Da li ćemo ikada putovati kroz svemirske crvotočine?

Ljubitelji naučne fantastike nadaju se da će ljudi jednog dana uspevati da stignu u udaljene delove svemira, zahvaljujući takozvanim crvotočinama.

Život

Izvor: Live Science

Nedelja, 30.11.2014.

19:08

Default images

Foto: Ryan Somma / Flickr.com

To su teoretski tuneli kroz tkanje prostor-vremena i koji bi teoretski mogli da omoguće brzo putovanje između udaljenih tačaka, onako kako je opisano u novom filmu Kristofera Nolana “Interstellar”.

Iako su crvotočine moguće, prema Ajnštajnovoj teoriji opšte relativnosti, takva egzotična putovanja će najverovatnije ostati deo naučne fantastike, smatra astrofizičar Kip Torn sa Tehnološkog instituta u Kaliforniji, koji je bio savetnik reditelja i izvršni producent za film “Interstellar”.

“Postoje mnoge indikacije da je čovekovo putovanje kroz crvotočine ‘zabranjeno’ zakonima fizike. To je tužno, ali tako za sada izgleda”, rekao je ovaj stručnjak za teoriju relativnosti, crne rupe i crvotočine.

Najveća prepreka je nestabilnost crvotočina, kaže on.

“Ako nemate nešto što ih drži otvorenim, zidovi crvotočine se urušavaju takvom brzinom da ništa ne može proći kroz njih”, objašnjava Torn.

To bi zahtevalo ubacivanje nečega sa antigravitacionim svojstvima – odnosno, negativnu energiju.

Negativna energija stvorena je već u laboratorijama zahvaljujući kvantnim efektima i funkcioniše tako što jedan deo prostora “pozajmljuje” energiju iz drugog, koji nije ni imao energiju, čime se stvara deficit iste.

“Dakle, to se ipak dešava u fizici, ali imamo snažne, ali ne i čvrste dokaze, da nikada ne možete dobiti dovoljno negativne energije, da biste mogli držati zidove crvotočine otvorenim”, kaže Torn.

Štaviše, crvotočine kroz koje bi mogao da prođe svemirski brod, ako takve uopšte postoje, gotovo sigurno ne mogu nastati prirodno, dodaje Torn.

Crvotočine su bile osnova naučne fantastike već decenijama. Zanimljivo je da je, kako Torn kaže, jedan od najpoznatijih naslova ovog žanra pomogao naučnicima da bolje razumeju hipotetičke strukture.

“Moderna istraživanja fizike crvotočina, uglavnom su inspirisana filmom ‘Contact’ i razgovorima koje sam imao sa pokojnim Karlom Saganom, dok je on radio na svom istoimenom romanu”, kaže Torn.

Inače, roman je objavljen 1985. dok je film snimljen 1997.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

50 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ukrajinci saopštili: Obustavljamo

Ukrajinske vlasti saopštile su večeras da su obustavile svoje konzularne usluge u inostranstvu za muškarce starosti od 18 do 60 godina, pošto je ukrajinska diplomatija najavila mere za vraćanje u zemlju onih koji mogu da idu na front.

21:57

23.4.2024.

23 h

Podeli: