Utorak, 21.11.2006.

08:26

"Samo Skupština o masterima"

Rektor Univerziteta u Beogradu Dejan Popović kaže da Zakon o visokom obrazovanju može da tumači samo Skupština.

Izvor: B92

"Samo Skupština o masterima" IMAGE SOURCE
IMAGE DESCRIPTION

52 Komentari

Sortiraj po:

Kafka

pre 17 godina

Da, rektori bi bas voleli da se prvo izjasni vlada, pa Skupstina, pa Ustavni sud, pa Evropski sud pravde, cisto da prodje jos koja godina u pat poziciji. Tacnije, oni bi najvise zeleli da predmet zauvek skonca u nekoj fioci bez dna jedne od ovih neazurnih institucija.

Jovanovic Tomislav

pre 17 godina

Kolege, profesori znaju i sami da smo u pravu, kao što imi znamo zašto se oni protive našim zahtevima. Zato nemojmo dozvoliti da nas zamajavaju. Jednostavno tražimo da nam se daju ista prava koja imaju i naše kolege u Hrvatskj i Sloveniji: 1. Svi dipl. dobijaju zvanje master i 2. Ko želi može dobiti i diplomu sa zvanjem master uz uplatu određene takse.

magistar

pre 17 godina

A sta je sa nama koji smo se upisali na pds, odslusali gomile predmeta (uglavnom preobimnih i nepotrebnih, ali - profe sa pds moraju da dobiju kintu, a da li je nama to bilo potrebno, nije ni bitno), napisali rad i odbranili ga?
Da li nama sada treba da porastu magarece usi?
i ne, nije tacno da cemo mi imati 'olaksice' ako neko upise doktorske studije - to vazi samo ako se upisu dokt.studije pre nego sto novi programi stupe na snagu.

Mina

pre 17 godina

Ja bih samo pitala na osnovu cijeg zahteva je onda odlucivalo Vladino Vece za zakonodavstvo, jer nisu mogli samo da se sakupe i da izdaju saopstenje, vec je neko to od njih trazio. Sramotno i zalosno.

Deki

pre 17 godina

U severnoj Americi nikome ko radi po bolonji neće prihvatiti msc. Koliko puta treba da se ponovi jedna te ista stvar. Master studije su dodiplomske studije. Ako nekom nije jasno neka pogleda prava koja imaju masteri po pitanju zasnivanja radnog odnosa. Gle čuda poklapaju sa sa paravima dipmoranog.
U SAD i Kanadi msc su posdiplomske studije i mala je razlika u gradiranju.
I šta sad da ne izvršimo ekvivalenciju, imali bi sledeće
-viša škola VI
-bsc
-Diplomirani VII - 1
-master
-scecijalista
-magistar
-doktor
Da li neki misle da ovakva reforma terba da se sprovede. U tom slučaju po mom mišljenju bolje je ne reformisati ništa.

stratus

pre 17 godina

Ja sam takodje diplomirao na MF-u u Nisu (jos 1999.) i od 2003. sam na doktorskom studijama u Nemackoj. Polozio sam sve ispite sa nasih magistarskih studija, ali to Nemcima nije bilo nimalo interesantno. Morao sam da polozim jos 2 ispita ovde (oni su odredili koji ispiti) i potom sam krenuo sa radom na tezi, teza je vec predata i odbrana ce biti za par nedelja. Poenta price je da mi je ovde dipl. ing. priznat kao ekvivalent masteru, a osim toga, ovde se dipl. ing. u praksi znatno vise ceni od mastera. To sto pokusavaju da izmuvaju nasi vajni rektori je krajnje tipicno za zemlju Srbiju i to je ono sto nas je nateralo da pobegnemo iz te zemlje...

Mladen Milanovic

pre 17 godina

Stvarno ne mogu da verujem kakvim stvarima se jos uvek bavite ?!! Ja sam diplomirani inzenjer elektrotehnike i diplomirao sam 2000. godine na ETF-u u Bgd.
Trenutno radim u USA i niko mi nije trazio diplomu, vec su proverili sta znam da radim !!
Cinjenica je da danasnji "diplomci" sa ETF-a u BGD nemaju nivo znanja kao nekadasnji i pravo je pitanje kako vratiti nivo i kvaitet nastave na nase fakuultete - da li si master/bachelor/ili sta god nije vazno ako nemas znanje !!
Na nesrecu, negativna selekcija je ucinila svoje i mnogi asistenti i/ili profesori su daleko ispod svakog komentara.

Emigrant u najavi

pre 17 godina

Hvala cenjenim profesorima na odrzanom javnom casu iz etike. Ubedili ste me, definitivno idem iz ove zemlje cim (uskoro) zavrsim fakultet. Ako necete Vi, ima ko nase diplomce tretira kao mastere. I hvala Vam, dragi profesori, za sve naucene lekcije, a pogotovo one u kojima ste nas naucili da je bolje rusiti tudje ciljeve umesto boriti se za svoje. Siguran sam da ste bili korisni, bice samo dovoljno da Vas se setim, pa da me nostalgija momentalno prodje!
"Ne ostajte ovde, sunce tudjeg neba ovog puta lepse greje!"

Dada

pre 17 godina

Jadno i bedno... Muka mi je ovog prepucavanja, pa jos mazanja kako su nam dosad studije bile priznate i kako su svi ti diplomirani (neki cak i navodno, inzenjeri) sto su otisli napolje na post-diplomske bili tamo docekivani (i slavljeni) kao masteri.
Ajde neka se javi neko ko je otisao sa dipl-ing na iole jaci inostrani fakultet, pa neka kaze da li su mogli 'ladno da dobiju master ekvivalenciju??? Neka napise kako je to uspeo, mene iskreno zanima, jer hteo bih npr. da odem u SAD na neki "ivy league" (ne mora ni "ivy" moze i neki "sasvim obican" faks npr. Stanford) na njihove... Imam zvanje dipl-ing elektrotehnike i racunarstva povlaka mastera i sad cu upisati/prijavio sam se na nove doktorske ovde (sto ce reci prosek na studijama mi je bio preko 9, cak i daleko visi), samo ne bih da moram tamo da radim mastera ispocetka, moze naravno da "crncim" za dz za nekog tamo profu 3 PhD godine, ali ne da se cimam vise od toga odn. 5 (sto ce reci da tamo radim i mastera)... Moze neko da me uputi od ovih tako uspesnih stranaca kako da uspem u tome? Hvala Vam unapred.
I cisto pojasnjenje onima ovde koji ne razumeju... Ovo je ljudi konacno bila kakva-takva sansa da oni medju nama kojima bi ta ekvivalencija i nesto zaista znacila zaista dobiju nesto sto mogu da iskoriste i budu nagradjeni za svoj trud... Dakle, bas me briga ko je i ko ce sve biti master u Srbiji, sto se mene tice svi ovde su doktori, posto su ionako pacijenti odavno preuzeli bolnicu i eto sad konacno poceli da dele si titule...

Lidija

pre 17 godina

Ne bi BG univerzitet bio BG univerzitet da se grcevito ne bori da sve bude njima finansijski dogovarajuce. Dosta je primetiti da je to je rektor sa BG univerziteta koji se protivi ovoj odluci a svi ostali cute. Slazem se sa jednim od komentara da treba poslati TV ekipu da snimi stanje ucionica, laboratorija, itd, na nasim fakultetima, pa da onda pitamo fakultete gde idu sve pare of skolarina

Sofija

pre 17 godina

U Kanadi, govorim o tehnickim fakultetima postoje da kazem dve Master diplome. Jedna je M.Eng, koja podrazumeva vise ispita ali umesto istrazivackog rada treba uraditi projekat, koji se obicno radi cetiri-pet meseci, sto je manje nego izrada diplomskog rada na ansim fakultetima (po starom programu). Druga Master diploma ili zvanje je M.Sc. koja podrazumeva mnogo vise istarzivackog rada. Mozda bi nasi diplomirani mogli da imaju M.Eng, govorim o zvanjima inzenjera.To bi bilo fer i kompromisno resenje. Pozdrav iz Kanade

magistrant - masterant

pre 17 godina

Da krenemo iz pocetka:
Koliko sam ja razumeo Bolonja znaci 3 godine za BsC(becelor) +2 za Ms(master). Fakulteti su namerno protumacili Bolonju kao 4+1 jer drzava nije htela da finansira one dve godine za Ms, pa bi to znacilo da mnogi profani ostaju bez posla!

Znaci cela stvar je u startu pogresno postavljena. Taj nas novi BsC ce u startu imati vise skole od BsC u belom svetu, ali to mu niko ne priznaje? Da li je cilj prelaska na Bolonju izjednacavanje sa svetskim standardima? To je u startu pregazeno.

Moja diploma se u celom svetu nakon prevodjenja tretira kao Ms, a u mojoj rodjenoj zemlji se to ne priznaje. Zasto? Nije valjda zbog para?

Realno gledano nikakva reforma nije izvrsena. Stare studije su postale nove BsC samo su 2-3 ispita prebacena u Ms. I jos 2-3 ispita sa starih Mr(magistar) pa dobijete Ms. Jednostavna matematika. Prespi, pa smuckaj i opet imas isti mucak.

Cela stvar je zasnovana pogresno, pa je jasno da i rezultat mora biti los.

Dragi drugovi, reforma treba da se izvrsi kako treba, a posto riba od glave smrdi prvo treba pocistiti profesorski kadar u skladu sa kriterijumima Bolonje, pa tek onda pustiti one, kvalitetne profesore, koji zadovoljavaju pocetne uslove (udzbenik, naucni radovi...) da izvrse reformu.

Ovako dalje ne moze.

Malo Master , malo ne

pre 17 godina

Dobro ljudi, niko ne pominje studente iz BiH , Hrvatske , Slovenije , Makedonije , Crne Gore koji danas zive u Srbiji. Sta je sa tim ljudima, kako ce se njihove diplome tretirati u Srbiji? Zavrsio sam cetverogodisnje studije ekonomije u Sarajevu i moja diploma je u Kanadi prepoznatljiva kao "four-year(Honours) Bachelor of Arts, sta sam sada ili sta cu biti u Srbiji? Verovatno nista, kao i obicno, ali sto se bar nesto ne pise i o tome!?

jako zabrinut

pre 17 godina

Svaka cast rektore. Ne tako davno smo se borili za nezavisnot univerziteta a sada sami trazite da se politika umesa u univerzitet. Ne znam sta da mislim kad tako vaznu odluku stavljate u ruke posalnika koji su vec vise puta pokazali svoju (ne)sposobnost. Radite sta zelite, ali meni je jasno koliko ste vi i vase kolege kje bi trebalo da predstavljaju intelektualni vrh ove zemlje sposobni.

Srdjan

pre 17 godina

Meni je Tehnicki Univerzitet U Eindhovenu (jedan od vodecih u Evropi) pre tri godine izjednacio Dipl. Ing. sa "Master of Science",a u februaru ce mi izdati i PhD diplomu. A, Rektor moze da prica o priznavanjima, temeljitosti obrazovnog sistema i drugim dnevno politickim zargonom kojim se Univerziteti sluze da zgrnu pare koje ih jedino i interesuju... Ko ne bi pobegao cim mu se ukaze prilika?

Milan

pre 17 godina

Ja sam na pravnom fakultetu u Nisu pre dve godine polozio ispit "Politicka ekonomija" , gde se kroz celu knjigu prica o Marksu i Engelsu, zatim pre godinu dana sam polozio "Pravnu informatiku" po knjizi iz 89'....eeejjj, kad je digitron bio pojam. Ima još mnogo primera gde ti kvazidoktori nauka forsiraju svoja gradiva jos iz doba informbiroa, a sad su odjednom postali moderni i pricaju o kojekakvim diferencijama.
Ja sam apsolutno za Bolonjsku konvenciju i za njenu primenu u onom izvornom-prakticnom smislu, ali da se prvo napravi turbulencija medju predavackim kadrom. Neka prvo oni prodju bolonjske standarde, pa tek onda pricaju o boljem, modernijem, prakticnijem sistemu. Jer apsurd je po meni da taj isti profesor koji me je do juce ucio kako je "perestrojka" bila dobra, mom mladjem bratu govori o trzisnoj privredi i prednosti kapitalizma.
BOJKOT!!!

Dragan Milenkovic

pre 17 godina

Neverovatno, ali u Srbiji se vecito "izmislja tocak"... Dovoljno je, naime, pogledati sta su na tu temu uradili u, na primer, Italiji, Francuskoj, Spaniji, Svajcarskoj, ili Sloveniji, pa LÊPO primeniti ISTO TO i - gotova stvar!

A ovako, MI jednostavno MORAMO stvar da zakomplikujemo maksimalno, ili, ne bismo bili - MI!
Uz srdacne pozdrave svima onima kojih se ovaj problem tice.

Demosten

pre 17 godina

Pozadina cele priče su PARE!
Titule se ne izjednačavaju po automatizmu da bi fakulteti mogli da uzmu još malo para. Prvo za procenu razlike, zatim za upis dodatnih studija, pa slušanje ispita, pa za polaganje istih, polaganje diplomskog i izdavanje nove diplome, a dodajte tu i po koju dodatnu knjigu od profesora i eto vam!
Da li iko misli da je u pitanju to što se ranije na mnogim faklutetima(filozofski, pravni, PMF, ekonomski, poljoprivredni, DIF(neke sam verovatno preskočio, a neke možda greškom stavio u ovu grupu)) studiralo 4 godine da bi se diplomiralo, a po novom se studira 5 da bi se dobio status mastera. Naravno da ne!
Misli li iko da oni koji su studirali 5 godina da bi diplomirali(elektro, mašinstvo, medicina, itd...) neće morati da polažu neku razliku? Naravno da hoće.
A za to je država kriva koliko i fakulteti, jer nije jasno definisali dotični zakon i ne finansira dovoljno fakultete, pa oni moraju da se dovijaju na svaki način da bi skupili koju ekstra paru.

Poznavalac stvari

pre 17 godina

Kao neko ko je trenutno upisan na master studije po Bolonjskom sistemu na Filozofskom samo bih hteo da iznesem utiske.
Godina master studija kosta 86000 na Filozofskom u Beogradu. Na to treba dodati ispite (mislim da im je cena negde oko 1800 dinara po ispitu, bar je tako bilo za stare magistarske studije, ne znam mozda su promenili za ove) pa prijavu teme za master rad, pa placanje komisije za citanje rada, pa odbranu rada sto sve izadje negde oko 30 000 po starom cenovniku za poslednje tri stavke.

E sad racunajte, moja grupa, koja nije jedna od vecih je upisala dvadesetak diplomiranih studenata na master, a ceo fakultet verovatno oko 300 stotine. To mu dodje oko 25 800 000 dinara samo za skolarine. Na to dodajte 5 ispita koji su vam potrebni da skupite 30 poena, sto je oko 9000 din po glavi a to mu dodje oko 2 700 000 din. Na to dodajte prijavu teme, placanje komisije za citanje i odbranu teme za drugih 30 poena, a to je 9 000 000 din. Saberite sve to i videcete da Filozofski od mastera uzima 35 800 000 dinara od jedne godine master studija (gruba racunica).
I kako sad to da ne naplate? Pa neka posle rektor prica da nije rec o parama.
A sto se tice uporedbe sa Zagrebackim i Ljubljanskim univerzitetom izgleda da rektor skorije nije bio tamo. Posto po prirodi posla kojim se bavim dolazim u kontakt sa slovenackim i hrvatskim kolegama sa njihovih univerziteta znam recimo da u Ljubljani njihova grupa koja odgovara onoj na kojoj pohadjam master ima citavu zgradu sa laboratorijama, dok mi delimo jedan sprat sa jos jednom katedrom i imamo ukupno 3 ucionice na raspolaganju, kao i vrlo jadnu biblioteku u kojoj je novija literatura misaona imenica.
Da ne pricamo o kvalitetu ucila (tabla je i dalje glavni medij za prenosenje znanja, uz poneki projektor ili grafoskop), a klupe i stolice su u katastrofalnom stanju. Mozda ne bi bilo lose da B92 posalje TV ekipu da snime stanje u nasim ucionicama, pa da onda recio upitaju dekana gde idu pare koje studenti i ministarstva uplacuju?
Pozdrav

Vlado

pre 17 godina

Gospodina rektora brine što će 450 000 gražana preko noći postati masteri. Stvarno alarmantno. Pa onda jedan egzaktan podatak (100 % provereno) bićemo zemlja sa najviše mastera. Pa onda, profesorski kadar nam je najbolji u regionu, a studentski bogami nije. Paradoks do paradoksa. Trebalo bi napraviti jednu emisiju koja bi obuhvatala sve izjave gde je svaka predhodna u suprotnosti sa sledećom.
Ljudi, pa zašto dozvoliti da na ovakav način terorišu sve nas koji smo se pošteno izborili za svoja zvanja na fakultetima na kojima je bilo potrebno učiti nepotrebne stvari koje sad nemaju nikakvu primenu. Cilj je da se napravi selekcija,a ne da steknemo korisna znanja.
Podržavam reformu univerziteta ali ona treba da bude suštinska i da jednom u srbi bude makar dva puta više mastera.

Big Dovla

pre 17 godina

Otkad je skupština nadležna za tumačenje zakona? Ona te zakone donosi i menja, a ako hoćete tumačenje, naročito ako se pod tim misli na pojašnjenje neke administrativne procedure, što je u suštini čitav ovaj problem, obratite se ili upravo na ovu kancelariju vlade koja ga je donela ili na nadležno resorno ministarstvo i njegovu pravnu službu ili, u krajnjoj liniji, ako je u pitanju nešto što se dotiče ocene ustavnosti nekih rešenja, na ustavni sud. A, uzgred, baš me zanima da li bi cenjeni rektor zvao u pomoć skupštinu i da je ta kancelarija dala pravni nazor koji mu je malo više po ukusu. Ja bih želeo da se tu postogne neki kompromis, ali imam utisak da postoji vrlo jak lobi kome pripada i g. Popović i koji očigledno ne želi da starijim diplomcima olakša dobijanje statusa mastera, a iza uzvišenih reči o principima i standardima se tu po svoj prilici, pošto je ovo Srbija, i fakulteti su puni raznog taloga isto kao i bilo koja druga delatnost, krije vrlo prizemna želja da se na tome uzme što je moguće više novca, i od države kroz budžetske kompenzacije i od studenata samih.

Sladjana

pre 17 godina

Protivustavno je zakon primenjivati retroaktivno. Novi može da se primeni na buduće generacije a vidim da je toliko jasan da jedino Skupština može da ga tumači koja ga je takvog i usvojila. Trebalo bi ih izjednačiti i bili bi svi zadovoljni.

Vasa S. Tajcic

pre 17 godina

Posteno sam svaki ispit polozio bez protekcije i mita, u eri kada nije bilo mobilnih telefona sa kamerama, kada nije bilo ni spijunskih bubica u usima kao u filmovima o tajnim agentima... Znaci tet-a-tet profesor i ja. 9 semestara i 10-ti diplomski. Kada smo vec otvorili Pandorinu kutiju o stecenim zvanjima, Rektora bih pitao koja mu je tema bila na doktorskoj disertaciji? Sta ce biti sa profesorima koji su doktorirali na temama tipa ,,Uticaj dela i misli Josipa Broza Tita na razvoj crne metalurgije,, ili tema ,,Uloga cedji u NOB-u,,. Koliko marksista, lenjinista, samoupravnih socijalista, dogovornih ekonomista, magistara i doktora na ove teme, danas sedi u vlasti u ovoj Srbiji, i o njihovom zvanju niko ne postavlja pitanje. Koliko vas strucnjaka doktora i docenta je zaselo na profesorske funkcije preko partijske knjizice pre 20-30 godina? Maske su vam, drugovi, pale. U pitanju su pare, to je svima jasno.I vase privilegije.

Stranac

pre 17 godina

Pisao sam na ovu temu vec, i opet cu to uraditi. Smatram da imam dovoljno kredibiliteta samim tim sto sam u Beogradu zavrsio dvanaestosemestralni fakultet u roku, za sest godina, a trenutno sam na doktorskim studija u jednoj od EU zemalja gde mi je bez ikakvog dodatnog polaganja ispita dozvoljeno da upisem doktorske studije. Dakle, smatram da je potrebno i pozeljno izjednaciti stare diplome sa masterom, bez obzira da li je fakultet trajao cetiri ili vise godina. Prvo, zbog toga sto smo i dosada pred zakonom bili jednaki. Drugo, kada smo upisivali fakultete, vecini ljudi nije bilo presudno da li nesto traje osam ili deset semestara. Trece, kao sto neko od komentatora rece pre neki dan, ranije su studije medicine npr. trajale deset, a sada traju dvanaest semestara. Ne verujem da su danasnji lekari shodno duzini studiranja bolji nego starije kolege u svoje doba. Sve se moze rastegnuti ili skupiti po volji, a diplomski rad je u vecini slucajeva i svuda uglavnom samo formalnost.
Povodom pitanja organizacije postdiplomskih studija ubuduce, potrebno je proceniti kakvih i koliko strucnjaka zemlji treba. Postdiplomske studije NISU namenjene kao druga sasna dezorijentisanim diplomcima koji ili ne znaju sta ce sa sobom ili pate od kompleksa Petra Pana, tj. straha od odrastanja, kao ni decici bogatih roditelja kojima pored automobila, stana, garderobe i ludog nocnog zivota fali jos samo titula. Onu, S.N.O.B. vec imaju.
Postdiplomske studije imaju ulogu da studenta osposobe da postane samostalan istrazivac. Da produbi strucna znanja u oblastima koje ne zahteva svakodnevni i rutinski posao inzinjera npr. Jednom recju,da od diplomca napravi naucnika.
Na kraju, kao sto neko lepo rece, master i magistar nisu isto. Radi se samo o uskladjivanju nasih titula sa onim iz bolonjske deklaracije. A to vam nece garantovano povecati primanja niti ugled u drustvu.

sinisa

pre 17 godina

Upravo sam cuo jednog od tipicnih direktora u firmi gde radim kako je rekao - ako dobijem sada master onda u Zrenjaninu sredim doktorat za tri meseca i boli glava!!!
Inace moja firma je poznata po tome sto za ispitne rokove natrpa pun autobus svojih "radnika" i odvede ih do Zrenjanina , cisto radi puta.I svi , treba li reci, diplomirali.
Ja sam bio za izjednacavanje.I to grcevito.
Medjutim, posle ovog komentara postalo mi je jasno cemu izjednacavanje vodi.
Najbolje je da ne bude izjednacavanja ne bi li se napokon u necemu zmiji stalo za vrat.

bilo kako

pre 17 godina

Mogu samo da primetim kako, tipicno srpski, se svi u sve razumeju. Kao i uvek ova prica o bolonjskoj ide u prilog neradnicima. Pre svega niko nikad nije objasnio kako se odredjivao broj kredita po semestrima. Svaki fakultet je izgleda racunao kako mu se htelo. Po bolonjskoj maksimalan broj kredita je 30 po semestru sto znaci da 4godisnji fakulteti mogu imati maksimalno 240 ukljucujuci i diplomski ako ga imaju. Za zvanje mastera potrebno je sakupiti 300 kredita ili 10 semestara. Sada bi trebalo da je jasno da su oni koji su zavrsili 4godisnji fakultet i dalje diplomirani, a oni koji su zavrsili 5godisnji fakultet mogu dobiti master nekom odlukom. Zalosno je sto se uopste uvela ta bolonjska jer sve ocigledno ide u smeru degradacije znanja nezavisno od zvanja. Pokojni premijer Djindjic je rekao kako ce Srbija, ne znam koje godine, uvoziti radnu snagu, ali ne zato sto ce biti mnogo posla vec zbog toga sto nece biti dovoljno stucnih radnika. Iako ce imati "master" zvanje ni jedan strani poslodavac ih nece zaposliti na kljucnim radnim mestima. Zavrsila sam fakultet ali nisam razocarana u profesore vec u studente koliko im je samo stalo do tog zvanja pa to je isto posledica komunizma otkud medju tako mladim ljudima. Ako ne valjaju profesori pa nisu ni studenti dovoljno dobri da bi kritikovali bilo. I ljudi, manje se zestite to je jedino sto smo trebali da uvezemo iz stranih zemalja malo vise kontrole i uljudnosti i ne osudjivati dok ne saznas cinjenice.

Triestino

pre 17 godina

Mnogi ljudi koji su diplomirali pre 5 i vise godina ustvari ne shvataju o cemu se ovde radi. Vi po Bolonji imate bodove. Dakle svaki ispit tj. predmet nosi odredjen broj bodova. To je otprilike 60 po godini. I tako: za 3 godisnje 180, 4 godisnje 240 i petogodisnje 300 tj. master. Sada, onaj ko je diplomirao 4 godisnje studije mora izvrsiti ekvivalenciju svojih predmeta i bodovati ih. To je moguce jer postoje pravila koja kazu koliko neki predmet nosi bodova. Znaci, moguce je da neko ko je zavrsio 4 godine ima sada mozda 240 bodova, mozda manje mozda vise, a mozda cak i celih 300 ! E tada je moguce reci - da to je master ! Ako bi bez bodovanja rekli, da to su masteri to na Zapadu niko ne bi priznao. Oni traze bodove i samo bodove ! Dakle, ko hoce novi master morace da izvrsi ekvivalenciju i da eventualno polaze neke ispite za koje mu fale bodovi.
Pa ipak ne vidim zasto bi to bilo potrebno nekom ko radi sa diplomom vec godinama i ima karijeru.

Zoran

pre 17 godina

Neki protivnici izjednačavanja VII stepena i mastera koriste argument da su ranije kraće studirali, npr. 4 godine a sada je za master potrebno 5 godina. To je manje bitno, uporedite obim gradiva koji se polagao, pa će biti jasnije da li je pravedno ili nije. Koliko je bilo opterećeno gradivo npr. 90-tih na fakultetima, ja smatram da je izjednačavanje pravedno.

sasa

pre 17 godina

Neverovatno!!! Ti nabeđeni ''profesori '', koji su stekli naučne titule na svakojake načine ( tri prijatelja u komisiji ili prevodom stranih radova u doba komunizma ) osporavaju sami sebe(najviše akademsko zvanje je isto za sva vremena ma kako se zvalo ) i potrebno je da Skupšina Srbije donese odluku da profesori maraju da opravdaju svoja naučna zvanja po toj istoj deklaraciji ( po svim kriterijuma za doktorske studije i doktorat). '' Profesore ''koji su diplomirani pravnici i Rektori na Doktorske studije !!!

kokos

pre 17 godina

Onima kojima je stalo da uzmu pare za master posle skupstine ce traziti zastitu svevisnjeg. Tipican primer naplati istu stvar dva puta i nista dalje od toga. To je jedini interes kojim se rukovode predstavnici (profesori) KONUSA jer zele svoj procenat od pite zvane MASTER, posto svaki od njih radi na dva i vise fakulteta (obavezna kombinacija privatni - drzavni). Cista komercijala i nista drugo.

WhoCare

pre 17 godina

Ma stvar je (kao i uvek) samo u novcu. Ukoliko se prizna master dosadasnjim diplomcima (sto je jedino i OK) onda fakulteti nece imati priliku da diplomiranim uzmu po par desetina hiljada dinara itd itd na neke dopunske ispite. Iako mi ne znaci nista master samo me interesuje sta je sa time da sam ja imao 9 semestara + 1 diplomski. A trazi da me izjednace sa nekim ko ce imati 6 semestara?

Sasha

pre 17 godina

Sada je više nego očigledno da se ovde radi samo o parama i da rektor Popović (i ljudi koji stoje iza njega) u starom komunističkom maniru pokušava da nam zamaže oči nekim navodnim principima. Problem je, i to otvoreno treba reći, da gube ogromne pare ukidanjem magisterijuma. Šta je lepše nego premostiti tako nešto uvođenjem mastera namesto magisterijuma za ljude koji su već zavrišili fakultet po starom sistemu, pri tom ih naravno ošuriti za ogromnu količinu novca. Šta više ranije su samo retki radili magisterijum, a sada je ciljna grupa šira. Biće i više para nego ranije. Ura!!!
Nema veze što su ti ljudi koji su ranije diplomirali u obimu znanja već izjednačeni sa novim "masterima". Važne su samo pare. Izmislićemo mi već neki program po kome se ima dodatno polagati.
Nema veze što u svetu normalno osnovne studije za "bachelor degree" traju tri godine a četvrta je za "master". Nema veze što su već do sada naši ljudi koji su odlazili u svet sa ranijim diplomama dobijali izvenredne poslove, što su diplome bile priznavane na osnovu stečenog znanja koje je bilo i više nego dovoljno. Nema to veze. Hajde da ih zakoljemo za pare još jedanput. Znamo mi da će to uglavnom polagati samo ova deca koja su nedavno završila fakultete i biće neposredno oštećena. Oni stariji su se verovatno već negde udomili (čitaj zaposlili) a ako im baš zatreba taj master, pa i njih ćemo da zakoljemo za još nekih par hiljada evra. Moramo i mi profesori od nečega da živimo. Na kraju krajeva zašto samo da ubijamo pare tezgareći na privatnim fakultetima (ne mislite valjda da je iz nekog drugog razloga prolaznost na istim predmetima daleko bolja na privatnim fakultetima), hajde da se obogatimo i na matičnom fakultetu.
Sramota. Jedino što mogu da kažem je de je rektor Popović očigledno čovek za sve režime. Njemu u stvari i nije stalo ni do čega drugog osim para. Kako drugačije objasniti da čovek koji je sedeći kraj Miloševića u skupštini uvodio novi "savremeni" poreski zakon (rane 90-te godine)u vreme kada zemlja doživljava neviđenu inflaciju i porezi su obesmišljeni. Nije čovek ni trepnuo. Stručnjak nam je objasnio da je zakon moderan i da je samo mali problem što situacija u celom ekonomskom sistemu nije u redu. Pri tom nije spomenuo da se na osnovu toga cela tadašnja vrhuška obogatila. Da čovek ne poveruje. Kako je tada bio "stručan" tako je i sada. Neznanje je njegov zaštitni znak ali on nastavlja da kroji sudbinu mnogima. Nekada je doduše krojio kapu celom narodu (poreski zakon) a danas doduše samo univerzitetski obrazovanim ljudima. Jedini zajednički imenitelj u svemu ovome je jedna reč "PLJAČKA".

Goran

pre 17 godina

Napomena: Master nije magistar.
Uzimimo primer inzenjerskih fakulteta
BEng (Bachelor of Engineering) je inzenjer sa 3 godine univerzitetskog obrazovanja.
MEng (Master of Engineering) ima 4 godine univerzitetskog obrazovanja a MSc (magistar) ima 5 godina obrazovanja i odbranjen magistarski rad. Znaci, onaj ko je upisao magistarske studije postace MAGISTAR a ne MASTER.

perica

pre 17 godina

Potpuno je jasno da fakulteti vide priliku dobre zarade. To je jedini razlog ovako jakom otporu izjednačavanju diploma. Nema veze što takvim stavom negiraju sopstveni rad na obuci generacija studenata. Važno je da se prilika za dobrom zaradom ne propusti. Sraman stav univerzitetskih profesora!!!

Tihi

pre 17 godina

Ako se prihvati stav KONUSA, da direktno doktorske studije mogu da upisu oni diplomirani studenti koji su i po starom zakonu mogli to da urade (prosek 9 i iznad) postavlja se pitanje kako ce se te studije finansirati. Ministarstvo prosvete je objavilo kvote za finansiranje samo za mastere a doktoranti kao da ne postoje. Jos jedno pitanje ostaje otvoreno: na nekim fakultetima (npr. Pravni) nisu ni objavljeni (usvojeni?) programi doktorskih studija?

Ivan

pre 17 godina

Zašto izjednačiti zvanja ljudima koji čije su studije trajale 4 i 5 godina. Nije li to nepravedno. Zakon kaže da za diplomu Mastera treba studirati 5 godina.
Mislite o tome

Miljan

pre 17 godina

Dok se studenti bore za Master za dekane je vazniji Master Card i da obezbede dodatno finansiranje svojih fakulteta. To sto ce ti mladi ljudi da izgube jos godinu dana uceci isto sto su ucili i na fakultetu njih ne interesuje. Njima se sve svodi na novac. E Srbijo, u plasticnu karticu te pretvara tvoja "inteligencija"

srecko

pre 17 godina

2001. diplomirao sam na Masinskom Fakultetu u Nisu. Znaci imam zvanje dipl-ing., VII stepen strucne spreme. Od 2003 radim u Nemackoj na doktorskoj disertaciji. Nasa diploma je, po pravilu, svuda u Nemackoj priznata, dodatne uslove odredjuju sami univerziteti. Ja sam morao da polazem jos dva ispita po izboru, i to samo za potvrdu o znanju, ne ocenu. I sada sam nemacki postdiplomac. Ako sve bude po planu, za 2 god. doktoriracu. Inace, ovde se isto gase diplomske studije, a nude samo batchelor i master. Medjutim, dipl. = master. Jos nesto, Nemci mahom i dalje, gde je to moguce, upisuju diplomske studije jer se i dalje smatra da je diploma po obimu znanja, jaca od mastera. Znaci, po tumacenju nasih "pametnih" rektora i profesora, ako bi bilo po njihovom, moja diploma bi bila priznatija u inostranstvu, nego kod kuce, posto sa diplomom tehnickih fakulteta mogu da se upisu doktorske studije u skoro svim zemljama zapada, ukljucujuci SAD. To moze samo u Srbiji. I tacka.

rektor-korektor

pre 17 godina

Gospodinu Rektoru nije bitno sta kaze skupstina ni sta kaze vlada. On samo tom igrom sa svima nama pokusava da sakrije cinjenicu da se i ovde sve vrti oko "novca".
Ovog puta im nece uspeti!

Uhvaceni su na delu!

Master

pre 17 godina

Kakve su to gluposti? Bolonjska konvencija je jasna. 10 semestralno skolovanje daje Master degree. Npr univerzitet u Novom Sadu je odavno presao na bolonjsku konvenciju i odavno radi po programu 10 semestara. Ako vec radi po toj konvenciji onda i stepeni vaze po njoj. Nase magistarske studije su bile za lokalnu upoterbu jer tadasnji zakon nije bio uskladjen sa bolonjskom konvencijom sto ne znaci da univerziteti nisu. Dakle neki univerziteti automatski mogu da priznaju master koji ce vaziti u Evropi jer je skolovanje izvrseno u skladu sa evropskim zakonom. Da li ce ta titula da vazi i u Srbije je politicko pitanje.

Vesna

pre 17 godina

Naravno da ce biti izjednacena zvanja,naravno da ova bespotrebna rasprava izaziva revolt nas koji smo diplomirani. Necu da ponavljam argumente iz prethodnih komentara, samo cu da primetim da nam je sinoc u poligrafu gospodin rektor,trudeci se iz petnih zila da to sakrije, predstavio pravu sliku nase akademske elite: nemaju ni argumente ni ubedjenja. Bilo bi dobro da je ovo uvod u temeljnu i stvarnu reformu visokog obrazovanja, pa da konacno imamo fakultete na kojim profesori redovno predaju, na raspolaganju su studentima u vreme konsultacija, a i van njih jer su na svom radnom mestu u predvidjeno radno vreme za koje su placeni. Samo navodjenje ovih elementarnih pravila nam govori o realnom stanju stvari...

Ivan Djordjevic

pre 17 godina

Sta bi sa autonomijom univerziteta? Ja sam od onih koji ce dobiti master diplomu ukoliko se takva odluka donese. Smeta mi samo sto je to pitanje za konferenciju univerziteta, ili za sta god ogranizovano od strane srpskih univerziteta, ali ne za Vladu i Skupstinu Srbije. Ono sto je konferencija univerziteta odlucila treba da se postuje i od strane dekana i rektora, i od strane Vlade i Skupstine Srbije.

UK

pre 17 godina

Te hoce te nece...
Mislim da zvanje diplomirani ing i slicno mora da bude izjednacno sa masterom i slazem se sa onim sto su rekli u vladi: moraju da se uzmu u obzir i prethodne generacije.
Ljudi su polagali po 40 ispita i diplomski u okviru rednovnog fakulteta i sada treba da polazu jos 2. To zaista zvuci glupo i jedino je prilika za uzimanje jos para.
I sve u svemu htela bih da naglasim jos nesto sto se provlaci kroz sve ove promene - NOVE CENE.
Recimo godina doktorskih studija na elektro tehn. fakultetetu kosta 170 hiljada. To niko ziv nece moci da plati. Nijedna privatna firma nece dati svom radniku da gubi vreme i jos da mu plati tolike pare. A ni 'drzavne' firme nemaju tolike pare da daju, eventualno necijem sinu ili nekom drugom zasluznom po debeloj osnovi.
Ovo je DUGOROCNO smanjenje broja doktoranata, magistranata, diplomaca ili novim jezikom Phd, MSC, BSC. A ako imate manji broj doktora, imate i degradaciju takvih ustanova, manju konkurenciju, manji naucni kapacitet.
Po ovakvim cenama studentima se vise isplati da dobiju stipendiju i odu u neku drugu zemlju na usavrsavanje i nikad da se ne vrate.
Svakome kome je stalo do nauke kod nas treba da ima ovo na umu i da zaboravi na kratkorocnu materijalnu korist (master diplome sa novim ispitima kostaju 25 hiljada dinara). Mislim da je profesorima bolje da trose energiju na pronalazenje nacina kako da samnje troskove i unaprede nas skolski sistem, nego sto mesetare oko 2 ispita i 25 hiljada dinara, a studentima da izraze svoj protest, a ne samo da cekaju da se donese odluka.

Buntovnik sa razlogom

pre 17 godina

Sve mi je jasno, ali mi nije jasna letargija sadasnjih studenata druge i trece godine! Studenti, kolege, buduci intelektualci vi ste ti koji su najvise ugrozeni ovim odlukama KONUSA. Vi, kojima za vrat duvaju novi masteri. Ukoliko ne nadjete posao u roku od godinu dana, sta mislite koga ce posladavci radije da prime vas ili nove (naravno nece ni njih placati ko zna koliko, ali to je druga tema)? Morate da se borite za svoja prava. Ne dozvolite da vas rade "predstavnici" studenata u organima fakulteta i univerziteta. Njima ionako nikad nije bio cilj da zastite vasa prava. Nego sutra svi na plato.
Mi smo se ranijih godina borili i setali da omogucimo neku bolju buducnost. Vi sad imate deo tih blagodeti (putovanje u inostranstvo - kakvo tako, redovna primanja roditelja, nema skakanja evra...), koje mi nismo imali dok smo studirali, a tek sad vidimo koliko bi nam znacila, ali sad je red na vama da se izborite za sebe. Meni je svejedno, master, diplomirani, ili nekako drugacije, nasao sam posao, a gazda me nece platiti vise ni u kom slucaju, ali vama nije, tj. nece biti.
U svakom slucaju, i studentski protesti su izgleda obavezan ispit za zavrsetak studija u Srbiji, doslo je vreme da ga i vi polazete!

Leba bez motiku

pre 17 godina

U zemlji u kojoj su doktori nauka i profesori univerziteta likovi poput Seselja, sve je moguce. Moguce je i to da ce Srbija, koja ima najveci procenat nepismenih u Evopi, uskoro postati zemlja sa najvecim brojem magistara nauka u odnosu na broj stanovnika. Posto je prosek studiranja u Srbiji 9 godina, mogla bi Skupstina i da takvima dodeli po jedan PhD. Nek se raduju deca.

Душан

pre 17 godina

Ова цела прича око мастера је веома озбиљна јер је још један доказ да постоји велика криза морала на универзитетима. Професорима је одавно образовање и едукација студената последња рупа на свирали. Они се много више занимају за учешће у разним пројектима, радним групама и сл. за велике паре, затим се баве консалтингом, издавањем уџбеника и осталим профитним активностима. Доценти и асистенти су оптерећени како да што пре дођу на њихово место, да и они узму парче колача.
Због тога држава и друштво морају што пре да предузму нешто, јер је високо образовање као стратешка активност доведена у опасност због среброљубља универзитетског кадра!

Hrabrost je strana rec

pre 17 godina

Druze rektore,
kad vi (svi dekani i Vi) nemate petlju (ima i jedan organ koji se cesto koristi da se ukaze na sposobnost da se donese odluka u skladu sa samo svojim misljenjem bez obzira na posledice) da donesete konkretna pravila za prevazilazenje ovog problema, i non-stop prebacujete odgovornost te na fakultete (NN veca), te na Ministarstvo, nemate ni pravo da kritikujete i ne uvazavate odluke koje neko donese.
Jos mislite i da se svi u Srbiji bave crnom magijom i da znaju sta ste vi mislili. Ako ste mislili skupstina sto niste tako napisali?
A sta kad i skupstina da isto takvo tumacenje!? Pa ministarstvo je i dalo predlog tog zakona, i valjda su znali sta su hteli da postignu!
Do sad nisam ni bio za priznavanje mastera diplomiranima, ali kad vidim kako su licemerni oni koji su odlucivali o tome promenio sam misljenje. Pa vi nemate organ da stanete iza onoga sto mislite. Sram vas bilo! I vi ste mi oni koji ce nas vuci u Evropu! Nikad mi necemo stici tamo!

smorena

pre 17 godina

Diplomirala sam (sa sve diplomskim radom) i upisala master studije. Ovo prepucavanje opterecuje sve vise. Dok se oni ne dogovore ja cu odslusati predavanja, dati ispite, prijaviti temu i odbraniti je.I verovatno cu tada saznati da sam vec imala titulu mastera.

Mishko

pre 17 godina

Konferencija univerziteta pre mesec dana donese odluku da se zvanja izjednace. Dekani se pobune, pa se odluka ponisti. Onda se konferencija obrati Vladi. Vlada kaze da se izjednaci. Onda rektor kaze da ne moze. Zatim Skupstina kaze da moze. Onda ce se pojaviti neko deseti da kaze da ne moze. Tipicno za ovaj trulez od drzave.

Master of puppets

pre 17 godina

Da se približim studentima, što sam i sam nekad bio:
Taj isti rektor, trudeći se da oslika svoj stav, kroz svoja izlaganja dovodi u pitanje znanja diplomaca, koji su svoje zvanje stekli pre 15 i više godina!
Menjali su se programi - ovo - ono...
Jao što bih voleo da sve te profesore neko prozove zbog njihovih zvanja! A jesu li njihove diplome (magistrati i doktorati), stečene pre xx godina sporne - pa naravno da ne! Dragi moji studenti, šta ste očekivali?
Ti isti profesori, dekani i rektori su do skora naše domaće obrazovanje proklamovali za mnogo temeljnije, obimnije i na kraju jače od istog u zapadnim zemljama, seća li se neko toga?
Uh, odleteh sa teme... Pitam se jedino, na okolnost da je dotični rektor sinoć naglasio kako je BU i dalje misaona imenica za zagrebački ili ljubljanski, da li je ovakav tretman beogradskih diplomaca istovremeno i degradacija nivoa stečenih znanja na BU u odnosu na ZU ili LJU!?!
LUDO PA NA KVADRAT!!!

goran

pre 17 godina

Tipicno. Samo bezanje od odgovornosti. Sada Skupstina treba sve da rese kao da u toj skupstini sede kvalifikovani ljudi. Oni su samo narodni predstavnivci. Uvek se ocekuje da ce neko vise telo doneti odluku. Tipicni ostatak starog sistema gde se sve resavalo u komitetu, pa ovi danas misle da je skupstimna taj komitet.

goran

pre 17 godina

Tipicno. Samo bezanje od odgovornosti. Sada Skupstina treba sve da rese kao da u toj skupstini sede kvalifikovani ljudi. Oni su samo narodni predstavnivci. Uvek se ocekuje da ce neko vise telo doneti odluku. Tipicni ostatak starog sistema gde se sve resavalo u komitetu, pa ovi danas misle da je skupstimna taj komitet.

smorena

pre 17 godina

Diplomirala sam (sa sve diplomskim radom) i upisala master studije. Ovo prepucavanje opterecuje sve vise. Dok se oni ne dogovore ja cu odslusati predavanja, dati ispite, prijaviti temu i odbraniti je.I verovatno cu tada saznati da sam vec imala titulu mastera.

Master of puppets

pre 17 godina

Da se približim studentima, što sam i sam nekad bio:
Taj isti rektor, trudeći se da oslika svoj stav, kroz svoja izlaganja dovodi u pitanje znanja diplomaca, koji su svoje zvanje stekli pre 15 i više godina!
Menjali su se programi - ovo - ono...
Jao što bih voleo da sve te profesore neko prozove zbog njihovih zvanja! A jesu li njihove diplome (magistrati i doktorati), stečene pre xx godina sporne - pa naravno da ne! Dragi moji studenti, šta ste očekivali?
Ti isti profesori, dekani i rektori su do skora naše domaće obrazovanje proklamovali za mnogo temeljnije, obimnije i na kraju jače od istog u zapadnim zemljama, seća li se neko toga?
Uh, odleteh sa teme... Pitam se jedino, na okolnost da je dotični rektor sinoć naglasio kako je BU i dalje misaona imenica za zagrebački ili ljubljanski, da li je ovakav tretman beogradskih diplomaca istovremeno i degradacija nivoa stečenih znanja na BU u odnosu na ZU ili LJU!?!
LUDO PA NA KVADRAT!!!

Hrabrost je strana rec

pre 17 godina

Druze rektore,
kad vi (svi dekani i Vi) nemate petlju (ima i jedan organ koji se cesto koristi da se ukaze na sposobnost da se donese odluka u skladu sa samo svojim misljenjem bez obzira na posledice) da donesete konkretna pravila za prevazilazenje ovog problema, i non-stop prebacujete odgovornost te na fakultete (NN veca), te na Ministarstvo, nemate ni pravo da kritikujete i ne uvazavate odluke koje neko donese.
Jos mislite i da se svi u Srbiji bave crnom magijom i da znaju sta ste vi mislili. Ako ste mislili skupstina sto niste tako napisali?
A sta kad i skupstina da isto takvo tumacenje!? Pa ministarstvo je i dalo predlog tog zakona, i valjda su znali sta su hteli da postignu!
Do sad nisam ni bio za priznavanje mastera diplomiranima, ali kad vidim kako su licemerni oni koji su odlucivali o tome promenio sam misljenje. Pa vi nemate organ da stanete iza onoga sto mislite. Sram vas bilo! I vi ste mi oni koji ce nas vuci u Evropu! Nikad mi necemo stici tamo!

Mishko

pre 17 godina

Konferencija univerziteta pre mesec dana donese odluku da se zvanja izjednace. Dekani se pobune, pa se odluka ponisti. Onda se konferencija obrati Vladi. Vlada kaze da se izjednaci. Onda rektor kaze da ne moze. Zatim Skupstina kaze da moze. Onda ce se pojaviti neko deseti da kaze da ne moze. Tipicno za ovaj trulez od drzave.

Душан

pre 17 godina

Ова цела прича око мастера је веома озбиљна јер је још један доказ да постоји велика криза морала на универзитетима. Професорима је одавно образовање и едукација студената последња рупа на свирали. Они се много више занимају за учешће у разним пројектима, радним групама и сл. за велике паре, затим се баве консалтингом, издавањем уџбеника и осталим профитним активностима. Доценти и асистенти су оптерећени како да што пре дођу на њихово место, да и они узму парче колача.
Због тога држава и друштво морају што пре да предузму нешто, јер је високо образовање као стратешка активност доведена у опасност због среброљубља универзитетског кадра!

rektor-korektor

pre 17 godina

Gospodinu Rektoru nije bitno sta kaze skupstina ni sta kaze vlada. On samo tom igrom sa svima nama pokusava da sakrije cinjenicu da se i ovde sve vrti oko "novca".
Ovog puta im nece uspeti!

Uhvaceni su na delu!

Ivan Djordjevic

pre 17 godina

Sta bi sa autonomijom univerziteta? Ja sam od onih koji ce dobiti master diplomu ukoliko se takva odluka donese. Smeta mi samo sto je to pitanje za konferenciju univerziteta, ili za sta god ogranizovano od strane srpskih univerziteta, ali ne za Vladu i Skupstinu Srbije. Ono sto je konferencija univerziteta odlucila treba da se postuje i od strane dekana i rektora, i od strane Vlade i Skupstine Srbije.

Ivan

pre 17 godina

Zašto izjednačiti zvanja ljudima koji čije su studije trajale 4 i 5 godina. Nije li to nepravedno. Zakon kaže da za diplomu Mastera treba studirati 5 godina.
Mislite o tome

Master

pre 17 godina

Kakve su to gluposti? Bolonjska konvencija je jasna. 10 semestralno skolovanje daje Master degree. Npr univerzitet u Novom Sadu je odavno presao na bolonjsku konvenciju i odavno radi po programu 10 semestara. Ako vec radi po toj konvenciji onda i stepeni vaze po njoj. Nase magistarske studije su bile za lokalnu upoterbu jer tadasnji zakon nije bio uskladjen sa bolonjskom konvencijom sto ne znaci da univerziteti nisu. Dakle neki univerziteti automatski mogu da priznaju master koji ce vaziti u Evropi jer je skolovanje izvrseno u skladu sa evropskim zakonom. Da li ce ta titula da vazi i u Srbije je politicko pitanje.

Tihi

pre 17 godina

Ako se prihvati stav KONUSA, da direktno doktorske studije mogu da upisu oni diplomirani studenti koji su i po starom zakonu mogli to da urade (prosek 9 i iznad) postavlja se pitanje kako ce se te studije finansirati. Ministarstvo prosvete je objavilo kvote za finansiranje samo za mastere a doktoranti kao da ne postoje. Jos jedno pitanje ostaje otvoreno: na nekim fakultetima (npr. Pravni) nisu ni objavljeni (usvojeni?) programi doktorskih studija?

srecko

pre 17 godina

2001. diplomirao sam na Masinskom Fakultetu u Nisu. Znaci imam zvanje dipl-ing., VII stepen strucne spreme. Od 2003 radim u Nemackoj na doktorskoj disertaciji. Nasa diploma je, po pravilu, svuda u Nemackoj priznata, dodatne uslove odredjuju sami univerziteti. Ja sam morao da polazem jos dva ispita po izboru, i to samo za potvrdu o znanju, ne ocenu. I sada sam nemacki postdiplomac. Ako sve bude po planu, za 2 god. doktoriracu. Inace, ovde se isto gase diplomske studije, a nude samo batchelor i master. Medjutim, dipl. = master. Jos nesto, Nemci mahom i dalje, gde je to moguce, upisuju diplomske studije jer se i dalje smatra da je diploma po obimu znanja, jaca od mastera. Znaci, po tumacenju nasih "pametnih" rektora i profesora, ako bi bilo po njihovom, moja diploma bi bila priznatija u inostranstvu, nego kod kuce, posto sa diplomom tehnickih fakulteta mogu da se upisu doktorske studije u skoro svim zemljama zapada, ukljucujuci SAD. To moze samo u Srbiji. I tacka.

Vesna

pre 17 godina

Naravno da ce biti izjednacena zvanja,naravno da ova bespotrebna rasprava izaziva revolt nas koji smo diplomirani. Necu da ponavljam argumente iz prethodnih komentara, samo cu da primetim da nam je sinoc u poligrafu gospodin rektor,trudeci se iz petnih zila da to sakrije, predstavio pravu sliku nase akademske elite: nemaju ni argumente ni ubedjenja. Bilo bi dobro da je ovo uvod u temeljnu i stvarnu reformu visokog obrazovanja, pa da konacno imamo fakultete na kojim profesori redovno predaju, na raspolaganju su studentima u vreme konsultacija, a i van njih jer su na svom radnom mestu u predvidjeno radno vreme za koje su placeni. Samo navodjenje ovih elementarnih pravila nam govori o realnom stanju stvari...

Buntovnik sa razlogom

pre 17 godina

Sve mi je jasno, ali mi nije jasna letargija sadasnjih studenata druge i trece godine! Studenti, kolege, buduci intelektualci vi ste ti koji su najvise ugrozeni ovim odlukama KONUSA. Vi, kojima za vrat duvaju novi masteri. Ukoliko ne nadjete posao u roku od godinu dana, sta mislite koga ce posladavci radije da prime vas ili nove (naravno nece ni njih placati ko zna koliko, ali to je druga tema)? Morate da se borite za svoja prava. Ne dozvolite da vas rade "predstavnici" studenata u organima fakulteta i univerziteta. Njima ionako nikad nije bio cilj da zastite vasa prava. Nego sutra svi na plato.
Mi smo se ranijih godina borili i setali da omogucimo neku bolju buducnost. Vi sad imate deo tih blagodeti (putovanje u inostranstvo - kakvo tako, redovna primanja roditelja, nema skakanja evra...), koje mi nismo imali dok smo studirali, a tek sad vidimo koliko bi nam znacila, ali sad je red na vama da se izborite za sebe. Meni je svejedno, master, diplomirani, ili nekako drugacije, nasao sam posao, a gazda me nece platiti vise ni u kom slucaju, ali vama nije, tj. nece biti.
U svakom slucaju, i studentski protesti su izgleda obavezan ispit za zavrsetak studija u Srbiji, doslo je vreme da ga i vi polazete!

Miljan

pre 17 godina

Dok se studenti bore za Master za dekane je vazniji Master Card i da obezbede dodatno finansiranje svojih fakulteta. To sto ce ti mladi ljudi da izgube jos godinu dana uceci isto sto su ucili i na fakultetu njih ne interesuje. Njima se sve svodi na novac. E Srbijo, u plasticnu karticu te pretvara tvoja "inteligencija"

perica

pre 17 godina

Potpuno je jasno da fakulteti vide priliku dobre zarade. To je jedini razlog ovako jakom otporu izjednačavanju diploma. Nema veze što takvim stavom negiraju sopstveni rad na obuci generacija studenata. Važno je da se prilika za dobrom zaradom ne propusti. Sraman stav univerzitetskih profesora!!!

UK

pre 17 godina

Te hoce te nece...
Mislim da zvanje diplomirani ing i slicno mora da bude izjednacno sa masterom i slazem se sa onim sto su rekli u vladi: moraju da se uzmu u obzir i prethodne generacije.
Ljudi su polagali po 40 ispita i diplomski u okviru rednovnog fakulteta i sada treba da polazu jos 2. To zaista zvuci glupo i jedino je prilika za uzimanje jos para.
I sve u svemu htela bih da naglasim jos nesto sto se provlaci kroz sve ove promene - NOVE CENE.
Recimo godina doktorskih studija na elektro tehn. fakultetetu kosta 170 hiljada. To niko ziv nece moci da plati. Nijedna privatna firma nece dati svom radniku da gubi vreme i jos da mu plati tolike pare. A ni 'drzavne' firme nemaju tolike pare da daju, eventualno necijem sinu ili nekom drugom zasluznom po debeloj osnovi.
Ovo je DUGOROCNO smanjenje broja doktoranata, magistranata, diplomaca ili novim jezikom Phd, MSC, BSC. A ako imate manji broj doktora, imate i degradaciju takvih ustanova, manju konkurenciju, manji naucni kapacitet.
Po ovakvim cenama studentima se vise isplati da dobiju stipendiju i odu u neku drugu zemlju na usavrsavanje i nikad da se ne vrate.
Svakome kome je stalo do nauke kod nas treba da ima ovo na umu i da zaboravi na kratkorocnu materijalnu korist (master diplome sa novim ispitima kostaju 25 hiljada dinara). Mislim da je profesorima bolje da trose energiju na pronalazenje nacina kako da samnje troskove i unaprede nas skolski sistem, nego sto mesetare oko 2 ispita i 25 hiljada dinara, a studentima da izraze svoj protest, a ne samo da cekaju da se donese odluka.

Leba bez motiku

pre 17 godina

U zemlji u kojoj su doktori nauka i profesori univerziteta likovi poput Seselja, sve je moguce. Moguce je i to da ce Srbija, koja ima najveci procenat nepismenih u Evopi, uskoro postati zemlja sa najvecim brojem magistara nauka u odnosu na broj stanovnika. Posto je prosek studiranja u Srbiji 9 godina, mogla bi Skupstina i da takvima dodeli po jedan PhD. Nek se raduju deca.

Goran

pre 17 godina

Napomena: Master nije magistar.
Uzimimo primer inzenjerskih fakulteta
BEng (Bachelor of Engineering) je inzenjer sa 3 godine univerzitetskog obrazovanja.
MEng (Master of Engineering) ima 4 godine univerzitetskog obrazovanja a MSc (magistar) ima 5 godina obrazovanja i odbranjen magistarski rad. Znaci, onaj ko je upisao magistarske studije postace MAGISTAR a ne MASTER.

Triestino

pre 17 godina

Mnogi ljudi koji su diplomirali pre 5 i vise godina ustvari ne shvataju o cemu se ovde radi. Vi po Bolonji imate bodove. Dakle svaki ispit tj. predmet nosi odredjen broj bodova. To je otprilike 60 po godini. I tako: za 3 godisnje 180, 4 godisnje 240 i petogodisnje 300 tj. master. Sada, onaj ko je diplomirao 4 godisnje studije mora izvrsiti ekvivalenciju svojih predmeta i bodovati ih. To je moguce jer postoje pravila koja kazu koliko neki predmet nosi bodova. Znaci, moguce je da neko ko je zavrsio 4 godine ima sada mozda 240 bodova, mozda manje mozda vise, a mozda cak i celih 300 ! E tada je moguce reci - da to je master ! Ako bi bez bodovanja rekli, da to su masteri to na Zapadu niko ne bi priznao. Oni traze bodove i samo bodove ! Dakle, ko hoce novi master morace da izvrsi ekvivalenciju i da eventualno polaze neke ispite za koje mu fale bodovi.
Pa ipak ne vidim zasto bi to bilo potrebno nekom ko radi sa diplomom vec godinama i ima karijeru.

WhoCare

pre 17 godina

Ma stvar je (kao i uvek) samo u novcu. Ukoliko se prizna master dosadasnjim diplomcima (sto je jedino i OK) onda fakulteti nece imati priliku da diplomiranim uzmu po par desetina hiljada dinara itd itd na neke dopunske ispite. Iako mi ne znaci nista master samo me interesuje sta je sa time da sam ja imao 9 semestara + 1 diplomski. A trazi da me izjednace sa nekim ko ce imati 6 semestara?

Sasha

pre 17 godina

Sada je više nego očigledno da se ovde radi samo o parama i da rektor Popović (i ljudi koji stoje iza njega) u starom komunističkom maniru pokušava da nam zamaže oči nekim navodnim principima. Problem je, i to otvoreno treba reći, da gube ogromne pare ukidanjem magisterijuma. Šta je lepše nego premostiti tako nešto uvođenjem mastera namesto magisterijuma za ljude koji su već zavrišili fakultet po starom sistemu, pri tom ih naravno ošuriti za ogromnu količinu novca. Šta više ranije su samo retki radili magisterijum, a sada je ciljna grupa šira. Biće i više para nego ranije. Ura!!!
Nema veze što su ti ljudi koji su ranije diplomirali u obimu znanja već izjednačeni sa novim "masterima". Važne su samo pare. Izmislićemo mi već neki program po kome se ima dodatno polagati.
Nema veze što u svetu normalno osnovne studije za "bachelor degree" traju tri godine a četvrta je za "master". Nema veze što su već do sada naši ljudi koji su odlazili u svet sa ranijim diplomama dobijali izvenredne poslove, što su diplome bile priznavane na osnovu stečenog znanja koje je bilo i više nego dovoljno. Nema to veze. Hajde da ih zakoljemo za pare još jedanput. Znamo mi da će to uglavnom polagati samo ova deca koja su nedavno završila fakultete i biće neposredno oštećena. Oni stariji su se verovatno već negde udomili (čitaj zaposlili) a ako im baš zatreba taj master, pa i njih ćemo da zakoljemo za još nekih par hiljada evra. Moramo i mi profesori od nečega da živimo. Na kraju krajeva zašto samo da ubijamo pare tezgareći na privatnim fakultetima (ne mislite valjda da je iz nekog drugog razloga prolaznost na istim predmetima daleko bolja na privatnim fakultetima), hajde da se obogatimo i na matičnom fakultetu.
Sramota. Jedino što mogu da kažem je de je rektor Popović očigledno čovek za sve režime. Njemu u stvari i nije stalo ni do čega drugog osim para. Kako drugačije objasniti da čovek koji je sedeći kraj Miloševića u skupštini uvodio novi "savremeni" poreski zakon (rane 90-te godine)u vreme kada zemlja doživljava neviđenu inflaciju i porezi su obesmišljeni. Nije čovek ni trepnuo. Stručnjak nam je objasnio da je zakon moderan i da je samo mali problem što situacija u celom ekonomskom sistemu nije u redu. Pri tom nije spomenuo da se na osnovu toga cela tadašnja vrhuška obogatila. Da čovek ne poveruje. Kako je tada bio "stručan" tako je i sada. Neznanje je njegov zaštitni znak ali on nastavlja da kroji sudbinu mnogima. Nekada je doduše krojio kapu celom narodu (poreski zakon) a danas doduše samo univerzitetski obrazovanim ljudima. Jedini zajednički imenitelj u svemu ovome je jedna reč "PLJAČKA".

Zoran

pre 17 godina

Neki protivnici izjednačavanja VII stepena i mastera koriste argument da su ranije kraće studirali, npr. 4 godine a sada je za master potrebno 5 godina. To je manje bitno, uporedite obim gradiva koji se polagao, pa će biti jasnije da li je pravedno ili nije. Koliko je bilo opterećeno gradivo npr. 90-tih na fakultetima, ja smatram da je izjednačavanje pravedno.

sasa

pre 17 godina

Neverovatno!!! Ti nabeđeni ''profesori '', koji su stekli naučne titule na svakojake načine ( tri prijatelja u komisiji ili prevodom stranih radova u doba komunizma ) osporavaju sami sebe(najviše akademsko zvanje je isto za sva vremena ma kako se zvalo ) i potrebno je da Skupšina Srbije donese odluku da profesori maraju da opravdaju svoja naučna zvanja po toj istoj deklaraciji ( po svim kriterijuma za doktorske studije i doktorat). '' Profesore ''koji su diplomirani pravnici i Rektori na Doktorske studije !!!

bilo kako

pre 17 godina

Mogu samo da primetim kako, tipicno srpski, se svi u sve razumeju. Kao i uvek ova prica o bolonjskoj ide u prilog neradnicima. Pre svega niko nikad nije objasnio kako se odredjivao broj kredita po semestrima. Svaki fakultet je izgleda racunao kako mu se htelo. Po bolonjskoj maksimalan broj kredita je 30 po semestru sto znaci da 4godisnji fakulteti mogu imati maksimalno 240 ukljucujuci i diplomski ako ga imaju. Za zvanje mastera potrebno je sakupiti 300 kredita ili 10 semestara. Sada bi trebalo da je jasno da su oni koji su zavrsili 4godisnji fakultet i dalje diplomirani, a oni koji su zavrsili 5godisnji fakultet mogu dobiti master nekom odlukom. Zalosno je sto se uopste uvela ta bolonjska jer sve ocigledno ide u smeru degradacije znanja nezavisno od zvanja. Pokojni premijer Djindjic je rekao kako ce Srbija, ne znam koje godine, uvoziti radnu snagu, ali ne zato sto ce biti mnogo posla vec zbog toga sto nece biti dovoljno stucnih radnika. Iako ce imati "master" zvanje ni jedan strani poslodavac ih nece zaposliti na kljucnim radnim mestima. Zavrsila sam fakultet ali nisam razocarana u profesore vec u studente koliko im je samo stalo do tog zvanja pa to je isto posledica komunizma otkud medju tako mladim ljudima. Ako ne valjaju profesori pa nisu ni studenti dovoljno dobri da bi kritikovali bilo. I ljudi, manje se zestite to je jedino sto smo trebali da uvezemo iz stranih zemalja malo vise kontrole i uljudnosti i ne osudjivati dok ne saznas cinjenice.

sinisa

pre 17 godina

Upravo sam cuo jednog od tipicnih direktora u firmi gde radim kako je rekao - ako dobijem sada master onda u Zrenjaninu sredim doktorat za tri meseca i boli glava!!!
Inace moja firma je poznata po tome sto za ispitne rokove natrpa pun autobus svojih "radnika" i odvede ih do Zrenjanina , cisto radi puta.I svi , treba li reci, diplomirali.
Ja sam bio za izjednacavanje.I to grcevito.
Medjutim, posle ovog komentara postalo mi je jasno cemu izjednacavanje vodi.
Najbolje je da ne bude izjednacavanja ne bi li se napokon u necemu zmiji stalo za vrat.

kokos

pre 17 godina

Onima kojima je stalo da uzmu pare za master posle skupstine ce traziti zastitu svevisnjeg. Tipican primer naplati istu stvar dva puta i nista dalje od toga. To je jedini interes kojim se rukovode predstavnici (profesori) KONUSA jer zele svoj procenat od pite zvane MASTER, posto svaki od njih radi na dva i vise fakulteta (obavezna kombinacija privatni - drzavni). Cista komercijala i nista drugo.

