Sreda, 20.08.2008.

11:10

Najbolji univerziteti na svetu

Izvor: B92

Najbolji univerziteti na svetu IMAGE SOURCE
IMAGE DESCRIPTION

19 Komentari

Sortiraj po:

sasa

pre 15 godina

kakva samopromocija...na listi evropskih su 33 britanska,22 nemacka,12 francuskih,9 holandskih i svedskih univerziteta...a moja citava generacija doktorirala na tim najcenjenijim univerzitetima i svima smesni studenti sa kojima rade...ukratko...zeznuli smo jugu i jedan extra obrazovni sistem,sad mozemo samo komentarisati liste na kojima nas nema...

Vladimir B.

pre 15 godina

Da ne bude dezinformacija od komentatora, "Ivy League" na engleskom znaci "liga brsljana" i u nju spadaju Harvard, Jejl, Kolumbija, Prinston, Dartmaut, Kornel i jos jedan kog se ne secam. Pozdrav

jugosloveni

pre 15 godina

Moja supruga je takodje profesor na jednom veoma prestiznom Univerzitetu, na Zapadu, te sama kaze da se se doktorati ovde prosto fabrikuju bez nekog veliko znanja. Ona sama vodi nekoliko studenata i prosto je van sebe kada vidi tu kolicinu ne-znanja. Pre nekog vremena je studentima na 4.godini tehnickog fakulteta zadala problem iz nase srednje skole.U pitanju je matematicki zadatak. Neki su zaplakali od muke ,jer nisu znali o cemu se radi. Preko 70% nije imalo ideju kako da zapocne sa resavanjem. Samo da ponovim 4.godina na jednom od vodecih Univerziteta ovde u Evropi.

U svoje vreme kada je ona dosla na doktorat (takodje na jedan od najprestiznijih Univerziteta u svetu) sa naseg fakulteta u Beogradu bila je daleko ispred studenata koji su zavrsili te uzvisene skole. Ona i danas misli da znanje steceno na nasim skolama je daleko dublje od ovoga na zapadu.

U Britaniji je sproveden jedan interesantan test pre nekoliko godina.
Na prijameni ispit za Univerzitet doveli su par srednjoskolaca iz Rusije da ucestvuju na istom. Ne trebam vam reci ko je bio najbolji.

Sve te liste imaju u sebi i jaku dozu propagande a ne neceg sustinskog.

srdjan

pre 15 godina

ulica je najbolja skola, zivo je univerzitet, nasi su spremniji i sposobniji od ostalih studenata...
nije ni cudo da u Srbiji po statistikama 60% stanovnistva nema vise od osnovne skole a navodno je 40% nepismeno.

Ljiljana, London

pre 15 godina

E sto ste me oraspolozili, moj Queen Mary na 169 -om. Meni je on bio totalno ok, mladi profesori i assistenti svi zainteresovani za istrazne projekte i mi za gradivo i timski rad; imali smo dobru kombinaciju teorije i prakse; nekako mi je bio "zdrav" i balansiran. A i prvi univerzitet koji je primao zene na visoko obrazovanje (od 1882), reko' odoh ja na taj. Ali bez obzira na rangiranje, moja pokojna nana je za mene bila najpametnija sa 4 razreda osnovne skole: kad je skresala nekom "pametnjakovicu" (zasluzno, jer je zezo nekog na pijaci bez razloga) : "Sta ti vredi sto si is'o na fakultet, kad fakultet nije pros'o kroz tebe". I zavrsi pricu i poentu u jednoj recenici.

Ancient Eight

pre 15 godina

Cel oto istrazivanje je malo diskutabilno,ako se uzme u obzir da zvanicna americka asocijacija za procenu najboljih 100(!!!) us univerziteta na prvo mesto stavlja vec godina prinston.
Mora se uzeti u obzir i po cemu se to racuna da li je u pitanju broj studenta koji se prima,broj studenta koji diplomira,broj studenata koji ne diplomira za 3,4 ili 5 godina,po ceni studija ,po studijskim programima,broj studenata koji zive u kampusu(domu),pa i do toga koliko studenata je u bratstvu ili sestrinstvu.
I pored svega toga u SAD su i dalje veoma cenjeni univerziteti tzv. Ivy League, "male lige" kojih ima 8 i svi su smesteni na severoistoku SAD-a

Jugosloven

pre 15 godina

Radim na jednom od univerziteta koji su medju prvih 50 u svetu, i saradjujem sa mnogima koji su u prvih deset.

Cela piramida je zasnovana na novcu: ako se nalazite na ovim univerzitetima, pre ce vama dospeti projekat u dzep nego nekome ko ima vece znanje i nalazi se na manjem univerzitetu. Takodje, podele su politicke - ako BG nije u EU, i time nema pristup EU grantovima, nece uopste ni uci u analizu.

Posto predajem tehnicke nauke vec 10 godina, mislim da mogu reci da je nas kadar daleko spremniji i obuceniji za svoj posao na kraju studija nego studenti na zapadu. Rang lista je fiktivna, odnosi se na uslove studija, novac koji se sliva u taj univerzitet (zatvoren krug) i kako studenti vide taj isti univerzitet.

Drugim recima, BG je drzavna skola, ovi su privatne skole - kvalitet se gleda u laznom sjaju i rang lista se formira da privuce novac. Istina je nebitna ovim sto prave te lste, no sa nase strane je glupo verovati u ovakve stvari.

ppdp

pre 15 godina

Slažem se sa komentarom br. 10 - samo neko ko nije prismrdeo na neki iole dobar univerzitet u inostranstvu može da tvrdi da je se tamo 'presipa iz šupljeg u prazno'. Pre nego što se započene bilo koji (stipendirani) naučni rad ma kojeg ranga, pristupa se korenitom preispitivanju upotrebljivosti, korisnosti i eventualnoj vrednosti buduće 'teze', pa se onda kandidat obavezuje na 'akademski integritet', pa se onda njegov/njen rad i napredak redovno prati i nadzire... Ničega od ovoga kod nas nema - kod nas se oblast i tema teze izvlače iz profesorskog šešira (pa šta ti zapadne), profesori zatim godinama niti čuju, niti vide, a još manje prate rad svojih 'štićenika', koji, nemajući kud, pribeegavaju metodu 'copy-paste' i tako 'pišu' radove. I kako onda može iko može da tvrdi da je ovo ovakvo naše dobro, a ono onakvo njihovo loše? Čovek da ne poveruje...
(Napominjem da je gore opisani proces opšta tendencija i da su izuzeci mogući. Premda, nažalost, retki...)

SF

pre 15 godina

oni koji kritikuju najbolje svetske univerzitete i paušalno ocenju da su studentski npr doktorski radovi nastali u tim obrazovnim ustanovama "presipanje iz šupljeg u prazno",kao i da se "prvo završava neki ozbiljan fakultet u svojoj zemlji pa se tek potom ide na Harvard, MIT..."... ne znaju šta pričaju.imajuci tu sreću da obidjem nekoliko vrhunskih univerziteta u evropi i americi mogu reći samo jedno: probajte-uvericete se. u vrhunski kvalitet,naravno.mozda bih pre prvo mesto dao stanfordu nego harvard,ali to su vec nijanse-propozicije,metod ocenjivanja,svi faktori koji se uzimaju u obzir,naravno i materija koja je specijalnost odredjenim univerzitetima.prinston je ubedljivo najskuplji ali visina školarine nije jedino merilo.

slavica

pre 15 godina

Ove liste imaju neku svoju vrednost, a zanimljivi su iparametri: cini se da se daje prednost starim, sa tradicijom, univerzitetima,koji su ostali da traju i razvijaju se. Ipak,najbolji i najvredniji univerzitet je ZIVOT. Sve ostalo je nadgradnja. Nju iskoristimo,kako ko: neko od losih studija uzme i koristi najbolje, neko od najboljih studija niti ume,niti zna da uzme dobro,nego ostane - vo u Pariz,vo iz Pariza. Licno, drzim doharizmaticnih profesora, koji svojom licnoscu,posvecenoscu,predanoscu,srcem i sjajnim znanjem i uranjanjem u nauke,umetnosti i zivot, pre svega - zivot - pomazu nam kada stasavamo, da otkrivamo sebe i svet, da volimo i stvaramo. To je prava stvar!!!

erazmus

pre 15 godina

ovakvo poredjenje je pomalo stvar proslosti kada se ucilo sve i istrazivanja bila prilicno siroka. kao neko ko se bavi istrazivanjem u evropi, mogu da kazem da postoje tendencije da se kvalitetne istrazivacke grupe cesce nalaze na pojedinim univerzitetima, (onima u top 20 sa liste), ali da je u praksi najcesca situacija da za jednu usku istrazivacku oblast vodeci rezultati stizu iz institucija koje ne moraju biti visoko kotirane. pogotovo ako su istrazivaci relativno maldi i jos neproslavljeni (a najcesce jesu).

poenta je da je gradiranje prema rezultatima na nivou univerziteta beznacajno ako se bavite odredjenom oblascu. radije, treba rangirati univerzitete unutar pojedinih oblasti.

UKO

pre 15 godina

Pa nisam bas sigurna u ove rezultate. Na listi prvih 100 iz Evrope je samo 1 univerzitet iz bivsih socijalistickih zemalja, stvarno deluje pretenciozno. Naravno nisu bas mogli da ne stave Moskovski univerzitet (cuveni Lomonosov), ali tek na 23 mesto (u Evropi, ne u svetu).
Trebalo je uzeti u obzir, da mnogi naucnici prvo zavrse neki ozbiljan fakultet u svojoj zemlji, pa tek onda idu na doktorate na Harvard, MIT, ...
Nisam primetila ni Indiju na listi, a poznato je da su neke njihove akademske skole iznad proseka.
Kao merilo su uzimali broj naucnih radova, i to je diskutabilno po mom misljenju, jer je 90% tih radova obicno presipanje iz supljeg u prazno.
Postati doktor nauka u Rusiji je daleko komplikovanije nego na bilo kom od pomenutih univerziteta (zato izmedju ostalog Rusija nije usla u proces Bolonje i njihov doktor nauka je zvanicno neuporediv sa internacionalnim Phd zvanjem).

streber

pre 15 godina

priznacu ove rezultate ako nadjete bilo sta sto su oni tamo uradili a ja nisam ovde strebao napamet :)
do tada novosadski je najbolji teorijski (za praksu nemam pojma :)

Vladimir Petrović

pre 15 godina

Nema Beogradskog, ali je sa prostora bivše YU, jedino na liti Ljubljanski između 403 i 510 mesta, 173-208 mesto u Evropi.

Koliko znam rezultati za 2008 još nisu objavljeni, rezultati za 2007 mogu se videti na adresi http://ed.sjtu.edu.cn/rank/2007/ARWU2007TOP500list.htm.

UKO

pre 15 godina

Pa nisam bas sigurna u ove rezultate. Na listi prvih 100 iz Evrope je samo 1 univerzitet iz bivsih socijalistickih zemalja, stvarno deluje pretenciozno. Naravno nisu bas mogli da ne stave Moskovski univerzitet (cuveni Lomonosov), ali tek na 23 mesto (u Evropi, ne u svetu).
Trebalo je uzeti u obzir, da mnogi naucnici prvo zavrse neki ozbiljan fakultet u svojoj zemlji, pa tek onda idu na doktorate na Harvard, MIT, ...
Nisam primetila ni Indiju na listi, a poznato je da su neke njihove akademske skole iznad proseka.
Kao merilo su uzimali broj naucnih radova, i to je diskutabilno po mom misljenju, jer je 90% tih radova obicno presipanje iz supljeg u prazno.
Postati doktor nauka u Rusiji je daleko komplikovanije nego na bilo kom od pomenutih univerziteta (zato izmedju ostalog Rusija nije usla u proces Bolonje i njihov doktor nauka je zvanicno neuporediv sa internacionalnim Phd zvanjem).

Jugosloven

pre 15 godina

Radim na jednom od univerziteta koji su medju prvih 50 u svetu, i saradjujem sa mnogima koji su u prvih deset.

Cela piramida je zasnovana na novcu: ako se nalazite na ovim univerzitetima, pre ce vama dospeti projekat u dzep nego nekome ko ima vece znanje i nalazi se na manjem univerzitetu. Takodje, podele su politicke - ako BG nije u EU, i time nema pristup EU grantovima, nece uopste ni uci u analizu.

Posto predajem tehnicke nauke vec 10 godina, mislim da mogu reci da je nas kadar daleko spremniji i obuceniji za svoj posao na kraju studija nego studenti na zapadu. Rang lista je fiktivna, odnosi se na uslove studija, novac koji se sliva u taj univerzitet (zatvoren krug) i kako studenti vide taj isti univerzitet.

Drugim recima, BG je drzavna skola, ovi su privatne skole - kvalitet se gleda u laznom sjaju i rang lista se formira da privuce novac. Istina je nebitna ovim sto prave te lste, no sa nase strane je glupo verovati u ovakve stvari.

jugosloveni

pre 15 godina

Moja supruga je takodje profesor na jednom veoma prestiznom Univerzitetu, na Zapadu, te sama kaze da se se doktorati ovde prosto fabrikuju bez nekog veliko znanja. Ona sama vodi nekoliko studenata i prosto je van sebe kada vidi tu kolicinu ne-znanja. Pre nekog vremena je studentima na 4.godini tehnickog fakulteta zadala problem iz nase srednje skole.U pitanju je matematicki zadatak. Neki su zaplakali od muke ,jer nisu znali o cemu se radi. Preko 70% nije imalo ideju kako da zapocne sa resavanjem. Samo da ponovim 4.godina na jednom od vodecih Univerziteta ovde u Evropi.

U svoje vreme kada je ona dosla na doktorat (takodje na jedan od najprestiznijih Univerziteta u svetu) sa naseg fakulteta u Beogradu bila je daleko ispred studenata koji su zavrsili te uzvisene skole. Ona i danas misli da znanje steceno na nasim skolama je daleko dublje od ovoga na zapadu.

U Britaniji je sproveden jedan interesantan test pre nekoliko godina.
Na prijameni ispit za Univerzitet doveli su par srednjoskolaca iz Rusije da ucestvuju na istom. Ne trebam vam reci ko je bio najbolji.

Sve te liste imaju u sebi i jaku dozu propagande a ne neceg sustinskog.

streber

pre 15 godina

priznacu ove rezultate ako nadjete bilo sta sto su oni tamo uradili a ja nisam ovde strebao napamet :)
do tada novosadski je najbolji teorijski (za praksu nemam pojma :)

SF

pre 15 godina

oni koji kritikuju najbolje svetske univerzitete i paušalno ocenju da su studentski npr doktorski radovi nastali u tim obrazovnim ustanovama "presipanje iz šupljeg u prazno",kao i da se "prvo završava neki ozbiljan fakultet u svojoj zemlji pa se tek potom ide na Harvard, MIT..."... ne znaju šta pričaju.imajuci tu sreću da obidjem nekoliko vrhunskih univerziteta u evropi i americi mogu reći samo jedno: probajte-uvericete se. u vrhunski kvalitet,naravno.mozda bih pre prvo mesto dao stanfordu nego harvard,ali to su vec nijanse-propozicije,metod ocenjivanja,svi faktori koji se uzimaju u obzir,naravno i materija koja je specijalnost odredjenim univerzitetima.prinston je ubedljivo najskuplji ali visina školarine nije jedino merilo.

slavica

pre 15 godina

Ove liste imaju neku svoju vrednost, a zanimljivi su iparametri: cini se da se daje prednost starim, sa tradicijom, univerzitetima,koji su ostali da traju i razvijaju se. Ipak,najbolji i najvredniji univerzitet je ZIVOT. Sve ostalo je nadgradnja. Nju iskoristimo,kako ko: neko od losih studija uzme i koristi najbolje, neko od najboljih studija niti ume,niti zna da uzme dobro,nego ostane - vo u Pariz,vo iz Pariza. Licno, drzim doharizmaticnih profesora, koji svojom licnoscu,posvecenoscu,predanoscu,srcem i sjajnim znanjem i uranjanjem u nauke,umetnosti i zivot, pre svega - zivot - pomazu nam kada stasavamo, da otkrivamo sebe i svet, da volimo i stvaramo. To je prava stvar!!!

