Subota, 10.02.2018.

08:10

"Ilon Mask nije u pravu. Ne živimo u simulaciji"

Izvor: B92

"Ilon Mask nije u pravu. Ne živimo u simulaciji" IMAGE SOURCE
IMAGE DESCRIPTION

120 Komentari

Sortiraj po:

Beogradjanin

pre 6 godina

Ovoliko komentara na filosofsku temu...
(wow, 10. februar 2018 18:44)

Stiven Hoking u svojoj knjizi "Kratka istorija vremena" lepo rekao da filozifija pripada od polovine 20 veka naucnicima. Stiven Hoking iako ga ne cenim mnogo, pogodan je za reklamiranje nauke u danasajem vremenu, da se klinici zaintersuju. Ne treba zaboraviti da on nema Nobelovu nagradu za neko svoje delo. Malo je tuzno da Nobelovu nagradu dobiju stedljive sijalice! Filozofsko-naucno pitanje koje ima smisla, sta se desava posle smrti?, jer to zanima svakog pojedinca. Svako pojedinac moze da ima kompjuter, TV, internet, mobilni telefon... Neki komentari koji su mi se svideli, videcmo ako tehnologija bude napredovala ovim tempom. Nesto na cemu ce da se radi, da se napravi. Iona Maska bi podrzao samo da je dodao na pr. po njemu 99% posto zivimo u nekoj vrsti simulacije, da li mozemo da napravimo neku novu teoriju i da iz toga dobijemo nesto konkretno! Na primer da pravimo igrice u fizickom svetu... Kaka bi ga tada psiholog robotike demantavao, dosli smo do maksimuma tehnologije moramo da se pomirimo sa tim.

Covecanstvo negde ulazi u mracni period, sto se tice konretnih stvari i tehnologije. Sve postaje mnogo komplikovanije, a mi tek u poslednih 100 godina nesto uspeli da uradimo... Ne kazem da su filozofske rapsrave lose, ali one dolaze tek kad dozivmo iskustvo u necem novom.

Ovako to ostaju rapsrave na nivo Boga, to je covek radio i pre 3000 godina.

Papageno

pre 6 godina

Vrlo staro filozofsko pitanje, ali i dalje bez konačnog odgovora.

Nisam siguran ko ga je prvi postavio (mislim da je to bio Dekart još u XVII veku), ali je vrlo jednostavno: da li sam ja čovek, ili samo leptir koji sanja da je čovek?

Danas bismo rekli: da li sam ja čovek, ili samo softver napisan da se ponaša kao čovek?

To se i dalje ne zna pouzdano...

nekaimena

pre 6 godina

Mozda znace, ali ne vrede. Da se Mikelandjelo nije rodio, ne bi bilo drugog Mikelandjela. A da sutra upucaju Kojimu, marketing timovi i konzumerski Levijatan bi narucio 20 Kojima sa sve pratecim tvič kanalima koji vam prodaju bezvredne sarene laze usput zickajuci donat Mg.
(Ses, 10. februar 2018 16:11)

A ti bas onako "drzis" da su to "bezvredne sarene laze". Jos jedan sa predrasudama ali i jakim egom. Evo koliko gresis, bas na primeru Kojime. Da li si pogidio ili si makar malo upucen ne znam, ali jeste, Kojima je dobio otkaz. A posto je to ime legenda u industriji video igara (nemoj sad samo ovo "industriji", to je vise kolokvijalno receno, ne bukvalno), Konami kao maticna izdavacka kuca je i dan danas na udaru, doziveli su svojevrstan bojkot, i to sa razlogom. MGS serijal Kojime ja bas poznat kao antiratni serijal i da trebas biti koliko toliko upucen u svetsku istoriju druge polovine 20-veka da bi razumeo da kraja pricu, metapricu, simboliku, poruku... Naravno, klinci od deset godina nece nista razumeti, ali sustinski to su 18+ igre. Takav "otkaz" dobijaju i u filmskoj industriji, pa opet skoro niko ne dovodi filmska ostvarenja u pitanje da li su ili nisu umetnost.

nekaimena

pre 6 godina

covece oni su kopija umetnosti nikako original, jeste cudno ali hopa igrice je napravio ieronimo Bosh ako te bas interesuje. I posto ti mozak radi pravolinijski uopste nisi razumeo komentar a on upucuje na to da Tek za neko buduce vreme mozemo ocekivati originalne kreacije IT strucnjaka Ali ako ti kazes da si gejmer onda si samo konzument!
(nisamneznamkakosamzavrsioosnovnuskolu, 10. februar 2018 16:08)

" Ali ako ti kazes da si gejmer onda si samo konzument!" Ovo mi je dovoljno da znam da ti u zivotu sem maria i eventualno neke gta igre nista drugo nisi ni odigrao. Pucas u prazno, zvucis kao pokojni Rodger Ebert koji se iz petnih zila trudio da dokaze da video igre nisu umetnost. Pazi sad, nijednu igru nije odigrao! Sve argumente je gradio na stereotipu. Ako Giljermo Del Toro, Dzon Karpenter i Stiven Spilberg kazu da su video igre forma umetnosti, i to oni kao stvaraoci, ko si ti ili ja da tvrdis suprotno?
I sta ti to znaci "kopija umetnosti"? Definisi mi umetnost. Sve, ali bukvalno sve u umetnosti je bilo i jeste nadahnuto necim pre, da li je u pitanju tehnika, ideja ili nesto peto manje je bitno. Shvatio sam tvoj komentar, ne razmiljam uopste pravolinijski, igre su odavno tamo gde su filmovi, knjige bili pre.

dominus

pre 6 godina

@ Trovach
Film Matrix, je film pun simbolike. Nije običan SF film. Svojevrstan je okidač za druge slične filmove, koji su nastali kasnije. Inception je možda i najpoznatiji film koji ima sličan koren Matrixsu (imaju zajedničku osnovu, iako drugačiju radnju).
@ Zoran
kao i svako drugi, samo se igraju razlicitim lego kockicama od vas. Nista oni vise ne znaju od vas, ali cuvar zatvora im je dao vise igracaka, pa izgledaju tako fascinantno. Komedija u sta covek sve veruje...smrt...ha,h,ha..
(Zoran, 10. februar 2018 11:59)
Pa upravo tako.

Aleksandar

pre 6 godina

@(dr, 10. februar 2018 09:01)

Na pitanje "kako je moguće" odavno imamo odgovor, prvenstveno ogledan u najpreciznijoj (mada vrlo čupavoj) teoriji koju smo ikada iznedrili - standardni model (elementarnih čestisca). Ostaju mnogo dublja filozofska pitanja - "zašto je moguće?" i "da li je moglo ikako drugačije?"

Не

pre 6 godina

Da ovaj svet nije simulacija mozete izvesti za par sekundi..probajte da izracunate tacan obim kruznice poluprecnika 1 metar..neceti moci nikad da izvedete tacno jer je obim 2*r*Pi..gde je PI broj sa beskonacno mnogo decimala..znaci ni najjaci kompjuter nikad nece moci da izracuna tacno makar radio milion godina ..da je neko pravio simulaciju sigurno to ne bi tako pravio jer kompjuteri ne poznaju beskonacno niti mogu da racunaju u beskonacno..jednostavno nikad nece moci da se napravi simmulacija koja bi tacno u kvant simulirala i jednu sobu..a kamoli ceo svemir jer i u toj jednoj sobi ima bezbroj stvari koje da bi se racunalo tacno broj ide u beskonacnost.
(dzoni, 10. februar 2018 14:25)

Зашто би рачунар требало да зна бесконачно децимала броја Пи, довољно је да их зна довољно, рецимо да квантови буду довољно прецизно распоређени. А можда не треба да зна уопште број Пи, обим неке кружнице се може добити посредно мерењем и сабирањем растојања суседних квантова распоређених један до другог на подједнаком растојању од неког одабраног центра.
Свака коначна јачина рачунара ће бити доступна кад тад, ако се они и даље развијају.
Ни величина симулације није бесконачна, имамо максималну брзину кретања информације кроз свемир, а свемир се шири управо том брзином, тако да не можемо изаћи, ако је ово симулација.

Ko razume, kapira...

pre 6 godina

Sanjao sam da sanjam kako sanjam i u snu sam to sam sebi sugerisao. Probudio sam se iz sna, ali nisam iz onog u kome sam sanjao u snu?

Ses

pre 6 godina

Simnulacija je viseslojni teorijski koncept, a" ne-nematerijalni entitet" (Bodrijar) koji je obelezje savremene civilizacije. To se znacajno razlikuje od Matriksa-naucna fantastika. Nema veze ni sa Dekatovom ili Nojzikovom verzijom epistemoloske sumnje, kao nemogucnosti odgovora na pitanja istine, stvarnosti i saznanja. Takodje nema veze ni sa Kantom(doduse, sa njim sva ima neke veze), ali "Platonovo ucenje o oblicima" govori o sustinama a ne oblicima kao simulakrumima. Simulacija je znacajana mogucnost objasnjavanja deustveno-kuoturnih fenomena, koja pati od nedoslednosti ali se ne moze u potpunosti odbaciti i duh vremena potvrdjuje mnogo toga kazanog o njoj. U ovom tekstu su naivna (donekl, interesantna) razmisljanja o nasem vremenu koja se podrazumevaju unilateralni odnos coveka sa tehnikom. Cela prica je znatno, duza, interesantnija i komplikovanija....
(VanDeTotal, 10. februar 2018 13:59)

Broj autolognih simulacija unutar covekovog spoznanja (koji tezi ka beskonacnom) otezava put ka spoljasnjosti lukovice viseslojne simulacije, jer je malo komplikovano krenuti na put ako ne znas odakle kreces i koji kreces.

Ses

pre 6 godina

on je mozda imao Pong a ja sam imao Botticeli-ja, Mikelandzela, Pietro Della Francesko itd... toliko nauka kasni za umetnoscu a tek programeri kada skontaju da postoji svet Baskijata, Rodcenka, Munka .... ali to je vec sledeca generacija programera patch 2.92 sada smo na patchu 1.32 ima jos vremena. samo postoji strah da IT strucnjaci svojom masovnoscu ne postanu novi masinski inzenjeri :)(nisamneznamkakosamzavrsioosnovnuskolu, 10. februar 2018 09:20)Ovaj, gresis sinak, silno gresis...Ja imam Kena Levina, Hidea Kojimu, Team Silent...Posto ocigledno nisi gamer ova imena ti nista ne znace, a puno znace :)
(nekaimena, 10. februar 2018 14:14)

Mozda znace, ali ne vrede. Da se Mikelandjelo nije rodio, ne bi bilo drugog Mikelandjela. A da sutra upucaju Kojimu, marketing timovi i konzumerski Levijatan bi narucio 20 Kojima sa sve pratecim tvič kanalima koji vam prodaju bezvredne sarene laze usput zickajuci donat Mg.

Vlada M

pre 6 godina

Velika pohvala B92 što ste preneli i dobro preveli (uopšte nije nevažno) jedan ovakav tekst. Dosta više pojednostavljivanja navodno neukoj čitalačkoj publici, podignite konačno lestvicu. Stvarno sam danas srećan da ovo pročitam na našem portalu i pozdravljam i urednika i prevodioca.

Mirko

pre 6 godina

Oni koji dovode u pitanje "informaciju" kao nesto sto nema krucijalnog uticaja na zivot bih preporucio da pogledaju ovaj dokumentarac o prenosu informacija putem DNK i organizaciji jednocelijskih organizama, univerzum unutar univerzuma.... https://www.youtube.com/watch?v=00vBqYDBW5s

nisamneznamkakosamzavrsioosnovnuskolu

pre 6 godina

Ovaj, gresis sinak, silno gresis...Ja imam Kena Levina, Hidea Kojimu, Team Silent...Posto ocigledno nisi gamer ova imena ti nista ne znace, a puno znace :)
(nekaimena, 10. februar 2018 14:14)

covece oni su kopija umetnosti nikako original, jeste cudno ali hopa igrice je napravio ieronimo Bosh ako te bas interesuje. I posto ti mozak radi pravolinijski uopste nisi razumeo komentar a on upucuje na to da Tek za neko buduce vreme mozemo ocekivati originalne kreacije IT strucnjaka Ali ako ti kazes da si gejmer onda si samo konzument!

Nikola

pre 6 godina

Srbin je izmislio virtualnu stvarnost odavno kao u igrici GTA, droga, kriminal, javašluk, korupcija, prostitucija, blogeri, jutuberi, rudari, podugačak spisak...

djura

pre 6 godina

Ovakve teorije pokusavaju da naprave zivot besmislenim i bezvrednim. Prosto, kakvu vrednost ima zivot, ako je sve simulacija...
Odakle nam emocije ako smo neka kompjuterska simulacija? Glupost.
[Komentar poslat iz B92 Android™ aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0)] (mln, 10. februar 2018 15:37)

emocije su hemijski proces u mozgu.. a vi se plasite da je zivot besmislen i iz straha verujete u bogove jer ste toliko sebicni da priznate sebi da ste besmisleni ;)

mln

pre 6 godina

Ovakve teorije pokusavaju da naprave zivot besmislenim i bezvrednim. Prosto, kakvu vrednost ima zivot, ako je sve simulacija...
Odakle nam emocije ako smo neka kompjuterska simulacija? Glupost.

ferdinand

pre 6 godina

Matriks" je odlican SF i nista vise od toga.
(Trovach, 10. februar 2018 10:38)

Kaže naš narod: "mišljenje je kao zadnjica, svako ga ima ".

M

pre 6 godina

Stvarnost sigurno nije kompjuterska simulacija!
Ali jesu,sve one nebuloze,
koje radi Mask u stvarnosti!
Lično ga smatram,
za bezveznjakovića i šarlatana!
Na nivou je onih,
koji smatraju da je Zemlja ravna ploča,
iako on sam to ne smatra!

Thaos

pre 6 godina

Nije da je Musk u pravu, ali ovaj drugi je tipični spoznajnoteorijski filozof analitičke provenijencije koji nikad nije čuo za Heideggera.

dzoni

pre 6 godina

Da ovaj svet nije simulacija mozete izvesti za par sekundi..probajte da izracunate tacan obim kruznice poluprecnika 1 metar..neceti moci nikad da izvedete tacno jer je obim 2*r*Pi..gde je PI broj sa beskonacno mnogo decimala..znaci ni najjaci kompjuter nikad nece moci da izracuna tacno makar radio milion godina ..da je neko pravio simulaciju sigurno to ne bi tako pravio jer kompjuteri ne poznaju beskonacno niti mogu da racunaju u beskonacno..jednostavno nikad nece moci da se napravi simmulacija koja bi tacno u kvant simulirala i jednu sobu..a kamoli ceo svemir jer i u toj jednoj sobi ima bezbroj stvari koje da bi se racunalo tacno broj ide u beskonacnost.

nekaimena

pre 6 godina

on je mozda imao Pong a ja sam imao Botticeli-ja, Mikelandzela, Pietro Della Francesko itd... toliko nauka kasni za umetnoscu a tek programeri kada skontaju da postoji svet Baskijata, Rodcenka, Munka .... ali to je vec sledeca generacija programera patch 2.92 sada smo na patchu 1.32 ima jos vremena.
samo postoji strah da IT strucnjaci svojom masovnoscu ne postanu novi masinski inzenjeri :)
(nisamneznamkakosamzavrsioosnovnuskolu, 10. februar 2018 09:20)

Ovaj, gresis sinak, silno gresis...Ja imam Kena Levina, Hidea Kojimu, Team Silent...Posto ocigledno nisi gamer ova imena ti nista ne znace, a puno znace :)

carlito

pre 6 godina

ako je njegov najjaci argument taj da smo pre 50 god imali kocku a danas igrice onda je zreo za ludnicu.da bi mogao da tvrdi da smo deo neke simulacije morao bi da zna sta ili ko stoji iza svega toga i kako funkcionise.ovako su sve puka nagadjanja i lupetanja.postoje milioni primera i dokaza crno na belo da smo mi duse u potrazi za iskustvom na ovom svetu i kad covek umre zna se sta ta ista dusa oseca i gde ide a to sigurno nije hard disk. ili je ovaj prso ili neka ideja povezana sa cipovanjem ili tako necim stoji u bliskoj buducnosti.ako je buda rekao da je ovaj svet iluzija ili sta vec,mislio je na duhovnu svesnost i nivo na kom se zivi u uvom zivotu u odnosu na ono sta nas ceka kada umreno.

Anfield

pre 6 godina

Pretpostavimo da živimo u simulaciji koja je sačinjena od nečega što ne pripada Maskovoj "osnovnoj realnosti". Da je zaista tako, naš simulirani svet bi bio jedini svet kojem imamo pristup. Ta simulacija bi, dakle, imala svojstva onoga što je sada za nas naš fizički svet, bila bi identična sa njim. Svet koji bi se nalazio van te simulacije, onaj u kojem se ona proizvodi, bio bi nam potpuno nerazumljiv, van našeg domašaja i, sa neizbežnim konceptualnim obrtom - potpuno nematerijalan za nas.

I sta nije jasno?! Imamo pristup jednom svetu, i nista nam nije jasno, ne znamo ni sta je san, ni sta je svest i sve nam je konfuzno i nista ne razumemo vec pretpostavljamo, e sad se nasli pametni da kazu kako Mask nije u pravu, sistem mi kazemo on nije u pravu, sveznalice!

qwerty

pre 6 godina

"Dajte psiholozima da pricaju sta racunari mogu a sta ne mogu da simuliraju. Kakva gomila ...
(umadbro, 10. februar 2018 09:38)"

*on je i doktor robotike.