Big Dovla

pre 17 godina

Otkad je skupština nadležna za tumačenje zakona? Ona te zakone donosi i menja, a ako hoćete tumačenje, naročito ako se pod tim misli na pojašnjenje neke administrativne procedure, što je u suštini čitav ovaj problem, obratite se ili upravo na ovu kancelariju vlade koja ga je donela ili na nadležno resorno ministarstvo i njegovu pravnu službu ili, u krajnjoj liniji, ako je u pitanju nešto što se dotiče ocene ustavnosti nekih rešenja, na ustavni sud. A, uzgred, baš me zanima da li bi cenjeni rektor zvao u pomoć skupštinu i da je ta kancelarija dala pravni nazor koji mu je malo više po ukusu. Ja bih želeo da se tu postogne neki kompromis, ali imam utisak da postoji vrlo jak lobi kome pripada i g. Popović i koji očigledno ne želi da starijim diplomcima olakša dobijanje statusa mastera, a iza uzvišenih reči o principima i standardima se tu po svoj prilici, pošto je ovo Srbija, i fakulteti su puni raznog taloga isto kao i bilo koja druga delatnost, krije vrlo prizemna želja da se na tome uzme što je moguće više novca, i od države kroz budžetske kompenzacije i od studenata samih.

Vasa S. Tajcic

pre 17 godina

Posteno sam svaki ispit polozio bez protekcije i mita, u eri kada nije bilo mobilnih telefona sa kamerama, kada nije bilo ni spijunskih bubica u usima kao u filmovima o tajnim agentima... Znaci tet-a-tet profesor i ja. 9 semestara i 10-ti diplomski. Kada smo vec otvorili Pandorinu kutiju o stecenim zvanjima, Rektora bih pitao koja mu je tema bila na doktorskoj disertaciji? Sta ce biti sa profesorima koji su doktorirali na temama tipa ,,Uticaj dela i misli Josipa Broza Tita na razvoj crne metalurgije,, ili tema ,,Uloga cedji u NOB-u,,. Koliko marksista, lenjinista, samoupravnih socijalista, dogovornih ekonomista, magistara i doktora na ove teme, danas sedi u vlasti u ovoj Srbiji, i o njihovom zvanju niko ne postavlja pitanje. Koliko vas strucnjaka doktora i docenta je zaselo na profesorske funkcije preko partijske knjizice pre 20-30 godina? Maske su vam, drugovi, pale. U pitanju su pare, to je svima jasno.I vase privilegije.

Stranac

pre 17 godina

Pisao sam na ovu temu vec, i opet cu to uraditi. Smatram da imam dovoljno kredibiliteta samim tim sto sam u Beogradu zavrsio dvanaestosemestralni fakultet u roku, za sest godina, a trenutno sam na doktorskim studija u jednoj od EU zemalja gde mi je bez ikakvog dodatnog polaganja ispita dozvoljeno da upisem doktorske studije. Dakle, smatram da je potrebno i pozeljno izjednaciti stare diplome sa masterom, bez obzira da li je fakultet trajao cetiri ili vise godina. Prvo, zbog toga sto smo i dosada pred zakonom bili jednaki. Drugo, kada smo upisivali fakultete, vecini ljudi nije bilo presudno da li nesto traje osam ili deset semestara. Trece, kao sto neko od komentatora rece pre neki dan, ranije su studije medicine npr. trajale deset, a sada traju dvanaest semestara. Ne verujem da su danasnji lekari shodno duzini studiranja bolji nego starije kolege u svoje doba. Sve se moze rastegnuti ili skupiti po volji, a diplomski rad je u vecini slucajeva i svuda uglavnom samo formalnost.
Povodom pitanja organizacije postdiplomskih studija ubuduce, potrebno je proceniti kakvih i koliko strucnjaka zemlji treba. Postdiplomske studije NISU namenjene kao druga sasna dezorijentisanim diplomcima koji ili ne znaju sta ce sa sobom ili pate od kompleksa Petra Pana, tj. straha od odrastanja, kao ni decici bogatih roditelja kojima pored automobila, stana, garderobe i ludog nocnog zivota fali jos samo titula. Onu, S.N.O.B. vec imaju.
Postdiplomske studije imaju ulogu da studenta osposobe da postane samostalan istrazivac. Da produbi strucna znanja u oblastima koje ne zahteva svakodnevni i rutinski posao inzinjera npr. Jednom recju,da od diplomca napravi naucnika.
Na kraju, kao sto neko lepo rece, master i magistar nisu isto. Radi se samo o uskladjivanju nasih titula sa onim iz bolonjske deklaracije. A to vam nece garantovano povecati primanja niti ugled u drustvu.

Sladjana

pre 17 godina

Protivustavno je zakon primenjivati retroaktivno. Novi može da se primeni na buduće generacije a vidim da je toliko jasan da jedino Skupština može da ga tumači koja ga je takvog i usvojila. Trebalo bi ih izjednačiti i bili bi svi zadovoljni.

Poznavalac stvari

pre 17 godina

Kao neko ko je trenutno upisan na master studije po Bolonjskom sistemu na Filozofskom samo bih hteo da iznesem utiske.
Godina master studija kosta 86000 na Filozofskom u Beogradu. Na to treba dodati ispite (mislim da im je cena negde oko 1800 dinara po ispitu, bar je tako bilo za stare magistarske studije, ne znam mozda su promenili za ove) pa prijavu teme za master rad, pa placanje komisije za citanje rada, pa odbranu rada sto sve izadje negde oko 30 000 po starom cenovniku za poslednje tri stavke.

E sad racunajte, moja grupa, koja nije jedna od vecih je upisala dvadesetak diplomiranih studenata na master, a ceo fakultet verovatno oko 300 stotine. To mu dodje oko 25 800 000 dinara samo za skolarine. Na to dodajte 5 ispita koji su vam potrebni da skupite 30 poena, sto je oko 9000 din po glavi a to mu dodje oko 2 700 000 din. Na to dodajte prijavu teme, placanje komisije za citanje i odbranu teme za drugih 30 poena, a to je 9 000 000 din. Saberite sve to i videcete da Filozofski od mastera uzima 35 800 000 dinara od jedne godine master studija (gruba racunica).
I kako sad to da ne naplate? Pa neka posle rektor prica da nije rec o parama.
A sto se tice uporedbe sa Zagrebackim i Ljubljanskim univerzitetom izgleda da rektor skorije nije bio tamo. Posto po prirodi posla kojim se bavim dolazim u kontakt sa slovenackim i hrvatskim kolegama sa njihovih univerziteta znam recimo da u Ljubljani njihova grupa koja odgovara onoj na kojoj pohadjam master ima citavu zgradu sa laboratorijama, dok mi delimo jedan sprat sa jos jednom katedrom i imamo ukupno 3 ucionice na raspolaganju, kao i vrlo jadnu biblioteku u kojoj je novija literatura misaona imenica.
Da ne pricamo o kvalitetu ucila (tabla je i dalje glavni medij za prenosenje znanja, uz poneki projektor ili grafoskop), a klupe i stolice su u katastrofalnom stanju. Mozda ne bi bilo lose da B92 posalje TV ekipu da snime stanje u nasim ucionicama, pa da onda recio upitaju dekana gde idu pare koje studenti i ministarstva uplacuju?
Pozdrav

Vlado

pre 17 godina

Gospodina rektora brine što će 450 000 gražana preko noći postati masteri. Stvarno alarmantno. Pa onda jedan egzaktan podatak (100 % provereno) bićemo zemlja sa najviše mastera. Pa onda, profesorski kadar nam je najbolji u regionu, a studentski bogami nije. Paradoks do paradoksa. Trebalo bi napraviti jednu emisiju koja bi obuhvatala sve izjave gde je svaka predhodna u suprotnosti sa sledećom.
Ljudi, pa zašto dozvoliti da na ovakav način terorišu sve nas koji smo se pošteno izborili za svoja zvanja na fakultetima na kojima je bilo potrebno učiti nepotrebne stvari koje sad nemaju nikakvu primenu. Cilj je da se napravi selekcija,a ne da steknemo korisna znanja.
Podržavam reformu univerziteta ali ona treba da bude suštinska i da jednom u srbi bude makar dva puta više mastera.

Dragan Milenkovic

pre 17 godina

Neverovatno, ali u Srbiji se vecito "izmislja tocak"... Dovoljno je, naime, pogledati sta su na tu temu uradili u, na primer, Italiji, Francuskoj, Spaniji, Svajcarskoj, ili Sloveniji, pa LÊPO primeniti ISTO TO i - gotova stvar!

A ovako, MI jednostavno MORAMO stvar da zakomplikujemo maksimalno, ili, ne bismo bili - MI!
Uz srdacne pozdrave svima onima kojih se ovaj problem tice.

Demosten

pre 17 godina

Pozadina cele priče su PARE!
Titule se ne izjednačavaju po automatizmu da bi fakulteti mogli da uzmu još malo para. Prvo za procenu razlike, zatim za upis dodatnih studija, pa slušanje ispita, pa za polaganje istih, polaganje diplomskog i izdavanje nove diplome, a dodajte tu i po koju dodatnu knjigu od profesora i eto vam!
Da li iko misli da je u pitanju to što se ranije na mnogim faklutetima(filozofski, pravni, PMF, ekonomski, poljoprivredni, DIF(neke sam verovatno preskočio, a neke možda greškom stavio u ovu grupu)) studiralo 4 godine da bi se diplomiralo, a po novom se studira 5 da bi se dobio status mastera. Naravno da ne!
Misli li iko da oni koji su studirali 5 godina da bi diplomirali(elektro, mašinstvo, medicina, itd...) neće morati da polažu neku razliku? Naravno da hoće.
A za to je država kriva koliko i fakulteti, jer nije jasno definisali dotični zakon i ne finansira dovoljno fakultete, pa oni moraju da se dovijaju na svaki način da bi skupili koju ekstra paru.

Milan

pre 17 godina

Ja sam na pravnom fakultetu u Nisu pre dve godine polozio ispit "Politicka ekonomija" , gde se kroz celu knjigu prica o Marksu i Engelsu, zatim pre godinu dana sam polozio "Pravnu informatiku" po knjizi iz 89'....eeejjj, kad je digitron bio pojam. Ima još mnogo primera gde ti kvazidoktori nauka forsiraju svoja gradiva jos iz doba informbiroa, a sad su odjednom postali moderni i pricaju o kojekakvim diferencijama.
Ja sam apsolutno za Bolonjsku konvenciju i za njenu primenu u onom izvornom-prakticnom smislu, ali da se prvo napravi turbulencija medju predavackim kadrom. Neka prvo oni prodju bolonjske standarde, pa tek onda pricaju o boljem, modernijem, prakticnijem sistemu. Jer apsurd je po meni da taj isti profesor koji me je do juce ucio kako je "perestrojka" bila dobra, mom mladjem bratu govori o trzisnoj privredi i prednosti kapitalizma.
BOJKOT!!!

Srdjan

pre 17 godina

Meni je Tehnicki Univerzitet U Eindhovenu (jedan od vodecih u Evropi) pre tri godine izjednacio Dipl. Ing. sa "Master of Science",a u februaru ce mi izdati i PhD diplomu. A, Rektor moze da prica o priznavanjima, temeljitosti obrazovnog sistema i drugim dnevno politickim zargonom kojim se Univerziteti sluze da zgrnu pare koje ih jedino i interesuju... Ko ne bi pobegao cim mu se ukaze prilika?

jako zabrinut

pre 17 godina

Svaka cast rektore. Ne tako davno smo se borili za nezavisnot univerziteta a sada sami trazite da se politika umesa u univerzitet. Ne znam sta da mislim kad tako vaznu odluku stavljate u ruke posalnika koji su vec vise puta pokazali svoju (ne)sposobnost. Radite sta zelite, ali meni je jasno koliko ste vi i vase kolege kje bi trebalo da predstavljaju intelektualni vrh ove zemlje sposobni.

magistrant - masterant

pre 17 godina

Da krenemo iz pocetka:
Koliko sam ja razumeo Bolonja znaci 3 godine za BsC(becelor) +2 za Ms(master). Fakulteti su namerno protumacili Bolonju kao 4+1 jer drzava nije htela da finansira one dve godine za Ms, pa bi to znacilo da mnogi profani ostaju bez posla!

Znaci cela stvar je u startu pogresno postavljena. Taj nas novi BsC ce u startu imati vise skole od BsC u belom svetu, ali to mu niko ne priznaje? Da li je cilj prelaska na Bolonju izjednacavanje sa svetskim standardima? To je u startu pregazeno.

Moja diploma se u celom svetu nakon prevodjenja tretira kao Ms, a u mojoj rodjenoj zemlji se to ne priznaje. Zasto? Nije valjda zbog para?

Realno gledano nikakva reforma nije izvrsena. Stare studije su postale nove BsC samo su 2-3 ispita prebacena u Ms. I jos 2-3 ispita sa starih Mr(magistar) pa dobijete Ms. Jednostavna matematika. Prespi, pa smuckaj i opet imas isti mucak.

Cela stvar je zasnovana pogresno, pa je jasno da i rezultat mora biti los.

Dragi drugovi, reforma treba da se izvrsi kako treba, a posto riba od glave smrdi prvo treba pocistiti profesorski kadar u skladu sa kriterijumima Bolonje, pa tek onda pustiti one, kvalitetne profesore, koji zadovoljavaju pocetne uslove (udzbenik, naucni radovi...) da izvrse reformu.

Ovako dalje ne moze.

Malo Master , malo ne

pre 17 godina

Dobro ljudi, niko ne pominje studente iz BiH , Hrvatske , Slovenije , Makedonije , Crne Gore koji danas zive u Srbiji. Sta je sa tim ljudima, kako ce se njihove diplome tretirati u Srbiji? Zavrsio sam cetverogodisnje studije ekonomije u Sarajevu i moja diploma je u Kanadi prepoznatljiva kao "four-year(Honours) Bachelor of Arts, sta sam sada ili sta cu biti u Srbiji? Verovatno nista, kao i obicno, ali sto se bar nesto ne pise i o tome!?

Sofija

pre 17 godina

U Kanadi, govorim o tehnickim fakultetima postoje da kazem dve Master diplome. Jedna je M.Eng, koja podrazumeva vise ispita ali umesto istrazivackog rada treba uraditi projekat, koji se obicno radi cetiri-pet meseci, sto je manje nego izrada diplomskog rada na ansim fakultetima (po starom programu). Druga Master diploma ili zvanje je M.Sc. koja podrazumeva mnogo vise istarzivackog rada. Mozda bi nasi diplomirani mogli da imaju M.Eng, govorim o zvanjima inzenjera.To bi bilo fer i kompromisno resenje. Pozdrav iz Kanade

Lidija

pre 17 godina

Ne bi BG univerzitet bio BG univerzitet da se grcevito ne bori da sve bude njima finansijski dogovarajuce. Dosta je primetiti da je to je rektor sa BG univerziteta koji se protivi ovoj odluci a svi ostali cute. Slazem se sa jednim od komentara da treba poslati TV ekipu da snimi stanje ucionica, laboratorija, itd, na nasim fakultetima, pa da onda pitamo fakultete gde idu sve pare of skolarina

Dada

pre 17 godina

Jadno i bedno... Muka mi je ovog prepucavanja, pa jos mazanja kako su nam dosad studije bile priznate i kako su svi ti diplomirani (neki cak i navodno, inzenjeri) sto su otisli napolje na post-diplomske bili tamo docekivani (i slavljeni) kao masteri.
Ajde neka se javi neko ko je otisao sa dipl-ing na iole jaci inostrani fakultet, pa neka kaze da li su mogli 'ladno da dobiju master ekvivalenciju??? Neka napise kako je to uspeo, mene iskreno zanima, jer hteo bih npr. da odem u SAD na neki "ivy league" (ne mora ni "ivy" moze i neki "sasvim obican" faks npr. Stanford) na njihove... Imam zvanje dipl-ing elektrotehnike i racunarstva povlaka mastera i sad cu upisati/prijavio sam se na nove doktorske ovde (sto ce reci prosek na studijama mi je bio preko 9, cak i daleko visi), samo ne bih da moram tamo da radim mastera ispocetka, moze naravno da "crncim" za dz za nekog tamo profu 3 PhD godine, ali ne da se cimam vise od toga odn. 5 (sto ce reci da tamo radim i mastera)... Moze neko da me uputi od ovih tako uspesnih stranaca kako da uspem u tome? Hvala Vam unapred.
I cisto pojasnjenje onima ovde koji ne razumeju... Ovo je ljudi konacno bila kakva-takva sansa da oni medju nama kojima bi ta ekvivalencija i nesto zaista znacila zaista dobiju nesto sto mogu da iskoriste i budu nagradjeni za svoj trud... Dakle, bas me briga ko je i ko ce sve biti master u Srbiji, sto se mene tice svi ovde su doktori, posto su ionako pacijenti odavno preuzeli bolnicu i eto sad konacno poceli da dele si titule...