erazmus

pre 15 godina

ovakvo poredjenje je pomalo stvar proslosti kada se ucilo sve i istrazivanja bila prilicno siroka. kao neko ko se bavi istrazivanjem u evropi, mogu da kazem da postoje tendencije da se kvalitetne istrazivacke grupe cesce nalaze na pojedinim univerzitetima, (onima u top 20 sa liste), ali da je u praksi najcesca situacija da za jednu usku istrazivacku oblast vodeci rezultati stizu iz institucija koje ne moraju biti visoko kotirane. pogotovo ako su istrazivaci relativno maldi i jos neproslavljeni (a najcesce jesu).

poenta je da je gradiranje prema rezultatima na nivou univerziteta beznacajno ako se bavite odredjenom oblascu. radije, treba rangirati univerzitete unutar pojedinih oblasti.

ppdp

pre 15 godina

Slažem se sa komentarom br. 10 - samo neko ko nije prismrdeo na neki iole dobar univerzitet u inostranstvu može da tvrdi da je se tamo 'presipa iz šupljeg u prazno'. Pre nego što se započene bilo koji (stipendirani) naučni rad ma kojeg ranga, pristupa se korenitom preispitivanju upotrebljivosti, korisnosti i eventualnoj vrednosti buduće 'teze', pa se onda kandidat obavezuje na 'akademski integritet', pa se onda njegov/njen rad i napredak redovno prati i nadzire... Ničega od ovoga kod nas nema - kod nas se oblast i tema teze izvlače iz profesorskog šešira (pa šta ti zapadne), profesori zatim godinama niti čuju, niti vide, a još manje prate rad svojih 'štićenika', koji, nemajući kud, pribeegavaju metodu 'copy-paste' i tako 'pišu' radove. I kako onda može iko može da tvrdi da je ovo ovakvo naše dobro, a ono onakvo njihovo loše? Čovek da ne poveruje...
(Napominjem da je gore opisani proces opšta tendencija i da su izuzeci mogući. Premda, nažalost, retki...)

sasa

pre 15 godina

kakva samopromocija...na listi evropskih su 33 britanska,22 nemacka,12 francuskih,9 holandskih i svedskih univerziteta...a moja citava generacija doktorirala na tim najcenjenijim univerzitetima i svima smesni studenti sa kojima rade...ukratko...zeznuli smo jugu i jedan extra obrazovni sistem,sad mozemo samo komentarisati liste na kojima nas nema...

Ljiljana, London

pre 15 godina

E sto ste me oraspolozili, moj Queen Mary na 169 -om. Meni je on bio totalno ok, mladi profesori i assistenti svi zainteresovani za istrazne projekte i mi za gradivo i timski rad; imali smo dobru kombinaciju teorije i prakse; nekako mi je bio "zdrav" i balansiran. A i prvi univerzitet koji je primao zene na visoko obrazovanje (od 1882), reko' odoh ja na taj. Ali bez obzira na rangiranje, moja pokojna nana je za mene bila najpametnija sa 4 razreda osnovne skole: kad je skresala nekom "pametnjakovicu" (zasluzno, jer je zezo nekog na pijaci bez razloga) : "Sta ti vredi sto si is'o na fakultet, kad fakultet nije pros'o kroz tebe". I zavrsi pricu i poentu u jednoj recenici.

srdjan

pre 15 godina

ulica je najbolja skola, zivo je univerzitet, nasi su spremniji i sposobniji od ostalih studenata...
nije ni cudo da u Srbiji po statistikama 60% stanovnistva nema vise od osnovne skole a navodno je 40% nepismeno.

Vladimir Petrović

pre 15 godina

Nema Beogradskog, ali je sa prostora bivše YU, jedino na liti Ljubljanski između 403 i 510 mesta, 173-208 mesto u Evropi.

Koliko znam rezultati za 2008 još nisu objavljeni, rezultati za 2007 mogu se videti na adresi http://ed.sjtu.edu.cn/rank/2007/ARWU2007TOP500list.htm.

Ancient Eight

pre 15 godina

Cel oto istrazivanje je malo diskutabilno,ako se uzme u obzir da zvanicna americka asocijacija za procenu najboljih 100(!!!) us univerziteta na prvo mesto stavlja vec godina prinston.
Mora se uzeti u obzir i po cemu se to racuna da li je u pitanju broj studenta koji se prima,broj studenta koji diplomira,broj studenata koji ne diplomira za 3,4 ili 5 godina,po ceni studija ,po studijskim programima,broj studenata koji zive u kampusu(domu),pa i do toga koliko studenata je u bratstvu ili sestrinstvu.
I pored svega toga u SAD su i dalje veoma cenjeni univerziteti tzv. Ivy League, "male lige" kojih ima 8 i svi su smesteni na severoistoku SAD-a

Vladimir B.

pre 15 godina

Da ne bude dezinformacija od komentatora, "Ivy League" na engleskom znaci "liga brsljana" i u nju spadaju Harvard, Jejl, Kolumbija, Prinston, Dartmaut, Kornel i jos jedan kog se ne secam. Pozdrav

UKO

pre 15 godina

Pa nisam bas sigurna u ove rezultate. Na listi prvih 100 iz Evrope je samo 1 univerzitet iz bivsih socijalistickih zemalja, stvarno deluje pretenciozno. Naravno nisu bas mogli da ne stave Moskovski univerzitet (cuveni Lomonosov), ali tek na 23 mesto (u Evropi, ne u svetu).
Trebalo je uzeti u obzir, da mnogi naucnici prvo zavrse neki ozbiljan fakultet u svojoj zemlji, pa tek onda idu na doktorate na Harvard, MIT, ...
Nisam primetila ni Indiju na listi, a poznato je da su neke njihove akademske skole iznad proseka.
Kao merilo su uzimali broj naucnih radova, i to je diskutabilno po mom misljenju, jer je 90% tih radova obicno presipanje iz supljeg u prazno.
Postati doktor nauka u Rusiji je daleko komplikovanije nego na bilo kom od pomenutih univerziteta (zato izmedju ostalog Rusija nije usla u proces Bolonje i njihov doktor nauka je zvanicno neuporediv sa internacionalnim Phd zvanjem).

Jugosloven

pre 15 godina

Radim na jednom od univerziteta koji su medju prvih 50 u svetu, i saradjujem sa mnogima koji su u prvih deset.

Cela piramida je zasnovana na novcu: ako se nalazite na ovim univerzitetima, pre ce vama dospeti projekat u dzep nego nekome ko ima vece znanje i nalazi se na manjem univerzitetu. Takodje, podele su politicke - ako BG nije u EU, i time nema pristup EU grantovima, nece uopste ni uci u analizu.

Posto predajem tehnicke nauke vec 10 godina, mislim da mogu reci da je nas kadar daleko spremniji i obuceniji za svoj posao na kraju studija nego studenti na zapadu. Rang lista je fiktivna, odnosi se na uslove studija, novac koji se sliva u taj univerzitet (zatvoren krug) i kako studenti vide taj isti univerzitet.

Drugim recima, BG je drzavna skola, ovi su privatne skole - kvalitet se gleda u laznom sjaju i rang lista se formira da privuce novac. Istina je nebitna ovim sto prave te lste, no sa nase strane je glupo verovati u ovakve stvari.

