Petak, 13.10.2006.

07:44

Skupo državno studiranje

Grupa studenata Filozofskog fakulteta protestuje zbog visokih školarina na državnim univerzitetima.

Izvor: B92

Skupo državno studiranje IMAGE SOURCE
IMAGE DESCRIPTION

65 Komentari

Sortiraj po:

raje

pre 17 godina

Sve ovo sto se moze procitati je zastrasujuce. Sve je odraz jedne zemlje u kojoj je korupcija, neznanje, gubitak svih vrednosti to sto dominira bez obzira o kojoj sferi zivota se radi. Zemlja je ostala bez najmanje dve generacije najboljih strucnjaka kao posledica proteklih nemira, ratova, osiromasenja. Ovde nije samo rec o visokom skolovanju. Tu je celo obrazovanje koje je ispod svakog nivoa. Covek je uzasan pesimista kad sve ovo procita i vidi. Samo promene u drustvu i ulaganje u obrazovanje je spas ove zemlje.

U prolazu

pre 17 godina

Kratko: Studiram prava na drzavnom fakultetu u Becu. semestar mi kosta 15 evra (petnaest). U Beogradu je oko 20 puta skuplje. A kvalitet obrazovanja...hm,.. pa ima razlike.

Aleksandar

pre 17 godina

There is no such thing as free lunch. Neko mora to da plati, samo je pitanje ko i koliko. Ok, potpuno se slazem da su skolarine neprimerene opstem finansijskom stanju drustva i to mora da se smanji. S druge strane, fakulteti i onako jedva krpe kraj sa krajem, samo fali da opet drzava bude primorana da ih debelo finansira pa da opet imamo fakultetske bisere iz 90-ih kad su dekani placali privatno obezbedjenje da isteruju iz zgrade 'politicki nekorektne'.
Pa koje je onda resenje - jednostavno, drasticno smanjivanje broja redovnih studenata, odnosno studenata finansiranih iz budzeta/fakultetskih primanja. Tipa max. 50 po fakultetu. Najbolji zasluzuju da budu u potpunosti finansirani, ali cak ni to ne treba biti bezuslovno. Edukacija je investicija, pa onaj ko investira treba ocekivati nesto za uzvrat od toga - recimo te budzetlije bi morale prvo da odrade ono sto su potrosili za edukaciju. A ostali - well, ostali ce podeliti troskove pa ce ispasti daleko manja skolarina. A oni takodje mogu uzeti i kredite koje ce kasnije otplatiti stecenim znanjem. Uostalom, nije svako za fakultet!

Dusan Bosnjak

pre 17 godina

Ovo je smesno, 85.000 dinara je dzeparac koji sluzi da bi se kupila uzina na Arhitektonskom fakultetu. Bar tako arhitektonski fakultet formira svoje cene. Salu na stranu, s jedne strane je tuzno sto bi tih 40-50 hiljada godisnje olaksalo zivot studenata filozofskog fakulteta, ali sa druge strane ta cifra stvarno zvuci smesno kad se uzme u obzir skolarina, sa recimo arhitekture 240.000 3 godine, pa onda neverovatnih 400.000 (CETIRISTOHILJADA) dinara za takozvani 'master'.
O cemu se ovde radi? Proizvodimo li prekvalifikovanu omladinu za rad u celicanama i seceranama?

zoran

pre 17 godina

usrbiji je visoko obrazovanje na veoma niskom nivou. treba para da bi se radila istrazivanja, a drzava ne treba i ne sme da finansira fakultete gde 90% studenata bleji poo 10 godina i nikada i ne zavrsi fakultet. u americi, na primer, malo bolji fakulteti kostaju i po 15000 doalara, a privatni i po nekoliko puta vise, godisnje. drzava placa 2/3 troskova (na drzavnim univerzitetima), a na studentima je da obezbede ostatak para. vecina studenata, osim studija, ima poslove. i ne, gospodo studenti, nisu to poslovi u NASA-i ili u nekom oblakoderu. vecina studenata rade kao konobari, u restoranima brze hrane, ili u nekoj fabrici, da bi mogli da plate skolovanje.
mislim da kod nas nikad nivo obrazovanja nece biti na nivou na kom je na nekom pristojnom univerzitetu na zapadu, ali moramo da se trudimo da studentima i profesorima koji stvarno zele nesto da rade obezbedimo dobre uslove za rad i sto savremeniju opremu i literaturu, a za to, gle cuda, treba para.
ako ne zelite da radite i zaradite za fakultet, onda knjigu u ruke, pa se svojim uspehom izborite za stipendije.
pozdrav vecitim studentima.
zoran.
p.s.
budzet za ovu godinu, donesen pre nekoliko dana, mog univerziteta (26000 studenata) u americi je 890 miliona dolara, a dobar deo toga placaju studenti.

Melanija

pre 17 godina

Srbijo! nisi u situaciji da se poredis sa Svedskom i njenim sistemom vrednosti! A ni sa visko razvijenim kapitalistickim zemljama!
Sto se tice skolarina na Univerzitetima prihvatite ih kao prelazno resenje izmedju "besplatnog" i preskupog skolovanja u zemlji tranzicije, siromasnoj i jadnoj u svakom pogledu...

T.

pre 17 godina

Ja sam svojevremeno izracunao da mi se vise isplati da pare koje bih ovde morao da platim za postdiplomske studije potrosim na odlazak napolje, negde gde je postdiplomsko skolovanje besplatno (inace, to je *vecina* zemalja u Evropi) a da te pare koje bih dao za skolarinu potrosim na sebe. Toliko o besplatnom skolovanju u Srbiji.

Ivanho

pre 17 godina

Bilo je nekada davno kada su i u celoj zapadnoj evropi fakulteti bili puni kao što je to danas kod nas. U zapadnoj evropi danas fakulteti su poluprazni. Tražili smo demokratiju i to je rezultat, to vam je kapitalizam, a u kapitalizmu nema se vremena za dangubljenje, nego se uči preko noći i radi preko dana ko hoće već da studira. I Druga stvar, zemlja bi propala bez mlade radne snage tako da nemože više da se samo studira i u potpunosti pozdravljam novi zakon koji će sprečiti postojanje večitih studenata. Što se tiče školarina na zapadu, 40.000 evra košta 1 godina studiranja na medicinskom fakultetu, a prosecne plate su oko 4000 evra, pa vi vidite!

Djuro P.

pre 17 godina

Za vreme komunizma je bilo jeftino skolovanje,i iskolovalili smo doktora seselja,milosevica i njima slicne,i sta sad imamo od toga,sve treba da ima svoju cenu,neskoluje se neko da bi meni ili mom tati bilo jeftinije ziveti,vec da bi taj koji sada zeli da se skoluje imao veliku platu kad zavrsi fakultet,vozio dobra kola,imao dobru kucu i slicno,znaci fakultet je neka vrsta ulaganja u vas privatni posao,dakle sto bi ja placao porez za necije licne privatne interese?

Gojko

pre 17 godina

Neznam zašto uopšte spominjete Švedsku što se tiče besplatnog studiranja. Pa oni su ljudi zemlja bog i batina ne samo za Srbiju nego i za mnoge druge bogatije zemlje od nas, a nalaze se u EU. Oni nisu imali nijedan rat u svojoj istoriji i nevidim da ste baš u potpunosti u pravu što se tiče školarina u Srbiji. Studenti se žale kako nemaju kvalitetna predavanja, imaju problema sa bibliotekom, nemaju kvalitetne i poznate knjige koje bi im trebale za učenje. Platite onda malo veću školarinu i nema problema.

Biljana

pre 17 godina

Ne mogu da verujem da neko komentarise u smislu idi radi pa zaradi za studije, te tako ti je na zapadu, kapitalizmu itd. Ja studiram u inostrnstvu, konkretno u Finskoj i skolarinu kao strani student ne placam. Ovde i stranci studiraju o trosku drzave a o njihovim drzavljanima ni ne zelim da pricam kakve sve povlastice imaju i koliki su im studentski dzeparci. Svaki njihov student (bilo da su mu mama i tata bogati ili siromasni) primaju studentski dzeparac,te nadoknadu za smestaj i hranu. U zapadnoj Evropi se isto studira za skoro dzabe ili nesto novca. Naravno strani studenti placaju. Skolarinu placaju samo bivse komunisticke, socijalisticke i koje kakve zemlje i imaju sistem samofinansiranja i na budzetu. Zato podrzavam protest jer je vreme da se stavi tacka na pljacku. Ili jos bolje dragi moji studenti konkurisite negde za studiranje u inostranstvu jer ce vam doci na isto bilo da studirate u svojoj zemlji ili negde vani. Finska 2008 uvodi skolarinu za strance zato pozurite. Sve sto vam treba jeste znanje engleskog jezika i dobre volje!E i da ne zaboravim sa 350 evra (bez duvana) se moze preziveti (troskovi studentskog doma ukljuceni u ovu cenu)

zoki

pre 17 godina

neka dinkic izdvoji koji iz nif koji milion u fond za studentskes kredite. pa neka studenti konkurisu za kredit koje ce kada zavrse skolovanje vracati uz neku kamatu, isto kao moje dete koje ima istu obavezu sledecih 15 god. i mi smo kao roditelji uzimali kredit da bi nam dete studiralo.i sada gle cuda tu sitnicu otplacujemo zena i ja roditeljski kredite, a deca svje studentske sledecih 15 god. problem kvaliteta fakulteta i zaposljavanja je drugi vazan problem. ovde u usa student zna ,da ako zavrsi npr. harvard university dobija posao 6 mes pre zafrsetka fakulteta i to na visokioj funkciji u najvecim kompanijama,plata do neba. ostale beneficije pamet da ti stane.sto to nije izvodljivo u srbiji. moze dinkic ako se zauka.zna on ovaj sistem bolje nego ja koji zivim u ovom prokletom kapitalizmu.

Luka

pre 17 godina

Stdiranje i jeste skupo.Ja sam na filoloskom faluktetu i na njemu,ako je student samofinsirajuci, on mora pored skolarine da plati i ispite ciji se cenovnik krece:
250 dinara ako je se ispit sastoji samo iz pismenog ili samo iz usmenog dela
500 dinara ako se ispit sastoji i iz pismenog i iz usmenog dela
700 dinara ako polaze posle treceg puta bez obzira da li je ispit samo pismeni, samo usmeni ili se sastoji iz pismenog i usmenog dela. Tu treba uracunati i novu taksu od 20 dinara po vrednosnoj prijavi (od 250,500 i 700 dinara) koju uzimaju za svoj lopovski fond. I tu se slivaju milijarde dinara, a mi nemamo nikakve uslove za studiranje.

Satir

pre 17 godina

Skolovanje je iz godine u godinu sve skuplje, ali mislim da su studenti ovoga puta izmanipulisani, jer fakulteti zaista odlucuju o ceni skolovanja, sta je prava pozadina protesta...??
Sto se drzavne strategije po pitanju studija tice, u najmanju ruku je tragicna, zasto??
Poredjenje sa zapadnim sistemima, ako zanemarimo cene (jer se razlikuju od drzave do drzave), glavni problem je znanje i praksa, kojih nema na nasem univerzitetu u dovoljnoj meri. Svrseni studenti rade u menjacnicama i buticima, dok priuceni kadrovi rukovode drzavnim firmama (RTS kao najgori primer zloupotrebe), a talenti i najbolji studenti idu preko. Dakle zasto bi skolovali jos vise ljudi??
Treba nam dobar program, poboljsanje kvaliteta nastave, i napokon postovanje i sprovodjenje zakona.
Kada je prosecna plata 200E, sve je skupo, skolarine, registracija auta, stan, ... nesto zaista mnogo smrdi u ovoj zemlji!

diploma

pre 17 godina

Kakvi su nam sad studenti tj. deca u osnovnim i srednjim skolama, koliko su lenji i ne razmisljaju, trebalo bi zatvoriti fakultete. 90% oni sto su upali na budzet ne zasluzuju da studiraju a kamoli ovi sto su zbog manjeg broja bodova i obnova pali na samofinansiranje. Sad je tako popularno protestovati, kao i uvek nije popularno raditi ni uciti. Jedina je zalost sto ce oni koji plate na privatnim fakultetima lakse dobiti diplomu od ovih koji plate na drzavnim. Verovatno im je logika ako moram da se mucim, a placam pa da bar manje platim. Zalosna je ova zemlja kad se pogledaju motivi svih protesta od politickih, sindikalnih do studentskih.

jeste skupo

pre 17 godina

Jeste skupo.
Bio sam i sam student FF-a (redovan), doktorirao napolju, radio na univerzitetima u Nemackoj, sad radim na univerzitetu u Engleskoj. Par cinjenica:

1) U Nemackoj se redovne, magistarske i doktorske studije na najvecem broju univerziteta NE placaju (za sada). PLACA se administrativna taksa od ca 50 E. Na nekim univerzitetima studenti koji studiraju duze od 13 semestara mogu biti primorani da placaju do 500 E po semestru kao vrstu kazne da bi sto pre zavrsili studij. Kada su u Hesenu i BW-u hteli da uvedu 500 E kao redovnu skolarinu, zaurlalo je staro i mlado. Dalje, postoje transparentni mehanizmi kojima se platezno manje sposobnima pomaze da studiraju, cak i kada nisu posebno talentovani (npr. BAFOeG).

2) U Engleskoj postoji mogucnost dobijanja kredita, i ne znam nijedan univerzitet koji naplacuje vise od ca 3000 funti po godini (za drzavljane GB).

3) Price o skolarinama na Harvardu Princeton-u i sl su smesne. Bas ta dva univerziteta razmisljaju da u POTPUNOSTI UKINU bilo kakve skolarine, i da placaju (odabranim, jasno) studentima da studiraju kod njih, te da se potpuno zatvore za bogate. Kada se ima fond od ca 5 BILL $ (Princeton), jasno je da ti nista vise ni ne treba.

4) Osim toga, 85 000 dinara - za sta? Gde je odredba kojom se tacno definise sta dobijes kada platis?

Jova

pre 17 godina

Na Harvardu predaje nekoliko nobelovaca, ali zato na BU predaju: Labus, Korac, Srbijanka, Markovic, Veselinov, Cavoski, ... Ovaj put svi jedinstveni u brutalnoj pljacki studenata, ili tacnije, njihovih roditelja.

ivan

pre 17 godina

Za studiranje drzava nema para, a za finansiranje oficira vojske i policije ima. Svaka normalna drzava ima za cilj da iskoluje sto vise kvalitetnih studenata i vrsi se potsticaj u tom smeru. E posto je Cilj srbije da akademskih gradjana bude sto manje a pandura i generala sto vise dotle ce nam i biti ovako.

Marija

pre 17 godina

Napokon da je ta tema na ovaj nacin pokrenuta.U Srbiji od svih zemalja u regionu sa drzavne skolarine najskuplje... Ako i dobijamo najbolje znanje, onda u redu;-)Ali, s obzirom na to da su prosjecne plate 150 e., a prosjecne skolarine 1000 e., onda zista fakulteti postadose mjesta za "elitnu djecu".No, ako je tako, onda nam i nisu potrebni oni silni privatni fakulteti...kad se sada i na fakultetima primenjuje stara "Para vrti gdje burgija nece"
pozdrav iz Podgorice!

Linuxash_Pravoslavac

pre 17 godina

U zemlji Srbiji studiranje je preskupo. Medjutim s druge strane mnogi ljudi koji nisu za fakultet studiraju. Znaci modernizacija sistema visokog obrazovanja, teranje profesora da se stalno strucno usavrsavaju, vise prakse za studente, bolji uslovi studiranja... Vazna je i kontrola rada profesora da se ne bi desavalo da svoje frustracije lece na studentima obarajuci 98 od 100 studenata koji izadju na ispit (a ono dvoje koji poloze su kupili ispit). I na kraju biti dobar zanatlija je sasvim ok cak i u Srbiji, ja kao specijalista stampe (V stepen strucne spreme) zaradjujem bolje nego profesor univerziteta, a bio sam ocajan kad sam napustio fakultet na trecoj godini jer nisam imao novca da nastavim skolovanje. Da dodam da je i nacin borbe neozbiljan "zurka za smanjivanje skolarina". Pa ko ce njih ozbiljno da shvati???

max

pre 17 godina

Ovde u našoj državi bi svi da dobiju nešto džabe ili jeftinije pa da to posle skupo prodaju u instranstvu. Tako i znanje. Da dobiju ovde kvalitetno i jeftinije, da plaćaju poreski obveznici a posle da se isele na zapad i znanje stečeno našim poreskim novcem da vraćaju onima koji u njihov razvoj nisu uložili ni paru. Studiranje, kao isvako sticanje znanja, je SKUP sport i neko mora da plati. Studiranje MORA da košta i to mnogo. Sve je tako jednostavno:
- Ako je neko sposoban da zaradi i plaća i studira taj i zaslužuje da dobije diplomu. Tu diplomu može posle da koristi u bilo kojoj zemlji kako god hoće. Sve je sam uložio u to.

- Ako nako ima dovoljno novca da studira godinama i da ništa drugo ne radi ("elita"??), neka troši pare na suludo studiranje. Njegove pare njegova volja šta će sa njima da radi. Ako su mu roditelji voljni da bacaju pare, neka.

- Ako je neko perspektivan a nema novca za studiranje garantovano će neka firma ili država da ulože novac u njegovo studiranje. Samo u tom slučaju mora da se zna kako će taj novac da odradi i vrati investiciju po sticanju diplome. Ne može da odmah emigrira u inostranstvo. Prvo toj firmi ili državi da vrati uloženo pa sa svojim znanjem neka radi šta hoće.

Znači u studiranje student ulaže svoju sposobnost a neko drugi(možda i on sam) ulaže novac. Ako student hoće da samostalno odlučuje gde će svoje znanje stečeno na fakultetu da upotrebljava dužan je isplati ili odradi drugoj strani uložena sredstva. Vrlo jednostavno.

A da li bi neko od vas uložio u likove koji su se juče pojavili u reportaži B92 sa "žurke"?????

Kalgari, Alberta

pre 17 godina

Evo jos jedan glas iz inostranstva, skoro svako poredjenje sa Srbijom je blago receno neumesno, tj. cist cinizam. Jeste da ovde mnogo toga kosta, pogotovo ako hocete u elitnije skole, i da studenti sljakaju vise nego kod nas, ali su i mogucnosti neuporedivo bolje. Ako nama udje u kucu mesecno 8-9 hiljada dolara kesa, neka su i mnogi troskovi veci nego u Beogradu, neuporedivo mi je lakse dati par hiljadarki po semestru nego mom burazeru koji rmba za 400 evra. Nama bi skolovanje trebalo biti prvi prioritet, ako iko razmislja u Srbiji na duze staze. Mi nemamo resurse tipa nafta, gas, ili dijamante, a ocigledno nam nije mnogo preteklo ni od ranijih generacija i jedina su nam sansa klinci koji mozda mogu svojim rukama i mozgom da urade nesto. Ako ih osudimo na 8 do 12 razreda skole, cinimo kriminal sami protiv sebe.

profesor

pre 17 godina

Studiranje nije obavezno, ali jeste besplatno, za sve studente koji na vreme izvrsavaju svoje obaveze.
Ostali, koji kasne i imaju slabe rezultate placaju. I unapred su o tome bili obavesteni.
Kao profesor Filozofskog fakulteta, mogu odgovorno da tvrdim da nikakvih strancarenja nisam za sve ove godine primetio, a posebno ne takvih koje bi isle na ustrb studenata.
Mogu da zapazim samo da studenti Filozofskog fakulteta ne koriste sve one mogucnosti koje im pripadaju, pa se tako godinama nisu mogli dogovoriti o izboru studenta prodekana, koji bi nadzirao postovanje njihovih prava. Mislim da ga jos uvek nisu izabrali.

