Petak, 12.05.2006.

08:11

Iz Srbije na Sorbonu bez prijemnog

Privatna beogradska gimnazija Ruđer Bošković dobila međunarodnu akreditaciju.

Izvor: B92

Iz Srbije na Sorbonu bez prijemnog IMAGE SOURCE
IMAGE DESCRIPTION

57 Komentari

Sortiraj po:

Sasa

pre 17 godina

Buduci da ja kao lekar ima platu 27000 din, naravno da takvi kao ja ni u ludilu ne mogu da svoju decu upisuju u takve elitne skole. To su skole za nase estradne zvezde,"biznismene" koji su bogatsvo stekli dok su ostali slali svoju decu u rovove,a danas poput Vucelica salju svoju decu da se skoluju u zapadnim zemljama protiv kojih su nas vodili u "oslobodilackim ratovima". Samo me zanima dokle ce glasacka masina u Srbiji da naseda na predizborne lazi tih "patriota".

asav

pre 17 godina

Prosta računica kaže da tih 160 učenika školi donosi 1.800.000 evra godišnje. To je ogromna lova koju neće znati gde da potroše, makar sve đake vodili na 1-mesečnu ekskurziju u London...
Da ne govorim da tim parama mogu da se finansiraju bar 3 agencije za politički marketing u SAD-u...

Ac.Uk

pre 17 godina

Cista besmislica, direktna prolaznost u Oxbridge-u niti bilo gde drugde u UK ne postoji, progledace kroz prste mozda Prince Harry-ju, ili nekom detetu toga ranga koje dolazi sa Etona. Beogradske privatne gimnazije, kao i privatni univerziteti su azili za zbrinjavanje lenje a bogate dece, to je svakome jasno. Inace, privatno obrazovanje drugde u svetu nije hrdjavo, stavise, u USA ono jeste garancija kvalitetnijeg studiranja...
Ac.Uk

Zoki, Vancouver

pre 17 godina

Ovakve skole deci obicno sluze pre svega za izgradnju poznanstva koja ce im kasnije pomoci u zivotu. To sto je ova skola u Beogradu skuplja od elitne privatne skole u Vankuveru, samo govori o mentalnom sklopu srpske "nove elite". Lakse se trosi novac koji se lako i brzo zaradi, ali u svemu tome bi trebale da postoje neke granice pristojnosti i racionalnosti.
Upravo nedostatak pristojnosti i racionalnosti dovodi u pitanje izgradnju poznanstva kao osnovni smisao ovakvih skola. Ako nastavi ovim tempom bahatosti i iracionalnosti, srpska "nova elita" ce pojesti sama sebe pre nego sto njihovi potomci dobiju sanse da iskoriste medjusobna poznanstva.

Ohio State

pre 17 godina

Kako bre, ne treba da se polaze prijemni ispit!? Zna se da se u Americi mora jako dobro proci na SAT testu i tu nema nikakvog govora odakle dolazis i iz koje si skole. U Americi ima na stotinu takvih srednjih skola i svi oni moraju da polazu SAT. Ali, svaka im cast u Rudjer Boskovicu, nema sta 12 soma je ipak mnogo za nasu malu Srbiju.

Zoran

pre 17 godina

Ovo je cista reklama, otprilike nivo reklamiranja "caja koji leci maligne bolesti". Prvo, o kakvoj vi to prohodnosti govorite? Da li znate kako se neko iz Srbije, Bugarske ili Hrvatske upisuje na univerzitete koje pominjete? Deca iz Srbije koja odu u Veliku Britaniju (posto pominjete univerzitete u toj zemlji) se racunaju u "oversees" (znaci, neko ko dolazi "preko mora", tj stranac) i bivaju upisana gotovo bez izuzetka ako plate skolarinu. Skolarine se krecu od 8-19 hiljada funti, zavisi od smera i univerziteta. Radio sam 4 godine na Univerzitetima u Velikoj Britaniji i prvi put cujem da za tu "direktnu prolaznost". I pri tome, na nekim smerovima u Kejmbridzu gde sam radio, skolarina cak i za strance ispadne nesto manja nego u toj vasoj "cuvenoj" gimanziji za domace. Drage tate i mame, ako vam se bacaju pare, vi placajte 12 hiljada evra za skolu koja ima "direktnu prolaznost".

Ticky

pre 17 godina

Pametan čovek sa mnogo manje para zna da iskustvo življenja u inostranstvu njegovom detetu može da znači isto kao i diploma stranog fakulteta. Stoga će dati svom detetu mogućnost da za mnogo manje para studira ono što želi svaku godinu u nekom drugom evropskom univerzitetskom centru. Pa će njegovo dete posle prve godine završene u Parizu, druge u Beču, treće u Londonu i diplome dobijene npr. u Rimu znati ne samo engleski jezik već bar još jedan svetski jezik i imaće jasnu sliku gde i kako želi da živi i gde ne želi da se vrati.

Spidermen

pre 17 godina

Da, da... absolventi ovakvih gimnazija i "prestiznih" univerziteta ce vam se u skorijoj buducnosti kandidovati za mesto predsednika ili premijera drzave . Prepoznacete ih po skrivenom uredjaju na ledjima ispod sakoa i maloj , na televizijskom prenosu uzivo, jedva vidljivoj slusalici na uhu preko kojeg mu sufler porucuje sta treba da kaze ili kako da odgovori na postavljeno mu pitanje kontrakandidata !!! Ko su sufleri? Pa oni koji nisu imali lovu za ovakve "prestizne" gimnazije i znanje stekli sopstvenim trudom i radom ! Najvise sto mogu da dostignu u svojoj karijeri je da budu u marketinskom timu buduceg kanditata za predsednika! Svako poredjenje sa Bushom mladjim je slucajno i nenamerno!!! Glasaci, pak, imaju svu moc u svojim rukama - na zakazane izbore OBAVEZNO izadjes i NE zaokruzis nijednog od takvih a glasacki list ubacis u kutiju! Statisticki vrlo uspesno - najefektniji nacin da takvim akademskim idiotima porucis sta o njima mislis!!!

sandra britanija

pre 17 godina

1. U UK NE POSTOJI prijemni!
2. NE postoji stvar kao direktna prohodnost, svi idu kroz istu proceduru
3. Od 8000 do 9000 funti kostaju tuition fees (troskovi studija) za doktorske studije u UK za overseas students (znaci i nas jer nismo u EU)
4. Kad se ova cifra prebaci u Evre jasno je da toj deci nece ni trebati Univerziteti u inostranstvu jer ocigledno doticna gimnazija ima isti kredibilitet :)
5. Radi se o ozbiljnom fenomenu koji se zove obrazovanje za privilegovane a oni siromasni a to je vecina iako su talentovani mogu sa se okace o klin, sto pokazuje da ovo zaista JESTE klasicno sisanje budala jer da im je do talenta ne bi ni imali ove tarife
6. Svi nasi talentovani mladi ljudi mogu da dodju do studija na prestiznim Univerzitetima i bez ovakvih likova i budu stipendirani.
A NASE DZUDZE U VLADI sto primaju plate za poziranje bolje da urade reformu skolstva koja ce ovoj zemlji vratiti dostojanstvo i obrazovani sloj. umesto sto Srbiju pretvaraju u Tajland- to jest izvor ropske radne snage
SRAMOTA!!!!!!!!
Pozdrav iz Britanije

pera zdera

pre 17 godina

Osnovno i srednje obrazovanje je postalo biznis, kao i mnogo sta drugo sto je ranije bilo u iskljucivom domenu drzavnih usluga. To je rezultat trzisne privrede koju smo svi trazili i bespredmetno je sada ljutiti se kako nesto mnogo kosta ili izjavljivati kako ne treba imati poverenja u privatne skole (narocito oni koji su otisli da studiraju po svetu).
Ono sto je potrebno je da se u novonastaloj situaciji sa mnostvom privatnih skola, gimnazija, i fakulteta od kojih neke zaista sluze samo za 'pranje para' raznoraznih mafija, uspostavi regulativa. Drzavne institucije treba da garantuju da svaka skola, na osnovu programa i inspekcija nastave, pruza zahtevani minimum kvaliteta za odredjeni nivo skolovanja, a u saglasnosti sa usvojenim generalnim programima skolstva.
Uz to, bilo bi jako dobro da se uspostave rangiranja skola, kako bi neupuceni roditelji mogli da se obaveste koje su skole zaista dobre, a koje imaju samo dobru reklamu. To rangiranje moze da bude radjeno u ministarstvu, u nekoj paradrzavnoj agenciji (tipa prosvetnih saveta) ili od strane nevladinih organizacija koje se bave problematikom skolstva. Npr. ako u Americi zelite da upisete dete u skolu (osnovnu, srednju, fakultet) a ne znate koje skole su dobre u tom gradu, bilo privatne ili drzavne, mozete otici na nekoliko web-sajtova koji rangiraju skole. Rangiranja su prilicno objektivna i daju podatke o tome koliko je dece uspesno polozilo nacionalne testove matematike ili citanja, koliko se dece uspesno upisalu u visi stepen skolovanja (npr. iz srednje na fakultet), koliki je odnos ucenika/nastavnika, itd. Na osnovu takvih podataka, roditelji mogu da odluce u koju skolu bi da posalju dete, a u zavisnosti da li ce ga skola primiti i da li ima dovoljno para za skolarinu ako je skola privatna. I svako moze da odluci da li ce dati 1000 ili 10000 eura/dolara za privatnu skolu ako je ona samo marginalno bolja (ili cak losija) od drzavne skole u tom kraju.

Gavrilo, Oxford

pre 17 godina

Kao neko ko radi intervjue za upis na Oxford, kazem da je ovo notorna glupost. Ne postoji skola sa direktnom prohodnoscu za Oxford. Oxford ne upisuje studente na osnovu prethodnih skola, vec ISKLJUCIVO na osnovu intervjua. Naravno, mi koji intervjuisemo mozemo imate neke predrasude na osnovu kojih mozemo dati prednost ili ne kandidatu iz pojedinih skola, ali cinjenica da se placa ovolika skolarina je, barem kod mene i vecine mojih kolega koje znam, vise minus nego plus, jer znaci da je kandidat vise forsiran. Naravno, ako dolazite iz Srbije, ne samo da morate proci prijemni intervju na Oxfordu, vec i debelo platiti skolarinu da biste zaista i postali student. Gavrilo, Oxford, UK.

sasha

pre 17 godina

Ako neki roditelji zele dati 11,500 EURA za obrazovanje njihove dijece to je njihova stvar. Ne vidim nista lose u tome. Naprotiv, raznolikost u obrazovanju je dobra stvar za drustvo. Bolje nego da svi idu u drzavne skole gdje svi uce jedno te isto po istim metodama i gdje se od ucenika samo stvaraju konformisti.

Relja, Kembridz, Engleska

pre 17 godina

Student sam prve godine univerziteta u Kembridzu, a brat mi je zavrsio Oksford. Zavrsio sam Matematicku gimnaziju u Beogradu (kao i moj brat), prijavio se na Kembridz i oni su me pozvali tamo na razgovor. Pretpostavljam da nisu imali pojma o tome sta nase ocene znace (u ostalom, kod nas se prilicno razlikuje od skole do skole stvarna tezina tih ocena..), ali su me primili (i dali mi punu stipendiju) na osnovu tog razgovora. A inace, NIKO se ne prima bez tog razgovora (u kojem ti pricas sa profesorima i radis zadatke pred njima), tako da ovo "direktno bez prijemnog ispita" totalno nema smisla. Jedino je moguce da ovo znaci da ce sada oni imati neku ideju o tome sta znace te ocene, ali opet - ako se ti ne pokazes dobro na tom razgovoru, nece ti nikakve ocene na svetu pomoci. Pominje se i prognoziranje ocena i potvrdjivanje od strane skole - to sam ja isto bez problema obavio u Matematickoj gimnaziji..
Inace, imam i 2 druga u Americi - na Harvardu i Prinstonu (jedan zavrsio Matematicku gimnaziju u Beogradu, a drugi u Nisu), i znam kako ide prijavljivanje i za Ameriku. Oni polazu nekoliko testova i na osnovu toga se primaju, tako da opet tekst nema smisla osim ako u maturu ukljucuju te testove (sto cisto sumljam posto se u istoj recenici pominje Oksford i Harvard, a procedura prijavljivanja na te fakultete je potpuno drugacija..).
A usput, uvek sam bio skeptican prema privatnim fakultetima/srednjim skolama.

strahinja

pre 17 godina

Meni ovaj grb skole vise lici na neku lose zamisljenu policijsku znacku. Cim vidis da neko uzima tolike pare od ucenika a nije sposoban da plati pristojnog dizajnera da mu uradi normalan logo... znaci definitivno nije sposoban ni da ti djeci osigura pristojno obrazovanje.
Druga stvar.. .nisu ni ti roditelji budale - ne salje niko tamo djecu da bi kasnije isli na Oksford vec da bi se druzili sa djecom slicnih ekonomskih mogucnosti... po sitemu Mikin sin i Zikina cerka, ja tebi gradjevinsku dozvolu, ti meni 16 tona betona. Tako se skolarina najlakse isplati.

Matoro Zakeralo

pre 17 godina

Mislim da nije bilo jasno receno o cemu se zapravo radi i kakva je ta medjunarodna matura ciju su akreditaciju dobili u Rudjeru. Rec je verovatno o International Baccalaureate programu koji pruza odredjene prednosti pri daljem skolovanju, ali ne radi se ni o kakvoj direktnoj prohodnosti na nacin kako se to kod nas tradicionalno podrazumeva. A da bi skola dobila dozvolu za rad po programu International Baccalaureate i pravo da dodeljuje diplome, mora da zadovolji vrlo stroge uslove. Detalje mozete naci na sajtu organizacije koja se time bavi: http://www.ibo.org/.

nemasvetosmisla

pre 17 godina

Moje postdiplomske studije u USA na prestiznom privatnom institutu su kostale oko $55,000, skoro kao i ova srednja skola. Ali za taj novac sam ja mogla da zahtevam bilo kog profesora sa bilo koje strane sveta, skola mi je to obezbedila. Sta ce ova deca u RB dobiti?

Minuteman

pre 17 godina

Mnogima od nas su na raznorazne nacine pare "pojeli" bas ovi sto sada imaju da plate 11500 Evra za godinu gimnazijskog skolovanja. Zato, da se ja pitam- mislim da je skolarina previse jeftina. Cena treba da bude kao na Harvardu. A kada se pojave sa diplomom "elitne gimnazije" na vratima Sorbone, da se upisu "direktno- bez prijemnog"... E onda malo neka i oni prodju kao nasi obicni gradjani sa Dafinom i Jezdom...

Maja

pre 17 godina

zavrsila sam srednju skolu u SAD-u i fakultet, zajedno sa magistarskim studijama, i neka roditelji ove dece koji su spremni da daju toliki novac ne prave gresku i salju decu u ovu skolu u BG-u, vec nek ih posalju u SAD ili Evropu, manje kosta i vise se isplati, modernija nastava, engleski se non-stop prica, praksa je omogucena...itd...Takodje, cista je laz da nije potreban prijemni za fakultete u SAD-u (ne znam za ostale zemlje), jer je potreban prijemni za strance TOEFEL, a preporucuje se i SAT ili ACT test gde se polazu engleski i matematika...jedan od ova tri prijamna ispita je neophodan za upis na fakultet, bez obzira kakve ocene imate u srednjoj skoli...naravno, tu je i intervju na koji se ide, pa esej o studentu, koji student mora sam da napise...itd....

Beogradjanin

pre 17 godina

Rado cu poslati svoje dete u Rudjera Boskovica i jako mi je drago sto imam takav izbor. Mislim da nije ni preskupa u poredjenju sa zapadnim, a nije nista gora. Privatni sektor ce imati vitalnu ulogu u obrazovanju, kao i u Americi ili Britaniji. Treba da saljemo decu u najbolje skole koje mozemo da platimo.