Darko

pre 6 godina

Svima koji imaju dilemu da li živimo u Matrix-u toplo savetujem jedini agens u borbi protiv vampira, vukodlaka, veštica, čarobnjaka i magije, crnih i belih magova i ostalih vragova, raznih Maska pod maskama, sekti i kvazireligija, zagovornika da smo svi zapravo hologrami uz dokaze banalnih i pogrešnih analogija. Pobunite se protiv jeftinihi lovaca na novi milion, jer malo im je tih miliona koje već imaju. Pogodili ste, taj jedini agens se zove obrazovanje, čitanje establirane literature (ne slikovnica i ne gledanje filmova i ne časopisa Treće oko), već studiozno razumevanje nauke. Težak, ali neophodan proces u borbi sa ne znanjem. Verovatno je tačno da mnogo toga još ne znamo (naravno, nije moguće znati ni šta je to, ni toga ima), ali drugar, mnogo toga smo u poslednjih 400 godina otkrili i to ne vi i ja, već najbolji primerci čovečanstva. Nemojte sebi dozvoliti da njihove živote i doprinose zamagli i maskira neki Mask i da sve to bude uzalud zbog vaše lenosti. Ilon Mask i slični su na vašoj gluposti napravili raj na zemlji - ali samo za sebe(!) i taj raj nije virtualan, već vrlo stvaran. A gde je Vaš raj?

zemlja nije ravna,evolucija je realna,simulacija je da se lakše vlada ljudima bez "duše"

pre 6 godina

Posle čitanja "top komentara" imam još čvršći stav da marihuana treba biti strogo zabranjena,a za njeno konzumiranje treba dobiti kaznu u vidu dugogodišnjeg društvenokorisnog rada.

Kolo

pre 6 godina

@(all we are is dust in the wind, 10. februar 2018 10:55)

Recimo da zivimo u simulaciji i da nas neko "napolju" posmatra. Kako taj neko moze biti siguran da i on nije u nekoj drugoj simulaciji (u simulaciji jedan level iznad nase simulacije). To bi znacilo da i njega neko posmatra. A i taj sto njega posmatra moze biti u simulaciji pa ce njega neko 3. lice posmatrati i tako do beskonacnosti. Ako nas je bog morao stvoriti, onda je i boga nesto moralo stvoriti a onda je i to nesto moralo biti stvoreno od neceg treceg i opet u beskonacnost. Ako postoje duhovi keje ne vidimo a koji nas posmatraju, onda postoje i neki treci koje duhovi ne mogu da vide a oni vide duhove i opet beskonacnost. Zato se ja ne sekiram ni za boga ni za duhove. Kakvu god oni igru igrali sa nama verovatno onda neko igra igru i sa njima.

Bio zivot simulacija ili ne, prihvatite ga i neka vam bude vazan.

VI4Dimir

pre 6 godina

citat: "Pošto se zapadni svet bavi samo sobom i pošto ceni samo tekovine zapadnog mišljenja"

Koji mrak vlada u tebi a da nisi ni svestan. U duplom si matriksu. Isto kao da si rekao, Srbi uče svoju decu kad se rode srpski, ne zanima ih da ih uče kineski. Naravno da je tako, što ne znači da ne cenimo kineski jezik manje ili više.

Stari Grci su imali svoje teorije, Egipćani svoje, Kinezi svoje, Evropljani svoje... a zajedničko za sve je da ne postoji "istok i zapad" i "mržnja medju njima", koju Srbi u svaku rečenicu projektuju jer su tako učeni od rodjenja.

Naprotiv, istočnjačka filozofija čim je postala dosupna globalno, se podjednako ceni i poštuje u celom svetu a kuriozitet je da su svi sa svih meridiana koliko god bili odvojeni fizički, dolazili do istih zaključaka i teorija. Podjednako se citira i Konfučije i Hegel i Sokrat...

VanDeTotal

pre 6 godina

Simnulacija je viseslojni teorijski koncept, a" ne-nematerijalni entitet" (Bodrijar) koji je obelezje savremene civilizacije. To se znacajno razlikuje od Matriksa-naucna fantastika. Nema veze ni sa Dekatovom ili Nojzikovom verzijom epistemoloske sumnje, kao nemogucnosti odgovora na pitanja istine, stvarnosti i saznanja. Takodje nema veze ni sa Kantom(doduse, sa njim sva ima neke veze), ali "Platonovo ucenje o oblicima" govori o sustinama a ne oblicima kao simulakrumima. Simulacija je znacajana mogucnost objasnjavanja deustveno-kuoturnih fenomena, koja pati od nedoslednosti ali se ne moze u potpunosti odbaciti i duh vremena potvrdjuje mnogo toga kazanog o njoj. U ovom tekstu su naivna (donekl, interesantna) razmisljanja o nasem vremenu koja se podrazumevaju unilateralni odnos coveka sa tehnikom. Cela prica je znatno, duza, interesantnija i komplikovanija....

Mica neverica

pre 6 godina

Profesor Rikardo konačno razotkrio Ilona kao običnog prodavca magle koji često prosipa nebuloze. Ja to već odavno tvrdim ovde na komentarima ali mi iz nekog razloga mnogi lupaju minuse. Sada je valjda i osnovcima jasno. Hvala profesore!

Marko

pre 6 godina

Konvencionalna nauka nam kaze kako je sve materijalno, nema objasnjenja za piramide ali zato zna da postoji tamna materija koju nikada nisu videli. Na potpuno isti nacin je izvucen zakljucak da Bog postoji, imamo sve i nesto nevidljivo sto je stvorilo nas. Tesla nam je pokazao da nije sve materija, a Elon Musk sigurno ne bazira svoje verovanje na samo igrici koju smo igrali pre x godina.

...

pre 6 godina

Generalno, svaka od teorija moze da bude tacna, dok se ne dokaze suprotno. Ja sam licno dosta open-minded po tom pitanju i uvek mi je interesantno da to slusam. Cak bi mi bilo utesno da ovo sto zivim nije pravi zivot, samo neka tuzna simulacija.

Nebojša

pre 6 godina

Iz mog laičkog ugla gledano, mnogo mi je lakše da poverujem u Maskovo mišljenje nego u teoriju evolucije gde smo mutacijama od ameba postali ovako savršena bića kakva jesmo..
(Uzice, 10. februar 2018 10:06)

Po čemu smo to mi savršeni ne zna se broj bakterija veličine amebe koje mogu da nas ubiju možemo biti izvan svake mere pohlepni surovi i bez saosećanja tela su nam krha nismo imuni ni ne mentalne degeneracije moglo bi se tu još nabrajati deleko smo mi jako jako dakeko od savršenstva.

Unity3D

pre 6 godina

Kvantni fizičari uveliko pričaju o životu u trodimenzionalnoj projekciji 8D kristalne strukture, o tome da svest stvara materiju itd. Na kraju dana, biblijski koncept (i koncepti ostalih verskih knjiga, bar onih sa kojima sam donekle upozant) u širem kontekstu pričaju istu priču, samo drugačijim jezikom (onim koji su moglu da razumeju, pre 2 i više hiljada godina). Takođe, apropo teksta, valja naglasiti da ni Matriks nije nešto preterano inventivan konstrukt, samim tim što se da tumačiti i kroz Bibliju (posredno), i kroz dela Žana Bodrijara (direktno), itd.

Od detinjstva sam intimno naslućivao da su nauka i religija dve noge jednog istok kuka, zbog čega sam često dobijao verbalne packe, no, koliko mogu da vidim danas, vrlo sam uveren da me instinkt nije prevario :)

all seeing eye

pre 6 godina

Univerzum je holografski fraktal beskonacnih detalja, jednostavno sve postoji, svaki oblik bica, svaki sled dogadjaja. Sta je nama trenutno dostupno je drugo pitanje a nije mnogo jer smo u karantinu sa specificnom svrhom i u linearnom vremenu koje nije prirodno vreme univerzuma nego specijalan konstrukt.

Ante

pre 6 godina

Naravno da se ne slazem s Muskom. Strah me je da se slozim. Ali doktor prica gluposti, uopce nije kvalitetno "demantirao" Muska. On kao "dokaz" nudi tvrdnju da jabuka ne moze biti simulacija? Ne moze, jer uzima krivu pretpostavku. Mi smo realni, jabuka je simulacija, normalno da se tu jedno iskljucuje drugo. Ali kako si dosao doktore do toga da smo mi "realni", a samo jabuka simulacija?

Ako smo i mi sami simulacija, onda ce nam i simulirana jabuka biti - realna. Ili, kad u CoD u te pogodi metak u celo, igraci lik - umire. Igrac je svjestan da je taj metak samo simulacija, al de nek to objasni liku kojeg je pogodio metak - poginuo je, nema ga. Pocinje novi, izpocetka. Ako je ranjen, cak je simulirana patnja, nemoc, vrijeme koje prolazi prije nego umre ili ga "sanitet" spasi, itd.. Do nazad samo 15 godina, tolika realnost simulacije nam je bila nezamisliva. Kao sto ce nam biti nezamisliva realnost simulacije za jedno 100 godina od danas, ako ostane ovakav napredak tehnologije.
Dakle, sasvim opravdana tema za filozovsku raspravu o istom, sto je vjerovatno i bio Muskov cilj njegove izjave.

EU Citizen

pre 6 godina

Mislim da i jedan i drugi gledaju na ovo pitanje pomalo usko. Matematički gledano, univerzum se može tretirati kao čisto informatički konstrukt, ogroman skup instrukcija koje se izvršavaju, i veliki broj respeltabilnih fizičara na njega upravo tako i gleda, a mnogi mu poriču i bilo kakav realitet osim matematičkog, odnosno, smatraju ga za čist skup međusobnih odnosa bez ikakvih drugih relevantih osobina, a da li je to tačno, odnosno, da li uopšte postoji neka temeljna fizička realnost ispod toga, mi nismo još uvek u stanju da odredimo. Naravno, poreklo takvog univerzuma (multiverzuma, meta-multiverzuma...) kao matematičkog entiteta može biti potpuno slučajno bez nekog spoljašnjeg uzroka ili svrhovitosti, ali, ako to nije slučaj, ako postoji neka tvoračka instanca ili barem spoljna svrhovitost različita od pukog postojanja, tehnički gledano mi i sve ostalo smo deo simulacije/matriksa. Sve religije od postanka sveta su u tom smislu samo primitivne teorije simulacije :))

nexus

pre 6 godina

Iz mog laičkog ugla gledano, mnogo mi je lakše da poverujem u Maskovo mišljenje nego u teoriju evolucije gde smo mutacijama od ameba postali ovako savršena bića kakva jesmo..
(Uzice, 10. februar 2018 10:06)

Ljudi su sve samo nisu savrseni. Psi imaju bolji njuh, ptice bolji vid, ptice lete ljudi ne, velike macke su brze od ljudi, slonovi su veci i jaci, delfini bolje plivaju.... Ne znam odakle ti to da smo savrseni, imamo prednost vece inteligencije pa mozemo nedostatke da nadoknadimo tehnickim pomagalima.

Drugo, ti prvo treba da razumes sta je nauka a ne sta je evolucija. Nauka ne iznosi cinjenice nego daje modele opisane formulama ili tvrdnjama kojima moze da uspesno predvidja nove ishode na osnovu pocetnih uslova. Npr. ako bacim ovu jabuku tom i tom brzinom pod tim uglom tacno znam gde ce da padne. To je teorija isto kao sto je Darvinova teorija evolucije, koja uspesno predvidja mnogo toga... To sto ti kao laik mislis da je cilj nauke da nadje tacno cinjenicno stanje necega je tvoje nerazumevanje.

Cvele

pre 6 godina

Iz mog laičkog ugla gledano, mnogo mi je lakše da poverujem u Maskovo mišljenje nego u teoriju evolucije gde smo mutacijama od ameba postali ovako savršena bića kakva jesmo..
(Uzice, 10. februar 2018 10:06)
A kakve veze Maskovo mišljenje ima sa evolucijom?

bačka

pre 6 godina

Život ovakav kakav je nepodnošljiv većini tako da ljudi izmisljaju razne teorije o postojanju kako bi našli utehu.
Što bi rekao Bukovski, s vremena na vreme neko se ubije ponekad nekoga odvedu u ludnicu ali većina tera dalje pretvarajući se da je sve u savršenom redu.

Low Key Lyesmith

pre 6 godina

@nikad ne reci nikad, 10. februar 2018 10:07
Space is big. You just won't believe how vastly, hugely, mind-bogglingly big it is. I mean, you may think it's a long way down the road to the chemist's, but that's just peanuts to space. Kako je to, svojedobno, napisao rahmetli Douglas Adams...
Prilično dobar, mada posredan, odgovor na pitanje "Where is everybody?".

Muskova tvrdnja je besmislena, pogotovo odds koje je naveo ("jedna prema milijardu"). Ponavljam, besmisleno. Musk bi, valjda, trebao znati bolje. Doduše, možda je samo trollovao. To, zapravo, ima daleko više smisla, nego da zaista misli u ono što je tada izjavio. Plus, bilo je i previše tzv. buzzwords u toj njegovoj izjavi da bi je se zaista smatralo ozbiljnom. Anyway, možda i najbolji dokaz toga da ne živimo u nekakvoj naprednoj simulaciji je to što je, pa, previše toga nasumično.

Cvexi

pre 6 godina

Da sam na mestu profesora ne bih se previse fokusirao na frazu "nema dokaza za tako nesto". Mi smo do devedesetih godina ziveli u svetu klasicne teorije fizike, sve nase teorije pa i one vezane za nastanak univerzuma su bile bazirane na njoj, tj ziveli smo u toj realnosti. A onda su dosla otkrica na polju kvantne fizike koja je mnoge teorije klasicne fizike dovela u pitanje posebno na atomskom nivou.

mirjana

pre 6 godina

Ilon Mask sebe smatra naucnikom jer je osmislio nacin placanja? Pa to bi bilo isto kao kada bi Kazanovu smatrali velikim naucnikom i vizionarom jer je osmislio lutriju.

Trotters Independent Traders

pre 6 godina

Овај Маск је...чудан лик. Велика достигнућа, а помало језив.
(Бабинџем, 10. februar 2018 09:34)

Svaka reklama je dobra reklama. Ako kazes nesto "cudno" vise ce se ljudi zainteresovati za tebe.
Inace, Musk je ostavio zenu i petoro dece da bi jurio glumicice...

Zoran

pre 6 godina

Svet je realan onoliko koliko je smrt u njemu realna. Tako da nema veze da li je ovaj svet simulacija ili ne. Iz njega ne mozemo da izadjemo, a smrt postoji.
(banat, 10. februar 2018 09:46)

Jos si ti zelen. Moras mnogo vise da se potrudis kako bi dosao do resenja. To sto pises je resenja koje ti simulacija daje i ti kao veran rob iz toga izvlacis "zakljucak", jer ti je to resenje jedna vrsta sedativa koji te sprecava da trazis izlaz. Koja crna smrt i slicne gluposti. Ljudi ....tragajte...koja crna nauka...pa ti nauchnici su u istom kavezu kao i svako drugi, samo se igraju razlicitim lego kockicama od vas. Nista oni vise ne znaju od vas, ali cuvar zatvora im je dao vise igracaka, pa izgledaju tako fascinantno. Komedija u sta covek sve veruje...smrt...ha,h,ha..

mixi

pre 6 godina

Ako atome posmatramo 3D ekvivalentom piksela na ekranu kompjutera, onda celokupan materijalni svet koji se sastoji od atoma mozemo smatrati simulacijom, samo je pitanje ko upravlja tim atomima.

neutralni felsh

pre 6 godina

a fermijev paradoks: 
where is everybody?
(nikad ne reci nikad, 10. februar 2018 10:07)

on je iz druge price, price o retkoj zemlji... i jos redjim civilizacijama.

Aleksandar

pre 6 godina

I da jeste postojanje simulacija, onda je i materijalno deo te simulacije. I tu simulaciju je prosto nemoguće dokazati. Da se u nekom slučaju neko i nadje van simulacije, smatrali bi osobu ludom ako bi pri povratku tvrdila da je sve simulacija. Kao u platonovoj pećini

Groki

pre 6 godina

Mislim da je Mask pogresio. Osnova pretpostavke da zivimo u simulaciji poput Matrixa jeste nemogucnost objasnjenja kretanja fotona kroz dvostruki procep. Ima na youtubu deraljnije objasnjenje o tome, pa koga ne mrzi neka baci pogled. Elem iako je trenutno nemoguce objasniti tu"anomaliju" to ne znaci da ce nauka u buducnosti objasniti tu pojavu. Da bi ovakva simulacija bila moguca potrebno je enormno mnogo snage tj nemoguce puno snage jer u ovakvoj simulaciji koja je nemoguce komleksna treba objasniti neogranicenost svemira, kretanje svemirskih tela ,kretanje najmanjih kvantnih cestica itd itd a da bi to bilo moguce potrebni bi vam bili racunari neogranicenih moci ,sto samo po sebi je nemoguce

Bardami

pre 6 godina

U početku beše REČ, i REČ beše od Boga, i Bog beše REČ. Zadubite se malo u stvari oko vas i uopšte u bilo šta što postoji i videćete da se ništa ne može objasniti bez REČI. Dok si mlad sve je privlačno, svako iskušenje, pa i ateizam, ali kako stariš sve se menja gubitkom iluzija. Ljudsko umovanje nam može doneti dobra, ali i zla, zato ne zamajavajmo se previše njime, već mislimo o Onome ko nam je sve to dao za džabe i na dobrobit, a ne na zloupotrebu.

cento

pre 6 godina

Mask jeste genije, ali genije nije neko ko ima apsolutno znanje o svemu, nego dominira u oblasti koja ga i cini genijem, dok za druge stvari moze biti potpuni laik. Zamislite Teslu koji bi trebao da komponuje, ili Mocarta kao naucnika.
Prema tome Ilone, mani se filozofije, drzi se onoga u cemu si dobar. I to je dovoljno da zaduzis svet.
Komentar poslat iz B92 Android™ aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0) (Marko, 10. februar 2018 09:19)

Prava istina.Da su ovu teoriju iznjeli dva Srbina koji pred granapom piju pivu,svi bi rekli,majko mila vidi budala ali posto je to rekao jedan milijarder onda se o tome raspravlja na najvisem znanstvenom nivou.Cista glupost.

Drugi filozof

pre 6 godina

@(Filozof, 10. februar 2018 09:30)

Zar nije Ponty bio taj koji je ideju dalje razvio mnogo prije Nozicka?

p.s. Mozda se Platonu moze priznati neki uticaj na ovo, ali ne vidim kako Kantu.

ran

pre 6 godina

Ovo je meni slično stavovima religije. Znači neki bog nas gleda, upravlja sa nama a mi smo u nekoj igri boga sa nama i jedino što moramo da verujemo u boga i da mu se klanjamo. Kad umremo onda odlazimo u novu igru ili novi nivo iste igre nazvan raj ili pakao. Mi u sadašnjem nivou samo pretpostavljamo da postoji taj novi ili viši nivo.
Taj bog je u stvari neki igrač sa nekakvim džojstikom a mi smo u nekakvoj matičnoj ploči.
jel to tako nekako

novikorisnik

pre 6 godina

Možda je Mask mislio na simulaciju tipa Autostiperski vidič kroz galaksiju, gde je stvoren model Zemlje i svega na njoj radi eksperimenta i kasnije uništeno, tako nekako ako se dobro sećam...to bi se isto moglo nazvati nekom vrstom simulacije...

Pera

pre 6 godina

Naravno da ivimo u Matriksu, priključeni negde na infuziju kopamo Bitkoin za superkompjuter a on nas nagrađuje VR, svakom po zasluzi.

Vojvodjanin

pre 6 godina

Izvanredan clanak! Hvala Profesoru Mancotiju na divnom objajsnjenju zasto je -sto neki misle da je virtuelan svet - zapravo materijali svet! Davno nisam citao ovako jasan tok misli na ovu temu (ali svaka pohvala i za prevod!)
I sam Mask je poslao realne objekte u svemir pre neki dan....?!

all we are is dust in the wind

pre 6 godina

Pošto se zapadni svet bavi samo sobom i pošto ceni samo tekovine zapadnog mišljenja, ovde niko nije spomenuo Budu koji je to eksplicitno rekao: "Ovaj svet je iluzija". Iako i duge religije,bar one najrasprostranjenije, a u svakom slučaju sve monoteističke, tvrde da je "onaj" svet bolji od ovog (šta god to značilo, ali činjenica je da sve tvrde da postoji neki drugi svet), Buda je najdirektnije rekao da je ovaj svet iluzija, da nije stvarnost, da ovaj svet u kome živimo ustvari ne postoji realno.
Ovaj koji opovrgava Ilona Maska samo tvrdi sa naučnog stanovišta da mi nemamo uvid i dokaz da smo u simulaciji ali ne dokazuje da to nije tačno. Naravno da nemamo dokaz. Ako dođemo do dokaza to će biti "end of game".

Uzice

pre 6 godina

Iz mog laičkog ugla gledano, mnogo mi je lakše da poverujem u Maskovo mišljenje nego u teoriju evolucije gde smo mutacijama od ameba postali ovako savršena bića kakva jesmo..

123

pre 6 godina

Izvanredan clanak! Hvala Profesoru Mancotiju na divnom objajsnjenju zasto je -sto neki misle da je virtuelan svet - zapravo materijali svet! Davno nisam citao ovako jasan tok misli na ovu temu (ali svaka pohvala i za prevod!)
I sam Mask je poslao realne objekte u svemir pre neki dan....?!
(Vojvodjanin, 10. februar 2018 10:11)

Iz našeg ugla, sa našim (ne)znanjem o svemu oko sebe, mi donosimo ovakve zaključke. Vrlo je moguće da je ova doktor u pravu, isto koliko i Mask. Zašto bi moralo bilo šta materijalno da postoji oko nas kad je dovoljna samo lažna percepcija istog. Simuliraju se zakoni fizike, mirisi, ukusi, vizuelno objekti već sada. Dakle, profesor samo razmišlja ograničeno. Mask barem širi misao.

MiM

pre 6 godina

" U pitanju je široko rasprostranjeno mišljenje zvano kompjuterizam - uverenje da je svest izomorfna sa računarskim procesima, ili da računarski procesi proizvode svest. U pitanju je čisto uverenje, jer ne postoji emprijski dokaz da obrada informacija, kakva god bila, vodi ka svesnom iskustvu."

Bas taj opisani "kompjuterizam" je plod pragmaticnog pristupa savremenog coveka koji smatra da postoji lukava precica za sve, i da je bitno da je krajnji rezultat postignut, bez ulaza u sustinu. Da se realnost postize savrsenom imitacijom culnih nadrazaja, i da se navedeno savrsenstvo postize koriscenjem mocnih kompjutera. Jadno, prazno i neljudski ("neljudski" ne u etickom smislu, nego kao "nije coveku podobno").
Komentar poslat iz B92 Android™ aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0) (BSN, 10. februar 2018 09:48)

Da, prazno, ali i dalje nije nemoguće. Razvijena tehnologije je skoro pa svemoguća, samo je pitanje vremena. Mi samo volimo sebi da dajemo viši smisao.

laki78

pre 6 godina

Tema je krajnje zanimljiva i nije sve tako crno belo.Zanimljiv je odnos teze o simulaciji sa fermijevim paradoksom.Predlazem svima koje zanima ova tema da pogledaju na YT Isaac Artura koji detaljno i veoma kvalitetno razlaze ovu hipotezu.

dr

pre 6 godina

Naš svet i ljudska svet sasvim lepo funkcionišu ušuškani u realnosti zakona fizike. Sve to izgleda lepo, sve dok se ne spustimo na sub atomski nivo. I što dublje naučnici "kopaju", stvari postaju sve komplikovanije. Uostalom, da citiram... "kako je moguće da se atomi udruže zajedno u molekule, stvore ljudsko svesno biće, koje postavlja pitanje, šta je to atom." Takodje, radi se istraživanje o povezanosti biologije sa kvantnom fizikom. E tu će tek da bude zanimljivih zagonetki... Tako da, odgovor na pitanje, šta je to realnost, će biti sasvim nešto drugo od onoga što trenutno pretpostavljamo.

Milica

pre 6 godina

Iluziju života potvrdjuje vera. Biblija daje sve odgovore. Svet je stvoren iz REČI BOGA. Naučnici idu sve dublje u materiju i očigledno da će na kraju doći do toga da materijalna čestica uopšte ne postoji. Ostaće REČ i *simulacija materije i života* koju je stvorio Bog.

grbavi

pre 6 godina

uf mrzi me da pishem , Musk je u pravu a profesor se svim silama tvrdi da mu oponira. To što nemamo dokaza ne znači d anešto i ne postoji . Možda nikada nećemo imati dokaza
Šta ako tehnološki napredujemo toliko da smo u stanju da stvorimo samoodrzivi sistem ( energetski) i u njega strpamo softwerku simulaciju par miliona moćniju ili ko zna koliko još moćniju od današnjih super kompjutera i isto toliko kompleksniju od najkompeksnijih softwera postojećih, ne moramo mi da budemo u toj simulaciji mogu da budu skroz neka druga "bića" i oni nastave da žive u toj simulacji. Pitanje je zašto u ovom univerzumu postoji zakon o održanju energije, plankova konstanta itd
Eto ako i pomislimo da bi ova naša civilizacija jednom mogla da dostigne tehnološki nivo da napravi nešto tako odakle nam onda smelost da tvrdimo da pre nas niko to nije napravio

Filozof

pre 6 godina

Ideja nije kantovska jer Kant nikada nije spominjao takvo nešto niti se time bavio. Platonova priča takođe nema mnogo veze se time. Ideja je Dekartova, a kasnije je razvio filozof Robert Nozik. Matriks dolazi pak, mnoooogo kasnije.

BSN

pre 6 godina

Lep tekst. Hvala! I jos uvek bez komentara... Steta.

" U pitanju je široko rasprostranjeno mišljenje zvano kompjuterizam - uverenje da je svest izomorfna sa računarskim procesima, ili da računarski procesi proizvode svest. U pitanju je čisto uverenje, jer ne postoji emprijski dokaz da obrada informacija, kakva god bila, vodi ka svesnom iskustvu."

Bas taj opisani "kompjuterizam" je plod pragmaticnog pristupa savremenog coveka koji smatra da postoji lukava precica za sve, i da je bitno da je krajnji rezultat postignut, bez ulaza u sustinu. Da se realnost postize savrsenom imitacijom culnih nadrazaja, i da se navedeno savrsenstvo postize koriscenjem mocnih kompjutera. Jadno, prazno i neljudski ("neljudski" ne u etickom smislu, nego kao "nije coveku podobno").

Marko

pre 6 godina

Mask jeste genije, ali genije nije neko ko ima apsolutno znanje o svemu, nego dominira u oblasti koja ga i cini genijem, dok za druge stvari moze biti potpuni laik. Zamislite Teslu koji bi trebao da komponuje, ili Mocarta kao naucnika.
Prema tome Ilone, mani se filozofije, drzi se onoga u cemu si dobar. I to je dovoljno da zaduzis svet.

banat

pre 6 godina

Svet je realan onoliko koliko je smrt u njemu realna. Tako da nema veze da li je ovaj svet simulacija ili ne. Iz njega ne mozemo da izadjemo, a smrt postoji.

koki

pre 6 godina

Desava se da imam san toliko stvaran i po kome se svesno krecem, da nakon budjenja, nisam 10 minuta siguran da li sam sanjao ili se stvarno desilo.

Ako sam u snu ziveo u svetu koji ne postoji a toliko stvarnom da nisam mogao da razlikujem... ko mi garantuje da je ova 'realnost' stvarno 'realnost'?

publika

pre 6 godina

Mi smo informacija, ideja o necemu sto zovemo svet. Sve iznad toga su samo nagadjanja. Jabuka je crvena, kiselo slatka .. ili pak jabuku samo opisuje ta informacija. I glad i sitost su informacije. Sve preko toga je nagadjanje. Postojimo u jednakoj meri koliko i junaci iz gospodara prstenova i zmaj sa sedam glava. O da taj zmaj postoji, ja sam ga video ...

Hejter

pre 6 godina

Mislim da ovaj psiholog ima daleko plice pojmanje simulacije od Elona Maska. Kaze simulirana casa vode vam nikada nece utoliti zedj... pa nece meni, ali simuliranom bicu koje je programirano da mu takva casa utoli zedj - hoce. Isto kao sto ja necu porasti od pojedene simulirane pecurke, ali Mariu hoce, jer je i on deo iste simulacije. Dakle, on odvaja ljude od simulacije u kojoj mozda zivimo, umesto da nas smatra delom iste. Ziveli u simulaciji ili ne, nema apsolutno nikakve razlike po nas, tako da se time ne treba opterecivati. Treba razmisljati filozofski, ali ne treba upadati u egzistencijalne krize zbog ovoga, a to se upravo desava mnogima.

nisamneznamkakosamzavrsioosnovnuskolu

pre 6 godina

on je mozda imao Pong a ja sam imao Botticeli-ja, Mikelandzela, Pietro Della Francesko itd... toliko nauka kasni za umetnoscu a tek programeri kada skontaju da postoji svet Baskijata, Rodcenka, Munka .... ali to je vec sledeca generacija programera patch 2.92 sada smo na patchu 1.32 ima jos vremena.
samo postoji strah da IT strucnjaci svojom masovnoscu ne postanu novi masinski inzenjeri :)

Smuleco

pre 6 godina

Živimo u "stimulaciji". "Stimulaciji", da široke narodne mase ove planete, troše pare, a ovakvi kao Mask, profitiraju. A raznolika lupetanja dotičnog, najbolja su reklama, za privlačenje zombirane mase.

Madhva (Hare Krišna)

pre 6 godina

Kao prvo, mnogo mi se sviđa da se o ovome uopšte diskutuje.
Još pre Platona ( i pećine), sanskritski spisi (Vede i prateći tekstovi oko 5000 godina stari) daju interesantnu ideju: Svi mi smo čiste duhovne iskre, čiji je simptom svesnost. Iskustvo življenja u materijalnom svetu dobijamo kroz privremena tela koja "vozimo". Menjamo ih i vođeni željama i zaslugama uspinjemo se ili srozavamo život za životom. Sve vreme smo ubeđeni stvarnost prolaznih života i poistovećeni sa ulogama i telima u kojima smo zarobljeni.
Tek kada oživimo našu duhovnu prirodu, kada pročistimo svesnost i nadrastemo nivoe materijalizma, oslobađamo se prolaznih uloga i zapravo se budimo videvši da su nebrojeni životi u stvari jedna naša dremka u večnosti. Dremanje koje nam je dalo nezaboravno iskustvo, kao i priliku da se svesno i svojom voljom opredelimo i uzdignemo iznad, da kažem Matriksa.

cojans

pre 6 godina

a da li uopšte živimo? ili je ovo samo neka kolektivna svest koja sebe vidi ovako. a možda sanjamo i počnemo da živimo kad umremo....možda i jeste ovako, a možda i nije.

Hejter

pre 6 godina

Mislim da ovaj psiholog ima daleko plice pojmanje simulacije od Elona Maska. Kaze simulirana casa vode vam nikada nece utoliti zedj... pa nece meni, ali simuliranom bicu koje je programirano da mu takva casa utoli zedj - hoce. Isto kao sto ja necu porasti od pojedene simulirane pecurke, ali Mariu hoce, jer je i on deo iste simulacije. Dakle, on odvaja ljude od simulacije u kojoj mozda zivimo, umesto da nas smatra delom iste. Ziveli u simulaciji ili ne, nema apsolutno nikakve razlike po nas, tako da se time ne treba opterecivati. Treba razmisljati filozofski, ali ne treba upadati u egzistencijalne krize zbog ovoga, a to se upravo desava mnogima.

koki

pre 6 godina

Desava se da imam san toliko stvaran i po kome se svesno krecem, da nakon budjenja, nisam 10 minuta siguran da li sam sanjao ili se stvarno desilo.

Ako sam u snu ziveo u svetu koji ne postoji a toliko stvarnom da nisam mogao da razlikujem... ko mi garantuje da je ova 'realnost' stvarno 'realnost'?

banat

pre 6 godina

Svet je realan onoliko koliko je smrt u njemu realna. Tako da nema veze da li je ovaj svet simulacija ili ne. Iz njega ne mozemo da izadjemo, a smrt postoji.

dr

pre 6 godina

Naš svet i ljudska svet sasvim lepo funkcionišu ušuškani u realnosti zakona fizike. Sve to izgleda lepo, sve dok se ne spustimo na sub atomski nivo. I što dublje naučnici "kopaju", stvari postaju sve komplikovanije. Uostalom, da citiram... "kako je moguće da se atomi udruže zajedno u molekule, stvore ljudsko svesno biće, koje postavlja pitanje, šta je to atom." Takodje, radi se istraživanje o povezanosti biologije sa kvantnom fizikom. E tu će tek da bude zanimljivih zagonetki... Tako da, odgovor na pitanje, šta je to realnost, će biti sasvim nešto drugo od onoga što trenutno pretpostavljamo.

Vojvodjanin

pre 6 godina

Izvanredan clanak! Hvala Profesoru Mancotiju na divnom objajsnjenju zasto je -sto neki misle da je virtuelan svet - zapravo materijali svet! Davno nisam citao ovako jasan tok misli na ovu temu (ali svaka pohvala i za prevod!)
I sam Mask je poslao realne objekte u svemir pre neki dan....?!

Madhva (Hare Krišna)

pre 6 godina

Kao prvo, mnogo mi se sviđa da se o ovome uopšte diskutuje.
Još pre Platona ( i pećine), sanskritski spisi (Vede i prateći tekstovi oko 5000 godina stari) daju interesantnu ideju: Svi mi smo čiste duhovne iskre, čiji je simptom svesnost. Iskustvo življenja u materijalnom svetu dobijamo kroz privremena tela koja "vozimo". Menjamo ih i vođeni željama i zaslugama uspinjemo se ili srozavamo život za životom. Sve vreme smo ubeđeni stvarnost prolaznih života i poistovećeni sa ulogama i telima u kojima smo zarobljeni.
Tek kada oživimo našu duhovnu prirodu, kada pročistimo svesnost i nadrastemo nivoe materijalizma, oslobađamo se prolaznih uloga i zapravo se budimo videvši da su nebrojeni životi u stvari jedna naša dremka u večnosti. Dremanje koje nam je dalo nezaboravno iskustvo, kao i priliku da se svesno i svojom voljom opredelimo i uzdignemo iznad, da kažem Matriksa.

ran

pre 6 godina

Ovo je meni slično stavovima religije. Znači neki bog nas gleda, upravlja sa nama a mi smo u nekoj igri boga sa nama i jedino što moramo da verujemo u boga i da mu se klanjamo. Kad umremo onda odlazimo u novu igru ili novi nivo iste igre nazvan raj ili pakao. Mi u sadašnjem nivou samo pretpostavljamo da postoji taj novi ili viši nivo.
Taj bog je u stvari neki igrač sa nekakvim džojstikom a mi smo u nekakvoj matičnoj ploči.
jel to tako nekako

all we are is dust in the wind

pre 6 godina

Pošto se zapadni svet bavi samo sobom i pošto ceni samo tekovine zapadnog mišljenja, ovde niko nije spomenuo Budu koji je to eksplicitno rekao: "Ovaj svet je iluzija". Iako i duge religije,bar one najrasprostranjenije, a u svakom slučaju sve monoteističke, tvrde da je "onaj" svet bolji od ovog (šta god to značilo, ali činjenica je da sve tvrde da postoji neki drugi svet), Buda je najdirektnije rekao da je ovaj svet iluzija, da nije stvarnost, da ovaj svet u kome živimo ustvari ne postoji realno.
Ovaj koji opovrgava Ilona Maska samo tvrdi sa naučnog stanovišta da mi nemamo uvid i dokaz da smo u simulaciji ali ne dokazuje da to nije tačno. Naravno da nemamo dokaz. Ako dođemo do dokaza to će biti "end of game".

cojans

pre 6 godina

a da li uopšte živimo? ili je ovo samo neka kolektivna svest koja sebe vidi ovako. a možda sanjamo i počnemo da živimo kad umremo....možda i jeste ovako, a možda i nije.

Marko

pre 6 godina

Mask jeste genije, ali genije nije neko ko ima apsolutno znanje o svemu, nego dominira u oblasti koja ga i cini genijem, dok za druge stvari moze biti potpuni laik. Zamislite Teslu koji bi trebao da komponuje, ili Mocarta kao naucnika.
Prema tome Ilone, mani se filozofije, drzi se onoga u cemu si dobar. I to je dovoljno da zaduzis svet.

Filozof

pre 6 godina

Ideja nije kantovska jer Kant nikada nije spominjao takvo nešto niti se time bavio. Platonova priča takođe nema mnogo veze se time. Ideja je Dekartova, a kasnije je razvio filozof Robert Nozik. Matriks dolazi pak, mnoooogo kasnije.

Uzice

pre 6 godina

Iz mog laičkog ugla gledano, mnogo mi je lakše da poverujem u Maskovo mišljenje nego u teoriju evolucije gde smo mutacijama od ameba postali ovako savršena bića kakva jesmo..

123

pre 6 godina

Izvanredan clanak! Hvala Profesoru Mancotiju na divnom objajsnjenju zasto je -sto neki misle da je virtuelan svet - zapravo materijali svet! Davno nisam citao ovako jasan tok misli na ovu temu (ali svaka pohvala i za prevod!)
I sam Mask je poslao realne objekte u svemir pre neki dan....?!
(Vojvodjanin, 10. februar 2018 10:11)

Iz našeg ugla, sa našim (ne)znanjem o svemu oko sebe, mi donosimo ovakve zaključke. Vrlo je moguće da je ova doktor u pravu, isto koliko i Mask. Zašto bi moralo bilo šta materijalno da postoji oko nas kad je dovoljna samo lažna percepcija istog. Simuliraju se zakoni fizike, mirisi, ukusi, vizuelno objekti već sada. Dakle, profesor samo razmišlja ograničeno. Mask barem širi misao.

BSN

pre 6 godina

Lep tekst. Hvala! I jos uvek bez komentara... Steta.

" U pitanju je široko rasprostranjeno mišljenje zvano kompjuterizam - uverenje da je svest izomorfna sa računarskim procesima, ili da računarski procesi proizvode svest. U pitanju je čisto uverenje, jer ne postoji emprijski dokaz da obrada informacija, kakva god bila, vodi ka svesnom iskustvu."

Bas taj opisani "kompjuterizam" je plod pragmaticnog pristupa savremenog coveka koji smatra da postoji lukava precica za sve, i da je bitno da je krajnji rezultat postignut, bez ulaza u sustinu. Da se realnost postize savrsenom imitacijom culnih nadrazaja, i da se navedeno savrsenstvo postize koriscenjem mocnih kompjutera. Jadno, prazno i neljudski ("neljudski" ne u etickom smislu, nego kao "nije coveku podobno").

laki78

pre 6 godina

Tema je krajnje zanimljiva i nije sve tako crno belo.Zanimljiv je odnos teze o simulaciji sa fermijevim paradoksom.Predlazem svima koje zanima ova tema da pogledaju na YT Isaac Artura koji detaljno i veoma kvalitetno razlaze ovu hipotezu.

grbavi

pre 6 godina

uf mrzi me da pishem , Musk je u pravu a profesor se svim silama tvrdi da mu oponira. To što nemamo dokaza ne znači d anešto i ne postoji . Možda nikada nećemo imati dokaza
Šta ako tehnološki napredujemo toliko da smo u stanju da stvorimo samoodrzivi sistem ( energetski) i u njega strpamo softwerku simulaciju par miliona moćniju ili ko zna koliko još moćniju od današnjih super kompjutera i isto toliko kompleksniju od najkompeksnijih softwera postojećih, ne moramo mi da budemo u toj simulaciji mogu da budu skroz neka druga "bića" i oni nastave da žive u toj simulacji. Pitanje je zašto u ovom univerzumu postoji zakon o održanju energije, plankova konstanta itd
Eto ako i pomislimo da bi ova naša civilizacija jednom mogla da dostigne tehnološki nivo da napravi nešto tako odakle nam onda smelost da tvrdimo da pre nas niko to nije napravio

Smuleco

pre 6 godina

Živimo u "stimulaciji". "Stimulaciji", da široke narodne mase ove planete, troše pare, a ovakvi kao Mask, profitiraju. A raznolika lupetanja dotičnog, najbolja su reklama, za privlačenje zombirane mase.

Pera

pre 6 godina

Naravno da ivimo u Matriksu, priključeni negde na infuziju kopamo Bitkoin za superkompjuter a on nas nagrađuje VR, svakom po zasluzi.

ferdinand

pre 6 godina

Matriks" je odlican SF i nista vise od toga.
(Trovach, 10. februar 2018 10:38)

Kaže naš narod: "mišljenje je kao zadnjica, svako ga ima ".

Milica

pre 6 godina

Iluziju života potvrdjuje vera. Biblija daje sve odgovore. Svet je stvoren iz REČI BOGA. Naučnici idu sve dublje u materiju i očigledno da će na kraju doći do toga da materijalna čestica uopšte ne postoji. Ostaće REČ i *simulacija materije i života* koju je stvorio Bog.

nisamneznamkakosamzavrsioosnovnuskolu

pre 6 godina

on je mozda imao Pong a ja sam imao Botticeli-ja, Mikelandzela, Pietro Della Francesko itd... toliko nauka kasni za umetnoscu a tek programeri kada skontaju da postoji svet Baskijata, Rodcenka, Munka .... ali to je vec sledeca generacija programera patch 2.92 sada smo na patchu 1.32 ima jos vremena.
samo postoji strah da IT strucnjaci svojom masovnoscu ne postanu novi masinski inzenjeri :)

mln

pre 6 godina

Ovakve teorije pokusavaju da naprave zivot besmislenim i bezvrednim. Prosto, kakvu vrednost ima zivot, ako je sve simulacija...
Odakle nam emocije ako smo neka kompjuterska simulacija? Glupost.

Vlada M

pre 6 godina

Velika pohvala B92 što ste preneli i dobro preveli (uopšte nije nevažno) jedan ovakav tekst. Dosta više pojednostavljivanja navodno neukoj čitalačkoj publici, podignite konačno lestvicu. Stvarno sam danas srećan da ovo pročitam na našem portalu i pozdravljam i urednika i prevodioca.

publika

pre 6 godina

Mi smo informacija, ideja o necemu sto zovemo svet. Sve iznad toga su samo nagadjanja. Jabuka je crvena, kiselo slatka .. ili pak jabuku samo opisuje ta informacija. I glad i sitost su informacije. Sve preko toga je nagadjanje. Postojimo u jednakoj meri koliko i junaci iz gospodara prstenova i zmaj sa sedam glava. O da taj zmaj postoji, ja sam ga video ...

Kolo

pre 6 godina

@(all we are is dust in the wind, 10. februar 2018 10:55)

Recimo da zivimo u simulaciji i da nas neko "napolju" posmatra. Kako taj neko moze biti siguran da i on nije u nekoj drugoj simulaciji (u simulaciji jedan level iznad nase simulacije). To bi znacilo da i njega neko posmatra. A i taj sto njega posmatra moze biti u simulaciji pa ce njega neko 3. lice posmatrati i tako do beskonacnosti. Ako nas je bog morao stvoriti, onda je i boga nesto moralo stvoriti a onda je i to nesto moralo biti stvoreno od neceg treceg i opet u beskonacnost. Ako postoje duhovi keje ne vidimo a koji nas posmatraju, onda postoje i neki treci koje duhovi ne mogu da vide a oni vide duhove i opet beskonacnost. Zato se ja ne sekiram ni za boga ni za duhove. Kakvu god oni igru igrali sa nama verovatno onda neko igra igru i sa njima.

Bio zivot simulacija ili ne, prihvatite ga i neka vam bude vazan.

novikorisnik

pre 6 godina

Možda je Mask mislio na simulaciju tipa Autostiperski vidič kroz galaksiju, gde je stvoren model Zemlje i svega na njoj radi eksperimenta i kasnije uništeno, tako nekako ako se dobro sećam...to bi se isto moglo nazvati nekom vrstom simulacije...

Ko razume, kapira...

pre 6 godina

Sanjao sam da sanjam kako sanjam i u snu sam to sam sebi sugerisao. Probudio sam se iz sna, ali nisam iz onog u kome sam sanjao u snu?

M

pre 6 godina

Stvarnost sigurno nije kompjuterska simulacija!
Ali jesu,sve one nebuloze,
koje radi Mask u stvarnosti!
Lično ga smatram,
za bezveznjakovića i šarlatana!
Na nivou je onih,
koji smatraju da je Zemlja ravna ploča,
iako on sam to ne smatra!

bačka

pre 6 godina

Život ovakav kakav je nepodnošljiv većini tako da ljudi izmisljaju razne teorije o postojanju kako bi našli utehu.
Što bi rekao Bukovski, s vremena na vreme neko se ubije ponekad nekoga odvedu u ludnicu ali većina tera dalje pretvarajući se da je sve u savršenom redu.

Darko

pre 6 godina

Svima koji imaju dilemu da li živimo u Matrix-u toplo savetujem jedini agens u borbi protiv vampira, vukodlaka, veštica, čarobnjaka i magije, crnih i belih magova i ostalih vragova, raznih Maska pod maskama, sekti i kvazireligija, zagovornika da smo svi zapravo hologrami uz dokaze banalnih i pogrešnih analogija. Pobunite se protiv jeftinihi lovaca na novi milion, jer malo im je tih miliona koje već imaju. Pogodili ste, taj jedini agens se zove obrazovanje, čitanje establirane literature (ne slikovnica i ne gledanje filmova i ne časopisa Treće oko), već studiozno razumevanje nauke. Težak, ali neophodan proces u borbi sa ne znanjem. Verovatno je tačno da mnogo toga još ne znamo (naravno, nije moguće znati ni šta je to, ni toga ima), ali drugar, mnogo toga smo u poslednjih 400 godina otkrili i to ne vi i ja, već najbolji primerci čovečanstva. Nemojte sebi dozvoliti da njihove živote i doprinose zamagli i maskira neki Mask i da sve to bude uzalud zbog vaše lenosti. Ilon Mask i slični su na vašoj gluposti napravili raj na zemlji - ali samo za sebe(!) i taj raj nije virtualan, već vrlo stvaran. A gde je Vaš raj?

Ante

pre 6 godina

Naravno da se ne slazem s Muskom. Strah me je da se slozim. Ali doktor prica gluposti, uopce nije kvalitetno "demantirao" Muska. On kao "dokaz" nudi tvrdnju da jabuka ne moze biti simulacija? Ne moze, jer uzima krivu pretpostavku. Mi smo realni, jabuka je simulacija, normalno da se tu jedno iskljucuje drugo. Ali kako si dosao doktore do toga da smo mi "realni", a samo jabuka simulacija?

Ako smo i mi sami simulacija, onda ce nam i simulirana jabuka biti - realna. Ili, kad u CoD u te pogodi metak u celo, igraci lik - umire. Igrac je svjestan da je taj metak samo simulacija, al de nek to objasni liku kojeg je pogodio metak - poginuo je, nema ga. Pocinje novi, izpocetka. Ako je ranjen, cak je simulirana patnja, nemoc, vrijeme koje prolazi prije nego umre ili ga "sanitet" spasi, itd.. Do nazad samo 15 godina, tolika realnost simulacije nam je bila nezamisliva. Kao sto ce nam biti nezamisliva realnost simulacije za jedno 100 godina od danas, ako ostane ovakav napredak tehnologije.
Dakle, sasvim opravdana tema za filozovsku raspravu o istom, sto je vjerovatno i bio Muskov cilj njegove izjave.

...

pre 6 godina

Generalno, svaka od teorija moze da bude tacna, dok se ne dokaze suprotno. Ja sam licno dosta open-minded po tom pitanju i uvek mi je interesantno da to slusam. Cak bi mi bilo utesno da ovo sto zivim nije pravi zivot, samo neka tuzna simulacija.

qwerty

pre 6 godina

"Dajte psiholozima da pricaju sta racunari mogu a sta ne mogu da simuliraju. Kakva gomila ...
(umadbro, 10. februar 2018 09:38)"

*on je i doktor robotike.

djura

pre 6 godina

Ovakve teorije pokusavaju da naprave zivot besmislenim i bezvrednim. Prosto, kakvu vrednost ima zivot, ako je sve simulacija...
Odakle nam emocije ako smo neka kompjuterska simulacija? Glupost.
[Komentar poslat iz B92 Android™ aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0)] (mln, 10. februar 2018 15:37)

emocije su hemijski proces u mozgu.. a vi se plasite da je zivot besmislen i iz straha verujete u bogove jer ste toliko sebicni da priznate sebi da ste besmisleni ;)

cento

pre 6 godina

Mask jeste genije, ali genije nije neko ko ima apsolutno znanje o svemu, nego dominira u oblasti koja ga i cini genijem, dok za druge stvari moze biti potpuni laik. Zamislite Teslu koji bi trebao da komponuje, ili Mocarta kao naucnika.
Prema tome Ilone, mani se filozofije, drzi se onoga u cemu si dobar. I to je dovoljno da zaduzis svet.
Komentar poslat iz B92 Android™ aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0) (Marko, 10. februar 2018 09:19)

Prava istina.Da su ovu teoriju iznjeli dva Srbina koji pred granapom piju pivu,svi bi rekli,majko mila vidi budala ali posto je to rekao jedan milijarder onda se o tome raspravlja na najvisem znanstvenom nivou.Cista glupost.

Unity3D

pre 6 godina

Kvantni fizičari uveliko pričaju o životu u trodimenzionalnoj projekciji 8D kristalne strukture, o tome da svest stvara materiju itd. Na kraju dana, biblijski koncept (i koncepti ostalih verskih knjiga, bar onih sa kojima sam donekle upozant) u širem kontekstu pričaju istu priču, samo drugačijim jezikom (onim koji su moglu da razumeju, pre 2 i više hiljada godina). Takođe, apropo teksta, valja naglasiti da ni Matriks nije nešto preterano inventivan konstrukt, samim tim što se da tumačiti i kroz Bibliju (posredno), i kroz dela Žana Bodrijara (direktno), itd.

Od detinjstva sam intimno naslućivao da su nauka i religija dve noge jednog istok kuka, zbog čega sam često dobijao verbalne packe, no, koliko mogu da vidim danas, vrlo sam uveren da me instinkt nije prevario :)

nexus

pre 6 godina

Iz mog laičkog ugla gledano, mnogo mi je lakše da poverujem u Maskovo mišljenje nego u teoriju evolucije gde smo mutacijama od ameba postali ovako savršena bića kakva jesmo..
(Uzice, 10. februar 2018 10:06)

Ljudi su sve samo nisu savrseni. Psi imaju bolji njuh, ptice bolji vid, ptice lete ljudi ne, velike macke su brze od ljudi, slonovi su veci i jaci, delfini bolje plivaju.... Ne znam odakle ti to da smo savrseni, imamo prednost vece inteligencije pa mozemo nedostatke da nadoknadimo tehnickim pomagalima.

Drugo, ti prvo treba da razumes sta je nauka a ne sta je evolucija. Nauka ne iznosi cinjenice nego daje modele opisane formulama ili tvrdnjama kojima moze da uspesno predvidja nove ishode na osnovu pocetnih uslova. Npr. ako bacim ovu jabuku tom i tom brzinom pod tim uglom tacno znam gde ce da padne. To je teorija isto kao sto je Darvinova teorija evolucije, koja uspesno predvidja mnogo toga... To sto ti kao laik mislis da je cilj nauke da nadje tacno cinjenicno stanje necega je tvoje nerazumevanje.

dzoni

pre 6 godina

Da ovaj svet nije simulacija mozete izvesti za par sekundi..probajte da izracunate tacan obim kruznice poluprecnika 1 metar..neceti moci nikad da izvedete tacno jer je obim 2*r*Pi..gde je PI broj sa beskonacno mnogo decimala..znaci ni najjaci kompjuter nikad nece moci da izracuna tacno makar radio milion godina ..da je neko pravio simulaciju sigurno to ne bi tako pravio jer kompjuteri ne poznaju beskonacno niti mogu da racunaju u beskonacno..jednostavno nikad nece moci da se napravi simmulacija koja bi tacno u kvant simulirala i jednu sobu..a kamoli ceo svemir jer i u toj jednoj sobi ima bezbroj stvari koje da bi se racunalo tacno broj ide u beskonacnost.

VI4Dimir

pre 6 godina

citat: "Pošto se zapadni svet bavi samo sobom i pošto ceni samo tekovine zapadnog mišljenja"

Koji mrak vlada u tebi a da nisi ni svestan. U duplom si matriksu. Isto kao da si rekao, Srbi uče svoju decu kad se rode srpski, ne zanima ih da ih uče kineski. Naravno da je tako, što ne znači da ne cenimo kineski jezik manje ili više.

Stari Grci su imali svoje teorije, Egipćani svoje, Kinezi svoje, Evropljani svoje... a zajedničko za sve je da ne postoji "istok i zapad" i "mržnja medju njima", koju Srbi u svaku rečenicu projektuju jer su tako učeni od rodjenja.

Naprotiv, istočnjačka filozofija čim je postala dosupna globalno, se podjednako ceni i poštuje u celom svetu a kuriozitet je da su svi sa svih meridiana koliko god bili odvojeni fizički, dolazili do istih zaključaka i teorija. Podjednako se citira i Konfučije i Hegel i Sokrat...

carlito

pre 6 godina

ako je njegov najjaci argument taj da smo pre 50 god imali kocku a danas igrice onda je zreo za ludnicu.da bi mogao da tvrdi da smo deo neke simulacije morao bi da zna sta ili ko stoji iza svega toga i kako funkcionise.ovako su sve puka nagadjanja i lupetanja.postoje milioni primera i dokaza crno na belo da smo mi duse u potrazi za iskustvom na ovom svetu i kad covek umre zna se sta ta ista dusa oseca i gde ide a to sigurno nije hard disk. ili je ovaj prso ili neka ideja povezana sa cipovanjem ili tako necim stoji u bliskoj buducnosti.ako je buda rekao da je ovaj svet iluzija ili sta vec,mislio je na duhovnu svesnost i nivo na kom se zivi u uvom zivotu u odnosu na ono sta nas ceka kada umreno.

Thaos

pre 6 godina

Nije da je Musk u pravu, ali ovaj drugi je tipični spoznajnoteorijski filozof analitičke provenijencije koji nikad nije čuo za Heideggera.

Nebojša

pre 6 godina

Iz mog laičkog ugla gledano, mnogo mi je lakše da poverujem u Maskovo mišljenje nego u teoriju evolucije gde smo mutacijama od ameba postali ovako savršena bića kakva jesmo..
(Uzice, 10. februar 2018 10:06)

Po čemu smo to mi savršeni ne zna se broj bakterija veličine amebe koje mogu da nas ubiju možemo biti izvan svake mere pohlepni surovi i bez saosećanja tela su nam krha nismo imuni ni ne mentalne degeneracije moglo bi se tu još nabrajati deleko smo mi jako jako dakeko od savršenstva.

mirjana

pre 6 godina

Ilon Mask sebe smatra naucnikom jer je osmislio nacin placanja? Pa to bi bilo isto kao kada bi Kazanovu smatrali velikim naucnikom i vizionarom jer je osmislio lutriju.

Aleksandar

pre 6 godina

I da jeste postojanje simulacija, onda je i materijalno deo te simulacije. I tu simulaciju je prosto nemoguće dokazati. Da se u nekom slučaju neko i nadje van simulacije, smatrali bi osobu ludom ako bi pri povratku tvrdila da je sve simulacija. Kao u platonovoj pećini

all seeing eye

pre 6 godina

Univerzum je holografski fraktal beskonacnih detalja, jednostavno sve postoji, svaki oblik bica, svaki sled dogadjaja. Sta je nama trenutno dostupno je drugo pitanje a nije mnogo jer smo u karantinu sa specificnom svrhom i u linearnom vremenu koje nije prirodno vreme univerzuma nego specijalan konstrukt.

Cvele

pre 6 godina

Iz mog laičkog ugla gledano, mnogo mi je lakše da poverujem u Maskovo mišljenje nego u teoriju evolucije gde smo mutacijama od ameba postali ovako savršena bića kakva jesmo..
(Uzice, 10. februar 2018 10:06)
A kakve veze Maskovo mišljenje ima sa evolucijom?

Mica neverica

pre 6 godina

Profesor Rikardo konačno razotkrio Ilona kao običnog prodavca magle koji često prosipa nebuloze. Ja to već odavno tvrdim ovde na komentarima ali mi iz nekog razloga mnogi lupaju minuse. Sada je valjda i osnovcima jasno. Hvala profesore!

Anfield

pre 6 godina

Pretpostavimo da živimo u simulaciji koja je sačinjena od nečega što ne pripada Maskovoj "osnovnoj realnosti". Da je zaista tako, naš simulirani svet bi bio jedini svet kojem imamo pristup. Ta simulacija bi, dakle, imala svojstva onoga što je sada za nas naš fizički svet, bila bi identična sa njim. Svet koji bi se nalazio van te simulacije, onaj u kojem se ona proizvodi, bio bi nam potpuno nerazumljiv, van našeg domašaja i, sa neizbežnim konceptualnim obrtom - potpuno nematerijalan za nas.

I sta nije jasno?! Imamo pristup jednom svetu, i nista nam nije jasno, ne znamo ni sta je san, ni sta je svest i sve nam je konfuzno i nista ne razumemo vec pretpostavljamo, e sad se nasli pametni da kazu kako Mask nije u pravu, sistem mi kazemo on nije u pravu, sveznalice!

nekaimena

pre 6 godina

Mozda znace, ali ne vrede. Da se Mikelandjelo nije rodio, ne bi bilo drugog Mikelandjela. A da sutra upucaju Kojimu, marketing timovi i konzumerski Levijatan bi narucio 20 Kojima sa sve pratecim tvič kanalima koji vam prodaju bezvredne sarene laze usput zickajuci donat Mg.
(Ses, 10. februar 2018 16:11)

A ti bas onako "drzis" da su to "bezvredne sarene laze". Jos jedan sa predrasudama ali i jakim egom. Evo koliko gresis, bas na primeru Kojime. Da li si pogidio ili si makar malo upucen ne znam, ali jeste, Kojima je dobio otkaz. A posto je to ime legenda u industriji video igara (nemoj sad samo ovo "industriji", to je vise kolokvijalno receno, ne bukvalno), Konami kao maticna izdavacka kuca je i dan danas na udaru, doziveli su svojevrstan bojkot, i to sa razlogom. MGS serijal Kojime ja bas poznat kao antiratni serijal i da trebas biti koliko toliko upucen u svetsku istoriju druge polovine 20-veka da bi razumeo da kraja pricu, metapricu, simboliku, poruku... Naravno, klinci od deset godina nece nista razumeti, ali sustinski to su 18+ igre. Takav "otkaz" dobijaju i u filmskoj industriji, pa opet skoro niko ne dovodi filmska ostvarenja u pitanje da li su ili nisu umetnost.

mixi

pre 6 godina

Ako atome posmatramo 3D ekvivalentom piksela na ekranu kompjutera, onda celokupan materijalni svet koji se sastoji od atoma mozemo smatrati simulacijom, samo je pitanje ko upravlja tim atomima.

neutralni felsh

pre 6 godina

a fermijev paradoks: 
where is everybody?
(nikad ne reci nikad, 10. februar 2018 10:07)

on je iz druge price, price o retkoj zemlji... i jos redjim civilizacijama.

Mirko

pre 6 godina

Oni koji dovode u pitanje "informaciju" kao nesto sto nema krucijalnog uticaja na zivot bih preporucio da pogledaju ovaj dokumentarac o prenosu informacija putem DNK i organizaciji jednocelijskih organizama, univerzum unutar univerzuma.... https://www.youtube.com/watch?v=00vBqYDBW5s

Не

pre 6 godina

Da ovaj svet nije simulacija mozete izvesti za par sekundi..probajte da izracunate tacan obim kruznice poluprecnika 1 metar..neceti moci nikad da izvedete tacno jer je obim 2*r*Pi..gde je PI broj sa beskonacno mnogo decimala..znaci ni najjaci kompjuter nikad nece moci da izracuna tacno makar radio milion godina ..da je neko pravio simulaciju sigurno to ne bi tako pravio jer kompjuteri ne poznaju beskonacno niti mogu da racunaju u beskonacno..jednostavno nikad nece moci da se napravi simmulacija koja bi tacno u kvant simulirala i jednu sobu..a kamoli ceo svemir jer i u toj jednoj sobi ima bezbroj stvari koje da bi se racunalo tacno broj ide u beskonacnost.
(dzoni, 10. februar 2018 14:25)

Зашто би рачунар требало да зна бесконачно децимала броја Пи, довољно је да их зна довољно, рецимо да квантови буду довољно прецизно распоређени. А можда не треба да зна уопште број Пи, обим неке кружнице се може добити посредно мерењем и сабирањем растојања суседних квантова распоређених један до другог на подједнаком растојању од неког одабраног центра.
Свака коначна јачина рачунара ће бити доступна кад тад, ако се они и даље развијају.
Ни величина симулације није бесконачна, имамо максималну брзину кретања информације кроз свемир, а свемир се шири управо том брзином, тако да не можемо изаћи, ако је ово симулација.

Cvexi

pre 6 godina

Da sam na mestu profesora ne bih se previse fokusirao na frazu "nema dokaza za tako nesto". Mi smo do devedesetih godina ziveli u svetu klasicne teorije fizike, sve nase teorije pa i one vezane za nastanak univerzuma su bile bazirane na njoj, tj ziveli smo u toj realnosti. A onda su dosla otkrica na polju kvantne fizike koja je mnoge teorije klasicne fizike dovela u pitanje posebno na atomskom nivou.

Groki

pre 6 godina

Mislim da je Mask pogresio. Osnova pretpostavke da zivimo u simulaciji poput Matrixa jeste nemogucnost objasnjenja kretanja fotona kroz dvostruki procep. Ima na youtubu deraljnije objasnjenje o tome, pa koga ne mrzi neka baci pogled. Elem iako je trenutno nemoguce objasniti tu"anomaliju" to ne znaci da ce nauka u buducnosti objasniti tu pojavu. Da bi ovakva simulacija bila moguca potrebno je enormno mnogo snage tj nemoguce puno snage jer u ovakvoj simulaciji koja je nemoguce komleksna treba objasniti neogranicenost svemira, kretanje svemirskih tela ,kretanje najmanjih kvantnih cestica itd itd a da bi to bilo moguce potrebni bi vam bili racunari neogranicenih moci ,sto samo po sebi je nemoguce

EU Citizen

pre 6 godina

Mislim da i jedan i drugi gledaju na ovo pitanje pomalo usko. Matematički gledano, univerzum se može tretirati kao čisto informatički konstrukt, ogroman skup instrukcija koje se izvršavaju, i veliki broj respeltabilnih fizičara na njega upravo tako i gleda, a mnogi mu poriču i bilo kakav realitet osim matematičkog, odnosno, smatraju ga za čist skup međusobnih odnosa bez ikakvih drugih relevantih osobina, a da li je to tačno, odnosno, da li uopšte postoji neka temeljna fizička realnost ispod toga, mi nismo još uvek u stanju da odredimo. Naravno, poreklo takvog univerzuma (multiverzuma, meta-multiverzuma...) kao matematičkog entiteta može biti potpuno slučajno bez nekog spoljašnjeg uzroka ili svrhovitosti, ali, ako to nije slučaj, ako postoji neka tvoračka instanca ili barem spoljna svrhovitost različita od pukog postojanja, tehnički gledano mi i sve ostalo smo deo simulacije/matriksa. Sve religije od postanka sveta su u tom smislu samo primitivne teorije simulacije :))

Trotters Independent Traders

pre 6 godina

Овај Маск је...чудан лик. Велика достигнућа, а помало језив.
(Бабинџем, 10. februar 2018 09:34)

Svaka reklama je dobra reklama. Ako kazes nesto "cudno" vise ce se ljudi zainteresovati za tebe.
Inace, Musk je ostavio zenu i petoro dece da bi jurio glumicice...

Bardami

pre 6 godina

U početku beše REČ, i REČ beše od Boga, i Bog beše REČ. Zadubite se malo u stvari oko vas i uopšte u bilo šta što postoji i videćete da se ništa ne može objasniti bez REČI. Dok si mlad sve je privlačno, svako iskušenje, pa i ateizam, ali kako stariš sve se menja gubitkom iluzija. Ljudsko umovanje nam može doneti dobra, ali i zla, zato ne zamajavajmo se previše njime, već mislimo o Onome ko nam je sve to dao za džabe i na dobrobit, a ne na zloupotrebu.

Low Key Lyesmith

pre 6 godina

@nikad ne reci nikad, 10. februar 2018 10:07
Space is big. You just won't believe how vastly, hugely, mind-bogglingly big it is. I mean, you may think it's a long way down the road to the chemist's, but that's just peanuts to space. Kako je to, svojedobno, napisao rahmetli Douglas Adams...
Prilično dobar, mada posredan, odgovor na pitanje "Where is everybody?".

Muskova tvrdnja je besmislena, pogotovo odds koje je naveo ("jedna prema milijardu"). Ponavljam, besmisleno. Musk bi, valjda, trebao znati bolje. Doduše, možda je samo trollovao. To, zapravo, ima daleko više smisla, nego da zaista misli u ono što je tada izjavio. Plus, bilo je i previše tzv. buzzwords u toj njegovoj izjavi da bi je se zaista smatralo ozbiljnom. Anyway, možda i najbolji dokaz toga da ne živimo u nekakvoj naprednoj simulaciji je to što je, pa, previše toga nasumično.

zemlja nije ravna,evolucija je realna,simulacija je da se lakše vlada ljudima bez "duše"

pre 6 godina

Posle čitanja "top komentara" imam još čvršći stav da marihuana treba biti strogo zabranjena,a za njeno konzumiranje treba dobiti kaznu u vidu dugogodišnjeg društvenokorisnog rada.

VanDeTotal

pre 6 godina

Simnulacija je viseslojni teorijski koncept, a" ne-nematerijalni entitet" (Bodrijar) koji je obelezje savremene civilizacije. To se znacajno razlikuje od Matriksa-naucna fantastika. Nema veze ni sa Dekatovom ili Nojzikovom verzijom epistemoloske sumnje, kao nemogucnosti odgovora na pitanja istine, stvarnosti i saznanja. Takodje nema veze ni sa Kantom(doduse, sa njim sva ima neke veze), ali "Platonovo ucenje o oblicima" govori o sustinama a ne oblicima kao simulakrumima. Simulacija je znacajana mogucnost objasnjavanja deustveno-kuoturnih fenomena, koja pati od nedoslednosti ali se ne moze u potpunosti odbaciti i duh vremena potvrdjuje mnogo toga kazanog o njoj. U ovom tekstu su naivna (donekl, interesantna) razmisljanja o nasem vremenu koja se podrazumevaju unilateralni odnos coveka sa tehnikom. Cela prica je znatno, duza, interesantnija i komplikovanija....

Ses

pre 6 godina

on je mozda imao Pong a ja sam imao Botticeli-ja, Mikelandzela, Pietro Della Francesko itd... toliko nauka kasni za umetnoscu a tek programeri kada skontaju da postoji svet Baskijata, Rodcenka, Munka .... ali to je vec sledeca generacija programera patch 2.92 sada smo na patchu 1.32 ima jos vremena. samo postoji strah da IT strucnjaci svojom masovnoscu ne postanu novi masinski inzenjeri :)(nisamneznamkakosamzavrsioosnovnuskolu, 10. februar 2018 09:20)Ovaj, gresis sinak, silno gresis...Ja imam Kena Levina, Hidea Kojimu, Team Silent...Posto ocigledno nisi gamer ova imena ti nista ne znace, a puno znace :)
(nekaimena, 10. februar 2018 14:14)

Mozda znace, ali ne vrede. Da se Mikelandjelo nije rodio, ne bi bilo drugog Mikelandjela. A da sutra upucaju Kojimu, marketing timovi i konzumerski Levijatan bi narucio 20 Kojima sa sve pratecim tvič kanalima koji vam prodaju bezvredne sarene laze usput zickajuci donat Mg.

Marko

pre 6 godina

Konvencionalna nauka nam kaze kako je sve materijalno, nema objasnjenja za piramide ali zato zna da postoji tamna materija koju nikada nisu videli. Na potpuno isti nacin je izvucen zakljucak da Bog postoji, imamo sve i nesto nevidljivo sto je stvorilo nas. Tesla nam je pokazao da nije sve materija, a Elon Musk sigurno ne bazira svoje verovanje na samo igrici koju smo igrali pre x godina.

nekaimena

pre 6 godina

on je mozda imao Pong a ja sam imao Botticeli-ja, Mikelandzela, Pietro Della Francesko itd... toliko nauka kasni za umetnoscu a tek programeri kada skontaju da postoji svet Baskijata, Rodcenka, Munka .... ali to je vec sledeca generacija programera patch 2.92 sada smo na patchu 1.32 ima jos vremena.
samo postoji strah da IT strucnjaci svojom masovnoscu ne postanu novi masinski inzenjeri :)
(nisamneznamkakosamzavrsioosnovnuskolu, 10. februar 2018 09:20)

Ovaj, gresis sinak, silno gresis...Ja imam Kena Levina, Hidea Kojimu, Team Silent...Posto ocigledno nisi gamer ova imena ti nista ne znace, a puno znace :)

nekaimena

pre 6 godina

covece oni su kopija umetnosti nikako original, jeste cudno ali hopa igrice je napravio ieronimo Bosh ako te bas interesuje. I posto ti mozak radi pravolinijski uopste nisi razumeo komentar a on upucuje na to da Tek za neko buduce vreme mozemo ocekivati originalne kreacije IT strucnjaka Ali ako ti kazes da si gejmer onda si samo konzument!
(nisamneznamkakosamzavrsioosnovnuskolu, 10. februar 2018 16:08)

" Ali ako ti kazes da si gejmer onda si samo konzument!" Ovo mi je dovoljno da znam da ti u zivotu sem maria i eventualno neke gta igre nista drugo nisi ni odigrao. Pucas u prazno, zvucis kao pokojni Rodger Ebert koji se iz petnih zila trudio da dokaze da video igre nisu umetnost. Pazi sad, nijednu igru nije odigrao! Sve argumente je gradio na stereotipu. Ako Giljermo Del Toro, Dzon Karpenter i Stiven Spilberg kazu da su video igre forma umetnosti, i to oni kao stvaraoci, ko si ti ili ja da tvrdis suprotno?
I sta ti to znaci "kopija umetnosti"? Definisi mi umetnost. Sve, ali bukvalno sve u umetnosti je bilo i jeste nadahnuto necim pre, da li je u pitanju tehnika, ideja ili nesto peto manje je bitno. Shvatio sam tvoj komentar, ne razmiljam uopste pravolinijski, igre su odavno tamo gde su filmovi, knjige bili pre.

nisamneznamkakosamzavrsioosnovnuskolu

pre 6 godina

Ovaj, gresis sinak, silno gresis...Ja imam Kena Levina, Hidea Kojimu, Team Silent...Posto ocigledno nisi gamer ova imena ti nista ne znace, a puno znace :)
(nekaimena, 10. februar 2018 14:14)

covece oni su kopija umetnosti nikako original, jeste cudno ali hopa igrice je napravio ieronimo Bosh ako te bas interesuje. I posto ti mozak radi pravolinijski uopste nisi razumeo komentar a on upucuje na to da Tek za neko buduce vreme mozemo ocekivati originalne kreacije IT strucnjaka Ali ako ti kazes da si gejmer onda si samo konzument!

Aleksandar

pre 6 godina

@(dr, 10. februar 2018 09:01)

Na pitanje "kako je moguće" odavno imamo odgovor, prvenstveno ogledan u najpreciznijoj (mada vrlo čupavoj) teoriji koju smo ikada iznedrili - standardni model (elementarnih čestisca). Ostaju mnogo dublja filozofska pitanja - "zašto je moguće?" i "da li je moglo ikako drugačije?"

Drugi filozof

pre 6 godina

@(Filozof, 10. februar 2018 09:30)

Zar nije Ponty bio taj koji je ideju dalje razvio mnogo prije Nozicka?

p.s. Mozda se Platonu moze priznati neki uticaj na ovo, ali ne vidim kako Kantu.

