Nedelja, 25.05.2008.

13:23

Četiri miliona mobilnih telefona uvezeno ilegalno u Srbiju

Izvor: Slobodanka Stameniæ

Èetiri miliona mobilnih telefona uvezeno ilegalno u Srbiju IMAGE SOURCE
IMAGE DESCRIPTION

31 Komentari

Sortiraj po:

Milenko

pre 15 godina

Sedite 1! Kako vi lupate pa to svet nije video!
Odakle Srbiji 7 miliona korisnika kad nema ni toliko stanovnika!
Inace ja imam sigurno 20 kartica, koje nisu ubacene u aparat ko zna koliko, jel se i one racunaju u korisnike?!?

sky_could_fall

pre 15 godina

E to sa tel. me nervira. Sad smo svi odjednom za legalne tel. i legalan software. Koliko vas ima isti? Ja prvi nemam. Ja napr. volim redje modele i malo specijalne. Gde ja to da nadjem sem na crno. Ko uvozi napr. Motorola-u kod nas? Samo uvoze modele koji su extra popularni i to je kraj. Ja ni nemam platu za menjanje mob. svakih 6 mes. jer redovno pratim to. A preko operatera kupis tel. i zakopas se na 2 god. i taman tel. zastari poprilicno i sta onda?

mobilni

pre 15 godina

Apsolutno se slazem da treba uvesti red i trgovinu mobilnim telefonima staviti u zakonsku regulativu. Medjutim postoji niz propusta koje prvo treba otkloniti u drzavi. I kad krene inspekcija u lov na nelegalnu prodaju nastrada deo onih koji prodaju i koji "nemaju ledja", a ostali i dalje valjaju na crno. To svi znamo, kao sto znaju mnogi u ovom poslu, da su do onomad i COMTRADE i ROAMING isto tako prodavali mobilne na crno, samo sa jednom velikom razlikom. Dok su klinci kupovali po 10, 20 ili 50 telefona, gospoda iz COMTRADE i ROAMING su kupovali na crno na hiljade istih takvih telefona. Pa, posto su njihove zarade bile hiljadu puta vece od malih radnji sad mogu da traze da se sprovodi zakon. Zakon treba da je za sve isti i dok je selektivan za bilo koju oblast nece biti pravne drzave. A to je bar ovde normalna pojava. Zna se "kome je bog ujak...".
Nece me iznenaditi ako ne objavite ovaj komentar, posto vec neke niste.

igi

pre 15 godina

"najčešće se dobija pismena garancija te firme". Nije nuzno da je PISMENA ako je vec PISANA.
Suprotno nekim misljenjima, smatram da veliki broj ljudi zna sta kupuje u radnjama i da svesno kupuje telefone sa sumnjivim garancijama jer im je bitan samo jedan faktor - cena. Kasnije se mnogo i ne zale ako im se pokvari, jer znaju sta su i koliko platili.

Bora

pre 15 godina

Predlazem da se i ovde postupi kao i u slucaju sverca cigareta. Zasto Vlada ne napravi dogovor sa nekim od velikih proizvodjaca mobilnih telefona da investiraju u Srbiji. Ako jos moguce izvoziti mobilne telefone u Rusiju bez carina i ako se realizuje SSP svi bi bili zadovoljni. Politicari bi se slikali i hvalili se jos jednim poslom veka, a mi bi imali jeftinije telefone.

Slobisha

pre 15 godina

Smanjite POREZ I CARINU i imacete tih kako kazete normalnih 30%. Svaki vlasnik prodavnice bih volio da moze da bude mirniji sto se tice odnosa prema drzavi. Ja vidim tu samo jednu stvar. Velike uvznici koji mogu da kupuju na kontigente su povlasceni njima je omoguceno da carinu placaju 5%, a ne 15%. Pa to je nesto sto se kosi sa trzisnom ekonomijom (neko od politicara je u vezi sa ovim firmama , od kojih dobija mito, verovatno, jer ovo niko ne bih od nadleznih organa smislio da mu neko nije predlozio i platio za to). Ako vec hocete EU, onda radite na tome, a nemojte da pricate i trazite opravdanja u prethodim vremenima , a u isto vreme se ponasate, gore nego oni. UNISTAVATE i ono malo privrednika sto je ostalo na trzistu.

ex-yu

pre 15 godina

Evo moje price: u zadnjih 7-8 godina koristio sam razne telefone, bar jedno 10 komada mozda i vise. Svi su bili uglavnom kupljeni u Madjarskoj posto sam tamo ziveo nekoliko godina. E pre oko godinu dan daj da i ja kupim legalni telefon kod jednog mobilnog operatera sa normalnom garancijom, racunom, uputstvom...itd. Nije proslo 4 meseca telefon se totalno pokvario... iz zvanicnog servis dobio nazad telefon sa obrazlozenjem da je telefon pokvasen i nema garancije...i to je to, do vidjenja.(pre toga je dva puta vec bio u servisu na popravci, ukupno oko 2 nedelje)... Eee toliko o legalnim telefonima, sa legalnim papirima u legalnoj Srbiji! Da napomenem da pre toga nikada nisam imao problem ni sa jednim predhodnim telefonom, a ni sa ovim sledecim koji sam uzeo posle toga, za 30% manji iznos kod svercera. I samo da napomenem: nisam prodavac telefona, i ne bavim se takvim stvarima!

iPhone

pre 15 godina

Sta je sa bojim telefonima uvek treba cekati da izadju 2 novija modela pa onda se moze i kod nas kupiti! A ako necemo da cekamo - ilegala brate!

vladimir

pre 15 godina

Kako se radilo nekad:operater uveze 50000 telefona za prodaju po 2000 din. Naravno isto toliko se i plate ili neznatno skuplje.Povlascena lica u kompaniji za kes prodaju npr.30000 komada lokalnim dilerima po 30 eevra koji ih plasiraju kao komisionu prodaju po 50 evra. Ostatak ide u prodaju kroz front ofise, redovi kilometarski i za par dana - nema vise. Trebalo bi pretrkeljisati malo papire i mobilnih operatera (da ne pominjem kojeg narocito). Za podatke o svercu se znalo i pre vise od 10 godina.Kako bi onda lokalni i drzavni funkcioneri u suprotnom caskali najnovijim modelima, menjali ih na par meseci i delili svojim ljubavnicama kad i sami znaju da ih u legalnoj radnji ne mogu kupiti? A najveca farsa je u tome sto su ih kupovali preko racuna placajuci drzavnim parama komisionim radnjama!

Morton

pre 15 godina

@Nastavi da treniras

Ovaj tekst je promenjen u odnosu na originalnu verziju u Danas -u. Autor se tamo ogradio od ideje da su sve kartice u upotrebi.

Zeljko CH

pre 15 godina

Uzrok sverca je carinska stopa koja je najveca u Evropi i medju najvecim u svetu.
Ja sam dosao iz Svajcarske na odmor i uredno prijavio tehnicku robu (elektricno osvetljenje za napolju). Zatim sam cariniku pokazao racun od CHF 600. On mi je na to dao uplatnicu od 10'200 dinara, to je oko CHF 200 ili trecinu. Kad sam se ja bunio sto je carina tako visoka, on se smeskao i rekao je da je carina "samo trecina" vrednosti robe.
Izgleda da taj gospodin nije nigde bio van Srbije. U CH se mahom placa porez na promet, a to je 7.6 %.

Mobilni distributer

pre 15 godina

@Vuk - to sto pricas o parama koje izgubi drzava je budalastina. Kada svercer unese robu u zemlju, ne plati nista, ni carinu, a kasnije ni PDV. Za svaki legalno uvezen telefon placa carina i PDV. Tako da se u prvom slucaju ne dobija nista, a u drugom 5% na carinu i 18% PDV, sto je ukupno 24%, odnosno 28 eura ako je prosecna cena 120 eura.

@Aleksandar - to sto si mogao da kupis neki telefon u maloprodajama u Evropi za manje pare je zato sto proizvodjaci daju bolje cene kada se uzimaju vece kolicine, a kako Comtrade da uzme 1000 komada, ako ga ima na crnom trzistu duplo jeftinije. Kome da ga proda? Distributeru u Ceskoj, koji je deo lanca iz Nemacke, npr. se isplati jer on kupi mnogo N95 i dobije nenormalne popuste.