Emigrant u najavi

pre 17 godina

Hvala cenjenim profesorima na odrzanom javnom casu iz etike. Ubedili ste me, definitivno idem iz ove zemlje cim (uskoro) zavrsim fakultet. Ako necete Vi, ima ko nase diplomce tretira kao mastere. I hvala Vam, dragi profesori, za sve naucene lekcije, a pogotovo one u kojima ste nas naucili da je bolje rusiti tudje ciljeve umesto boriti se za svoje. Siguran sam da ste bili korisni, bice samo dovoljno da Vas se setim, pa da me nostalgija momentalno prodje!
"Ne ostajte ovde, sunce tudjeg neba ovog puta lepse greje!"

Mladen Milanovic

pre 17 godina

Stvarno ne mogu da verujem kakvim stvarima se jos uvek bavite ?!! Ja sam diplomirani inzenjer elektrotehnike i diplomirao sam 2000. godine na ETF-u u Bgd.
Trenutno radim u USA i niko mi nije trazio diplomu, vec su proverili sta znam da radim !!
Cinjenica je da danasnji "diplomci" sa ETF-a u BGD nemaju nivo znanja kao nekadasnji i pravo je pitanje kako vratiti nivo i kvaitet nastave na nase fakuultete - da li si master/bachelor/ili sta god nije vazno ako nemas znanje !!
Na nesrecu, negativna selekcija je ucinila svoje i mnogi asistenti i/ili profesori su daleko ispod svakog komentara.

stratus

pre 17 godina

Ja sam takodje diplomirao na MF-u u Nisu (jos 1999.) i od 2003. sam na doktorskom studijama u Nemackoj. Polozio sam sve ispite sa nasih magistarskih studija, ali to Nemcima nije bilo nimalo interesantno. Morao sam da polozim jos 2 ispita ovde (oni su odredili koji ispiti) i potom sam krenuo sa radom na tezi, teza je vec predata i odbrana ce biti za par nedelja. Poenta price je da mi je ovde dipl. ing. priznat kao ekvivalent masteru, a osim toga, ovde se dipl. ing. u praksi znatno vise ceni od mastera. To sto pokusavaju da izmuvaju nasi vajni rektori je krajnje tipicno za zemlju Srbiju i to je ono sto nas je nateralo da pobegnemo iz te zemlje...

Deki

pre 17 godina

U severnoj Americi nikome ko radi po bolonji neće prihvatiti msc. Koliko puta treba da se ponovi jedna te ista stvar. Master studije su dodiplomske studije. Ako nekom nije jasno neka pogleda prava koja imaju masteri po pitanju zasnivanja radnog odnosa. Gle čuda poklapaju sa sa paravima dipmoranog.
U SAD i Kanadi msc su posdiplomske studije i mala je razlika u gradiranju.
I šta sad da ne izvršimo ekvivalenciju, imali bi sledeće
-viša škola VI
-bsc
-Diplomirani VII - 1
-master
-scecijalista
-magistar
-doktor
Da li neki misle da ovakva reforma terba da se sprovede. U tom slučaju po mom mišljenju bolje je ne reformisati ništa.

Mina

pre 17 godina

Ja bih samo pitala na osnovu cijeg zahteva je onda odlucivalo Vladino Vece za zakonodavstvo, jer nisu mogli samo da se sakupe i da izdaju saopstenje, vec je neko to od njih trazio. Sramotno i zalosno.

magistar

pre 17 godina

A sta je sa nama koji smo se upisali na pds, odslusali gomile predmeta (uglavnom preobimnih i nepotrebnih, ali - profe sa pds moraju da dobiju kintu, a da li je nama to bilo potrebno, nije ni bitno), napisali rad i odbranili ga?
Da li nama sada treba da porastu magarece usi?
i ne, nije tacno da cemo mi imati 'olaksice' ako neko upise doktorske studije - to vazi samo ako se upisu dokt.studije pre nego sto novi programi stupe na snagu.

Jovanovic Tomislav

pre 17 godina

Kolege, profesori znaju i sami da smo u pravu, kao što imi znamo zašto se oni protive našim zahtevima. Zato nemojmo dozvoliti da nas zamajavaju. Jednostavno tražimo da nam se daju ista prava koja imaju i naše kolege u Hrvatskj i Sloveniji: 1. Svi dipl. dobijaju zvanje master i 2. Ko želi može dobiti i diplomu sa zvanjem master uz uplatu određene takse.

Kafka

pre 17 godina

Da, rektori bi bas voleli da se prvo izjasni vlada, pa Skupstina, pa Ustavni sud, pa Evropski sud pravde, cisto da prodje jos koja godina u pat poziciji. Tacnije, oni bi najvise zeleli da predmet zauvek skonca u nekoj fioci bez dna jedne od ovih neazurnih institucija.

goran

pre 17 godina

Tipicno. Samo bezanje od odgovornosti. Sada Skupstina treba sve da rese kao da u toj skupstini sede kvalifikovani ljudi. Oni su samo narodni predstavnivci. Uvek se ocekuje da ce neko vise telo doneti odluku. Tipicni ostatak starog sistema gde se sve resavalo u komitetu, pa ovi danas misle da je skupstimna taj komitet.

smorena

pre 17 godina

Diplomirala sam (sa sve diplomskim radom) i upisala master studije. Ovo prepucavanje opterecuje sve vise. Dok se oni ne dogovore ja cu odslusati predavanja, dati ispite, prijaviti temu i odbraniti je.I verovatno cu tada saznati da sam vec imala titulu mastera.

Master of puppets

pre 17 godina

Da se približim studentima, što sam i sam nekad bio:
Taj isti rektor, trudeći se da oslika svoj stav, kroz svoja izlaganja dovodi u pitanje znanja diplomaca, koji su svoje zvanje stekli pre 15 i više godina!
Menjali su se programi - ovo - ono...
Jao što bih voleo da sve te profesore neko prozove zbog njihovih zvanja! A jesu li njihove diplome (magistrati i doktorati), stečene pre xx godina sporne - pa naravno da ne! Dragi moji studenti, šta ste očekivali?
Ti isti profesori, dekani i rektori su do skora naše domaće obrazovanje proklamovali za mnogo temeljnije, obimnije i na kraju jače od istog u zapadnim zemljama, seća li se neko toga?
Uh, odleteh sa teme... Pitam se jedino, na okolnost da je dotični rektor sinoć naglasio kako je BU i dalje misaona imenica za zagrebački ili ljubljanski, da li je ovakav tretman beogradskih diplomaca istovremeno i degradacija nivoa stečenih znanja na BU u odnosu na ZU ili LJU!?!
LUDO PA NA KVADRAT!!!

Hrabrost je strana rec

pre 17 godina

Druze rektore,
kad vi (svi dekani i Vi) nemate petlju (ima i jedan organ koji se cesto koristi da se ukaze na sposobnost da se donese odluka u skladu sa samo svojim misljenjem bez obzira na posledice) da donesete konkretna pravila za prevazilazenje ovog problema, i non-stop prebacujete odgovornost te na fakultete (NN veca), te na Ministarstvo, nemate ni pravo da kritikujete i ne uvazavate odluke koje neko donese.
Jos mislite i da se svi u Srbiji bave crnom magijom i da znaju sta ste vi mislili. Ako ste mislili skupstina sto niste tako napisali?
A sta kad i skupstina da isto takvo tumacenje!? Pa ministarstvo je i dalo predlog tog zakona, i valjda su znali sta su hteli da postignu!
Do sad nisam ni bio za priznavanje mastera diplomiranima, ali kad vidim kako su licemerni oni koji su odlucivali o tome promenio sam misljenje. Pa vi nemate organ da stanete iza onoga sto mislite. Sram vas bilo! I vi ste mi oni koji ce nas vuci u Evropu! Nikad mi necemo stici tamo!

Mishko

pre 17 godina

Konferencija univerziteta pre mesec dana donese odluku da se zvanja izjednace. Dekani se pobune, pa se odluka ponisti. Onda se konferencija obrati Vladi. Vlada kaze da se izjednaci. Onda rektor kaze da ne moze. Zatim Skupstina kaze da moze. Onda ce se pojaviti neko deseti da kaze da ne moze. Tipicno za ovaj trulez od drzave.

Душан

pre 17 godina

Ова цела прича око мастера је веома озбиљна јер је још један доказ да постоји велика криза морала на универзитетима. Професорима је одавно образовање и едукација студената последња рупа на свирали. Они се много више занимају за учешће у разним пројектима, радним групама и сл. за велике паре, затим се баве консалтингом, издавањем уџбеника и осталим профитним активностима. Доценти и асистенти су оптерећени како да што пре дођу на њихово место, да и они узму парче колача.
Због тога држава и друштво морају што пре да предузму нешто, јер је високо образовање као стратешка активност доведена у опасност због среброљубља универзитетског кадра!

rektor-korektor

pre 17 godina

Gospodinu Rektoru nije bitno sta kaze skupstina ni sta kaze vlada. On samo tom igrom sa svima nama pokusava da sakrije cinjenicu da se i ovde sve vrti oko "novca".
Ovog puta im nece uspeti!

Uhvaceni su na delu!

Ivan Djordjevic

pre 17 godina

Sta bi sa autonomijom univerziteta? Ja sam od onih koji ce dobiti master diplomu ukoliko se takva odluka donese. Smeta mi samo sto je to pitanje za konferenciju univerziteta, ili za sta god ogranizovano od strane srpskih univerziteta, ali ne za Vladu i Skupstinu Srbije. Ono sto je konferencija univerziteta odlucila treba da se postuje i od strane dekana i rektora, i od strane Vlade i Skupstine Srbije.

Ivan

pre 17 godina

Zašto izjednačiti zvanja ljudima koji čije su studije trajale 4 i 5 godina. Nije li to nepravedno. Zakon kaže da za diplomu Mastera treba studirati 5 godina.
Mislite o tome

Master

pre 17 godina

Kakve su to gluposti? Bolonjska konvencija je jasna. 10 semestralno skolovanje daje Master degree. Npr univerzitet u Novom Sadu je odavno presao na bolonjsku konvenciju i odavno radi po programu 10 semestara. Ako vec radi po toj konvenciji onda i stepeni vaze po njoj. Nase magistarske studije su bile za lokalnu upoterbu jer tadasnji zakon nije bio uskladjen sa bolonjskom konvencijom sto ne znaci da univerziteti nisu. Dakle neki univerziteti automatski mogu da priznaju master koji ce vaziti u Evropi jer je skolovanje izvrseno u skladu sa evropskim zakonom. Da li ce ta titula da vazi i u Srbije je politicko pitanje.

Tihi

pre 17 godina

Ako se prihvati stav KONUSA, da direktno doktorske studije mogu da upisu oni diplomirani studenti koji su i po starom zakonu mogli to da urade (prosek 9 i iznad) postavlja se pitanje kako ce se te studije finansirati. Ministarstvo prosvete je objavilo kvote za finansiranje samo za mastere a doktoranti kao da ne postoje. Jos jedno pitanje ostaje otvoreno: na nekim fakultetima (npr. Pravni) nisu ni objavljeni (usvojeni?) programi doktorskih studija?

srecko

pre 17 godina

2001. diplomirao sam na Masinskom Fakultetu u Nisu. Znaci imam zvanje dipl-ing., VII stepen strucne spreme. Od 2003 radim u Nemackoj na doktorskoj disertaciji. Nasa diploma je, po pravilu, svuda u Nemackoj priznata, dodatne uslove odredjuju sami univerziteti. Ja sam morao da polazem jos dva ispita po izboru, i to samo za potvrdu o znanju, ne ocenu. I sada sam nemacki postdiplomac. Ako sve bude po planu, za 2 god. doktoriracu. Inace, ovde se isto gase diplomske studije, a nude samo batchelor i master. Medjutim, dipl. = master. Jos nesto, Nemci mahom i dalje, gde je to moguce, upisuju diplomske studije jer se i dalje smatra da je diploma po obimu znanja, jaca od mastera. Znaci, po tumacenju nasih "pametnih" rektora i profesora, ako bi bilo po njihovom, moja diploma bi bila priznatija u inostranstvu, nego kod kuce, posto sa diplomom tehnickih fakulteta mogu da se upisu doktorske studije u skoro svim zemljama zapada, ukljucujuci SAD. To moze samo u Srbiji. I tacka.

Vesna

pre 17 godina

Naravno da ce biti izjednacena zvanja,naravno da ova bespotrebna rasprava izaziva revolt nas koji smo diplomirani. Necu da ponavljam argumente iz prethodnih komentara, samo cu da primetim da nam je sinoc u poligrafu gospodin rektor,trudeci se iz petnih zila da to sakrije, predstavio pravu sliku nase akademske elite: nemaju ni argumente ni ubedjenja. Bilo bi dobro da je ovo uvod u temeljnu i stvarnu reformu visokog obrazovanja, pa da konacno imamo fakultete na kojim profesori redovno predaju, na raspolaganju su studentima u vreme konsultacija, a i van njih jer su na svom radnom mestu u predvidjeno radno vreme za koje su placeni. Samo navodjenje ovih elementarnih pravila nam govori o realnom stanju stvari...

Buntovnik sa razlogom

pre 17 godina

Sve mi je jasno, ali mi nije jasna letargija sadasnjih studenata druge i trece godine! Studenti, kolege, buduci intelektualci vi ste ti koji su najvise ugrozeni ovim odlukama KONUSA. Vi, kojima za vrat duvaju novi masteri. Ukoliko ne nadjete posao u roku od godinu dana, sta mislite koga ce posladavci radije da prime vas ili nove (naravno nece ni njih placati ko zna koliko, ali to je druga tema)? Morate da se borite za svoja prava. Ne dozvolite da vas rade "predstavnici" studenata u organima fakulteta i univerziteta. Njima ionako nikad nije bio cilj da zastite vasa prava. Nego sutra svi na plato.
Mi smo se ranijih godina borili i setali da omogucimo neku bolju buducnost. Vi sad imate deo tih blagodeti (putovanje u inostranstvo - kakvo tako, redovna primanja roditelja, nema skakanja evra...), koje mi nismo imali dok smo studirali, a tek sad vidimo koliko bi nam znacila, ali sad je red na vama da se izborite za sebe. Meni je svejedno, master, diplomirani, ili nekako drugacije, nasao sam posao, a gazda me nece platiti vise ni u kom slucaju, ali vama nije, tj. nece biti.
U svakom slucaju, i studentski protesti su izgleda obavezan ispit za zavrsetak studija u Srbiji, doslo je vreme da ga i vi polazete!

Miljan

pre 17 godina

Dok se studenti bore za Master za dekane je vazniji Master Card i da obezbede dodatno finansiranje svojih fakulteta. To sto ce ti mladi ljudi da izgube jos godinu dana uceci isto sto su ucili i na fakultetu njih ne interesuje. Njima se sve svodi na novac. E Srbijo, u plasticnu karticu te pretvara tvoja "inteligencija"

perica

pre 17 godina

Potpuno je jasno da fakulteti vide priliku dobre zarade. To je jedini razlog ovako jakom otporu izjednačavanju diploma. Nema veze što takvim stavom negiraju sopstveni rad na obuci generacija studenata. Važno je da se prilika za dobrom zaradom ne propusti. Sraman stav univerzitetskih profesora!!!

UK

pre 17 godina

Te hoce te nece...
Mislim da zvanje diplomirani ing i slicno mora da bude izjednacno sa masterom i slazem se sa onim sto su rekli u vladi: moraju da se uzmu u obzir i prethodne generacije.
Ljudi su polagali po 40 ispita i diplomski u okviru rednovnog fakulteta i sada treba da polazu jos 2. To zaista zvuci glupo i jedino je prilika za uzimanje jos para.
I sve u svemu htela bih da naglasim jos nesto sto se provlaci kroz sve ove promene - NOVE CENE.
Recimo godina doktorskih studija na elektro tehn. fakultetetu kosta 170 hiljada. To niko ziv nece moci da plati. Nijedna privatna firma nece dati svom radniku da gubi vreme i jos da mu plati tolike pare. A ni 'drzavne' firme nemaju tolike pare da daju, eventualno necijem sinu ili nekom drugom zasluznom po debeloj osnovi.
Ovo je DUGOROCNO smanjenje broja doktoranata, magistranata, diplomaca ili novim jezikom Phd, MSC, BSC. A ako imate manji broj doktora, imate i degradaciju takvih ustanova, manju konkurenciju, manji naucni kapacitet.
Po ovakvim cenama studentima se vise isplati da dobiju stipendiju i odu u neku drugu zemlju na usavrsavanje i nikad da se ne vrate.
Svakome kome je stalo do nauke kod nas treba da ima ovo na umu i da zaboravi na kratkorocnu materijalnu korist (master diplome sa novim ispitima kostaju 25 hiljada dinara). Mislim da je profesorima bolje da trose energiju na pronalazenje nacina kako da samnje troskove i unaprede nas skolski sistem, nego sto mesetare oko 2 ispita i 25 hiljada dinara, a studentima da izraze svoj protest, a ne samo da cekaju da se donese odluka.

Leba bez motiku

pre 17 godina

U zemlji u kojoj su doktori nauka i profesori univerziteta likovi poput Seselja, sve je moguce. Moguce je i to da ce Srbija, koja ima najveci procenat nepismenih u Evopi, uskoro postati zemlja sa najvecim brojem magistara nauka u odnosu na broj stanovnika. Posto je prosek studiranja u Srbiji 9 godina, mogla bi Skupstina i da takvima dodeli po jedan PhD. Nek se raduju deca.

Goran

pre 17 godina

Napomena: Master nije magistar.
Uzimimo primer inzenjerskih fakulteta
BEng (Bachelor of Engineering) je inzenjer sa 3 godine univerzitetskog obrazovanja.
MEng (Master of Engineering) ima 4 godine univerzitetskog obrazovanja a MSc (magistar) ima 5 godina obrazovanja i odbranjen magistarski rad. Znaci, onaj ko je upisao magistarske studije postace MAGISTAR a ne MASTER.

Triestino

pre 17 godina

Mnogi ljudi koji su diplomirali pre 5 i vise godina ustvari ne shvataju o cemu se ovde radi. Vi po Bolonji imate bodove. Dakle svaki ispit tj. predmet nosi odredjen broj bodova. To je otprilike 60 po godini. I tako: za 3 godisnje 180, 4 godisnje 240 i petogodisnje 300 tj. master. Sada, onaj ko je diplomirao 4 godisnje studije mora izvrsiti ekvivalenciju svojih predmeta i bodovati ih. To je moguce jer postoje pravila koja kazu koliko neki predmet nosi bodova. Znaci, moguce je da neko ko je zavrsio 4 godine ima sada mozda 240 bodova, mozda manje mozda vise, a mozda cak i celih 300 ! E tada je moguce reci - da to je master ! Ako bi bez bodovanja rekli, da to su masteri to na Zapadu niko ne bi priznao. Oni traze bodove i samo bodove ! Dakle, ko hoce novi master morace da izvrsi ekvivalenciju i da eventualno polaze neke ispite za koje mu fale bodovi.
Pa ipak ne vidim zasto bi to bilo potrebno nekom ko radi sa diplomom vec godinama i ima karijeru.

WhoCare

pre 17 godina

Ma stvar je (kao i uvek) samo u novcu. Ukoliko se prizna master dosadasnjim diplomcima (sto je jedino i OK) onda fakulteti nece imati priliku da diplomiranim uzmu po par desetina hiljada dinara itd itd na neke dopunske ispite. Iako mi ne znaci nista master samo me interesuje sta je sa time da sam ja imao 9 semestara + 1 diplomski. A trazi da me izjednace sa nekim ko ce imati 6 semestara?

Sasha

pre 17 godina

Sada je više nego očigledno da se ovde radi samo o parama i da rektor Popović (i ljudi koji stoje iza njega) u starom komunističkom maniru pokušava da nam zamaže oči nekim navodnim principima. Problem je, i to otvoreno treba reći, da gube ogromne pare ukidanjem magisterijuma. Šta je lepše nego premostiti tako nešto uvođenjem mastera namesto magisterijuma za ljude koji su već zavrišili fakultet po starom sistemu, pri tom ih naravno ošuriti za ogromnu količinu novca. Šta više ranije su samo retki radili magisterijum, a sada je ciljna grupa šira. Biće i više para nego ranije. Ura!!!
Nema veze što su ti ljudi koji su ranije diplomirali u obimu znanja već izjednačeni sa novim "masterima". Važne su samo pare. Izmislićemo mi već neki program po kome se ima dodatno polagati.
Nema veze što u svetu normalno osnovne studije za "bachelor degree" traju tri godine a četvrta je za "master". Nema veze što su već do sada naši ljudi koji su odlazili u svet sa ranijim diplomama dobijali izvenredne poslove, što su diplome bile priznavane na osnovu stečenog znanja koje je bilo i više nego dovoljno. Nema to veze. Hajde da ih zakoljemo za pare još jedanput. Znamo mi da će to uglavnom polagati samo ova deca koja su nedavno završila fakultete i biće neposredno oštećena. Oni stariji su se verovatno već negde udomili (čitaj zaposlili) a ako im baš zatreba taj master, pa i njih ćemo da zakoljemo za još nekih par hiljada evra. Moramo i mi profesori od nečega da živimo. Na kraju krajeva zašto samo da ubijamo pare tezgareći na privatnim fakultetima (ne mislite valjda da je iz nekog drugog razloga prolaznost na istim predmetima daleko bolja na privatnim fakultetima), hajde da se obogatimo i na matičnom fakultetu.
Sramota. Jedino što mogu da kažem je de je rektor Popović očigledno čovek za sve režime. Njemu u stvari i nije stalo ni do čega drugog osim para. Kako drugačije objasniti da čovek koji je sedeći kraj Miloševića u skupštini uvodio novi "savremeni" poreski zakon (rane 90-te godine)u vreme kada zemlja doživljava neviđenu inflaciju i porezi su obesmišljeni. Nije čovek ni trepnuo. Stručnjak nam je objasnio da je zakon moderan i da je samo mali problem što situacija u celom ekonomskom sistemu nije u redu. Pri tom nije spomenuo da se na osnovu toga cela tadašnja vrhuška obogatila. Da čovek ne poveruje. Kako je tada bio "stručan" tako je i sada. Neznanje je njegov zaštitni znak ali on nastavlja da kroji sudbinu mnogima. Nekada je doduše krojio kapu celom narodu (poreski zakon) a danas doduše samo univerzitetski obrazovanim ljudima. Jedini zajednički imenitelj u svemu ovome je jedna reč "PLJAČKA".

Zoran

pre 17 godina

Neki protivnici izjednačavanja VII stepena i mastera koriste argument da su ranije kraće studirali, npr. 4 godine a sada je za master potrebno 5 godina. To je manje bitno, uporedite obim gradiva koji se polagao, pa će biti jasnije da li je pravedno ili nije. Koliko je bilo opterećeno gradivo npr. 90-tih na fakultetima, ja smatram da je izjednačavanje pravedno.

sasa

pre 17 godina

Neverovatno!!! Ti nabeđeni ''profesori '', koji su stekli naučne titule na svakojake načine ( tri prijatelja u komisiji ili prevodom stranih radova u doba komunizma ) osporavaju sami sebe(najviše akademsko zvanje je isto za sva vremena ma kako se zvalo ) i potrebno je da Skupšina Srbije donese odluku da profesori maraju da opravdaju svoja naučna zvanja po toj istoj deklaraciji ( po svim kriterijuma za doktorske studije i doktorat). '' Profesore ''koji su diplomirani pravnici i Rektori na Doktorske studije !!!

bilo kako

pre 17 godina

Mogu samo da primetim kako, tipicno srpski, se svi u sve razumeju. Kao i uvek ova prica o bolonjskoj ide u prilog neradnicima. Pre svega niko nikad nije objasnio kako se odredjivao broj kredita po semestrima. Svaki fakultet je izgleda racunao kako mu se htelo. Po bolonjskoj maksimalan broj kredita je 30 po semestru sto znaci da 4godisnji fakulteti mogu imati maksimalno 240 ukljucujuci i diplomski ako ga imaju. Za zvanje mastera potrebno je sakupiti 300 kredita ili 10 semestara. Sada bi trebalo da je jasno da su oni koji su zavrsili 4godisnji fakultet i dalje diplomirani, a oni koji su zavrsili 5godisnji fakultet mogu dobiti master nekom odlukom. Zalosno je sto se uopste uvela ta bolonjska jer sve ocigledno ide u smeru degradacije znanja nezavisno od zvanja. Pokojni premijer Djindjic je rekao kako ce Srbija, ne znam koje godine, uvoziti radnu snagu, ali ne zato sto ce biti mnogo posla vec zbog toga sto nece biti dovoljno stucnih radnika. Iako ce imati "master" zvanje ni jedan strani poslodavac ih nece zaposliti na kljucnim radnim mestima. Zavrsila sam fakultet ali nisam razocarana u profesore vec u studente koliko im je samo stalo do tog zvanja pa to je isto posledica komunizma otkud medju tako mladim ljudima. Ako ne valjaju profesori pa nisu ni studenti dovoljno dobri da bi kritikovali bilo. I ljudi, manje se zestite to je jedino sto smo trebali da uvezemo iz stranih zemalja malo vise kontrole i uljudnosti i ne osudjivati dok ne saznas cinjenice.

sinisa

pre 17 godina

Upravo sam cuo jednog od tipicnih direktora u firmi gde radim kako je rekao - ako dobijem sada master onda u Zrenjaninu sredim doktorat za tri meseca i boli glava!!!
Inace moja firma je poznata po tome sto za ispitne rokove natrpa pun autobus svojih "radnika" i odvede ih do Zrenjanina , cisto radi puta.I svi , treba li reci, diplomirali.
Ja sam bio za izjednacavanje.I to grcevito.
Medjutim, posle ovog komentara postalo mi je jasno cemu izjednacavanje vodi.
Najbolje je da ne bude izjednacavanja ne bi li se napokon u necemu zmiji stalo za vrat.

kokos

pre 17 godina

Onima kojima je stalo da uzmu pare za master posle skupstine ce traziti zastitu svevisnjeg. Tipican primer naplati istu stvar dva puta i nista dalje od toga. To je jedini interes kojim se rukovode predstavnici (profesori) KONUSA jer zele svoj procenat od pite zvane MASTER, posto svaki od njih radi na dva i vise fakulteta (obavezna kombinacija privatni - drzavni). Cista komercijala i nista drugo.

Big Dovla

pre 17 godina

Otkad je skupština nadležna za tumačenje zakona? Ona te zakone donosi i menja, a ako hoćete tumačenje, naročito ako se pod tim misli na pojašnjenje neke administrativne procedure, što je u suštini čitav ovaj problem, obratite se ili upravo na ovu kancelariju vlade koja ga je donela ili na nadležno resorno ministarstvo i njegovu pravnu službu ili, u krajnjoj liniji, ako je u pitanju nešto što se dotiče ocene ustavnosti nekih rešenja, na ustavni sud. A, uzgred, baš me zanima da li bi cenjeni rektor zvao u pomoć skupštinu i da je ta kancelarija dala pravni nazor koji mu je malo više po ukusu. Ja bih želeo da se tu postogne neki kompromis, ali imam utisak da postoji vrlo jak lobi kome pripada i g. Popović i koji očigledno ne želi da starijim diplomcima olakša dobijanje statusa mastera, a iza uzvišenih reči o principima i standardima se tu po svoj prilici, pošto je ovo Srbija, i fakulteti su puni raznog taloga isto kao i bilo koja druga delatnost, krije vrlo prizemna želja da se na tome uzme što je moguće više novca, i od države kroz budžetske kompenzacije i od studenata samih.

Vasa S. Tajcic

pre 17 godina

Posteno sam svaki ispit polozio bez protekcije i mita, u eri kada nije bilo mobilnih telefona sa kamerama, kada nije bilo ni spijunskih bubica u usima kao u filmovima o tajnim agentima... Znaci tet-a-tet profesor i ja. 9 semestara i 10-ti diplomski. Kada smo vec otvorili Pandorinu kutiju o stecenim zvanjima, Rektora bih pitao koja mu je tema bila na doktorskoj disertaciji? Sta ce biti sa profesorima koji su doktorirali na temama tipa ,,Uticaj dela i misli Josipa Broza Tita na razvoj crne metalurgije,, ili tema ,,Uloga cedji u NOB-u,,. Koliko marksista, lenjinista, samoupravnih socijalista, dogovornih ekonomista, magistara i doktora na ove teme, danas sedi u vlasti u ovoj Srbiji, i o njihovom zvanju niko ne postavlja pitanje. Koliko vas strucnjaka doktora i docenta je zaselo na profesorske funkcije preko partijske knjizice pre 20-30 godina? Maske su vam, drugovi, pale. U pitanju su pare, to je svima jasno.I vase privilegije.

Stranac

pre 17 godina

Pisao sam na ovu temu vec, i opet cu to uraditi. Smatram da imam dovoljno kredibiliteta samim tim sto sam u Beogradu zavrsio dvanaestosemestralni fakultet u roku, za sest godina, a trenutno sam na doktorskim studija u jednoj od EU zemalja gde mi je bez ikakvog dodatnog polaganja ispita dozvoljeno da upisem doktorske studije. Dakle, smatram da je potrebno i pozeljno izjednaciti stare diplome sa masterom, bez obzira da li je fakultet trajao cetiri ili vise godina. Prvo, zbog toga sto smo i dosada pred zakonom bili jednaki. Drugo, kada smo upisivali fakultete, vecini ljudi nije bilo presudno da li nesto traje osam ili deset semestara. Trece, kao sto neko od komentatora rece pre neki dan, ranije su studije medicine npr. trajale deset, a sada traju dvanaest semestara. Ne verujem da su danasnji lekari shodno duzini studiranja bolji nego starije kolege u svoje doba. Sve se moze rastegnuti ili skupiti po volji, a diplomski rad je u vecini slucajeva i svuda uglavnom samo formalnost.
Povodom pitanja organizacije postdiplomskih studija ubuduce, potrebno je proceniti kakvih i koliko strucnjaka zemlji treba. Postdiplomske studije NISU namenjene kao druga sasna dezorijentisanim diplomcima koji ili ne znaju sta ce sa sobom ili pate od kompleksa Petra Pana, tj. straha od odrastanja, kao ni decici bogatih roditelja kojima pored automobila, stana, garderobe i ludog nocnog zivota fali jos samo titula. Onu, S.N.O.B. vec imaju.
Postdiplomske studije imaju ulogu da studenta osposobe da postane samostalan istrazivac. Da produbi strucna znanja u oblastima koje ne zahteva svakodnevni i rutinski posao inzinjera npr. Jednom recju,da od diplomca napravi naucnika.
Na kraju, kao sto neko lepo rece, master i magistar nisu isto. Radi se samo o uskladjivanju nasih titula sa onim iz bolonjske deklaracije. A to vam nece garantovano povecati primanja niti ugled u drustvu.

Sladjana

pre 17 godina

Protivustavno je zakon primenjivati retroaktivno. Novi može da se primeni na buduće generacije a vidim da je toliko jasan da jedino Skupština može da ga tumači koja ga je takvog i usvojila. Trebalo bi ih izjednačiti i bili bi svi zadovoljni.

Poznavalac stvari

pre 17 godina

Kao neko ko je trenutno upisan na master studije po Bolonjskom sistemu na Filozofskom samo bih hteo da iznesem utiske.
Godina master studija kosta 86000 na Filozofskom u Beogradu. Na to treba dodati ispite (mislim da im je cena negde oko 1800 dinara po ispitu, bar je tako bilo za stare magistarske studije, ne znam mozda su promenili za ove) pa prijavu teme za master rad, pa placanje komisije za citanje rada, pa odbranu rada sto sve izadje negde oko 30 000 po starom cenovniku za poslednje tri stavke.