Studentkinja

pre 17 godina

Skolarine ogromne, a fakulteti izgledaju kao rupe, nista nije prilagodjeno za studente sa hendikepom. Nema liftova, rampi, prevodilaca gestovnog jezika, literature u adekvatnom obliku za studente sa ostecenim vidom.
Nema sundjera, korpi za otpatke...Pitam se gde ide toliki novac? Strasno!

sasa

pre 17 godina

Nije sporno da su skolarine velike, ali se ne sme gubiti iz vida da je polovina studenata na budzetu i ne placa nista! Dakle, ne moze se desiti da neko ko je dovoljno dobar ne moze da studira zato sto nema para.

Aleksander

pre 17 godina

Pa sada ispade ponovo da sve treba da se meri prema nasim malim platama. Pa onda i kola da kostaju 2000e jer mi imamo 10x manja primanja. Mozda i gorivo da nam bude 10 din litar a hleb 5 dinara.
Pa nije sustina da sve bude dzabe nego da svi imaju da plate. A fakultet uopste ne garantuje visoka primanja kada se jednog dana zaposli. Ni ovde ni na Zapadu.
Dakle studenti treba da se bore da dobiju kvalitetno obrazovanje obzirom koliko novca primaju fakulteti a ne da sve bude dzabe i jadno kao i do sada.

LondonCalling

pre 17 godina

Zavrsio sam fakultet u Engleskoj i platio vrlo malo. Netacno je da se u kapitalizmu placa puno za skolarinu, naprotiv.
Cak i na top privatnim fakultetima se lako dobija skolarina ukoliko nemate mogucnosti da platite.
Odgovorne drzave daju sansu svoj deci a ne samo onoj iz bogatih porodica.

lala u kini

pre 17 godina

S obzirom da sam zavrsio (i debelo) platio privatni fakulktet, predlazem sledece: da se svim studentima koji su studirali drzavne fakultete, a koji su emigrirali u inostranstvo naplati realna cena studiranja prilikom nostrifikacije diploma. To je najbolje resenje za popunjavanje budzetskih rupa na drzavnim fakultetima.

MR

pre 17 godina

Ništa čudno, decenijama obrazovani ljudi ne trebaju državi , već POSLUŠNI, a oni ne moraju da studiraju! Ko se usudi da studira, taj će da PLATI. Gospodo živite u zemlji gde su obrazovani i pošteni nepoželjni,a fakulteti su profitabilne institucije, gde "radi" tržište - ali na visokom nivou!

Dima

pre 17 godina

Za one koji 'znaju' da je zapad kapitalisticki i da sve tmao kosta neka se malo informisu. Finska je odlican primer, recimo... A sad sto u Americi skolarina kosta, pa u Americi imate mali milion stipendija, a i 1000, 10.000 ili 100.000 dolara tamo i ovde nije isto. Uspesna drustva obezbedjuju besplatno ili jeftino skolovanje na razlicite nacine, neki kroz drzavno finansiranje, neki kroz privatne fondove (u zemljama gde ta kultura postoji, poput Amerike) ali je to obezbedjeno. Zato sto je visoko skolstvo jeftino, ta drustva su bogata i mocna, a situacija kod nas moze da nam kaze kad ce Srbija da postane bogata i mocnija - sa ovakvim odnosom prema studentim i visokom skolstvu nikada.

Dejan

pre 17 godina

Ni u HR nije nista bolje, mozda cak i skuplje... Sve je to jedna velika sramota. Bune se sto je postotak akademski obrazovanih ljudi nizak, a ja moram raditi 2-3 mjeseca da bi skupio za jednu godinu - da ne govorim da su neki fakulteti jos i skuplji. Naravno rad i studiranje na tezem faksu nikako ne ide i mora se puknuti bar jedna godina - a sada su nam kao izvanrednima uveli i obavezna predavanja,vjezbe i seminare- a nemamo nikakva prava kao izvanredni - pa sada radi i idi na predavanja, vjezbe i seminare.... Bolonja je sve jos vise zabrljala.
Istina mogao sam biti redovan, ali ne znam tko bi me uzdrzavao. Sve u svemu - balkanksa posla.

skupo_brate

pre 17 godina

Cijene studiranja u srbiji su 30 % vece nego u Hr. Na postdiplomskom u zg godina me kosta 1300 eur sto je relativno puno (placa mi je 1000 eura), ali opreme, domacih i stranih kvalitetnih profesora stvarno ne nedostaje. da ne spominjem da ocekujem porast place od bar 30 % nakon zavrsetka.

Dijaspora

pre 17 godina

Ja zivim u Svajcarskoj. Placam po semestru 700 franaka za skolarinu za cerku koja studira u Cirihu. Znaci, godisnje 1400 franaka. I to je to, to je "surovi kapitalizam" koji mi uzme petinu mesecne plate za godinu dana studiranja. Ako u Srbiji godina studija kosta oko 1000 - 1500 franaka, to su onda 4-5 mesecnih plata. E, pa izvinite, to ne moze biti, niti ima opravdanja za takve cene.

Komentar

pre 17 godina

Nije tacno da se svuda na zapadu placaju ogromne skolarine da bi se studiralo. To zavisi od drzave do drzave. U Americi je tako, ali npr. u Nemackoj nije.
Cilj svakog drustva treba da bude da ima sto vise sto obrazovanijih ljudi, jer samo tako drustvo moze da ide vise napred. Dakle, nas cilj treba da bude kao prvo da se poboljsa kvalitet celokupnog skolstva, od osnovne i srednje skole do fakulteta, a potom da sto vise ljudi dobije sto vise obrazovanje. Time se sticu preduslovi da takvi ljudi budu uspesniji u svojim oblastima, od poljoprivrede i proizvodnog sektora (inzenjeri raznih profila, kako u industriji tako i u bilo kakvoj usluznoj delatnosti, zanatstvu, maloj privredi itd.), pa do ekonomije, prava, marketinga, turizma, IT-a itd. Sto ljudi poseduju vise znanja to ce moci da ga (uz neku solidnu ideju kako to da realizuju, a to se takodje da nauciti) bolje realizuju i ucine vise u zivotu i za sebe i za svoju porodicu a i za drustvo u celini. Naravno, mnoge stvari se daju nauciti “kod kuce” u sopstvenoj reziji, ali za to je potrebno mnogo vise vremena i energije i mnogo efikasnije je da se dosadasnja znanja (koje je covek vekovima sticao) sistematicno (od strane profesionalaca) prenesu na nove ljude. Ne treba svako svaki put ponovo da izmislja rupu na saksiji kad je to vec neko pre x godina uradio.
Sto se finansiranja fakulteta od strane drzave tice, tu postoje gluposti. Ne moze se isto finansirati fakultet koji ima male materijalne troskove (kao sto su pravni, ekonomski, filozofski) kao i fakulteti sa velikim materijalnim troskovima (tehnicki fakulteti, prirodnomatematicki, medicinski itd.) gde dosta novca ide dodatno na uredjaje, opremu, hemikalije, “staklice” itd. koji su takodje neophodni za izvodjenje nastave. I o ovome se mora voditi racuna.

Sandro

pre 17 godina

Nerviraju me matorci koji se prave pametni, pa nasi fakulteti svaki papiric koji vam treba za neku prijavu ili overu (ima ih milione) naplacuju kao platinu!!! na sve to skolarina 5 prosecnih plata.... i treba kupiti knjige, pribore i sl. i naravno vecina lopova profesora zahteva da kupite bash njegovu knjigu koju on mora da overi da ne bi neki siromah slucajno iskopirao... i ako vas uhvati zavrsili ste na tom faksu... gori su od onih "Doktora" sto uvaljuju vizitke i propagiraju svoje pogrebne usluge :( samo sa mafiom nema pregovora, dzaba vam protesti, to su nemilosrdni lopovi, bolje se okrenite skolovanju i dogodine naucite za budzet... ne uvaljujte roditelje u probleme

Ivan

pre 17 godina

Postovana gospodo,
Kao i sva ostala, tako se i tržište znanja uspostavlja u Srbiji. Postoje i ovde privatni fakulteti čija diploma ima istu validnost kao i diploma nekog državnog fakulteta. Kad odete da tražite posao niko vas ne pita koji ste fakultet završili,već da li ste ga zavrsili i koje zvanje imate. Cena studiranja na privatnim fakultetima je različita, ali ima i onih koji koštaju isto ili čak jeftinije nego neki državni. Za iste pare student dobija uslove o kojima studenti državnih fakulteta mogu samo da sanjaju (računari, internet, prostor bez zaraznih bolesti, ...). Sramota je da državni fakultet košta koliko i privatni i da pruža neuporedivo manje u uslovima.
Završio sam državni, sad studiram privatni fakultet i mogu da vam kažem - milina. Šta više da vam kažem - radnici u studentskim službama vam se SMEŠE ! Kako vreme prolazi sve više ljudi odlazi na privatne fakultete - tako i treba. Kad ovi sa državnih budu imali 2,5 studenta u sali možda će i da se zamisle i upitaju kome će da predaju.

Asistent

pre 17 godina

Na PMF-u u Novom Sadu gde ja radim, svake godine iz budzeta primamo barem 250 studenata na matematiku i informatiku. Studenti koji kod nas zavrse mogu da budu barem profesori u srednjim skolama, a mnogi dobri studenti odlaze u banke i softverske firme i tamo se zaposljavaju bez problema. Takodje kod nas nema korupcije iz prostog razloga sto se znanje ne moze kupiti, a kod nas je barem jasno ko zna a ko ne zna jer su nase nauke sve precizno definisane i kriterijumi su jasni. Drugo je na raznim politickim naukama i ekonomijama gde se uce napamet hiljade strana koje kasnije ionako nemaju veze sa praksom.

Godinama mi zaposleni na fakultetu primecujemo da iz srednjih skola dolaze deca koja imaju problema sa matematikom i uopste znanjem, tako da se dobar deo prve godine potrosi na obnavljanje srednjoskolskog gradiva.

Vlada

pre 17 godina

Ne smeta meni sto je skolarina skupa, nego sto te pare odlaze u dzep profesorima. I nije mi jasno kako Vlada ne reaguje. mislim i to je organizovani kriminal:).

Valentinche

pre 17 godina

U celoj ovoj prici, ja se ipak na prvom mestu pitam da li bas preko studentskih ledja mora da se trenira kapitalizam...i da li pojedini koji navijaju za uvodjenje kapitalizma po svaku cenu, cak i u one sfere gde mozda ne bi trebao da ulazi tako brzo razmisljaju o buducim generacijama...pa vi ste u tom socijalizmu zavrsili fakultete, pokupili svoje diplome i bez date pare za to isto obrazovanje, otisli u nemediokritetski svet da odatle solite pamet. Ja sam zavrsila fakultet ali sam, iako sa jako dobrim radnim navikama i visokim ambicijama, itekako osetila sta znaci davati gomilu para za nesto sto ste vi imali za dzabe, i moji roditelji, naravno, kojima je krivo sto sadasnji studenti cak ne mogu ni studentske dane da pamte po lakoci zivota, nego moraju da razmisljaju da li ce sutra imati para da plate sledecu godinu, ili da plate razne administrativne obrasce...ne daj Boze da se nadjete na salteru studentskih odseka sa zeljom da dobijete pecat ili potpis za markicu, zdravstveno...sve se placa, sve. A ne mogu svi da budu na budzetu, ne samo zato sto su losi studenti vec ima previse onih koji dobijaju mesta po ko zna kojim osnovama pa neki nezasluzeno ostanu ispod crte...ali to je vec zalazenje u drugu temu. Mnogi studenti zele da rade da bi zaradili za studiranje, a oni koji i uspeju u tome toliko oduze studiranje zbog nedostatka vremena usled posla kojim se dodatno bave, da ulaze u kategoriju one grupe studenata koja se toliko puta u medijima naziva "veciti studeti"....a veoma rado bi zavrsavali svoje studije da mogu nekako da sve usaglase...pa na kraju odustaju od tih studija i postaju deo mediokriteta koji neki spominju. Nemam nista protiv kapitalizma i boljeg standarda zivota ali mislim da je usao na pogresna vrata i da je prethodno trebalo ubaciti ga u druge sfere nasih zivota a ne samo preko onih koji su nemocni da biraju, pa im jedina alternativa ostaje-plati ako hoces da studiras. A mnogi zele, u to budite sigurni....samo sto nemaju para. Napomenula bih jos da ima puno rupa u sistemu na osnovu kojih se velike pare daju onima koji idu napolju da nastave svoje studije ( a u pitanju su zaista velike pare, visestruke stipendije, krediti i finansiranja iz raznih budzeta) i nikada se ne vracaju u ovu zemlju da bar na neki nacin vrate ulozeno, a neki koji zele ovde da ostanu i grade modernu Srbiju nemaju nacina da dodju do tog dodatnog finansiranja koje bi ima omogucilo da brzo zavrsavaju studije, nalaze posao u Srbiji i dobijaju sansu da se ovde dokazuju.

Tudja ruka (ipak) svrab ne cese, tako da samo oni koji se sada nalaze u situaciji da se suocavaju sa problemima koje studiranje nosi mogu da razumeju sve ove studentske brige...

Nemanja

pre 17 godina

Poslednje sto znam o Sloveniji je da je na zapadu. U Sloveniji ne postoje skolarine. Kao ni u Danskoj(ups danska je na severu). U danskoj, student od drzave dobija dzeparac od nekih 500-600eura samo zato sto je student.

Neko je vec rekao, sistem vrednosti je drugaciji. Neke zemlje ulazu u obrazovanje i smatraju ga bitnim. Neke ocigledno ne. Zato je Srbija tu gde je.

darko

pre 17 godina

Na svakom fakultetu ima i vise nego dovoljno mesta za studiranje na budzetu. Ta mesta su svakome dostupna, samo treba da uci i radi. Ako je neko lenj i nece da uci pa ne moze da ispuni uslove da studira na budzetu, nije drzava (koju mi svi finansiramo) u obavezi da placa za njegovu lenjost. Umesto sto stalno nesto protestuju, ti samofinansirajuci studenti bi trebali to vreme da iskoriste za ucenje. Onda im mozda ne bi trebale pare za skolarinu.

Prosvecena

pre 17 godina

„Studiranje nije obavezni vid edukacije i kapitalisticki pristup glasi - plati ako hoces da studiras.“

Koliko ja znam Švedska je kapitalisticka zemlja, a tamo besplatno mogu da upisu drzavne fakultete i ljudi od 50 godina starosti i niko to ne smatra gluposcu i luksuzom. Ljudi tamo studiraju i kad odu u penziju i iz hobija...
To nije stvar nuzde kapitalizma vec sistema vrednosti i glave!
Sa druge strane, onda bi nase srednje obrazovanje trebalo da bude mnogo mnogo efikasnije i kvalitetnije, ako drzava misli da je ono za vecinu gradjana dovoljno. Mogu samo da kazem na kraju da je takva gore pomenuta nakaradna politika Bull Shit! Gluposti!

Igor

pre 17 godina

Kao bivsi student Filozofskog fakulteta mogu samo da izjavim da je ovo sramota. 90`-tih kada smo protestvovali protiv Milosevicevih zakona glavna stavka je bila cena skolarine. Svi profesori do jednog su izlazili pred nas i cupali kose ridajuci o bezobrznim skolarinama koje se traze i onoga sto imamo za te pare, te nema knjiga, kompjutera, nicega a vi da im placate. Ali od 5 oktobra koliko vidim su svi doziveli kolektivnu amneziju, otisao sam pre neki dan na fakultet cisto da vidim da li se ista promenilo u citaonicama, biblioteci ... i naravno nista, iste raspadnute knjige, kompjutera ni u tragovima, a kvalitet diplome koju ce ta deca steci ravan je 0... Svako ko je upisao ili je imao priliku da studira u inostranstvu za svoj novac dobija, i ono sto ovde niko ne pomnje a to je specifikacija troskova, i ono sto ti te pare omogucuju, od redovnih preko i sporednih aktivnosti vezanih za fakultet. Dok ovde ne bude takve transparentnosti ne vredi ni placati tolike skolarine.

Filozof

pre 17 godina

Prosto je neverovatno koliko ljudi imaju nekakvu stripovanu sliku Zapada, ili onu sliku kakva im je servirana iz ovdašnje državne propagande (gde se često porede školarine na – privatnom Harvardu i na BU, a znate li koliko nobelovaca predaje na tom Harvardu i kakvu platu može da očekuje onaj koji tamo diplomira?)

Državni univerziteti su u najvećem delu Evrope praktično besplatni. Raspitajte se koliko košta studiranje na državnom univerzitetu u Nemačkoj, Austriji ili Švedskoj.

ljilja

pre 17 godina

Ovde ni osnovno skolstvo nije besplatno, a obavezno je. Podrzavam studente! Jeste, na zapadu placas ako hoces da studiras, a studenti rade da to plate. Gde ovde da radis, kad je toliko nezaposlenih? A tamo timovi u vladi smisljaju poslove kojima ce se baviti ucenici preko leta. Osim toga, postoje veoma povoljni krediti.
Skolarine su neprimereno visoke nasim uslovima, a profani zaradjuju i od tezgarenja. NIJE SVE U NOVCU IMA NESTO I U ZNANJU.

Diogen II

pre 17 godina

Evropske cene, a balkanske plate. Stara otrcana priča i ne bi bila vredna pomena da u tom grmu ne leži ioš jedan zec. Naime, studenti koji plaćaju svoje školovanje (njihovi roditelji) su pod prismotrom korumpiranih profesora koji ih namerno obaraju ne bi li im ovi u indeks stavili "slučajno" neku stotku. Fakultetu i profesorima odgovar da takve studente što više obaraju da bi što duže studirali i tako punili njihove prazne kase. Javna je tajna da samofinansirajući studenti mnogo ređe završavaju fakultet, osim onih koji finansiraju profesore i asistente, od ostalih studenata.

Citalac

pre 17 godina

Prosecna plata 200 Evra u Srbiji a studiranje oko 1000 Evra.
To bi znacilo da u Nemackoj, gde je prosecna plata 1200 Evra, samo jedna godina studiranja trebala da kosta pet puta vise, dakle 6000 evra.
Ali u Nemackoj i u Srbiji su iste cene studiranja ali su razlicite plate.
Uvek sam govorio da je Srbija jedna extremno skupa zemlja.
Osim toga drzava mora biti u stanju da dobrim ucenicima iz ekonomski neimucnih porodica omoguci studiranje ili po snizenim cenama ili uz vrlo povoljne kredite.
U Srbiji je sve to okrenuto naglavacke. U Srbiji ne studiraju pametne glave vec novac. Dakta logika, ukoliko logike uopste ima, ce se katastrofalno odraziti u buducnosti.

Biljana Filipovic Nesic

pre 17 godina

Onima koji ovde govore da studije treba da se plate navescu samo nekoliko razloga zasto je skolarina na Filozoskom fakultetu previsoka.
1. zato sto taj fakultet inace uzima ogroman novac od izdavanja svog prostora
2. zato sto za godisnju cenu od 86.000 dinara student dobija stolicu na kojoj sedi i klupu ispred sebe, tj. na tom fakultetu nema nikavih naprednih sredstava za rad (mislim da je projektor tehnicko cudo na predavanjima), bibliotecki fond je ruiniran...
3.samofinansirajuci student nema pravo ni na kakve beneficije (dom, menza i sl.)dakle troskovi su realno mnogo veci.
4. ako npr. roditelji jednog studenta iz unutrasnjosti na Filozofskom fakultetu zajedno zaradjuju manje od 20.000 mesecno, a njemu jedna knjiga kosta minumum 1.000 dinara, sracunajte sami
5. i razliku izmedju budzetskog i samofinasirajuceg studenta najcesce ne cini ne znam kakva razlika u kvalitetu, vec u decimali na prijemnom ispitu (oni koji su ga polagali znaju sta to znaci!)ili srednjoskolskoj oceni iz sasvim nebitnog predmeta za te studije.
Biljana, dipl. filolog i sestra jednog studenta.

akademac

pre 17 godina

Problem je upravo u stavu studenata da svima treba omoguciti da studiraju. E pa NE TREBA. Neko mora i da radi. Studije su samo za one najbolje, sto drzava vec u izuzetno velikom broju finansira.

student iz Nisa

pre 17 godina

Nije toliko stvar u ceni studija ( mada su cene za nase uslove bezobrazno visoke ) koliko je stvar u raspodeli sredstava. Studenti od toga ne dobijaju SKORO NISTA. Kada bi se uspostavili neki cisti racuni i javnost finansija obrazovnih ustanova videli bi tek na sta se trosi i zbog cega su studenti nezadovoljni. U Nisu bre ni jedan fakultet nema funkcionalan web sajt na kome studenti mogu bar da se informisu, ne funkcionise nijedna studentska organizacija, motivacija studenata je na najnizem nivou. O bolonjskoj deklaraciji se samo prica i ona se koristi za zgrtanje para i sve ostalo osim za reformu pristupa obrazovanju.

Ako zelimo akademce bez mozga i korumpirane profesore onda je ovo pravi put. A gde vodi taj put razmislite sami.

APSOLVENT

pre 17 godina

Ja sam student ekonomskog fakulteta u Beogradu. Kod nas su skolarine skuplje nego na Megatrendu!! Prijavljivanje ispita kosta za polaganje posle treceg puta 1500din, na kom fakultetu je skuplje?? Ispiti u oktobru2 kostaju 2500din??? Vuksanovic manipulise sa studentima, kada je dosao na neki univerzitet i pricao o problemima studenata?? Vuksanovica ne mogu ocima da vidim, vidite kako se pravi lud, naravno da nije on kriv ni za sta, on je samo ministar prosvete i bavi se vecerama i putovanjima, problemima se drugi bave!! NEMA KO DA SE BAVI PROBLEMIMA STUDENATA!! Mediji su krivi isto!! B92 samo juri Mladica i bavi se Milosevicem, a kada ste se bavili pitanjima studenata?? Studentski savezi su korumpirani, ucenjuju ih dekani... niko nista nije uradio za studente u zadnjih 5god. Mene bas briga, imam jos jedan ispit do kraja studija na ekonomskom, necu da se nerviram zbog budala!! Kada se zalis svi te kuliraju, uvek je neko drugi kriv. Savezi kazu da nemaju nikakva vlast, dekani nece ni da pricaju sa studentima, Vuksanovica studenti ne interesuju... znaci da su studenti ostavljeni i zaboravljeni od svih, samo trebaju da cute i trpe svaku budalu koja dodje da upravlja!!! Svi su povezani i cuvaju jedni drugima ledja!! MINISTAR-DEKANI-SAVEZI, JEDNI DRUGE PODRZAVAJU, A STUDENTI TREBA DA CUTE I UCE I NISTA DA SE NE PITAJU!!! One iz studentskog centra necu ni da pominjem, tamo za 2 god rada na nekom znacajnijem polozaju zaradis stan na Dorcolu, raspitajte se gde je Krivokapic i kompanija i odakle im stanovi i novi automobili?! Najtuznije je sto Crnogorci drze centar, tamo vlada studentska crnogorska mafija!!! Ako drzavi ne trebaju visoko obrazovani kadar neka to kaze, neka zatvori drzavne univerzitete i svi cemo ici na privatne!!!! Problema je puno, nije samo problem cena, mi nemamo nikakva prava, niko nas nista ne pita, a valjda su fakulteti zbog studenata, mi bi trebali da budemo u centru paznje, zar ne?!

Sale UK

pre 17 godina

Pomoc sa skolarinom dobijaju studenti i u Britaniji, iako ovde vlada tipicni anglo-saksonski kapitalisticki model.
Oni koji dolaze iz bolje stojecih porodica dobijaju vrlo jeftini kredit koji vracaju tek kada pocnu da rade i plata im predje odredjenu cifru.
Svi moraju imati pravo na obrazovanje; inteligencija i talenat nisu rasporedjeni samo onima koji imaju da plate skolarinu. Drzava ima obavezu da omoguci istu sansu svakom.

samo_tren

pre 17 godina

... Niko i ne trazi da studiranje bude besplatno, i svi mi to shvatamo kao investiciju. Poredjenja radi semestar na nemackim univerzitetima kosta u proseku od 120 do 500 € u zavisnosti od univerziteta i pored tih troskova ne postoje nikakvi drugi administrativni, ni prijave ispita ni naknade za ovo ili ono, nista. A ako imate obraza sada mi pricajte kako su nasi univerziteti bolji. Kod nas univerzitet nije investicija, nego PLJACKA.

dipl.ecc

pre 17 godina

Mislim da je besmisleno porediti naše visoko školostvo sa onim iz kapitalističkih zemalja, pre svega zato što da bi ste ovde dobili diplomu morate mnooogo više da učite i znate nego tamo! Samim tim nemate dovoljno vremena da pored toga i radite, naravno ako hoćete da fakultet završite u roku! U suprotnom možete obavljati i neke posliće za džeparac i znatno produžiti studiranje! A i ne znam o kakvim poslovima se priča ako imamo u vidu koliko je teško u ovoj državi naći posao i sa fakultetom a ne sa srednjom školom! A pri tom je studentima iz unutrašnjosti dodatno otežano jer pored fakulteta treba da misle i o svim onim drugim stvarima (je li oprano, čisto, kako da preživim sa ovim sto su mi poslali da kraja meseca) pa teško da imaju kada da traže posao! Pretpostavljam da kritike upućuju oni koji nisu bili u takvim situacijama pa ih i ne mogu razumeti! A školarine su definitivno previsoke sa obzirom na uslove koje studenti dobijaju: krcati amfiteatri, profesori nervozni jer trebaju dnevno da ispitaju i po 200 studenata, višesatno čekanje po redovima... Školarinu definitivno treba smanjiti barem dok se studentima ne obezbede bolji uslovi! Uostalom kakva je to država koja ne vodi računa o studentima, onima koji bi trebalo da budu sutra pokretačka snaga ove zemlje! Pozdrav za sve studente!

Doktorand

pre 17 godina

234 Evra me kosta 1 semestar doktorskih studija u Berlinu, u ovu cenu je uracunata i karta za prevoz (autobus itd.). S obzirom da se izdrzavam radeci studentske poslove kojih ima i za koje se na sat dobija od 8 do 20 Evra, ne mislim da je studiranje u Nemackoj skupo. Mislim da je u redu sto se u Srbiji placa skolovanje, ali bi ono trebalo da bude adekvatno tamosnjim ekonomskim uslovima i mogucnostima.

highlander

pre 17 godina

Neka se prošetaju do nekih fakulteta koji zvrje prazni i jedva čekaju studente. PMF, Mašinac, Rudarski... Tamo će besplatno studirati i brzo naći posao. Svršenih nezaposlenih filozofa ima kol'ko hoćeš; još će posle diplomiranja tražiti od države da im nađe posao.

monika

pre 17 godina

... Dragi roditelji, vi koji ste studirali i zavrsavali fakultete(ako ste uopste)u vreme socijalizma, BESPLATNO, i koji ste izucavali Marxa, Lenjina i opstenarodnu odbranu iz svakog predmeta pa ste projurili kroz studije, nemojte sada slavodobitno da nas samarate realnoscu koju ste nam vi kreirali rezultatima vaseg vrednog rada!!!!

195...

pre 17 godina

Neko kao da ne živi u Srbiji, pa priča radi pa zaradi, pa plaćaj fakultet ! Takođe, u Srbiji NIKADA nije bilo besplatno školovanje, jer smo ga MI svi plaćali, putem raznih poreza i doprinosa, koje smo iz prihoda izdvajali za DRŽAVU, a ONA je upravljala i odlučivala kome i koliko! Iz iskustva znamo, kad krenu "filozofi" nešto je u društvu ZRELO da se MENJA.

irvas

pre 17 godina

Izgleda da se u srbiji jos uvek ne shvata sta znaci kapitalizam. Na zapadu studenti pored obaveznih predavanja i visokih skolarina (da ne govorim o visokim troskovima zivota, kirijama i sl.) rade nocu i vikendima. Izvolite decaci i devojcice studenti na posao posle predavanja a ne u blejazu pa kod mame na klopu. Nije cudo sto drzavom upravljaju mediokriteti kad u srbiji ljudi odgajaju mediokritete. Good luck!

Bivsi student Filozofskog fakulteta

pre 17 godina

Naravno da u zemlji sa prosecnom platom od 200e roditelji nemaju da daju 5 ili 6 plata svake godine za studiranje svoje dece. Ali nije ni fakultet za svakoga : samo mali broj najboljih treba da se finansira ili stipenditra iz budzeta a ostali ako imaju da plate. Ko nije medju najboljima u generaciji ili nema da plati skolarinu nije mu ni mesto na fakultetu.
Naravno o kvatitetu visokog skolstva moze da se danima prica i da se ne kaze ni jedna pozitivna stvar. Skolstvo nam je katastrofalno lose i stvarno ne vidim zasto bi se neko gurao da protraci vreme na fakultetu. Bolje da se studenti organizuju i traze kvalitetnije skolovanje. Tu ima toliko mesta za poboljsanje da mogu generacijama da se bore za napredak.
Inace filozofski fakultet jeste mesto gde se jako cesto manipulise sa studentima zbog medjusobnih borbi medju profesorima. Uz izuzetak nekoliko dobrih i casnih profesora i asistenata koji na celom fakultetu mogu da se izbroje na prste, ostali su sramota za skolstvo.

goran

pre 17 godina

Drzanvi fakulteti i dalje imaju najbolje strucnjake i kakav takav ugled. Studiranje nije obavezni vid edukacije i kapitalisticki pristup glasi - plati ako hoces da studiras. Socijalisticko besplatno studiranje je proslo vreme i rezultat nedemokratskog sistema. Demonstracijama se nista ne postize. Resenje je radi zaradi pa studiraj.Tako je bar u svetu kojem navodno zelimo da se pridruzimo. Masovno studiranje je deo "masovki". Ni jednom drustvu ne trebaju fakultetki obrazovani ljudi koji obavljaku poslove za koje je dovoljna srednja skola.

FreeMe

pre 17 godina

Nije nikakav problem da posole faksa slazem mleko u smoposluzi, ili da dezuram kao razvodnik u pozoristu, osim sto to rade svrseni magistri i doktori nauka jer i tako ni za njih nema posla...
Pazi ovo - sve i kada zavrsis faks nema posla, tako da nema sanse da skupis kintu da se dalje generacije obrazuju, pa oni ostaju naobrazovani i nezaposleni. Eto to ti je kapitalizam.

Brad

pre 17 godina

Drzava je pametna! A i bezobrazna! Mnogo mladih zeli da studira, jer mi ipak nismo Zapad gde se nakon srednje skole moze naci pristojan posao. Usled nemanja istog, mladi se odlucuju da studiraju, sto je pohvalno. Iz iskustva kazem da su na zapadu drzavni univerziteti skoro pa besplatni - placaju se samo neke regionalne taxe ili eventualno neka vrsta skolarine koja se utvrdjuje na osnovu porodicnih prihoda na godisnjem nivou, tako da dete cistacice ne placa isto koliko i dete advokata, sto je i posteno.
U Srbiji fakulteti drpaju jer im je to nacin da pune svoju kasu. Pogledajmo Pravni fakultet i plate koje njegovi profesori imaju. U Srbiji se sve placa - prijava ispita, pomeranje ispita, ova potvrda, ona potvrda, bas me interesuje kada ce da uvedu taxu da student plati ako polozi ispit...

Veliki pozdrav studentima!
Brad

roditelj

pre 17 godina

Ah, nije li sve skupo? Prokleti pekari naplacuju za burek, postari sto raznose postu, ni do automobila ne moze da se dodje za dz, a o stanu da ne govorim... Nije li po Zakonu samo osnovno obrazovanje obavezno? Da li drzava ZAISTA izdvaja dovoljna sredstva za visokoskolske, naucno istrazivacke ili bilo kakve slicne ustanove, u sustini? Bolje bi joj bilo da se odrekne politickog tutorstva nad njima, pa se ni preostali marxisti, lenjinisti i slobisti medju studentima ne bi mogli pozivati ni na sta drugo do na zakone trzista. Zbog cega studirate? Ako je zbog buduceg zaposlenja, shvatite studije kao investiciju. Ako je to zbog nekakve zelje za obrazovanjem, sirenjem duhovnih vidika i sl, opet platite - knjige, filmovi, muzika, izlozbe i sl. takodje se placaju. Ni loto nije za dz.

roditelj

pre 17 godina

Ah, nije li sve skupo? Prokleti pekari naplacuju za burek, postari sto raznose postu, ni do automobila ne moze da se dodje za dz, a o stanu da ne govorim... Nije li po Zakonu samo osnovno obrazovanje obavezno? Da li drzava ZAISTA izdvaja dovoljna sredstva za visokoskolske, naucno istrazivacke ili bilo kakve slicne ustanove, u sustini? Bolje bi joj bilo da se odrekne politickog tutorstva nad njima, pa se ni preostali marxisti, lenjinisti i slobisti medju studentima ne bi mogli pozivati ni na sta drugo do na zakone trzista. Zbog cega studirate? Ako je zbog buduceg zaposlenja, shvatite studije kao investiciju. Ako je to zbog nekakve zelje za obrazovanjem, sirenjem duhovnih vidika i sl, opet platite - knjige, filmovi, muzika, izlozbe i sl. takodje se placaju. Ni loto nije za dz.

Brad

pre 17 godina

Drzava je pametna! A i bezobrazna! Mnogo mladih zeli da studira, jer mi ipak nismo Zapad gde se nakon srednje skole moze naci pristojan posao. Usled nemanja istog, mladi se odlucuju da studiraju, sto je pohvalno. Iz iskustva kazem da su na zapadu drzavni univerziteti skoro pa besplatni - placaju se samo neke regionalne taxe ili eventualno neka vrsta skolarine koja se utvrdjuje na osnovu porodicnih prihoda na godisnjem nivou, tako da dete cistacice ne placa isto koliko i dete advokata, sto je i posteno.
U Srbiji fakulteti drpaju jer im je to nacin da pune svoju kasu. Pogledajmo Pravni fakultet i plate koje njegovi profesori imaju. U Srbiji se sve placa - prijava ispita, pomeranje ispita, ova potvrda, ona potvrda, bas me interesuje kada ce da uvedu taxu da student plati ako polozi ispit...

Veliki pozdrav studentima!
Brad

irvas

pre 17 godina

Izgleda da se u srbiji jos uvek ne shvata sta znaci kapitalizam. Na zapadu studenti pored obaveznih predavanja i visokih skolarina (da ne govorim o visokim troskovima zivota, kirijama i sl.) rade nocu i vikendima. Izvolite decaci i devojcice studenti na posao posle predavanja a ne u blejazu pa kod mame na klopu. Nije cudo sto drzavom upravljaju mediokriteti kad u srbiji ljudi odgajaju mediokritete. Good luck!

Bivsi student Filozofskog fakulteta

pre 17 godina

Naravno da u zemlji sa prosecnom platom od 200e roditelji nemaju da daju 5 ili 6 plata svake godine za studiranje svoje dece. Ali nije ni fakultet za svakoga : samo mali broj najboljih treba da se finansira ili stipenditra iz budzeta a ostali ako imaju da plate. Ko nije medju najboljima u generaciji ili nema da plati skolarinu nije mu ni mesto na fakultetu.
Naravno o kvatitetu visokog skolstva moze da se danima prica i da se ne kaze ni jedna pozitivna stvar. Skolstvo nam je katastrofalno lose i stvarno ne vidim zasto bi se neko gurao da protraci vreme na fakultetu. Bolje da se studenti organizuju i traze kvalitetnije skolovanje. Tu ima toliko mesta za poboljsanje da mogu generacijama da se bore za napredak.
Inace filozofski fakultet jeste mesto gde se jako cesto manipulise sa studentima zbog medjusobnih borbi medju profesorima. Uz izuzetak nekoliko dobrih i casnih profesora i asistenata koji na celom fakultetu mogu da se izbroje na prste, ostali su sramota za skolstvo.

goran

pre 17 godina

Drzanvi fakulteti i dalje imaju najbolje strucnjake i kakav takav ugled. Studiranje nije obavezni vid edukacije i kapitalisticki pristup glasi - plati ako hoces da studiras. Socijalisticko besplatno studiranje je proslo vreme i rezultat nedemokratskog sistema. Demonstracijama se nista ne postize. Resenje je radi zaradi pa studiraj.Tako je bar u svetu kojem navodno zelimo da se pridruzimo. Masovno studiranje je deo "masovki". Ni jednom drustvu ne trebaju fakultetki obrazovani ljudi koji obavljaku poslove za koje je dovoljna srednja skola.

195...

pre 17 godina

Neko kao da ne živi u Srbiji, pa priča radi pa zaradi, pa plaćaj fakultet ! Takođe, u Srbiji NIKADA nije bilo besplatno školovanje, jer smo ga MI svi plaćali, putem raznih poreza i doprinosa, koje smo iz prihoda izdvajali za DRŽAVU, a ONA je upravljala i odlučivala kome i koliko! Iz iskustva znamo, kad krenu "filozofi" nešto je u društvu ZRELO da se MENJA.

FreeMe

pre 17 godina

Nije nikakav problem da posole faksa slazem mleko u smoposluzi, ili da dezuram kao razvodnik u pozoristu, osim sto to rade svrseni magistri i doktori nauka jer i tako ni za njih nema posla...
Pazi ovo - sve i kada zavrsis faks nema posla, tako da nema sanse da skupis kintu da se dalje generacije obrazuju, pa oni ostaju naobrazovani i nezaposleni. Eto to ti je kapitalizam.

akademac

pre 17 godina

Problem je upravo u stavu studenata da svima treba omoguciti da studiraju. E pa NE TREBA. Neko mora i da radi. Studije su samo za one najbolje, sto drzava vec u izuzetno velikom broju finansira.

monika

pre 17 godina

... Dragi roditelji, vi koji ste studirali i zavrsavali fakultete(ako ste uopste)u vreme socijalizma, BESPLATNO, i koji ste izucavali Marxa, Lenjina i opstenarodnu odbranu iz svakog predmeta pa ste projurili kroz studije, nemojte sada slavodobitno da nas samarate realnoscu koju ste nam vi kreirali rezultatima vaseg vrednog rada!!!!

Diogen II

pre 17 godina

Evropske cene, a balkanske plate. Stara otrcana priča i ne bi bila vredna pomena da u tom grmu ne leži ioš jedan zec. Naime, studenti koji plaćaju svoje školovanje (njihovi roditelji) su pod prismotrom korumpiranih profesora koji ih namerno obaraju ne bi li im ovi u indeks stavili "slučajno" neku stotku. Fakultetu i profesorima odgovar da takve studente što više obaraju da bi što duže studirali i tako punili njihove prazne kase. Javna je tajna da samofinansirajući studenti mnogo ređe završavaju fakultet, osim onih koji finansiraju profesore i asistente, od ostalih studenata.

darko

pre 17 godina

Na svakom fakultetu ima i vise nego dovoljno mesta za studiranje na budzetu. Ta mesta su svakome dostupna, samo treba da uci i radi. Ako je neko lenj i nece da uci pa ne moze da ispuni uslove da studira na budzetu, nije drzava (koju mi svi finansiramo) u obavezi da placa za njegovu lenjost. Umesto sto stalno nesto protestuju, ti samofinansirajuci studenti bi trebali to vreme da iskoriste za ucenje. Onda im mozda ne bi trebale pare za skolarinu.

Prosvecena

pre 17 godina

„Studiranje nije obavezni vid edukacije i kapitalisticki pristup glasi - plati ako hoces da studiras.“

Koliko ja znam Švedska je kapitalisticka zemlja, a tamo besplatno mogu da upisu drzavne fakultete i ljudi od 50 godina starosti i niko to ne smatra gluposcu i luksuzom. Ljudi tamo studiraju i kad odu u penziju i iz hobija...
To nije stvar nuzde kapitalizma vec sistema vrednosti i glave!
Sa druge strane, onda bi nase srednje obrazovanje trebalo da bude mnogo mnogo efikasnije i kvalitetnije, ako drzava misli da je ono za vecinu gradjana dovoljno. Mogu samo da kazem na kraju da je takva gore pomenuta nakaradna politika Bull Shit! Gluposti!

Igor

pre 17 godina

Kao bivsi student Filozofskog fakulteta mogu samo da izjavim da je ovo sramota. 90`-tih kada smo protestvovali protiv Milosevicevih zakona glavna stavka je bila cena skolarine. Svi profesori do jednog su izlazili pred nas i cupali kose ridajuci o bezobrznim skolarinama koje se traze i onoga sto imamo za te pare, te nema knjiga, kompjutera, nicega a vi da im placate. Ali od 5 oktobra koliko vidim su svi doziveli kolektivnu amneziju, otisao sam pre neki dan na fakultet cisto da vidim da li se ista promenilo u citaonicama, biblioteci ... i naravno nista, iste raspadnute knjige, kompjutera ni u tragovima, a kvalitet diplome koju ce ta deca steci ravan je 0... Svako ko je upisao ili je imao priliku da studira u inostranstvu za svoj novac dobija, i ono sto ovde niko ne pomnje a to je specifikacija troskova, i ono sto ti te pare omogucuju, od redovnih preko i sporednih aktivnosti vezanih za fakultet. Dok ovde ne bude takve transparentnosti ne vredi ni placati tolike skolarine.

samo_tren

pre 17 godina

... Niko i ne trazi da studiranje bude besplatno, i svi mi to shvatamo kao investiciju. Poredjenja radi semestar na nemackim univerzitetima kosta u proseku od 120 do 500 € u zavisnosti od univerziteta i pored tih troskova ne postoje nikakvi drugi administrativni, ni prijave ispita ni naknade za ovo ili ono, nista. A ako imate obraza sada mi pricajte kako su nasi univerziteti bolji. Kod nas univerzitet nije investicija, nego PLJACKA.

student iz Nisa

pre 17 godina

Nije toliko stvar u ceni studija ( mada su cene za nase uslove bezobrazno visoke ) koliko je stvar u raspodeli sredstava. Studenti od toga ne dobijaju SKORO NISTA. Kada bi se uspostavili neki cisti racuni i javnost finansija obrazovnih ustanova videli bi tek na sta se trosi i zbog cega su studenti nezadovoljni. U Nisu bre ni jedan fakultet nema funkcionalan web sajt na kome studenti mogu bar da se informisu, ne funkcionise nijedna studentska organizacija, motivacija studenata je na najnizem nivou. O bolonjskoj deklaraciji se samo prica i ona se koristi za zgrtanje para i sve ostalo osim za reformu pristupa obrazovanju.

Ako zelimo akademce bez mozga i korumpirane profesore onda je ovo pravi put. A gde vodi taj put razmislite sami.

ljilja

pre 17 godina

Ovde ni osnovno skolstvo nije besplatno, a obavezno je. Podrzavam studente! Jeste, na zapadu placas ako hoces da studiras, a studenti rade da to plate. Gde ovde da radis, kad je toliko nezaposlenih? A tamo timovi u vladi smisljaju poslove kojima ce se baviti ucenici preko leta. Osim toga, postoje veoma povoljni krediti.
Skolarine su neprimereno visoke nasim uslovima, a profani zaradjuju i od tezgarenja. NIJE SVE U NOVCU IMA NESTO I U ZNANJU.

Biljana Filipovic Nesic

pre 17 godina

Onima koji ovde govore da studije treba da se plate navescu samo nekoliko razloga zasto je skolarina na Filozoskom fakultetu previsoka.
1. zato sto taj fakultet inace uzima ogroman novac od izdavanja svog prostora
2. zato sto za godisnju cenu od 86.000 dinara student dobija stolicu na kojoj sedi i klupu ispred sebe, tj. na tom fakultetu nema nikavih naprednih sredstava za rad (mislim da je projektor tehnicko cudo na predavanjima), bibliotecki fond je ruiniran...
3.samofinansirajuci student nema pravo ni na kakve beneficije (dom, menza i sl.)dakle troskovi su realno mnogo veci.
4. ako npr. roditelji jednog studenta iz unutrasnjosti na Filozofskom fakultetu zajedno zaradjuju manje od 20.000 mesecno, a njemu jedna knjiga kosta minumum 1.000 dinara, sracunajte sami
5. i razliku izmedju budzetskog i samofinasirajuceg studenta najcesce ne cini ne znam kakva razlika u kvalitetu, vec u decimali na prijemnom ispitu (oni koji su ga polagali znaju sta to znaci!)ili srednjoskolskoj oceni iz sasvim nebitnog predmeta za te studije.
Biljana, dipl. filolog i sestra jednog studenta.

Filozof

pre 17 godina

Prosto je neverovatno koliko ljudi imaju nekakvu stripovanu sliku Zapada, ili onu sliku kakva im je servirana iz ovdašnje državne propagande (gde se često porede školarine na – privatnom Harvardu i na BU, a znate li koliko nobelovaca predaje na tom Harvardu i kakvu platu može da očekuje onaj koji tamo diplomira?)

Državni univerziteti su u najvećem delu Evrope praktično besplatni. Raspitajte se koliko košta studiranje na državnom univerzitetu u Nemačkoj, Austriji ili Švedskoj.

highlander

pre 17 godina

Neka se prošetaju do nekih fakulteta koji zvrje prazni i jedva čekaju studente. PMF, Mašinac, Rudarski... Tamo će besplatno studirati i brzo naći posao. Svršenih nezaposlenih filozofa ima kol'ko hoćeš; još će posle diplomiranja tražiti od države da im nađe posao.

APSOLVENT

pre 17 godina

Ja sam student ekonomskog fakulteta u Beogradu. Kod nas su skolarine skuplje nego na Megatrendu!! Prijavljivanje ispita kosta za polaganje posle treceg puta 1500din, na kom fakultetu je skuplje?? Ispiti u oktobru2 kostaju 2500din??? Vuksanovic manipulise sa studentima, kada je dosao na neki univerzitet i pricao o problemima studenata?? Vuksanovica ne mogu ocima da vidim, vidite kako se pravi lud, naravno da nije on kriv ni za sta, on je samo ministar prosvete i bavi se vecerama i putovanjima, problemima se drugi bave!! NEMA KO DA SE BAVI PROBLEMIMA STUDENATA!! Mediji su krivi isto!! B92 samo juri Mladica i bavi se Milosevicem, a kada ste se bavili pitanjima studenata?? Studentski savezi su korumpirani, ucenjuju ih dekani... niko nista nije uradio za studente u zadnjih 5god. Mene bas briga, imam jos jedan ispit do kraja studija na ekonomskom, necu da se nerviram zbog budala!! Kada se zalis svi te kuliraju, uvek je neko drugi kriv. Savezi kazu da nemaju nikakva vlast, dekani nece ni da pricaju sa studentima, Vuksanovica studenti ne interesuju... znaci da su studenti ostavljeni i zaboravljeni od svih, samo trebaju da cute i trpe svaku budalu koja dodje da upravlja!!! Svi su povezani i cuvaju jedni drugima ledja!! MINISTAR-DEKANI-SAVEZI, JEDNI DRUGE PODRZAVAJU, A STUDENTI TREBA DA CUTE I UCE I NISTA DA SE NE PITAJU!!! One iz studentskog centra necu ni da pominjem, tamo za 2 god rada na nekom znacajnijem polozaju zaradis stan na Dorcolu, raspitajte se gde je Krivokapic i kompanija i odakle im stanovi i novi automobili?! Najtuznije je sto Crnogorci drze centar, tamo vlada studentska crnogorska mafija!!! Ako drzavi ne trebaju visoko obrazovani kadar neka to kaze, neka zatvori drzavne univerzitete i svi cemo ici na privatne!!!! Problema je puno, nije samo problem cena, mi nemamo nikakva prava, niko nas nista ne pita, a valjda su fakulteti zbog studenata, mi bi trebali da budemo u centru paznje, zar ne?!

Citalac

pre 17 godina

Prosecna plata 200 Evra u Srbiji a studiranje oko 1000 Evra.
To bi znacilo da u Nemackoj, gde je prosecna plata 1200 Evra, samo jedna godina studiranja trebala da kosta pet puta vise, dakle 6000 evra.
Ali u Nemackoj i u Srbiji su iste cene studiranja ali su razlicite plate.
Uvek sam govorio da je Srbija jedna extremno skupa zemlja.
Osim toga drzava mora biti u stanju da dobrim ucenicima iz ekonomski neimucnih porodica omoguci studiranje ili po snizenim cenama ili uz vrlo povoljne kredite.
U Srbiji je sve to okrenuto naglavacke. U Srbiji ne studiraju pametne glave vec novac. Dakta logika, ukoliko logike uopste ima, ce se katastrofalno odraziti u buducnosti.

Doktorand

pre 17 godina

234 Evra me kosta 1 semestar doktorskih studija u Berlinu, u ovu cenu je uracunata i karta za prevoz (autobus itd.). S obzirom da se izdrzavam radeci studentske poslove kojih ima i za koje se na sat dobija od 8 do 20 Evra, ne mislim da je studiranje u Nemackoj skupo. Mislim da je u redu sto se u Srbiji placa skolovanje, ali bi ono trebalo da bude adekvatno tamosnjim ekonomskim uslovima i mogucnostima.

Sale UK

pre 17 godina

Pomoc sa skolarinom dobijaju studenti i u Britaniji, iako ovde vlada tipicni anglo-saksonski kapitalisticki model.
Oni koji dolaze iz bolje stojecih porodica dobijaju vrlo jeftini kredit koji vracaju tek kada pocnu da rade i plata im predje odredjenu cifru.
Svi moraju imati pravo na obrazovanje; inteligencija i talenat nisu rasporedjeni samo onima koji imaju da plate skolarinu. Drzava ima obavezu da omoguci istu sansu svakom.

dipl.ecc

pre 17 godina

Mislim da je besmisleno porediti naše visoko školostvo sa onim iz kapitalističkih zemalja, pre svega zato što da bi ste ovde dobili diplomu morate mnooogo više da učite i znate nego tamo! Samim tim nemate dovoljno vremena da pored toga i radite, naravno ako hoćete da fakultet završite u roku! U suprotnom možete obavljati i neke posliće za džeparac i znatno produžiti studiranje! A i ne znam o kakvim poslovima se priča ako imamo u vidu koliko je teško u ovoj državi naći posao i sa fakultetom a ne sa srednjom školom! A pri tom je studentima iz unutrašnjosti dodatno otežano jer pored fakulteta treba da misle i o svim onim drugim stvarima (je li oprano, čisto, kako da preživim sa ovim sto su mi poslali da kraja meseca) pa teško da imaju kada da traže posao! Pretpostavljam da kritike upućuju oni koji nisu bili u takvim situacijama pa ih i ne mogu razumeti! A školarine su definitivno previsoke sa obzirom na uslove koje studenti dobijaju: krcati amfiteatri, profesori nervozni jer trebaju dnevno da ispitaju i po 200 studenata, višesatno čekanje po redovima... Školarinu definitivno treba smanjiti barem dok se studentima ne obezbede bolji uslovi! Uostalom kakva je to država koja ne vodi računa o studentima, onima koji bi trebalo da budu sutra pokretačka snaga ove zemlje! Pozdrav za sve studente!

Nemanja

pre 17 godina

Poslednje sto znam o Sloveniji je da je na zapadu. U Sloveniji ne postoje skolarine. Kao ni u Danskoj(ups danska je na severu). U danskoj, student od drzave dobija dzeparac od nekih 500-600eura samo zato sto je student.

Neko je vec rekao, sistem vrednosti je drugaciji. Neke zemlje ulazu u obrazovanje i smatraju ga bitnim. Neke ocigledno ne. Zato je Srbija tu gde je.

Vlada

pre 17 godina

Ne smeta meni sto je skolarina skupa, nego sto te pare odlaze u dzep profesorima. I nije mi jasno kako Vlada ne reaguje. mislim i to je organizovani kriminal:).

Asistent

pre 17 godina

Na PMF-u u Novom Sadu gde ja radim, svake godine iz budzeta primamo barem 250 studenata na matematiku i informatiku. Studenti koji kod nas zavrse mogu da budu barem profesori u srednjim skolama, a mnogi dobri studenti odlaze u banke i softverske firme i tamo se zaposljavaju bez problema. Takodje kod nas nema korupcije iz prostog razloga sto se znanje ne moze kupiti, a kod nas je barem jasno ko zna a ko ne zna jer su nase nauke sve precizno definisane i kriterijumi su jasni. Drugo je na raznim politickim naukama i ekonomijama gde se uce napamet hiljade strana koje kasnije ionako nemaju veze sa praksom.

Godinama mi zaposleni na fakultetu primecujemo da iz srednjih skola dolaze deca koja imaju problema sa matematikom i uopste znanjem, tako da se dobar deo prve godine potrosi na obnavljanje srednjoskolskog gradiva.

Komentar

pre 17 godina

Nije tacno da se svuda na zapadu placaju ogromne skolarine da bi se studiralo. To zavisi od drzave do drzave. U Americi je tako, ali npr. u Nemackoj nije.
Cilj svakog drustva treba da bude da ima sto vise sto obrazovanijih ljudi, jer samo tako drustvo moze da ide vise napred. Dakle, nas cilj treba da bude kao prvo da se poboljsa kvalitet celokupnog skolstva, od osnovne i srednje skole do fakulteta, a potom da sto vise ljudi dobije sto vise obrazovanje. Time se sticu preduslovi da takvi ljudi budu uspesniji u svojim oblastima, od poljoprivrede i proizvodnog sektora (inzenjeri raznih profila, kako u industriji tako i u bilo kakvoj usluznoj delatnosti, zanatstvu, maloj privredi itd.), pa do ekonomije, prava, marketinga, turizma, IT-a itd. Sto ljudi poseduju vise znanja to ce moci da ga (uz neku solidnu ideju kako to da realizuju, a to se takodje da nauciti) bolje realizuju i ucine vise u zivotu i za sebe i za svoju porodicu a i za drustvo u celini. Naravno, mnoge stvari se daju nauciti “kod kuce” u sopstvenoj reziji, ali za to je potrebno mnogo vise vremena i energije i mnogo efikasnije je da se dosadasnja znanja (koje je covek vekovima sticao) sistematicno (od strane profesionalaca) prenesu na nove ljude. Ne treba svako svaki put ponovo da izmislja rupu na saksiji kad je to vec neko pre x godina uradio.
Sto se finansiranja fakulteta od strane drzave tice, tu postoje gluposti. Ne moze se isto finansirati fakultet koji ima male materijalne troskove (kao sto su pravni, ekonomski, filozofski) kao i fakulteti sa velikim materijalnim troskovima (tehnicki fakulteti, prirodnomatematicki, medicinski itd.) gde dosta novca ide dodatno na uredjaje, opremu, hemikalije, “staklice” itd. koji su takodje neophodni za izvodjenje nastave. I o ovome se mora voditi racuna.

Valentinche

pre 17 godina

U celoj ovoj prici, ja se ipak na prvom mestu pitam da li bas preko studentskih ledja mora da se trenira kapitalizam...i da li pojedini koji navijaju za uvodjenje kapitalizma po svaku cenu, cak i u one sfere gde mozda ne bi trebao da ulazi tako brzo razmisljaju o buducim generacijama...pa vi ste u tom socijalizmu zavrsili fakultete, pokupili svoje diplome i bez date pare za to isto obrazovanje, otisli u nemediokritetski svet da odatle solite pamet. Ja sam zavrsila fakultet ali sam, iako sa jako dobrim radnim navikama i visokim ambicijama, itekako osetila sta znaci davati gomilu para za nesto sto ste vi imali za dzabe, i moji roditelji, naravno, kojima je krivo sto sadasnji studenti cak ne mogu ni studentske dane da pamte po lakoci zivota, nego moraju da razmisljaju da li ce sutra imati para da plate sledecu godinu, ili da plate razne administrativne obrasce...ne daj Boze da se nadjete na salteru studentskih odseka sa zeljom da dobijete pecat ili potpis za markicu, zdravstveno...sve se placa, sve. A ne mogu svi da budu na budzetu, ne samo zato sto su losi studenti vec ima previse onih koji dobijaju mesta po ko zna kojim osnovama pa neki nezasluzeno ostanu ispod crte...ali to je vec zalazenje u drugu temu. Mnogi studenti zele da rade da bi zaradili za studiranje, a oni koji i uspeju u tome toliko oduze studiranje zbog nedostatka vremena usled posla kojim se dodatno bave, da ulaze u kategoriju one grupe studenata koja se toliko puta u medijima naziva "veciti studeti"....a veoma rado bi zavrsavali svoje studije da mogu nekako da sve usaglase...pa na kraju odustaju od tih studija i postaju deo mediokriteta koji neki spominju. Nemam nista protiv kapitalizma i boljeg standarda zivota ali mislim da je usao na pogresna vrata i da je prethodno trebalo ubaciti ga u druge sfere nasih zivota a ne samo preko onih koji su nemocni da biraju, pa im jedina alternativa ostaje-plati ako hoces da studiras. A mnogi zele, u to budite sigurni....samo sto nemaju para. Napomenula bih jos da ima puno rupa u sistemu na osnovu kojih se velike pare daju onima koji idu napolju da nastave svoje studije ( a u pitanju su zaista velike pare, visestruke stipendije, krediti i finansiranja iz raznih budzeta) i nikada se ne vracaju u ovu zemlju da bar na neki nacin vrate ulozeno, a neki koji zele ovde da ostanu i grade modernu Srbiju nemaju nacina da dodju do tog dodatnog finansiranja koje bi ima omogucilo da brzo zavrsavaju studije, nalaze posao u Srbiji i dobijaju sansu da se ovde dokazuju.

Tudja ruka (ipak) svrab ne cese, tako da samo oni koji se sada nalaze u situaciji da se suocavaju sa problemima koje studiranje nosi mogu da razumeju sve ove studentske brige...