Zoran

pre 6 godina

Svet je realan onoliko koliko je smrt u njemu realna. Tako da nema veze da li je ovaj svet simulacija ili ne. Iz njega ne mozemo da izadjemo, a smrt postoji.
(banat, 10. februar 2018 09:46)

Jos si ti zelen. Moras mnogo vise da se potrudis kako bi dosao do resenja. To sto pises je resenja koje ti simulacija daje i ti kao veran rob iz toga izvlacis "zakljucak", jer ti je to resenje jedna vrsta sedativa koji te sprecava da trazis izlaz. Koja crna smrt i slicne gluposti. Ljudi ....tragajte...koja crna nauka...pa ti nauchnici su u istom kavezu kao i svako drugi, samo se igraju razlicitim lego kockicama od vas. Nista oni vise ne znaju od vas, ali cuvar zatvora im je dao vise igracaka, pa izgledaju tako fascinantno. Komedija u sta covek sve veruje...smrt...ha,h,ha..

Papageno

pre 6 godina

Vrlo staro filozofsko pitanje, ali i dalje bez konačnog odgovora.

Nisam siguran ko ga je prvi postavio (mislim da je to bio Dekart još u XVII veku), ali je vrlo jednostavno: da li sam ja čovek, ili samo leptir koji sanja da je čovek?

Danas bismo rekli: da li sam ja čovek, ili samo softver napisan da se ponaša kao čovek?

To se i dalje ne zna pouzdano...

MiM

pre 6 godina

" U pitanju je široko rasprostranjeno mišljenje zvano kompjuterizam - uverenje da je svest izomorfna sa računarskim procesima, ili da računarski procesi proizvode svest. U pitanju je čisto uverenje, jer ne postoji emprijski dokaz da obrada informacija, kakva god bila, vodi ka svesnom iskustvu."

Bas taj opisani "kompjuterizam" je plod pragmaticnog pristupa savremenog coveka koji smatra da postoji lukava precica za sve, i da je bitno da je krajnji rezultat postignut, bez ulaza u sustinu. Da se realnost postize savrsenom imitacijom culnih nadrazaja, i da se navedeno savrsenstvo postize koriscenjem mocnih kompjutera. Jadno, prazno i neljudski ("neljudski" ne u etickom smislu, nego kao "nije coveku podobno").
Komentar poslat iz B92 Android™ aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0) (BSN, 10. februar 2018 09:48)

Da, prazno, ali i dalje nije nemoguće. Razvijena tehnologije je skoro pa svemoguća, samo je pitanje vremena. Mi samo volimo sebi da dajemo viši smisao.

Nikola

pre 6 godina

Srbin je izmislio virtualnu stvarnost odavno kao u igrici GTA, droga, kriminal, javašluk, korupcija, prostitucija, blogeri, jutuberi, rudari, podugačak spisak...

Beogradjanin

pre 6 godina

Ovoliko komentara na filosofsku temu...
(wow, 10. februar 2018 18:44)

Stiven Hoking u svojoj knjizi "Kratka istorija vremena" lepo rekao da filozifija pripada od polovine 20 veka naucnicima. Stiven Hoking iako ga ne cenim mnogo, pogodan je za reklamiranje nauke u danasajem vremenu, da se klinici zaintersuju. Ne treba zaboraviti da on nema Nobelovu nagradu za neko svoje delo. Malo je tuzno da Nobelovu nagradu dobiju stedljive sijalice! Filozofsko-naucno pitanje koje ima smisla, sta se desava posle smrti?, jer to zanima svakog pojedinca. Svako pojedinac moze da ima kompjuter, TV, internet, mobilni telefon... Neki komentari koji su mi se svideli, videcmo ako tehnologija bude napredovala ovim tempom. Nesto na cemu ce da se radi, da se napravi. Iona Maska bi podrzao samo da je dodao na pr. po njemu 99% posto zivimo u nekoj vrsti simulacije, da li mozemo da napravimo neku novu teoriju i da iz toga dobijemo nesto konkretno! Na primer da pravimo igrice u fizickom svetu... Kaka bi ga tada psiholog robotike demantavao, dosli smo do maksimuma tehnologije moramo da se pomirimo sa tim.

Covecanstvo negde ulazi u mracni period, sto se tice konretnih stvari i tehnologije. Sve postaje mnogo komplikovanije, a mi tek u poslednih 100 godina nesto uspeli da uradimo... Ne kazem da su filozofske rapsrave lose, ali one dolaze tek kad dozivmo iskustvo u necem novom.

Ovako to ostaju rapsrave na nivo Boga, to je covek radio i pre 3000 godina.

Ses

pre 6 godina

Simnulacija je viseslojni teorijski koncept, a" ne-nematerijalni entitet" (Bodrijar) koji je obelezje savremene civilizacije. To se znacajno razlikuje od Matriksa-naucna fantastika. Nema veze ni sa Dekatovom ili Nojzikovom verzijom epistemoloske sumnje, kao nemogucnosti odgovora na pitanja istine, stvarnosti i saznanja. Takodje nema veze ni sa Kantom(doduse, sa njim sva ima neke veze), ali "Platonovo ucenje o oblicima" govori o sustinama a ne oblicima kao simulakrumima. Simulacija je znacajana mogucnost objasnjavanja deustveno-kuoturnih fenomena, koja pati od nedoslednosti ali se ne moze u potpunosti odbaciti i duh vremena potvrdjuje mnogo toga kazanog o njoj. U ovom tekstu su naivna (donekl, interesantna) razmisljanja o nasem vremenu koja se podrazumevaju unilateralni odnos coveka sa tehnikom. Cela prica je znatno, duza, interesantnija i komplikovanija....
(VanDeTotal, 10. februar 2018 13:59)

Broj autolognih simulacija unutar covekovog spoznanja (koji tezi ka beskonacnom) otezava put ka spoljasnjosti lukovice viseslojne simulacije, jer je malo komplikovano krenuti na put ako ne znas odakle kreces i koji kreces.

dominus

pre 6 godina

@ Trovach
Film Matrix, je film pun simbolike. Nije običan SF film. Svojevrstan je okidač za druge slične filmove, koji su nastali kasnije. Inception je možda i najpoznatiji film koji ima sličan koren Matrixsu (imaju zajedničku osnovu, iako drugačiju radnju).
@ Zoran
kao i svako drugi, samo se igraju razlicitim lego kockicama od vas. Nista oni vise ne znaju od vas, ali cuvar zatvora im je dao vise igracaka, pa izgledaju tako fascinantno. Komedija u sta covek sve veruje...smrt...ha,h,ha..
(Zoran, 10. februar 2018 11:59)
Pa upravo tako.

Uzice

pre 6 godina

Iz mog laičkog ugla gledano, mnogo mi je lakše da poverujem u Maskovo mišljenje nego u teoriju evolucije gde smo mutacijama od ameba postali ovako savršena bića kakva jesmo..

Milica

pre 6 godina

Iluziju života potvrdjuje vera. Biblija daje sve odgovore. Svet je stvoren iz REČI BOGA. Naučnici idu sve dublje u materiju i očigledno da će na kraju doći do toga da materijalna čestica uopšte ne postoji. Ostaće REČ i *simulacija materije i života* koju je stvorio Bog.

Smuleco

pre 6 godina

Živimo u "stimulaciji". "Stimulaciji", da široke narodne mase ove planete, troše pare, a ovakvi kao Mask, profitiraju. A raznolika lupetanja dotičnog, najbolja su reklama, za privlačenje zombirane mase.

Vojvodjanin

pre 6 godina

Izvanredan clanak! Hvala Profesoru Mancotiju na divnom objajsnjenju zasto je -sto neki misle da je virtuelan svet - zapravo materijali svet! Davno nisam citao ovako jasan tok misli na ovu temu (ali svaka pohvala i za prevod!)
I sam Mask je poslao realne objekte u svemir pre neki dan....?!

Marko

pre 6 godina

Mask jeste genije, ali genije nije neko ko ima apsolutno znanje o svemu, nego dominira u oblasti koja ga i cini genijem, dok za druge stvari moze biti potpuni laik. Zamislite Teslu koji bi trebao da komponuje, ili Mocarta kao naucnika.
Prema tome Ilone, mani se filozofije, drzi se onoga u cemu si dobar. I to je dovoljno da zaduzis svet.

koki

pre 6 godina

Desava se da imam san toliko stvaran i po kome se svesno krecem, da nakon budjenja, nisam 10 minuta siguran da li sam sanjao ili se stvarno desilo.

Ako sam u snu ziveo u svetu koji ne postoji a toliko stvarnom da nisam mogao da razlikujem... ko mi garantuje da je ova 'realnost' stvarno 'realnost'?

M

pre 6 godina

Stvarnost sigurno nije kompjuterska simulacija!
Ali jesu,sve one nebuloze,
koje radi Mask u stvarnosti!
Lično ga smatram,
za bezveznjakovića i šarlatana!
Na nivou je onih,
koji smatraju da je Zemlja ravna ploča,
iako on sam to ne smatra!

ran

pre 6 godina

Ovo je meni slično stavovima religije. Znači neki bog nas gleda, upravlja sa nama a mi smo u nekoj igri boga sa nama i jedino što moramo da verujemo u boga i da mu se klanjamo. Kad umremo onda odlazimo u novu igru ili novi nivo iste igre nazvan raj ili pakao. Mi u sadašnjem nivou samo pretpostavljamo da postoji taj novi ili viši nivo.
Taj bog je u stvari neki igrač sa nekakvim džojstikom a mi smo u nekakvoj matičnoj ploči.
jel to tako nekako

Hejter

pre 6 godina

Mislim da ovaj psiholog ima daleko plice pojmanje simulacije od Elona Maska. Kaze simulirana casa vode vam nikada nece utoliti zedj... pa nece meni, ali simuliranom bicu koje je programirano da mu takva casa utoli zedj - hoce. Isto kao sto ja necu porasti od pojedene simulirane pecurke, ali Mariu hoce, jer je i on deo iste simulacije. Dakle, on odvaja ljude od simulacije u kojoj mozda zivimo, umesto da nas smatra delom iste. Ziveli u simulaciji ili ne, nema apsolutno nikakve razlike po nas, tako da se time ne treba opterecivati. Treba razmisljati filozofski, ali ne treba upadati u egzistencijalne krize zbog ovoga, a to se upravo desava mnogima.

grbavi

pre 6 godina

uf mrzi me da pishem , Musk je u pravu a profesor se svim silama tvrdi da mu oponira. To što nemamo dokaza ne znači d anešto i ne postoji . Možda nikada nećemo imati dokaza
Šta ako tehnološki napredujemo toliko da smo u stanju da stvorimo samoodrzivi sistem ( energetski) i u njega strpamo softwerku simulaciju par miliona moćniju ili ko zna koliko još moćniju od današnjih super kompjutera i isto toliko kompleksniju od najkompeksnijih softwera postojećih, ne moramo mi da budemo u toj simulaciji mogu da budu skroz neka druga "bića" i oni nastave da žive u toj simulacji. Pitanje je zašto u ovom univerzumu postoji zakon o održanju energije, plankova konstanta itd
Eto ako i pomislimo da bi ova naša civilizacija jednom mogla da dostigne tehnološki nivo da napravi nešto tako odakle nam onda smelost da tvrdimo da pre nas niko to nije napravio

all we are is dust in the wind

pre 6 godina

Pošto se zapadni svet bavi samo sobom i pošto ceni samo tekovine zapadnog mišljenja, ovde niko nije spomenuo Budu koji je to eksplicitno rekao: "Ovaj svet je iluzija". Iako i duge religije,bar one najrasprostranjenije, a u svakom slučaju sve monoteističke, tvrde da je "onaj" svet bolji od ovog (šta god to značilo, ali činjenica je da sve tvrde da postoji neki drugi svet), Buda je najdirektnije rekao da je ovaj svet iluzija, da nije stvarnost, da ovaj svet u kome živimo ustvari ne postoji realno.
Ovaj koji opovrgava Ilona Maska samo tvrdi sa naučnog stanovišta da mi nemamo uvid i dokaz da smo u simulaciji ali ne dokazuje da to nije tačno. Naravno da nemamo dokaz. Ako dođemo do dokaza to će biti "end of game".

mln

pre 6 godina

Ovakve teorije pokusavaju da naprave zivot besmislenim i bezvrednim. Prosto, kakvu vrednost ima zivot, ako je sve simulacija...
Odakle nam emocije ako smo neka kompjuterska simulacija? Glupost.

nisamneznamkakosamzavrsioosnovnuskolu

pre 6 godina

on je mozda imao Pong a ja sam imao Botticeli-ja, Mikelandzela, Pietro Della Francesko itd... toliko nauka kasni za umetnoscu a tek programeri kada skontaju da postoji svet Baskijata, Rodcenka, Munka .... ali to je vec sledeca generacija programera patch 2.92 sada smo na patchu 1.32 ima jos vremena.
samo postoji strah da IT strucnjaci svojom masovnoscu ne postanu novi masinski inzenjeri :)

123

pre 6 godina

Izvanredan clanak! Hvala Profesoru Mancotiju na divnom objajsnjenju zasto je -sto neki misle da je virtuelan svet - zapravo materijali svet! Davno nisam citao ovako jasan tok misli na ovu temu (ali svaka pohvala i za prevod!)
I sam Mask je poslao realne objekte u svemir pre neki dan....?!
(Vojvodjanin, 10. februar 2018 10:11)

Iz našeg ugla, sa našim (ne)znanjem o svemu oko sebe, mi donosimo ovakve zaključke. Vrlo je moguće da je ova doktor u pravu, isto koliko i Mask. Zašto bi moralo bilo šta materijalno da postoji oko nas kad je dovoljna samo lažna percepcija istog. Simuliraju se zakoni fizike, mirisi, ukusi, vizuelno objekti već sada. Dakle, profesor samo razmišlja ograničeno. Mask barem širi misao.

Madhva (Hare Krišna)

pre 6 godina

Kao prvo, mnogo mi se sviđa da se o ovome uopšte diskutuje.
Još pre Platona ( i pećine), sanskritski spisi (Vede i prateći tekstovi oko 5000 godina stari) daju interesantnu ideju: Svi mi smo čiste duhovne iskre, čiji je simptom svesnost. Iskustvo življenja u materijalnom svetu dobijamo kroz privremena tela koja "vozimo". Menjamo ih i vođeni željama i zaslugama uspinjemo se ili srozavamo život za životom. Sve vreme smo ubeđeni stvarnost prolaznih života i poistovećeni sa ulogama i telima u kojima smo zarobljeni.
Tek kada oživimo našu duhovnu prirodu, kada pročistimo svesnost i nadrastemo nivoe materijalizma, oslobađamo se prolaznih uloga i zapravo se budimo videvši da su nebrojeni životi u stvari jedna naša dremka u večnosti. Dremanje koje nam je dalo nezaboravno iskustvo, kao i priliku da se svesno i svojom voljom opredelimo i uzdignemo iznad, da kažem Matriksa.

publika

pre 6 godina

Mi smo informacija, ideja o necemu sto zovemo svet. Sve iznad toga su samo nagadjanja. Jabuka je crvena, kiselo slatka .. ili pak jabuku samo opisuje ta informacija. I glad i sitost su informacije. Sve preko toga je nagadjanje. Postojimo u jednakoj meri koliko i junaci iz gospodara prstenova i zmaj sa sedam glava. O da taj zmaj postoji, ja sam ga video ...

djura

pre 6 godina

Ovakve teorije pokusavaju da naprave zivot besmislenim i bezvrednim. Prosto, kakvu vrednost ima zivot, ako je sve simulacija...
Odakle nam emocije ako smo neka kompjuterska simulacija? Glupost.
[Komentar poslat iz B92 Android™ aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0)] (mln, 10. februar 2018 15:37)

emocije su hemijski proces u mozgu.. a vi se plasite da je zivot besmislen i iz straha verujete u bogove jer ste toliko sebicni da priznate sebi da ste besmisleni ;)

zemlja nije ravna,evolucija je realna,simulacija je da se lakše vlada ljudima bez "duše"

pre 6 godina

Posle čitanja "top komentara" imam još čvršći stav da marihuana treba biti strogo zabranjena,a za njeno konzumiranje treba dobiti kaznu u vidu dugogodišnjeg društvenokorisnog rada.

Thaos

pre 6 godina

Nije da je Musk u pravu, ali ovaj drugi je tipični spoznajnoteorijski filozof analitičke provenijencije koji nikad nije čuo za Heideggera.

dzoni

pre 6 godina

Da ovaj svet nije simulacija mozete izvesti za par sekundi..probajte da izracunate tacan obim kruznice poluprecnika 1 metar..neceti moci nikad da izvedete tacno jer je obim 2*r*Pi..gde je PI broj sa beskonacno mnogo decimala..znaci ni najjaci kompjuter nikad nece moci da izracuna tacno makar radio milion godina ..da je neko pravio simulaciju sigurno to ne bi tako pravio jer kompjuteri ne poznaju beskonacno niti mogu da racunaju u beskonacno..jednostavno nikad nece moci da se napravi simmulacija koja bi tacno u kvant simulirala i jednu sobu..a kamoli ceo svemir jer i u toj jednoj sobi ima bezbroj stvari koje da bi se racunalo tacno broj ide u beskonacnost.

ferdinand

pre 6 godina

Matriks" je odlican SF i nista vise od toga.
(Trovach, 10. februar 2018 10:38)

Kaže naš narod: "mišljenje je kao zadnjica, svako ga ima ".

BSN

pre 6 godina

Lep tekst. Hvala! I jos uvek bez komentara... Steta.

" U pitanju je široko rasprostranjeno mišljenje zvano kompjuterizam - uverenje da je svest izomorfna sa računarskim procesima, ili da računarski procesi proizvode svest. U pitanju je čisto uverenje, jer ne postoji emprijski dokaz da obrada informacija, kakva god bila, vodi ka svesnom iskustvu."

Bas taj opisani "kompjuterizam" je plod pragmaticnog pristupa savremenog coveka koji smatra da postoji lukava precica za sve, i da je bitno da je krajnji rezultat postignut, bez ulaza u sustinu. Da se realnost postize savrsenom imitacijom culnih nadrazaja, i da se navedeno savrsenstvo postize koriscenjem mocnih kompjutera. Jadno, prazno i neljudski ("neljudski" ne u etickom smislu, nego kao "nije coveku podobno").

Mica neverica

pre 6 godina

Profesor Rikardo konačno razotkrio Ilona kao običnog prodavca magle koji često prosipa nebuloze. Ja to već odavno tvrdim ovde na komentarima ali mi iz nekog razloga mnogi lupaju minuse. Sada je valjda i osnovcima jasno. Hvala profesore!

Zoran

pre 6 godina

Svet je realan onoliko koliko je smrt u njemu realna. Tako da nema veze da li je ovaj svet simulacija ili ne. Iz njega ne mozemo da izadjemo, a smrt postoji.
(banat, 10. februar 2018 09:46)

Jos si ti zelen. Moras mnogo vise da se potrudis kako bi dosao do resenja. To sto pises je resenja koje ti simulacija daje i ti kao veran rob iz toga izvlacis "zakljucak", jer ti je to resenje jedna vrsta sedativa koji te sprecava da trazis izlaz. Koja crna smrt i slicne gluposti. Ljudi ....tragajte...koja crna nauka...pa ti nauchnici su u istom kavezu kao i svako drugi, samo se igraju razlicitim lego kockicama od vas. Nista oni vise ne znaju od vas, ali cuvar zatvora im je dao vise igracaka, pa izgledaju tako fascinantno. Komedija u sta covek sve veruje...smrt...ha,h,ha..

Darko

pre 6 godina

Svima koji imaju dilemu da li živimo u Matrix-u toplo savetujem jedini agens u borbi protiv vampira, vukodlaka, veštica, čarobnjaka i magije, crnih i belih magova i ostalih vragova, raznih Maska pod maskama, sekti i kvazireligija, zagovornika da smo svi zapravo hologrami uz dokaze banalnih i pogrešnih analogija. Pobunite se protiv jeftinihi lovaca na novi milion, jer malo im je tih miliona koje već imaju. Pogodili ste, taj jedini agens se zove obrazovanje, čitanje establirane literature (ne slikovnica i ne gledanje filmova i ne časopisa Treće oko), već studiozno razumevanje nauke. Težak, ali neophodan proces u borbi sa ne znanjem. Verovatno je tačno da mnogo toga još ne znamo (naravno, nije moguće znati ni šta je to, ni toga ima), ali drugar, mnogo toga smo u poslednjih 400 godina otkrili i to ne vi i ja, već najbolji primerci čovečanstva. Nemojte sebi dozvoliti da njihove živote i doprinose zamagli i maskira neki Mask i da sve to bude uzalud zbog vaše lenosti. Ilon Mask i slični su na vašoj gluposti napravili raj na zemlji - ali samo za sebe(!) i taj raj nije virtualan, već vrlo stvaran. A gde je Vaš raj?

nekaimena

pre 6 godina

on je mozda imao Pong a ja sam imao Botticeli-ja, Mikelandzela, Pietro Della Francesko itd... toliko nauka kasni za umetnoscu a tek programeri kada skontaju da postoji svet Baskijata, Rodcenka, Munka .... ali to je vec sledeca generacija programera patch 2.92 sada smo na patchu 1.32 ima jos vremena.
samo postoji strah da IT strucnjaci svojom masovnoscu ne postanu novi masinski inzenjeri :)
(nisamneznamkakosamzavrsioosnovnuskolu, 10. februar 2018 09:20)

Ovaj, gresis sinak, silno gresis...Ja imam Kena Levina, Hidea Kojimu, Team Silent...Posto ocigledno nisi gamer ova imena ti nista ne znace, a puno znace :)

Anfield

pre 6 godina

Pretpostavimo da živimo u simulaciji koja je sačinjena od nečega što ne pripada Maskovoj "osnovnoj realnosti". Da je zaista tako, naš simulirani svet bi bio jedini svet kojem imamo pristup. Ta simulacija bi, dakle, imala svojstva onoga što je sada za nas naš fizički svet, bila bi identična sa njim. Svet koji bi se nalazio van te simulacije, onaj u kojem se ona proizvodi, bio bi nam potpuno nerazumljiv, van našeg domašaja i, sa neizbežnim konceptualnim obrtom - potpuno nematerijalan za nas.

I sta nije jasno?! Imamo pristup jednom svetu, i nista nam nije jasno, ne znamo ni sta je san, ni sta je svest i sve nam je konfuzno i nista ne razumemo vec pretpostavljamo, e sad se nasli pametni da kazu kako Mask nije u pravu, sistem mi kazemo on nije u pravu, sveznalice!

Marko

pre 6 godina

Konvencionalna nauka nam kaze kako je sve materijalno, nema objasnjenja za piramide ali zato zna da postoji tamna materija koju nikada nisu videli. Na potpuno isti nacin je izvucen zakljucak da Bog postoji, imamo sve i nesto nevidljivo sto je stvorilo nas. Tesla nam je pokazao da nije sve materija, a Elon Musk sigurno ne bazira svoje verovanje na samo igrici koju smo igrali pre x godina.

carlito

pre 6 godina

ako je njegov najjaci argument taj da smo pre 50 god imali kocku a danas igrice onda je zreo za ludnicu.da bi mogao da tvrdi da smo deo neke simulacije morao bi da zna sta ili ko stoji iza svega toga i kako funkcionise.ovako su sve puka nagadjanja i lupetanja.postoje milioni primera i dokaza crno na belo da smo mi duse u potrazi za iskustvom na ovom svetu i kad covek umre zna se sta ta ista dusa oseca i gde ide a to sigurno nije hard disk. ili je ovaj prso ili neka ideja povezana sa cipovanjem ili tako necim stoji u bliskoj buducnosti.ako je buda rekao da je ovaj svet iluzija ili sta vec,mislio je na duhovnu svesnost i nivo na kom se zivi u uvom zivotu u odnosu na ono sta nas ceka kada umreno.

Nikola

pre 6 godina

Srbin je izmislio virtualnu stvarnost odavno kao u igrici GTA, droga, kriminal, javašluk, korupcija, prostitucija, blogeri, jutuberi, rudari, podugačak spisak...

dr

pre 6 godina

Naš svet i ljudska svet sasvim lepo funkcionišu ušuškani u realnosti zakona fizike. Sve to izgleda lepo, sve dok se ne spustimo na sub atomski nivo. I što dublje naučnici "kopaju", stvari postaju sve komplikovanije. Uostalom, da citiram... "kako je moguće da se atomi udruže zajedno u molekule, stvore ljudsko svesno biće, koje postavlja pitanje, šta je to atom." Takodje, radi se istraživanje o povezanosti biologije sa kvantnom fizikom. E tu će tek da bude zanimljivih zagonetki... Tako da, odgovor na pitanje, šta je to realnost, će biti sasvim nešto drugo od onoga što trenutno pretpostavljamo.

Unity3D

pre 6 godina

Kvantni fizičari uveliko pričaju o životu u trodimenzionalnoj projekciji 8D kristalne strukture, o tome da svest stvara materiju itd. Na kraju dana, biblijski koncept (i koncepti ostalih verskih knjiga, bar onih sa kojima sam donekle upozant) u širem kontekstu pričaju istu priču, samo drugačijim jezikom (onim koji su moglu da razumeju, pre 2 i više hiljada godina). Takođe, apropo teksta, valja naglasiti da ni Matriks nije nešto preterano inventivan konstrukt, samim tim što se da tumačiti i kroz Bibliju (posredno), i kroz dela Žana Bodrijara (direktno), itd.

Od detinjstva sam intimno naslućivao da su nauka i religija dve noge jednog istok kuka, zbog čega sam često dobijao verbalne packe, no, koliko mogu da vidim danas, vrlo sam uveren da me instinkt nije prevario :)

Bardami

pre 6 godina

U početku beše REČ, i REČ beše od Boga, i Bog beše REČ. Zadubite se malo u stvari oko vas i uopšte u bilo šta što postoji i videćete da se ništa ne može objasniti bez REČI. Dok si mlad sve je privlačno, svako iskušenje, pa i ateizam, ali kako stariš sve se menja gubitkom iluzija. Ljudsko umovanje nam može doneti dobra, ali i zla, zato ne zamajavajmo se previše njime, već mislimo o Onome ko nam je sve to dao za džabe i na dobrobit, a ne na zloupotrebu.

cojans

pre 6 godina

a da li uopšte živimo? ili je ovo samo neka kolektivna svest koja sebe vidi ovako. a možda sanjamo i počnemo da živimo kad umremo....možda i jeste ovako, a možda i nije.

Filozof

pre 6 godina

Ideja nije kantovska jer Kant nikada nije spominjao takvo nešto niti se time bavio. Platonova priča takođe nema mnogo veze se time. Ideja je Dekartova, a kasnije je razvio filozof Robert Nozik. Matriks dolazi pak, mnoooogo kasnije.

banat

pre 6 godina

Svet je realan onoliko koliko je smrt u njemu realna. Tako da nema veze da li je ovaj svet simulacija ili ne. Iz njega ne mozemo da izadjemo, a smrt postoji.

novikorisnik

pre 6 godina

Možda je Mask mislio na simulaciju tipa Autostiperski vidič kroz galaksiju, gde je stvoren model Zemlje i svega na njoj radi eksperimenta i kasnije uništeno, tako nekako ako se dobro sećam...to bi se isto moglo nazvati nekom vrstom simulacije...

Не

pre 6 godina

Da ovaj svet nije simulacija mozete izvesti za par sekundi..probajte da izracunate tacan obim kruznice poluprecnika 1 metar..neceti moci nikad da izvedete tacno jer je obim 2*r*Pi..gde je PI broj sa beskonacno mnogo decimala..znaci ni najjaci kompjuter nikad nece moci da izracuna tacno makar radio milion godina ..da je neko pravio simulaciju sigurno to ne bi tako pravio jer kompjuteri ne poznaju beskonacno niti mogu da racunaju u beskonacno..jednostavno nikad nece moci da se napravi simmulacija koja bi tacno u kvant simulirala i jednu sobu..a kamoli ceo svemir jer i u toj jednoj sobi ima bezbroj stvari koje da bi se racunalo tacno broj ide u beskonacnost.
(dzoni, 10. februar 2018 14:25)

Зашто би рачунар требало да зна бесконачно децимала броја Пи, довољно је да их зна довољно, рецимо да квантови буду довољно прецизно распоређени. А можда не треба да зна уопште број Пи, обим неке кружнице се може добити посредно мерењем и сабирањем растојања суседних квантова распоређених један до другог на подједнаком растојању од неког одабраног центра.
Свака коначна јачина рачунара ће бити доступна кад тад, ако се они и даље развијају.
Ни величина симулације није бесконачна, имамо максималну брзину кретања информације кроз свемир, а свемир се шири управо том брзином, тако да не можемо изаћи, ако је ово симулација.

Trotters Independent Traders

pre 6 godina

Овај Маск је...чудан лик. Велика достигнућа, а помало језив.
(Бабинџем, 10. februar 2018 09:34)

Svaka reklama je dobra reklama. Ako kazes nesto "cudno" vise ce se ljudi zainteresovati za tebe.
Inace, Musk je ostavio zenu i petoro dece da bi jurio glumicice...

Pera

pre 6 godina

Naravno da ivimo u Matriksu, priključeni negde na infuziju kopamo Bitkoin za superkompjuter a on nas nagrađuje VR, svakom po zasluzi.

nexus

pre 6 godina

Iz mog laičkog ugla gledano, mnogo mi je lakše da poverujem u Maskovo mišljenje nego u teoriju evolucije gde smo mutacijama od ameba postali ovako savršena bića kakva jesmo..
(Uzice, 10. februar 2018 10:06)

Ljudi su sve samo nisu savrseni. Psi imaju bolji njuh, ptice bolji vid, ptice lete ljudi ne, velike macke su brze od ljudi, slonovi su veci i jaci, delfini bolje plivaju.... Ne znam odakle ti to da smo savrseni, imamo prednost vece inteligencije pa mozemo nedostatke da nadoknadimo tehnickim pomagalima.

Drugo, ti prvo treba da razumes sta je nauka a ne sta je evolucija. Nauka ne iznosi cinjenice nego daje modele opisane formulama ili tvrdnjama kojima moze da uspesno predvidja nove ishode na osnovu pocetnih uslova. Npr. ako bacim ovu jabuku tom i tom brzinom pod tim uglom tacno znam gde ce da padne. To je teorija isto kao sto je Darvinova teorija evolucije, koja uspesno predvidja mnogo toga... To sto ti kao laik mislis da je cilj nauke da nadje tacno cinjenicno stanje necega je tvoje nerazumevanje.

qwerty

pre 6 godina

"Dajte psiholozima da pricaju sta racunari mogu a sta ne mogu da simuliraju. Kakva gomila ...
(umadbro, 10. februar 2018 09:38)"

*on je i doktor robotike.

Low Key Lyesmith

pre 6 godina

@nikad ne reci nikad, 10. februar 2018 10:07
Space is big. You just won't believe how vastly, hugely, mind-bogglingly big it is. I mean, you may think it's a long way down the road to the chemist's, but that's just peanuts to space. Kako je to, svojedobno, napisao rahmetli Douglas Adams...
Prilično dobar, mada posredan, odgovor na pitanje "Where is everybody?".

Muskova tvrdnja je besmislena, pogotovo odds koje je naveo ("jedna prema milijardu"). Ponavljam, besmisleno. Musk bi, valjda, trebao znati bolje. Doduše, možda je samo trollovao. To, zapravo, ima daleko više smisla, nego da zaista misli u ono što je tada izjavio. Plus, bilo je i previše tzv. buzzwords u toj njegovoj izjavi da bi je se zaista smatralo ozbiljnom. Anyway, možda i najbolji dokaz toga da ne živimo u nekakvoj naprednoj simulaciji je to što je, pa, previše toga nasumično.

VanDeTotal

pre 6 godina

Simnulacija je viseslojni teorijski koncept, a" ne-nematerijalni entitet" (Bodrijar) koji je obelezje savremene civilizacije. To se znacajno razlikuje od Matriksa-naucna fantastika. Nema veze ni sa Dekatovom ili Nojzikovom verzijom epistemoloske sumnje, kao nemogucnosti odgovora na pitanja istine, stvarnosti i saznanja. Takodje nema veze ni sa Kantom(doduse, sa njim sva ima neke veze), ali "Platonovo ucenje o oblicima" govori o sustinama a ne oblicima kao simulakrumima. Simulacija je znacajana mogucnost objasnjavanja deustveno-kuoturnih fenomena, koja pati od nedoslednosti ali se ne moze u potpunosti odbaciti i duh vremena potvrdjuje mnogo toga kazanog o njoj. U ovom tekstu su naivna (donekl, interesantna) razmisljanja o nasem vremenu koja se podrazumevaju unilateralni odnos coveka sa tehnikom. Cela prica je znatno, duza, interesantnija i komplikovanija....

nekaimena

pre 6 godina

covece oni su kopija umetnosti nikako original, jeste cudno ali hopa igrice je napravio ieronimo Bosh ako te bas interesuje. I posto ti mozak radi pravolinijski uopste nisi razumeo komentar a on upucuje na to da Tek za neko buduce vreme mozemo ocekivati originalne kreacije IT strucnjaka Ali ako ti kazes da si gejmer onda si samo konzument!
(nisamneznamkakosamzavrsioosnovnuskolu, 10. februar 2018 16:08)

" Ali ako ti kazes da si gejmer onda si samo konzument!" Ovo mi je dovoljno da znam da ti u zivotu sem maria i eventualno neke gta igre nista drugo nisi ni odigrao. Pucas u prazno, zvucis kao pokojni Rodger Ebert koji se iz petnih zila trudio da dokaze da video igre nisu umetnost. Pazi sad, nijednu igru nije odigrao! Sve argumente je gradio na stereotipu. Ako Giljermo Del Toro, Dzon Karpenter i Stiven Spilberg kazu da su video igre forma umetnosti, i to oni kao stvaraoci, ko si ti ili ja da tvrdis suprotno?
I sta ti to znaci "kopija umetnosti"? Definisi mi umetnost. Sve, ali bukvalno sve u umetnosti je bilo i jeste nadahnuto necim pre, da li je u pitanju tehnika, ideja ili nesto peto manje je bitno. Shvatio sam tvoj komentar, ne razmiljam uopste pravolinijski, igre su odavno tamo gde su filmovi, knjige bili pre.

Beogradjanin

pre 6 godina

Ovoliko komentara na filosofsku temu...
(wow, 10. februar 2018 18:44)

Stiven Hoking u svojoj knjizi "Kratka istorija vremena" lepo rekao da filozifija pripada od polovine 20 veka naucnicima. Stiven Hoking iako ga ne cenim mnogo, pogodan je za reklamiranje nauke u danasajem vremenu, da se klinici zaintersuju. Ne treba zaboraviti da on nema Nobelovu nagradu za neko svoje delo. Malo je tuzno da Nobelovu nagradu dobiju stedljive sijalice! Filozofsko-naucno pitanje koje ima smisla, sta se desava posle smrti?, jer to zanima svakog pojedinca. Svako pojedinac moze da ima kompjuter, TV, internet, mobilni telefon... Neki komentari koji su mi se svideli, videcmo ako tehnologija bude napredovala ovim tempom. Nesto na cemu ce da se radi, da se napravi. Iona Maska bi podrzao samo da je dodao na pr. po njemu 99% posto zivimo u nekoj vrsti simulacije, da li mozemo da napravimo neku novu teoriju i da iz toga dobijemo nesto konkretno! Na primer da pravimo igrice u fizickom svetu... Kaka bi ga tada psiholog robotike demantavao, dosli smo do maksimuma tehnologije moramo da se pomirimo sa tim.

Covecanstvo negde ulazi u mracni period, sto se tice konretnih stvari i tehnologije. Sve postaje mnogo komplikovanije, a mi tek u poslednih 100 godina nesto uspeli da uradimo... Ne kazem da su filozofske rapsrave lose, ali one dolaze tek kad dozivmo iskustvo u necem novom.

Ovako to ostaju rapsrave na nivo Boga, to je covek radio i pre 3000 godina.