Ima nekih stvari koje nisu pomenute u tekstu, a to je da je MInistarstvo finansija pocelo da odobrava kontigente distributerima po carinskoj stopi od 5%, ali samo onima koji imaju zvanicno distributerstvo od nekog stranog proizvodjaca. Takodje, broj pretplatnika u Srbiji je u ovom trenutku oko 7 miliona, a prosecan zivotni vek telefona je 3 godine. To daje trziste od 2,3 miliona telefona godisnje. U budzet se od toga slije 28 eura po telefonu sto daje blizu 65 miliona eura. Ako je 90% nelegalno, izracunajte koliko je svake godine izgubljeno...

v.

pre 15 godina

ja sam tako prosao sa mojim phonom, kupio sam ga, crko je posle 2 meseca, i sad moram da kupim novi isti takav(posto mi se svidja), garancija..hah, sta je to.... bacio 400 eura

Trs

pre 15 godina

U Beogradu kupim mobilni telefon, u Engleskoj ne mogu da ga koristim jer je telefon kraden i engleska mreza ga prepoznaje po serijskom broju. I sta da radim, da se zalim prodavcu!!!???

nebojša

pre 15 godina

Neka neko proba da kupi mobilni telefon i da ga plati karticom ili preko računa .malte ne nemoguća varijanta u svim radnjicama koje su navedene na sajtu www.mobilnisvet.co.yu.Sve živ go švercer do švercera.

zika

pre 15 godina

Računica ne valja nikako. Niko ne računa da je 50% svih tih telefona o kojim se govori doneta kao polovna i kao poklon rodbini. Kao takvi njihova vrednost je daleko ispod stope za carinjenje. Naša država već duže vremena drakonskim merama pokušava da odbrani interese tajkuna, a pogotovo jednog aktuelnog ministra - tajkuna koji je suvlasnik jedne naše uvozničke firme, pa raznim lobiranjima i praznim pričama pokušavaju da opravdaju svoje postupke. Mogli bi novinari B92 da malo ispitaju o čemu se tu tačno radi, osim ako nisu režimski podobni.

Goran Čačak

pre 15 godina

Ajde da kažemo da je računica tačna.
Mora nam biti jasno da ne postoji tačna ideja koliko je na legalan način ušlo krša za koji niko ne odgovara.
Najbitnija stavka nije navedena
KOLIKO SU IZGUBILI COMTRADE I OSTALI DA IH NE NAVODIM JER MI NEĆE BITI OBJAVLJEN KOMENTAR? Trebaju ljudima nove jahte jer su im ove izmodele.

sasaborz

pre 15 godina

Da li i koliko iza ove kampanje oko mobilnih telefona i stoji novi (su) vlasnik firme koja uvozi mob.telefone ROMING, inace visoki funkcioner jedne politicke stranke

Darko

pre 15 godina

Auuu...
Zasto bar i ne napisete ko su vlasnici doticnih firmi sto uvoze mob.telefone ili bolje sacekajte da formiraju vladu,pa tek onda, objavite tu javnu tajnu...
Al da vam pomognem malo u racunici...
Svakog vikenda, Kelebiju i Horgos, prodje 500 kombija,u svakom ima bar po 5 putnika i svako od njih donese bar po 1 telefon.
500*5=2500 vikend
2500*4=10000 mesec
10000*12=120000 godina
120000*10= 1.200.000 10godina
eto dosli smo od cifre preko milion komada...
gde su ostala prevozna sredstva...
Tih 1.200.000 telefona, su ustvari putnici koji su platili kartu min 50 evra, to je cifra od 60.000.000 miliona na koje opet vozaci kombija nisu platili porez...
Ali ima jedna dobra strana, svako od njih je doneo u Srbiju bar 1000 eu, a to je tek fantasticna cifra, 1.200.000.000 (milijardu i dvesta miliona eura)

Analizu ste radili na veoma dug period i sto god da pocnete da sabirate i oduzimate, zabolece vas glava, kolike su to cifre...

Boris

pre 15 godina

Tako mali Perica zamislja ekonomiju, ne d'o Bog da ti nekoga moras da ucis da zaradi pare. Pre svega, drzavi je za taj telefon placena carina (5 ili 15%) kao i PDV od 18%, i takva je situacija sa svakim telefonom legalno uvezenim u drzavu. Ukoliko je kupac neki od domacih operatera, njihovo je zakonsko pravo po kojoj ceni ce ga prodati sve dok ona nije jednaka nuli. Uz tako kupljeni telefon korisnik se obavezuje i na jednu ili dve godine "vernosti" operateru, tokom kojih ce minimalno potrositi kolicinu novca koja pokriva kako cenu tog telefona, tako i uslugu koju mu operater pruza celim trajanjem ugovora. Tarifni paketi operatera su tako koncipirani da oni zaradjuju oko 20% za te dve godine, ili eventualno i vise, ukoliko ste "napredni" korisnik. Cisto kao mali podsetnik, Vodafone, T-Mobile, Deutche Telekom... su neke od najprofitabilnijih kompanija na svetu, a drugi najbogatiji covek na svetu je bogatstvo stekao u Juznoj Americi na poslovima sa teleomunikacijima.
Da se malo vratim na temu.... Operater proda telefon po dinar, 499 dinara, 100 EUR... odnosno znatno manje nego sto ga je platio dobavljacu, ali zato u narednom periodu od svojeg korisnika naplacuje pretplatu, razgovore i ostale usluge, na osnovu kojih redovno placa porez drzavi i daje platu svom zaposlenom koji od nje verovatno izdrzava jos nekoliko ljudi u porodici... za razliku od onog sa pocetka tvog komentara, koji pola pije a pola Sarcu daje.
Zaboravi na tu logiku, drz' se onog sto je legalno, veruj mi da ce svako profitirati od toga.

goran

pre 15 godina

...mislim da previdjate jednu stvar, drzava sigrno nije naivna u ovoj prici, posto se sa istim tim svercovanim telefonima i telefoniralo, gde je drzava ubirala regularno porez. Nije isto kao i sverc cigareta gde su iste otisle u dim ili natalozene u bronhijama gradjana, pa sad svi kroz zdravstvo placamo jos vise...

Ja u ovome samo vidim monopolizaciju, jer sa jedne strane zaustavlja se nelegalan uvoz (sto je dobro), a sa druge strane imate samo TRI uvoznika mobilnih telefona, i tesko da ce ih biti vise.

I nemojte pricati kako su telefoni za jedan dinar jeftini. Resenje - regulisati trenutnu situaciju, otvoriti uvoz, i smanjiti ili ukinuti carinu, bar na neko vreme.

mikson

pre 15 godina

Evo malo drugacije racunice koja pokazuje kako uvoznoci pljackaju drzavu. Uvoznik kupuje telefone od svoje offshore kompanije koja ih placa 100 eur, a fakturise sam sebi 150 i placa carinu na tu sumu, prodaje ih uz minimalnu marzu 5-10%, a glavna zarada ostaje na racunu njegove ofshore kompanije i do 50%. Ko tu vise ukrade. I zato su cene kod uvoznika nenormalne. Glavna zarada mu ostaje na stranom racunu uz minimalan pores.E pa radije cu kupiti svercovan mobilni.

level

pre 15 godina

E stvarno sam se sit nasmejao na ovaj tekst pun lazi,neistina.Da je autor teksta razgovarao sa bilo kojim vlasnikom mobil shopa istina bi bila sasvim drugacija.Neka mi odgovori koliko drzava zaradi od poreza kada provajder proda telefon za 1 dinar?Sta mi da ponudimo kao mobil shopovi-mozda za pola dinara a platili smo ga npr.4000din.Uvoznici su jos gora prica ponasaju se monopolski pa tako recimo neki modeli su skuplji za 30% od onih na crnom trzistu.Slazem se da treba da se ukine crno trziste ali to zahteva siru akciju koja bi ukljucila razne pijace,oglase...a ne samo mobil shopove kao u prethodna tri meseca.

Zoran

pre 15 godina

iskreno svi gledaju gde je jeftinije da kupe telefon a posle postoji problem
neko ga plati recimo 200e i ima garanciju 6 meseci ili koliko vec dok isti taj kosta u roamingu koji je navodno ovlascen mnogo vise
po radnjama gde je jeftiniji iole imate garanciju na telefon dok kod ovlascenih uvoznika bude garancija NE VAZI zbog ... razloga
imao sam slucaj da alfa copy koja je ovlascena za VIP odbaci garanciju kao da je kvasen na tel koji inace ni pod mikroskopom nema tragova vode-serviser sam pa se iole razumem u to i cemu sve to????
neka mi neko objasni koje je resenje bolje i gde je bolje da se kupi mobilni???

a sto se drzave tice drzava jeste na gubitku ali ne zbog sverca nego zbog korumpiranih politicara koji samo zgrcu pare u svoje dzepove....