Ivan

pre 17 godina

Postovana gospodo,
Kao i sva ostala, tako se i tržište znanja uspostavlja u Srbiji. Postoje i ovde privatni fakulteti čija diploma ima istu validnost kao i diploma nekog državnog fakulteta. Kad odete da tražite posao niko vas ne pita koji ste fakultet završili,već da li ste ga zavrsili i koje zvanje imate. Cena studiranja na privatnim fakultetima je različita, ali ima i onih koji koštaju isto ili čak jeftinije nego neki državni. Za iste pare student dobija uslove o kojima studenti državnih fakulteta mogu samo da sanjaju (računari, internet, prostor bez zaraznih bolesti, ...). Sramota je da državni fakultet košta koliko i privatni i da pruža neuporedivo manje u uslovima.
Završio sam državni, sad studiram privatni fakultet i mogu da vam kažem - milina. Šta više da vam kažem - radnici u studentskim službama vam se SMEŠE ! Kako vreme prolazi sve više ljudi odlazi na privatne fakultete - tako i treba. Kad ovi sa državnih budu imali 2,5 studenta u sali možda će i da se zamisle i upitaju kome će da predaju.

Sandro

pre 17 godina

Nerviraju me matorci koji se prave pametni, pa nasi fakulteti svaki papiric koji vam treba za neku prijavu ili overu (ima ih milione) naplacuju kao platinu!!! na sve to skolarina 5 prosecnih plata.... i treba kupiti knjige, pribore i sl. i naravno vecina lopova profesora zahteva da kupite bash njegovu knjigu koju on mora da overi da ne bi neki siromah slucajno iskopirao... i ako vas uhvati zavrsili ste na tom faksu... gori su od onih "Doktora" sto uvaljuju vizitke i propagiraju svoje pogrebne usluge :( samo sa mafiom nema pregovora, dzaba vam protesti, to su nemilosrdni lopovi, bolje se okrenite skolovanju i dogodine naucite za budzet... ne uvaljujte roditelje u probleme

Dijaspora

pre 17 godina

Ja zivim u Svajcarskoj. Placam po semestru 700 franaka za skolarinu za cerku koja studira u Cirihu. Znaci, godisnje 1400 franaka. I to je to, to je "surovi kapitalizam" koji mi uzme petinu mesecne plate za godinu dana studiranja. Ako u Srbiji godina studija kosta oko 1000 - 1500 franaka, to su onda 4-5 mesecnih plata. E, pa izvinite, to ne moze biti, niti ima opravdanja za takve cene.

skupo_brate

pre 17 godina

Cijene studiranja u srbiji su 30 % vece nego u Hr. Na postdiplomskom u zg godina me kosta 1300 eur sto je relativno puno (placa mi je 1000 eura), ali opreme, domacih i stranih kvalitetnih profesora stvarno ne nedostaje. da ne spominjem da ocekujem porast place od bar 30 % nakon zavrsetka.

Dima

pre 17 godina

Za one koji 'znaju' da je zapad kapitalisticki i da sve tmao kosta neka se malo informisu. Finska je odlican primer, recimo... A sad sto u Americi skolarina kosta, pa u Americi imate mali milion stipendija, a i 1000, 10.000 ili 100.000 dolara tamo i ovde nije isto. Uspesna drustva obezbedjuju besplatno ili jeftino skolovanje na razlicite nacine, neki kroz drzavno finansiranje, neki kroz privatne fondove (u zemljama gde ta kultura postoji, poput Amerike) ali je to obezbedjeno. Zato sto je visoko skolstvo jeftino, ta drustva su bogata i mocna, a situacija kod nas moze da nam kaze kad ce Srbija da postane bogata i mocnija - sa ovakvim odnosom prema studentim i visokom skolstvu nikada.

lala u kini

pre 17 godina

S obzirom da sam zavrsio (i debelo) platio privatni fakulktet, predlazem sledece: da se svim studentima koji su studirali drzavne fakultete, a koji su emigrirali u inostranstvo naplati realna cena studiranja prilikom nostrifikacije diploma. To je najbolje resenje za popunjavanje budzetskih rupa na drzavnim fakultetima.

MR

pre 17 godina

Ništa čudno, decenijama obrazovani ljudi ne trebaju državi , već POSLUŠNI, a oni ne moraju da studiraju! Ko se usudi da studira, taj će da PLATI. Gospodo živite u zemlji gde su obrazovani i pošteni nepoželjni,a fakulteti su profitabilne institucije, gde "radi" tržište - ali na visokom nivou!

LondonCalling

pre 17 godina

Zavrsio sam fakultet u Engleskoj i platio vrlo malo. Netacno je da se u kapitalizmu placa puno za skolarinu, naprotiv.
Cak i na top privatnim fakultetima se lako dobija skolarina ukoliko nemate mogucnosti da platite.
Odgovorne drzave daju sansu svoj deci a ne samo onoj iz bogatih porodica.

Dejan

pre 17 godina

Ni u HR nije nista bolje, mozda cak i skuplje... Sve je to jedna velika sramota. Bune se sto je postotak akademski obrazovanih ljudi nizak, a ja moram raditi 2-3 mjeseca da bi skupio za jednu godinu - da ne govorim da su neki fakulteti jos i skuplji. Naravno rad i studiranje na tezem faksu nikako ne ide i mora se puknuti bar jedna godina - a sada su nam kao izvanrednima uveli i obavezna predavanja,vjezbe i seminare- a nemamo nikakva prava kao izvanredni - pa sada radi i idi na predavanja, vjezbe i seminare.... Bolonja je sve jos vise zabrljala.
Istina mogao sam biti redovan, ali ne znam tko bi me uzdrzavao. Sve u svemu - balkanksa posla.

profesor

pre 17 godina

Studiranje nije obavezno, ali jeste besplatno, za sve studente koji na vreme izvrsavaju svoje obaveze.
Ostali, koji kasne i imaju slabe rezultate placaju. I unapred su o tome bili obavesteni.
Kao profesor Filozofskog fakulteta, mogu odgovorno da tvrdim da nikakvih strancarenja nisam za sve ove godine primetio, a posebno ne takvih koje bi isle na ustrb studenata.
Mogu da zapazim samo da studenti Filozofskog fakulteta ne koriste sve one mogucnosti koje im pripadaju, pa se tako godinama nisu mogli dogovoriti o izboru studenta prodekana, koji bi nadzirao postovanje njihovih prava. Mislim da ga jos uvek nisu izabrali.

Kalgari, Alberta

pre 17 godina

Evo jos jedan glas iz inostranstva, skoro svako poredjenje sa Srbijom je blago receno neumesno, tj. cist cinizam. Jeste da ovde mnogo toga kosta, pogotovo ako hocete u elitnije skole, i da studenti sljakaju vise nego kod nas, ali su i mogucnosti neuporedivo bolje. Ako nama udje u kucu mesecno 8-9 hiljada dolara kesa, neka su i mnogi troskovi veci nego u Beogradu, neuporedivo mi je lakse dati par hiljadarki po semestru nego mom burazeru koji rmba za 400 evra. Nama bi skolovanje trebalo biti prvi prioritet, ako iko razmislja u Srbiji na duze staze. Mi nemamo resurse tipa nafta, gas, ili dijamante, a ocigledno nam nije mnogo preteklo ni od ranijih generacija i jedina su nam sansa klinci koji mozda mogu svojim rukama i mozgom da urade nesto. Ako ih osudimo na 8 do 12 razreda skole, cinimo kriminal sami protiv sebe.

max

pre 17 godina

Ovde u našoj državi bi svi da dobiju nešto džabe ili jeftinije pa da to posle skupo prodaju u instranstvu. Tako i znanje. Da dobiju ovde kvalitetno i jeftinije, da plaćaju poreski obveznici a posle da se isele na zapad i znanje stečeno našim poreskim novcem da vraćaju onima koji u njihov razvoj nisu uložili ni paru. Studiranje, kao isvako sticanje znanja, je SKUP sport i neko mora da plati. Studiranje MORA da košta i to mnogo. Sve je tako jednostavno:
- Ako je neko sposoban da zaradi i plaća i studira taj i zaslužuje da dobije diplomu. Tu diplomu može posle da koristi u bilo kojoj zemlji kako god hoće. Sve je sam uložio u to.

- Ako nako ima dovoljno novca da studira godinama i da ništa drugo ne radi ("elita"??), neka troši pare na suludo studiranje. Njegove pare njegova volja šta će sa njima da radi. Ako su mu roditelji voljni da bacaju pare, neka.

- Ako je neko perspektivan a nema novca za studiranje garantovano će neka firma ili država da ulože novac u njegovo studiranje. Samo u tom slučaju mora da se zna kako će taj novac da odradi i vrati investiciju po sticanju diplome. Ne može da odmah emigrira u inostranstvo. Prvo toj firmi ili državi da vrati uloženo pa sa svojim znanjem neka radi šta hoće.

Znači u studiranje student ulaže svoju sposobnost a neko drugi(možda i on sam) ulaže novac. Ako student hoće da samostalno odlučuje gde će svoje znanje stečeno na fakultetu da upotrebljava dužan je isplati ili odradi drugoj strani uložena sredstva. Vrlo jednostavno.

A da li bi neko od vas uložio u likove koji su se juče pojavili u reportaži B92 sa "žurke"?????

Aleksander

pre 17 godina

Pa sada ispade ponovo da sve treba da se meri prema nasim malim platama. Pa onda i kola da kostaju 2000e jer mi imamo 10x manja primanja. Mozda i gorivo da nam bude 10 din litar a hleb 5 dinara.
Pa nije sustina da sve bude dzabe nego da svi imaju da plate. A fakultet uopste ne garantuje visoka primanja kada se jednog dana zaposli. Ni ovde ni na Zapadu.
Dakle studenti treba da se bore da dobiju kvalitetno obrazovanje obzirom koliko novca primaju fakulteti a ne da sve bude dzabe i jadno kao i do sada.

sasa

pre 17 godina

Nije sporno da su skolarine velike, ali se ne sme gubiti iz vida da je polovina studenata na budzetu i ne placa nista! Dakle, ne moze se desiti da neko ko je dovoljno dobar ne moze da studira zato sto nema para.

Studentkinja

pre 17 godina

Skolarine ogromne, a fakulteti izgledaju kao rupe, nista nije prilagodjeno za studente sa hendikepom. Nema liftova, rampi, prevodilaca gestovnog jezika, literature u adekvatnom obliku za studente sa ostecenim vidom.
Nema sundjera, korpi za otpatke...Pitam se gde ide toliki novac? Strasno!

Jova

pre 17 godina

Na Harvardu predaje nekoliko nobelovaca, ali zato na BU predaju: Labus, Korac, Srbijanka, Markovic, Veselinov, Cavoski, ... Ovaj put svi jedinstveni u brutalnoj pljacki studenata, ili tacnije, njihovih roditelja.

ivan

pre 17 godina

Za studiranje drzava nema para, a za finansiranje oficira vojske i policije ima. Svaka normalna drzava ima za cilj da iskoluje sto vise kvalitetnih studenata i vrsi se potsticaj u tom smeru. E posto je Cilj srbije da akademskih gradjana bude sto manje a pandura i generala sto vise dotle ce nam i biti ovako.

diploma

pre 17 godina

Kakvi su nam sad studenti tj. deca u osnovnim i srednjim skolama, koliko su lenji i ne razmisljaju, trebalo bi zatvoriti fakultete. 90% oni sto su upali na budzet ne zasluzuju da studiraju a kamoli ovi sto su zbog manjeg broja bodova i obnova pali na samofinansiranje. Sad je tako popularno protestovati, kao i uvek nije popularno raditi ni uciti. Jedina je zalost sto ce oni koji plate na privatnim fakultetima lakse dobiti diplomu od ovih koji plate na drzavnim. Verovatno im je logika ako moram da se mucim, a placam pa da bar manje platim. Zalosna je ova zemlja kad se pogledaju motivi svih protesta od politickih, sindikalnih do studentskih.

Linuxash_Pravoslavac

pre 17 godina

U zemlji Srbiji studiranje je preskupo. Medjutim s druge strane mnogi ljudi koji nisu za fakultet studiraju. Znaci modernizacija sistema visokog obrazovanja, teranje profesora da se stalno strucno usavrsavaju, vise prakse za studente, bolji uslovi studiranja... Vazna je i kontrola rada profesora da se ne bi desavalo da svoje frustracije lece na studentima obarajuci 98 od 100 studenata koji izadju na ispit (a ono dvoje koji poloze su kupili ispit). I na kraju biti dobar zanatlija je sasvim ok cak i u Srbiji, ja kao specijalista stampe (V stepen strucne spreme) zaradjujem bolje nego profesor univerziteta, a bio sam ocajan kad sam napustio fakultet na trecoj godini jer nisam imao novca da nastavim skolovanje. Da dodam da je i nacin borbe neozbiljan "zurka za smanjivanje skolarina". Pa ko ce njih ozbiljno da shvati???

Satir

pre 17 godina

Skolovanje je iz godine u godinu sve skuplje, ali mislim da su studenti ovoga puta izmanipulisani, jer fakulteti zaista odlucuju o ceni skolovanja, sta je prava pozadina protesta...??
Sto se drzavne strategije po pitanju studija tice, u najmanju ruku je tragicna, zasto??
Poredjenje sa zapadnim sistemima, ako zanemarimo cene (jer se razlikuju od drzave do drzave), glavni problem je znanje i praksa, kojih nema na nasem univerzitetu u dovoljnoj meri. Svrseni studenti rade u menjacnicama i buticima, dok priuceni kadrovi rukovode drzavnim firmama (RTS kao najgori primer zloupotrebe), a talenti i najbolji studenti idu preko. Dakle zasto bi skolovali jos vise ljudi??
Treba nam dobar program, poboljsanje kvaliteta nastave, i napokon postovanje i sprovodjenje zakona.
Kada je prosecna plata 200E, sve je skupo, skolarine, registracija auta, stan, ... nesto zaista mnogo smrdi u ovoj zemlji!

Marija

pre 17 godina

Napokon da je ta tema na ovaj nacin pokrenuta.U Srbiji od svih zemalja u regionu sa drzavne skolarine najskuplje... Ako i dobijamo najbolje znanje, onda u redu;-)Ali, s obzirom na to da su prosjecne plate 150 e., a prosjecne skolarine 1000 e., onda zista fakulteti postadose mjesta za "elitnu djecu".No, ako je tako, onda nam i nisu potrebni oni silni privatni fakulteti...kad se sada i na fakultetima primenjuje stara "Para vrti gdje burgija nece"
pozdrav iz Podgorice!

jeste skupo

pre 17 godina

Jeste skupo.
Bio sam i sam student FF-a (redovan), doktorirao napolju, radio na univerzitetima u Nemackoj, sad radim na univerzitetu u Engleskoj. Par cinjenica:

1) U Nemackoj se redovne, magistarske i doktorske studije na najvecem broju univerziteta NE placaju (za sada). PLACA se administrativna taksa od ca 50 E. Na nekim univerzitetima studenti koji studiraju duze od 13 semestara mogu biti primorani da placaju do 500 E po semestru kao vrstu kazne da bi sto pre zavrsili studij. Kada su u Hesenu i BW-u hteli da uvedu 500 E kao redovnu skolarinu, zaurlalo je staro i mlado. Dalje, postoje transparentni mehanizmi kojima se platezno manje sposobnima pomaze da studiraju, cak i kada nisu posebno talentovani (npr. BAFOeG).

2) U Engleskoj postoji mogucnost dobijanja kredita, i ne znam nijedan univerzitet koji naplacuje vise od ca 3000 funti po godini (za drzavljane GB).

3) Price o skolarinama na Harvardu Princeton-u i sl su smesne. Bas ta dva univerziteta razmisljaju da u POTPUNOSTI UKINU bilo kakve skolarine, i da placaju (odabranim, jasno) studentima da studiraju kod njih, te da se potpuno zatvore za bogate. Kada se ima fond od ca 5 BILL $ (Princeton), jasno je da ti nista vise ni ne treba.

4) Osim toga, 85 000 dinara - za sta? Gde je odredba kojom se tacno definise sta dobijes kada platis?

Luka

pre 17 godina

Stdiranje i jeste skupo.Ja sam na filoloskom faluktetu i na njemu,ako je student samofinsirajuci, on mora pored skolarine da plati i ispite ciji se cenovnik krece:
250 dinara ako je se ispit sastoji samo iz pismenog ili samo iz usmenog dela
500 dinara ako se ispit sastoji i iz pismenog i iz usmenog dela
700 dinara ako polaze posle treceg puta bez obzira da li je ispit samo pismeni, samo usmeni ili se sastoji iz pismenog i usmenog dela. Tu treba uracunati i novu taksu od 20 dinara po vrednosnoj prijavi (od 250,500 i 700 dinara) koju uzimaju za svoj lopovski fond. I tu se slivaju milijarde dinara, a mi nemamo nikakve uslove za studiranje.

zoki

pre 17 godina

neka dinkic izdvoji koji iz nif koji milion u fond za studentskes kredite. pa neka studenti konkurisu za kredit koje ce kada zavrse skolovanje vracati uz neku kamatu, isto kao moje dete koje ima istu obavezu sledecih 15 god. i mi smo kao roditelji uzimali kredit da bi nam dete studiralo.i sada gle cuda tu sitnicu otplacujemo zena i ja roditeljski kredite, a deca svje studentske sledecih 15 god. problem kvaliteta fakulteta i zaposljavanja je drugi vazan problem. ovde u usa student zna ,da ako zavrsi npr. harvard university dobija posao 6 mes pre zafrsetka fakulteta i to na visokioj funkciji u najvecim kompanijama,plata do neba. ostale beneficije pamet da ti stane.sto to nije izvodljivo u srbiji. moze dinkic ako se zauka.zna on ovaj sistem bolje nego ja koji zivim u ovom prokletom kapitalizmu.

Biljana

pre 17 godina

Ne mogu da verujem da neko komentarise u smislu idi radi pa zaradi za studije, te tako ti je na zapadu, kapitalizmu itd. Ja studiram u inostrnstvu, konkretno u Finskoj i skolarinu kao strani student ne placam. Ovde i stranci studiraju o trosku drzave a o njihovim drzavljanima ni ne zelim da pricam kakve sve povlastice imaju i koliki su im studentski dzeparci. Svaki njihov student (bilo da su mu mama i tata bogati ili siromasni) primaju studentski dzeparac,te nadoknadu za smestaj i hranu. U zapadnoj Evropi se isto studira za skoro dzabe ili nesto novca. Naravno strani studenti placaju. Skolarinu placaju samo bivse komunisticke, socijalisticke i koje kakve zemlje i imaju sistem samofinansiranja i na budzetu. Zato podrzavam protest jer je vreme da se stavi tacka na pljacku. Ili jos bolje dragi moji studenti konkurisite negde za studiranje u inostranstvu jer ce vam doci na isto bilo da studirate u svojoj zemlji ili negde vani. Finska 2008 uvodi skolarinu za strance zato pozurite. Sve sto vam treba jeste znanje engleskog jezika i dobre volje!E i da ne zaboravim sa 350 evra (bez duvana) se moze preziveti (troskovi studentskog doma ukljuceni u ovu cenu)

Ivanho

pre 17 godina

Bilo je nekada davno kada su i u celoj zapadnoj evropi fakulteti bili puni kao što je to danas kod nas. U zapadnoj evropi danas fakulteti su poluprazni. Tražili smo demokratiju i to je rezultat, to vam je kapitalizam, a u kapitalizmu nema se vremena za dangubljenje, nego se uči preko noći i radi preko dana ko hoće već da studira. I Druga stvar, zemlja bi propala bez mlade radne snage tako da nemože više da se samo studira i u potpunosti pozdravljam novi zakon koji će sprečiti postojanje večitih studenata. Što se tiče školarina na zapadu, 40.000 evra košta 1 godina studiranja na medicinskom fakultetu, a prosecne plate su oko 4000 evra, pa vi vidite!

