Naučnici skenirali izmet star 230 miliona godina, pa otkrili novu vrstu bube

Jedan tim naučnika izvestio je da je otkrio novu vrstu bube u koprolitu, poznatom i kao fosilizovani izmet.

Život

Izvor: B92

Ponedeljak, 30.01.2023.

09:44

Naučnici skenirali izmet star 230 miliona godina, pa otkrili novu vrstu bube
Shutterstock/Pavel Krasensky

Neki veoma stari predmeti pojavljuju se u izuzetnim posudama – pozlaćenim sarkofazima, izrezbareni kovčezima – a drugi u manje privlačnim pakovanjima. Novootkrivena buba Triamyxa coprolithica među ovim je drugopomenutima.

Jedan tim naučnika izvestio je da je otkrio ovu vrstu u koprolitu, poznatom i kao fosilizovani izmet. Tim je koristio sinhrotronsku mikrotomografiju, moćnu rendgensku tehniku, da skenira drevni izmet koji su naučnici iskopali u Poljskoj.

Unutar 230 miliona godina starog izmeta, veličine dva centimetra u prečniku, nalazili su se delimični i celi primerci male bube. Martin Kvarnstrom, glavni autor istraživanja, kaže da kada vidite trodimenzionalno skeniranje ovih buba, "one kao da oživljavaju pred vama". Čak i s nešto netaknutih nežnih nogu i antena, ostaci su očuvani dovoljno dobro da identifikuju ove bube kao ranije nepoznatu, sada izumrlu vrstu – vrstu insekata koja je prvi put otkrivena u koprolitu.

Istraživači su postavili teoriju da balega potiče od Silesaurus opolensisa – srodnika dinosaurusa dugog do dva i po metra – i nadaju se da će njihovo otkriće podstaći paleontologe da više pretražuju uzorke izmeta.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 3

Pogledaj komentare

3 Komentari

Možda vas zanima

Svet

16.700 vojnika raspoređeno: Počelo je...

Filipinske i američke trupe počele su danas vojne vežbe "Balikatan" u Filipinima, koje će trajati do 10. maja, a uključivaće i pomorske vežbe u Južnom kineskom moru, na čije teritorije polažu pravo i Kina i Filipini.

12:24

22.4.2024.

23 h

Podeli: