad njima.

Miloš

pre 14 godina

Bolonja je samo ogolila probleme koje su postojali i pre nje - i kod profesora/na fakultetima i kod studenata.

Ti problemi neće nestati ako se ukine bolonjski proces, naprotiv. Sa druge strane, pošto mi je bar malo pomogla - priznat sam kao M.Sc. umesto kao B.Sc. - donela mi je više štete nego koristi. Naravno, poenta je da se pobegne odavde, što pre.

pk

pre 14 godina

Bolonja je sjajna stvar ako se adekvatno primeni. U nasoj zemlji ne postoji kadar a da se ne lazemo ni sredstva koja bi omogucila adekvatno sprovodjenje Bolonje. Prva sam generacija koja studira po ovom sistemu na Beogradskom univerzitetu, nijednu godinu nisam obnovio evo dogurao do 4. i mogu vam reci da se nista ama bas nista nije promenilo u odnosu na starije generacije, profesori ostali u dobu komunizma teraju po svom, cak i ako imaju nova pravila nit znaju sta treba niti kako, knjige takodje, preobimne nepotrebni predmeti, sve zastarelo, Bolonjski proces se shvata kao davanje bodova i nista vise, gradivo skroz neprilagodjeno... kolokvijumi mi nista ne znace, jer ionako na kraju moram da polazem ceo ispit od pocetka do kraja, nista se ne odbija od krajnjeg ispita. kolokvijum sluzi da vas profesor eventualno na ispitu pogleda i kaze, pa radili ste kao nesto...(ekonomski fakultet) tako da Bolonja kod nas ne znaci apsolutno nista. Jedva cekam da i na ovu pricu stavim tacku, upisem master u nekoj zemlji EU, i da ovoj zemlji zatvorim vrata jednom zauvek!

STudent

pre 14 godina

ja studiram po bologni na splitskom pravnom fakultetu i apsolutno sam protiv nje,ali samo u praksi,ne i u principu.
na mom faksu jedan profesor dolazi na 400 studenata,i onda je rad po bologni,dakle male grupe,polaganje kolokvija,seminara itd nemoguc.dakle od nastavnog i ispitnog procesa nista se nije prominilo radi bologne,samo su studentima stavljena ogranicenja kao da bologna savrseno funkcionira.nazalost u RH je bologna uvedena naopako,odnosno prvo je uvedena a onda cemo kao doseci standrde,i u materijalnom i ljudskom kapitalu.dok ne bude dovoljno kvalitetnog kadra i dovoljno materijalnih resursa za pravilno provodenje bologne,ja sam protiv nje!

zoran

pre 14 godina

ja nigde nisam video da se raspravlja o sustinskoj razlici izmedju starog i "bolonjskog" sistema studiranja. Koja je to razlika? fakultet i univerzitet. . . po starom fakulteti su nezavisne jedinice za sebe koje potom zbog potreba naucno istrazivackih potreba saradjuju i cine univerzitet kao jednu zaokruzenu naucnu celinu. Ovde je naglasak na fakultetima. Po bolonji princip je obrnut, univerzitet je celina koji se sastavljen od integralnih podcelina (fakulteta). Protivljenje fakulteta "bolonji" jeste borba za zadrzavanje "tzv nezavisnosti" a ustvari samostalno uzimanje para od studenata i sl. Gde ste videli da u inostranstvu, narocito u americi, upisuje fakultet . . . Lepo vi upisete univerzitet pa birate sta ce te studirati i kako se profilisati.
Kod nas nalazost ne postoji ni infrastrukture ni kadrova za sprovodjenje takvog sistema rada.

smera

pre 14 godina

Ja sam '97. godine upisao skolu po Bolonji. Tada, jos uvek, nepriznato, ali danas vrlo korisno. 75% je bilo prakse.
To se tada (bio izuzetak za to vreme) placalo 100%, bez budzeta, ali se skola pravdala da su joj pare potrebne za sredstva. Tamo su ih i ulozili.
Ja vec 10 godina nemam nikakvih problema sa nalazenjem posla, vec sa nalazenjem dobrog poslodavca :)

Dejan

pre 14 godina

Pa bolonjski proces je teski promasaj. Najvise su stradali oni koji rade i placaju studiranje, jer su im natovarili masu obaveza, a prava ostala kao i ranije. Doduse, dugo im je trebalo. Najpoznatija evropska ucilista nisu niti uvela bolonjski proces... Najveci problem je sto ljudi izlaze sa teoretskim znanjem (koje je zastarelo), a ne sa prakticnim. Bolonja tu nista nije novoga uvela, vec je samo dala nove teoretske obaveze i nesto sitno popravila kod prakticnih. Zato i nije niti cudo sto se duze studira. Vrh je to sto na kraju izjednacise (nekima) spremu onima koji su studirali po starome i po novome programu na odredjenom fakultetu, mada bolonjci mogu imati i vise od 100 ECTS bodova (neki fakulteti su uveli jos dodatnu godinu studiranja) od onih koji su studirali po starome. Ovo vole raditi fakulteti na brdovitom Balkanu. Jednostavno, taj proces je osudjen na propast, jer ne valja.