ZVrk

pre 15 godina

A ta ista drzava, to jest njeni celnici, zalazu se za ulazak u UE. Koliko ce onda "izgubiti", kada im ta Evropa ukine carinu? Bas mi ih je zao!

Nindza

pre 15 godina

"Svercovanjem mobilnih se ne placa carina od 33% na tu robu...". Pa da li ste vi ljudi normalni (mislim na drzavu)?! Pljackate kupce i jos se hvalite time? Naravno da niko normalan nece platiti 300e za nesto sto kosta 200e. iPhone u Americi, recimo kosta 300$, u Engleskoj isti iPhone (sa istom kolicinom memorije) izadje oko 350$ kad se preracuna, a u Srbiji kosta 500e! Izracunajte razliku izmedju 300 dolara i 500 evra...Unormalite carine, pa ce biti manje sverca, to nije roba koju Srbija proizvodi pa da je stitimo...
Kako to da takva sprava uvoznike kosta 150-200e da bi je uvezli, a svercere kosta 20e? Nije vam to sumnjivo kojim slucajem? Sta vi naplacujete tom carinom? Gde su te pare?
I jos imaju obraza da se zale...
Trebalo bi da se kaze, ne da "drzava gubi" nego da "drzava ne moze na miru da pljacka sopstvene gradjane za iznos za koji je planirala". Ti isti sto se zale na sverc placaju 11 dinara nes kafu u skupstini...

Dzoni

pre 15 godina

Pa to svi znaju u ovoj zemlji,svaka radnja prodaje te telefone i nikom nista ,inspekotori su placeni da cute ,svako ko ode na sajt mobilnisvet.com pogleda koliko se krece neki konkretno telefon ,ode u tu radnju da kupi dobice taj svercovan telefon koji je skidan sa mreze u napravljenoj kutiju koja je ista za sve telefone.To je samo dokaz koliko smo ostali potpuno mafijaska drzava i pod "demokratskom" vlascu

Vuk

pre 15 godina

Ako ja kupim telefon za 100 evra, koji je kupljen polovno negde za 50 evra, 50 evra ide u zmelju porekla telefona 50 evra ostaje kod dobavljaca.
Ako pak kupim isti telefon od telenora za 200 evra, on je kupljen tamo negde za 150 evra porezi drzavi idu nekih 30 evra telenoru ostatak.
Znaci u prvom slucaju drzava gubi 50 evra, jer je toliko izaslo iz zemlje, u drugom drzava gubi 170 evra. Znaci cena mobilnog tmao negde koja ostaje kod drzave koja izvozi telefon, i profit telnora koji odlazi u svedskoj.
NEmojte radvajati da je samo dobro za drzavu ono sto je u drzavnom budzetu. Novac drzave je budzet + privatni budzeti gradjana= ukupno bogatstvo drzave

Aleksandar

pre 15 godina

Obzirom na brutalnu carinu, porez i apsolutno ogromne marze distributera, uopste me ne cudi ovakav podatak. Tehnicka roba kod nas kosta toliko papreno a pritom je cesto tako ocajnog kvaliteta da sve i da ne zelim - moram istu da nabavljam 'preko'. Pomenuti Comtrade toliko dere u cenama da je stvarno bezobrazluk to pravdati 'legalnim poslovanjem' iako drzava prilicno fino dere sama po sebi. Evo recimo ja posedujem N95 koji sam kupio u Spaniji i platio isti 700€ neposredno nakon sto je izasao. Comtrade je isti nudio za preko 1000€ par meseci nakon toga kada su svuda u Evropi, u maloprodaji sa uracunatim porezom, doticni telefoni kostali oko 600€. Sve i da su kupovali maloprodajno i uvozili legalno, sa uracunatim prevozom nabavna cena ne bi mogla biti biti preko 850€. A provereno se tada mogao direktno od Nokia-e u veleprodaji dobiti kontigent od, recimo, 1000 komada za 500€ ili manje. Kad se na to stavi bezobrazna carina od 15%, pa onda preko svega toga i PDV od 18%, i recimo da transfer jednog komada kosta fiksno 10€, dobije se cena od manje od 700€. Pa sve i da su troskovi distribucije, garantovanog servisa, marketing i sl. vredni 10% proizvoda koji se prodaje, cena opet ne moze preci 800€. I cime onda oni pravdaju sto doticni model prodaju za vise od 30% nabavne cene sa uracunatim svim ekstra troskovima? Jeste, drzava dere, al' ja bih u to doba rado kupio doticni telefon i za 850€ ovde (ako nesto iskrsne, lakse je doci do servisa), nego 700€ u Spaniji, da se isti mogao naci i da, kad se konacno pojavio, za isti nisu trazili i po 1200€.
Bottom line: gramzivost, sto drzave, sto distributera; zelja za lakim parama; nabavljanje tehnike najnizeg kvaliteta a zatim prodavanje iste kao prime quality produkta; itd. - sve su to uzroci ovakvog vele-sverca tehnicke robe. Ja mahom svu ozbiljniju tehniku nabavljam iz Evrope, pa cak i iz Amerike, `prokrijumcarim` preko granice (ionako sam platio carinu i porez, doduse drugoj drzavi) bas zato sto ovde ne mogu naci kvalitetnu robu po iole prihvatljivim cenama.

Filip

pre 15 godina

Hvala bogu da neko napise nesto na ovu temu! Najveci problem je u tome sto 90% ljudi ne zna da su jeftiniji telefoni svercovani i da za njih ne dobijaju nikakvu garanciju. Kad bi svi to znali verovatno bi vecina ipak odlucila da da 20-30 eura vise i da za to dobije kvalitetan telefon.

Nastavi da treniras!

pre 15 godina

Nije ti dobra racunica i nije bas tako jednostavna. To sto mobilni operateri zvanicno objavljuju kao pretplatnike nema veze sa aktivnim korisnicima i brojem telefona. Broj prodatih kartica nema veze sa brojem telefona (tj. ima ali izmedju ne stoji znak "="). Jednacina je ipak malo slozenija. Pokusaj ponovo :)

Nindza

pre 15 godina

"Svercovanjem mobilnih se ne placa carina od 33% na tu robu...". Pa da li ste vi ljudi normalni (mislim na drzavu)?! Pljackate kupce i jos se hvalite time? Naravno da niko normalan nece platiti 300e za nesto sto kosta 200e. iPhone u Americi, recimo kosta 300$, u Engleskoj isti iPhone (sa istom kolicinom memorije) izadje oko 350$ kad se preracuna, a u Srbiji kosta 500e! Izracunajte razliku izmedju 300 dolara i 500 evra...Unormalite carine, pa ce biti manje sverca, to nije roba koju Srbija proizvodi pa da je stitimo...
Kako to da takva sprava uvoznike kosta 150-200e da bi je uvezli, a svercere kosta 20e? Nije vam to sumnjivo kojim slucajem? Sta vi naplacujete tom carinom? Gde su te pare?
I jos imaju obraza da se zale...
Trebalo bi da se kaze, ne da "drzava gubi" nego da "drzava ne moze na miru da pljacka sopstvene gradjane za iznos za koji je planirala". Ti isti sto se zale na sverc placaju 11 dinara nes kafu u skupstini...

Aleksandar

pre 15 godina

Obzirom na brutalnu carinu, porez i apsolutno ogromne marze distributera, uopste me ne cudi ovakav podatak. Tehnicka roba kod nas kosta toliko papreno a pritom je cesto tako ocajnog kvaliteta da sve i da ne zelim - moram istu da nabavljam 'preko'. Pomenuti Comtrade toliko dere u cenama da je stvarno bezobrazluk to pravdati 'legalnim poslovanjem' iako drzava prilicno fino dere sama po sebi. Evo recimo ja posedujem N95 koji sam kupio u Spaniji i platio isti 700€ neposredno nakon sto je izasao. Comtrade je isti nudio za preko 1000€ par meseci nakon toga kada su svuda u Evropi, u maloprodaji sa uracunatim porezom, doticni telefoni kostali oko 600€. Sve i da su kupovali maloprodajno i uvozili legalno, sa uracunatim prevozom nabavna cena ne bi mogla biti biti preko 850€. A provereno se tada mogao direktno od Nokia-e u veleprodaji dobiti kontigent od, recimo, 1000 komada za 500€ ili manje. Kad se na to stavi bezobrazna carina od 15%, pa onda preko svega toga i PDV od 18%, i recimo da transfer jednog komada kosta fiksno 10€, dobije se cena od manje od 700€. Pa sve i da su troskovi distribucije, garantovanog servisa, marketing i sl. vredni 10% proizvoda koji se prodaje, cena opet ne moze preci 800€. I cime onda oni pravdaju sto doticni model prodaju za vise od 30% nabavne cene sa uracunatim svim ekstra troskovima? Jeste, drzava dere, al' ja bih u to doba rado kupio doticni telefon i za 850€ ovde (ako nesto iskrsne, lakse je doci do servisa), nego 700€ u Spaniji, da se isti mogao naci i da, kad se konacno pojavio, za isti nisu trazili i po 1200€.
Bottom line: gramzivost, sto drzave, sto distributera; zelja za lakim parama; nabavljanje tehnike najnizeg kvaliteta a zatim prodavanje iste kao prime quality produkta; itd. - sve su to uzroci ovakvog vele-sverca tehnicke robe. Ja mahom svu ozbiljniju tehniku nabavljam iz Evrope, pa cak i iz Amerike, `prokrijumcarim` preko granice (ionako sam platio carinu i porez, doduse drugoj drzavi) bas zato sto ovde ne mogu naci kvalitetnu robu po iole prihvatljivim cenama.

Dzoni

pre 15 godina

Pa to svi znaju u ovoj zemlji,svaka radnja prodaje te telefone i nikom nista ,inspekotori su placeni da cute ,svako ko ode na sajt mobilnisvet.com pogleda koliko se krece neki konkretno telefon ,ode u tu radnju da kupi dobice taj svercovan telefon koji je skidan sa mreze u napravljenoj kutiju koja je ista za sve telefone.To je samo dokaz koliko smo ostali potpuno mafijaska drzava i pod "demokratskom" vlascu

Nastavi da treniras!

pre 15 godina

Nije ti dobra racunica i nije bas tako jednostavna. To sto mobilni operateri zvanicno objavljuju kao pretplatnike nema veze sa aktivnim korisnicima i brojem telefona. Broj prodatih kartica nema veze sa brojem telefona (tj. ima ali izmedju ne stoji znak "="). Jednacina je ipak malo slozenija. Pokusaj ponovo :)

Vuk

pre 15 godina

Ako ja kupim telefon za 100 evra, koji je kupljen polovno negde za 50 evra, 50 evra ide u zmelju porekla telefona 50 evra ostaje kod dobavljaca.
Ako pak kupim isti telefon od telenora za 200 evra, on je kupljen tamo negde za 150 evra porezi drzavi idu nekih 30 evra telenoru ostatak.
Znaci u prvom slucaju drzava gubi 50 evra, jer je toliko izaslo iz zemlje, u drugom drzava gubi 170 evra. Znaci cena mobilnog tmao negde koja ostaje kod drzave koja izvozi telefon, i profit telnora koji odlazi u svedskoj.
NEmojte radvajati da je samo dobro za drzavu ono sto je u drzavnom budzetu. Novac drzave je budzet + privatni budzeti gradjana= ukupno bogatstvo drzave

mikson

pre 15 godina

Evo malo drugacije racunice koja pokazuje kako uvoznoci pljackaju drzavu. Uvoznik kupuje telefone od svoje offshore kompanije koja ih placa 100 eur, a fakturise sam sebi 150 i placa carinu na tu sumu, prodaje ih uz minimalnu marzu 5-10%, a glavna zarada ostaje na racunu njegove ofshore kompanije i do 50%. Ko tu vise ukrade. I zato su cene kod uvoznika nenormalne. Glavna zarada mu ostaje na stranom racunu uz minimalan pores.E pa radije cu kupiti svercovan mobilni.

Zeljko CH

pre 15 godina

Uzrok sverca je carinska stopa koja je najveca u Evropi i medju najvecim u svetu.
Ja sam dosao iz Svajcarske na odmor i uredno prijavio tehnicku robu (elektricno osvetljenje za napolju). Zatim sam cariniku pokazao racun od CHF 600. On mi je na to dao uplatnicu od 10'200 dinara, to je oko CHF 200 ili trecinu. Kad sam se ja bunio sto je carina tako visoka, on se smeskao i rekao je da je carina "samo trecina" vrednosti robe.
Izgleda da taj gospodin nije nigde bio van Srbije. U CH se mahom placa porez na promet, a to je 7.6 %.

ZVrk

pre 15 godina

A ta ista drzava, to jest njeni celnici, zalazu se za ulazak u UE. Koliko ce onda "izgubiti", kada im ta Evropa ukine carinu? Bas mi ih je zao!

Filip

pre 15 godina

Hvala bogu da neko napise nesto na ovu temu! Najveci problem je u tome sto 90% ljudi ne zna da su jeftiniji telefoni svercovani i da za njih ne dobijaju nikakvu garanciju. Kad bi svi to znali verovatno bi vecina ipak odlucila da da 20-30 eura vise i da za to dobije kvalitetan telefon.

Darko

pre 15 godina

Auuu...
Zasto bar i ne napisete ko su vlasnici doticnih firmi sto uvoze mob.telefone ili bolje sacekajte da formiraju vladu,pa tek onda, objavite tu javnu tajnu...
Al da vam pomognem malo u racunici...
Svakog vikenda, Kelebiju i Horgos, prodje 500 kombija,u svakom ima bar po 5 putnika i svako od njih donese bar po 1 telefon.
500*5=2500 vikend
2500*4=10000 mesec
10000*12=120000 godina
120000*10= 1.200.000 10godina
eto dosli smo od cifre preko milion komada...
gde su ostala prevozna sredstva...
Tih 1.200.000 telefona, su ustvari putnici koji su platili kartu min 50 evra, to je cifra od 60.000.000 miliona na koje opet vozaci kombija nisu platili porez...
Ali ima jedna dobra strana, svako od njih je doneo u Srbiju bar 1000 eu, a to je tek fantasticna cifra, 1.200.000.000 (milijardu i dvesta miliona eura)

Analizu ste radili na veoma dug period i sto god da pocnete da sabirate i oduzimate, zabolece vas glava, kolike su to cifre...

level

pre 15 godina

E stvarno sam se sit nasmejao na ovaj tekst pun lazi,neistina.Da je autor teksta razgovarao sa bilo kojim vlasnikom mobil shopa istina bi bila sasvim drugacija.Neka mi odgovori koliko drzava zaradi od poreza kada provajder proda telefon za 1 dinar?Sta mi da ponudimo kao mobil shopovi-mozda za pola dinara a platili smo ga npr.4000din.Uvoznici su jos gora prica ponasaju se monopolski pa tako recimo neki modeli su skuplji za 30% od onih na crnom trzistu.Slazem se da treba da se ukine crno trziste ali to zahteva siru akciju koja bi ukljucila razne pijace,oglase...a ne samo mobil shopove kao u prethodna tri meseca.

Goran Čačak

pre 15 godina

Ajde da kažemo da je računica tačna.
Mora nam biti jasno da ne postoji tačna ideja koliko je na legalan način ušlo krša za koji niko ne odgovara.
Najbitnija stavka nije navedena
KOLIKO SU IZGUBILI COMTRADE I OSTALI DA IH NE NAVODIM JER MI NEĆE BITI OBJAVLJEN KOMENTAR? Trebaju ljudima nove jahte jer su im ove izmodele.

zika

pre 15 godina

Računica ne valja nikako. Niko ne računa da je 50% svih tih telefona o kojim se govori doneta kao polovna i kao poklon rodbini. Kao takvi njihova vrednost je daleko ispod stope za carinjenje. Naša država već duže vremena drakonskim merama pokušava da odbrani interese tajkuna, a pogotovo jednog aktuelnog ministra - tajkuna koji je suvlasnik jedne naše uvozničke firme, pa raznim lobiranjima i praznim pričama pokušavaju da opravdaju svoje postupke. Mogli bi novinari B92 da malo ispitaju o čemu se tu tačno radi, osim ako nisu režimski podobni.

sasaborz

pre 15 godina

Da li i koliko iza ove kampanje oko mobilnih telefona i stoji novi (su) vlasnik firme koja uvozi mob.telefone ROMING, inace visoki funkcioner jedne politicke stranke

Zoran

pre 15 godina

iskreno svi gledaju gde je jeftinije da kupe telefon a posle postoji problem
neko ga plati recimo 200e i ima garanciju 6 meseci ili koliko vec dok isti taj kosta u roamingu koji je navodno ovlascen mnogo vise
po radnjama gde je jeftiniji iole imate garanciju na telefon dok kod ovlascenih uvoznika bude garancija NE VAZI zbog ... razloga
imao sam slucaj da alfa copy koja je ovlascena za VIP odbaci garanciju kao da je kvasen na tel koji inace ni pod mikroskopom nema tragova vode-serviser sam pa se iole razumem u to i cemu sve to????
neka mi neko objasni koje je resenje bolje i gde je bolje da se kupi mobilni???

a sto se drzave tice drzava jeste na gubitku ali ne zbog sverca nego zbog korumpiranih politicara koji samo zgrcu pare u svoje dzepove....

goran

pre 15 godina

...mislim da previdjate jednu stvar, drzava sigrno nije naivna u ovoj prici, posto se sa istim tim svercovanim telefonima i telefoniralo, gde je drzava ubirala regularno porez. Nije isto kao i sverc cigareta gde su iste otisle u dim ili natalozene u bronhijama gradjana, pa sad svi kroz zdravstvo placamo jos vise...

Ja u ovome samo vidim monopolizaciju, jer sa jedne strane zaustavlja se nelegalan uvoz (sto je dobro), a sa druge strane imate samo TRI uvoznika mobilnih telefona, i tesko da ce ih biti vise.

I nemojte pricati kako su telefoni za jedan dinar jeftini. Resenje - regulisati trenutnu situaciju, otvoriti uvoz, i smanjiti ili ukinuti carinu, bar na neko vreme.

Boris

pre 15 godina

Tako mali Perica zamislja ekonomiju, ne d'o Bog da ti nekoga moras da ucis da zaradi pare. Pre svega, drzavi je za taj telefon placena carina (5 ili 15%) kao i PDV od 18%, i takva je situacija sa svakim telefonom legalno uvezenim u drzavu. Ukoliko je kupac neki od domacih operatera, njihovo je zakonsko pravo po kojoj ceni ce ga prodati sve dok ona nije jednaka nuli. Uz tako kupljeni telefon korisnik se obavezuje i na jednu ili dve godine "vernosti" operateru, tokom kojih ce minimalno potrositi kolicinu novca koja pokriva kako cenu tog telefona, tako i uslugu koju mu operater pruza celim trajanjem ugovora. Tarifni paketi operatera su tako koncipirani da oni zaradjuju oko 20% za te dve godine, ili eventualno i vise, ukoliko ste "napredni" korisnik. Cisto kao mali podsetnik, Vodafone, T-Mobile, Deutche Telekom... su neke od najprofitabilnijih kompanija na svetu, a drugi najbogatiji covek na svetu je bogatstvo stekao u Juznoj Americi na poslovima sa teleomunikacijima.
Da se malo vratim na temu.... Operater proda telefon po dinar, 499 dinara, 100 EUR... odnosno znatno manje nego sto ga je platio dobavljacu, ali zato u narednom periodu od svojeg korisnika naplacuje pretplatu, razgovore i ostale usluge, na osnovu kojih redovno placa porez drzavi i daje platu svom zaposlenom koji od nje verovatno izdrzava jos nekoliko ljudi u porodici... za razliku od onog sa pocetka tvog komentara, koji pola pije a pola Sarcu daje.
Zaboravi na tu logiku, drz' se onog sto je legalno, veruj mi da ce svako profitirati od toga.

v.

pre 15 godina

ja sam tako prosao sa mojim phonom, kupio sam ga, crko je posle 2 meseca, i sad moram da kupim novi isti takav(posto mi se svidja), garancija..hah, sta je to.... bacio 400 eura

Trs

pre 15 godina

U Beogradu kupim mobilni telefon, u Engleskoj ne mogu da ga koristim jer je telefon kraden i engleska mreza ga prepoznaje po serijskom broju. I sta da radim, da se zalim prodavcu!!!???

iPhone

pre 15 godina

Sta je sa bojim telefonima uvek treba cekati da izadju 2 novija modela pa onda se moze i kod nas kupiti! A ako necemo da cekamo - ilegala brate!

ex-yu

pre 15 godina

Evo moje price: u zadnjih 7-8 godina koristio sam razne telefone, bar jedno 10 komada mozda i vise. Svi su bili uglavnom kupljeni u Madjarskoj posto sam tamo ziveo nekoliko godina. E pre oko godinu dan daj da i ja kupim legalni telefon kod jednog mobilnog operatera sa normalnom garancijom, racunom, uputstvom...itd. Nije proslo 4 meseca telefon se totalno pokvario... iz zvanicnog servis dobio nazad telefon sa obrazlozenjem da je telefon pokvasen i nema garancije...i to je to, do vidjenja.(pre toga je dva puta vec bio u servisu na popravci, ukupno oko 2 nedelje)... Eee toliko o legalnim telefonima, sa legalnim papirima u legalnoj Srbiji! Da napomenem da pre toga nikada nisam imao problem ni sa jednim predhodnim telefonom, a ni sa ovim sledecim koji sam uzeo posle toga, za 30% manji iznos kod svercera. I samo da napomenem: nisam prodavac telefona, i ne bavim se takvim stvarima!

Bora

pre 15 godina

Predlazem da se i ovde postupi kao i u slucaju sverca cigareta. Zasto Vlada ne napravi dogovor sa nekim od velikih proizvodjaca mobilnih telefona da investiraju u Srbiji. Ako jos moguce izvoziti mobilne telefone u Rusiju bez carina i ako se realizuje SSP svi bi bili zadovoljni. Politicari bi se slikali i hvalili se jos jednim poslom veka, a mi bi imali jeftinije telefone.

Slobisha

pre 15 godina

Smanjite POREZ I CARINU i imacete tih kako kazete normalnih 30%. Svaki vlasnik prodavnice bih volio da moze da bude mirniji sto se tice odnosa prema drzavi. Ja vidim tu samo jednu stvar. Velike uvznici koji mogu da kupuju na kontigente su povlasceni njima je omoguceno da carinu placaju 5%, a ne 15%. Pa to je nesto sto se kosi sa trzisnom ekonomijom (neko od politicara je u vezi sa ovim firmama , od kojih dobija mito, verovatno, jer ovo niko ne bih od nadleznih organa smislio da mu neko nije predlozio i platio za to). Ako vec hocete EU, onda radite na tome, a nemojte da pricate i trazite opravdanja u prethodim vremenima , a u isto vreme se ponasate, gore nego oni. UNISTAVATE i ono malo privrednika sto je ostalo na trzistu.

Mobilni distributer

pre 15 godina

@Vuk - to sto pricas o parama koje izgubi drzava je budalastina. Kada svercer unese robu u zemlju, ne plati nista, ni carinu, a kasnije ni PDV. Za svaki legalno uvezen telefon placa carina i PDV. Tako da se u prvom slucaju ne dobija nista, a u drugom 5% na carinu i 18% PDV, sto je ukupno 24%, odnosno 28 eura ako je prosecna cena 120 eura.

@Aleksandar - to sto si mogao da kupis neki telefon u maloprodajama u Evropi za manje pare je zato sto proizvodjaci daju bolje cene kada se uzimaju vece kolicine, a kako Comtrade da uzme 1000 komada, ako ga ima na crnom trzistu duplo jeftinije. Kome da ga proda? Distributeru u Ceskoj, koji je deo lanca iz Nemacke, npr. se isplati jer on kupi mnogo N95 i dobije nenormalne popuste.

Ima nekih stvari koje nisu pomenute u tekstu, a to je da je MInistarstvo finansija pocelo da odobrava kontigente distributerima po carinskoj stopi od 5%, ali samo onima koji imaju zvanicno distributerstvo od nekog stranog proizvodjaca. Takodje, broj pretplatnika u Srbiji je u ovom trenutku oko 7 miliona, a prosecan zivotni vek telefona je 3 godine. To daje trziste od 2,3 miliona telefona godisnje. U budzet se od toga slije 28 eura po telefonu sto daje blizu 65 miliona eura. Ako je 90% nelegalno, izracunajte koliko je svake godine izgubljeno...

mobilni

pre 15 godina

Apsolutno se slazem da treba uvesti red i trgovinu mobilnim telefonima staviti u zakonsku regulativu. Medjutim postoji niz propusta koje prvo treba otkloniti u drzavi. I kad krene inspekcija u lov na nelegalnu prodaju nastrada deo onih koji prodaju i koji "nemaju ledja", a ostali i dalje valjaju na crno. To svi znamo, kao sto znaju mnogi u ovom poslu, da su do onomad i COMTRADE i ROAMING isto tako prodavali mobilne na crno, samo sa jednom velikom razlikom. Dok su klinci kupovali po 10, 20 ili 50 telefona, gospoda iz COMTRADE i ROAMING su kupovali na crno na hiljade istih takvih telefona. Pa, posto su njihove zarade bile hiljadu puta vece od malih radnji sad mogu da traze da se sprovodi zakon. Zakon treba da je za sve isti i dok je selektivan za bilo koju oblast nece biti pravne drzave. A to je bar ovde normalna pojava. Zna se "kome je bog ujak...".
Nece me iznenaditi ako ne objavite ovaj komentar, posto vec neke niste.

Morton

pre 15 godina

@Nastavi da treniras

Ovaj tekst je promenjen u odnosu na originalnu verziju u Danas -u. Autor se tamo ogradio od ideje da su sve kartice u upotrebi.

vladimir

pre 15 godina

Kako se radilo nekad:operater uveze 50000 telefona za prodaju po 2000 din. Naravno isto toliko se i plate ili neznatno skuplje.Povlascena lica u kompaniji za kes prodaju npr.30000 komada lokalnim dilerima po 30 eevra koji ih plasiraju kao komisionu prodaju po 50 evra. Ostatak ide u prodaju kroz front ofise, redovi kilometarski i za par dana - nema vise. Trebalo bi pretrkeljisati malo papire i mobilnih operatera (da ne pominjem kojeg narocito). Za podatke o svercu se znalo i pre vise od 10 godina.Kako bi onda lokalni i drzavni funkcioneri u suprotnom caskali najnovijim modelima, menjali ih na par meseci i delili svojim ljubavnicama kad i sami znaju da ih u legalnoj radnji ne mogu kupiti? A najveca farsa je u tome sto su ih kupovali preko racuna placajuci drzavnim parama komisionim radnjama!

nebojša

pre 15 godina

Neka neko proba da kupi mobilni telefon i da ga plati karticom ili preko računa .malte ne nemoguća varijanta u svim radnjicama koje su navedene na sajtu www.mobilnisvet.co.yu.Sve živ go švercer do švercera.

sky_could_fall

pre 15 godina

E to sa tel. me nervira. Sad smo svi odjednom za legalne tel. i legalan software. Koliko vas ima isti? Ja prvi nemam. Ja napr. volim redje modele i malo specijalne. Gde ja to da nadjem sem na crno. Ko uvozi napr. Motorola-u kod nas? Samo uvoze modele koji su extra popularni i to je kraj. Ja ni nemam platu za menjanje mob. svakih 6 mes. jer redovno pratim to. A preko operatera kupis tel. i zakopas se na 2 god. i taman tel. zastari poprilicno i sta onda?

igi

pre 15 godina

"najčešće se dobija pismena garancija te firme". Nije nuzno da je PISMENA ako je vec PISANA.
Suprotno nekim misljenjima, smatram da veliki broj ljudi zna sta kupuje u radnjama i da svesno kupuje telefone sa sumnjivim garancijama jer im je bitan samo jedan faktor - cena. Kasnije se mnogo i ne zale ako im se pokvari, jer znaju sta su i koliko platili.

Milenko

pre 15 godina

Sedite 1! Kako vi lupate pa to svet nije video!
Odakle Srbiji 7 miliona korisnika kad nema ni toliko stanovnika!
Inace ja imam sigurno 20 kartica, koje nisu ubacene u aparat ko zna koliko, jel se i one racunaju u korisnike?!?

Filip

pre 15 godina

Hvala bogu da neko napise nesto na ovu temu! Najveci problem je u tome sto 90% ljudi ne zna da su jeftiniji telefoni svercovani i da za njih ne dobijaju nikakvu garanciju. Kad bi svi to znali verovatno bi vecina ipak odlucila da da 20-30 eura vise i da za to dobije kvalitetan telefon.

Nindza

pre 15 godina

"Svercovanjem mobilnih se ne placa carina od 33% na tu robu...". Pa da li ste vi ljudi normalni (mislim na drzavu)?! Pljackate kupce i jos se hvalite time? Naravno da niko normalan nece platiti 300e za nesto sto kosta 200e. iPhone u Americi, recimo kosta 300$, u Engleskoj isti iPhone (sa istom kolicinom memorije) izadje oko 350$ kad se preracuna, a u Srbiji kosta 500e! Izracunajte razliku izmedju 300 dolara i 500 evra...Unormalite carine, pa ce biti manje sverca, to nije roba koju Srbija proizvodi pa da je stitimo...
Kako to da takva sprava uvoznike kosta 150-200e da bi je uvezli, a svercere kosta 20e? Nije vam to sumnjivo kojim slucajem? Sta vi naplacujete tom carinom? Gde su te pare?
I jos imaju obraza da se zale...
Trebalo bi da se kaze, ne da "drzava gubi" nego da "drzava ne moze na miru da pljacka sopstvene gradjane za iznos za koji je planirala". Ti isti sto se zale na sverc placaju 11 dinara nes kafu u skupstini...

Mobilni distributer

pre 15 godina

@Vuk - to sto pricas o parama koje izgubi drzava je budalastina. Kada svercer unese robu u zemlju, ne plati nista, ni carinu, a kasnije ni PDV. Za svaki legalno uvezen telefon placa carina i PDV. Tako da se u prvom slucaju ne dobija nista, a u drugom 5% na carinu i 18% PDV, sto je ukupno 24%, odnosno 28 eura ako je prosecna cena 120 eura.

@Aleksandar - to sto si mogao da kupis neki telefon u maloprodajama u Evropi za manje pare je zato sto proizvodjaci daju bolje cene kada se uzimaju vece kolicine, a kako Comtrade da uzme 1000 komada, ako ga ima na crnom trzistu duplo jeftinije. Kome da ga proda? Distributeru u Ceskoj, koji je deo lanca iz Nemacke, npr. se isplati jer on kupi mnogo N95 i dobije nenormalne popuste.

Ima nekih stvari koje nisu pomenute u tekstu, a to je da je MInistarstvo finansija pocelo da odobrava kontigente distributerima po carinskoj stopi od 5%, ali samo onima koji imaju zvanicno distributerstvo od nekog stranog proizvodjaca. Takodje, broj pretplatnika u Srbiji je u ovom trenutku oko 7 miliona, a prosecan zivotni vek telefona je 3 godine. To daje trziste od 2,3 miliona telefona godisnje. U budzet se od toga slije 28 eura po telefonu sto daje blizu 65 miliona eura. Ako je 90% nelegalno, izracunajte koliko je svake godine izgubljeno...

Nastavi da treniras!

pre 15 godina

Nije ti dobra racunica i nije bas tako jednostavna. To sto mobilni operateri zvanicno objavljuju kao pretplatnike nema veze sa aktivnim korisnicima i brojem telefona. Broj prodatih kartica nema veze sa brojem telefona (tj. ima ali izmedju ne stoji znak "="). Jednacina je ipak malo slozenija. Pokusaj ponovo :)

level

pre 15 godina

E stvarno sam se sit nasmejao na ovaj tekst pun lazi,neistina.Da je autor teksta razgovarao sa bilo kojim vlasnikom mobil shopa istina bi bila sasvim drugacija.Neka mi odgovori koliko drzava zaradi od poreza kada provajder proda telefon za 1 dinar?Sta mi da ponudimo kao mobil shopovi-mozda za pola dinara a platili smo ga npr.4000din.Uvoznici su jos gora prica ponasaju se monopolski pa tako recimo neki modeli su skuplji za 30% od onih na crnom trzistu.Slazem se da treba da se ukine crno trziste ali to zahteva siru akciju koja bi ukljucila razne pijace,oglase...a ne samo mobil shopove kao u prethodna tri meseca.

Boris

pre 15 godina

Tako mali Perica zamislja ekonomiju, ne d'o Bog da ti nekoga moras da ucis da zaradi pare. Pre svega, drzavi je za taj telefon placena carina (5 ili 15%) kao i PDV od 18%, i takva je situacija sa svakim telefonom legalno uvezenim u drzavu. Ukoliko je kupac neki od domacih operatera, njihovo je zakonsko pravo po kojoj ceni ce ga prodati sve dok ona nije jednaka nuli. Uz tako kupljeni telefon korisnik se obavezuje i na jednu ili dve godine "vernosti" operateru, tokom kojih ce minimalno potrositi kolicinu novca koja pokriva kako cenu tog telefona, tako i uslugu koju mu operater pruza celim trajanjem ugovora. Tarifni paketi operatera su tako koncipirani da oni zaradjuju oko 20% za te dve godine, ili eventualno i vise, ukoliko ste "napredni" korisnik. Cisto kao mali podsetnik, Vodafone, T-Mobile, Deutche Telekom... su neke od najprofitabilnijih kompanija na svetu, a drugi najbogatiji covek na svetu je bogatstvo stekao u Juznoj Americi na poslovima sa teleomunikacijima.
Da se malo vratim na temu.... Operater proda telefon po dinar, 499 dinara, 100 EUR... odnosno znatno manje nego sto ga je platio dobavljacu, ali zato u narednom periodu od svojeg korisnika naplacuje pretplatu, razgovore i ostale usluge, na osnovu kojih redovno placa porez drzavi i daje platu svom zaposlenom koji od nje verovatno izdrzava jos nekoliko ljudi u porodici... za razliku od onog sa pocetka tvog komentara, koji pola pije a pola Sarcu daje.
Zaboravi na tu logiku, drz' se onog sto je legalno, veruj mi da ce svako profitirati od toga.