Bata

pre 17 godina

Skoro smo za Skupstinskom govornicom culi da sef jedne poslanicke grupe u skupstini za svoju cerku placa 42000 necega, evra ili dolara za godinu dana skolovanja u Svajcarskoj. Posto njega niko i ne sme da pita odakle mu pare zasto mi da to pitamo roditelje ucenika ove gimnazije. Te su pare ostale u ovoj zemlji na ovaj ili onaj nacain. Mustikla i Bogoljub su za svoju decu otvorili sve od obdanista do postdiplomskih studija. I da li se neko seca kakvi su djaci bili njihova deca.
Narod vise 'brine' s kim su proveli noc.

Sasha

pre 17 godina

Jedna godina na Harvardu kosta 150.000 $ ako niste stipendirani, tako da i ceo zivot stedite nece vam biti dovoljno.A upis bez prijemnog nek zaborave.A ti ucenici sto im roditelji placaju tolike skolarine nikad nece ni zavrsiti na nekom prestiznom Univerzitetu jer to njih i ne interesuje. A i zasto bi ih interesovalo kad roditelji imaju koliko imaju.

tesla

pre 17 godina

SVAKA diploma gimnazije iz Srbije daje sansu da se prijavite na bilo koji svetski univerzitet. Vecina svetskih univerziteta ne organizuje prijemne ispite vec samo trazi da polozite proveru znanja jezika (TOEFL i slicno).Razume se, univeziteti primaju studente sa najboljim ocenama, biografijama i preporukama. Zbog svega iznetog, nacin reklamiranja preskupe privatne gimnazije u Beogradu predstavlja cistu PREVARU i sa zadovoljstvom cu ih prijaviti tuzzilastvu.

BankerUK

pre 17 godina

Zanimljivo da u Britaniji ne postoji ni jedna srednja skola (privatna ili drzavna) koji garantuje upis na univerzitet, a u Beogradu je tako nesto moguce.
Mislim da je gospodin nesto pobrkao; ili su mozda i top fakulteti na zapadu odlucili da se 'omrse' od nasih bogatasa, sto ne bi bilo cudno. Ipak su to, na zalost, komercijalne organizacije.

Nadezda

pre 17 godina

Da ne pricamo price. Taj kome roditelji u Srbiji placaju 11500 eura godisnje da ide u srednju skolu, njemu ce platiti i skolarinu na Oksfordu i Kembrdizu. Dakle, oni se tamo nece upisati zato sto su briljantni ucenici, vez zato sto mogu da plate. A oni koji vrede ce da dobiju stipendije da tamo studiraju. Ja sam recimo dosla u Kembridz 2000 na postdiplomske studije pravo sa Beogradskog univerziteta. U to vreme plata mojih roditelja (zajedno) nije bila dovoljna da kupim autobusku kartu od Londona do Kembridza, ali sam na svu srecu imala punu stipendiju. I nisam bila jedina, ima nas ovde dosta koji smo svi prosli kroz obican srpski obrazovni sistem, ali je svet imao sluha za kvalitet. S druge strane bilo je ovde mnogo i onih koji su ovde stigli preko maminih i tatinih para, a vecina se u medjuvremenu vratila u Beograd, gde se sada bave ili "biznisom" ili politikom...
Ovo samo pisem da se ne obeshrabre sva ona deca koja ne idu u "elitnu" Rudjer Boskovic gimanziju...

Krsljanin

pre 17 godina

Isticanje programa i stecenog znanja u ovim skolama zamagljuje glavnu svrhu ovih skola. Ovo su skole za decu elite i glavno znanje koje se u njima stice je upoznavanje i uspostavljanje veza izmedju ove dece koji ce u buducnosti, zbog uticaja kapitala svojih oceva, a ponekad i licnih sposobnosti, dospeti na visoke polozaje. Ova deca ce se ponasati kao i deca na Zapadu koja pripadaju "old boys club"-ovima. Oni ce pomagati jedni drugima da stignu do najuticajnijih polozaja. Njihovi ocevi ce jedva cekati da zaposle nekog druga svog deteta i da tako sitre uticaj svoje investicije. U pitanju je klub ljudi istog interesa, a ne nekakvo znanje. To je kao neka mala masonska organizacija. To je glavni razlog za ovakve skole, i one moraju biti skupe da eliminisu one koji bi pokusali da udju u njih a da nemaju potrebnu ekonomsku moc da bi bili vredni clanovi kluba. Znanje i sposobnost bez para nije kvalitet za koji su ove skole zainteresovane niti je to njihov cilj. Ako dublje analizirate cuvene univerzitete na Zapadu, videcete da tu nije u pitanju razlika u znanju koje sa na njima stekne nego ime univerziteta i vrata koja se otvaraju njihovim studentima. Danas se univerziteti mere po broju uticajnih ljudi na uticajnim mestima, a ne po znanju njihovih diplomaca.
Zamislite, da odlucujete o prijemu vise kandidata sa istim kvalitetima ali jedan ima diplomu iz iste skole kao i vi. Ko ima najvece izglede da bude primljen?

Aleksandar

pre 17 godina

E, je l' zna neko za slucaj da je neko u privatnoj gimnaziji ponavljao ili bio izbacen?
A sto se tice komentara o tome kako roditelji trebaju stedeti od prvog dana za skolovanje svoga deteta, pa ispada da je mesecno potrebno ostaviti 150-200€ u banci (btw. ko je pre 16 godina imao ista u banci taj je bez toga ostao) i taman kad dete treba da upise srednju - parica ce biti. No, hajde da to prosirimo na celo skolovanje - recimo u OS Milos Crnjanski je skolarina 6500€ po godini, sto za 8 godina iznosi 52000€. Pa dodato na ovu cenu iz R. Boskovica, sveukupno osnovno obrazovanje vaseg deteta kosta - 98000€. I to pod uslovom da ne ponavlja ni jednu godinu (sto se i onako nije jos kod nas desilo u privatnim skolama). Ako uzmemo da vam je plata 1000€, sto je odlicna plata za ovu zemlju, i ako odvajate za dete pola te plate, i dalje ostaje stednja od 15 godina pre nego sto dete i podje u skolu (ili oko 10 godina ako racunamo da se ne placaju srednja i osnovna odjednom). Sto znaci da vi morate poceti sa stednjom od 500€ mesecno par godina pre nego sto uopste i napravite dete. A sta ako imate dvoje dece? I koliko ljudi znate koji ima 1000€ platu u ovoj zemlji? I na kraju, koliko normalnih ljudi znate koji bi svoje dete poslali u domacu elitisticku skolu sa obecanim ekskurzijama po inostranstvu, kad vec mogu za isti novac da posalju to dete u takodje elitisticku skolu bilo gde u Evropi?

Aleksandar

pre 17 godina

Ljudi koji mogu da izdvoje 11.5k evra za godinu dana skolovanja svog deteta (i to osnovnog skolovanja posto je srednja skola davno postala osnovno obrazovanje) ne moraju previse da brinu za to gde ce im dete studirati. Stavise, to dete nece ni morati da studira - nasledice bizMis od caleta... I onako niko (ko je zaista zaradio doticni novac pa zna koliko isti vredi) ne bi svoje dete poslao u takvu svojevrsnu rip-off skolu, kad za isti, cak i manji, novac moze svoje dete poslati u slicne prestizne privatne skole sirom Evrope, gde dete ne bi steklo samo obrazovanje vec i prosiriti horizonte i steci kulturu koju je na ovim prostorima nemoguce steci.

alexaNS

pre 17 godina

Gadljiv sam na privatne skole i privatne fakultete. Sobrona i Oxford su nekada bili fakulteti, sada su samo jedan biznis, nista vishe od toga. Jedino mi na zivce idu ovi ministri pa su tako skolarine za drzavni i privatni skoro izjednacene, da ne verujes!

Milica

pre 17 godina

Pa ja sam zavrsila nasu najobicniju srednju i nas drzavni fakultet i trebalo bi da idem u inostranstvo na studije. Doduse nece biti Sorbona, ali da imam te pare njih bih sad ulozila u Sorbonu a ne dok sam u srednjoj. Ali OK u ovu skolu ne idu obicna deca tako da je rasprava malo besmislena. I na zapadu postoji takva razlika medu skolama, samo mi malo treba da naviknemo na to.

laki

pre 17 godina

Ovo je dobar signal policiji i zakonodavstvu da ispita poreklo imovine roditelja "ucenika".
Radim i zivim u inostranstvu, po struci sam ing. elektronike, zavrsio u Nisu. Koliko znam ovakve skolarine ne postoje zapadno od Balkana. Nasi fakulteti su Ok ali problem je sto nema privrede i industrije gde bi studenti u toku studiranja sticali praksu. U svim uredjenim zemljama kadar se skoluje prema potrebama ekonomije i privrede zemlje. Normalno je da Univerziteti tesno saradjuju sa firmama iz iste oblasti pa kad zavrse ljudi vec imaju poprilicno dobru praksu.
Ovo je smesno sta se kod nas prodaje, kladim se da u pozadini svega na dobroj distanci stoji nas Mladjo.

Renato

pre 17 godina

Kada smo kod cene... 11500€ je malo previse za Srbiju, i jasno se vidi ko ce tu da se skoluje... ali i sa druge strane mi je veoma poznato kako se krecu cene u privatnim skolama, jer eto ja predajem vec pet godina u (privatnoj) americkoj medjunarodnoj skoli u Becu, koju pohadja oko 900 djaka... i cena je 15000€ po godini... a u USA su cene od 8000-15000$, bar kako mi roditelji mojih ucenika kazu. No, ko moze da priusti... neka izvoli:)

nsv

pre 17 godina

Mislim da je danas obrazovanje biznis kao i svaki drugi. Znaci, na zapadu, a pre svega u English speking counries potpuno komercijalizovana delatnost koja se zasniva na marketingu i zakonima ponude i potraznje. Diploma sama po sebi ne garantuje uspeh. U svakom slucaju je znacajna referenca u biografiji. Za kvalitetno obrazovanje danas nije dovoljna a cesto nije ni neophodna dobra skola. Znanje engleskog i sluzenje Internetom se podrazumevaju.

poznavalac prilika

pre 17 godina

Evo jos jednog "sisanja ovaca" kojima je malo runa (para) preteklo. Nikakva srednjoskolska diploma ne moze da vam osigura prijem na bilo koji od navedenih univerziteta. Na univerzitetima u SAD, Kanadi, Britaniji i vecem delu Evrope se ne polaze prijemni ispit. Svako sa srednjoskolskom diplomom moze da se prijavi, dakle "ima prolaz" na bilo koji univerzitet, ali nikome sama diploma ne garantuje upis. Potrebno je tu malo vise od toga, npr. novac, nagrade sa madjunarodnih takmicenja, itd. Prema tome, ova zvaka oko gimnazije RB nece biti dugog veka. Usput, evo liste 500 najboljih univerzitata sveta:
http://ed.sjtu.edu.cn/rank/2004/top500list.htm
Mozemo da se ne slozimo oko metode rangiranja (koja favorizuje Nobelove nagrade, i generalno prirodnjacke discipline), ali u svakom slucaju Sorbona nije medju prvih 100 univerziteta pa taman da se svi na glavu postave.

Misha

pre 17 godina

Ah dragi sunarodnici sta se jedite,pa to je NOBLES sto rece gospodja ministarka. Pa sta kosta da kosta,pare ionako kapaju za neke da ne znaju sta ce sa njima. Barem cemo ih ovde imati i placat ce poreze umesto kao dosad sto im deca sa vrecama novca idu po belom svetu i placaju nekom drugom porez.

Ivana

pre 17 godina

Radila sam u jednoj od privatnih gimnazija kao profesor dva semestra. iz protesta sam napustila taj posao. Ne bih ni neprijatelju preporucila da tamo upise svoje dete.
Privatne skole su neshvatljiv bizniz za neupucene. Biznis koji je black-box za placanje poreza i biznis koji pokriva neverovatno nepedagoski rad sa decom.
Ako vi kazete deci da ce najbolji otici preko leta petnaest dana u Englesku da bi ucio jezik, a na leto ode dete ciji roditelji najvise plate, kakav model ponasanja nuditi deci za ugled?
Ovo je jedan od ''laksih'' primera!

Milos

pre 17 godina

Moj komenatar je samo indirektno vezan za gimnaziju. A vise za placanje skola. Ja imam prijateljicu u SAD-u koja je iz siromasne porodice koja nije bila u stanju da plati njeno skolovanje. Ona je zato podigla kredit za skolovanje. Taj kredit je placala do prosle godine a on iznosi koliko i kuca na periferiji grada u SAD-u. Srbi-znanje je moc, moc ima svoju cenu. Umesto Skode na kredit kupite detetu mogucnost da nesto nauci. Sledece, ako imate dug imate i razlog da radite. Ako vam je drzava platila skolovanje sedite kod kuce i cekate da vam drzava obezbedi posao, i to je problem Srbije.

mali marinko

pre 17 godina

Pa što ste svi napali čovjeka? Jasno je da nema toliko mjesta u školi da bi primio sve zainteresirane. Dakle mora ograničiti broj zainteresiranih a najbolji način za to je cijena. Da bi za 18 god. (jer zadnja rata dolazi tada na naplatu) imali 46000€ dovoljno je ulagati na oročenu štednju 150€ mjesečno (uz pretpostavku prosječne kamate od 4%). Nije malo ali pitajte se koliki su vaši poznanici digli kredit za auto kojeg plaćaju otprilike 200-250€ (da ne govorimo o potrošnji goriva, tehničkima, temeljnom osig., kasko osig. ...)

Posmatrac, NL

pre 17 godina

U Srbiji je zadnjih desetak godina veoma primetan trend otvaranja privatnih institucija namenjenih novopecenim bogatunima i njihovoj deci. Radi se o bezocnom "shishanju" ljudi koji imaju para kao pleve, vile, automobile i sve ostalo, ali bi najvise voleli da imaju pametnu i sposobnu decu (sto obicno nije slucaj). Na zalost (ili na srecu), biologija ne podleze trzisnim zakonima, ali ljudska sujeta to nece da prizna. I eto nama privatnih skola gde godina kosta 11.000 eura. A deca koja odatle izlaze bi verovatno trebalo da budu redom nobelovci, akademici, ili barem neki drzavnici, ministri. Ja nista nemam protiv privatnih skola, to je super, i vrlo je pozitivno da se unapredjuje obrazovanje u Srbiji, ali ovo je samo jedan simptom totalno poremecenih odnosa u drustvu. Niko ne prica kako se ulazi u tu skolu? Koja je selekcija? Sta treba dete da poseduje (izgleda nista?), sem sto njegovi roditelji poseduju brdo para? Na kraju, zasto da se ne polaze prijemni ispit za fakultet, ako je ta skola vec toliko kvalitetna i deca koja izlaze iz nje buduci krem drustva? Zasto? Pa prijemni bi trebalo da bude trivijalnost za njih! Od skoro 40 ispita koje sam polozio na svom fakultetu u Srbiji, prijemni je bio ubedljivo najlaksi - i bio sam medju prvih deset studenata od preko 300 prijavljenih. Danas sam u inostranstvu, bavim se poslom za koji sam se skolovao. Neki moji poznanici, koji rade na poznatim univerzitetima po Evropi i SAD, su prosli isti put - niko nije isao u privatnu skolu, niti na Sorbonu ni Oksford. Svi smo vredno radili, ucili, borili se, i danas radimo u mocnim kompanijama ili na poznatim univerzitetima gde bi trebalo da dodju ta deca koja su toliko pametna i sposobna, da ni prijemni ne treba da polazu. Koji je to iskrivljen sistem vrednosti, i kakvo je to "uvlacenje" bogatim roditeljima, to je strasno.