Dragoljub

pre 14 godina

Ne laje kera radi sela...
Postovane kolege, tesko je kada mora da se radi vise, kada moraju da se uvedu domaci i kolokviji, kada gradivo mora da se predaje tako da prosecan student moze da ga razume i polozi u jednom semestru. Mnogo je jednostavniji sistem gde su studenti u vas gledali kao u polubogove, a vi se ponasali po onome "Bog zna za 10, ja za 9 a vi za ostalo". Na vasu nesrecu, ta vremena prolaze. Dolazi vreme kada cete osetiti konkurenciju kako evropskih tako i domacih privatnih fakulteta...
Vas kolega koji predaje u US.

Milan

pre 14 godina

To sto su sve glasnije kritike Bolonje u EU ne znaci da je sistem iz dva stepena (3+1 ili 2) losiji od sadasnjeg. Sad ce pametni Balkanci da objasne Amerima kako sistem koji kod njih funkcionise godinama na dokazano najboljim univerzitetima na svetu u stvari nije dobar. Bice pre da smo mi previse zadrti i konzervativni pa ne mozemo da se promenimo i prilagodimo u oblasti brazovanja, kao sto je uostalom slucaj i u mnogim drugim oblastima.

Gordana

pre 14 godina

U Srbiji sve promene prihvatamo sa većim entuzijazmom nego ostali stanovnici Evrope. Studenti su duhoviti i kažu da je Bolonjski proces izmišljen u Srbiji i da ga najbolje primenjuju, sa svim varijacijama, u našoj državi. Osposobljenost studenata je mala, uče apstraktana znanja koja nisu primenjiva u struci. Ovo je način učenja, za sanalažljive, prepisivače ili za studente koji memorišu bez logičnkog razmišljanja. Sličan sistem je i u osnovnim i srednjim školama. Bitna je forma, a ne sadržaj. Profesori koji uživaju da studenti padaju na ispitima, dočekali su svoje vreme. Prolaznost je veoma mala, a roditelji plaćaju skupe školarine.
Srećnici čiji roditelji imaju novac, studiraju u inostranstvu i kažu da je mnogo lakše. Pored ovakvih školarina i sistema školovanja oteraćemo našu mladost u inostranstvo. Ima još komentara, duga je priča.
Majka studenata i univerzitetski profesor.

darko

pre 14 godina

Bolonja je smešna stvar, svi vrhunski evropski univerziteti (Oxford, Cambridge, St. Andrews) je nikada nisu ni uvodili niti im pada na pamet.
O svjetskim da i ne govorim.
Ali, nije to jedina loša stvar koju nam je Evropa nametnula.

bolonja...?

pre 14 godina

Znam sledece - pre ovih reformi skolstva postojali su univerziteti na kojima je trebalo zapeti i raditi da bi se stekla diploma. Danas svako malo vece selo u Srbiji ima ''fakultete'' koji, svi od reda, rade ''po bolonji''... Tako je i u mom malom mestu. Pitao sam jednu komsinicu koja je nedavno diplomirala ''po bolonji'' kako je izgledalo njeno studiranje. Rekla je kako je danas sve to ''savremeno i moderno'': ''Posaljem fakultetu ispitne prijave, oni meni vrate uplatnice i tri pitanja, ja odgovorim na ta pitanja, uplatim novac i posaljem nazad odgovore, uplatnice i indeks i oni mi vrate indeks sa ocenom.'' BTW, komsinica danas ima diplomu ekonomiste, a ne zna, jadna, da cirilicno slovo H izgleda kao latinicno X, nego misli da joj je pokvarena tastatura kada pise cirilicom.
Dakle, ako neko misli da ''bolonjski princip'' apriori donosi vise rada i vise znanja - gresi. Ovi fakulteti koji nicu kao pecurke posle kise, a svi kao rade ''po bolonji'', jedna su opsta smejurija.

maja

pre 14 godina

Nije problem u Bolonjskom procesu nego u tome sto visoko obrazovanje u vecini ex-Yu zemalja, ovakvo kakvo je sada, nema niti ljudskih niti materijalnih resursa za pravilnu primenu pomenutog procesa. Nastavni kadar je generalno los, nekompetentan i nemotivisan; studenti, u najvecem broju, dolaze sa losim predznanjem, bez osnovnih radnih navika i jasne predstave o svojim karijernim planovima i akademskom razvoju; biblioteke, informaticki sistem, laboratorije uz sav trud poslednjih godina, i dalje kaskaju za svetom; studentski standard nikako da se resi trovanja hranom, zakidanja na toploj vodi, muljavina sa domskim smestajem...A to malo savremene teorije i vestina koje i dobiju na fakultima, diplomci ionako nemaju gde da primene jer lokalne privrede rade po zastarelim tehnologijama. Da ne nabrajam dalje, sijaset je razloga zasto mnogi na ex-Yu prostorima jedva cekaju ukidanje "Bolonje" i udoban povratak u austro-prusku obrazovnu tursiju ukiseljenu jos u XIX veku.

