Utorak, 06.12.2011.

20:48

LŠ: Čelsi, Marsej i Zenit u 1/8 F

Fudbaleri Čelsija, Olimpika iz Marseja i Zenita plasirali su se u osminu finala Lige šampiona posle mečeva poslednjeg gola u grupama E, F, G i H.

Izvor: A. Kovačević

Autor:A. Kovačević

Čelsi je u međusobnom duelu za nokaut fazu razbio Valensiju 3:0, dok je Zenitu bio dovoljan remi bez golova sa Portom na "Dragau".

Prava drama viđena je u grupi F. Olimpijakos je do poslednjeg minuta ima plasman u osminufinala jer je dobio sa 3:1 Arsenal, ali je Marsej u poseldnjih pet minuta uspeo da preokrene u Dortmundu i sa 3:2 prođe dalje.

Šestorica srpskih fudbalera bila su 'aktivna' u utorak veče. mečeve 6. kola Lige šampiona. Branislav Ivanović igra desnog beka na "Stamford Bridžu", dok je Marko Pantelić i pored tri gola protekle sedmice presedeo ceo meč na klupi Olimpijakosa.

Danko Lazović je igrao do 82. minuta 'napadu' Zenita (igrao bunker ceo meč u Portu), a njegov saigrač Aleksandar Luković ostao je na klupi ruskog tima u Portugalu. Na klupi je bio i Mateja Kežman, ali je dobio šansu od 77. minuta protiv trećeg tima Barselone, dok je Marko Simić bio u odbrani beloruskog šampiona koja je primila četiri gola.

Grupa E: Drogba odveo Čelsi

Čelsi je u mođusobnom duelu dokazao da je bolji od Valensije i zasluženo prošao među 16 najboljih ekipa u Evropi. Rano su "plavci" poveli, već u trećem minutu Didije Drogba je posle dodavanja Huana Mate matirao Dijega Alveša. Prethodno je dva puta 'ispao' iz igre bek gostiju Baragan.

Potom je Valnsija dva puta opasno zapretila, ali je Peter Čeh sačuvao svoju mrežu. Bili su Španci bolji tokom prvog dela prvog poluvremena, ali su defanzivci Valensije opet kiksnuli i meč je već u 22. minutu bio rešen. Viktor Ruis je loše gradio loptu, to je iskoristio Ramireš, pretrčao ga, a onda je poslao u mrežu uz prvu stativu.

Ovaj gol 'sasekao' je Špance, Čelsi je dominirao do kraja meča, a tačnu na i stavio je sjajni Drogba koji je posle nove asistencije bivšeg igrača Valensije Mate postavio konačnih 3:0.

U drugom meču grupe koji je bio bez rezultatskog značaja Genk i Leverkuzen su remizirali na "Kristal areni". Gosti su dominirali, ali je Fosen u 30 minutu done prednost šampionu Belgije. Ipak, ofanziva Bajera isplatila se u 79. minutu kada je Derdijok postavio konačan rezultat.

Čelsi i Bajer igraće u osmini finala Lige šampiona, dok će Valensija sezonu nastaviti u Ligi Evrope.

Grupa F: Marsej posle trilera u osmini finala

Žaliće dugo navijači Olimpijakosa za propuštenom šansom da se nađu u osmini finala Lige šampiona. Njihov tim je odigrao možda i najbolju utakmicu u poseldnjih nekoliko sezone, savladao je sa 3:1 veliki Arsenal, ali će ipak morati da se uteši Ligom Evrope.

Već posle prvog poluvremena radovali su se "crveno-beli" na 'Karaiskasisu' pošto su Đebur i Foster doneli velikih 2:0 protiv "tobdžija", a u Dortmundu je Borusija u istom trenutku vodila identičnim rezultatom protiv Marseja).

U nastavku meča Josi Benajun je malo zabrinuo Grke golom u 57. minutu, ali je minut pre kraja Modesto ponovo savladao Manonea (zamenio povređenog Fabijanskog) i oduševio domaće navijače. Marko Pantelić nije dobio priliku na ovom važnom meču.

Međutim, Olimpik je u finišu prvog poluvremena uspeo da smanji protiv šampiona Nemačke golom Ramija, da bi svojih pet minuta dočekao u samom finišu. "Milionerima" pobeda nije ništa značila, malo su se opustili u završnici, a tim sa Azurne obale je znao to da iskoristi. U 85. minutu Dede Ajev je izjednačio i adrenalin je proradio u venama Francuza.

Nošeni nadom za plasman samo dva minuta kasnije stigli su do preokreta kada je Valbuena savladao Vajdenfelera i obezbedio osminu finala. Olimpijakos će igrati u Ligi Evrope što će biti prilika gledaocima B92 da pogledaju kako igraju Pirejci.

Grupa G: Bunker Zenita izdržao, prvi poraz APOEL-a

Sasvim nezasluženo Zenit se našao u osmini finala Lige šampiona. Šampion Rusije je u direktnom duelu za mesto u nokaut fazi gostovao Portu i samo jednom šutirao, van okvira gola, ka protivničkom golmanu.

Portugalci su svih 90 i kusur minuta opsedali kazneni prostor Zenita, 11 puta su gađali okvir gola, Malafejev čudesno branio i zaustavio svih 11 udaraca, pa je tim iz Sankt Peterburga sa 0:0 prošao dalje. Danko Lazović je igrao do 82. minuta, dok Aleksandar Luković nije dobio šansu sa klupe.

U drugom meču, bez rezultatskog značaja APOEL je u Nikoziji doživeo prvi poraz u takmičenju, a Šahtjor se pobedom oprostio od razočaravajućeg nastupa u Evropi. Ukrajinci su oba gola postigli u drugom poluvremenu preko Luisa Adrijana i Seleznjova.

Grupa H: Barsa će dugo da vlada

U ovoj grupi sve je bilo poznato još posle prethodnog kola (realno i posle žreba grupa), pa su svi timovi igrali rasterećeno, osim donekle BATE Borisova koji se nadao čudu na "Kamp Nou" i plasmanu u Ligu Evrope.

Pep Gvardio je nadu Belorusima podgrejao izvevši skoro treći tim na teren, ali je i ovaj sastav "blaugrane" deklasirao goste. Slavili su Katalonci sa 4:0 bez Mesija, Ćavija, Inijeste, a pažnju na sebe su skrenuli 19-godišnjak Serhi Roberto i 20-godišni Martin Montoja golovima u prvom poluvremenu.

U nastavku je dva gola, jedan iz penala, postigao jedini igrač iz standardne postave Pedro Rodriges. Pored njega na terenu od iskusniji su bili još smo Maksvel i golman Pedro Pinto, dok je na klupi ostao Đerar Pike.

U drugom meču Milan je preko Brazilaca Pata i Robinja poveo 2:0 početkom drugog pluvremena u Češkoj protiv Viktorije, ali je tim iz Plzenja odigrao hrabro do kraja i u poslednja dva minuta preko Bistrona i Durisa najavio iznenađenje u Ligi Evrope.