Groki

pre 6 godina

Mislim da je Mask pogresio. Osnova pretpostavke da zivimo u simulaciji poput Matrixa jeste nemogucnost objasnjenja kretanja fotona kroz dvostruki procep. Ima na youtubu deraljnije objasnjenje o tome, pa koga ne mrzi neka baci pogled. Elem iako je trenutno nemoguce objasniti tu"anomaliju" to ne znaci da ce nauka u buducnosti objasniti tu pojavu. Da bi ovakva simulacija bila moguca potrebno je enormno mnogo snage tj nemoguce puno snage jer u ovakvoj simulaciji koja je nemoguce komleksna treba objasniti neogranicenost svemira, kretanje svemirskih tela ,kretanje najmanjih kvantnih cestica itd itd a da bi to bilo moguce potrebni bi vam bili racunari neogranicenih moci ,sto samo po sebi je nemoguce

VI4Dimir

pre 6 godina

citat: "Pošto se zapadni svet bavi samo sobom i pošto ceni samo tekovine zapadnog mišljenja"

Koji mrak vlada u tebi a da nisi ni svestan. U duplom si matriksu. Isto kao da si rekao, Srbi uče svoju decu kad se rode srpski, ne zanima ih da ih uče kineski. Naravno da je tako, što ne znači da ne cenimo kineski jezik manje ili više.

Stari Grci su imali svoje teorije, Egipćani svoje, Kinezi svoje, Evropljani svoje... a zajedničko za sve je da ne postoji "istok i zapad" i "mržnja medju njima", koju Srbi u svaku rečenicu projektuju jer su tako učeni od rodjenja.

Naprotiv, istočnjačka filozofija čim je postala dosupna globalno, se podjednako ceni i poštuje u celom svetu a kuriozitet je da su svi sa svih meridiana koliko god bili odvojeni fizički, dolazili do istih zaključaka i teorija. Podjednako se citira i Konfučije i Hegel i Sokrat...

cento

pre 6 godina

Mask jeste genije, ali genije nije neko ko ima apsolutno znanje o svemu, nego dominira u oblasti koja ga i cini genijem, dok za druge stvari moze biti potpuni laik. Zamislite Teslu koji bi trebao da komponuje, ili Mocarta kao naucnika.
Prema tome Ilone, mani se filozofije, drzi se onoga u cemu si dobar. I to je dovoljno da zaduzis svet.
Komentar poslat iz B92 Android™ aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0) (Marko, 10. februar 2018 09:19)

Prava istina.Da su ovu teoriju iznjeli dva Srbina koji pred granapom piju pivu,svi bi rekli,majko mila vidi budala ali posto je to rekao jedan milijarder onda se o tome raspravlja na najvisem znanstvenom nivou.Cista glupost.

mirjana

pre 6 godina

Ilon Mask sebe smatra naucnikom jer je osmislio nacin placanja? Pa to bi bilo isto kao kada bi Kazanovu smatrali velikim naucnikom i vizionarom jer je osmislio lutriju.

Ante

pre 6 godina

Naravno da se ne slazem s Muskom. Strah me je da se slozim. Ali doktor prica gluposti, uopce nije kvalitetno "demantirao" Muska. On kao "dokaz" nudi tvrdnju da jabuka ne moze biti simulacija? Ne moze, jer uzima krivu pretpostavku. Mi smo realni, jabuka je simulacija, normalno da se tu jedno iskljucuje drugo. Ali kako si dosao doktore do toga da smo mi "realni", a samo jabuka simulacija?

Ako smo i mi sami simulacija, onda ce nam i simulirana jabuka biti - realna. Ili, kad u CoD u te pogodi metak u celo, igraci lik - umire. Igrac je svjestan da je taj metak samo simulacija, al de nek to objasni liku kojeg je pogodio metak - poginuo je, nema ga. Pocinje novi, izpocetka. Ako je ranjen, cak je simulirana patnja, nemoc, vrijeme koje prolazi prije nego umre ili ga "sanitet" spasi, itd.. Do nazad samo 15 godina, tolika realnost simulacije nam je bila nezamisliva. Kao sto ce nam biti nezamisliva realnost simulacije za jedno 100 godina od danas, ako ostane ovakav napredak tehnologije.
Dakle, sasvim opravdana tema za filozovsku raspravu o istom, sto je vjerovatno i bio Muskov cilj njegove izjave.

nisamneznamkakosamzavrsioosnovnuskolu

pre 6 godina

Ovaj, gresis sinak, silno gresis...Ja imam Kena Levina, Hidea Kojimu, Team Silent...Posto ocigledno nisi gamer ova imena ti nista ne znace, a puno znace :)
(nekaimena, 10. februar 2018 14:14)

covece oni su kopija umetnosti nikako original, jeste cudno ali hopa igrice je napravio ieronimo Bosh ako te bas interesuje. I posto ti mozak radi pravolinijski uopste nisi razumeo komentar a on upucuje na to da Tek za neko buduce vreme mozemo ocekivati originalne kreacije IT strucnjaka Ali ako ti kazes da si gejmer onda si samo konzument!

Ses

pre 6 godina

on je mozda imao Pong a ja sam imao Botticeli-ja, Mikelandzela, Pietro Della Francesko itd... toliko nauka kasni za umetnoscu a tek programeri kada skontaju da postoji svet Baskijata, Rodcenka, Munka .... ali to je vec sledeca generacija programera patch 2.92 sada smo na patchu 1.32 ima jos vremena. samo postoji strah da IT strucnjaci svojom masovnoscu ne postanu novi masinski inzenjeri :)(nisamneznamkakosamzavrsioosnovnuskolu, 10. februar 2018 09:20)Ovaj, gresis sinak, silno gresis...Ja imam Kena Levina, Hidea Kojimu, Team Silent...Posto ocigledno nisi gamer ova imena ti nista ne znace, a puno znace :)
(nekaimena, 10. februar 2018 14:14)

Mozda znace, ali ne vrede. Da se Mikelandjelo nije rodio, ne bi bilo drugog Mikelandjela. A da sutra upucaju Kojimu, marketing timovi i konzumerski Levijatan bi narucio 20 Kojima sa sve pratecim tvič kanalima koji vam prodaju bezvredne sarene laze usput zickajuci donat Mg.

laki78

pre 6 godina

Tema je krajnje zanimljiva i nije sve tako crno belo.Zanimljiv je odnos teze o simulaciji sa fermijevim paradoksom.Predlazem svima koje zanima ova tema da pogledaju na YT Isaac Artura koji detaljno i veoma kvalitetno razlaze ovu hipotezu.

MiM

pre 6 godina

" U pitanju je široko rasprostranjeno mišljenje zvano kompjuterizam - uverenje da je svest izomorfna sa računarskim procesima, ili da računarski procesi proizvode svest. U pitanju je čisto uverenje, jer ne postoji emprijski dokaz da obrada informacija, kakva god bila, vodi ka svesnom iskustvu."

Bas taj opisani "kompjuterizam" je plod pragmaticnog pristupa savremenog coveka koji smatra da postoji lukava precica za sve, i da je bitno da je krajnji rezultat postignut, bez ulaza u sustinu. Da se realnost postize savrsenom imitacijom culnih nadrazaja, i da se navedeno savrsenstvo postize koriscenjem mocnih kompjutera. Jadno, prazno i neljudski ("neljudski" ne u etickom smislu, nego kao "nije coveku podobno").
Komentar poslat iz B92 Android™ aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0) (BSN, 10. februar 2018 09:48)

Da, prazno, ali i dalje nije nemoguće. Razvijena tehnologije je skoro pa svemoguća, samo je pitanje vremena. Mi samo volimo sebi da dajemo viši smisao.

Vlada M

pre 6 godina

Velika pohvala B92 što ste preneli i dobro preveli (uopšte nije nevažno) jedan ovakav tekst. Dosta više pojednostavljivanja navodno neukoj čitalačkoj publici, podignite konačno lestvicu. Stvarno sam danas srećan da ovo pročitam na našem portalu i pozdravljam i urednika i prevodioca.

dominus

pre 6 godina

@ Trovach
Film Matrix, je film pun simbolike. Nije običan SF film. Svojevrstan je okidač za druge slične filmove, koji su nastali kasnije. Inception je možda i najpoznatiji film koji ima sličan koren Matrixsu (imaju zajedničku osnovu, iako drugačiju radnju).
@ Zoran
kao i svako drugi, samo se igraju razlicitim lego kockicama od vas. Nista oni vise ne znaju od vas, ali cuvar zatvora im je dao vise igracaka, pa izgledaju tako fascinantno. Komedija u sta covek sve veruje...smrt...ha,h,ha..
(Zoran, 10. februar 2018 11:59)
Pa upravo tako.

neutralni felsh

pre 6 godina

a fermijev paradoks: 
where is everybody?
(nikad ne reci nikad, 10. februar 2018 10:07)

on je iz druge price, price o retkoj zemlji... i jos redjim civilizacijama.

Ko razume, kapira...

pre 6 godina

Sanjao sam da sanjam kako sanjam i u snu sam to sam sebi sugerisao. Probudio sam se iz sna, ali nisam iz onog u kome sam sanjao u snu?

Cvexi

pre 6 godina

Da sam na mestu profesora ne bih se previse fokusirao na frazu "nema dokaza za tako nesto". Mi smo do devedesetih godina ziveli u svetu klasicne teorije fizike, sve nase teorije pa i one vezane za nastanak univerzuma su bile bazirane na njoj, tj ziveli smo u toj realnosti. A onda su dosla otkrica na polju kvantne fizike koja je mnoge teorije klasicne fizike dovela u pitanje posebno na atomskom nivou.

bačka

pre 6 godina

Život ovakav kakav je nepodnošljiv većini tako da ljudi izmisljaju razne teorije o postojanju kako bi našli utehu.
Što bi rekao Bukovski, s vremena na vreme neko se ubije ponekad nekoga odvedu u ludnicu ali većina tera dalje pretvarajući se da je sve u savršenom redu.

EU Citizen

pre 6 godina

Mislim da i jedan i drugi gledaju na ovo pitanje pomalo usko. Matematički gledano, univerzum se može tretirati kao čisto informatički konstrukt, ogroman skup instrukcija koje se izvršavaju, i veliki broj respeltabilnih fizičara na njega upravo tako i gleda, a mnogi mu poriču i bilo kakav realitet osim matematičkog, odnosno, smatraju ga za čist skup međusobnih odnosa bez ikakvih drugih relevantih osobina, a da li je to tačno, odnosno, da li uopšte postoji neka temeljna fizička realnost ispod toga, mi nismo još uvek u stanju da odredimo. Naravno, poreklo takvog univerzuma (multiverzuma, meta-multiverzuma...) kao matematičkog entiteta može biti potpuno slučajno bez nekog spoljašnjeg uzroka ili svrhovitosti, ali, ako to nije slučaj, ako postoji neka tvoračka instanca ili barem spoljna svrhovitost različita od pukog postojanja, tehnički gledano mi i sve ostalo smo deo simulacije/matriksa. Sve religije od postanka sveta su u tom smislu samo primitivne teorije simulacije :))

Kolo

pre 6 godina

@(all we are is dust in the wind, 10. februar 2018 10:55)

Recimo da zivimo u simulaciji i da nas neko "napolju" posmatra. Kako taj neko moze biti siguran da i on nije u nekoj drugoj simulaciji (u simulaciji jedan level iznad nase simulacije). To bi znacilo da i njega neko posmatra. A i taj sto njega posmatra moze biti u simulaciji pa ce njega neko 3. lice posmatrati i tako do beskonacnosti. Ako nas je bog morao stvoriti, onda je i boga nesto moralo stvoriti a onda je i to nesto moralo biti stvoreno od neceg treceg i opet u beskonacnost. Ako postoje duhovi keje ne vidimo a koji nas posmatraju, onda postoje i neki treci koje duhovi ne mogu da vide a oni vide duhove i opet beskonacnost. Zato se ja ne sekiram ni za boga ni za duhove. Kakvu god oni igru igrali sa nama verovatno onda neko igra igru i sa njima.

Bio zivot simulacija ili ne, prihvatite ga i neka vam bude vazan.

...

pre 6 godina

Generalno, svaka od teorija moze da bude tacna, dok se ne dokaze suprotno. Ja sam licno dosta open-minded po tom pitanju i uvek mi je interesantno da to slusam. Cak bi mi bilo utesno da ovo sto zivim nije pravi zivot, samo neka tuzna simulacija.

Mirko

pre 6 godina

Oni koji dovode u pitanje "informaciju" kao nesto sto nema krucijalnog uticaja na zivot bih preporucio da pogledaju ovaj dokumentarac o prenosu informacija putem DNK i organizaciji jednocelijskih organizama, univerzum unutar univerzuma.... https://www.youtube.com/watch?v=00vBqYDBW5s

Aleksandar

pre 6 godina

@(dr, 10. februar 2018 09:01)

Na pitanje "kako je moguće" odavno imamo odgovor, prvenstveno ogledan u najpreciznijoj (mada vrlo čupavoj) teoriji koju smo ikada iznedrili - standardni model (elementarnih čestisca). Ostaju mnogo dublja filozofska pitanja - "zašto je moguće?" i "da li je moglo ikako drugačije?"

Papageno

pre 6 godina

Vrlo staro filozofsko pitanje, ali i dalje bez konačnog odgovora.

Nisam siguran ko ga je prvi postavio (mislim da je to bio Dekart još u XVII veku), ali je vrlo jednostavno: da li sam ja čovek, ili samo leptir koji sanja da je čovek?

Danas bismo rekli: da li sam ja čovek, ili samo softver napisan da se ponaša kao čovek?

To se i dalje ne zna pouzdano...

Aleksandar

pre 6 godina

I da jeste postojanje simulacija, onda je i materijalno deo te simulacije. I tu simulaciju je prosto nemoguće dokazati. Da se u nekom slučaju neko i nadje van simulacije, smatrali bi osobu ludom ako bi pri povratku tvrdila da je sve simulacija. Kao u platonovoj pećini

Cvele

pre 6 godina

Iz mog laičkog ugla gledano, mnogo mi je lakše da poverujem u Maskovo mišljenje nego u teoriju evolucije gde smo mutacijama od ameba postali ovako savršena bića kakva jesmo..
(Uzice, 10. februar 2018 10:06)
A kakve veze Maskovo mišljenje ima sa evolucijom?

Drugi filozof

pre 6 godina

@(Filozof, 10. februar 2018 09:30)

Zar nije Ponty bio taj koji je ideju dalje razvio mnogo prije Nozicka?

p.s. Mozda se Platonu moze priznati neki uticaj na ovo, ali ne vidim kako Kantu.

all seeing eye

pre 6 godina

Univerzum je holografski fraktal beskonacnih detalja, jednostavno sve postoji, svaki oblik bica, svaki sled dogadjaja. Sta je nama trenutno dostupno je drugo pitanje a nije mnogo jer smo u karantinu sa specificnom svrhom i u linearnom vremenu koje nije prirodno vreme univerzuma nego specijalan konstrukt.

Nebojša

pre 6 godina

Iz mog laičkog ugla gledano, mnogo mi je lakše da poverujem u Maskovo mišljenje nego u teoriju evolucije gde smo mutacijama od ameba postali ovako savršena bića kakva jesmo..
(Uzice, 10. februar 2018 10:06)

Po čemu smo to mi savršeni ne zna se broj bakterija veličine amebe koje mogu da nas ubiju možemo biti izvan svake mere pohlepni surovi i bez saosećanja tela su nam krha nismo imuni ni ne mentalne degeneracije moglo bi se tu još nabrajati deleko smo mi jako jako dakeko od savršenstva.

Ses

pre 6 godina

Simnulacija je viseslojni teorijski koncept, a" ne-nematerijalni entitet" (Bodrijar) koji je obelezje savremene civilizacije. To se znacajno razlikuje od Matriksa-naucna fantastika. Nema veze ni sa Dekatovom ili Nojzikovom verzijom epistemoloske sumnje, kao nemogucnosti odgovora na pitanja istine, stvarnosti i saznanja. Takodje nema veze ni sa Kantom(doduse, sa njim sva ima neke veze), ali "Platonovo ucenje o oblicima" govori o sustinama a ne oblicima kao simulakrumima. Simulacija je znacajana mogucnost objasnjavanja deustveno-kuoturnih fenomena, koja pati od nedoslednosti ali se ne moze u potpunosti odbaciti i duh vremena potvrdjuje mnogo toga kazanog o njoj. U ovom tekstu su naivna (donekl, interesantna) razmisljanja o nasem vremenu koja se podrazumevaju unilateralni odnos coveka sa tehnikom. Cela prica je znatno, duza, interesantnija i komplikovanija....
(VanDeTotal, 10. februar 2018 13:59)

Broj autolognih simulacija unutar covekovog spoznanja (koji tezi ka beskonacnom) otezava put ka spoljasnjosti lukovice viseslojne simulacije, jer je malo komplikovano krenuti na put ako ne znas odakle kreces i koji kreces.

nekaimena

pre 6 godina

Mozda znace, ali ne vrede. Da se Mikelandjelo nije rodio, ne bi bilo drugog Mikelandjela. A da sutra upucaju Kojimu, marketing timovi i konzumerski Levijatan bi narucio 20 Kojima sa sve pratecim tvič kanalima koji vam prodaju bezvredne sarene laze usput zickajuci donat Mg.
(Ses, 10. februar 2018 16:11)

A ti bas onako "drzis" da su to "bezvredne sarene laze". Jos jedan sa predrasudama ali i jakim egom. Evo koliko gresis, bas na primeru Kojime. Da li si pogidio ili si makar malo upucen ne znam, ali jeste, Kojima je dobio otkaz. A posto je to ime legenda u industriji video igara (nemoj sad samo ovo "industriji", to je vise kolokvijalno receno, ne bukvalno), Konami kao maticna izdavacka kuca je i dan danas na udaru, doziveli su svojevrstan bojkot, i to sa razlogom. MGS serijal Kojime ja bas poznat kao antiratni serijal i da trebas biti koliko toliko upucen u svetsku istoriju druge polovine 20-veka da bi razumeo da kraja pricu, metapricu, simboliku, poruku... Naravno, klinci od deset godina nece nista razumeti, ali sustinski to su 18+ igre. Takav "otkaz" dobijaju i u filmskoj industriji, pa opet skoro niko ne dovodi filmska ostvarenja u pitanje da li su ili nisu umetnost.

mixi

pre 6 godina

Ako atome posmatramo 3D ekvivalentom piksela na ekranu kompjutera, onda celokupan materijalni svet koji se sastoji od atoma mozemo smatrati simulacijom, samo je pitanje ko upravlja tim atomima.