Iva

pre 14 godina

O kojoj Bolonji pričamo? O onoj po kojoj moje mlađe kolege i koleginice polažu ispit iz svetske književnosti preko testova, u delovima??? Aloooo!!!

ivan

pre 14 godina

Cini se da je glavni problem bolonje u tome da tera i studente i profesore da razmisljaju i RADE!
Nazalost kod nas katedra je dedovina a profesorsko mesto sluzi za rusenje i maltretiranje studenata.
(mada ni studenti nisu cvecke)

Asistent

pre 14 godina

Bolonjski sistem pretvara fakultete od naučnih ustanova do institucija za generisanje uskoprofilisanih strukovnih inženjera. Fakultet je uvek bio i treba da ostane pre svega naučna ustanova. A ne institucija za proizvodnju malo kvalitetnijih majstora. Ali tržište zahteva majstore, a ne naučnike. Na žalost

sale

pre 14 godina

VIdim ovde neke komentare da je lose sto se polaze preko testova. Pa ja bih zaista voleo da i mi jednom za svagda shvatimo da je milijardu puta bolje da imamo takozvano friendly studiranje nego da cupamo kosu. Zato nam deca i beze od faksa, a manje od deset posto onih koji upisu steknu neku diplomu- zato jer nisu svi uporni i nemaju svi love da studiraju deset godina. Mozda po Bolonji student ne dobije svo znanje ovog sveta ali barem dobije diplomu s kojom postaje covek koji moze dobro da naplati svoj prethodni trud.
MIslim da je kod Bolonje osnovni problem nedostatak sredstava i ljudstva, a manje da li se polaze preko testova. Pa ljudi, skola i treba da bude za studente a ne da se profesori izivljavaju nad njima.

Jelena

pre 14 godina

I stari sistem i Bolonja zavise od KVALITETA nastavnika i predavanja, i delimicno od kvaliteta studenata, ne od formula 5 godina, 4+1 ili 3+2. Ako profesor dvosemestralni predmet sabije u jednosemestralni, ako i dalje kao nacin ocenjivanja propituje studente samo u ispitnom roku, i ako on/a nema sposobnosti ni naucne ni predavacke da ponudi relevantan, savremen i interesantan kurs, i ako je kvalitet u srednjim skolama los, onda to sve vodi neefektivnom i neefikasnom i zastarelom visokom skolstvu. OVO SU PROBLEMI, A NE U KOM FORMATU SE ODVIJAJU STUDIJE. Kako u Hrvatskoj tako i kod nas.

Nemesis

pre 14 godina

Los je model, to je cinjenica.Medjutim vecina drzavnih fakulteta i ne sprovodi Bolonjski proces kako treba, vec svaka institucija interpretira bolonju na svoj nacin. A onda imamo ministarstvo prosvete koje propisuje 54 poena (sledece godine 60) za upis na budzet.To je ociscena cela godina.
Ne mozete imati "decentralizaciju" primene, a zatim centralno odredjivanje uslova za budzet, kao da je svuda reforma sprovedena na istom nivou...

Bane_Zemun

pre 14 godina

Nije problem u "Bolonji" kao sistemu vec u tome sto se ona kod nas tumaci kako je kome volja. Zatim, verujem da je studentima koji imaju po 6 ispita po godini veoma znacila, ali sta cemo s onima koji imaju po 10,11,12 komada u godini a potrebno im je da ociste godinu da bi ostali na budzetu?! Koliko se secam, bolonjskim sistemom je predvidjeno maksimalno 7 ispita u godini... Takodje bih zamolio kolege koje pricaju o studiranju u SAD-u da nas ne porete s njima. U SAD-u 90% ispita je u formi testova, znaci ne USMENI, ne pismeni gde se pisu odgovori, nego iskljucivo zaokruzivanje, prema tome nema "dza ili bu" ili si zaokruzio tacan odgovor ili pogresan i "zdravo djaci". A ne kao kod nas, profesoru se nije svidelo kako si formulisao recenicu, izostavio si bitnu stvaj koja se nalazi u fusnoti na 643. strani itd. I jos nesto, "Bolonjom" i kod nas pocinje da se uvodi onaj kapitalisticki sistem da je studiranje privilegija bogatih. Ako imas para, studiraces, ako ne mozes da radis na gradjevini ( uz puno postovanje svih onih koji su zaposleni na isto, ne zeleci da se ovo protumaci kao podcenjivanje necije delatnosti ).

Pozdrav svima, i srecno na ispitima za one koji jos studiraju :))

pk

pre 14 godina

Bolonja je sjajna stvar ako se adekvatno primeni. U nasoj zemlji ne postoji kadar a da se ne lazemo ni sredstva koja bi omogucila adekvatno sprovodjenje Bolonje. Prva sam generacija koja studira po ovom sistemu na Beogradskom univerzitetu, nijednu godinu nisam obnovio evo dogurao do 4. i mogu vam reci da se nista ama bas nista nije promenilo u odnosu na starije generacije, profesori ostali u dobu komunizma teraju po svom, cak i ako imaju nova pravila nit znaju sta treba niti kako, knjige takodje, preobimne nepotrebni predmeti, sve zastarelo, Bolonjski proces se shvata kao davanje bodova i nista vise, gradivo skroz neprilagodjeno... kolokvijumi mi nista ne znace, jer ionako na kraju moram da polazem ceo ispit od pocetka do kraja, nista se ne odbija od krajnjeg ispita. kolokvijum sluzi da vas profesor eventualno na ispitu pogleda i kaze, pa radili ste kao nesto...(ekonomski fakultet) tako da Bolonja kod nas ne znaci apsolutno nista. Jedva cekam da i na ovu pricu stavim tacku, upisem master u nekoj zemlji EU, i da ovoj zemlji zatvorim vrata jednom zauvek!

iii

pre 14 godina

Nije problem u Bolonji, nego u nedostatku novca i kadra. Bolonja predvidja rad u malim grupama, sto je neizvodljivo na drzavnim univerzitetima gde jedan profesor ima par stotina studenata. Kod nas se Bolonja nakalemila na stari pristup "upisi sto vise studenata, pa onda obaraj 90%, nek sede tu i placaju za ispite", pa je onda normalno da je posledica te kontradikcije degradiranje kvaliteta.

Miloš

pre 14 godina

Bolonja je samo ogolila probleme koje su postojali i pre nje - i kod profesora/na fakultetima i kod studenata.

Ti problemi neće nestati ako se ukine bolonjski proces, naprotiv. Sa druge strane, pošto mi je bar malo pomogla - priznat sam kao M.Sc. umesto kao B.Sc. - donela mi je više štete nego koristi. Naravno, poenta je da se pobegne odavde, što pre.

smera

pre 14 godina

Ja sam '97. godine upisao skolu po Bolonji. Tada, jos uvek, nepriznato, ali danas vrlo korisno. 75% je bilo prakse.
To se tada (bio izuzetak za to vreme) placalo 100%, bez budzeta, ali se skola pravdala da su joj pare potrebne za sredstva. Tamo su ih i ulozili.
Ja vec 10 godina nemam nikakvih problema sa nalazenjem posla, vec sa nalazenjem dobrog poslodavca :)

zoran

pre 14 godina

ja nigde nisam video da se raspravlja o sustinskoj razlici izmedju starog i "bolonjskog" sistema studiranja. Koja je to razlika? fakultet i univerzitet. . . po starom fakulteti su nezavisne jedinice za sebe koje potom zbog potreba naucno istrazivackih potreba saradjuju i cine univerzitet kao jednu zaokruzenu naucnu celinu. Ovde je naglasak na fakultetima. Po bolonji princip je obrnut, univerzitet je celina koji se sastavljen od integralnih podcelina (fakulteta). Protivljenje fakulteta "bolonji" jeste borba za zadrzavanje "tzv nezavisnosti" a ustvari samostalno uzimanje para od studenata i sl. Gde ste videli da u inostranstvu, narocito u americi, upisuje fakultet . . . Lepo vi upisete univerzitet pa birate sta ce te studirati i kako se profilisati.
Kod nas nalazost ne postoji ni infrastrukture ni kadrova za sprovodjenje takvog sistema rada.

STudent

pre 14 godina

ja studiram po bologni na splitskom pravnom fakultetu i apsolutno sam protiv nje,ali samo u praksi,ne i u principu.
na mom faksu jedan profesor dolazi na 400 studenata,i onda je rad po bologni,dakle male grupe,polaganje kolokvija,seminara itd nemoguc.dakle od nastavnog i ispitnog procesa nista se nije prominilo radi bologne,samo su studentima stavljena ogranicenja kao da bologna savrseno funkcionira.nazalost u RH je bologna uvedena naopako,odnosno prvo je uvedena a onda cemo kao doseci standrde,i u materijalnom i ljudskom kapitalu.dok ne bude dovoljno kvalitetnog kadra i dovoljno materijalnih resursa za pravilno provodenje bologne,ja sam protiv nje!