E sad racunajte, moja grupa, koja nije jedna od vecih je upisala dvadesetak diplomiranih studenata na master, a ceo fakultet verovatno oko 300 stotine. To mu dodje oko 25 800 000 dinara samo za skolarine. Na to dodajte 5 ispita koji su vam potrebni da skupite 30 poena, sto je oko 9000 din po glavi a to mu dodje oko 2 700 000 din. Na to dodajte prijavu teme, placanje komisije za citanje i odbranu teme za drugih 30 poena, a to je 9 000 000 din. Saberite sve to i videcete da Filozofski od mastera uzima 35 800 000 dinara od jedne godine master studija (gruba racunica).
I kako sad to da ne naplate? Pa neka posle rektor prica da nije rec o parama.
A sto se tice uporedbe sa Zagrebackim i Ljubljanskim univerzitetom izgleda da rektor skorije nije bio tamo. Posto po prirodi posla kojim se bavim dolazim u kontakt sa slovenackim i hrvatskim kolegama sa njihovih univerziteta znam recimo da u Ljubljani njihova grupa koja odgovara onoj na kojoj pohadjam master ima citavu zgradu sa laboratorijama, dok mi delimo jedan sprat sa jos jednom katedrom i imamo ukupno 3 ucionice na raspolaganju, kao i vrlo jadnu biblioteku u kojoj je novija literatura misaona imenica.
Da ne pricamo o kvalitetu ucila (tabla je i dalje glavni medij za prenosenje znanja, uz poneki projektor ili grafoskop), a klupe i stolice su u katastrofalnom stanju. Mozda ne bi bilo lose da B92 posalje TV ekipu da snime stanje u nasim ucionicama, pa da onda recio upitaju dekana gde idu pare koje studenti i ministarstva uplacuju?
Pozdrav

Vlado

pre 17 godina

Gospodina rektora brine što će 450 000 gražana preko noći postati masteri. Stvarno alarmantno. Pa onda jedan egzaktan podatak (100 % provereno) bićemo zemlja sa najviše mastera. Pa onda, profesorski kadar nam je najbolji u regionu, a studentski bogami nije. Paradoks do paradoksa. Trebalo bi napraviti jednu emisiju koja bi obuhvatala sve izjave gde je svaka predhodna u suprotnosti sa sledećom.
Ljudi, pa zašto dozvoliti da na ovakav način terorišu sve nas koji smo se pošteno izborili za svoja zvanja na fakultetima na kojima je bilo potrebno učiti nepotrebne stvari koje sad nemaju nikakvu primenu. Cilj je da se napravi selekcija,a ne da steknemo korisna znanja.
Podržavam reformu univerziteta ali ona treba da bude suštinska i da jednom u srbi bude makar dva puta više mastera.

Dragan Milenkovic

pre 17 godina

Neverovatno, ali u Srbiji se vecito "izmislja tocak"... Dovoljno je, naime, pogledati sta su na tu temu uradili u, na primer, Italiji, Francuskoj, Spaniji, Svajcarskoj, ili Sloveniji, pa LÊPO primeniti ISTO TO i - gotova stvar!

A ovako, MI jednostavno MORAMO stvar da zakomplikujemo maksimalno, ili, ne bismo bili - MI!
Uz srdacne pozdrave svima onima kojih se ovaj problem tice.

Demosten

pre 17 godina

Pozadina cele priče su PARE!
Titule se ne izjednačavaju po automatizmu da bi fakulteti mogli da uzmu još malo para. Prvo za procenu razlike, zatim za upis dodatnih studija, pa slušanje ispita, pa za polaganje istih, polaganje diplomskog i izdavanje nove diplome, a dodajte tu i po koju dodatnu knjigu od profesora i eto vam!
Da li iko misli da je u pitanju to što se ranije na mnogim faklutetima(filozofski, pravni, PMF, ekonomski, poljoprivredni, DIF(neke sam verovatno preskočio, a neke možda greškom stavio u ovu grupu)) studiralo 4 godine da bi se diplomiralo, a po novom se studira 5 da bi se dobio status mastera. Naravno da ne!
Misli li iko da oni koji su studirali 5 godina da bi diplomirali(elektro, mašinstvo, medicina, itd...) neće morati da polažu neku razliku? Naravno da hoće.
A za to je država kriva koliko i fakulteti, jer nije jasno definisali dotični zakon i ne finansira dovoljno fakultete, pa oni moraju da se dovijaju na svaki način da bi skupili koju ekstra paru.

Milan

pre 17 godina

Ja sam na pravnom fakultetu u Nisu pre dve godine polozio ispit "Politicka ekonomija" , gde se kroz celu knjigu prica o Marksu i Engelsu, zatim pre godinu dana sam polozio "Pravnu informatiku" po knjizi iz 89'....eeejjj, kad je digitron bio pojam. Ima još mnogo primera gde ti kvazidoktori nauka forsiraju svoja gradiva jos iz doba informbiroa, a sad su odjednom postali moderni i pricaju o kojekakvim diferencijama.
Ja sam apsolutno za Bolonjsku konvenciju i za njenu primenu u onom izvornom-prakticnom smislu, ali da se prvo napravi turbulencija medju predavackim kadrom. Neka prvo oni prodju bolonjske standarde, pa tek onda pricaju o boljem, modernijem, prakticnijem sistemu. Jer apsurd je po meni da taj isti profesor koji me je do juce ucio kako je "perestrojka" bila dobra, mom mladjem bratu govori o trzisnoj privredi i prednosti kapitalizma.
BOJKOT!!!

Srdjan

pre 17 godina

Meni je Tehnicki Univerzitet U Eindhovenu (jedan od vodecih u Evropi) pre tri godine izjednacio Dipl. Ing. sa "Master of Science",a u februaru ce mi izdati i PhD diplomu. A, Rektor moze da prica o priznavanjima, temeljitosti obrazovnog sistema i drugim dnevno politickim zargonom kojim se Univerziteti sluze da zgrnu pare koje ih jedino i interesuju... Ko ne bi pobegao cim mu se ukaze prilika?

jako zabrinut

pre 17 godina

Svaka cast rektore. Ne tako davno smo se borili za nezavisnot univerziteta a sada sami trazite da se politika umesa u univerzitet. Ne znam sta da mislim kad tako vaznu odluku stavljate u ruke posalnika koji su vec vise puta pokazali svoju (ne)sposobnost. Radite sta zelite, ali meni je jasno koliko ste vi i vase kolege kje bi trebalo da predstavljaju intelektualni vrh ove zemlje sposobni.

magistrant - masterant

pre 17 godina

Da krenemo iz pocetka:
Koliko sam ja razumeo Bolonja znaci 3 godine za BsC(becelor) +2 za Ms(master). Fakulteti su namerno protumacili Bolonju kao 4+1 jer drzava nije htela da finansira one dve godine za Ms, pa bi to znacilo da mnogi profani ostaju bez posla!

Znaci cela stvar je u startu pogresno postavljena. Taj nas novi BsC ce u startu imati vise skole od BsC u belom svetu, ali to mu niko ne priznaje? Da li je cilj prelaska na Bolonju izjednacavanje sa svetskim standardima? To je u startu pregazeno.

Moja diploma se u celom svetu nakon prevodjenja tretira kao Ms, a u mojoj rodjenoj zemlji se to ne priznaje. Zasto? Nije valjda zbog para?

Realno gledano nikakva reforma nije izvrsena. Stare studije su postale nove BsC samo su 2-3 ispita prebacena u Ms. I jos 2-3 ispita sa starih Mr(magistar) pa dobijete Ms. Jednostavna matematika. Prespi, pa smuckaj i opet imas isti mucak.

Cela stvar je zasnovana pogresno, pa je jasno da i rezultat mora biti los.

Dragi drugovi, reforma treba da se izvrsi kako treba, a posto riba od glave smrdi prvo treba pocistiti profesorski kadar u skladu sa kriterijumima Bolonje, pa tek onda pustiti one, kvalitetne profesore, koji zadovoljavaju pocetne uslove (udzbenik, naucni radovi...) da izvrse reformu.

Ovako dalje ne moze.

Malo Master , malo ne

pre 17 godina

Dobro ljudi, niko ne pominje studente iz BiH , Hrvatske , Slovenije , Makedonije , Crne Gore koji danas zive u Srbiji. Sta je sa tim ljudima, kako ce se njihove diplome tretirati u Srbiji? Zavrsio sam cetverogodisnje studije ekonomije u Sarajevu i moja diploma je u Kanadi prepoznatljiva kao "four-year(Honours) Bachelor of Arts, sta sam sada ili sta cu biti u Srbiji? Verovatno nista, kao i obicno, ali sto se bar nesto ne pise i o tome!?

Sofija

pre 17 godina

U Kanadi, govorim o tehnickim fakultetima postoje da kazem dve Master diplome. Jedna je M.Eng, koja podrazumeva vise ispita ali umesto istrazivackog rada treba uraditi projekat, koji se obicno radi cetiri-pet meseci, sto je manje nego izrada diplomskog rada na ansim fakultetima (po starom programu). Druga Master diploma ili zvanje je M.Sc. koja podrazumeva mnogo vise istarzivackog rada. Mozda bi nasi diplomirani mogli da imaju M.Eng, govorim o zvanjima inzenjera.To bi bilo fer i kompromisno resenje. Pozdrav iz Kanade

Lidija

pre 17 godina

Ne bi BG univerzitet bio BG univerzitet da se grcevito ne bori da sve bude njima finansijski dogovarajuce. Dosta je primetiti da je to je rektor sa BG univerziteta koji se protivi ovoj odluci a svi ostali cute. Slazem se sa jednim od komentara da treba poslati TV ekipu da snimi stanje ucionica, laboratorija, itd, na nasim fakultetima, pa da onda pitamo fakultete gde idu sve pare of skolarina

Dada

pre 17 godina

Jadno i bedno... Muka mi je ovog prepucavanja, pa jos mazanja kako su nam dosad studije bile priznate i kako su svi ti diplomirani (neki cak i navodno, inzenjeri) sto su otisli napolje na post-diplomske bili tamo docekivani (i slavljeni) kao masteri.
Ajde neka se javi neko ko je otisao sa dipl-ing na iole jaci inostrani fakultet, pa neka kaze da li su mogli 'ladno da dobiju master ekvivalenciju??? Neka napise kako je to uspeo, mene iskreno zanima, jer hteo bih npr. da odem u SAD na neki "ivy league" (ne mora ni "ivy" moze i neki "sasvim obican" faks npr. Stanford) na njihove... Imam zvanje dipl-ing elektrotehnike i racunarstva povlaka mastera i sad cu upisati/prijavio sam se na nove doktorske ovde (sto ce reci prosek na studijama mi je bio preko 9, cak i daleko visi), samo ne bih da moram tamo da radim mastera ispocetka, moze naravno da "crncim" za dz za nekog tamo profu 3 PhD godine, ali ne da se cimam vise od toga odn. 5 (sto ce reci da tamo radim i mastera)... Moze neko da me uputi od ovih tako uspesnih stranaca kako da uspem u tome? Hvala Vam unapred.
I cisto pojasnjenje onima ovde koji ne razumeju... Ovo je ljudi konacno bila kakva-takva sansa da oni medju nama kojima bi ta ekvivalencija i nesto zaista znacila zaista dobiju nesto sto mogu da iskoriste i budu nagradjeni za svoj trud... Dakle, bas me briga ko je i ko ce sve biti master u Srbiji, sto se mene tice svi ovde su doktori, posto su ionako pacijenti odavno preuzeli bolnicu i eto sad konacno poceli da dele si titule...

Emigrant u najavi

pre 17 godina

Hvala cenjenim profesorima na odrzanom javnom casu iz etike. Ubedili ste me, definitivno idem iz ove zemlje cim (uskoro) zavrsim fakultet. Ako necete Vi, ima ko nase diplomce tretira kao mastere. I hvala Vam, dragi profesori, za sve naucene lekcije, a pogotovo one u kojima ste nas naucili da je bolje rusiti tudje ciljeve umesto boriti se za svoje. Siguran sam da ste bili korisni, bice samo dovoljno da Vas se setim, pa da me nostalgija momentalno prodje!
"Ne ostajte ovde, sunce tudjeg neba ovog puta lepse greje!"

Mladen Milanovic

pre 17 godina

Stvarno ne mogu da verujem kakvim stvarima se jos uvek bavite ?!! Ja sam diplomirani inzenjer elektrotehnike i diplomirao sam 2000. godine na ETF-u u Bgd.
Trenutno radim u USA i niko mi nije trazio diplomu, vec su proverili sta znam da radim !!
Cinjenica je da danasnji "diplomci" sa ETF-a u BGD nemaju nivo znanja kao nekadasnji i pravo je pitanje kako vratiti nivo i kvaitet nastave na nase fakuultete - da li si master/bachelor/ili sta god nije vazno ako nemas znanje !!
Na nesrecu, negativna selekcija je ucinila svoje i mnogi asistenti i/ili profesori su daleko ispod svakog komentara.

stratus

pre 17 godina

Ja sam takodje diplomirao na MF-u u Nisu (jos 1999.) i od 2003. sam na doktorskom studijama u Nemackoj. Polozio sam sve ispite sa nasih magistarskih studija, ali to Nemcima nije bilo nimalo interesantno. Morao sam da polozim jos 2 ispita ovde (oni su odredili koji ispiti) i potom sam krenuo sa radom na tezi, teza je vec predata i odbrana ce biti za par nedelja. Poenta price je da mi je ovde dipl. ing. priznat kao ekvivalent masteru, a osim toga, ovde se dipl. ing. u praksi znatno vise ceni od mastera. To sto pokusavaju da izmuvaju nasi vajni rektori je krajnje tipicno za zemlju Srbiju i to je ono sto nas je nateralo da pobegnemo iz te zemlje...

Deki

pre 17 godina

U severnoj Americi nikome ko radi po bolonji neće prihvatiti msc. Koliko puta treba da se ponovi jedna te ista stvar. Master studije su dodiplomske studije. Ako nekom nije jasno neka pogleda prava koja imaju masteri po pitanju zasnivanja radnog odnosa. Gle čuda poklapaju sa sa paravima dipmoranog.
U SAD i Kanadi msc su posdiplomske studije i mala je razlika u gradiranju.
I šta sad da ne izvršimo ekvivalenciju, imali bi sledeće
-viša škola VI
-bsc
-Diplomirani VII - 1
-master
-scecijalista
-magistar
-doktor
Da li neki misle da ovakva reforma terba da se sprovede. U tom slučaju po mom mišljenju bolje je ne reformisati ništa.

Mina

pre 17 godina

Ja bih samo pitala na osnovu cijeg zahteva je onda odlucivalo Vladino Vece za zakonodavstvo, jer nisu mogli samo da se sakupe i da izdaju saopstenje, vec je neko to od njih trazio. Sramotno i zalosno.

magistar

pre 17 godina

A sta je sa nama koji smo se upisali na pds, odslusali gomile predmeta (uglavnom preobimnih i nepotrebnih, ali - profe sa pds moraju da dobiju kintu, a da li je nama to bilo potrebno, nije ni bitno), napisali rad i odbranili ga?
Da li nama sada treba da porastu magarece usi?
i ne, nije tacno da cemo mi imati 'olaksice' ako neko upise doktorske studije - to vazi samo ako se upisu dokt.studije pre nego sto novi programi stupe na snagu.

Jovanovic Tomislav

pre 17 godina

Kolege, profesori znaju i sami da smo u pravu, kao što imi znamo zašto se oni protive našim zahtevima. Zato nemojmo dozvoliti da nas zamajavaju. Jednostavno tražimo da nam se daju ista prava koja imaju i naše kolege u Hrvatskj i Sloveniji: 1. Svi dipl. dobijaju zvanje master i 2. Ko želi može dobiti i diplomu sa zvanjem master uz uplatu određene takse.

Kafka

pre 17 godina

Da, rektori bi bas voleli da se prvo izjasni vlada, pa Skupstina, pa Ustavni sud, pa Evropski sud pravde, cisto da prodje jos koja godina u pat poziciji. Tacnije, oni bi najvise zeleli da predmet zauvek skonca u nekoj fioci bez dna jedne od ovih neazurnih institucija.