Klasni Neprijatelj

pre 17 godina

U KLASNOM drustvu nemaju svi isti pristup obrazovanju ili zdravstvu. Elita odvaja svoje potomke na vrlo prost nacin: cenom.
Kao u elitnom restoranu: ne znaci da je tamo hrana 100 x bolja od dobrog restorana domace kuhinje, ali cena omogucava odredjenim ljudima da jedu u svom okruzenju.
I nista se vi ne sekirajte oko "dece mafijasa i tajkuna", oni ce postati mlada obrazovana elita koja ce onda da sprovodi zakone da bi zastitili poziciju koju su im roditelji obezebedili, pa cemo imati nasu aristokratiju, nase porodice Bush u Kenedi.

Franz Halezikakakpelaminazikofski

pre 17 godina

Gospodine Šarčeviću, ovo što ste rekli je vrhunski cinizam. Nemojte da nam pričate bajke za malu decu kad svi znamo kome su te škole namenjene: deci skorojevica i "biznismena" koji nemaju nikakve potrebe da štede pre 16. godine svog deteta jer su se "namlatili" para od ove jadne i napaćene zemlje. Preostala populacija ne može da skrpi kraj s krajem svakog meseca a kamoli da štedi. Onima koji su to i radili pre rata, upravo su skorojevići i "biznismeni" oteli pare. Zato ako već debelo zarađujete onda bar ćutite i nemojte da nas pravite budalama. Malo je degutantno.

Leonid

pre 17 godina

Ovo je zaista smesno. Radim u drzavnoj gimnaziji i znam ko odlazi u privatne skole. Deca koja beze ne uce i ne dolaze u skolu prelaze u takve skole kako bi zavrsili za pare. Posle upisuju privatne fakultete koje takodje debelo placaju ali zavrse samo pitam se kako. Zaista bi trebalo da se upita roditelj koji je u mogucnosti da svom detetu plati skolarinu od 11500 evra da li to njegovo dete zaista i nesto nauci.
Gospodu novinare pozivam da malo istraze kuda su otisla deca iz drzavnih skola pred kraj skolske godine i kako to da deca koja u istim tim drzavnim skolama ili su neocenjeni ili imaju jedinice preko noci postaju odlicni djaci. Istrazite samo malo po beogradskim privatnim gimnazijama pa ce te videti sta se radi i koliko se zaista uci.

Gordana

pre 17 godina

Za 11.500 Evra po godini možete da upišete bilo koji fakultet u svetu i još da vam pretekne para. Ovolika školarina za srednju školu je "porez na budale i skorojeviće" koji ne znaju šta će sa parama pa deci plaćaju da završe školu.

aleksandar

pre 17 godina

U Engleskoj ne postoji institucija prijemnog ispita na fakultete. Danas upisuju manje vise svakog koji hoce da plati tarifu za strance. Ali ko da je bitno, roditelji koji salju decu u ovu gimnaziju to sigurno niti znaju niti bi umeli da saznaju...

Nemanja

pre 17 godina

Kao neko ko i sam studira u inostranstvu veoma me raduje sto ce se (iako na mala vrata) Srbija konacno pribliziti svetu i sto ce neke nove generacije lakse razvijati svoje karijere.
Jedino me malo buni cena skolarine (11,500 Eura), s' obzirom na to da godina skolovanja na, vec pet godina najbolje kotiranom Ekonomskom i Pravnom fakultetu u Evropi, (Tilburg University, Holandija) kosta 6,000 Eura?!?! Da li to znaci da prostor, plate i ostali troskovi jedne gimnazije u Srbiji daleko premasuju holandske ili je u pitanju nesto drugo???
Konacno, ja sam zavrsio XI Gimnaziju i nakon toga sam polagao par testova (ukupna vrednost cca 800 Eura) da bih uspesno upisao (a evo i priveo kraju) studije. Imajuci to u vidu zanima me koja je ekonomska opravdanost te investicije?!?!

Skeptik

pre 17 godina

Ne razumem ljude koji odvajaju toliki novac za skolovanje deteta u privatnoj gimnaziji u Srbiji! NAravno, obrazovanje je vrlo bitno i ulaganje u obrazovanje dece je najbolja investicija. Ali, zar nije bolje i sigurnije poslati dete u neku prestiznu skolu ili faks u inostranstvu sa tradicijom i sa sigurnoscu da to nije "prodavanje magle"? Ne verujem da su te skole skuplje...

Univerzitetski nastavnik, USA/UK

pre 17 godina

Kakve gluposti! O kakvoj 'direktnoj prohodnosti' oni govore??! Da li uopste imaju pojma o procesima prijava i selekcije kandidata na univerzitete o kojima govore? Ako nemaju - onda im nije mesto u obrazovaju. Ako imaju (a pricaju ove bajke) - onda se svesno reklamiraju neistinama.

Natasa Draskovic

pre 17 godina

Cestitamo! Ovo je sjajan primer cemu treba okrenuti paznju: znanje i transfer znanja. Investiranje u obrazovanje i nauku je jedina prava kapitalna investicija. ROI (povratak, zarada na investiran novac) je neuporedivo najveca kada se ulase u znanje. Citava zemlja bi trebalo da se okrene ovome. Da, znanje je i biznis i to jako profitabilan i to je dobro. Jos jednom, bravo!

Ivana

pre 17 godina

Suprug i ja smo 1989.g. to i uradili, otvorili smo stednu knjizicu kada nam se te god. rodio sin. I znate sta se dogodilo sa tim novcem..? Pojela maca, sto bi se narodski reklo. Znate li kolika je bila inflacija 1992/93.g.
U slucaju deviznog racuna to bi se pretvorilo u staru deviznu stednju, a ova sukcesivna isplata u ovakvoj socijalnoj situaciji bi bila potrosena na elementarne porepstine deteta. Uostalom, bas je nas sin godiste koje se uklapa u ovu pricu i pitanje je koliko smo mogli da ustedimo od 1989. do bankarskog sloma u ovoj drzavi. Prema tome, sve su to prazne price za nas, obican svet, a u tu skolu idu "neka druga deca".

Thirn sa Vračara

pre 17 godina

Sve je to lepo gospodine Šarčeviću, ali ovo nije Amerika, i zna se čija deca mogu da plate 46.000 € za pohađanje gimnazije u Srbiji - samo deca mafijaša i novopečenih tajkuna. Priča o tome kako na Zapadu žive ozbiljni ljudi koji na vreme počnu da štede za školovanje svoje dece, i ne voze kola da bih ih školovali je krajnje licemerna za zemlju gde je prosečna plata 200 €, i u kojoj najveći broj ljudi nema ni da kupi novog Yuga, jer nema ni za odeću - pa školarina za školovanje u Vašoj gimnaziji je DVADESETOGODIŠNJA prosečna zarada u Srbiji ( što znači da bi za plaćanje školarine potencijalni prosečni roditelji morali da počnu da odvajaju celu zaradu PET GODINA PRE NEGO ŠTO UOPŠTE DOBIJU DETE ). Zašto lepo ne budete pošteni i iskreni da izađete i kažete - otvorili smo školu za decu lopova i mafijaša, koji će masno da nam plate da bi njihova lenja deca, bez mnogo rada i zalaganja, završila "elitnu" gimnaziju, a posle će im tate i mame i ovako i onako platiti neki domaći ili strani privatni univerzitet. Oni mladi ljudi koji zaista vrede će i sami, bez pomoći Vaše Gimnazije, naći put gde im je mesto - na najbolje univerzitete ove planete.

Srecno deco!

pre 17 godina

To je divna vest da bar neke skole kod nas imaju ambiciju da pruze visok standard obrazovanja. Medjutim, mora se reci da engleski univerziteti o prijemu studenata odlucuju posle intervjua a ne samo na osnovu ocena. Cak i oni sa najboljim ocenama - 'straight As' - cesto ne bivaju primljeni ukoliko se njihov performans na intervjuu ne dopadne. Postoji i kvalitativni kriterijum koji cesto prevagne. Dakle, ne treba deca da se zavaravaju - uspeh u 'Rudjeru' nista ne garantuje. .

Aleksandra K., Minhen,

pre 17 godina

Ocigledno je da jako mali broj roditelja moze svojoj deci da finansira ovakvo skolovanje. Ko moze kod nas da plati 11500Eur godisnje, moze verovatno bez problema da posalje decu bilo gde u inostranstvo.
Mnogo je bitnije da se ministranstvo prosvete pobrine da nase obrazovanje bude generalno priznato u Evropi, kao sto je to slucaj sa svim zemljama Evropske Unije, a ne da je potrebno polagati dodatne ispite, kao sto je to npr. u Nemackoj potrebno, da bi sa nasom maturom moglo da se studira.
Iz mog licnog iskustva u Nemackoj smatram da nase srednjoskolso obrazovanje, maturirala sam 91., ne zaostaje za nemackim, osim po pitanju stranih jezika.
Ne samo zbog toga da bi nasa deca mogla da studiraju u inostranstvu, pa valjda i zbog nivoa i ugleda, bilo bi jako bitno obezbediti priznavanje naseg obrazovanja od strane zemalja Evropske Unije.

Petar A

pre 17 godina

Zanimljiva i lijepa vijest. Nadam se da ce izdrzati i da ih nece progutati tradicionalne balkanske "vrline" aljkavost, korupcija, kic...

Pa ko ovde koga

pre 17 godina

Eto, lepo kaze gospodin direktor.
Svakog meseca od plate od 200EUR stavis na stranu 239EUR i do 16 godine imas sacuvanih 46000EUR. Pošto su i Sorbona i Harvard i Oksford besplatni nemaš posle toga nikakvih briga. Malo je problem ako imaš više od jednog deteta ali...
Dobro školovanje je osnova!

Simeon

pre 17 godina

Lepo je kad se nesto nase prizna u svetu. Evo meni su priznali pune tri i deo cetvrte godine Elketronskog fakulteta u Nisu, iako sam ocistio samo 2 i po godine. Zanimljivo, mislite o tome! A sto se tice takvih skola, kao sto je pomenuta, mislim da u njima ima kvalitetnih ucenika, ali vecina je nabedjena elita. Isti je slucaj sa niskom matematickom gimnazijom BS. Tamo se ne placa, ali je novopecena elita ipak ugurala svoje potomke i tamo, tako da sada tresti Ceca na njihovim zurkama, sto nije moglo da se zamisli recimo tamo negde '93. Muka mi je od novopecene elite srpskog drustva.

privatne skole

pre 17 godina

Moja post-diploma kosta 406E po semestru, ima 3 semestra, prijava ispita je 34E, a udzbenici su ili fotokopije ili su (osim jednog od 2500 din) negde oko 1500 din. Bio sam vukovac u osnovnoj, 4 godine odlikas u srednjoj, diplomirao sam bez problema i bio sam redovan student. Koji to tip pocne da placa za srednju jedanaest hiljada eura?

Relja, Kembridz, Engleska

pre 17 godina

Student sam prve godine univerziteta u Kembridzu, a brat mi je zavrsio Oksford. Zavrsio sam Matematicku gimnaziju u Beogradu (kao i moj brat), prijavio se na Kembridz i oni su me pozvali tamo na razgovor. Pretpostavljam da nisu imali pojma o tome sta nase ocene znace (u ostalom, kod nas se prilicno razlikuje od skole do skole stvarna tezina tih ocena..), ali su me primili (i dali mi punu stipendiju) na osnovu tog razgovora. A inace, NIKO se ne prima bez tog razgovora (u kojem ti pricas sa profesorima i radis zadatke pred njima), tako da ovo "direktno bez prijemnog ispita" totalno nema smisla. Jedino je moguce da ovo znaci da ce sada oni imati neku ideju o tome sta znace te ocene, ali opet - ako se ti ne pokazes dobro na tom razgovoru, nece ti nikakve ocene na svetu pomoci. Pominje se i prognoziranje ocena i potvrdjivanje od strane skole - to sam ja isto bez problema obavio u Matematickoj gimnaziji..
Inace, imam i 2 druga u Americi - na Harvardu i Prinstonu (jedan zavrsio Matematicku gimnaziju u Beogradu, a drugi u Nisu), i znam kako ide prijavljivanje i za Ameriku. Oni polazu nekoliko testova i na osnovu toga se primaju, tako da opet tekst nema smisla osim ako u maturu ukljucuju te testove (sto cisto sumljam posto se u istoj recenici pominje Oksford i Harvard, a procedura prijavljivanja na te fakultete je potpuno drugacija..).
A usput, uvek sam bio skeptican prema privatnim fakultetima/srednjim skolama.

tesla

pre 17 godina

SVAKA diploma gimnazije iz Srbije daje sansu da se prijavite na bilo koji svetski univerzitet. Vecina svetskih univerziteta ne organizuje prijemne ispite vec samo trazi da polozite proveru znanja jezika (TOEFL i slicno).Razume se, univeziteti primaju studente sa najboljim ocenama, biografijama i preporukama. Zbog svega iznetog, nacin reklamiranja preskupe privatne gimnazije u Beogradu predstavlja cistu PREVARU i sa zadovoljstvom cu ih prijaviti tuzzilastvu.

strahinja

pre 17 godina

Meni ovaj grb skole vise lici na neku lose zamisljenu policijsku znacku. Cim vidis da neko uzima tolike pare od ucenika a nije sposoban da plati pristojnog dizajnera da mu uradi normalan logo... znaci definitivno nije sposoban ni da ti djeci osigura pristojno obrazovanje.
Druga stvar.. .nisu ni ti roditelji budale - ne salje niko tamo djecu da bi kasnije isli na Oksford vec da bi se druzili sa djecom slicnih ekonomskih mogucnosti... po sitemu Mikin sin i Zikina cerka, ja tebi gradjevinsku dozvolu, ti meni 16 tona betona. Tako se skolarina najlakse isplati.

Gavrilo, Oxford

pre 17 godina

Kao neko ko radi intervjue za upis na Oxford, kazem da je ovo notorna glupost. Ne postoji skola sa direktnom prohodnoscu za Oxford. Oxford ne upisuje studente na osnovu prethodnih skola, vec ISKLJUCIVO na osnovu intervjua. Naravno, mi koji intervjuisemo mozemo imate neke predrasude na osnovu kojih mozemo dati prednost ili ne kandidatu iz pojedinih skola, ali cinjenica da se placa ovolika skolarina je, barem kod mene i vecine mojih kolega koje znam, vise minus nego plus, jer znaci da je kandidat vise forsiran. Naravno, ako dolazite iz Srbije, ne samo da morate proci prijemni intervju na Oxfordu, vec i debelo platiti skolarinu da biste zaista i postali student. Gavrilo, Oxford, UK.

Zoran

pre 17 godina

Ovo je cista reklama, otprilike nivo reklamiranja "caja koji leci maligne bolesti". Prvo, o kakvoj vi to prohodnosti govorite? Da li znate kako se neko iz Srbije, Bugarske ili Hrvatske upisuje na univerzitete koje pominjete? Deca iz Srbije koja odu u Veliku Britaniju (posto pominjete univerzitete u toj zemlji) se racunaju u "oversees" (znaci, neko ko dolazi "preko mora", tj stranac) i bivaju upisana gotovo bez izuzetka ako plate skolarinu. Skolarine se krecu od 8-19 hiljada funti, zavisi od smera i univerziteta. Radio sam 4 godine na Univerzitetima u Velikoj Britaniji i prvi put cujem da za tu "direktnu prolaznost". I pri tome, na nekim smerovima u Kejmbridzu gde sam radio, skolarina cak i za strance ispadne nesto manja nego u toj vasoj "cuvenoj" gimanziji za domace. Drage tate i mame, ako vam se bacaju pare, vi placajte 12 hiljada evra za skolu koja ima "direktnu prolaznost".

Ac.Uk

pre 17 godina

Cista besmislica, direktna prolaznost u Oxbridge-u niti bilo gde drugde u UK ne postoji, progledace kroz prste mozda Prince Harry-ju, ili nekom detetu toga ranga koje dolazi sa Etona. Beogradske privatne gimnazije, kao i privatni univerziteti su azili za zbrinjavanje lenje a bogate dece, to je svakome jasno. Inace, privatno obrazovanje drugde u svetu nije hrdjavo, stavise, u USA ono jeste garancija kvalitetnijeg studiranja...
Ac.Uk

privatne skole

pre 17 godina

Moja post-diploma kosta 406E po semestru, ima 3 semestra, prijava ispita je 34E, a udzbenici su ili fotokopije ili su (osim jednog od 2500 din) negde oko 1500 din. Bio sam vukovac u osnovnoj, 4 godine odlikas u srednjoj, diplomirao sam bez problema i bio sam redovan student. Koji to tip pocne da placa za srednju jedanaest hiljada eura?

Thirn sa Vračara

pre 17 godina

Sve je to lepo gospodine Šarčeviću, ali ovo nije Amerika, i zna se čija deca mogu da plate 46.000 € za pohađanje gimnazije u Srbiji - samo deca mafijaša i novopečenih tajkuna. Priča o tome kako na Zapadu žive ozbiljni ljudi koji na vreme počnu da štede za školovanje svoje dece, i ne voze kola da bih ih školovali je krajnje licemerna za zemlju gde je prosečna plata 200 €, i u kojoj najveći broj ljudi nema ni da kupi novog Yuga, jer nema ni za odeću - pa školarina za školovanje u Vašoj gimnaziji je DVADESETOGODIŠNJA prosečna zarada u Srbiji ( što znači da bi za plaćanje školarine potencijalni prosečni roditelji morali da počnu da odvajaju celu zaradu PET GODINA PRE NEGO ŠTO UOPŠTE DOBIJU DETE ). Zašto lepo ne budete pošteni i iskreni da izađete i kažete - otvorili smo školu za decu lopova i mafijaša, koji će masno da nam plate da bi njihova lenja deca, bez mnogo rada i zalaganja, završila "elitnu" gimnaziju, a posle će im tate i mame i ovako i onako platiti neki domaći ili strani privatni univerzitet. Oni mladi ljudi koji zaista vrede će i sami, bez pomoći Vaše Gimnazije, naći put gde im je mesto - na najbolje univerzitete ove planete.

Leonid

pre 17 godina

Ovo je zaista smesno. Radim u drzavnoj gimnaziji i znam ko odlazi u privatne skole. Deca koja beze ne uce i ne dolaze u skolu prelaze u takve skole kako bi zavrsili za pare. Posle upisuju privatne fakultete koje takodje debelo placaju ali zavrse samo pitam se kako. Zaista bi trebalo da se upita roditelj koji je u mogucnosti da svom detetu plati skolarinu od 11500 evra da li to njegovo dete zaista i nesto nauci.
Gospodu novinare pozivam da malo istraze kuda su otisla deca iz drzavnih skola pred kraj skolske godine i kako to da deca koja u istim tim drzavnim skolama ili su neocenjeni ili imaju jedinice preko noci postaju odlicni djaci. Istrazite samo malo po beogradskim privatnim gimnazijama pa ce te videti sta se radi i koliko se zaista uci.

Aleksandar

pre 17 godina

E, je l' zna neko za slucaj da je neko u privatnoj gimnaziji ponavljao ili bio izbacen?
A sto se tice komentara o tome kako roditelji trebaju stedeti od prvog dana za skolovanje svoga deteta, pa ispada da je mesecno potrebno ostaviti 150-200€ u banci (btw. ko je pre 16 godina imao ista u banci taj je bez toga ostao) i taman kad dete treba da upise srednju - parica ce biti. No, hajde da to prosirimo na celo skolovanje - recimo u OS Milos Crnjanski je skolarina 6500€ po godini, sto za 8 godina iznosi 52000€. Pa dodato na ovu cenu iz R. Boskovica, sveukupno osnovno obrazovanje vaseg deteta kosta - 98000€. I to pod uslovom da ne ponavlja ni jednu godinu (sto se i onako nije jos kod nas desilo u privatnim skolama). Ako uzmemo da vam je plata 1000€, sto je odlicna plata za ovu zemlju, i ako odvajate za dete pola te plate, i dalje ostaje stednja od 15 godina pre nego sto dete i podje u skolu (ili oko 10 godina ako racunamo da se ne placaju srednja i osnovna odjednom). Sto znaci da vi morate poceti sa stednjom od 500€ mesecno par godina pre nego sto uopste i napravite dete. A sta ako imate dvoje dece? I koliko ljudi znate koji ima 1000€ platu u ovoj zemlji? I na kraju, koliko normalnih ljudi znate koji bi svoje dete poslali u domacu elitisticku skolu sa obecanim ekskurzijama po inostranstvu, kad vec mogu za isti novac da posalju to dete u takodje elitisticku skolu bilo gde u Evropi?

Nadezda

pre 17 godina

Da ne pricamo price. Taj kome roditelji u Srbiji placaju 11500 eura godisnje da ide u srednju skolu, njemu ce platiti i skolarinu na Oksfordu i Kembrdizu. Dakle, oni se tamo nece upisati zato sto su briljantni ucenici, vez zato sto mogu da plate. A oni koji vrede ce da dobiju stipendije da tamo studiraju. Ja sam recimo dosla u Kembridz 2000 na postdiplomske studije pravo sa Beogradskog univerziteta. U to vreme plata mojih roditelja (zajedno) nije bila dovoljna da kupim autobusku kartu od Londona do Kembridza, ali sam na svu srecu imala punu stipendiju. I nisam bila jedina, ima nas ovde dosta koji smo svi prosli kroz obican srpski obrazovni sistem, ali je svet imao sluha za kvalitet. S druge strane bilo je ovde mnogo i onih koji su ovde stigli preko maminih i tatinih para, a vecina se u medjuvremenu vratila u Beograd, gde se sada bave ili "biznisom" ili politikom...
Ovo samo pisem da se ne obeshrabre sva ona deca koja ne idu u "elitnu" Rudjer Boskovic gimanziju...

nemasvetosmisla

pre 17 godina

Moje postdiplomske studije u USA na prestiznom privatnom institutu su kostale oko $55,000, skoro kao i ova srednja skola. Ali za taj novac sam ja mogla da zahtevam bilo kog profesora sa bilo koje strane sveta, skola mi je to obezbedila. Sta ce ova deca u RB dobiti?

sandra britanija

pre 17 godina

1. U UK NE POSTOJI prijemni!
2. NE postoji stvar kao direktna prohodnost, svi idu kroz istu proceduru
3. Od 8000 do 9000 funti kostaju tuition fees (troskovi studija) za doktorske studije u UK za overseas students (znaci i nas jer nismo u EU)
4. Kad se ova cifra prebaci u Evre jasno je da toj deci nece ni trebati Univerziteti u inostranstvu jer ocigledno doticna gimnazija ima isti kredibilitet :)
5. Radi se o ozbiljnom fenomenu koji se zove obrazovanje za privilegovane a oni siromasni a to je vecina iako su talentovani mogu sa se okace o klin, sto pokazuje da ovo zaista JESTE klasicno sisanje budala jer da im je do talenta ne bi ni imali ove tarife
6. Svi nasi talentovani mladi ljudi mogu da dodju do studija na prestiznim Univerzitetima i bez ovakvih likova i budu stipendirani.
A NASE DZUDZE U VLADI sto primaju plate za poziranje bolje da urade reformu skolstva koja ce ovoj zemlji vratiti dostojanstvo i obrazovani sloj. umesto sto Srbiju pretvaraju u Tajland- to jest izvor ropske radne snage
SRAMOTA!!!!!!!!
Pozdrav iz Britanije

Sasa

pre 17 godina

Buduci da ja kao lekar ima platu 27000 din, naravno da takvi kao ja ni u ludilu ne mogu da svoju decu upisuju u takve elitne skole. To su skole za nase estradne zvezde,"biznismene" koji su bogatsvo stekli dok su ostali slali svoju decu u rovove,a danas poput Vucelica salju svoju decu da se skoluju u zapadnim zemljama protiv kojih su nas vodili u "oslobodilackim ratovima". Samo me zanima dokle ce glasacka masina u Srbiji da naseda na predizborne lazi tih "patriota".

Simeon

pre 17 godina

Lepo je kad se nesto nase prizna u svetu. Evo meni su priznali pune tri i deo cetvrte godine Elketronskog fakulteta u Nisu, iako sam ocistio samo 2 i po godine. Zanimljivo, mislite o tome! A sto se tice takvih skola, kao sto je pomenuta, mislim da u njima ima kvalitetnih ucenika, ali vecina je nabedjena elita. Isti je slucaj sa niskom matematickom gimnazijom BS. Tamo se ne placa, ali je novopecena elita ipak ugurala svoje potomke i tamo, tako da sada tresti Ceca na njihovim zurkama, sto nije moglo da se zamisli recimo tamo negde '93. Muka mi je od novopecene elite srpskog drustva.

Pa ko ovde koga

pre 17 godina

Eto, lepo kaze gospodin direktor.
Svakog meseca od plate od 200EUR stavis na stranu 239EUR i do 16 godine imas sacuvanih 46000EUR. Pošto su i Sorbona i Harvard i Oksford besplatni nemaš posle toga nikakvih briga. Malo je problem ako imaš više od jednog deteta ali...
Dobro školovanje je osnova!

Srecno deco!

pre 17 godina

To je divna vest da bar neke skole kod nas imaju ambiciju da pruze visok standard obrazovanja. Medjutim, mora se reci da engleski univerziteti o prijemu studenata odlucuju posle intervjua a ne samo na osnovu ocena. Cak i oni sa najboljim ocenama - 'straight As' - cesto ne bivaju primljeni ukoliko se njihov performans na intervjuu ne dopadne. Postoji i kvalitativni kriterijum koji cesto prevagne. Dakle, ne treba deca da se zavaravaju - uspeh u 'Rudjeru' nista ne garantuje. .

Univerzitetski nastavnik, USA/UK

pre 17 godina

Kakve gluposti! O kakvoj 'direktnoj prohodnosti' oni govore??! Da li uopste imaju pojma o procesima prijava i selekcije kandidata na univerzitete o kojima govore? Ako nemaju - onda im nije mesto u obrazovaju. Ako imaju (a pricaju ove bajke) - onda se svesno reklamiraju neistinama.

Gordana

pre 17 godina

Za 11.500 Evra po godini možete da upišete bilo koji fakultet u svetu i još da vam pretekne para. Ovolika školarina za srednju školu je "porez na budale i skorojeviće" koji ne znaju šta će sa parama pa deci plaćaju da završe školu.

Skeptik

pre 17 godina

Ne razumem ljude koji odvajaju toliki novac za skolovanje deteta u privatnoj gimnaziji u Srbiji! NAravno, obrazovanje je vrlo bitno i ulaganje u obrazovanje dece je najbolja investicija. Ali, zar nije bolje i sigurnije poslati dete u neku prestiznu skolu ili faks u inostranstvu sa tradicijom i sa sigurnoscu da to nije "prodavanje magle"? Ne verujem da su te skole skuplje...

Posmatrac, NL

pre 17 godina

U Srbiji je zadnjih desetak godina veoma primetan trend otvaranja privatnih institucija namenjenih novopecenim bogatunima i njihovoj deci. Radi se o bezocnom "shishanju" ljudi koji imaju para kao pleve, vile, automobile i sve ostalo, ali bi najvise voleli da imaju pametnu i sposobnu decu (sto obicno nije slucaj). Na zalost (ili na srecu), biologija ne podleze trzisnim zakonima, ali ljudska sujeta to nece da prizna. I eto nama privatnih skola gde godina kosta 11.000 eura. A deca koja odatle izlaze bi verovatno trebalo da budu redom nobelovci, akademici, ili barem neki drzavnici, ministri. Ja nista nemam protiv privatnih skola, to je super, i vrlo je pozitivno da se unapredjuje obrazovanje u Srbiji, ali ovo je samo jedan simptom totalno poremecenih odnosa u drustvu. Niko ne prica kako se ulazi u tu skolu? Koja je selekcija? Sta treba dete da poseduje (izgleda nista?), sem sto njegovi roditelji poseduju brdo para? Na kraju, zasto da se ne polaze prijemni ispit za fakultet, ako je ta skola vec toliko kvalitetna i deca koja izlaze iz nje buduci krem drustva? Zasto? Pa prijemni bi trebalo da bude trivijalnost za njih! Od skoro 40 ispita koje sam polozio na svom fakultetu u Srbiji, prijemni je bio ubedljivo najlaksi - i bio sam medju prvih deset studenata od preko 300 prijavljenih. Danas sam u inostranstvu, bavim se poslom za koji sam se skolovao. Neki moji poznanici, koji rade na poznatim univerzitetima po Evropi i SAD, su prosli isti put - niko nije isao u privatnu skolu, niti na Sorbonu ni Oksford. Svi smo vredno radili, ucili, borili se, i danas radimo u mocnim kompanijama ili na poznatim univerzitetima gde bi trebalo da dodju ta deca koja su toliko pametna i sposobna, da ni prijemni ne treba da polazu. Koji je to iskrivljen sistem vrednosti, i kakvo je to "uvlacenje" bogatim roditeljima, to je strasno.

Franz Halezikakakpelaminazikofski

pre 17 godina

Gospodine Šarčeviću, ovo što ste rekli je vrhunski cinizam. Nemojte da nam pričate bajke za malu decu kad svi znamo kome su te škole namenjene: deci skorojevica i "biznismena" koji nemaju nikakve potrebe da štede pre 16. godine svog deteta jer su se "namlatili" para od ove jadne i napaćene zemlje. Preostala populacija ne može da skrpi kraj s krajem svakog meseca a kamoli da štedi. Onima koji su to i radili pre rata, upravo su skorojevići i "biznismeni" oteli pare. Zato ako već debelo zarađujete onda bar ćutite i nemojte da nas pravite budalama. Malo je degutantno.

poznavalac prilika

pre 17 godina

Evo jos jednog "sisanja ovaca" kojima je malo runa (para) preteklo. Nikakva srednjoskolska diploma ne moze da vam osigura prijem na bilo koji od navedenih univerziteta. Na univerzitetima u SAD, Kanadi, Britaniji i vecem delu Evrope se ne polaze prijemni ispit. Svako sa srednjoskolskom diplomom moze da se prijavi, dakle "ima prolaz" na bilo koji univerzitet, ali nikome sama diploma ne garantuje upis. Potrebno je tu malo vise od toga, npr. novac, nagrade sa madjunarodnih takmicenja, itd. Prema tome, ova zvaka oko gimnazije RB nece biti dugog veka. Usput, evo liste 500 najboljih univerzitata sveta:
http://ed.sjtu.edu.cn/rank/2004/top500list.htm
Mozemo da se ne slozimo oko metode rangiranja (koja favorizuje Nobelove nagrade, i generalno prirodnjacke discipline), ali u svakom slucaju Sorbona nije medju prvih 100 univerziteta pa taman da se svi na glavu postave.

Renato

pre 17 godina

Kada smo kod cene... 11500€ je malo previse za Srbiju, i jasno se vidi ko ce tu da se skoluje... ali i sa druge strane mi je veoma poznato kako se krecu cene u privatnim skolama, jer eto ja predajem vec pet godina u (privatnoj) americkoj medjunarodnoj skoli u Becu, koju pohadja oko 900 djaka... i cena je 15000€ po godini... a u USA su cene od 8000-15000$, bar kako mi roditelji mojih ucenika kazu. No, ko moze da priusti... neka izvoli:)

BankerUK

pre 17 godina

Zanimljivo da u Britaniji ne postoji ni jedna srednja skola (privatna ili drzavna) koji garantuje upis na univerzitet, a u Beogradu je tako nesto moguce.
Mislim da je gospodin nesto pobrkao; ili su mozda i top fakulteti na zapadu odlucili da se 'omrse' od nasih bogatasa, sto ne bi bilo cudno. Ipak su to, na zalost, komercijalne organizacije.