Dzoni

pre 15 godina

Pa to svi znaju u ovoj zemlji,svaka radnja prodaje te telefone i nikom nista ,inspekotori su placeni da cute ,svako ko ode na sajt mobilnisvet.com pogleda koliko se krece neki konkretno telefon ,ode u tu radnju da kupi dobice taj svercovan telefon koji je skidan sa mreze u napravljenoj kutiju koja je ista za sve telefone.To je samo dokaz koliko smo ostali potpuno mafijaska drzava i pod "demokratskom" vlascu

Vuk

pre 15 godina

Ako ja kupim telefon za 100 evra, koji je kupljen polovno negde za 50 evra, 50 evra ide u zmelju porekla telefona 50 evra ostaje kod dobavljaca.
Ako pak kupim isti telefon od telenora za 200 evra, on je kupljen tamo negde za 150 evra porezi drzavi idu nekih 30 evra telenoru ostatak.
Znaci u prvom slucaju drzava gubi 50 evra, jer je toliko izaslo iz zemlje, u drugom drzava gubi 170 evra. Znaci cena mobilnog tmao negde koja ostaje kod drzave koja izvozi telefon, i profit telnora koji odlazi u svedskoj.
NEmojte radvajati da je samo dobro za drzavu ono sto je u drzavnom budzetu. Novac drzave je budzet + privatni budzeti gradjana= ukupno bogatstvo drzave

zika

pre 15 godina

Računica ne valja nikako. Niko ne računa da je 50% svih tih telefona o kojim se govori doneta kao polovna i kao poklon rodbini. Kao takvi njihova vrednost je daleko ispod stope za carinjenje. Naša država već duže vremena drakonskim merama pokušava da odbrani interese tajkuna, a pogotovo jednog aktuelnog ministra - tajkuna koji je suvlasnik jedne naše uvozničke firme, pa raznim lobiranjima i praznim pričama pokušavaju da opravdaju svoje postupke. Mogli bi novinari B92 da malo ispitaju o čemu se tu tačno radi, osim ako nisu režimski podobni.

sky_could_fall

pre 15 godina

E to sa tel. me nervira. Sad smo svi odjednom za legalne tel. i legalan software. Koliko vas ima isti? Ja prvi nemam. Ja napr. volim redje modele i malo specijalne. Gde ja to da nadjem sem na crno. Ko uvozi napr. Motorola-u kod nas? Samo uvoze modele koji su extra popularni i to je kraj. Ja ni nemam platu za menjanje mob. svakih 6 mes. jer redovno pratim to. A preko operatera kupis tel. i zakopas se na 2 god. i taman tel. zastari poprilicno i sta onda?

Milenko

pre 15 godina

Sedite 1! Kako vi lupate pa to svet nije video!
Odakle Srbiji 7 miliona korisnika kad nema ni toliko stanovnika!
Inace ja imam sigurno 20 kartica, koje nisu ubacene u aparat ko zna koliko, jel se i one racunaju u korisnike?!?

Aleksandar

pre 15 godina

Obzirom na brutalnu carinu, porez i apsolutno ogromne marze distributera, uopste me ne cudi ovakav podatak. Tehnicka roba kod nas kosta toliko papreno a pritom je cesto tako ocajnog kvaliteta da sve i da ne zelim - moram istu da nabavljam 'preko'. Pomenuti Comtrade toliko dere u cenama da je stvarno bezobrazluk to pravdati 'legalnim poslovanjem' iako drzava prilicno fino dere sama po sebi. Evo recimo ja posedujem N95 koji sam kupio u Spaniji i platio isti 700€ neposredno nakon sto je izasao. Comtrade je isti nudio za preko 1000€ par meseci nakon toga kada su svuda u Evropi, u maloprodaji sa uracunatim porezom, doticni telefoni kostali oko 600€. Sve i da su kupovali maloprodajno i uvozili legalno, sa uracunatim prevozom nabavna cena ne bi mogla biti biti preko 850€. A provereno se tada mogao direktno od Nokia-e u veleprodaji dobiti kontigent od, recimo, 1000 komada za 500€ ili manje. Kad se na to stavi bezobrazna carina od 15%, pa onda preko svega toga i PDV od 18%, i recimo da transfer jednog komada kosta fiksno 10€, dobije se cena od manje od 700€. Pa sve i da su troskovi distribucije, garantovanog servisa, marketing i sl. vredni 10% proizvoda koji se prodaje, cena opet ne moze preci 800€. I cime onda oni pravdaju sto doticni model prodaju za vise od 30% nabavne cene sa uracunatim svim ekstra troskovima? Jeste, drzava dere, al' ja bih u to doba rado kupio doticni telefon i za 850€ ovde (ako nesto iskrsne, lakse je doci do servisa), nego 700€ u Spaniji, da se isti mogao naci i da, kad se konacno pojavio, za isti nisu trazili i po 1200€.
Bottom line: gramzivost, sto drzave, sto distributera; zelja za lakim parama; nabavljanje tehnike najnizeg kvaliteta a zatim prodavanje iste kao prime quality produkta; itd. - sve su to uzroci ovakvog vele-sverca tehnicke robe. Ja mahom svu ozbiljniju tehniku nabavljam iz Evrope, pa cak i iz Amerike, `prokrijumcarim` preko granice (ionako sam platio carinu i porez, doduse drugoj drzavi) bas zato sto ovde ne mogu naci kvalitetnu robu po iole prihvatljivim cenama.

ZVrk

pre 15 godina

A ta ista drzava, to jest njeni celnici, zalazu se za ulazak u UE. Koliko ce onda "izgubiti", kada im ta Evropa ukine carinu? Bas mi ih je zao!

Zoran

pre 15 godina

iskreno svi gledaju gde je jeftinije da kupe telefon a posle postoji problem
neko ga plati recimo 200e i ima garanciju 6 meseci ili koliko vec dok isti taj kosta u roamingu koji je navodno ovlascen mnogo vise
po radnjama gde je jeftiniji iole imate garanciju na telefon dok kod ovlascenih uvoznika bude garancija NE VAZI zbog ... razloga
imao sam slucaj da alfa copy koja je ovlascena za VIP odbaci garanciju kao da je kvasen na tel koji inace ni pod mikroskopom nema tragova vode-serviser sam pa se iole razumem u to i cemu sve to????
neka mi neko objasni koje je resenje bolje i gde je bolje da se kupi mobilni???

a sto se drzave tice drzava jeste na gubitku ali ne zbog sverca nego zbog korumpiranih politicara koji samo zgrcu pare u svoje dzepove....

goran

pre 15 godina

...mislim da previdjate jednu stvar, drzava sigrno nije naivna u ovoj prici, posto se sa istim tim svercovanim telefonima i telefoniralo, gde je drzava ubirala regularno porez. Nije isto kao i sverc cigareta gde su iste otisle u dim ili natalozene u bronhijama gradjana, pa sad svi kroz zdravstvo placamo jos vise...

Ja u ovome samo vidim monopolizaciju, jer sa jedne strane zaustavlja se nelegalan uvoz (sto je dobro), a sa druge strane imate samo TRI uvoznika mobilnih telefona, i tesko da ce ih biti vise.

I nemojte pricati kako su telefoni za jedan dinar jeftini. Resenje - regulisati trenutnu situaciju, otvoriti uvoz, i smanjiti ili ukinuti carinu, bar na neko vreme.

mikson

pre 15 godina

Evo malo drugacije racunice koja pokazuje kako uvoznoci pljackaju drzavu. Uvoznik kupuje telefone od svoje offshore kompanije koja ih placa 100 eur, a fakturise sam sebi 150 i placa carinu na tu sumu, prodaje ih uz minimalnu marzu 5-10%, a glavna zarada ostaje na racunu njegove ofshore kompanije i do 50%. Ko tu vise ukrade. I zato su cene kod uvoznika nenormalne. Glavna zarada mu ostaje na stranom racunu uz minimalan pores.E pa radije cu kupiti svercovan mobilni.