Djuro P.

pre 17 godina

Za vreme komunizma je bilo jeftino skolovanje,i iskolovalili smo doktora seselja,milosevica i njima slicne,i sta sad imamo od toga,sve treba da ima svoju cenu,neskoluje se neko da bi meni ili mom tati bilo jeftinije ziveti,vec da bi taj koji sada zeli da se skoluje imao veliku platu kad zavrsi fakultet,vozio dobra kola,imao dobru kucu i slicno,znaci fakultet je neka vrsta ulaganja u vas privatni posao,dakle sto bi ja placao porez za necije licne privatne interese?

Gojko

pre 17 godina

Neznam zašto uopšte spominjete Švedsku što se tiče besplatnog studiranja. Pa oni su ljudi zemlja bog i batina ne samo za Srbiju nego i za mnoge druge bogatije zemlje od nas, a nalaze se u EU. Oni nisu imali nijedan rat u svojoj istoriji i nevidim da ste baš u potpunosti u pravu što se tiče školarina u Srbiji. Studenti se žale kako nemaju kvalitetna predavanja, imaju problema sa bibliotekom, nemaju kvalitetne i poznate knjige koje bi im trebale za učenje. Platite onda malo veću školarinu i nema problema.

Melanija

pre 17 godina

Srbijo! nisi u situaciji da se poredis sa Svedskom i njenim sistemom vrednosti! A ni sa visko razvijenim kapitalistickim zemljama!
Sto se tice skolarina na Univerzitetima prihvatite ih kao prelazno resenje izmedju "besplatnog" i preskupog skolovanja u zemlji tranzicije, siromasnoj i jadnoj u svakom pogledu...

T.

pre 17 godina

Ja sam svojevremeno izracunao da mi se vise isplati da pare koje bih ovde morao da platim za postdiplomske studije potrosim na odlazak napolje, negde gde je postdiplomsko skolovanje besplatno (inace, to je *vecina* zemalja u Evropi) a da te pare koje bih dao za skolarinu potrosim na sebe. Toliko o besplatnom skolovanju u Srbiji.

zoran

pre 17 godina

usrbiji je visoko obrazovanje na veoma niskom nivou. treba para da bi se radila istrazivanja, a drzava ne treba i ne sme da finansira fakultete gde 90% studenata bleji poo 10 godina i nikada i ne zavrsi fakultet. u americi, na primer, malo bolji fakulteti kostaju i po 15000 doalara, a privatni i po nekoliko puta vise, godisnje. drzava placa 2/3 troskova (na drzavnim univerzitetima), a na studentima je da obezbede ostatak para. vecina studenata, osim studija, ima poslove. i ne, gospodo studenti, nisu to poslovi u NASA-i ili u nekom oblakoderu. vecina studenata rade kao konobari, u restoranima brze hrane, ili u nekoj fabrici, da bi mogli da plate skolovanje.
mislim da kod nas nikad nivo obrazovanja nece biti na nivou na kom je na nekom pristojnom univerzitetu na zapadu, ali moramo da se trudimo da studentima i profesorima koji stvarno zele nesto da rade obezbedimo dobre uslove za rad i sto savremeniju opremu i literaturu, a za to, gle cuda, treba para.
ako ne zelite da radite i zaradite za fakultet, onda knjigu u ruke, pa se svojim uspehom izborite za stipendije.
pozdrav vecitim studentima.
zoran.
p.s.
budzet za ovu godinu, donesen pre nekoliko dana, mog univerziteta (26000 studenata) u americi je 890 miliona dolara, a dobar deo toga placaju studenti.

Dusan Bosnjak

pre 17 godina

Ovo je smesno, 85.000 dinara je dzeparac koji sluzi da bi se kupila uzina na Arhitektonskom fakultetu. Bar tako arhitektonski fakultet formira svoje cene. Salu na stranu, s jedne strane je tuzno sto bi tih 40-50 hiljada godisnje olaksalo zivot studenata filozofskog fakulteta, ali sa druge strane ta cifra stvarno zvuci smesno kad se uzme u obzir skolarina, sa recimo arhitekture 240.000 3 godine, pa onda neverovatnih 400.000 (CETIRISTOHILJADA) dinara za takozvani 'master'.
O cemu se ovde radi? Proizvodimo li prekvalifikovanu omladinu za rad u celicanama i seceranama?

Aleksandar

pre 17 godina

There is no such thing as free lunch. Neko mora to da plati, samo je pitanje ko i koliko. Ok, potpuno se slazem da su skolarine neprimerene opstem finansijskom stanju drustva i to mora da se smanji. S druge strane, fakulteti i onako jedva krpe kraj sa krajem, samo fali da opet drzava bude primorana da ih debelo finansira pa da opet imamo fakultetske bisere iz 90-ih kad su dekani placali privatno obezbedjenje da isteruju iz zgrade 'politicki nekorektne'.
Pa koje je onda resenje - jednostavno, drasticno smanjivanje broja redovnih studenata, odnosno studenata finansiranih iz budzeta/fakultetskih primanja. Tipa max. 50 po fakultetu. Najbolji zasluzuju da budu u potpunosti finansirani, ali cak ni to ne treba biti bezuslovno. Edukacija je investicija, pa onaj ko investira treba ocekivati nesto za uzvrat od toga - recimo te budzetlije bi morale prvo da odrade ono sto su potrosili za edukaciju. A ostali - well, ostali ce podeliti troskove pa ce ispasti daleko manja skolarina. A oni takodje mogu uzeti i kredite koje ce kasnije otplatiti stecenim znanjem. Uostalom, nije svako za fakultet!

U prolazu

pre 17 godina

Kratko: Studiram prava na drzavnom fakultetu u Becu. semestar mi kosta 15 evra (petnaest). U Beogradu je oko 20 puta skuplje. A kvalitet obrazovanja...hm,.. pa ima razlike.

raje

pre 17 godina

Sve ovo sto se moze procitati je zastrasujuce. Sve je odraz jedne zemlje u kojoj je korupcija, neznanje, gubitak svih vrednosti to sto dominira bez obzira o kojoj sferi zivota se radi. Zemlja je ostala bez najmanje dve generacije najboljih strucnjaka kao posledica proteklih nemira, ratova, osiromasenja. Ovde nije samo rec o visokom skolovanju. Tu je celo obrazovanje koje je ispod svakog nivoa. Covek je uzasan pesimista kad sve ovo procita i vidi. Samo promene u drustvu i ulaganje u obrazovanje je spas ove zemlje.

ivan

pre 17 godina

Za studiranje drzava nema para, a za finansiranje oficira vojske i policije ima. Svaka normalna drzava ima za cilj da iskoluje sto vise kvalitetnih studenata i vrsi se potsticaj u tom smeru. E posto je Cilj srbije da akademskih gradjana bude sto manje a pandura i generala sto vise dotle ce nam i biti ovako.

roditelj

pre 17 godina

Ah, nije li sve skupo? Prokleti pekari naplacuju za burek, postari sto raznose postu, ni do automobila ne moze da se dodje za dz, a o stanu da ne govorim... Nije li po Zakonu samo osnovno obrazovanje obavezno? Da li drzava ZAISTA izdvaja dovoljna sredstva za visokoskolske, naucno istrazivacke ili bilo kakve slicne ustanove, u sustini? Bolje bi joj bilo da se odrekne politickog tutorstva nad njima, pa se ni preostali marxisti, lenjinisti i slobisti medju studentima ne bi mogli pozivati ni na sta drugo do na zakone trzista. Zbog cega studirate? Ako je zbog buduceg zaposlenja, shvatite studije kao investiciju. Ako je to zbog nekakve zelje za obrazovanjem, sirenjem duhovnih vidika i sl, opet platite - knjige, filmovi, muzika, izlozbe i sl. takodje se placaju. Ni loto nije za dz.

Brad

pre 17 godina

Drzava je pametna! A i bezobrazna! Mnogo mladih zeli da studira, jer mi ipak nismo Zapad gde se nakon srednje skole moze naci pristojan posao. Usled nemanja istog, mladi se odlucuju da studiraju, sto je pohvalno. Iz iskustva kazem da su na zapadu drzavni univerziteti skoro pa besplatni - placaju se samo neke regionalne taxe ili eventualno neka vrsta skolarine koja se utvrdjuje na osnovu porodicnih prihoda na godisnjem nivou, tako da dete cistacice ne placa isto koliko i dete advokata, sto je i posteno.
U Srbiji fakulteti drpaju jer im je to nacin da pune svoju kasu. Pogledajmo Pravni fakultet i plate koje njegovi profesori imaju. U Srbiji se sve placa - prijava ispita, pomeranje ispita, ova potvrda, ona potvrda, bas me interesuje kada ce da uvedu taxu da student plati ako polozi ispit...

Veliki pozdrav studentima!
Brad

irvas

pre 17 godina

Izgleda da se u srbiji jos uvek ne shvata sta znaci kapitalizam. Na zapadu studenti pored obaveznih predavanja i visokih skolarina (da ne govorim o visokim troskovima zivota, kirijama i sl.) rade nocu i vikendima. Izvolite decaci i devojcice studenti na posao posle predavanja a ne u blejazu pa kod mame na klopu. Nije cudo sto drzavom upravljaju mediokriteti kad u srbiji ljudi odgajaju mediokritete. Good luck!

Bivsi student Filozofskog fakulteta

pre 17 godina

Naravno da u zemlji sa prosecnom platom od 200e roditelji nemaju da daju 5 ili 6 plata svake godine za studiranje svoje dece. Ali nije ni fakultet za svakoga : samo mali broj najboljih treba da se finansira ili stipenditra iz budzeta a ostali ako imaju da plate. Ko nije medju najboljima u generaciji ili nema da plati skolarinu nije mu ni mesto na fakultetu.
Naravno o kvatitetu visokog skolstva moze da se danima prica i da se ne kaze ni jedna pozitivna stvar. Skolstvo nam je katastrofalno lose i stvarno ne vidim zasto bi se neko gurao da protraci vreme na fakultetu. Bolje da se studenti organizuju i traze kvalitetnije skolovanje. Tu ima toliko mesta za poboljsanje da mogu generacijama da se bore za napredak.
Inace filozofski fakultet jeste mesto gde se jako cesto manipulise sa studentima zbog medjusobnih borbi medju profesorima. Uz izuzetak nekoliko dobrih i casnih profesora i asistenata koji na celom fakultetu mogu da se izbroje na prste, ostali su sramota za skolstvo.

goran

pre 17 godina

Drzanvi fakulteti i dalje imaju najbolje strucnjake i kakav takav ugled. Studiranje nije obavezni vid edukacije i kapitalisticki pristup glasi - plati ako hoces da studiras. Socijalisticko besplatno studiranje je proslo vreme i rezultat nedemokratskog sistema. Demonstracijama se nista ne postize. Resenje je radi zaradi pa studiraj.Tako je bar u svetu kojem navodno zelimo da se pridruzimo. Masovno studiranje je deo "masovki". Ni jednom drustvu ne trebaju fakultetki obrazovani ljudi koji obavljaku poslove za koje je dovoljna srednja skola.

195...

pre 17 godina

Neko kao da ne živi u Srbiji, pa priča radi pa zaradi, pa plaćaj fakultet ! Takođe, u Srbiji NIKADA nije bilo besplatno školovanje, jer smo ga MI svi plaćali, putem raznih poreza i doprinosa, koje smo iz prihoda izdvajali za DRŽAVU, a ONA je upravljala i odlučivala kome i koliko! Iz iskustva znamo, kad krenu "filozofi" nešto je u društvu ZRELO da se MENJA.

FreeMe

pre 17 godina

Nije nikakav problem da posole faksa slazem mleko u smoposluzi, ili da dezuram kao razvodnik u pozoristu, osim sto to rade svrseni magistri i doktori nauka jer i tako ni za njih nema posla...
Pazi ovo - sve i kada zavrsis faks nema posla, tako da nema sanse da skupis kintu da se dalje generacije obrazuju, pa oni ostaju naobrazovani i nezaposleni. Eto to ti je kapitalizam.

akademac

pre 17 godina

Problem je upravo u stavu studenata da svima treba omoguciti da studiraju. E pa NE TREBA. Neko mora i da radi. Studije su samo za one najbolje, sto drzava vec u izuzetno velikom broju finansira.

monika

pre 17 godina

... Dragi roditelji, vi koji ste studirali i zavrsavali fakultete(ako ste uopste)u vreme socijalizma, BESPLATNO, i koji ste izucavali Marxa, Lenjina i opstenarodnu odbranu iz svakog predmeta pa ste projurili kroz studije, nemojte sada slavodobitno da nas samarate realnoscu koju ste nam vi kreirali rezultatima vaseg vrednog rada!!!!

Diogen II

pre 17 godina

Evropske cene, a balkanske plate. Stara otrcana priča i ne bi bila vredna pomena da u tom grmu ne leži ioš jedan zec. Naime, studenti koji plaćaju svoje školovanje (njihovi roditelji) su pod prismotrom korumpiranih profesora koji ih namerno obaraju ne bi li im ovi u indeks stavili "slučajno" neku stotku. Fakultetu i profesorima odgovar da takve studente što više obaraju da bi što duže studirali i tako punili njihove prazne kase. Javna je tajna da samofinansirajući studenti mnogo ređe završavaju fakultet, osim onih koji finansiraju profesore i asistente, od ostalih studenata.

darko

pre 17 godina

Na svakom fakultetu ima i vise nego dovoljno mesta za studiranje na budzetu. Ta mesta su svakome dostupna, samo treba da uci i radi. Ako je neko lenj i nece da uci pa ne moze da ispuni uslove da studira na budzetu, nije drzava (koju mi svi finansiramo) u obavezi da placa za njegovu lenjost. Umesto sto stalno nesto protestuju, ti samofinansirajuci studenti bi trebali to vreme da iskoriste za ucenje. Onda im mozda ne bi trebale pare za skolarinu.

Prosvecena

pre 17 godina

„Studiranje nije obavezni vid edukacije i kapitalisticki pristup glasi - plati ako hoces da studiras.“

Koliko ja znam Švedska je kapitalisticka zemlja, a tamo besplatno mogu da upisu drzavne fakultete i ljudi od 50 godina starosti i niko to ne smatra gluposcu i luksuzom. Ljudi tamo studiraju i kad odu u penziju i iz hobija...
To nije stvar nuzde kapitalizma vec sistema vrednosti i glave!
Sa druge strane, onda bi nase srednje obrazovanje trebalo da bude mnogo mnogo efikasnije i kvalitetnije, ako drzava misli da je ono za vecinu gradjana dovoljno. Mogu samo da kazem na kraju da je takva gore pomenuta nakaradna politika Bull Shit! Gluposti!

Igor

pre 17 godina

Kao bivsi student Filozofskog fakulteta mogu samo da izjavim da je ovo sramota. 90`-tih kada smo protestvovali protiv Milosevicevih zakona glavna stavka je bila cena skolarine. Svi profesori do jednog su izlazili pred nas i cupali kose ridajuci o bezobrznim skolarinama koje se traze i onoga sto imamo za te pare, te nema knjiga, kompjutera, nicega a vi da im placate. Ali od 5 oktobra koliko vidim su svi doziveli kolektivnu amneziju, otisao sam pre neki dan na fakultet cisto da vidim da li se ista promenilo u citaonicama, biblioteci ... i naravno nista, iste raspadnute knjige, kompjutera ni u tragovima, a kvalitet diplome koju ce ta deca steci ravan je 0... Svako ko je upisao ili je imao priliku da studira u inostranstvu za svoj novac dobija, i ono sto ovde niko ne pomnje a to je specifikacija troskova, i ono sto ti te pare omogucuju, od redovnih preko i sporednih aktivnosti vezanih za fakultet. Dok ovde ne bude takve transparentnosti ne vredi ni placati tolike skolarine.

samo_tren

pre 17 godina

... Niko i ne trazi da studiranje bude besplatno, i svi mi to shvatamo kao investiciju. Poredjenja radi semestar na nemackim univerzitetima kosta u proseku od 120 do 500 € u zavisnosti od univerziteta i pored tih troskova ne postoje nikakvi drugi administrativni, ni prijave ispita ni naknade za ovo ili ono, nista. A ako imate obraza sada mi pricajte kako su nasi univerziteti bolji. Kod nas univerzitet nije investicija, nego PLJACKA.

student iz Nisa

pre 17 godina

Nije toliko stvar u ceni studija ( mada su cene za nase uslove bezobrazno visoke ) koliko je stvar u raspodeli sredstava. Studenti od toga ne dobijaju SKORO NISTA. Kada bi se uspostavili neki cisti racuni i javnost finansija obrazovnih ustanova videli bi tek na sta se trosi i zbog cega su studenti nezadovoljni. U Nisu bre ni jedan fakultet nema funkcionalan web sajt na kome studenti mogu bar da se informisu, ne funkcionise nijedna studentska organizacija, motivacija studenata je na najnizem nivou. O bolonjskoj deklaraciji se samo prica i ona se koristi za zgrtanje para i sve ostalo osim za reformu pristupa obrazovanju.

Ako zelimo akademce bez mozga i korumpirane profesore onda je ovo pravi put. A gde vodi taj put razmislite sami.

ljilja

pre 17 godina

Ovde ni osnovno skolstvo nije besplatno, a obavezno je. Podrzavam studente! Jeste, na zapadu placas ako hoces da studiras, a studenti rade da to plate. Gde ovde da radis, kad je toliko nezaposlenih? A tamo timovi u vladi smisljaju poslove kojima ce se baviti ucenici preko leta. Osim toga, postoje veoma povoljni krediti.
Skolarine su neprimereno visoke nasim uslovima, a profani zaradjuju i od tezgarenja. NIJE SVE U NOVCU IMA NESTO I U ZNANJU.

Biljana Filipovic Nesic

pre 17 godina

Onima koji ovde govore da studije treba da se plate navescu samo nekoliko razloga zasto je skolarina na Filozoskom fakultetu previsoka.
1. zato sto taj fakultet inace uzima ogroman novac od izdavanja svog prostora
2. zato sto za godisnju cenu od 86.000 dinara student dobija stolicu na kojoj sedi i klupu ispred sebe, tj. na tom fakultetu nema nikavih naprednih sredstava za rad (mislim da je projektor tehnicko cudo na predavanjima), bibliotecki fond je ruiniran...
3.samofinansirajuci student nema pravo ni na kakve beneficije (dom, menza i sl.)dakle troskovi su realno mnogo veci.
4. ako npr. roditelji jednog studenta iz unutrasnjosti na Filozofskom fakultetu zajedno zaradjuju manje od 20.000 mesecno, a njemu jedna knjiga kosta minumum 1.000 dinara, sracunajte sami
5. i razliku izmedju budzetskog i samofinasirajuceg studenta najcesce ne cini ne znam kakva razlika u kvalitetu, vec u decimali na prijemnom ispitu (oni koji su ga polagali znaju sta to znaci!)ili srednjoskolskoj oceni iz sasvim nebitnog predmeta za te studije.
Biljana, dipl. filolog i sestra jednog studenta.

Filozof

pre 17 godina

Prosto je neverovatno koliko ljudi imaju nekakvu stripovanu sliku Zapada, ili onu sliku kakva im je servirana iz ovdašnje državne propagande (gde se često porede školarine na – privatnom Harvardu i na BU, a znate li koliko nobelovaca predaje na tom Harvardu i kakvu platu može da očekuje onaj koji tamo diplomira?)

Državni univerziteti su u najvećem delu Evrope praktično besplatni. Raspitajte se koliko košta studiranje na državnom univerzitetu u Nemačkoj, Austriji ili Švedskoj.

highlander

pre 17 godina

Neka se prošetaju do nekih fakulteta koji zvrje prazni i jedva čekaju studente. PMF, Mašinac, Rudarski... Tamo će besplatno studirati i brzo naći posao. Svršenih nezaposlenih filozofa ima kol'ko hoćeš; još će posle diplomiranja tražiti od države da im nađe posao.

APSOLVENT

pre 17 godina

Ja sam student ekonomskog fakulteta u Beogradu. Kod nas su skolarine skuplje nego na Megatrendu!! Prijavljivanje ispita kosta za polaganje posle treceg puta 1500din, na kom fakultetu je skuplje?? Ispiti u oktobru2 kostaju 2500din??? Vuksanovic manipulise sa studentima, kada je dosao na neki univerzitet i pricao o problemima studenata?? Vuksanovica ne mogu ocima da vidim, vidite kako se pravi lud, naravno da nije on kriv ni za sta, on je samo ministar prosvete i bavi se vecerama i putovanjima, problemima se drugi bave!! NEMA KO DA SE BAVI PROBLEMIMA STUDENATA!! Mediji su krivi isto!! B92 samo juri Mladica i bavi se Milosevicem, a kada ste se bavili pitanjima studenata?? Studentski savezi su korumpirani, ucenjuju ih dekani... niko nista nije uradio za studente u zadnjih 5god. Mene bas briga, imam jos jedan ispit do kraja studija na ekonomskom, necu da se nerviram zbog budala!! Kada se zalis svi te kuliraju, uvek je neko drugi kriv. Savezi kazu da nemaju nikakva vlast, dekani nece ni da pricaju sa studentima, Vuksanovica studenti ne interesuju... znaci da su studenti ostavljeni i zaboravljeni od svih, samo trebaju da cute i trpe svaku budalu koja dodje da upravlja!!! Svi su povezani i cuvaju jedni drugima ledja!! MINISTAR-DEKANI-SAVEZI, JEDNI DRUGE PODRZAVAJU, A STUDENTI TREBA DA CUTE I UCE I NISTA DA SE NE PITAJU!!! One iz studentskog centra necu ni da pominjem, tamo za 2 god rada na nekom znacajnijem polozaju zaradis stan na Dorcolu, raspitajte se gde je Krivokapic i kompanija i odakle im stanovi i novi automobili?! Najtuznije je sto Crnogorci drze centar, tamo vlada studentska crnogorska mafija!!! Ako drzavi ne trebaju visoko obrazovani kadar neka to kaze, neka zatvori drzavne univerzitete i svi cemo ici na privatne!!!! Problema je puno, nije samo problem cena, mi nemamo nikakva prava, niko nas nista ne pita, a valjda su fakulteti zbog studenata, mi bi trebali da budemo u centru paznje, zar ne?!

Citalac

pre 17 godina

Prosecna plata 200 Evra u Srbiji a studiranje oko 1000 Evra.
To bi znacilo da u Nemackoj, gde je prosecna plata 1200 Evra, samo jedna godina studiranja trebala da kosta pet puta vise, dakle 6000 evra.
Ali u Nemackoj i u Srbiji su iste cene studiranja ali su razlicite plate.
Uvek sam govorio da je Srbija jedna extremno skupa zemlja.
Osim toga drzava mora biti u stanju da dobrim ucenicima iz ekonomski neimucnih porodica omoguci studiranje ili po snizenim cenama ili uz vrlo povoljne kredite.
U Srbiji je sve to okrenuto naglavacke. U Srbiji ne studiraju pametne glave vec novac. Dakta logika, ukoliko logike uopste ima, ce se katastrofalno odraziti u buducnosti.

Doktorand

pre 17 godina

234 Evra me kosta 1 semestar doktorskih studija u Berlinu, u ovu cenu je uracunata i karta za prevoz (autobus itd.). S obzirom da se izdrzavam radeci studentske poslove kojih ima i za koje se na sat dobija od 8 do 20 Evra, ne mislim da je studiranje u Nemackoj skupo. Mislim da je u redu sto se u Srbiji placa skolovanje, ali bi ono trebalo da bude adekvatno tamosnjim ekonomskim uslovima i mogucnostima.

Sale UK

pre 17 godina

Pomoc sa skolarinom dobijaju studenti i u Britaniji, iako ovde vlada tipicni anglo-saksonski kapitalisticki model.
Oni koji dolaze iz bolje stojecih porodica dobijaju vrlo jeftini kredit koji vracaju tek kada pocnu da rade i plata im predje odredjenu cifru.
Svi moraju imati pravo na obrazovanje; inteligencija i talenat nisu rasporedjeni samo onima koji imaju da plate skolarinu. Drzava ima obavezu da omoguci istu sansu svakom.

dipl.ecc

pre 17 godina

Mislim da je besmisleno porediti naše visoko školostvo sa onim iz kapitalističkih zemalja, pre svega zato što da bi ste ovde dobili diplomu morate mnooogo više da učite i znate nego tamo! Samim tim nemate dovoljno vremena da pored toga i radite, naravno ako hoćete da fakultet završite u roku! U suprotnom možete obavljati i neke posliće za džeparac i znatno produžiti studiranje! A i ne znam o kakvim poslovima se priča ako imamo u vidu koliko je teško u ovoj državi naći posao i sa fakultetom a ne sa srednjom školom! A pri tom je studentima iz unutrašnjosti dodatno otežano jer pored fakulteta treba da misle i o svim onim drugim stvarima (je li oprano, čisto, kako da preživim sa ovim sto su mi poslali da kraja meseca) pa teško da imaju kada da traže posao! Pretpostavljam da kritike upućuju oni koji nisu bili u takvim situacijama pa ih i ne mogu razumeti! A školarine su definitivno previsoke sa obzirom na uslove koje studenti dobijaju: krcati amfiteatri, profesori nervozni jer trebaju dnevno da ispitaju i po 200 studenata, višesatno čekanje po redovima... Školarinu definitivno treba smanjiti barem dok se studentima ne obezbede bolji uslovi! Uostalom kakva je to država koja ne vodi računa o studentima, onima koji bi trebalo da budu sutra pokretačka snaga ove zemlje! Pozdrav za sve studente!

Nemanja

pre 17 godina

Poslednje sto znam o Sloveniji je da je na zapadu. U Sloveniji ne postoje skolarine. Kao ni u Danskoj(ups danska je na severu). U danskoj, student od drzave dobija dzeparac od nekih 500-600eura samo zato sto je student.

Neko je vec rekao, sistem vrednosti je drugaciji. Neke zemlje ulazu u obrazovanje i smatraju ga bitnim. Neke ocigledno ne. Zato je Srbija tu gde je.

Vlada

pre 17 godina

Ne smeta meni sto je skolarina skupa, nego sto te pare odlaze u dzep profesorima. I nije mi jasno kako Vlada ne reaguje. mislim i to je organizovani kriminal:).

Asistent

pre 17 godina

Na PMF-u u Novom Sadu gde ja radim, svake godine iz budzeta primamo barem 250 studenata na matematiku i informatiku. Studenti koji kod nas zavrse mogu da budu barem profesori u srednjim skolama, a mnogi dobri studenti odlaze u banke i softverske firme i tamo se zaposljavaju bez problema. Takodje kod nas nema korupcije iz prostog razloga sto se znanje ne moze kupiti, a kod nas je barem jasno ko zna a ko ne zna jer su nase nauke sve precizno definisane i kriterijumi su jasni. Drugo je na raznim politickim naukama i ekonomijama gde se uce napamet hiljade strana koje kasnije ionako nemaju veze sa praksom.

Godinama mi zaposleni na fakultetu primecujemo da iz srednjih skola dolaze deca koja imaju problema sa matematikom i uopste znanjem, tako da se dobar deo prve godine potrosi na obnavljanje srednjoskolskog gradiva.

Komentar

pre 17 godina

Nije tacno da se svuda na zapadu placaju ogromne skolarine da bi se studiralo. To zavisi od drzave do drzave. U Americi je tako, ali npr. u Nemackoj nije.
Cilj svakog drustva treba da bude da ima sto vise sto obrazovanijih ljudi, jer samo tako drustvo moze da ide vise napred. Dakle, nas cilj treba da bude kao prvo da se poboljsa kvalitet celokupnog skolstva, od osnovne i srednje skole do fakulteta, a potom da sto vise ljudi dobije sto vise obrazovanje. Time se sticu preduslovi da takvi ljudi budu uspesniji u svojim oblastima, od poljoprivrede i proizvodnog sektora (inzenjeri raznih profila, kako u industriji tako i u bilo kakvoj usluznoj delatnosti, zanatstvu, maloj privredi itd.), pa do ekonomije, prava, marketinga, turizma, IT-a itd. Sto ljudi poseduju vise znanja to ce moci da ga (uz neku solidnu ideju kako to da realizuju, a to se takodje da nauciti) bolje realizuju i ucine vise u zivotu i za sebe i za svoju porodicu a i za drustvo u celini. Naravno, mnoge stvari se daju nauciti “kod kuce” u sopstvenoj reziji, ali za to je potrebno mnogo vise vremena i energije i mnogo efikasnije je da se dosadasnja znanja (koje je covek vekovima sticao) sistematicno (od strane profesionalaca) prenesu na nove ljude. Ne treba svako svaki put ponovo da izmislja rupu na saksiji kad je to vec neko pre x godina uradio.
Sto se finansiranja fakulteta od strane drzave tice, tu postoje gluposti. Ne moze se isto finansirati fakultet koji ima male materijalne troskove (kao sto su pravni, ekonomski, filozofski) kao i fakulteti sa velikim materijalnim troskovima (tehnicki fakulteti, prirodnomatematicki, medicinski itd.) gde dosta novca ide dodatno na uredjaje, opremu, hemikalije, “staklice” itd. koji su takodje neophodni za izvodjenje nastave. I o ovome se mora voditi racuna.

Valentinche

pre 17 godina

U celoj ovoj prici, ja se ipak na prvom mestu pitam da li bas preko studentskih ledja mora da se trenira kapitalizam...i da li pojedini koji navijaju za uvodjenje kapitalizma po svaku cenu, cak i u one sfere gde mozda ne bi trebao da ulazi tako brzo razmisljaju o buducim generacijama...pa vi ste u tom socijalizmu zavrsili fakultete, pokupili svoje diplome i bez date pare za to isto obrazovanje, otisli u nemediokritetski svet da odatle solite pamet. Ja sam zavrsila fakultet ali sam, iako sa jako dobrim radnim navikama i visokim ambicijama, itekako osetila sta znaci davati gomilu para za nesto sto ste vi imali za dzabe, i moji roditelji, naravno, kojima je krivo sto sadasnji studenti cak ne mogu ni studentske dane da pamte po lakoci zivota, nego moraju da razmisljaju da li ce sutra imati para da plate sledecu godinu, ili da plate razne administrativne obrasce...ne daj Boze da se nadjete na salteru studentskih odseka sa zeljom da dobijete pecat ili potpis za markicu, zdravstveno...sve se placa, sve. A ne mogu svi da budu na budzetu, ne samo zato sto su losi studenti vec ima previse onih koji dobijaju mesta po ko zna kojim osnovama pa neki nezasluzeno ostanu ispod crte...ali to je vec zalazenje u drugu temu. Mnogi studenti zele da rade da bi zaradili za studiranje, a oni koji i uspeju u tome toliko oduze studiranje zbog nedostatka vremena usled posla kojim se dodatno bave, da ulaze u kategoriju one grupe studenata koja se toliko puta u medijima naziva "veciti studeti"....a veoma rado bi zavrsavali svoje studije da mogu nekako da sve usaglase...pa na kraju odustaju od tih studija i postaju deo mediokriteta koji neki spominju. Nemam nista protiv kapitalizma i boljeg standarda zivota ali mislim da je usao na pogresna vrata i da je prethodno trebalo ubaciti ga u druge sfere nasih zivota a ne samo preko onih koji su nemocni da biraju, pa im jedina alternativa ostaje-plati ako hoces da studiras. A mnogi zele, u to budite sigurni....samo sto nemaju para. Napomenula bih jos da ima puno rupa u sistemu na osnovu kojih se velike pare daju onima koji idu napolju da nastave svoje studije ( a u pitanju su zaista velike pare, visestruke stipendije, krediti i finansiranja iz raznih budzeta) i nikada se ne vracaju u ovu zemlju da bar na neki nacin vrate ulozeno, a neki koji zele ovde da ostanu i grade modernu Srbiju nemaju nacina da dodju do tog dodatnog finansiranja koje bi ima omogucilo da brzo zavrsavaju studije, nalaze posao u Srbiji i dobijaju sansu da se ovde dokazuju.

Tudja ruka (ipak) svrab ne cese, tako da samo oni koji se sada nalaze u situaciji da se suocavaju sa problemima koje studiranje nosi mogu da razumeju sve ove studentske brige...

Ivan

pre 17 godina

Postovana gospodo,
Kao i sva ostala, tako se i tržište znanja uspostavlja u Srbiji. Postoje i ovde privatni fakulteti čija diploma ima istu validnost kao i diploma nekog državnog fakulteta. Kad odete da tražite posao niko vas ne pita koji ste fakultet završili,već da li ste ga zavrsili i koje zvanje imate. Cena studiranja na privatnim fakultetima je različita, ali ima i onih koji koštaju isto ili čak jeftinije nego neki državni. Za iste pare student dobija uslove o kojima studenti državnih fakulteta mogu samo da sanjaju (računari, internet, prostor bez zaraznih bolesti, ...). Sramota je da državni fakultet košta koliko i privatni i da pruža neuporedivo manje u uslovima.
Završio sam državni, sad studiram privatni fakultet i mogu da vam kažem - milina. Šta više da vam kažem - radnici u studentskim službama vam se SMEŠE ! Kako vreme prolazi sve više ljudi odlazi na privatne fakultete - tako i treba. Kad ovi sa državnih budu imali 2,5 studenta u sali možda će i da se zamisle i upitaju kome će da predaju.

Sandro

pre 17 godina

Nerviraju me matorci koji se prave pametni, pa nasi fakulteti svaki papiric koji vam treba za neku prijavu ili overu (ima ih milione) naplacuju kao platinu!!! na sve to skolarina 5 prosecnih plata.... i treba kupiti knjige, pribore i sl. i naravno vecina lopova profesora zahteva da kupite bash njegovu knjigu koju on mora da overi da ne bi neki siromah slucajno iskopirao... i ako vas uhvati zavrsili ste na tom faksu... gori su od onih "Doktora" sto uvaljuju vizitke i propagiraju svoje pogrebne usluge :( samo sa mafiom nema pregovora, dzaba vam protesti, to su nemilosrdni lopovi, bolje se okrenite skolovanju i dogodine naucite za budzet... ne uvaljujte roditelje u probleme

Dijaspora

pre 17 godina

Ja zivim u Svajcarskoj. Placam po semestru 700 franaka za skolarinu za cerku koja studira u Cirihu. Znaci, godisnje 1400 franaka. I to je to, to je "surovi kapitalizam" koji mi uzme petinu mesecne plate za godinu dana studiranja. Ako u Srbiji godina studija kosta oko 1000 - 1500 franaka, to su onda 4-5 mesecnih plata. E, pa izvinite, to ne moze biti, niti ima opravdanja za takve cene.

skupo_brate

pre 17 godina

Cijene studiranja u srbiji su 30 % vece nego u Hr. Na postdiplomskom u zg godina me kosta 1300 eur sto je relativno puno (placa mi je 1000 eura), ali opreme, domacih i stranih kvalitetnih profesora stvarno ne nedostaje. da ne spominjem da ocekujem porast place od bar 30 % nakon zavrsetka.

Dima

pre 17 godina

Za one koji 'znaju' da je zapad kapitalisticki i da sve tmao kosta neka se malo informisu. Finska je odlican primer, recimo... A sad sto u Americi skolarina kosta, pa u Americi imate mali milion stipendija, a i 1000, 10.000 ili 100.000 dolara tamo i ovde nije isto. Uspesna drustva obezbedjuju besplatno ili jeftino skolovanje na razlicite nacine, neki kroz drzavno finansiranje, neki kroz privatne fondove (u zemljama gde ta kultura postoji, poput Amerike) ali je to obezbedjeno. Zato sto je visoko skolstvo jeftino, ta drustva su bogata i mocna, a situacija kod nas moze da nam kaze kad ce Srbija da postane bogata i mocnija - sa ovakvim odnosom prema studentim i visokom skolstvu nikada.

lala u kini

pre 17 godina

S obzirom da sam zavrsio (i debelo) platio privatni fakulktet, predlazem sledece: da se svim studentima koji su studirali drzavne fakultete, a koji su emigrirali u inostranstvo naplati realna cena studiranja prilikom nostrifikacije diploma. To je najbolje resenje za popunjavanje budzetskih rupa na drzavnim fakultetima.

MR

pre 17 godina

Ništa čudno, decenijama obrazovani ljudi ne trebaju državi , već POSLUŠNI, a oni ne moraju da studiraju! Ko se usudi da studira, taj će da PLATI. Gospodo živite u zemlji gde su obrazovani i pošteni nepoželjni,a fakulteti su profitabilne institucije, gde "radi" tržište - ali na visokom nivou!

LondonCalling

pre 17 godina

Zavrsio sam fakultet u Engleskoj i platio vrlo malo. Netacno je da se u kapitalizmu placa puno za skolarinu, naprotiv.
Cak i na top privatnim fakultetima se lako dobija skolarina ukoliko nemate mogucnosti da platite.
Odgovorne drzave daju sansu svoj deci a ne samo onoj iz bogatih porodica.

Dejan

pre 17 godina

Ni u HR nije nista bolje, mozda cak i skuplje... Sve je to jedna velika sramota. Bune se sto je postotak akademski obrazovanih ljudi nizak, a ja moram raditi 2-3 mjeseca da bi skupio za jednu godinu - da ne govorim da su neki fakulteti jos i skuplji. Naravno rad i studiranje na tezem faksu nikako ne ide i mora se puknuti bar jedna godina - a sada su nam kao izvanrednima uveli i obavezna predavanja,vjezbe i seminare- a nemamo nikakva prava kao izvanredni - pa sada radi i idi na predavanja, vjezbe i seminare.... Bolonja je sve jos vise zabrljala.
Istina mogao sam biti redovan, ali ne znam tko bi me uzdrzavao. Sve u svemu - balkanksa posla.

profesor

pre 17 godina

Studiranje nije obavezno, ali jeste besplatno, za sve studente koji na vreme izvrsavaju svoje obaveze.
Ostali, koji kasne i imaju slabe rezultate placaju. I unapred su o tome bili obavesteni.
Kao profesor Filozofskog fakulteta, mogu odgovorno da tvrdim da nikakvih strancarenja nisam za sve ove godine primetio, a posebno ne takvih koje bi isle na ustrb studenata.
Mogu da zapazim samo da studenti Filozofskog fakulteta ne koriste sve one mogucnosti koje im pripadaju, pa se tako godinama nisu mogli dogovoriti o izboru studenta prodekana, koji bi nadzirao postovanje njihovih prava. Mislim da ga jos uvek nisu izabrali.