Krsljanin

pre 17 godina

Isticanje programa i stecenog znanja u ovim skolama zamagljuje glavnu svrhu ovih skola. Ovo su skole za decu elite i glavno znanje koje se u njima stice je upoznavanje i uspostavljanje veza izmedju ove dece koji ce u buducnosti, zbog uticaja kapitala svojih oceva, a ponekad i licnih sposobnosti, dospeti na visoke polozaje. Ova deca ce se ponasati kao i deca na Zapadu koja pripadaju "old boys club"-ovima. Oni ce pomagati jedni drugima da stignu do najuticajnijih polozaja. Njihovi ocevi ce jedva cekati da zaposle nekog druga svog deteta i da tako sitre uticaj svoje investicije. U pitanju je klub ljudi istog interesa, a ne nekakvo znanje. To je kao neka mala masonska organizacija. To je glavni razlog za ovakve skole, i one moraju biti skupe da eliminisu one koji bi pokusali da udju u njih a da nemaju potrebnu ekonomsku moc da bi bili vredni clanovi kluba. Znanje i sposobnost bez para nije kvalitet za koji su ove skole zainteresovane niti je to njihov cilj. Ako dublje analizirate cuvene univerzitete na Zapadu, videcete da tu nije u pitanju razlika u znanju koje sa na njima stekne nego ime univerziteta i vrata koja se otvaraju njihovim studentima. Danas se univerziteti mere po broju uticajnih ljudi na uticajnim mestima, a ne po znanju njihovih diplomaca.
Zamislite, da odlucujete o prijemu vise kandidata sa istim kvalitetima ali jedan ima diplomu iz iste skole kao i vi. Ko ima najvece izglede da bude primljen?

Bata

pre 17 godina

Skoro smo za Skupstinskom govornicom culi da sef jedne poslanicke grupe u skupstini za svoju cerku placa 42000 necega, evra ili dolara za godinu dana skolovanja u Svajcarskoj. Posto njega niko i ne sme da pita odakle mu pare zasto mi da to pitamo roditelje ucenika ove gimnazije. Te su pare ostale u ovoj zemlji na ovaj ili onaj nacain. Mustikla i Bogoljub su za svoju decu otvorili sve od obdanista do postdiplomskih studija. I da li se neko seca kakvi su djaci bili njihova deca.
Narod vise 'brine' s kim su proveli noc.

Minuteman

pre 17 godina

Mnogima od nas su na raznorazne nacine pare "pojeli" bas ovi sto sada imaju da plate 11500 Evra za godinu gimnazijskog skolovanja. Zato, da se ja pitam- mislim da je skolarina previse jeftina. Cena treba da bude kao na Harvardu. A kada se pojave sa diplomom "elitne gimnazije" na vratima Sorbone, da se upisu "direktno- bez prijemnog"... E onda malo neka i oni prodju kao nasi obicni gradjani sa Dafinom i Jezdom...

Matoro Zakeralo

pre 17 godina

Mislim da nije bilo jasno receno o cemu se zapravo radi i kakva je ta medjunarodna matura ciju su akreditaciju dobili u Rudjeru. Rec je verovatno o International Baccalaureate programu koji pruza odredjene prednosti pri daljem skolovanju, ali ne radi se ni o kakvoj direktnoj prohodnosti na nacin kako se to kod nas tradicionalno podrazumeva. A da bi skola dobila dozvolu za rad po programu International Baccalaureate i pravo da dodeljuje diplome, mora da zadovolji vrlo stroge uslove. Detalje mozete naci na sajtu organizacije koja se time bavi: http://www.ibo.org/.

Ohio State

pre 17 godina

Kako bre, ne treba da se polaze prijemni ispit!? Zna se da se u Americi mora jako dobro proci na SAT testu i tu nema nikakvog govora odakle dolazis i iz koje si skole. U Americi ima na stotinu takvih srednjih skola i svi oni moraju da polazu SAT. Ali, svaka im cast u Rudjer Boskovicu, nema sta 12 soma je ipak mnogo za nasu malu Srbiju.

asav

pre 17 godina

Prosta računica kaže da tih 160 učenika školi donosi 1.800.000 evra godišnje. To je ogromna lova koju neće znati gde da potroše, makar sve đake vodili na 1-mesečnu ekskurziju u London...
Da ne govorim da tim parama mogu da se finansiraju bar 3 agencije za politički marketing u SAD-u...

Petar A

pre 17 godina

Zanimljiva i lijepa vijest. Nadam se da ce izdrzati i da ih nece progutati tradicionalne balkanske "vrline" aljkavost, korupcija, kic...

Natasa Draskovic

pre 17 godina

Cestitamo! Ovo je sjajan primer cemu treba okrenuti paznju: znanje i transfer znanja. Investiranje u obrazovanje i nauku je jedina prava kapitalna investicija. ROI (povratak, zarada na investiran novac) je neuporedivo najveca kada se ulase u znanje. Citava zemlja bi trebalo da se okrene ovome. Da, znanje je i biznis i to jako profitabilan i to je dobro. Jos jednom, bravo!

Ivana

pre 17 godina

Suprug i ja smo 1989.g. to i uradili, otvorili smo stednu knjizicu kada nam se te god. rodio sin. I znate sta se dogodilo sa tim novcem..? Pojela maca, sto bi se narodski reklo. Znate li kolika je bila inflacija 1992/93.g.
U slucaju deviznog racuna to bi se pretvorilo u staru deviznu stednju, a ova sukcesivna isplata u ovakvoj socijalnoj situaciji bi bila potrosena na elementarne porepstine deteta. Uostalom, bas je nas sin godiste koje se uklapa u ovu pricu i pitanje je koliko smo mogli da ustedimo od 1989. do bankarskog sloma u ovoj drzavi. Prema tome, sve su to prazne price za nas, obican svet, a u tu skolu idu "neka druga deca".

Aleksandra K., Minhen,

pre 17 godina

Ocigledno je da jako mali broj roditelja moze svojoj deci da finansira ovakvo skolovanje. Ko moze kod nas da plati 11500Eur godisnje, moze verovatno bez problema da posalje decu bilo gde u inostranstvo.
Mnogo je bitnije da se ministranstvo prosvete pobrine da nase obrazovanje bude generalno priznato u Evropi, kao sto je to slucaj sa svim zemljama Evropske Unije, a ne da je potrebno polagati dodatne ispite, kao sto je to npr. u Nemackoj potrebno, da bi sa nasom maturom moglo da se studira.
Iz mog licnog iskustva u Nemackoj smatram da nase srednjoskolso obrazovanje, maturirala sam 91., ne zaostaje za nemackim, osim po pitanju stranih jezika.
Ne samo zbog toga da bi nasa deca mogla da studiraju u inostranstvu, pa valjda i zbog nivoa i ugleda, bilo bi jako bitno obezbediti priznavanje naseg obrazovanja od strane zemalja Evropske Unije.

Nemanja

pre 17 godina

Kao neko ko i sam studira u inostranstvu veoma me raduje sto ce se (iako na mala vrata) Srbija konacno pribliziti svetu i sto ce neke nove generacije lakse razvijati svoje karijere.
Jedino me malo buni cena skolarine (11,500 Eura), s' obzirom na to da godina skolovanja na, vec pet godina najbolje kotiranom Ekonomskom i Pravnom fakultetu u Evropi, (Tilburg University, Holandija) kosta 6,000 Eura?!?! Da li to znaci da prostor, plate i ostali troskovi jedne gimnazije u Srbiji daleko premasuju holandske ili je u pitanju nesto drugo???
Konacno, ja sam zavrsio XI Gimnaziju i nakon toga sam polagao par testova (ukupna vrednost cca 800 Eura) da bih uspesno upisao (a evo i priveo kraju) studije. Imajuci to u vidu zanima me koja je ekonomska opravdanost te investicije?!?!

aleksandar

pre 17 godina

U Engleskoj ne postoji institucija prijemnog ispita na fakultete. Danas upisuju manje vise svakog koji hoce da plati tarifu za strance. Ali ko da je bitno, roditelji koji salju decu u ovu gimnaziju to sigurno niti znaju niti bi umeli da saznaju...

Klasni Neprijatelj

pre 17 godina

U KLASNOM drustvu nemaju svi isti pristup obrazovanju ili zdravstvu. Elita odvaja svoje potomke na vrlo prost nacin: cenom.
Kao u elitnom restoranu: ne znaci da je tamo hrana 100 x bolja od dobrog restorana domace kuhinje, ali cena omogucava odredjenim ljudima da jedu u svom okruzenju.
I nista se vi ne sekirajte oko "dece mafijasa i tajkuna", oni ce postati mlada obrazovana elita koja ce onda da sprovodi zakone da bi zastitili poziciju koju su im roditelji obezebedili, pa cemo imati nasu aristokratiju, nase porodice Bush u Kenedi.

mali marinko

pre 17 godina

Pa što ste svi napali čovjeka? Jasno je da nema toliko mjesta u školi da bi primio sve zainteresirane. Dakle mora ograničiti broj zainteresiranih a najbolji način za to je cijena. Da bi za 18 god. (jer zadnja rata dolazi tada na naplatu) imali 46000€ dovoljno je ulagati na oročenu štednju 150€ mjesečno (uz pretpostavku prosječne kamate od 4%). Nije malo ali pitajte se koliki su vaši poznanici digli kredit za auto kojeg plaćaju otprilike 200-250€ (da ne govorimo o potrošnji goriva, tehničkima, temeljnom osig., kasko osig. ...)

Ivana

pre 17 godina

Radila sam u jednoj od privatnih gimnazija kao profesor dva semestra. iz protesta sam napustila taj posao. Ne bih ni neprijatelju preporucila da tamo upise svoje dete.
Privatne skole su neshvatljiv bizniz za neupucene. Biznis koji je black-box za placanje poreza i biznis koji pokriva neverovatno nepedagoski rad sa decom.
Ako vi kazete deci da ce najbolji otici preko leta petnaest dana u Englesku da bi ucio jezik, a na leto ode dete ciji roditelji najvise plate, kakav model ponasanja nuditi deci za ugled?
Ovo je jedan od ''laksih'' primera!

Milos

pre 17 godina

Moj komenatar je samo indirektno vezan za gimnaziju. A vise za placanje skola. Ja imam prijateljicu u SAD-u koja je iz siromasne porodice koja nije bila u stanju da plati njeno skolovanje. Ona je zato podigla kredit za skolovanje. Taj kredit je placala do prosle godine a on iznosi koliko i kuca na periferiji grada u SAD-u. Srbi-znanje je moc, moc ima svoju cenu. Umesto Skode na kredit kupite detetu mogucnost da nesto nauci. Sledece, ako imate dug imate i razlog da radite. Ako vam je drzava platila skolovanje sedite kod kuce i cekate da vam drzava obezbedi posao, i to je problem Srbije.

Misha

pre 17 godina

Ah dragi sunarodnici sta se jedite,pa to je NOBLES sto rece gospodja ministarka. Pa sta kosta da kosta,pare ionako kapaju za neke da ne znaju sta ce sa njima. Barem cemo ih ovde imati i placat ce poreze umesto kao dosad sto im deca sa vrecama novca idu po belom svetu i placaju nekom drugom porez.

nsv

pre 17 godina

Mislim da je danas obrazovanje biznis kao i svaki drugi. Znaci, na zapadu, a pre svega u English speking counries potpuno komercijalizovana delatnost koja se zasniva na marketingu i zakonima ponude i potraznje. Diploma sama po sebi ne garantuje uspeh. U svakom slucaju je znacajna referenca u biografiji. Za kvalitetno obrazovanje danas nije dovoljna a cesto nije ni neophodna dobra skola. Znanje engleskog i sluzenje Internetom se podrazumevaju.

alexaNS

pre 17 godina

Gadljiv sam na privatne skole i privatne fakultete. Sobrona i Oxford su nekada bili fakulteti, sada su samo jedan biznis, nista vishe od toga. Jedino mi na zivce idu ovi ministri pa su tako skolarine za drzavni i privatni skoro izjednacene, da ne verujes!

Aleksandar

pre 17 godina

Ljudi koji mogu da izdvoje 11.5k evra za godinu dana skolovanja svog deteta (i to osnovnog skolovanja posto je srednja skola davno postala osnovno obrazovanje) ne moraju previse da brinu za to gde ce im dete studirati. Stavise, to dete nece ni morati da studira - nasledice bizMis od caleta... I onako niko (ko je zaista zaradio doticni novac pa zna koliko isti vredi) ne bi svoje dete poslao u takvu svojevrsnu rip-off skolu, kad za isti, cak i manji, novac moze svoje dete poslati u slicne prestizne privatne skole sirom Evrope, gde dete ne bi steklo samo obrazovanje vec i prosiriti horizonte i steci kulturu koju je na ovim prostorima nemoguce steci.

laki

pre 17 godina

Ovo je dobar signal policiji i zakonodavstvu da ispita poreklo imovine roditelja "ucenika".
Radim i zivim u inostranstvu, po struci sam ing. elektronike, zavrsio u Nisu. Koliko znam ovakve skolarine ne postoje zapadno od Balkana. Nasi fakulteti su Ok ali problem je sto nema privrede i industrije gde bi studenti u toku studiranja sticali praksu. U svim uredjenim zemljama kadar se skoluje prema potrebama ekonomije i privrede zemlje. Normalno je da Univerziteti tesno saradjuju sa firmama iz iste oblasti pa kad zavrse ljudi vec imaju poprilicno dobru praksu.
Ovo je smesno sta se kod nas prodaje, kladim se da u pozadini svega na dobroj distanci stoji nas Mladjo.

Milica

pre 17 godina

Pa ja sam zavrsila nasu najobicniju srednju i nas drzavni fakultet i trebalo bi da idem u inostranstvo na studije. Doduse nece biti Sorbona, ali da imam te pare njih bih sad ulozila u Sorbonu a ne dok sam u srednjoj. Ali OK u ovu skolu ne idu obicna deca tako da je rasprava malo besmislena. I na zapadu postoji takva razlika medu skolama, samo mi malo treba da naviknemo na to.

Sasha

pre 17 godina

Jedna godina na Harvardu kosta 150.000 $ ako niste stipendirani, tako da i ceo zivot stedite nece vam biti dovoljno.A upis bez prijemnog nek zaborave.A ti ucenici sto im roditelji placaju tolike skolarine nikad nece ni zavrsiti na nekom prestiznom Univerzitetu jer to njih i ne interesuje. A i zasto bi ih interesovalo kad roditelji imaju koliko imaju.

Maja

pre 17 godina

zavrsila sam srednju skolu u SAD-u i fakultet, zajedno sa magistarskim studijama, i neka roditelji ove dece koji su spremni da daju toliki novac ne prave gresku i salju decu u ovu skolu u BG-u, vec nek ih posalju u SAD ili Evropu, manje kosta i vise se isplati, modernija nastava, engleski se non-stop prica, praksa je omogucena...itd...Takodje, cista je laz da nije potreban prijemni za fakultete u SAD-u (ne znam za ostale zemlje), jer je potreban prijemni za strance TOEFEL, a preporucuje se i SAT ili ACT test gde se polazu engleski i matematika...jedan od ova tri prijamna ispita je neophodan za upis na fakultet, bez obzira kakve ocene imate u srednjoj skoli...naravno, tu je i intervju na koji se ide, pa esej o studentu, koji student mora sam da napise...itd....

Beogradjanin

pre 17 godina

Rado cu poslati svoje dete u Rudjera Boskovica i jako mi je drago sto imam takav izbor. Mislim da nije ni preskupa u poredjenju sa zapadnim, a nije nista gora. Privatni sektor ce imati vitalnu ulogu u obrazovanju, kao i u Americi ili Britaniji. Treba da saljemo decu u najbolje skole koje mozemo da platimo.

sasha

pre 17 godina

Ako neki roditelji zele dati 11,500 EURA za obrazovanje njihove dijece to je njihova stvar. Ne vidim nista lose u tome. Naprotiv, raznolikost u obrazovanju je dobra stvar za drustvo. Bolje nego da svi idu u drzavne skole gdje svi uce jedno te isto po istim metodama i gdje se od ucenika samo stvaraju konformisti.

pera zdera

pre 17 godina

Osnovno i srednje obrazovanje je postalo biznis, kao i mnogo sta drugo sto je ranije bilo u iskljucivom domenu drzavnih usluga. To je rezultat trzisne privrede koju smo svi trazili i bespredmetno je sada ljutiti se kako nesto mnogo kosta ili izjavljivati kako ne treba imati poverenja u privatne skole (narocito oni koji su otisli da studiraju po svetu).
Ono sto je potrebno je da se u novonastaloj situaciji sa mnostvom privatnih skola, gimnazija, i fakulteta od kojih neke zaista sluze samo za 'pranje para' raznoraznih mafija, uspostavi regulativa. Drzavne institucije treba da garantuju da svaka skola, na osnovu programa i inspekcija nastave, pruza zahtevani minimum kvaliteta za odredjeni nivo skolovanja, a u saglasnosti sa usvojenim generalnim programima skolstva.
Uz to, bilo bi jako dobro da se uspostave rangiranja skola, kako bi neupuceni roditelji mogli da se obaveste koje su skole zaista dobre, a koje imaju samo dobru reklamu. To rangiranje moze da bude radjeno u ministarstvu, u nekoj paradrzavnoj agenciji (tipa prosvetnih saveta) ili od strane nevladinih organizacija koje se bave problematikom skolstva. Npr. ako u Americi zelite da upisete dete u skolu (osnovnu, srednju, fakultet) a ne znate koje skole su dobre u tom gradu, bilo privatne ili drzavne, mozete otici na nekoliko web-sajtova koji rangiraju skole. Rangiranja su prilicno objektivna i daju podatke o tome koliko je dece uspesno polozilo nacionalne testove matematike ili citanja, koliko se dece uspesno upisalu u visi stepen skolovanja (npr. iz srednje na fakultet), koliki je odnos ucenika/nastavnika, itd. Na osnovu takvih podataka, roditelji mogu da odluce u koju skolu bi da posalju dete, a u zavisnosti da li ce ga skola primiti i da li ima dovoljno para za skolarinu ako je skola privatna. I svako moze da odluci da li ce dati 1000 ili 10000 eura/dolara za privatnu skolu ako je ona samo marginalno bolja (ili cak losija) od drzavne skole u tom kraju.

Spidermen

pre 17 godina

Da, da... absolventi ovakvih gimnazija i "prestiznih" univerziteta ce vam se u skorijoj buducnosti kandidovati za mesto predsednika ili premijera drzave . Prepoznacete ih po skrivenom uredjaju na ledjima ispod sakoa i maloj , na televizijskom prenosu uzivo, jedva vidljivoj slusalici na uhu preko kojeg mu sufler porucuje sta treba da kaze ili kako da odgovori na postavljeno mu pitanje kontrakandidata !!! Ko su sufleri? Pa oni koji nisu imali lovu za ovakve "prestizne" gimnazije i znanje stekli sopstvenim trudom i radom ! Najvise sto mogu da dostignu u svojoj karijeri je da budu u marketinskom timu buduceg kanditata za predsednika! Svako poredjenje sa Bushom mladjim je slucajno i nenamerno!!! Glasaci, pak, imaju svu moc u svojim rukama - na zakazane izbore OBAVEZNO izadjes i NE zaokruzis nijednog od takvih a glasacki list ubacis u kutiju! Statisticki vrlo uspesno - najefektniji nacin da takvim akademskim idiotima porucis sta o njima mislis!!!

Ticky

pre 17 godina

Pametan čovek sa mnogo manje para zna da iskustvo življenja u inostranstvu njegovom detetu može da znači isto kao i diploma stranog fakulteta. Stoga će dati svom detetu mogućnost da za mnogo manje para studira ono što želi svaku godinu u nekom drugom evropskom univerzitetskom centru. Pa će njegovo dete posle prve godine završene u Parizu, druge u Beču, treće u Londonu i diplome dobijene npr. u Rimu znati ne samo engleski jezik već bar još jedan svetski jezik i imaće jasnu sliku gde i kako želi da živi i gde ne želi da se vrati.

Zoki, Vancouver

pre 17 godina

Ovakve skole deci obicno sluze pre svega za izgradnju poznanstva koja ce im kasnije pomoci u zivotu. To sto je ova skola u Beogradu skuplja od elitne privatne skole u Vankuveru, samo govori o mentalnom sklopu srpske "nove elite". Lakse se trosi novac koji se lako i brzo zaradi, ali u svemu tome bi trebale da postoje neke granice pristojnosti i racionalnosti.
Upravo nedostatak pristojnosti i racionalnosti dovodi u pitanje izgradnju poznanstva kao osnovni smisao ovakvih skola. Ako nastavi ovim tempom bahatosti i iracionalnosti, srpska "nova elita" ce pojesti sama sebe pre nego sto njihovi potomci dobiju sanse da iskoriste medjusobna poznanstva.

Beogradjanin

pre 17 godina

Rado cu poslati svoje dete u Rudjera Boskovica i jako mi je drago sto imam takav izbor. Mislim da nije ni preskupa u poredjenju sa zapadnim, a nije nista gora. Privatni sektor ce imati vitalnu ulogu u obrazovanju, kao i u Americi ili Britaniji. Treba da saljemo decu u najbolje skole koje mozemo da platimo.

mali marinko

pre 17 godina

Pa što ste svi napali čovjeka? Jasno je da nema toliko mjesta u školi da bi primio sve zainteresirane. Dakle mora ograničiti broj zainteresiranih a najbolji način za to je cijena. Da bi za 18 god. (jer zadnja rata dolazi tada na naplatu) imali 46000€ dovoljno je ulagati na oročenu štednju 150€ mjesečno (uz pretpostavku prosječne kamate od 4%). Nije malo ali pitajte se koliki su vaši poznanici digli kredit za auto kojeg plaćaju otprilike 200-250€ (da ne govorimo o potrošnji goriva, tehničkima, temeljnom osig., kasko osig. ...)

privatne skole

pre 17 godina

Moja post-diploma kosta 406E po semestru, ima 3 semestra, prijava ispita je 34E, a udzbenici su ili fotokopije ili su (osim jednog od 2500 din) negde oko 1500 din. Bio sam vukovac u osnovnoj, 4 godine odlikas u srednjoj, diplomirao sam bez problema i bio sam redovan student. Koji to tip pocne da placa za srednju jedanaest hiljada eura?

Petar A

pre 17 godina

Zanimljiva i lijepa vijest. Nadam se da ce izdrzati i da ih nece progutati tradicionalne balkanske "vrline" aljkavost, korupcija, kic...

Simeon

pre 17 godina

Lepo je kad se nesto nase prizna u svetu. Evo meni su priznali pune tri i deo cetvrte godine Elketronskog fakulteta u Nisu, iako sam ocistio samo 2 i po godine. Zanimljivo, mislite o tome! A sto se tice takvih skola, kao sto je pomenuta, mislim da u njima ima kvalitetnih ucenika, ali vecina je nabedjena elita. Isti je slucaj sa niskom matematickom gimnazijom BS. Tamo se ne placa, ali je novopecena elita ipak ugurala svoje potomke i tamo, tako da sada tresti Ceca na njihovim zurkama, sto nije moglo da se zamisli recimo tamo negde '93. Muka mi je od novopecene elite srpskog drustva.

Pa ko ovde koga

pre 17 godina

Eto, lepo kaze gospodin direktor.
Svakog meseca od plate od 200EUR stavis na stranu 239EUR i do 16 godine imas sacuvanih 46000EUR. Pošto su i Sorbona i Harvard i Oksford besplatni nemaš posle toga nikakvih briga. Malo je problem ako imaš više od jednog deteta ali...
Dobro školovanje je osnova!

Thirn sa Vračara

pre 17 godina

Sve je to lepo gospodine Šarčeviću, ali ovo nije Amerika, i zna se čija deca mogu da plate 46.000 € za pohađanje gimnazije u Srbiji - samo deca mafijaša i novopečenih tajkuna. Priča o tome kako na Zapadu žive ozbiljni ljudi koji na vreme počnu da štede za školovanje svoje dece, i ne voze kola da bih ih školovali je krajnje licemerna za zemlju gde je prosečna plata 200 €, i u kojoj najveći broj ljudi nema ni da kupi novog Yuga, jer nema ni za odeću - pa školarina za školovanje u Vašoj gimnaziji je DVADESETOGODIŠNJA prosečna zarada u Srbiji ( što znači da bi za plaćanje školarine potencijalni prosečni roditelji morali da počnu da odvajaju celu zaradu PET GODINA PRE NEGO ŠTO UOPŠTE DOBIJU DETE ). Zašto lepo ne budete pošteni i iskreni da izađete i kažete - otvorili smo školu za decu lopova i mafijaša, koji će masno da nam plate da bi njihova lenja deca, bez mnogo rada i zalaganja, završila "elitnu" gimnaziju, a posle će im tate i mame i ovako i onako platiti neki domaći ili strani privatni univerzitet. Oni mladi ljudi koji zaista vrede će i sami, bez pomoći Vaše Gimnazije, naći put gde im je mesto - na najbolje univerzitete ove planete.

Srecno deco!

pre 17 godina

To je divna vest da bar neke skole kod nas imaju ambiciju da pruze visok standard obrazovanja. Medjutim, mora se reci da engleski univerziteti o prijemu studenata odlucuju posle intervjua a ne samo na osnovu ocena. Cak i oni sa najboljim ocenama - 'straight As' - cesto ne bivaju primljeni ukoliko se njihov performans na intervjuu ne dopadne. Postoji i kvalitativni kriterijum koji cesto prevagne. Dakle, ne treba deca da se zavaravaju - uspeh u 'Rudjeru' nista ne garantuje. .

Natasa Draskovic

pre 17 godina

Cestitamo! Ovo je sjajan primer cemu treba okrenuti paznju: znanje i transfer znanja. Investiranje u obrazovanje i nauku je jedina prava kapitalna investicija. ROI (povratak, zarada na investiran novac) je neuporedivo najveca kada se ulase u znanje. Citava zemlja bi trebalo da se okrene ovome. Da, znanje je i biznis i to jako profitabilan i to je dobro. Jos jednom, bravo!

Ivana

pre 17 godina

Suprug i ja smo 1989.g. to i uradili, otvorili smo stednu knjizicu kada nam se te god. rodio sin. I znate sta se dogodilo sa tim novcem..? Pojela maca, sto bi se narodski reklo. Znate li kolika je bila inflacija 1992/93.g.
U slucaju deviznog racuna to bi se pretvorilo u staru deviznu stednju, a ova sukcesivna isplata u ovakvoj socijalnoj situaciji bi bila potrosena na elementarne porepstine deteta. Uostalom, bas je nas sin godiste koje se uklapa u ovu pricu i pitanje je koliko smo mogli da ustedimo od 1989. do bankarskog sloma u ovoj drzavi. Prema tome, sve su to prazne price za nas, obican svet, a u tu skolu idu "neka druga deca".

Aleksandra K., Minhen,

pre 17 godina

Ocigledno je da jako mali broj roditelja moze svojoj deci da finansira ovakvo skolovanje. Ko moze kod nas da plati 11500Eur godisnje, moze verovatno bez problema da posalje decu bilo gde u inostranstvo.
Mnogo je bitnije da se ministranstvo prosvete pobrine da nase obrazovanje bude generalno priznato u Evropi, kao sto je to slucaj sa svim zemljama Evropske Unije, a ne da je potrebno polagati dodatne ispite, kao sto je to npr. u Nemackoj potrebno, da bi sa nasom maturom moglo da se studira.
Iz mog licnog iskustva u Nemackoj smatram da nase srednjoskolso obrazovanje, maturirala sam 91., ne zaostaje za nemackim, osim po pitanju stranih jezika.
Ne samo zbog toga da bi nasa deca mogla da studiraju u inostranstvu, pa valjda i zbog nivoa i ugleda, bilo bi jako bitno obezbediti priznavanje naseg obrazovanja od strane zemalja Evropske Unije.

Nemanja

pre 17 godina

Kao neko ko i sam studira u inostranstvu veoma me raduje sto ce se (iako na mala vrata) Srbija konacno pribliziti svetu i sto ce neke nove generacije lakse razvijati svoje karijere.
Jedino me malo buni cena skolarine (11,500 Eura), s' obzirom na to da godina skolovanja na, vec pet godina najbolje kotiranom Ekonomskom i Pravnom fakultetu u Evropi, (Tilburg University, Holandija) kosta 6,000 Eura?!?! Da li to znaci da prostor, plate i ostali troskovi jedne gimnazije u Srbiji daleko premasuju holandske ili je u pitanju nesto drugo???
Konacno, ja sam zavrsio XI Gimnaziju i nakon toga sam polagao par testova (ukupna vrednost cca 800 Eura) da bih uspesno upisao (a evo i priveo kraju) studije. Imajuci to u vidu zanima me koja je ekonomska opravdanost te investicije?!?!

aleksandar

pre 17 godina

U Engleskoj ne postoji institucija prijemnog ispita na fakultete. Danas upisuju manje vise svakog koji hoce da plati tarifu za strance. Ali ko da je bitno, roditelji koji salju decu u ovu gimnaziju to sigurno niti znaju niti bi umeli da saznaju...

Univerzitetski nastavnik, USA/UK

pre 17 godina

Kakve gluposti! O kakvoj 'direktnoj prohodnosti' oni govore??! Da li uopste imaju pojma o procesima prijava i selekcije kandidata na univerzitete o kojima govore? Ako nemaju - onda im nije mesto u obrazovaju. Ako imaju (a pricaju ove bajke) - onda se svesno reklamiraju neistinama.

Gordana

pre 17 godina

Za 11.500 Evra po godini možete da upišete bilo koji fakultet u svetu i još da vam pretekne para. Ovolika školarina za srednju školu je "porez na budale i skorojeviće" koji ne znaju šta će sa parama pa deci plaćaju da završe školu.

Skeptik

pre 17 godina

Ne razumem ljude koji odvajaju toliki novac za skolovanje deteta u privatnoj gimnaziji u Srbiji! NAravno, obrazovanje je vrlo bitno i ulaganje u obrazovanje dece je najbolja investicija. Ali, zar nije bolje i sigurnije poslati dete u neku prestiznu skolu ili faks u inostranstvu sa tradicijom i sa sigurnoscu da to nije "prodavanje magle"? Ne verujem da su te skole skuplje...

Klasni Neprijatelj

pre 17 godina

U KLASNOM drustvu nemaju svi isti pristup obrazovanju ili zdravstvu. Elita odvaja svoje potomke na vrlo prost nacin: cenom.
Kao u elitnom restoranu: ne znaci da je tamo hrana 100 x bolja od dobrog restorana domace kuhinje, ali cena omogucava odredjenim ljudima da jedu u svom okruzenju.
I nista se vi ne sekirajte oko "dece mafijasa i tajkuna", oni ce postati mlada obrazovana elita koja ce onda da sprovodi zakone da bi zastitili poziciju koju su im roditelji obezebedili, pa cemo imati nasu aristokratiju, nase porodice Bush u Kenedi.

Posmatrac, NL

pre 17 godina

U Srbiji je zadnjih desetak godina veoma primetan trend otvaranja privatnih institucija namenjenih novopecenim bogatunima i njihovoj deci. Radi se o bezocnom "shishanju" ljudi koji imaju para kao pleve, vile, automobile i sve ostalo, ali bi najvise voleli da imaju pametnu i sposobnu decu (sto obicno nije slucaj). Na zalost (ili na srecu), biologija ne podleze trzisnim zakonima, ali ljudska sujeta to nece da prizna. I eto nama privatnih skola gde godina kosta 11.000 eura. A deca koja odatle izlaze bi verovatno trebalo da budu redom nobelovci, akademici, ili barem neki drzavnici, ministri. Ja nista nemam protiv privatnih skola, to je super, i vrlo je pozitivno da se unapredjuje obrazovanje u Srbiji, ali ovo je samo jedan simptom totalno poremecenih odnosa u drustvu. Niko ne prica kako se ulazi u tu skolu? Koja je selekcija? Sta treba dete da poseduje (izgleda nista?), sem sto njegovi roditelji poseduju brdo para? Na kraju, zasto da se ne polaze prijemni ispit za fakultet, ako je ta skola vec toliko kvalitetna i deca koja izlaze iz nje buduci krem drustva? Zasto? Pa prijemni bi trebalo da bude trivijalnost za njih! Od skoro 40 ispita koje sam polozio na svom fakultetu u Srbiji, prijemni je bio ubedljivo najlaksi - i bio sam medju prvih deset studenata od preko 300 prijavljenih. Danas sam u inostranstvu, bavim se poslom za koji sam se skolovao. Neki moji poznanici, koji rade na poznatim univerzitetima po Evropi i SAD, su prosli isti put - niko nije isao u privatnu skolu, niti na Sorbonu ni Oksford. Svi smo vredno radili, ucili, borili se, i danas radimo u mocnim kompanijama ili na poznatim univerzitetima gde bi trebalo da dodju ta deca koja su toliko pametna i sposobna, da ni prijemni ne treba da polazu. Koji je to iskrivljen sistem vrednosti, i kakvo je to "uvlacenje" bogatim roditeljima, to je strasno.

Ivana

pre 17 godina

Radila sam u jednoj od privatnih gimnazija kao profesor dva semestra. iz protesta sam napustila taj posao. Ne bih ni neprijatelju preporucila da tamo upise svoje dete.
Privatne skole su neshvatljiv bizniz za neupucene. Biznis koji je black-box za placanje poreza i biznis koji pokriva neverovatno nepedagoski rad sa decom.
Ako vi kazete deci da ce najbolji otici preko leta petnaest dana u Englesku da bi ucio jezik, a na leto ode dete ciji roditelji najvise plate, kakav model ponasanja nuditi deci za ugled?
Ovo je jedan od ''laksih'' primera!

Franz Halezikakakpelaminazikofski

pre 17 godina

Gospodine Šarčeviću, ovo što ste rekli je vrhunski cinizam. Nemojte da nam pričate bajke za malu decu kad svi znamo kome su te škole namenjene: deci skorojevica i "biznismena" koji nemaju nikakve potrebe da štede pre 16. godine svog deteta jer su se "namlatili" para od ove jadne i napaćene zemlje. Preostala populacija ne može da skrpi kraj s krajem svakog meseca a kamoli da štedi. Onima koji su to i radili pre rata, upravo su skorojevići i "biznismeni" oteli pare. Zato ako već debelo zarađujete onda bar ćutite i nemojte da nas pravite budalama. Malo je degutantno.

Milos

pre 17 godina

Moj komenatar je samo indirektno vezan za gimnaziju. A vise za placanje skola. Ja imam prijateljicu u SAD-u koja je iz siromasne porodice koja nije bila u stanju da plati njeno skolovanje. Ona je zato podigla kredit za skolovanje. Taj kredit je placala do prosle godine a on iznosi koliko i kuca na periferiji grada u SAD-u. Srbi-znanje je moc, moc ima svoju cenu. Umesto Skode na kredit kupite detetu mogucnost da nesto nauci. Sledece, ako imate dug imate i razlog da radite. Ako vam je drzava platila skolovanje sedite kod kuce i cekate da vam drzava obezbedi posao, i to je problem Srbije.

Misha

pre 17 godina

Ah dragi sunarodnici sta se jedite,pa to je NOBLES sto rece gospodja ministarka. Pa sta kosta da kosta,pare ionako kapaju za neke da ne znaju sta ce sa njima. Barem cemo ih ovde imati i placat ce poreze umesto kao dosad sto im deca sa vrecama novca idu po belom svetu i placaju nekom drugom porez.

nsv

pre 17 godina

Mislim da je danas obrazovanje biznis kao i svaki drugi. Znaci, na zapadu, a pre svega u English speking counries potpuno komercijalizovana delatnost koja se zasniva na marketingu i zakonima ponude i potraznje. Diploma sama po sebi ne garantuje uspeh. U svakom slucaju je znacajna referenca u biografiji. Za kvalitetno obrazovanje danas nije dovoljna a cesto nije ni neophodna dobra skola. Znanje engleskog i sluzenje Internetom se podrazumevaju.

poznavalac prilika

pre 17 godina

Evo jos jednog "sisanja ovaca" kojima je malo runa (para) preteklo. Nikakva srednjoskolska diploma ne moze da vam osigura prijem na bilo koji od navedenih univerziteta. Na univerzitetima u SAD, Kanadi, Britaniji i vecem delu Evrope se ne polaze prijemni ispit. Svako sa srednjoskolskom diplomom moze da se prijavi, dakle "ima prolaz" na bilo koji univerzitet, ali nikome sama diploma ne garantuje upis. Potrebno je tu malo vise od toga, npr. novac, nagrade sa madjunarodnih takmicenja, itd. Prema tome, ova zvaka oko gimnazije RB nece biti dugog veka. Usput, evo liste 500 najboljih univerzitata sveta:
http://ed.sjtu.edu.cn/rank/2004/top500list.htm
Mozemo da se ne slozimo oko metode rangiranja (koja favorizuje Nobelove nagrade, i generalno prirodnjacke discipline), ali u svakom slucaju Sorbona nije medju prvih 100 univerziteta pa taman da se svi na glavu postave.

Leonid

pre 17 godina

Ovo je zaista smesno. Radim u drzavnoj gimnaziji i znam ko odlazi u privatne skole. Deca koja beze ne uce i ne dolaze u skolu prelaze u takve skole kako bi zavrsili za pare. Posle upisuju privatne fakultete koje takodje debelo placaju ali zavrse samo pitam se kako. Zaista bi trebalo da se upita roditelj koji je u mogucnosti da svom detetu plati skolarinu od 11500 evra da li to njegovo dete zaista i nesto nauci.
Gospodu novinare pozivam da malo istraze kuda su otisla deca iz drzavnih skola pred kraj skolske godine i kako to da deca koja u istim tim drzavnim skolama ili su neocenjeni ili imaju jedinice preko noci postaju odlicni djaci. Istrazite samo malo po beogradskim privatnim gimnazijama pa ce te videti sta se radi i koliko se zaista uci.

alexaNS

pre 17 godina

Gadljiv sam na privatne skole i privatne fakultete. Sobrona i Oxford su nekada bili fakulteti, sada su samo jedan biznis, nista vishe od toga. Jedino mi na zivce idu ovi ministri pa su tako skolarine za drzavni i privatni skoro izjednacene, da ne verujes!

Aleksandar

pre 17 godina

Ljudi koji mogu da izdvoje 11.5k evra za godinu dana skolovanja svog deteta (i to osnovnog skolovanja posto je srednja skola davno postala osnovno obrazovanje) ne moraju previse da brinu za to gde ce im dete studirati. Stavise, to dete nece ni morati da studira - nasledice bizMis od caleta... I onako niko (ko je zaista zaradio doticni novac pa zna koliko isti vredi) ne bi svoje dete poslao u takvu svojevrsnu rip-off skolu, kad za isti, cak i manji, novac moze svoje dete poslati u slicne prestizne privatne skole sirom Evrope, gde dete ne bi steklo samo obrazovanje vec i prosiriti horizonte i steci kulturu koju je na ovim prostorima nemoguce steci.

laki

pre 17 godina

Ovo je dobar signal policiji i zakonodavstvu da ispita poreklo imovine roditelja "ucenika".
Radim i zivim u inostranstvu, po struci sam ing. elektronike, zavrsio u Nisu. Koliko znam ovakve skolarine ne postoje zapadno od Balkana. Nasi fakulteti su Ok ali problem je sto nema privrede i industrije gde bi studenti u toku studiranja sticali praksu. U svim uredjenim zemljama kadar se skoluje prema potrebama ekonomije i privrede zemlje. Normalno je da Univerziteti tesno saradjuju sa firmama iz iste oblasti pa kad zavrse ljudi vec imaju poprilicno dobru praksu.
Ovo je smesno sta se kod nas prodaje, kladim se da u pozadini svega na dobroj distanci stoji nas Mladjo.

Renato

pre 17 godina

Kada smo kod cene... 11500€ je malo previse za Srbiju, i jasno se vidi ko ce tu da se skoluje... ali i sa druge strane mi je veoma poznato kako se krecu cene u privatnim skolama, jer eto ja predajem vec pet godina u (privatnoj) americkoj medjunarodnoj skoli u Becu, koju pohadja oko 900 djaka... i cena je 15000€ po godini... a u USA su cene od 8000-15000$, bar kako mi roditelji mojih ucenika kazu. No, ko moze da priusti... neka izvoli:)

Aleksandar

pre 17 godina

E, je l' zna neko za slucaj da je neko u privatnoj gimnaziji ponavljao ili bio izbacen?
A sto se tice komentara o tome kako roditelji trebaju stedeti od prvog dana za skolovanje svoga deteta, pa ispada da je mesecno potrebno ostaviti 150-200€ u banci (btw. ko je pre 16 godina imao ista u banci taj je bez toga ostao) i taman kad dete treba da upise srednju - parica ce biti. No, hajde da to prosirimo na celo skolovanje - recimo u OS Milos Crnjanski je skolarina 6500€ po godini, sto za 8 godina iznosi 52000€. Pa dodato na ovu cenu iz R. Boskovica, sveukupno osnovno obrazovanje vaseg deteta kosta - 98000€. I to pod uslovom da ne ponavlja ni jednu godinu (sto se i onako nije jos kod nas desilo u privatnim skolama). Ako uzmemo da vam je plata 1000€, sto je odlicna plata za ovu zemlju, i ako odvajate za dete pola te plate, i dalje ostaje stednja od 15 godina pre nego sto dete i podje u skolu (ili oko 10 godina ako racunamo da se ne placaju srednja i osnovna odjednom). Sto znaci da vi morate poceti sa stednjom od 500€ mesecno par godina pre nego sto uopste i napravite dete. A sta ako imate dvoje dece? I koliko ljudi znate koji ima 1000€ platu u ovoj zemlji? I na kraju, koliko normalnih ljudi znate koji bi svoje dete poslali u domacu elitisticku skolu sa obecanim ekskurzijama po inostranstvu, kad vec mogu za isti novac da posalju to dete u takodje elitisticku skolu bilo gde u Evropi?

Milica

pre 17 godina

Pa ja sam zavrsila nasu najobicniju srednju i nas drzavni fakultet i trebalo bi da idem u inostranstvo na studije. Doduse nece biti Sorbona, ali da imam te pare njih bih sad ulozila u Sorbonu a ne dok sam u srednjoj. Ali OK u ovu skolu ne idu obicna deca tako da je rasprava malo besmislena. I na zapadu postoji takva razlika medu skolama, samo mi malo treba da naviknemo na to.

BankerUK

pre 17 godina

Zanimljivo da u Britaniji ne postoji ni jedna srednja skola (privatna ili drzavna) koji garantuje upis na univerzitet, a u Beogradu je tako nesto moguce.
Mislim da je gospodin nesto pobrkao; ili su mozda i top fakulteti na zapadu odlucili da se 'omrse' od nasih bogatasa, sto ne bi bilo cudno. Ipak su to, na zalost, komercijalne organizacije.

Nadezda

pre 17 godina

Da ne pricamo price. Taj kome roditelji u Srbiji placaju 11500 eura godisnje da ide u srednju skolu, njemu ce platiti i skolarinu na Oksfordu i Kembrdizu. Dakle, oni se tamo nece upisati zato sto su briljantni ucenici, vez zato sto mogu da plate. A oni koji vrede ce da dobiju stipendije da tamo studiraju. Ja sam recimo dosla u Kembridz 2000 na postdiplomske studije pravo sa Beogradskog univerziteta. U to vreme plata mojih roditelja (zajedno) nije bila dovoljna da kupim autobusku kartu od Londona do Kembridza, ali sam na svu srecu imala punu stipendiju. I nisam bila jedina, ima nas ovde dosta koji smo svi prosli kroz obican srpski obrazovni sistem, ali je svet imao sluha za kvalitet. S druge strane bilo je ovde mnogo i onih koji su ovde stigli preko maminih i tatinih para, a vecina se u medjuvremenu vratila u Beograd, gde se sada bave ili "biznisom" ili politikom...
Ovo samo pisem da se ne obeshrabre sva ona deca koja ne idu u "elitnu" Rudjer Boskovic gimanziju...

Krsljanin

pre 17 godina

Isticanje programa i stecenog znanja u ovim skolama zamagljuje glavnu svrhu ovih skola. Ovo su skole za decu elite i glavno znanje koje se u njima stice je upoznavanje i uspostavljanje veza izmedju ove dece koji ce u buducnosti, zbog uticaja kapitala svojih oceva, a ponekad i licnih sposobnosti, dospeti na visoke polozaje. Ova deca ce se ponasati kao i deca na Zapadu koja pripadaju "old boys club"-ovima. Oni ce pomagati jedni drugima da stignu do najuticajnijih polozaja. Njihovi ocevi ce jedva cekati da zaposle nekog druga svog deteta i da tako sitre uticaj svoje investicije. U pitanju je klub ljudi istog interesa, a ne nekakvo znanje. To je kao neka mala masonska organizacija. To je glavni razlog za ovakve skole, i one moraju biti skupe da eliminisu one koji bi pokusali da udju u njih a da nemaju potrebnu ekonomsku moc da bi bili vredni clanovi kluba. Znanje i sposobnost bez para nije kvalitet za koji su ove skole zainteresovane niti je to njihov cilj. Ako dublje analizirate cuvene univerzitete na Zapadu, videcete da tu nije u pitanju razlika u znanju koje sa na njima stekne nego ime univerziteta i vrata koja se otvaraju njihovim studentima. Danas se univerziteti mere po broju uticajnih ljudi na uticajnim mestima, a ne po znanju njihovih diplomaca.
Zamislite, da odlucujete o prijemu vise kandidata sa istim kvalitetima ali jedan ima diplomu iz iste skole kao i vi. Ko ima najvece izglede da bude primljen?

Sasha

pre 17 godina

Jedna godina na Harvardu kosta 150.000 $ ako niste stipendirani, tako da i ceo zivot stedite nece vam biti dovoljno.A upis bez prijemnog nek zaborave.A ti ucenici sto im roditelji placaju tolike skolarine nikad nece ni zavrsiti na nekom prestiznom Univerzitetu jer to njih i ne interesuje. A i zasto bi ih interesovalo kad roditelji imaju koliko imaju.

