Zašto je u Sahari pao sneg? Naučnici imaju dva odgovora /FOTO

Pre samo nekoliko dana, nesvakidašnje vremenske prilike donele su sneg u najtoplijoj pustinji na svetu, Sahari.

Izvor: express.hr

Nedelja, 14.01.2018.

09:39

Default images

Treći put da na toj lokaciji pada sneg u proteklih 37 godina, prvi put je zabeležen 1979, godine, a drugi 2016. To je koincidiralo s drugim primerima ekstremnog vremena širom planete - od nepostojeće zime kod nas, preko najhladnije zabeležene zime na istoku severne Amerike, do toga da je u Australiji zabeleženo 47 stepeni.

Visok pritisak iznad Evrope “pogurao” je hladan vazduh južnije u Saharu nego što je to inače slučaj. Tokom leta prosek temperatura penje se do 38 stepeni Celzijusovih i stanovinici planine Atlas bolje se nose s vrućinama nego s poledicom i snegom.

Sanjkanje na dinama, prvo grudvanje u životu i snežne radosti razveselile su najmlađe u naseljenim mestima nakon što je napadalo 40 cm snega, koji se već do popodne otopio na temperaturi koja se popela do 10 stepeni.

Dok jedni neobične padavine pripisuju klimatskim promenama ubrzanim globalnim zagrevanjem, neki neki naučnici smatraju da u severnoj Africi započinje novi, vlažni, klimatski period. Od pre 11.000 godina do pre 5.000 godina severna Afrika je bila zelena, plodna i prepuna jezera i reka, sve dok nešto relativno naglo nije prekinulo 'dotok' vlažnih frontova.

Paleontolozi i arheološki nalazi navode da su tamo tada živeli slonovi, antilope, nilski konji i krda divljači koje su lovili lovci i te scene slikali na unutrašnjosti pećina. Ta era je direktni rezultat afričke monsunske klime koju formira uticaj periodičnih varijacija u zemljinoj orbiti oko Sunca koja se događa svakih 20.000 godina, a ponavlja se u od geološke epohe miocena (pre 23 - 5 miliona godina).

Sva tri Milankovićeva ciklusa kretanja kroz koje Zemlja periodično prolazi tokom rotacije oko svoje ose i revolucije oko Sunca - ekscentričnost orbite, nagib osi i precesija - utiču na klimu, pa tako i ulazak monsunskih kiša (vlažnih frontova) na prostor severne Afrike.

Ipak, ostaje činjenica da je, laički rečeno, prerano za novu “vlažnu eru” i kako je verovatnije reč o radikalnim klimatskim promenama uzrokovanim zagrevanjem zemljine atmosfere kakvim smo sve češće svedoci.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

18 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Bure baruta pred eksplozijom: Počinje veliki rat?

Bliski istok, zbog promene ravnoteže snaga i dubokih kriza, pre svega palestinsko-izraelske, može se smatrati buretom baruta i ima potencijal da dovede ne samo do regionalnog sukoba, već i do globalnog konflikta.

20:40

17.4.2024.

1 d

Svet

Uništeno; Zelenski: Hvala na preciznosti

U ukrajinskom napadu na vojni aerodrom na Krimu u sredu ozbiljno su oštećena četiri lansera raketa, tri radarske stanice i druga oprema, saopštila je danas Ukrajinska vojna obaveštajna agencija.

14:21

18.4.2024.

23 h

Podeli: