Subota, 15.08.2015.

08:08

NASA testirala motor od 12 miliona konjskih snaga

Izvor: klix.ba

NASA testirala motor od 12 miliona konjskih snaga IMAGE SOURCE
IMAGE DESCRIPTION

93 Komentari

Sortiraj po:

Astronom

pre 8 godina

Voleo bih kad bi neko mogao reci sta je to nasa postigla u skorije vreme a i dalje, na koji su to nacin opravdali tolika ulaganja...
(Nn, 15. avgust 2015 12:57)

Decko, da nije NASE ne bi znao kako svemir izgleda. Sve fotografije koje imamo su ili od njih ili manjim delom od Japanaca. Idi na sajt Ruske svemirske agencije, tamo nema ni jedne jedine slike svemira, sve same slike od njihove tehnike i nista vise. Malo li je, sine sto imas slike iz vasione, malo li je, pitam? Ili samo koristis temu da pljucnes po Americi?

Mea Parvitas

pre 8 godina

Po današnjim principima merenja konj ima oko 5 konjskih snaga
(Doktor, 15. avgust 2015 10:48)

Dobro, preformulisaću pitanje.
Zašto se konačno ne predje na SI sistem? Jedinica za snagu je Wat, tu su prefiksi, a svako u svojoj struci ima svoje repere.
Meni to deluje prilično jednostavno.

Da probam sa Djerdapom. Protočna elektrana, a svi znaju koliki je Dunav(instalisani protok 4800m3 u sekundi). Kad sručim Dunav sa 23 metra dobijem 1026MW.
Sa koliko metara treba da sručim Dunav da dobijem 12 miliona konskih snaga?
Moja procena kaže oko 200m( grubo ).

PS. Pravi konji su na hipodromu odavno, a ovi drugi su za muzej.Da je napisana neka normalna snaga (MW, GW) pola komentara ne bi bilo, uključujući moja dva i doktorov.

milojko

pre 8 godina

E strucnjaci bas se lepo zamlacujete... Jel uspeo neko od vas da izmeri ciji je duzi, Americki ili Ruski? Posto od vaseg nema leba...

akajea

pre 8 godina

@(Fakat, 15. avgust 2015 15:07)

Svaki Rus koji upali kompjuter ceka da se podigne americki operativni sistem .
Komentar poslat iz B92 Android™ aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0) (windows, 15. avgust 2015 15:56)

Ne verujem, jer vecinom imaju Windows, za taj tvoj "americki operativni sistem" nisam cuo. Siguran si da se tako zove? Pozdrav, Zoki.
(zoki, 15. avgust 2015 16:54)

Imaju svoj distro Linuxa koji se zove ROSA.

Futurama

pre 8 godina

@milan-bgd
Lepo objašnjeno. Nije mi bila namera da kritikujem reuse tehnologije sa Spejs Šatla (što je logičan i finansijski odgovoran potez) ali performanse SLS sa ovim rešenjem su diskutabilne. Najverovatnije će menjati SRB sa busterima na tečno gorivo u finalnoj verziji.
I jedna primedba u vezi RD-170/171...
RD-170/171 se koristi na raketi Zenit raznih verzija. Dosada su izvršena 82 lansiranja od kojih su dva bila neuspešna zbog neispravnosti motora na prvom stepenu. Ovome treba dodati i 2 lansiranja rakete Energija koja koristi 4 RD-170 na Zenit busterima (oba uspešna što se RD-170 tiče). Ovo iznosi ukupno 90 motora RD-170/171 i ekvivalent je 18 Lansiranja Saturn V raketa (bilo ih je 13 ukupno).
Dakle RD-171 je prilično istestiran motor.

Što se tiče njegovih ekvivalenata na strani SAD (zapravo za RD-180) u razvoju su Blue Origin BE-4 koji koristi metan kao gorivo i Aerojet AR-1 sa standardnom RP1/LOX kombinacijom.
SpaceX će takodje krenuti ka metanu kao gorivu izgleda na svojim budućim motorima. Izgleda da je to budućnost u raketnoj tehnologiji.

P.S. Na neargumentovane prozivke drugih komentatora nemam šta da odgovorim.

Mea Parvitas

pre 8 godina

Po današnjim principima merenja konj ima oko 5 konjskih snaga
(Doktor, 15. avgust 2015 10:48)

Dobro, doktore. To je 2,4 miliona konja.
A kolko je to cinciliona vati?

Fakat

pre 8 godina

@windows, ajde što ti je komentar totalno off topic, i što ne znam kako je prošao, već je i zabrinjavajuće banalan. Slažem se, činjenica je da većina Rusa čeka da se na njihovim kompjuterima podigne Windows. Verujem i da bi 100% američkih kosmonauta odbilo da leti mašinom koju bi taj operativni sistem kontrolisao.

Trovach

pre 8 godina

@milan-bgd...Sve je to meni jasno, samo sam se pitao da li zdravo rezonujem, ili sam previse gledao SF filmove :) Samo mi je trebala potvrda da mozemo, ali necemo. Mozemo i dobar deo Sahare da navodnjavamo (bar onaj u dolini Nila), ali necemo.

milan-bgd

pre 8 godina

[nastavak 2]

Zamislite da NASA kontaktira Roketdajn ili ono sto je on sad, posle cetiri prodaje i preprodaje, i oni kazu "OK, pokrenucemo proizvodnju F1, to ce vas kostati 500 miliona $ i jos po 25 miliona $ po motoru uz obavezu narucivanja 10 motora godisnje tokom 5 godina". Sta biste uradili na NASAinom mestu? Spiskali tesko dobijene i sve manje fondove, ili kupovali od Rusa?
Prema tome stvari treba gledati u sirem kontekstu nego u stilu "Tri karte za Holivud". Ako vas zanima nauka i tehnika, odbacite politicka navijanja za jedne i druge i zanimajte se za struku. Tada cete pozdraviti svako tehnolosko dostignuce koje u krajnjoj liniji donosi korist celom covecanstvu. Ako vas ne zanimaju nauka i tehnika, nemojte ostavljati komentare na ovom portalu - ima drugih specijalizovanih za inat, svadju, pljuvanje i tako to. Prosto da prostije ne moze biti.

Dr.Mr. Stefanovic

pre 8 godina

Demokratski se slazem sa svojim kolezom Babicom da se kad svemirci izdaju kako to znaju da njini vazduplohovi letu dve svemirske godine na sat, taj vazduplohov pravi u nas institut za nauku, tehniku i astrologiju. Ko ne zna gde je to, odmah se nalazi pored fabrike cipovi i fabrike Sisa.

milan-bgd

pre 8 godina

Pre nego sto nastavite da hvalite RD170, nabrojte koliko je lansiranja imao i sta je u Svemir poslao, i isto to za Roketdajnov F1. RD170 je bio nesto jaci od F1 a oba su bila namenjena za pogon raketa nosaca koje su mogle da podignu oko 100 tona u nisku orbitu ili oko 30 tona ka Mesecu. Znaci radi trke na Mesec. Nijedan RD170 nije prodat Amerikancima. To sto ima vise komora za sagorevanje nije odraz neke superiornosti u konstrukciji, nego nemogucnosti da se resi nestabilnost sagorevanja u velikim komorama - zato je ona podeljena u vise manjih. Kod F1 motora to je reseno pregradama u velikoj komori za sagorevanje. Ono sto je superiorno u konstrukciji je dvofazni tremodinamicki ciklus sagorevanja, uz sve prednosti ali i probleme koje donosi.
RD180 koji se koristi u americkim letelicama je prepolovljena varijanta RD170, razvijena u saradnji Rusa i Amera. Cena koju Ameri placaju za RD180 je izmedju 10 i 15 miliona dolara i to sto ga oni kupuju nije odraz nesposobnosti i neznanja nego ciste racunice. Zasto ne koristiti ruske motore ili ruske proverene kanale za prevoz (samo par neuspeha za tri decenije rada!) do ISS ako se to isplati? Kapital nema balkanski mozak i ne zna za atavisticku mrznju i inat.

[nastavak]

zoki

pre 8 godina

@(Fakat, 15. avgust 2015 15:07)

Svaki Rus koji upali kompjuter ceka da se podigne americki operativni sistem .
Komentar poslat iz B92 Android™ aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0) (windows, 15. avgust 2015 15:56)

Ne verujem, jer vecinom imaju Windows, za taj tvoj "americki operativni sistem" nisam cuo. Siguran si da se tako zove? Pozdrav, Zoki.

ja1

pre 8 godina

@Futurama
Pa sto se pre ne javi covece?! Dzaba se toliko para trosi(lo) i svetski sloj naucnika angazovao, a nas ekspert sa neta bi mogao to sve lepo da im objasni i pokaze. I naravno rusofil :)

milan-bgd

pre 8 godina

[nastavak 1]

Proizvodnja F1 motora je prestala kada je otkazan nastavak programa Apolo, pocetkom 70-ih. To je ucinjeno zbog prebacivanja tezista na razvoj raketnih motora sa cvrstim gorivom, iz dva razloga: saradnja sa vojskom radi motora za nuklearne balisticke projektile, i zbog razvoja bustera za Spejs Satl i ukljucenja u trku za razvoj svemirskih stanica i njihovog opsluzivanja.
Uobicajena zabluda je da je NASA vlasnik dokumentacije za izradu svih komponenti Apolo sistema. Apolo su gradili nekoliko stotina podugovaraca sa nekoliko stotina hiljada zaposlenih. NASA-i su isporucili uputstva za montazu (integraciju u sistem), odrzavanje i servis, a proizvodna dokumentacija je ostala u njihovom vlasnistvu. U medjuvremenu su mnoge firme ili prestale da rade ili su kupljene i promenile delatnost i nigde nije insistirano da se dokumentacija za otkazane proizvode sacuva u potpunosti. Reaktivacija proizvodnog programa i prelaz na savremene metode proizvodnje bi ukljucivala potragu za dokumentacijom, izgradnju probnih stolova (tacnije: tornjeva) za ispitivanje, jurnjavu za prezivelim inzenjerima i posebno tehnicarima i izvlacenje usmeno prenesenog know-how (to je radjeno 60-ih!), racunarske simulacije rada radi poboljsanja pouzdanosti i kontrolabilnosti, izradu savremene dokumentacije...

[nastavak 2]

Zoran

pre 8 godina

"RD180 koji se koristi u americkim letelicama je prepolovljena varijanta RD170, razvijena u saradnji Rusa i Amera. Cena koju Ameri placaju za RD180 je izmedju 10 i 15 miliona dolara"

Ako je RD180 razvijen u saradnji Amera i Rusa sto Ameri placaju? Sto ne placaju Rusi ili sto niko ne placa? ja koliko znam Air Bus razvuije u saradnji Francuza i nemac ai niko nikom ne placa.:)

I vrapci bre vide da su Ameri foliranti veliki.

U Americi sam.

Naucnik Babic

pre 8 godina

Imam ideju kako da NAPRAVIMO VAZDUPLOHOV KOJI IDE 2 SVEMIRSKE GODINE NA SAT. Prvo ufatimo dva tri svemirca i nateramo ih da priznaju kako pravu rakete koje idu brzom brzinom a ondak napravimo sami to u institutu za nauku SNS stranke, pa idemo na Marsu i naplacujemo put 10.000 milijardi dorala...da dobro ste culi 10.000 dorala...

opetmineobjavljujetekomentar

pre 8 godina

Kad god procitam nesto vezano za ovu organizaciju okrene mi se zeludac iz razloga sto verujem da ne postoji mesto gde se trosi veca kolicina novca ni na sta. Voleo bih kad bi neko mogao reci sta je to nasa postigla u skorije vreme a i dalje, na koji su to nacin opravdali tolika ulaganja...jedno od mesta gde se saziva hitna konverencija za stampu kad se otkrije neki izmet koji je malo cudnije boje..ma dajte
(Nn, 15. avgust 2015 12:57)

To je ono sta neobrazeni pricaju stalno....
Da ne pricamo o naucnim stvarima nego o prakticnim: nasa delovanje nam je dolelo svasta .....od LED tehnologije do termometra za uvo; evo ti link za jos 200 stvarcica od kojih ti 90% koristis! :)
https://spinoff.nasa.gov/Spinoff2008/tech_benefits.html
https://spinoff.nasa.gov/Spinoff2008/award_winners.html

milan-bgd

pre 8 godina

(Trovach, 15. avgust 2015 12:03)

To sto Vi spominjete lici na a) medjunarodni poduhvat b) bez trke u svemiru. Na zalost, nijedan od ovih uslova sada nije ispunjen, a i pitanje je kada ce. ISS lici na tako nesto, ali tu se zna ko je podstanar a ko gazda i spediter.

Bane

pre 8 godina

@ Fakat: Nuje bas da sve letelice ka MSS lete iz Bajkonura. Sve letelice sa ljudskom posadom lete odatle, posto se jedino odatle moze lansirati Sojuz (sto se tice ruskih kosmodroma), zbog velike rakete nosaca. Sto se tice lansiranja ka MSS bez ljudske posade, lansiranja se vrse, osim sa Bajkonura, i sa Tanegasime, Gvajane, Kejpa i MARS-a.

boško

pre 8 godina

Ovo je farsa!!! amerika ima svemirske letelice kojima može da stigne do marsa.Ovo je samo farsa za šire mase.Amerika ima svoju flotu brodova kojima putuje po sunčevom sistemu.

Fakat

pre 8 godina

Činjenica je da USA decenijama koristi ruske motore za svemirske letove. Istina je da su američki motori jednostavniji od ruskih, ali su ovi drugi daleko efikasniji. NASA je pokušavala da napravi višekomorni motor, ali bezuspešno. Problem je u materijalima, a ne u konstrukcijskom rešenju. Takođe je činjenica i da je Space Shuttle program obustavljen pre nekoliko godina, a nije uspostavljen novi. Materijal i posada na Međunarodnu svemirsku stanicu se dopremaju iz Kazahstana, ruskim sistemima. Činjenica je i da su najmanje dva člana posade na MSS uvek Rusi - piloti, jer je sistem upravljanja i vođenja Ruski. Takođe je i nepobitna činjenica da zapad ima daleko bolji PR, i često prećutkuje poreklo proizvodnje svojih tehnoloških čudesa, za koje su (takođe činjenica), dali novac za proizvodnju. Pred činjenicama je nemoguće žmuriti.

SNS naucnik

pre 8 godina

Imam ideju. Ufatimo dva svemirca i kazemo recte kako vi to znate to sa brzom brzinom i oni odaju tajnu i ondak i mi pravimo rakete ko i svemirci i idemo na Marsu.

Kurir Djoka

pre 8 godina

Zamislite 12 miliona konja kako trci po livadu
(neSrecko Sojic, 15. avgust 2015 09:19)

A zamisli da tih svih 12 miliona konja ispusti gas ovde u srbiji,stvorili bi oblak pr#3ža,ljudi i priroda bi se pogusili od kolicine metana i vodonik sulfida,a dovoljno je da neko kresne sibicom i dobila bi se eksplozija jednaka eksploziji hirosime.
A tek koliko go^@na ima,pihhhh napravili bi mi kuce po africi od njih kolko hoces..... I to svake nedelje jer ne vrse konji tu potrebu jedanput za zivota.

zdravko

pre 8 godina

23. septembra 2015. godine asteroid udara u zemlju.Takodje se javlja krvavi mesec.To su bibliski znaci.Ovo se svetski mocnici pripremaju da pobegnu sa zemlje.

Pedja

pre 8 godina

Porazavajuce je da se jos uvek koriste tone i tone fosilnog goriva za ovakve poduhvate. Smesno i tuzno za citavu naucnu zajednicu.Toliko para je ulozeno i toliko naucnika radi godinama na ovome,a jos uvek se koristi gorivo nastalo odumiranjem zivog sveta na zemlji.

Zoran

pre 8 godina

Da li ste svesni koliko je Amerika iza Rusije u motorima za rakete?

Niste.

Pogledajte sta je SSSR pravio: With 20 million horsepower output, the Soviet-era RD-170 was about 5 percent more powerful, yet 1.5 times smaller, than American’s F-1 first stage rocket engine made for the Saturn V booster of the Apollo lunar program.

http://www.rt.com/news/russian-rocket-engine-ban-039/

20 miliona konjskih snaga i 1.5 put manji motor od onog sto Amere terao na Mesec.

A sad je kao 12 miliona konjskih snaga nesto za Amere posle 50 godina. :)))

Tuga brate.

Pozdrav iz SAD.

Trovach

pre 8 godina

@Nn...Mnoooogo vise se trosi na najgore stvari. Kao prvo, na naoruzanje, a kao na drugo (ili mozda prvo), na luksuz, bahanalije, zabavu... Dobro, zabava je potrebna, ali smo bas preterali.

Nn

pre 8 godina

Kad god procitam nesto vezano za ovu organizaciju okrene mi se zeludac iz razloga sto verujem da ne postoji mesto gde se trosi veca kolicina novca ni na sta. Voleo bih kad bi neko mogao reci sta je to nasa postigla u skorije vreme a i dalje, na koji su to nacin opravdali tolika ulaganja...jedno od mesta gde se saziva hitna konverencija za stampu kad se otkrije neki izmet koji je malo cudnije boje..ma dajte

jugin milojko

pre 8 godina

modifikovani glavni motor sa spejs šatla inače malo slabiji od ruskog RD-191. zanimljivo je da im je ovoliko trebalo da modifikuju ovaj motor, koji je inače idejno rađen 60ih za potreba misije apolo. verovatno zbog zategnutih odnosa sa rusijom i želje da izbace toliko superiorniji a jednostavniji i pouzdaniji ruski motor.

Trovach

pre 8 godina

Molim da mi neko objasni zasto ne bi mogao svemirski brod za Mars da se u orbiti sastavi iz modula, u vise posebnih misija, pa da se gorivo i sve potrebne zalihe posebno donesu (ponovo u vise posebnih misija), pa se odnesu asto(kosmo)nauti i onda startuje iz, skoro, nulte gravitacije? Zatim bi se sa njega misije mogle spustati i vracati lenderima, a po zavrsetku misije, svemirski brod bi ostajao u orbiti Zemlje i cekao sledecu misiju. Mislim da imamo tehnologiju za to i ako se moglo baciti na bilione dolara na naoruzanje, onda bismo ovaj trosak mnogo lakse podneli.

Bice bolje

pre 8 godina

Bas deluje glup princip, stavljati toliko ljudi i opreme na tu kolicinu goriva je van pameti, sta ako nesto krene lose pri lansitanju. Treba nam nova tehnologija beznednija pre svega jer neko treba da ode na Mars u jednom komadu. Ne verujem da cemo za 30-50 god, imati uspesnu misiju coveka na marsu. Cak i ako bi dosli tamo kako bi se vratili. Neko treba da izdzi nemuguce uslove. Pre sam misljenja da cemo prvo poslati robote da naprave neku bazu koja ce imati svoj ekosistem, ali za ovako nesto trebace nam prava revolucija u pravljenju materijala. Grafen ili nesto slicno, lagan a jaci od celika

milan26

pre 8 godina

Kad bi Srbija napravila raketu za mesec i u nju usli svi srpske nacionalnosti i nasa raketa bi tada imala 12 miliona konja! Svi smo mi konji jer nas vlasti jasu vec decenijama, a daju nam tek ponekad pola kocke secera!

Milos

pre 8 godina

Komplikovan znaci da ce cesto otkazivati. Zato su ruski motori decenijama bili najbolji. Jednostavni i pouzdani.
Komentar poslat iz B92 Android™ aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0) (srba, 15. avgust 2015 10:13)

Americki raketni motori su znatno jednostavniji od ruskih.

Ruski snazni raketni motori su skoro uvek visekomorni dok su americki jednokomorni.

draganz

pre 8 godina

Pa sto nije odvalio tu platformu i polete kada je tako jak? Verovatno zato što Ameri i dalje kupuju od Rusa raketne motore za svoje letilice.

bebop

pre 8 godina

Gde bi smo bili da nema religije, politike i ekonomije. Mars bi vec bio nas, a verovatno bi do kraja 2025te vec bili na ceresu i pravili stanicu za spoljasnji suncev sistem...ah...nasom buducnoscu i dalje upravlja najprimitivniji deo naseg bica.:(

Futurama

pre 8 godina

Konjske snage nemaju smisla u slučaju raketnih motora gde je relevantan potisak. Ovaj motor konkretno je RD-25D, jedan od tri motora orbitera Spejs Šatl sistema namenjen primeni u Space Launch System (SLS) i ima potisak od oko 200 tona.
Njegov potisak nije ništa neverovatno jer je uporediv sa ruskim RD-191 na novoj ruskoj raketi Angara ili RD-0120 sa Centralnog stepena sovjetske rakete Energija.
Ideja iza SLS je maksimalno iskorišćenje već razvijenih sistema za Spejs Šatl gde bi uz kasnije modifikacije performanse povećavane.
Ironija je da će tek uz ove modifikacije nosivost SLS biti povećana do 130 tona za nisku orbitu koliko je imao i stari Saturn V sa kraja 60tih godina.
Za prvu varijantu SLS nosivost će biti oko 70 tona što nije dovoljno za spuštanje na Mesec nego samo odlazak u orbitu oko Meseca.

Futurama

pre 8 godina

Konjske snage nemaju smisla u slučaju raketnih motora gde je relevantan potisak. Ovaj motor konkretno je RD-25D, jedan od tri motora orbitera Spejs Šatl sistema namenjen primeni u Space Launch System (SLS) i ima potisak od oko 200 tona.
Njegov potisak nije ništa neverovatno jer je uporediv sa ruskim RD-191 na novoj ruskoj raketi Angara ili RD-0120 sa Centralnog stepena sovjetske rakete Energija.
Ideja iza SLS je maksimalno iskorišćenje već razvijenih sistema za Spejs Šatl gde bi uz kasnije modifikacije performanse povećavane.
Ironija je da će tek uz ove modifikacije nosivost SLS biti povećana do 130 tona za nisku orbitu koliko je imao i stari Saturn V sa kraja 60tih godina.
Za prvu varijantu SLS nosivost će biti oko 70 tona što nije dovoljno za spuštanje na Mesec nego samo odlazak u orbitu oko Meseca.

bebop

pre 8 godina

Gde bi smo bili da nema religije, politike i ekonomije. Mars bi vec bio nas, a verovatno bi do kraja 2025te vec bili na ceresu i pravili stanicu za spoljasnji suncev sistem...ah...nasom buducnoscu i dalje upravlja najprimitivniji deo naseg bica.:(

milan26

pre 8 godina

Kad bi Srbija napravila raketu za mesec i u nju usli svi srpske nacionalnosti i nasa raketa bi tada imala 12 miliona konja! Svi smo mi konji jer nas vlasti jasu vec decenijama, a daju nam tek ponekad pola kocke secera!

Trovach

pre 8 godina

Molim da mi neko objasni zasto ne bi mogao svemirski brod za Mars da se u orbiti sastavi iz modula, u vise posebnih misija, pa da se gorivo i sve potrebne zalihe posebno donesu (ponovo u vise posebnih misija), pa se odnesu asto(kosmo)nauti i onda startuje iz, skoro, nulte gravitacije? Zatim bi se sa njega misije mogle spustati i vracati lenderima, a po zavrsetku misije, svemirski brod bi ostajao u orbiti Zemlje i cekao sledecu misiju. Mislim da imamo tehnologiju za to i ako se moglo baciti na bilione dolara na naoruzanje, onda bismo ovaj trosak mnogo lakse podneli.