SF

pre 15 godina

oni koji kritikuju najbolje svetske univerzitete i paušalno ocenju da su studentski npr doktorski radovi nastali u tim obrazovnim ustanovama "presipanje iz šupljeg u prazno",kao i da se "prvo završava neki ozbiljan fakultet u svojoj zemlji pa se tek potom ide na Harvard, MIT..."... ne znaju šta pričaju.imajuci tu sreću da obidjem nekoliko vrhunskih univerziteta u evropi i americi mogu reći samo jedno: probajte-uvericete se. u vrhunski kvalitet,naravno.mozda bih pre prvo mesto dao stanfordu nego harvard,ali to su vec nijanse-propozicije,metod ocenjivanja,svi faktori koji se uzimaju u obzir,naravno i materija koja je specijalnost odredjenim univerzitetima.prinston je ubedljivo najskuplji ali visina školarine nije jedino merilo.

streber

pre 15 godina

priznacu ove rezultate ako nadjete bilo sta sto su oni tamo uradili a ja nisam ovde strebao napamet :)
do tada novosadski je najbolji teorijski (za praksu nemam pojma :)

ppdp

pre 15 godina

Slažem se sa komentarom br. 10 - samo neko ko nije prismrdeo na neki iole dobar univerzitet u inostranstvu može da tvrdi da je se tamo 'presipa iz šupljeg u prazno'. Pre nego što se započene bilo koji (stipendirani) naučni rad ma kojeg ranga, pristupa se korenitom preispitivanju upotrebljivosti, korisnosti i eventualnoj vrednosti buduće 'teze', pa se onda kandidat obavezuje na 'akademski integritet', pa se onda njegov/njen rad i napredak redovno prati i nadzire... Ničega od ovoga kod nas nema - kod nas se oblast i tema teze izvlače iz profesorskog šešira (pa šta ti zapadne), profesori zatim godinama niti čuju, niti vide, a još manje prate rad svojih 'štićenika', koji, nemajući kud, pribeegavaju metodu 'copy-paste' i tako 'pišu' radove. I kako onda može iko može da tvrdi da je ovo ovakvo naše dobro, a ono onakvo njihovo loše? Čovek da ne poveruje...
(Napominjem da je gore opisani proces opšta tendencija i da su izuzeci mogući. Premda, nažalost, retki...)

jugosloveni

pre 15 godina

Moja supruga je takodje profesor na jednom veoma prestiznom Univerzitetu, na Zapadu, te sama kaze da se se doktorati ovde prosto fabrikuju bez nekog veliko znanja. Ona sama vodi nekoliko studenata i prosto je van sebe kada vidi tu kolicinu ne-znanja. Pre nekog vremena je studentima na 4.godini tehnickog fakulteta zadala problem iz nase srednje skole.U pitanju je matematicki zadatak. Neki su zaplakali od muke ,jer nisu znali o cemu se radi. Preko 70% nije imalo ideju kako da zapocne sa resavanjem. Samo da ponovim 4.godina na jednom od vodecih Univerziteta ovde u Evropi.

U svoje vreme kada je ona dosla na doktorat (takodje na jedan od najprestiznijih Univerziteta u svetu) sa naseg fakulteta u Beogradu bila je daleko ispred studenata koji su zavrsili te uzvisene skole. Ona i danas misli da znanje steceno na nasim skolama je daleko dublje od ovoga na zapadu.

U Britaniji je sproveden jedan interesantan test pre nekoliko godina.
Na prijameni ispit za Univerzitet doveli su par srednjoskolaca iz Rusije da ucestvuju na istom. Ne trebam vam reci ko je bio najbolji.

Sve te liste imaju u sebi i jaku dozu propagande a ne neceg sustinskog.

sasa

pre 15 godina

kakva samopromocija...na listi evropskih su 33 britanska,22 nemacka,12 francuskih,9 holandskih i svedskih univerziteta...a moja citava generacija doktorirala na tim najcenjenijim univerzitetima i svima smesni studenti sa kojima rade...ukratko...zeznuli smo jugu i jedan extra obrazovni sistem,sad mozemo samo komentarisati liste na kojima nas nema...

Vladimir Petrović

pre 15 godina

Nema Beogradskog, ali je sa prostora bivše YU, jedino na liti Ljubljanski između 403 i 510 mesta, 173-208 mesto u Evropi.

Koliko znam rezultati za 2008 još nisu objavljeni, rezultati za 2007 mogu se videti na adresi http://ed.sjtu.edu.cn/rank/2007/ARWU2007TOP500list.htm.

erazmus

pre 15 godina

ovakvo poredjenje je pomalo stvar proslosti kada se ucilo sve i istrazivanja bila prilicno siroka. kao neko ko se bavi istrazivanjem u evropi, mogu da kazem da postoje tendencije da se kvalitetne istrazivacke grupe cesce nalaze na pojedinim univerzitetima, (onima u top 20 sa liste), ali da je u praksi najcesca situacija da za jednu usku istrazivacku oblast vodeci rezultati stizu iz institucija koje ne moraju biti visoko kotirane. pogotovo ako su istrazivaci relativno maldi i jos neproslavljeni (a najcesce jesu).

poenta je da je gradiranje prema rezultatima na nivou univerziteta beznacajno ako se bavite odredjenom oblascu. radije, treba rangirati univerzitete unutar pojedinih oblasti.

slavica

pre 15 godina

Ove liste imaju neku svoju vrednost, a zanimljivi su iparametri: cini se da se daje prednost starim, sa tradicijom, univerzitetima,koji su ostali da traju i razvijaju se. Ipak,najbolji i najvredniji univerzitet je ZIVOT. Sve ostalo je nadgradnja. Nju iskoristimo,kako ko: neko od losih studija uzme i koristi najbolje, neko od najboljih studija niti ume,niti zna da uzme dobro,nego ostane - vo u Pariz,vo iz Pariza. Licno, drzim doharizmaticnih profesora, koji svojom licnoscu,posvecenoscu,predanoscu,srcem i sjajnim znanjem i uranjanjem u nauke,umetnosti i zivot, pre svega - zivot - pomazu nam kada stasavamo, da otkrivamo sebe i svet, da volimo i stvaramo. To je prava stvar!!!

Ancient Eight

pre 15 godina

Cel oto istrazivanje je malo diskutabilno,ako se uzme u obzir da zvanicna americka asocijacija za procenu najboljih 100(!!!) us univerziteta na prvo mesto stavlja vec godina prinston.
Mora se uzeti u obzir i po cemu se to racuna da li je u pitanju broj studenta koji se prima,broj studenta koji diplomira,broj studenata koji ne diplomira za 3,4 ili 5 godina,po ceni studija ,po studijskim programima,broj studenata koji zive u kampusu(domu),pa i do toga koliko studenata je u bratstvu ili sestrinstvu.
I pored svega toga u SAD su i dalje veoma cenjeni univerziteti tzv. Ivy League, "male lige" kojih ima 8 i svi su smesteni na severoistoku SAD-a

Ljiljana, London

pre 15 godina

E sto ste me oraspolozili, moj Queen Mary na 169 -om. Meni je on bio totalno ok, mladi profesori i assistenti svi zainteresovani za istrazne projekte i mi za gradivo i timski rad; imali smo dobru kombinaciju teorije i prakse; nekako mi je bio "zdrav" i balansiran. A i prvi univerzitet koji je primao zene na visoko obrazovanje (od 1882), reko' odoh ja na taj. Ali bez obzira na rangiranje, moja pokojna nana je za mene bila najpametnija sa 4 razreda osnovne skole: kad je skresala nekom "pametnjakovicu" (zasluzno, jer je zezo nekog na pijaci bez razloga) : "Sta ti vredi sto si is'o na fakultet, kad fakultet nije pros'o kroz tebe". I zavrsi pricu i poentu u jednoj recenici.

srdjan

pre 15 godina

ulica je najbolja skola, zivo je univerzitet, nasi su spremniji i sposobniji od ostalih studenata...
nije ni cudo da u Srbiji po statistikama 60% stanovnistva nema vise od osnovne skole a navodno je 40% nepismeno.

Vladimir B.

pre 15 godina

Da ne bude dezinformacija od komentatora, "Ivy League" na engleskom znaci "liga brsljana" i u nju spadaju Harvard, Jejl, Kolumbija, Prinston, Dartmaut, Kornel i jos jedan kog se ne secam. Pozdrav