Darko

pre 15 godina

Auuu...
Zasto bar i ne napisete ko su vlasnici doticnih firmi sto uvoze mob.telefone ili bolje sacekajte da formiraju vladu,pa tek onda, objavite tu javnu tajnu...
Al da vam pomognem malo u racunici...
Svakog vikenda, Kelebiju i Horgos, prodje 500 kombija,u svakom ima bar po 5 putnika i svako od njih donese bar po 1 telefon.
500*5=2500 vikend
2500*4=10000 mesec
10000*12=120000 godina
120000*10= 1.200.000 10godina
eto dosli smo od cifre preko milion komada...
gde su ostala prevozna sredstva...
Tih 1.200.000 telefona, su ustvari putnici koji su platili kartu min 50 evra, to je cifra od 60.000.000 miliona na koje opet vozaci kombija nisu platili porez...
Ali ima jedna dobra strana, svako od njih je doneo u Srbiju bar 1000 eu, a to je tek fantasticna cifra, 1.200.000.000 (milijardu i dvesta miliona eura)

Analizu ste radili na veoma dug period i sto god da pocnete da sabirate i oduzimate, zabolece vas glava, kolike su to cifre...

sasaborz

pre 15 godina

Da li i koliko iza ove kampanje oko mobilnih telefona i stoji novi (su) vlasnik firme koja uvozi mob.telefone ROMING, inace visoki funkcioner jedne politicke stranke

Goran Čačak

pre 15 godina

Ajde da kažemo da je računica tačna.
Mora nam biti jasno da ne postoji tačna ideja koliko je na legalan način ušlo krša za koji niko ne odgovara.
Najbitnija stavka nije navedena
KOLIKO SU IZGUBILI COMTRADE I OSTALI DA IH NE NAVODIM JER MI NEĆE BITI OBJAVLJEN KOMENTAR? Trebaju ljudima nove jahte jer su im ove izmodele.

nebojša

pre 15 godina

Neka neko proba da kupi mobilni telefon i da ga plati karticom ili preko računa .malte ne nemoguća varijanta u svim radnjicama koje su navedene na sajtu www.mobilnisvet.co.yu.Sve živ go švercer do švercera.

v.

pre 15 godina

ja sam tako prosao sa mojim phonom, kupio sam ga, crko je posle 2 meseca, i sad moram da kupim novi isti takav(posto mi se svidja), garancija..hah, sta je to.... bacio 400 eura

Trs

pre 15 godina

U Beogradu kupim mobilni telefon, u Engleskoj ne mogu da ga koristim jer je telefon kraden i engleska mreza ga prepoznaje po serijskom broju. I sta da radim, da se zalim prodavcu!!!???

Zeljko CH

pre 15 godina

Uzrok sverca je carinska stopa koja je najveca u Evropi i medju najvecim u svetu.
Ja sam dosao iz Svajcarske na odmor i uredno prijavio tehnicku robu (elektricno osvetljenje za napolju). Zatim sam cariniku pokazao racun od CHF 600. On mi je na to dao uplatnicu od 10'200 dinara, to je oko CHF 200 ili trecinu. Kad sam se ja bunio sto je carina tako visoka, on se smeskao i rekao je da je carina "samo trecina" vrednosti robe.
Izgleda da taj gospodin nije nigde bio van Srbije. U CH se mahom placa porez na promet, a to je 7.6 %.

Morton

pre 15 godina

@Nastavi da treniras

Ovaj tekst je promenjen u odnosu na originalnu verziju u Danas -u. Autor se tamo ogradio od ideje da su sve kartice u upotrebi.

vladimir

pre 15 godina

Kako se radilo nekad:operater uveze 50000 telefona za prodaju po 2000 din. Naravno isto toliko se i plate ili neznatno skuplje.Povlascena lica u kompaniji za kes prodaju npr.30000 komada lokalnim dilerima po 30 eevra koji ih plasiraju kao komisionu prodaju po 50 evra. Ostatak ide u prodaju kroz front ofise, redovi kilometarski i za par dana - nema vise. Trebalo bi pretrkeljisati malo papire i mobilnih operatera (da ne pominjem kojeg narocito). Za podatke o svercu se znalo i pre vise od 10 godina.Kako bi onda lokalni i drzavni funkcioneri u suprotnom caskali najnovijim modelima, menjali ih na par meseci i delili svojim ljubavnicama kad i sami znaju da ih u legalnoj radnji ne mogu kupiti? A najveca farsa je u tome sto su ih kupovali preko racuna placajuci drzavnim parama komisionim radnjama!

iPhone

pre 15 godina

Sta je sa bojim telefonima uvek treba cekati da izadju 2 novija modela pa onda se moze i kod nas kupiti! A ako necemo da cekamo - ilegala brate!

ex-yu

pre 15 godina

Evo moje price: u zadnjih 7-8 godina koristio sam razne telefone, bar jedno 10 komada mozda i vise. Svi su bili uglavnom kupljeni u Madjarskoj posto sam tamo ziveo nekoliko godina. E pre oko godinu dan daj da i ja kupim legalni telefon kod jednog mobilnog operatera sa normalnom garancijom, racunom, uputstvom...itd. Nije proslo 4 meseca telefon se totalno pokvario... iz zvanicnog servis dobio nazad telefon sa obrazlozenjem da je telefon pokvasen i nema garancije...i to je to, do vidjenja.(pre toga je dva puta vec bio u servisu na popravci, ukupno oko 2 nedelje)... Eee toliko o legalnim telefonima, sa legalnim papirima u legalnoj Srbiji! Da napomenem da pre toga nikada nisam imao problem ni sa jednim predhodnim telefonom, a ni sa ovim sledecim koji sam uzeo posle toga, za 30% manji iznos kod svercera. I samo da napomenem: nisam prodavac telefona, i ne bavim se takvim stvarima!

Slobisha

pre 15 godina

Smanjite POREZ I CARINU i imacete tih kako kazete normalnih 30%. Svaki vlasnik prodavnice bih volio da moze da bude mirniji sto se tice odnosa prema drzavi. Ja vidim tu samo jednu stvar. Velike uvznici koji mogu da kupuju na kontigente su povlasceni njima je omoguceno da carinu placaju 5%, a ne 15%. Pa to je nesto sto se kosi sa trzisnom ekonomijom (neko od politicara je u vezi sa ovim firmama , od kojih dobija mito, verovatno, jer ovo niko ne bih od nadleznih organa smislio da mu neko nije predlozio i platio za to). Ako vec hocete EU, onda radite na tome, a nemojte da pricate i trazite opravdanja u prethodim vremenima , a u isto vreme se ponasate, gore nego oni. UNISTAVATE i ono malo privrednika sto je ostalo na trzistu.

Bora

pre 15 godina

Predlazem da se i ovde postupi kao i u slucaju sverca cigareta. Zasto Vlada ne napravi dogovor sa nekim od velikih proizvodjaca mobilnih telefona da investiraju u Srbiji. Ako jos moguce izvoziti mobilne telefone u Rusiju bez carina i ako se realizuje SSP svi bi bili zadovoljni. Politicari bi se slikali i hvalili se jos jednim poslom veka, a mi bi imali jeftinije telefone.

igi

pre 15 godina

"najčešće se dobija pismena garancija te firme". Nije nuzno da je PISMENA ako je vec PISANA.
Suprotno nekim misljenjima, smatram da veliki broj ljudi zna sta kupuje u radnjama i da svesno kupuje telefone sa sumnjivim garancijama jer im je bitan samo jedan faktor - cena. Kasnije se mnogo i ne zale ako im se pokvari, jer znaju sta su i koliko platili.

mobilni

pre 15 godina

Apsolutno se slazem da treba uvesti red i trgovinu mobilnim telefonima staviti u zakonsku regulativu. Medjutim postoji niz propusta koje prvo treba otkloniti u drzavi. I kad krene inspekcija u lov na nelegalnu prodaju nastrada deo onih koji prodaju i koji "nemaju ledja", a ostali i dalje valjaju na crno. To svi znamo, kao sto znaju mnogi u ovom poslu, da su do onomad i COMTRADE i ROAMING isto tako prodavali mobilne na crno, samo sa jednom velikom razlikom. Dok su klinci kupovali po 10, 20 ili 50 telefona, gospoda iz COMTRADE i ROAMING su kupovali na crno na hiljade istih takvih telefona. Pa, posto su njihove zarade bile hiljadu puta vece od malih radnji sad mogu da traze da se sprovodi zakon. Zakon treba da je za sve isti i dok je selektivan za bilo koju oblast nece biti pravne drzave. A to je bar ovde normalna pojava. Zna se "kome je bog ujak...".
Nece me iznenaditi ako ne objavite ovaj komentar, posto vec neke niste.