Milos

pre 8 godina

Komplikovan znaci da ce cesto otkazivati. Zato su ruski motori decenijama bili najbolji. Jednostavni i pouzdani.
Komentar poslat iz B92 Android™ aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0) (srba, 15. avgust 2015 10:13)

Americki raketni motori su znatno jednostavniji od ruskih.

Ruski snazni raketni motori su skoro uvek visekomorni dok su americki jednokomorni.

jugin milojko

pre 8 godina

modifikovani glavni motor sa spejs šatla inače malo slabiji od ruskog RD-191. zanimljivo je da im je ovoliko trebalo da modifikuju ovaj motor, koji je inače idejno rađen 60ih za potreba misije apolo. verovatno zbog zategnutih odnosa sa rusijom i želje da izbace toliko superiorniji a jednostavniji i pouzdaniji ruski motor.

Bice bolje

pre 8 godina

Bas deluje glup princip, stavljati toliko ljudi i opreme na tu kolicinu goriva je van pameti, sta ako nesto krene lose pri lansitanju. Treba nam nova tehnologija beznednija pre svega jer neko treba da ode na Mars u jednom komadu. Ne verujem da cemo za 30-50 god, imati uspesnu misiju coveka na marsu. Cak i ako bi dosli tamo kako bi se vratili. Neko treba da izdzi nemuguce uslove. Pre sam misljenja da cemo prvo poslati robote da naprave neku bazu koja ce imati svoj ekosistem, ali za ovako nesto trebace nam prava revolucija u pravljenju materijala. Grafen ili nesto slicno, lagan a jaci od celika

opetmineobjavljujetekomentar

pre 8 godina

Kad god procitam nesto vezano za ovu organizaciju okrene mi se zeludac iz razloga sto verujem da ne postoji mesto gde se trosi veca kolicina novca ni na sta. Voleo bih kad bi neko mogao reci sta je to nasa postigla u skorije vreme a i dalje, na koji su to nacin opravdali tolika ulaganja...jedno od mesta gde se saziva hitna konverencija za stampu kad se otkrije neki izmet koji je malo cudnije boje..ma dajte
(Nn, 15. avgust 2015 12:57)

To je ono sta neobrazeni pricaju stalno....
Da ne pricamo o naucnim stvarima nego o prakticnim: nasa delovanje nam je dolelo svasta .....od LED tehnologije do termometra za uvo; evo ti link za jos 200 stvarcica od kojih ti 90% koristis! :)
https://spinoff.nasa.gov/Spinoff2008/tech_benefits.html
https://spinoff.nasa.gov/Spinoff2008/award_winners.html

milan-bgd

pre 8 godina

Pre nego sto nastavite da hvalite RD170, nabrojte koliko je lansiranja imao i sta je u Svemir poslao, i isto to za Roketdajnov F1. RD170 je bio nesto jaci od F1 a oba su bila namenjena za pogon raketa nosaca koje su mogle da podignu oko 100 tona u nisku orbitu ili oko 30 tona ka Mesecu. Znaci radi trke na Mesec. Nijedan RD170 nije prodat Amerikancima. To sto ima vise komora za sagorevanje nije odraz neke superiornosti u konstrukciji, nego nemogucnosti da se resi nestabilnost sagorevanja u velikim komorama - zato je ona podeljena u vise manjih. Kod F1 motora to je reseno pregradama u velikoj komori za sagorevanje. Ono sto je superiorno u konstrukciji je dvofazni tremodinamicki ciklus sagorevanja, uz sve prednosti ali i probleme koje donosi.
RD180 koji se koristi u americkim letelicama je prepolovljena varijanta RD170, razvijena u saradnji Rusa i Amera. Cena koju Ameri placaju za RD180 je izmedju 10 i 15 miliona dolara i to sto ga oni kupuju nije odraz nesposobnosti i neznanja nego ciste racunice. Zasto ne koristiti ruske motore ili ruske proverene kanale za prevoz (samo par neuspeha za tri decenije rada!) do ISS ako se to isplati? Kapital nema balkanski mozak i ne zna za atavisticku mrznju i inat.

[nastavak]

Nn

pre 8 godina

Kad god procitam nesto vezano za ovu organizaciju okrene mi se zeludac iz razloga sto verujem da ne postoji mesto gde se trosi veca kolicina novca ni na sta. Voleo bih kad bi neko mogao reci sta je to nasa postigla u skorije vreme a i dalje, na koji su to nacin opravdali tolika ulaganja...jedno od mesta gde se saziva hitna konverencija za stampu kad se otkrije neki izmet koji je malo cudnije boje..ma dajte

milan-bgd

pre 8 godina

[nastavak 2]

Zamislite da NASA kontaktira Roketdajn ili ono sto je on sad, posle cetiri prodaje i preprodaje, i oni kazu "OK, pokrenucemo proizvodnju F1, to ce vas kostati 500 miliona $ i jos po 25 miliona $ po motoru uz obavezu narucivanja 10 motora godisnje tokom 5 godina". Sta biste uradili na NASAinom mestu? Spiskali tesko dobijene i sve manje fondove, ili kupovali od Rusa?
Prema tome stvari treba gledati u sirem kontekstu nego u stilu "Tri karte za Holivud". Ako vas zanima nauka i tehnika, odbacite politicka navijanja za jedne i druge i zanimajte se za struku. Tada cete pozdraviti svako tehnolosko dostignuce koje u krajnjoj liniji donosi korist celom covecanstvu. Ako vas ne zanimaju nauka i tehnika, nemojte ostavljati komentare na ovom portalu - ima drugih specijalizovanih za inat, svadju, pljuvanje i tako to. Prosto da prostije ne moze biti.

Fakat

pre 8 godina

Činjenica je da USA decenijama koristi ruske motore za svemirske letove. Istina je da su američki motori jednostavniji od ruskih, ali su ovi drugi daleko efikasniji. NASA je pokušavala da napravi višekomorni motor, ali bezuspešno. Problem je u materijalima, a ne u konstrukcijskom rešenju. Takođe je činjenica i da je Space Shuttle program obustavljen pre nekoliko godina, a nije uspostavljen novi. Materijal i posada na Međunarodnu svemirsku stanicu se dopremaju iz Kazahstana, ruskim sistemima. Činjenica je i da su najmanje dva člana posade na MSS uvek Rusi - piloti, jer je sistem upravljanja i vođenja Ruski. Takođe je i nepobitna činjenica da zapad ima daleko bolji PR, i često prećutkuje poreklo proizvodnje svojih tehnoloških čudesa, za koje su (takođe činjenica), dali novac za proizvodnju. Pred činjenicama je nemoguće žmuriti.

SNS naucnik

pre 8 godina

Imam ideju. Ufatimo dva svemirca i kazemo recte kako vi to znate to sa brzom brzinom i oni odaju tajnu i ondak i mi pravimo rakete ko i svemirci i idemo na Marsu.

draganz

pre 8 godina

Pa sto nije odvalio tu platformu i polete kada je tako jak? Verovatno zato što Ameri i dalje kupuju od Rusa raketne motore za svoje letilice.

Zoran

pre 8 godina

Da li ste svesni koliko je Amerika iza Rusije u motorima za rakete?

Niste.

Pogledajte sta je SSSR pravio: With 20 million horsepower output, the Soviet-era RD-170 was about 5 percent more powerful, yet 1.5 times smaller, than American’s F-1 first stage rocket engine made for the Saturn V booster of the Apollo lunar program.

http://www.rt.com/news/russian-rocket-engine-ban-039/

20 miliona konjskih snaga i 1.5 put manji motor od onog sto Amere terao na Mesec.

A sad je kao 12 miliona konjskih snaga nesto za Amere posle 50 godina. :)))

Tuga brate.

Pozdrav iz SAD.

Naucnik Babic

pre 8 godina

Imam ideju kako da NAPRAVIMO VAZDUPLOHOV KOJI IDE 2 SVEMIRSKE GODINE NA SAT. Prvo ufatimo dva tri svemirca i nateramo ih da priznaju kako pravu rakete koje idu brzom brzinom a ondak napravimo sami to u institutu za nauku SNS stranke, pa idemo na Marsu i naplacujemo put 10.000 milijardi dorala...da dobro ste culi 10.000 dorala...

ja1

pre 8 godina

@Futurama
Pa sto se pre ne javi covece?! Dzaba se toliko para trosi(lo) i svetski sloj naucnika angazovao, a nas ekspert sa neta bi mogao to sve lepo da im objasni i pokaze. I naravno rusofil :)

Pedja

pre 8 godina

Porazavajuce je da se jos uvek koriste tone i tone fosilnog goriva za ovakve poduhvate. Smesno i tuzno za citavu naucnu zajednicu.Toliko para je ulozeno i toliko naucnika radi godinama na ovome,a jos uvek se koristi gorivo nastalo odumiranjem zivog sveta na zemlji.

Astronom

pre 8 godina

Voleo bih kad bi neko mogao reci sta je to nasa postigla u skorije vreme a i dalje, na koji su to nacin opravdali tolika ulaganja...
(Nn, 15. avgust 2015 12:57)

Decko, da nije NASE ne bi znao kako svemir izgleda. Sve fotografije koje imamo su ili od njih ili manjim delom od Japanaca. Idi na sajt Ruske svemirske agencije, tamo nema ni jedne jedine slike svemira, sve same slike od njihove tehnike i nista vise. Malo li je, sine sto imas slike iz vasione, malo li je, pitam? Ili samo koristis temu da pljucnes po Americi?

Trovach

pre 8 godina

@Nn...Mnoooogo vise se trosi na najgore stvari. Kao prvo, na naoruzanje, a kao na drugo (ili mozda prvo), na luksuz, bahanalije, zabavu... Dobro, zabava je potrebna, ali smo bas preterali.

Dr.Mr. Stefanovic

pre 8 godina

Demokratski se slazem sa svojim kolezom Babicom da se kad svemirci izdaju kako to znaju da njini vazduplohovi letu dve svemirske godine na sat, taj vazduplohov pravi u nas institut za nauku, tehniku i astrologiju. Ko ne zna gde je to, odmah se nalazi pored fabrike cipovi i fabrike Sisa.

Bane

pre 8 godina

@ Fakat: Nuje bas da sve letelice ka MSS lete iz Bajkonura. Sve letelice sa ljudskom posadom lete odatle, posto se jedino odatle moze lansirati Sojuz (sto se tice ruskih kosmodroma), zbog velike rakete nosaca. Sto se tice lansiranja ka MSS bez ljudske posade, lansiranja se vrse, osim sa Bajkonura, i sa Tanegasime, Gvajane, Kejpa i MARS-a.

milan-bgd

pre 8 godina

[nastavak 1]

Proizvodnja F1 motora je prestala kada je otkazan nastavak programa Apolo, pocetkom 70-ih. To je ucinjeno zbog prebacivanja tezista na razvoj raketnih motora sa cvrstim gorivom, iz dva razloga: saradnja sa vojskom radi motora za nuklearne balisticke projektile, i zbog razvoja bustera za Spejs Satl i ukljucenja u trku za razvoj svemirskih stanica i njihovog opsluzivanja.
Uobicajena zabluda je da je NASA vlasnik dokumentacije za izradu svih komponenti Apolo sistema. Apolo su gradili nekoliko stotina podugovaraca sa nekoliko stotina hiljada zaposlenih. NASA-i su isporucili uputstva za montazu (integraciju u sistem), odrzavanje i servis, a proizvodna dokumentacija je ostala u njihovom vlasnistvu. U medjuvremenu su mnoge firme ili prestale da rade ili su kupljene i promenile delatnost i nigde nije insistirano da se dokumentacija za otkazane proizvode sacuva u potpunosti. Reaktivacija proizvodnog programa i prelaz na savremene metode proizvodnje bi ukljucivala potragu za dokumentacijom, izgradnju probnih stolova (tacnije: tornjeva) za ispitivanje, jurnjavu za prezivelim inzenjerima i posebno tehnicarima i izvlacenje usmeno prenesenog know-how (to je radjeno 60-ih!), racunarske simulacije rada radi poboljsanja pouzdanosti i kontrolabilnosti, izradu savremene dokumentacije...

[nastavak 2]

boško

pre 8 godina

Ovo je farsa!!! amerika ima svemirske letelice kojima može da stigne do marsa.Ovo je samo farsa za šire mase.Amerika ima svoju flotu brodova kojima putuje po sunčevom sistemu.

milojko

pre 8 godina

E strucnjaci bas se lepo zamlacujete... Jel uspeo neko od vas da izmeri ciji je duzi, Americki ili Ruski? Posto od vaseg nema leba...

Kurir Djoka

pre 8 godina

Zamislite 12 miliona konja kako trci po livadu
(neSrecko Sojic, 15. avgust 2015 09:19)

A zamisli da tih svih 12 miliona konja ispusti gas ovde u srbiji,stvorili bi oblak pr#3ža,ljudi i priroda bi se pogusili od kolicine metana i vodonik sulfida,a dovoljno je da neko kresne sibicom i dobila bi se eksplozija jednaka eksploziji hirosime.
A tek koliko go^@na ima,pihhhh napravili bi mi kuce po africi od njih kolko hoces..... I to svake nedelje jer ne vrse konji tu potrebu jedanput za zivota.

Futurama

pre 8 godina

@milan-bgd
Lepo objašnjeno. Nije mi bila namera da kritikujem reuse tehnologije sa Spejs Šatla (što je logičan i finansijski odgovoran potez) ali performanse SLS sa ovim rešenjem su diskutabilne. Najverovatnije će menjati SRB sa busterima na tečno gorivo u finalnoj verziji.
I jedna primedba u vezi RD-170/171...
RD-170/171 se koristi na raketi Zenit raznih verzija. Dosada su izvršena 82 lansiranja od kojih su dva bila neuspešna zbog neispravnosti motora na prvom stepenu. Ovome treba dodati i 2 lansiranja rakete Energija koja koristi 4 RD-170 na Zenit busterima (oba uspešna što se RD-170 tiče). Ovo iznosi ukupno 90 motora RD-170/171 i ekvivalent je 18 Lansiranja Saturn V raketa (bilo ih je 13 ukupno).
Dakle RD-171 je prilično istestiran motor.

Što se tiče njegovih ekvivalenata na strani SAD (zapravo za RD-180) u razvoju su Blue Origin BE-4 koji koristi metan kao gorivo i Aerojet AR-1 sa standardnom RP1/LOX kombinacijom.
SpaceX će takodje krenuti ka metanu kao gorivu izgleda na svojim budućim motorima. Izgleda da je to budućnost u raketnoj tehnologiji.

P.S. Na neargumentovane prozivke drugih komentatora nemam šta da odgovorim.

zdravko

pre 8 godina

23. septembra 2015. godine asteroid udara u zemlju.Takodje se javlja krvavi mesec.To su bibliski znaci.Ovo se svetski mocnici pripremaju da pobegnu sa zemlje.

Mea Parvitas

pre 8 godina

Po današnjim principima merenja konj ima oko 5 konjskih snaga
(Doktor, 15. avgust 2015 10:48)

Dobro, doktore. To je 2,4 miliona konja.
A kolko je to cinciliona vati?

Fakat

pre 8 godina

@windows, ajde što ti je komentar totalno off topic, i što ne znam kako je prošao, već je i zabrinjavajuće banalan. Slažem se, činjenica je da većina Rusa čeka da se na njihovim kompjuterima podigne Windows. Verujem i da bi 100% američkih kosmonauta odbilo da leti mašinom koju bi taj operativni sistem kontrolisao.

milan-bgd

pre 8 godina

(Trovach, 15. avgust 2015 12:03)

To sto Vi spominjete lici na a) medjunarodni poduhvat b) bez trke u svemiru. Na zalost, nijedan od ovih uslova sada nije ispunjen, a i pitanje je kada ce. ISS lici na tako nesto, ali tu se zna ko je podstanar a ko gazda i spediter.

zoki

pre 8 godina

@(Fakat, 15. avgust 2015 15:07)

Svaki Rus koji upali kompjuter ceka da se podigne americki operativni sistem .
Komentar poslat iz B92 Android™ aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0) (windows, 15. avgust 2015 15:56)

Ne verujem, jer vecinom imaju Windows, za taj tvoj "americki operativni sistem" nisam cuo. Siguran si da se tako zove? Pozdrav, Zoki.

Zoran

pre 8 godina

"RD180 koji se koristi u americkim letelicama je prepolovljena varijanta RD170, razvijena u saradnji Rusa i Amera. Cena koju Ameri placaju za RD180 je izmedju 10 i 15 miliona dolara"

Ako je RD180 razvijen u saradnji Amera i Rusa sto Ameri placaju? Sto ne placaju Rusi ili sto niko ne placa? ja koliko znam Air Bus razvuije u saradnji Francuza i nemac ai niko nikom ne placa.:)

I vrapci bre vide da su Ameri foliranti veliki.

U Americi sam.

akajea

pre 8 godina

@(Fakat, 15. avgust 2015 15:07)

Svaki Rus koji upali kompjuter ceka da se podigne americki operativni sistem .
Komentar poslat iz B92 Android™ aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0) (windows, 15. avgust 2015 15:56)

Ne verujem, jer vecinom imaju Windows, za taj tvoj "americki operativni sistem" nisam cuo. Siguran si da se tako zove? Pozdrav, Zoki.
(zoki, 15. avgust 2015 16:54)

Imaju svoj distro Linuxa koji se zove ROSA.

Trovach

pre 8 godina

@milan-bgd...Sve je to meni jasno, samo sam se pitao da li zdravo rezonujem, ili sam previse gledao SF filmove :) Samo mi je trebala potvrda da mozemo, ali necemo. Mozemo i dobar deo Sahare da navodnjavamo (bar onaj u dolini Nila), ali necemo.

Mea Parvitas

pre 8 godina

Po današnjim principima merenja konj ima oko 5 konjskih snaga
(Doktor, 15. avgust 2015 10:48)

Dobro, preformulisaću pitanje.
Zašto se konačno ne predje na SI sistem? Jedinica za snagu je Wat, tu su prefiksi, a svako u svojoj struci ima svoje repere.
Meni to deluje prilično jednostavno.

Da probam sa Djerdapom. Protočna elektrana, a svi znaju koliki je Dunav(instalisani protok 4800m3 u sekundi). Kad sručim Dunav sa 23 metra dobijem 1026MW.
Sa koliko metara treba da sručim Dunav da dobijem 12 miliona konskih snaga?
Moja procena kaže oko 200m( grubo ).

PS. Pravi konji su na hipodromu odavno, a ovi drugi su za muzej.Da je napisana neka normalna snaga (MW, GW) pola komentara ne bi bilo, uključujući moja dva i doktorov.

Nn

pre 8 godina

Kad god procitam nesto vezano za ovu organizaciju okrene mi se zeludac iz razloga sto verujem da ne postoji mesto gde se trosi veca kolicina novca ni na sta. Voleo bih kad bi neko mogao reci sta je to nasa postigla u skorije vreme a i dalje, na koji su to nacin opravdali tolika ulaganja...jedno od mesta gde se saziva hitna konverencija za stampu kad se otkrije neki izmet koji je malo cudnije boje..ma dajte

Futurama

pre 8 godina

Konjske snage nemaju smisla u slučaju raketnih motora gde je relevantan potisak. Ovaj motor konkretno je RD-25D, jedan od tri motora orbitera Spejs Šatl sistema namenjen primeni u Space Launch System (SLS) i ima potisak od oko 200 tona.
Njegov potisak nije ništa neverovatno jer je uporediv sa ruskim RD-191 na novoj ruskoj raketi Angara ili RD-0120 sa Centralnog stepena sovjetske rakete Energija.
Ideja iza SLS je maksimalno iskorišćenje već razvijenih sistema za Spejs Šatl gde bi uz kasnije modifikacije performanse povećavane.
Ironija je da će tek uz ove modifikacije nosivost SLS biti povećana do 130 tona za nisku orbitu koliko je imao i stari Saturn V sa kraja 60tih godina.
Za prvu varijantu SLS nosivost će biti oko 70 tona što nije dovoljno za spuštanje na Mesec nego samo odlazak u orbitu oko Meseca.

draganz

pre 8 godina

Pa sto nije odvalio tu platformu i polete kada je tako jak? Verovatno zato što Ameri i dalje kupuju od Rusa raketne motore za svoje letilice.

jugin milojko

pre 8 godina

modifikovani glavni motor sa spejs šatla inače malo slabiji od ruskog RD-191. zanimljivo je da im je ovoliko trebalo da modifikuju ovaj motor, koji je inače idejno rađen 60ih za potreba misije apolo. verovatno zbog zategnutih odnosa sa rusijom i želje da izbace toliko superiorniji a jednostavniji i pouzdaniji ruski motor.

bebop

pre 8 godina

Gde bi smo bili da nema religije, politike i ekonomije. Mars bi vec bio nas, a verovatno bi do kraja 2025te vec bili na ceresu i pravili stanicu za spoljasnji suncev sistem...ah...nasom buducnoscu i dalje upravlja najprimitivniji deo naseg bica.:(

Fakat

pre 8 godina

Činjenica je da USA decenijama koristi ruske motore za svemirske letove. Istina je da su američki motori jednostavniji od ruskih, ali su ovi drugi daleko efikasniji. NASA je pokušavala da napravi višekomorni motor, ali bezuspešno. Problem je u materijalima, a ne u konstrukcijskom rešenju. Takođe je činjenica i da je Space Shuttle program obustavljen pre nekoliko godina, a nije uspostavljen novi. Materijal i posada na Međunarodnu svemirsku stanicu se dopremaju iz Kazahstana, ruskim sistemima. Činjenica je i da su najmanje dva člana posade na MSS uvek Rusi - piloti, jer je sistem upravljanja i vođenja Ruski. Takođe je i nepobitna činjenica da zapad ima daleko bolji PR, i često prećutkuje poreklo proizvodnje svojih tehnoloških čudesa, za koje su (takođe činjenica), dali novac za proizvodnju. Pred činjenicama je nemoguće žmuriti.

zdravko

pre 8 godina

23. septembra 2015. godine asteroid udara u zemlju.Takodje se javlja krvavi mesec.To su bibliski znaci.Ovo se svetski mocnici pripremaju da pobegnu sa zemlje.

boško

pre 8 godina

Ovo je farsa!!! amerika ima svemirske letelice kojima može da stigne do marsa.Ovo je samo farsa za šire mase.Amerika ima svoju flotu brodova kojima putuje po sunčevom sistemu.

milan26

pre 8 godina

Kad bi Srbija napravila raketu za mesec i u nju usli svi srpske nacionalnosti i nasa raketa bi tada imala 12 miliona konja! Svi smo mi konji jer nas vlasti jasu vec decenijama, a daju nam tek ponekad pola kocke secera!

Milos

pre 8 godina

Komplikovan znaci da ce cesto otkazivati. Zato su ruski motori decenijama bili najbolji. Jednostavni i pouzdani.
Komentar poslat iz B92 Android™ aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0) (srba, 15. avgust 2015 10:13)

Americki raketni motori su znatno jednostavniji od ruskih.

Ruski snazni raketni motori su skoro uvek visekomorni dok su americki jednokomorni.

Zoran

pre 8 godina

Da li ste svesni koliko je Amerika iza Rusije u motorima za rakete?

Niste.

Pogledajte sta je SSSR pravio: With 20 million horsepower output, the Soviet-era RD-170 was about 5 percent more powerful, yet 1.5 times smaller, than American’s F-1 first stage rocket engine made for the Saturn V booster of the Apollo lunar program.

http://www.rt.com/news/russian-rocket-engine-ban-039/

20 miliona konjskih snaga i 1.5 put manji motor od onog sto Amere terao na Mesec.

A sad je kao 12 miliona konjskih snaga nesto za Amere posle 50 godina. :)))

Tuga brate.

Pozdrav iz SAD.

Zoran

pre 8 godina

"RD180 koji se koristi u americkim letelicama je prepolovljena varijanta RD170, razvijena u saradnji Rusa i Amera. Cena koju Ameri placaju za RD180 je izmedju 10 i 15 miliona dolara"

Ako je RD180 razvijen u saradnji Amera i Rusa sto Ameri placaju? Sto ne placaju Rusi ili sto niko ne placa? ja koliko znam Air Bus razvuije u saradnji Francuza i nemac ai niko nikom ne placa.:)

I vrapci bre vide da su Ameri foliranti veliki.

U Americi sam.

zoki

pre 8 godina

@(Fakat, 15. avgust 2015 15:07)

Svaki Rus koji upali kompjuter ceka da se podigne americki operativni sistem .
Komentar poslat iz B92 Android™ aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0) (windows, 15. avgust 2015 15:56)

Ne verujem, jer vecinom imaju Windows, za taj tvoj "americki operativni sistem" nisam cuo. Siguran si da se tako zove? Pozdrav, Zoki.

Bice bolje

pre 8 godina

Bas deluje glup princip, stavljati toliko ljudi i opreme na tu kolicinu goriva je van pameti, sta ako nesto krene lose pri lansitanju. Treba nam nova tehnologija beznednija pre svega jer neko treba da ode na Mars u jednom komadu. Ne verujem da cemo za 30-50 god, imati uspesnu misiju coveka na marsu. Cak i ako bi dosli tamo kako bi se vratili. Neko treba da izdzi nemuguce uslove. Pre sam misljenja da cemo prvo poslati robote da naprave neku bazu koja ce imati svoj ekosistem, ali za ovako nesto trebace nam prava revolucija u pravljenju materijala. Grafen ili nesto slicno, lagan a jaci od celika

Trovach

pre 8 godina

Molim da mi neko objasni zasto ne bi mogao svemirski brod za Mars da se u orbiti sastavi iz modula, u vise posebnih misija, pa da se gorivo i sve potrebne zalihe posebno donesu (ponovo u vise posebnih misija), pa se odnesu asto(kosmo)nauti i onda startuje iz, skoro, nulte gravitacije? Zatim bi se sa njega misije mogle spustati i vracati lenderima, a po zavrsetku misije, svemirski brod bi ostajao u orbiti Zemlje i cekao sledecu misiju. Mislim da imamo tehnologiju za to i ako se moglo baciti na bilione dolara na naoruzanje, onda bismo ovaj trosak mnogo lakse podneli.

Pedja

pre 8 godina

Porazavajuce je da se jos uvek koriste tone i tone fosilnog goriva za ovakve poduhvate. Smesno i tuzno za citavu naucnu zajednicu.Toliko para je ulozeno i toliko naucnika radi godinama na ovome,a jos uvek se koristi gorivo nastalo odumiranjem zivog sveta na zemlji.

Fakat

pre 8 godina

@windows, ajde što ti je komentar totalno off topic, i što ne znam kako je prošao, već je i zabrinjavajuće banalan. Slažem se, činjenica je da većina Rusa čeka da se na njihovim kompjuterima podigne Windows. Verujem i da bi 100% američkih kosmonauta odbilo da leti mašinom koju bi taj operativni sistem kontrolisao.

milan-bgd

pre 8 godina

(Trovach, 15. avgust 2015 12:03)

To sto Vi spominjete lici na a) medjunarodni poduhvat b) bez trke u svemiru. Na zalost, nijedan od ovih uslova sada nije ispunjen, a i pitanje je kada ce. ISS lici na tako nesto, ali tu se zna ko je podstanar a ko gazda i spediter.

Kurir Djoka

pre 8 godina

Zamislite 12 miliona konja kako trci po livadu
(neSrecko Sojic, 15. avgust 2015 09:19)

A zamisli da tih svih 12 miliona konja ispusti gas ovde u srbiji,stvorili bi oblak pr#3ža,ljudi i priroda bi se pogusili od kolicine metana i vodonik sulfida,a dovoljno je da neko kresne sibicom i dobila bi se eksplozija jednaka eksploziji hirosime.
A tek koliko go^@na ima,pihhhh napravili bi mi kuce po africi od njih kolko hoces..... I to svake nedelje jer ne vrse konji tu potrebu jedanput za zivota.

opetmineobjavljujetekomentar

pre 8 godina

Kad god procitam nesto vezano za ovu organizaciju okrene mi se zeludac iz razloga sto verujem da ne postoji mesto gde se trosi veca kolicina novca ni na sta. Voleo bih kad bi neko mogao reci sta je to nasa postigla u skorije vreme a i dalje, na koji su to nacin opravdali tolika ulaganja...jedno od mesta gde se saziva hitna konverencija za stampu kad se otkrije neki izmet koji je malo cudnije boje..ma dajte
(Nn, 15. avgust 2015 12:57)

To je ono sta neobrazeni pricaju stalno....
Da ne pricamo o naucnim stvarima nego o prakticnim: nasa delovanje nam je dolelo svasta .....od LED tehnologije do termometra za uvo; evo ti link za jos 200 stvarcica od kojih ti 90% koristis! :)
https://spinoff.nasa.gov/Spinoff2008/tech_benefits.html
https://spinoff.nasa.gov/Spinoff2008/award_winners.html

Naucnik Babic

pre 8 godina

Imam ideju kako da NAPRAVIMO VAZDUPLOHOV KOJI IDE 2 SVEMIRSKE GODINE NA SAT. Prvo ufatimo dva tri svemirca i nateramo ih da priznaju kako pravu rakete koje idu brzom brzinom a ondak napravimo sami to u institutu za nauku SNS stranke, pa idemo na Marsu i naplacujemo put 10.000 milijardi dorala...da dobro ste culi 10.000 dorala...

akajea

pre 8 godina

@(Fakat, 15. avgust 2015 15:07)

Svaki Rus koji upali kompjuter ceka da se podigne americki operativni sistem .
Komentar poslat iz B92 Android™ aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0) (windows, 15. avgust 2015 15:56)

Ne verujem, jer vecinom imaju Windows, za taj tvoj "americki operativni sistem" nisam cuo. Siguran si da se tako zove? Pozdrav, Zoki.
(zoki, 15. avgust 2015 16:54)

Imaju svoj distro Linuxa koji se zove ROSA.

Astronom

pre 8 godina

Voleo bih kad bi neko mogao reci sta je to nasa postigla u skorije vreme a i dalje, na koji su to nacin opravdali tolika ulaganja...
(Nn, 15. avgust 2015 12:57)

Decko, da nije NASE ne bi znao kako svemir izgleda. Sve fotografije koje imamo su ili od njih ili manjim delom od Japanaca. Idi na sajt Ruske svemirske agencije, tamo nema ni jedne jedine slike svemira, sve same slike od njihove tehnike i nista vise. Malo li je, sine sto imas slike iz vasione, malo li je, pitam? Ili samo koristis temu da pljucnes po Americi?

SNS naucnik

pre 8 godina

Imam ideju. Ufatimo dva svemirca i kazemo recte kako vi to znate to sa brzom brzinom i oni odaju tajnu i ondak i mi pravimo rakete ko i svemirci i idemo na Marsu.

Dr.Mr. Stefanovic

pre 8 godina

Demokratski se slazem sa svojim kolezom Babicom da se kad svemirci izdaju kako to znaju da njini vazduplohovi letu dve svemirske godine na sat, taj vazduplohov pravi u nas institut za nauku, tehniku i astrologiju. Ko ne zna gde je to, odmah se nalazi pored fabrike cipovi i fabrike Sisa.

ja1

pre 8 godina

@Futurama
Pa sto se pre ne javi covece?! Dzaba se toliko para trosi(lo) i svetski sloj naucnika angazovao, a nas ekspert sa neta bi mogao to sve lepo da im objasni i pokaze. I naravno rusofil :)

Mea Parvitas

pre 8 godina

Po današnjim principima merenja konj ima oko 5 konjskih snaga
(Doktor, 15. avgust 2015 10:48)

Dobro, doktore. To je 2,4 miliona konja.
A kolko je to cinciliona vati?

milojko

pre 8 godina

E strucnjaci bas se lepo zamlacujete... Jel uspeo neko od vas da izmeri ciji je duzi, Americki ili Ruski? Posto od vaseg nema leba...