Bata

pre 17 godina

Skoro smo za Skupstinskom govornicom culi da sef jedne poslanicke grupe u skupstini za svoju cerku placa 42000 necega, evra ili dolara za godinu dana skolovanja u Svajcarskoj. Posto njega niko i ne sme da pita odakle mu pare zasto mi da to pitamo roditelje ucenika ove gimnazije. Te su pare ostale u ovoj zemlji na ovaj ili onaj nacain. Mustikla i Bogoljub su za svoju decu otvorili sve od obdanista do postdiplomskih studija. I da li se neko seca kakvi su djaci bili njihova deca.
Narod vise 'brine' s kim su proveli noc.

tesla

pre 17 godina

SVAKA diploma gimnazije iz Srbije daje sansu da se prijavite na bilo koji svetski univerzitet. Vecina svetskih univerziteta ne organizuje prijemne ispite vec samo trazi da polozite proveru znanja jezika (TOEFL i slicno).Razume se, univeziteti primaju studente sa najboljim ocenama, biografijama i preporukama. Zbog svega iznetog, nacin reklamiranja preskupe privatne gimnazije u Beogradu predstavlja cistu PREVARU i sa zadovoljstvom cu ih prijaviti tuzzilastvu.

Maja

pre 17 godina

zavrsila sam srednju skolu u SAD-u i fakultet, zajedno sa magistarskim studijama, i neka roditelji ove dece koji su spremni da daju toliki novac ne prave gresku i salju decu u ovu skolu u BG-u, vec nek ih posalju u SAD ili Evropu, manje kosta i vise se isplati, modernija nastava, engleski se non-stop prica, praksa je omogucena...itd...Takodje, cista je laz da nije potreban prijemni za fakultete u SAD-u (ne znam za ostale zemlje), jer je potreban prijemni za strance TOEFEL, a preporucuje se i SAT ili ACT test gde se polazu engleski i matematika...jedan od ova tri prijamna ispita je neophodan za upis na fakultet, bez obzira kakve ocene imate u srednjoj skoli...naravno, tu je i intervju na koji se ide, pa esej o studentu, koji student mora sam da napise...itd....

Minuteman

pre 17 godina

Mnogima od nas su na raznorazne nacine pare "pojeli" bas ovi sto sada imaju da plate 11500 Evra za godinu gimnazijskog skolovanja. Zato, da se ja pitam- mislim da je skolarina previse jeftina. Cena treba da bude kao na Harvardu. A kada se pojave sa diplomom "elitne gimnazije" na vratima Sorbone, da se upisu "direktno- bez prijemnog"... E onda malo neka i oni prodju kao nasi obicni gradjani sa Dafinom i Jezdom...

strahinja

pre 17 godina

Meni ovaj grb skole vise lici na neku lose zamisljenu policijsku znacku. Cim vidis da neko uzima tolike pare od ucenika a nije sposoban da plati pristojnog dizajnera da mu uradi normalan logo... znaci definitivno nije sposoban ni da ti djeci osigura pristojno obrazovanje.
Druga stvar.. .nisu ni ti roditelji budale - ne salje niko tamo djecu da bi kasnije isli na Oksford vec da bi se druzili sa djecom slicnih ekonomskih mogucnosti... po sitemu Mikin sin i Zikina cerka, ja tebi gradjevinsku dozvolu, ti meni 16 tona betona. Tako se skolarina najlakse isplati.

nemasvetosmisla

pre 17 godina

Moje postdiplomske studije u USA na prestiznom privatnom institutu su kostale oko $55,000, skoro kao i ova srednja skola. Ali za taj novac sam ja mogla da zahtevam bilo kog profesora sa bilo koje strane sveta, skola mi je to obezbedila. Sta ce ova deca u RB dobiti?

Matoro Zakeralo

pre 17 godina

Mislim da nije bilo jasno receno o cemu se zapravo radi i kakva je ta medjunarodna matura ciju su akreditaciju dobili u Rudjeru. Rec je verovatno o International Baccalaureate programu koji pruza odredjene prednosti pri daljem skolovanju, ali ne radi se ni o kakvoj direktnoj prohodnosti na nacin kako se to kod nas tradicionalno podrazumeva. A da bi skola dobila dozvolu za rad po programu International Baccalaureate i pravo da dodeljuje diplome, mora da zadovolji vrlo stroge uslove. Detalje mozete naci na sajtu organizacije koja se time bavi: http://www.ibo.org/.

sasha

pre 17 godina

Ako neki roditelji zele dati 11,500 EURA za obrazovanje njihove dijece to je njihova stvar. Ne vidim nista lose u tome. Naprotiv, raznolikost u obrazovanju je dobra stvar za drustvo. Bolje nego da svi idu u drzavne skole gdje svi uce jedno te isto po istim metodama i gdje se od ucenika samo stvaraju konformisti.

Gavrilo, Oxford

pre 17 godina

Kao neko ko radi intervjue za upis na Oxford, kazem da je ovo notorna glupost. Ne postoji skola sa direktnom prohodnoscu za Oxford. Oxford ne upisuje studente na osnovu prethodnih skola, vec ISKLJUCIVO na osnovu intervjua. Naravno, mi koji intervjuisemo mozemo imate neke predrasude na osnovu kojih mozemo dati prednost ili ne kandidatu iz pojedinih skola, ali cinjenica da se placa ovolika skolarina je, barem kod mene i vecine mojih kolega koje znam, vise minus nego plus, jer znaci da je kandidat vise forsiran. Naravno, ako dolazite iz Srbije, ne samo da morate proci prijemni intervju na Oxfordu, vec i debelo platiti skolarinu da biste zaista i postali student. Gavrilo, Oxford, UK.

Relja, Kembridz, Engleska

pre 17 godina

Student sam prve godine univerziteta u Kembridzu, a brat mi je zavrsio Oksford. Zavrsio sam Matematicku gimnaziju u Beogradu (kao i moj brat), prijavio se na Kembridz i oni su me pozvali tamo na razgovor. Pretpostavljam da nisu imali pojma o tome sta nase ocene znace (u ostalom, kod nas se prilicno razlikuje od skole do skole stvarna tezina tih ocena..), ali su me primili (i dali mi punu stipendiju) na osnovu tog razgovora. A inace, NIKO se ne prima bez tog razgovora (u kojem ti pricas sa profesorima i radis zadatke pred njima), tako da ovo "direktno bez prijemnog ispita" totalno nema smisla. Jedino je moguce da ovo znaci da ce sada oni imati neku ideju o tome sta znace te ocene, ali opet - ako se ti ne pokazes dobro na tom razgovoru, nece ti nikakve ocene na svetu pomoci. Pominje se i prognoziranje ocena i potvrdjivanje od strane skole - to sam ja isto bez problema obavio u Matematickoj gimnaziji..
Inace, imam i 2 druga u Americi - na Harvardu i Prinstonu (jedan zavrsio Matematicku gimnaziju u Beogradu, a drugi u Nisu), i znam kako ide prijavljivanje i za Ameriku. Oni polazu nekoliko testova i na osnovu toga se primaju, tako da opet tekst nema smisla osim ako u maturu ukljucuju te testove (sto cisto sumljam posto se u istoj recenici pominje Oksford i Harvard, a procedura prijavljivanja na te fakultete je potpuno drugacija..).
A usput, uvek sam bio skeptican prema privatnim fakultetima/srednjim skolama.

pera zdera

pre 17 godina

Osnovno i srednje obrazovanje je postalo biznis, kao i mnogo sta drugo sto je ranije bilo u iskljucivom domenu drzavnih usluga. To je rezultat trzisne privrede koju smo svi trazili i bespredmetno je sada ljutiti se kako nesto mnogo kosta ili izjavljivati kako ne treba imati poverenja u privatne skole (narocito oni koji su otisli da studiraju po svetu).
Ono sto je potrebno je da se u novonastaloj situaciji sa mnostvom privatnih skola, gimnazija, i fakulteta od kojih neke zaista sluze samo za 'pranje para' raznoraznih mafija, uspostavi regulativa. Drzavne institucije treba da garantuju da svaka skola, na osnovu programa i inspekcija nastave, pruza zahtevani minimum kvaliteta za odredjeni nivo skolovanja, a u saglasnosti sa usvojenim generalnim programima skolstva.
Uz to, bilo bi jako dobro da se uspostave rangiranja skola, kako bi neupuceni roditelji mogli da se obaveste koje su skole zaista dobre, a koje imaju samo dobru reklamu. To rangiranje moze da bude radjeno u ministarstvu, u nekoj paradrzavnoj agenciji (tipa prosvetnih saveta) ili od strane nevladinih organizacija koje se bave problematikom skolstva. Npr. ako u Americi zelite da upisete dete u skolu (osnovnu, srednju, fakultet) a ne znate koje skole su dobre u tom gradu, bilo privatne ili drzavne, mozete otici na nekoliko web-sajtova koji rangiraju skole. Rangiranja su prilicno objektivna i daju podatke o tome koliko je dece uspesno polozilo nacionalne testove matematike ili citanja, koliko se dece uspesno upisalu u visi stepen skolovanja (npr. iz srednje na fakultet), koliki je odnos ucenika/nastavnika, itd. Na osnovu takvih podataka, roditelji mogu da odluce u koju skolu bi da posalju dete, a u zavisnosti da li ce ga skola primiti i da li ima dovoljno para za skolarinu ako je skola privatna. I svako moze da odluci da li ce dati 1000 ili 10000 eura/dolara za privatnu skolu ako je ona samo marginalno bolja (ili cak losija) od drzavne skole u tom kraju.

sandra britanija

pre 17 godina

1. U UK NE POSTOJI prijemni!
2. NE postoji stvar kao direktna prohodnost, svi idu kroz istu proceduru
3. Od 8000 do 9000 funti kostaju tuition fees (troskovi studija) za doktorske studije u UK za overseas students (znaci i nas jer nismo u EU)
4. Kad se ova cifra prebaci u Evre jasno je da toj deci nece ni trebati Univerziteti u inostranstvu jer ocigledno doticna gimnazija ima isti kredibilitet :)
5. Radi se o ozbiljnom fenomenu koji se zove obrazovanje za privilegovane a oni siromasni a to je vecina iako su talentovani mogu sa se okace o klin, sto pokazuje da ovo zaista JESTE klasicno sisanje budala jer da im je do talenta ne bi ni imali ove tarife
6. Svi nasi talentovani mladi ljudi mogu da dodju do studija na prestiznim Univerzitetima i bez ovakvih likova i budu stipendirani.
A NASE DZUDZE U VLADI sto primaju plate za poziranje bolje da urade reformu skolstva koja ce ovoj zemlji vratiti dostojanstvo i obrazovani sloj. umesto sto Srbiju pretvaraju u Tajland- to jest izvor ropske radne snage
SRAMOTA!!!!!!!!
Pozdrav iz Britanije

Spidermen

pre 17 godina

Da, da... absolventi ovakvih gimnazija i "prestiznih" univerziteta ce vam se u skorijoj buducnosti kandidovati za mesto predsednika ili premijera drzave . Prepoznacete ih po skrivenom uredjaju na ledjima ispod sakoa i maloj , na televizijskom prenosu uzivo, jedva vidljivoj slusalici na uhu preko kojeg mu sufler porucuje sta treba da kaze ili kako da odgovori na postavljeno mu pitanje kontrakandidata !!! Ko su sufleri? Pa oni koji nisu imali lovu za ovakve "prestizne" gimnazije i znanje stekli sopstvenim trudom i radom ! Najvise sto mogu da dostignu u svojoj karijeri je da budu u marketinskom timu buduceg kanditata za predsednika! Svako poredjenje sa Bushom mladjim je slucajno i nenamerno!!! Glasaci, pak, imaju svu moc u svojim rukama - na zakazane izbore OBAVEZNO izadjes i NE zaokruzis nijednog od takvih a glasacki list ubacis u kutiju! Statisticki vrlo uspesno - najefektniji nacin da takvim akademskim idiotima porucis sta o njima mislis!!!

Ticky

pre 17 godina

Pametan čovek sa mnogo manje para zna da iskustvo življenja u inostranstvu njegovom detetu može da znači isto kao i diploma stranog fakulteta. Stoga će dati svom detetu mogućnost da za mnogo manje para studira ono što želi svaku godinu u nekom drugom evropskom univerzitetskom centru. Pa će njegovo dete posle prve godine završene u Parizu, druge u Beču, treće u Londonu i diplome dobijene npr. u Rimu znati ne samo engleski jezik već bar još jedan svetski jezik i imaće jasnu sliku gde i kako želi da živi i gde ne želi da se vrati.

Zoran

pre 17 godina

Ovo je cista reklama, otprilike nivo reklamiranja "caja koji leci maligne bolesti". Prvo, o kakvoj vi to prohodnosti govorite? Da li znate kako se neko iz Srbije, Bugarske ili Hrvatske upisuje na univerzitete koje pominjete? Deca iz Srbije koja odu u Veliku Britaniju (posto pominjete univerzitete u toj zemlji) se racunaju u "oversees" (znaci, neko ko dolazi "preko mora", tj stranac) i bivaju upisana gotovo bez izuzetka ako plate skolarinu. Skolarine se krecu od 8-19 hiljada funti, zavisi od smera i univerziteta. Radio sam 4 godine na Univerzitetima u Velikoj Britaniji i prvi put cujem da za tu "direktnu prolaznost". I pri tome, na nekim smerovima u Kejmbridzu gde sam radio, skolarina cak i za strance ispadne nesto manja nego u toj vasoj "cuvenoj" gimanziji za domace. Drage tate i mame, ako vam se bacaju pare, vi placajte 12 hiljada evra za skolu koja ima "direktnu prolaznost".

Ohio State

pre 17 godina

Kako bre, ne treba da se polaze prijemni ispit!? Zna se da se u Americi mora jako dobro proci na SAT testu i tu nema nikakvog govora odakle dolazis i iz koje si skole. U Americi ima na stotinu takvih srednjih skola i svi oni moraju da polazu SAT. Ali, svaka im cast u Rudjer Boskovicu, nema sta 12 soma je ipak mnogo za nasu malu Srbiju.

Ac.Uk

pre 17 godina

Cista besmislica, direktna prolaznost u Oxbridge-u niti bilo gde drugde u UK ne postoji, progledace kroz prste mozda Prince Harry-ju, ili nekom detetu toga ranga koje dolazi sa Etona. Beogradske privatne gimnazije, kao i privatni univerziteti su azili za zbrinjavanje lenje a bogate dece, to je svakome jasno. Inace, privatno obrazovanje drugde u svetu nije hrdjavo, stavise, u USA ono jeste garancija kvalitetnijeg studiranja...
Ac.Uk

Zoki, Vancouver

pre 17 godina

Ovakve skole deci obicno sluze pre svega za izgradnju poznanstva koja ce im kasnije pomoci u zivotu. To sto je ova skola u Beogradu skuplja od elitne privatne skole u Vankuveru, samo govori o mentalnom sklopu srpske "nove elite". Lakse se trosi novac koji se lako i brzo zaradi, ali u svemu tome bi trebale da postoje neke granice pristojnosti i racionalnosti.
Upravo nedostatak pristojnosti i racionalnosti dovodi u pitanje izgradnju poznanstva kao osnovni smisao ovakvih skola. Ako nastavi ovim tempom bahatosti i iracionalnosti, srpska "nova elita" ce pojesti sama sebe pre nego sto njihovi potomci dobiju sanse da iskoriste medjusobna poznanstva.

asav

pre 17 godina

Prosta računica kaže da tih 160 učenika školi donosi 1.800.000 evra godišnje. To je ogromna lova koju neće znati gde da potroše, makar sve đake vodili na 1-mesečnu ekskurziju u London...
Da ne govorim da tim parama mogu da se finansiraju bar 3 agencije za politički marketing u SAD-u...

Sasa

pre 17 godina

Buduci da ja kao lekar ima platu 27000 din, naravno da takvi kao ja ni u ludilu ne mogu da svoju decu upisuju u takve elitne skole. To su skole za nase estradne zvezde,"biznismene" koji su bogatsvo stekli dok su ostali slali svoju decu u rovove,a danas poput Vucelica salju svoju decu da se skoluju u zapadnim zemljama protiv kojih su nas vodili u "oslobodilackim ratovima". Samo me zanima dokle ce glasacka masina u Srbiji da naseda na predizborne lazi tih "patriota".