Kalgari, Alberta

pre 17 godina

Evo jos jedan glas iz inostranstva, skoro svako poredjenje sa Srbijom je blago receno neumesno, tj. cist cinizam. Jeste da ovde mnogo toga kosta, pogotovo ako hocete u elitnije skole, i da studenti sljakaju vise nego kod nas, ali su i mogucnosti neuporedivo bolje. Ako nama udje u kucu mesecno 8-9 hiljada dolara kesa, neka su i mnogi troskovi veci nego u Beogradu, neuporedivo mi je lakse dati par hiljadarki po semestru nego mom burazeru koji rmba za 400 evra. Nama bi skolovanje trebalo biti prvi prioritet, ako iko razmislja u Srbiji na duze staze. Mi nemamo resurse tipa nafta, gas, ili dijamante, a ocigledno nam nije mnogo preteklo ni od ranijih generacija i jedina su nam sansa klinci koji mozda mogu svojim rukama i mozgom da urade nesto. Ako ih osudimo na 8 do 12 razreda skole, cinimo kriminal sami protiv sebe.

max

pre 17 godina

Ovde u našoj državi bi svi da dobiju nešto džabe ili jeftinije pa da to posle skupo prodaju u instranstvu. Tako i znanje. Da dobiju ovde kvalitetno i jeftinije, da plaćaju poreski obveznici a posle da se isele na zapad i znanje stečeno našim poreskim novcem da vraćaju onima koji u njihov razvoj nisu uložili ni paru. Studiranje, kao isvako sticanje znanja, je SKUP sport i neko mora da plati. Studiranje MORA da košta i to mnogo. Sve je tako jednostavno:
- Ako je neko sposoban da zaradi i plaća i studira taj i zaslužuje da dobije diplomu. Tu diplomu može posle da koristi u bilo kojoj zemlji kako god hoće. Sve je sam uložio u to.

- Ako nako ima dovoljno novca da studira godinama i da ništa drugo ne radi ("elita"??), neka troši pare na suludo studiranje. Njegove pare njegova volja šta će sa njima da radi. Ako su mu roditelji voljni da bacaju pare, neka.

- Ako je neko perspektivan a nema novca za studiranje garantovano će neka firma ili država da ulože novac u njegovo studiranje. Samo u tom slučaju mora da se zna kako će taj novac da odradi i vrati investiciju po sticanju diplome. Ne može da odmah emigrira u inostranstvo. Prvo toj firmi ili državi da vrati uloženo pa sa svojim znanjem neka radi šta hoće.

Znači u studiranje student ulaže svoju sposobnost a neko drugi(možda i on sam) ulaže novac. Ako student hoće da samostalno odlučuje gde će svoje znanje stečeno na fakultetu da upotrebljava dužan je isplati ili odradi drugoj strani uložena sredstva. Vrlo jednostavno.

A da li bi neko od vas uložio u likove koji su se juče pojavili u reportaži B92 sa "žurke"?????

Aleksander

pre 17 godina

Pa sada ispade ponovo da sve treba da se meri prema nasim malim platama. Pa onda i kola da kostaju 2000e jer mi imamo 10x manja primanja. Mozda i gorivo da nam bude 10 din litar a hleb 5 dinara.
Pa nije sustina da sve bude dzabe nego da svi imaju da plate. A fakultet uopste ne garantuje visoka primanja kada se jednog dana zaposli. Ni ovde ni na Zapadu.
Dakle studenti treba da se bore da dobiju kvalitetno obrazovanje obzirom koliko novca primaju fakulteti a ne da sve bude dzabe i jadno kao i do sada.

sasa

pre 17 godina

Nije sporno da su skolarine velike, ali se ne sme gubiti iz vida da je polovina studenata na budzetu i ne placa nista! Dakle, ne moze se desiti da neko ko je dovoljno dobar ne moze da studira zato sto nema para.

Studentkinja

pre 17 godina

Skolarine ogromne, a fakulteti izgledaju kao rupe, nista nije prilagodjeno za studente sa hendikepom. Nema liftova, rampi, prevodilaca gestovnog jezika, literature u adekvatnom obliku za studente sa ostecenim vidom.
Nema sundjera, korpi za otpatke...Pitam se gde ide toliki novac? Strasno!

Jova

pre 17 godina

Na Harvardu predaje nekoliko nobelovaca, ali zato na BU predaju: Labus, Korac, Srbijanka, Markovic, Veselinov, Cavoski, ... Ovaj put svi jedinstveni u brutalnoj pljacki studenata, ili tacnije, njihovih roditelja.

diploma

pre 17 godina

Kakvi su nam sad studenti tj. deca u osnovnim i srednjim skolama, koliko su lenji i ne razmisljaju, trebalo bi zatvoriti fakultete. 90% oni sto su upali na budzet ne zasluzuju da studiraju a kamoli ovi sto su zbog manjeg broja bodova i obnova pali na samofinansiranje. Sad je tako popularno protestovati, kao i uvek nije popularno raditi ni uciti. Jedina je zalost sto ce oni koji plate na privatnim fakultetima lakse dobiti diplomu od ovih koji plate na drzavnim. Verovatno im je logika ako moram da se mucim, a placam pa da bar manje platim. Zalosna je ova zemlja kad se pogledaju motivi svih protesta od politickih, sindikalnih do studentskih.

Linuxash_Pravoslavac

pre 17 godina

U zemlji Srbiji studiranje je preskupo. Medjutim s druge strane mnogi ljudi koji nisu za fakultet studiraju. Znaci modernizacija sistema visokog obrazovanja, teranje profesora da se stalno strucno usavrsavaju, vise prakse za studente, bolji uslovi studiranja... Vazna je i kontrola rada profesora da se ne bi desavalo da svoje frustracije lece na studentima obarajuci 98 od 100 studenata koji izadju na ispit (a ono dvoje koji poloze su kupili ispit). I na kraju biti dobar zanatlija je sasvim ok cak i u Srbiji, ja kao specijalista stampe (V stepen strucne spreme) zaradjujem bolje nego profesor univerziteta, a bio sam ocajan kad sam napustio fakultet na trecoj godini jer nisam imao novca da nastavim skolovanje. Da dodam da je i nacin borbe neozbiljan "zurka za smanjivanje skolarina". Pa ko ce njih ozbiljno da shvati???

Satir

pre 17 godina

Skolovanje je iz godine u godinu sve skuplje, ali mislim da su studenti ovoga puta izmanipulisani, jer fakulteti zaista odlucuju o ceni skolovanja, sta je prava pozadina protesta...??
Sto se drzavne strategije po pitanju studija tice, u najmanju ruku je tragicna, zasto??
Poredjenje sa zapadnim sistemima, ako zanemarimo cene (jer se razlikuju od drzave do drzave), glavni problem je znanje i praksa, kojih nema na nasem univerzitetu u dovoljnoj meri. Svrseni studenti rade u menjacnicama i buticima, dok priuceni kadrovi rukovode drzavnim firmama (RTS kao najgori primer zloupotrebe), a talenti i najbolji studenti idu preko. Dakle zasto bi skolovali jos vise ljudi??
Treba nam dobar program, poboljsanje kvaliteta nastave, i napokon postovanje i sprovodjenje zakona.
Kada je prosecna plata 200E, sve je skupo, skolarine, registracija auta, stan, ... nesto zaista mnogo smrdi u ovoj zemlji!

Marija

pre 17 godina

Napokon da je ta tema na ovaj nacin pokrenuta.U Srbiji od svih zemalja u regionu sa drzavne skolarine najskuplje... Ako i dobijamo najbolje znanje, onda u redu;-)Ali, s obzirom na to da su prosjecne plate 150 e., a prosjecne skolarine 1000 e., onda zista fakulteti postadose mjesta za "elitnu djecu".No, ako je tako, onda nam i nisu potrebni oni silni privatni fakulteti...kad se sada i na fakultetima primenjuje stara "Para vrti gdje burgija nece"
pozdrav iz Podgorice!

jeste skupo

pre 17 godina

Jeste skupo.
Bio sam i sam student FF-a (redovan), doktorirao napolju, radio na univerzitetima u Nemackoj, sad radim na univerzitetu u Engleskoj. Par cinjenica:

1) U Nemackoj se redovne, magistarske i doktorske studije na najvecem broju univerziteta NE placaju (za sada). PLACA se administrativna taksa od ca 50 E. Na nekim univerzitetima studenti koji studiraju duze od 13 semestara mogu biti primorani da placaju do 500 E po semestru kao vrstu kazne da bi sto pre zavrsili studij. Kada su u Hesenu i BW-u hteli da uvedu 500 E kao redovnu skolarinu, zaurlalo je staro i mlado. Dalje, postoje transparentni mehanizmi kojima se platezno manje sposobnima pomaze da studiraju, cak i kada nisu posebno talentovani (npr. BAFOeG).

2) U Engleskoj postoji mogucnost dobijanja kredita, i ne znam nijedan univerzitet koji naplacuje vise od ca 3000 funti po godini (za drzavljane GB).

3) Price o skolarinama na Harvardu Princeton-u i sl su smesne. Bas ta dva univerziteta razmisljaju da u POTPUNOSTI UKINU bilo kakve skolarine, i da placaju (odabranim, jasno) studentima da studiraju kod njih, te da se potpuno zatvore za bogate. Kada se ima fond od ca 5 BILL $ (Princeton), jasno je da ti nista vise ni ne treba.

4) Osim toga, 85 000 dinara - za sta? Gde je odredba kojom se tacno definise sta dobijes kada platis?

Luka

pre 17 godina

Stdiranje i jeste skupo.Ja sam na filoloskom faluktetu i na njemu,ako je student samofinsirajuci, on mora pored skolarine da plati i ispite ciji se cenovnik krece:
250 dinara ako je se ispit sastoji samo iz pismenog ili samo iz usmenog dela
500 dinara ako se ispit sastoji i iz pismenog i iz usmenog dela
700 dinara ako polaze posle treceg puta bez obzira da li je ispit samo pismeni, samo usmeni ili se sastoji iz pismenog i usmenog dela. Tu treba uracunati i novu taksu od 20 dinara po vrednosnoj prijavi (od 250,500 i 700 dinara) koju uzimaju za svoj lopovski fond. I tu se slivaju milijarde dinara, a mi nemamo nikakve uslove za studiranje.

zoki

pre 17 godina

neka dinkic izdvoji koji iz nif koji milion u fond za studentskes kredite. pa neka studenti konkurisu za kredit koje ce kada zavrse skolovanje vracati uz neku kamatu, isto kao moje dete koje ima istu obavezu sledecih 15 god. i mi smo kao roditelji uzimali kredit da bi nam dete studiralo.i sada gle cuda tu sitnicu otplacujemo zena i ja roditeljski kredite, a deca svje studentske sledecih 15 god. problem kvaliteta fakulteta i zaposljavanja je drugi vazan problem. ovde u usa student zna ,da ako zavrsi npr. harvard university dobija posao 6 mes pre zafrsetka fakulteta i to na visokioj funkciji u najvecim kompanijama,plata do neba. ostale beneficije pamet da ti stane.sto to nije izvodljivo u srbiji. moze dinkic ako se zauka.zna on ovaj sistem bolje nego ja koji zivim u ovom prokletom kapitalizmu.

Biljana

pre 17 godina

Ne mogu da verujem da neko komentarise u smislu idi radi pa zaradi za studije, te tako ti je na zapadu, kapitalizmu itd. Ja studiram u inostrnstvu, konkretno u Finskoj i skolarinu kao strani student ne placam. Ovde i stranci studiraju o trosku drzave a o njihovim drzavljanima ni ne zelim da pricam kakve sve povlastice imaju i koliki su im studentski dzeparci. Svaki njihov student (bilo da su mu mama i tata bogati ili siromasni) primaju studentski dzeparac,te nadoknadu za smestaj i hranu. U zapadnoj Evropi se isto studira za skoro dzabe ili nesto novca. Naravno strani studenti placaju. Skolarinu placaju samo bivse komunisticke, socijalisticke i koje kakve zemlje i imaju sistem samofinansiranja i na budzetu. Zato podrzavam protest jer je vreme da se stavi tacka na pljacku. Ili jos bolje dragi moji studenti konkurisite negde za studiranje u inostranstvu jer ce vam doci na isto bilo da studirate u svojoj zemlji ili negde vani. Finska 2008 uvodi skolarinu za strance zato pozurite. Sve sto vam treba jeste znanje engleskog jezika i dobre volje!E i da ne zaboravim sa 350 evra (bez duvana) se moze preziveti (troskovi studentskog doma ukljuceni u ovu cenu)

Ivanho

pre 17 godina

Bilo je nekada davno kada su i u celoj zapadnoj evropi fakulteti bili puni kao što je to danas kod nas. U zapadnoj evropi danas fakulteti su poluprazni. Tražili smo demokratiju i to je rezultat, to vam je kapitalizam, a u kapitalizmu nema se vremena za dangubljenje, nego se uči preko noći i radi preko dana ko hoće već da studira. I Druga stvar, zemlja bi propala bez mlade radne snage tako da nemože više da se samo studira i u potpunosti pozdravljam novi zakon koji će sprečiti postojanje večitih studenata. Što se tiče školarina na zapadu, 40.000 evra košta 1 godina studiranja na medicinskom fakultetu, a prosecne plate su oko 4000 evra, pa vi vidite!

Djuro P.

pre 17 godina

Za vreme komunizma je bilo jeftino skolovanje,i iskolovalili smo doktora seselja,milosevica i njima slicne,i sta sad imamo od toga,sve treba da ima svoju cenu,neskoluje se neko da bi meni ili mom tati bilo jeftinije ziveti,vec da bi taj koji sada zeli da se skoluje imao veliku platu kad zavrsi fakultet,vozio dobra kola,imao dobru kucu i slicno,znaci fakultet je neka vrsta ulaganja u vas privatni posao,dakle sto bi ja placao porez za necije licne privatne interese?

Gojko

pre 17 godina

Neznam zašto uopšte spominjete Švedsku što se tiče besplatnog studiranja. Pa oni su ljudi zemlja bog i batina ne samo za Srbiju nego i za mnoge druge bogatije zemlje od nas, a nalaze se u EU. Oni nisu imali nijedan rat u svojoj istoriji i nevidim da ste baš u potpunosti u pravu što se tiče školarina u Srbiji. Studenti se žale kako nemaju kvalitetna predavanja, imaju problema sa bibliotekom, nemaju kvalitetne i poznate knjige koje bi im trebale za učenje. Platite onda malo veću školarinu i nema problema.

Melanija

pre 17 godina

Srbijo! nisi u situaciji da se poredis sa Svedskom i njenim sistemom vrednosti! A ni sa visko razvijenim kapitalistickim zemljama!
Sto se tice skolarina na Univerzitetima prihvatite ih kao prelazno resenje izmedju "besplatnog" i preskupog skolovanja u zemlji tranzicije, siromasnoj i jadnoj u svakom pogledu...

T.

pre 17 godina

Ja sam svojevremeno izracunao da mi se vise isplati da pare koje bih ovde morao da platim za postdiplomske studije potrosim na odlazak napolje, negde gde je postdiplomsko skolovanje besplatno (inace, to je *vecina* zemalja u Evropi) a da te pare koje bih dao za skolarinu potrosim na sebe. Toliko o besplatnom skolovanju u Srbiji.

zoran

pre 17 godina

usrbiji je visoko obrazovanje na veoma niskom nivou. treba para da bi se radila istrazivanja, a drzava ne treba i ne sme da finansira fakultete gde 90% studenata bleji poo 10 godina i nikada i ne zavrsi fakultet. u americi, na primer, malo bolji fakulteti kostaju i po 15000 doalara, a privatni i po nekoliko puta vise, godisnje. drzava placa 2/3 troskova (na drzavnim univerzitetima), a na studentima je da obezbede ostatak para. vecina studenata, osim studija, ima poslove. i ne, gospodo studenti, nisu to poslovi u NASA-i ili u nekom oblakoderu. vecina studenata rade kao konobari, u restoranima brze hrane, ili u nekoj fabrici, da bi mogli da plate skolovanje.
mislim da kod nas nikad nivo obrazovanja nece biti na nivou na kom je na nekom pristojnom univerzitetu na zapadu, ali moramo da se trudimo da studentima i profesorima koji stvarno zele nesto da rade obezbedimo dobre uslove za rad i sto savremeniju opremu i literaturu, a za to, gle cuda, treba para.
ako ne zelite da radite i zaradite za fakultet, onda knjigu u ruke, pa se svojim uspehom izborite za stipendije.
pozdrav vecitim studentima.
zoran.
p.s.
budzet za ovu godinu, donesen pre nekoliko dana, mog univerziteta (26000 studenata) u americi je 890 miliona dolara, a dobar deo toga placaju studenti.

Dusan Bosnjak

pre 17 godina

Ovo je smesno, 85.000 dinara je dzeparac koji sluzi da bi se kupila uzina na Arhitektonskom fakultetu. Bar tako arhitektonski fakultet formira svoje cene. Salu na stranu, s jedne strane je tuzno sto bi tih 40-50 hiljada godisnje olaksalo zivot studenata filozofskog fakulteta, ali sa druge strane ta cifra stvarno zvuci smesno kad se uzme u obzir skolarina, sa recimo arhitekture 240.000 3 godine, pa onda neverovatnih 400.000 (CETIRISTOHILJADA) dinara za takozvani 'master'.
O cemu se ovde radi? Proizvodimo li prekvalifikovanu omladinu za rad u celicanama i seceranama?

Aleksandar

pre 17 godina

There is no such thing as free lunch. Neko mora to da plati, samo je pitanje ko i koliko. Ok, potpuno se slazem da su skolarine neprimerene opstem finansijskom stanju drustva i to mora da se smanji. S druge strane, fakulteti i onako jedva krpe kraj sa krajem, samo fali da opet drzava bude primorana da ih debelo finansira pa da opet imamo fakultetske bisere iz 90-ih kad su dekani placali privatno obezbedjenje da isteruju iz zgrade 'politicki nekorektne'.
Pa koje je onda resenje - jednostavno, drasticno smanjivanje broja redovnih studenata, odnosno studenata finansiranih iz budzeta/fakultetskih primanja. Tipa max. 50 po fakultetu. Najbolji zasluzuju da budu u potpunosti finansirani, ali cak ni to ne treba biti bezuslovno. Edukacija je investicija, pa onaj ko investira treba ocekivati nesto za uzvrat od toga - recimo te budzetlije bi morale prvo da odrade ono sto su potrosili za edukaciju. A ostali - well, ostali ce podeliti troskove pa ce ispasti daleko manja skolarina. A oni takodje mogu uzeti i kredite koje ce kasnije otplatiti stecenim znanjem. Uostalom, nije svako za fakultet!

U prolazu

pre 17 godina

Kratko: Studiram prava na drzavnom fakultetu u Becu. semestar mi kosta 15 evra (petnaest). U Beogradu je oko 20 puta skuplje. A kvalitet obrazovanja...hm,.. pa ima razlike.

raje

pre 17 godina

Sve ovo sto se moze procitati je zastrasujuce. Sve je odraz jedne zemlje u kojoj je korupcija, neznanje, gubitak svih vrednosti to sto dominira bez obzira o kojoj sferi zivota se radi. Zemlja je ostala bez najmanje dve generacije najboljih strucnjaka kao posledica proteklih nemira, ratova, osiromasenja. Ovde nije samo rec o visokom skolovanju. Tu je celo obrazovanje koje je ispod svakog nivoa. Covek je uzasan pesimista kad sve ovo procita i vidi. Samo promene u drustvu i ulaganje u obrazovanje je spas ove zemlje.