Trovach

pre 8 godina

@Nn...Mnoooogo vise se trosi na najgore stvari. Kao prvo, na naoruzanje, a kao na drugo (ili mozda prvo), na luksuz, bahanalije, zabavu... Dobro, zabava je potrebna, ali smo bas preterali.

Bane

pre 8 godina

@ Fakat: Nuje bas da sve letelice ka MSS lete iz Bajkonura. Sve letelice sa ljudskom posadom lete odatle, posto se jedino odatle moze lansirati Sojuz (sto se tice ruskih kosmodroma), zbog velike rakete nosaca. Sto se tice lansiranja ka MSS bez ljudske posade, lansiranja se vrse, osim sa Bajkonura, i sa Tanegasime, Gvajane, Kejpa i MARS-a.

milan-bgd

pre 8 godina

Pre nego sto nastavite da hvalite RD170, nabrojte koliko je lansiranja imao i sta je u Svemir poslao, i isto to za Roketdajnov F1. RD170 je bio nesto jaci od F1 a oba su bila namenjena za pogon raketa nosaca koje su mogle da podignu oko 100 tona u nisku orbitu ili oko 30 tona ka Mesecu. Znaci radi trke na Mesec. Nijedan RD170 nije prodat Amerikancima. To sto ima vise komora za sagorevanje nije odraz neke superiornosti u konstrukciji, nego nemogucnosti da se resi nestabilnost sagorevanja u velikim komorama - zato je ona podeljena u vise manjih. Kod F1 motora to je reseno pregradama u velikoj komori za sagorevanje. Ono sto je superiorno u konstrukciji je dvofazni tremodinamicki ciklus sagorevanja, uz sve prednosti ali i probleme koje donosi.
RD180 koji se koristi u americkim letelicama je prepolovljena varijanta RD170, razvijena u saradnji Rusa i Amera. Cena koju Ameri placaju za RD180 je izmedju 10 i 15 miliona dolara i to sto ga oni kupuju nije odraz nesposobnosti i neznanja nego ciste racunice. Zasto ne koristiti ruske motore ili ruske proverene kanale za prevoz (samo par neuspeha za tri decenije rada!) do ISS ako se to isplati? Kapital nema balkanski mozak i ne zna za atavisticku mrznju i inat.

[nastavak]

milan-bgd

pre 8 godina

[nastavak 2]

Zamislite da NASA kontaktira Roketdajn ili ono sto je on sad, posle cetiri prodaje i preprodaje, i oni kazu "OK, pokrenucemo proizvodnju F1, to ce vas kostati 500 miliona $ i jos po 25 miliona $ po motoru uz obavezu narucivanja 10 motora godisnje tokom 5 godina". Sta biste uradili na NASAinom mestu? Spiskali tesko dobijene i sve manje fondove, ili kupovali od Rusa?
Prema tome stvari treba gledati u sirem kontekstu nego u stilu "Tri karte za Holivud". Ako vas zanima nauka i tehnika, odbacite politicka navijanja za jedne i druge i zanimajte se za struku. Tada cete pozdraviti svako tehnolosko dostignuce koje u krajnjoj liniji donosi korist celom covecanstvu. Ako vas ne zanimaju nauka i tehnika, nemojte ostavljati komentare na ovom portalu - ima drugih specijalizovanih za inat, svadju, pljuvanje i tako to. Prosto da prostije ne moze biti.

Futurama

pre 8 godina

@milan-bgd
Lepo objašnjeno. Nije mi bila namera da kritikujem reuse tehnologije sa Spejs Šatla (što je logičan i finansijski odgovoran potez) ali performanse SLS sa ovim rešenjem su diskutabilne. Najverovatnije će menjati SRB sa busterima na tečno gorivo u finalnoj verziji.
I jedna primedba u vezi RD-170/171...
RD-170/171 se koristi na raketi Zenit raznih verzija. Dosada su izvršena 82 lansiranja od kojih su dva bila neuspešna zbog neispravnosti motora na prvom stepenu. Ovome treba dodati i 2 lansiranja rakete Energija koja koristi 4 RD-170 na Zenit busterima (oba uspešna što se RD-170 tiče). Ovo iznosi ukupno 90 motora RD-170/171 i ekvivalent je 18 Lansiranja Saturn V raketa (bilo ih je 13 ukupno).
Dakle RD-171 je prilično istestiran motor.

Što se tiče njegovih ekvivalenata na strani SAD (zapravo za RD-180) u razvoju su Blue Origin BE-4 koji koristi metan kao gorivo i Aerojet AR-1 sa standardnom RP1/LOX kombinacijom.
SpaceX će takodje krenuti ka metanu kao gorivu izgleda na svojim budućim motorima. Izgleda da je to budućnost u raketnoj tehnologiji.

P.S. Na neargumentovane prozivke drugih komentatora nemam šta da odgovorim.

milan-bgd

pre 8 godina

[nastavak 1]

Proizvodnja F1 motora je prestala kada je otkazan nastavak programa Apolo, pocetkom 70-ih. To je ucinjeno zbog prebacivanja tezista na razvoj raketnih motora sa cvrstim gorivom, iz dva razloga: saradnja sa vojskom radi motora za nuklearne balisticke projektile, i zbog razvoja bustera za Spejs Satl i ukljucenja u trku za razvoj svemirskih stanica i njihovog opsluzivanja.
Uobicajena zabluda je da je NASA vlasnik dokumentacije za izradu svih komponenti Apolo sistema. Apolo su gradili nekoliko stotina podugovaraca sa nekoliko stotina hiljada zaposlenih. NASA-i su isporucili uputstva za montazu (integraciju u sistem), odrzavanje i servis, a proizvodna dokumentacija je ostala u njihovom vlasnistvu. U medjuvremenu su mnoge firme ili prestale da rade ili su kupljene i promenile delatnost i nigde nije insistirano da se dokumentacija za otkazane proizvode sacuva u potpunosti. Reaktivacija proizvodnog programa i prelaz na savremene metode proizvodnje bi ukljucivala potragu za dokumentacijom, izgradnju probnih stolova (tacnije: tornjeva) za ispitivanje, jurnjavu za prezivelim inzenjerima i posebno tehnicarima i izvlacenje usmeno prenesenog know-how (to je radjeno 60-ih!), racunarske simulacije rada radi poboljsanja pouzdanosti i kontrolabilnosti, izradu savremene dokumentacije...

[nastavak 2]

Trovach

pre 8 godina

@milan-bgd...Sve je to meni jasno, samo sam se pitao da li zdravo rezonujem, ili sam previse gledao SF filmove :) Samo mi je trebala potvrda da mozemo, ali necemo. Mozemo i dobar deo Sahare da navodnjavamo (bar onaj u dolini Nila), ali necemo.

Mea Parvitas

pre 8 godina

Po današnjim principima merenja konj ima oko 5 konjskih snaga
(Doktor, 15. avgust 2015 10:48)

Dobro, preformulisaću pitanje.
Zašto se konačno ne predje na SI sistem? Jedinica za snagu je Wat, tu su prefiksi, a svako u svojoj struci ima svoje repere.
Meni to deluje prilično jednostavno.

Da probam sa Djerdapom. Protočna elektrana, a svi znaju koliki je Dunav(instalisani protok 4800m3 u sekundi). Kad sručim Dunav sa 23 metra dobijem 1026MW.
Sa koliko metara treba da sručim Dunav da dobijem 12 miliona konskih snaga?
Moja procena kaže oko 200m( grubo ).

PS. Pravi konji su na hipodromu odavno, a ovi drugi su za muzej.Da je napisana neka normalna snaga (MW, GW) pola komentara ne bi bilo, uključujući moja dva i doktorov.