U Juti se sprovodi jedno od najzanimljivijih istraživanja

"Glas Amerike" uradio je reportažu u istraživačkoj stanici smeštenoj u pustinji u saveznoj državi Juta, jednoj od četiri operativne stanice na svetu u kojima se simulira okruženje poput onog na Marsu.

Izvor: Tanjug

Nedelja, 31.12.2017.

14:45

U Juti se sprovodi jedno od najzanimljivijih istraživanja
Foto: Thinkstock / ilustracija

Pored SAD, po jedna takva stanica nalazi se još u Australiji, na Islandu i Artiku.

Navodi se da se zemljište u Juti često upoređuje s onim na Marsu: beskrajni pejzaž stenovitih krivudavih kanjona, sa tragovima reka, vedro nebo, suva klima i sunce u izobilju. Na četiri sata vožnje od Solt Lejk Sitija, naučnici su postavili istraživačku stanicu.

Kompleks sadrži šest objekata: “kuću”, staklenu baštu, dve opservatorije i solarne panele. Služi kao imitacija okruženja i uslova života na na Marsu.

“Posedujemo dva različita tipa svemirskih odela. Oba su simulatori odela, imaju operativnu, ne tehnološku upotrebu. CIlj je da vam pruže osećaj kao da ste na Marsu. Ovo su regularna svemirska odela za svakodnevnu upotrebu. Ovo je istraživačko odelo. Ovo je za šetnju”, pokazuje direktorka programa Šenon Rupert.

Anastazija Stepanova je bivša učesnica programa koja je izabrana kao član šestočlanog tima, od ukupno 200 kandiata koji su se prijavili. Njeno zaduženje je bilo da se brine za bezbednost i zdravlje članova tima i obavlja istraživanje iz psihologije za Rusku akademiju nauka.

“Sproveli smo brojne geološke i mikrobiološke studije… provesti svakog dana između 2 i 4 sata radeći u odelu od 14kg može da bude zabavno. Posle neko pripremi večeru, drugi pere sudove, pa pisanje izveštaja. Onda bismo radili na njihovim projektima”, kaže Stepanova.

Navodi se da tunel povezuje delove kompleksa. U staklenoj bašti planirano je uzgajanje povrća, uključujući moringu, jednu od najhranljivijih biljki na svetu, koja uspeva u ekstremnim uslovima. U laboratoriji će se obavljati istraživanja u oblasti mikrobiologije, geologije i ekologije.

"Glas Amerike" navodi da su, međutim, najvažniji deo stanice ljudi.

"Jedna stvar koju sigurno znamo jeste da ne možemo da dovedemo sve ljude koji su nam potrebni. Zato moramo pametno da biramo. Moramo da izaberemo ljude, koji će najviše doprineti i uzvratiti poverenje timu na zemlji koji ih podržava, zar ne?", pita se Rupertova.

Ona dodaje da "svi koji idu na Mars neće imati samo jedno zaduženje".

"Moraju da budu spremni da rade više stvari. Potrebno je da budu timski igrači, stručnjaci i da budu veoma odlučni u situacijama za koje nisu specijalizovani. Sve to u jednoj osobi, što je veoma, veoma veliki izazov”, navodi Rupertova.

Stepanova kaže da su joj tri meseca u stanici promenila život.

“Motivisala me je činjenica da mogu da se obučim za neke druge profesije. Važno je da cenite lične odnose i držite se podalje od informacione buke. To mnogo otežava koncentraciju i kreativnost, a kada smo tamo bili izolovani od svega toga, produktivnost je bila znatno veća”, ocenjuje ona.

Rupert dodaje da program nije samo za ljude koji žele da istraže Mars radi ličnog zadovoljstva, već i za one koji žele da prošire lične horizonte.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 3

Pogledaj komentare

3 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: